'De magische indruk van een kat' 'Behoefte aan zuiverheid in de branche' PODIUMBLIK DINSDAG 6 MEI 1986 Het LAK-theater wordt de laat ste weken achtervolgd door te genslag. Ruziezoekende studen ten bij 'Glas', afzeggingen van Stichting Speve en Lest, en nu is tot overmaat van ramp ook 'Met Respect', de voorstelling die die van Lest zou vervangen, afge- Lou Landré (links) en Bert André in 'De Emigranten' van Mrozék, vrijdag in de Leidse Schouwburg, (foto Arlettc Stubbe) zegd. Op de valreep is bij het Plantheater een zo diepgaand verschil van mening over de in terpretatie van 'La putain repec- tueuze van Sartre gerezen, dat men het stuk niet wil spelen. Op woensdag en donderdag is er zo doende in het LAK niets te bele- Mrozek Die opeenvolging van afzeg gingen is natuurlijk toeval. Zoals het ook toeval is, dat deze week twéé stukken van de in 1930 gebo ren schrijver Slawomir Mrozek in Leiden te zien zijn: vrijdag in de schouwburg en vrijdag en za terdag in het LAK-theater. Mro zek is Pool van geboorte, maar woont al meer dan tien jaar in Parijs. Zijn ervaringen als emigrant liggen ten grondslag aan 'De Emigranten', dat vrijdagavond door de acteurs Bert Andrê en Lou Landré in de schouwburg wordt gebracht. Het stuk behan delt het proces van ontworteld raken aan de eigen cultuur en de gedwongen aanpassing aan vreemde gewoonten. Een politie ke vluchteling en een ongeletter de gastarbeider brengen samen de Oudejaarsavond door in een souterrain. Hoe groot de verschil len tussen de intellectuele pieke- raar en de sloverige arbeider ook zijn, ze worden uiteindelijk over wonnen door de gemeenschappe lijkheid van hun buitengesloten zijn. Alleen de lach maakt het hen mogelijk te overleven. Aan vang 20.15 uur. 'Het Slachthuis' werd in 1970 door Mrozek geschreven als hoor spel. Benjamin Gijzel heeft het stuk vertaald en bewerkt; onder zijn regie wordt het vrijdag- en zaterdagavond door F Act ge bracht in het LAK-theater. Het is een absurd verhaal over een moe der, haar zoon, een fluitiste en een directeur die op zoek zijn naar de waarheid. Die wordt voor hen verzinnebeeld door de violist Paganini. Hij vertrapt hun illusies door van zijn voet stuk te stappen en ossen de keel aj te snijden. U begrijpt: het ver haal laat zich amper nat>ertellen. Het is ook niet Mrozeks opzet zijn publiek een handzame anecdote voor te schotelenzijn absurdis me komt voort uit een poging de absurde lijnen van ons denken te ontrafelen. Aanvang beide avonden 20.30 uur. Kindertoneel 'Meneer Mengsel houdt zijn mond' is een voorstelling ooor kinderen van acht tot twaalj jaar en wordt woensdagmiddag in de Leidse Schouwburg ge bracht door de groep 'Dames Heren'. De vader van Lilli en Luka Manicardi is een berucht bankovervaller. Als hij in de ge vangenis belandt, moeten zijn dochters bewijzen dat zij 'echte' Manicardi's zijn. Ze beroven een postkantoor. Maar meneer Meng sel heeft alles gezien. Hij doet hen een vreemd voorstel. Aanvang 14.30 uur. Koningen Het Speeltheater Gent is een drama-centrum in België, waar lessen worden gegeven aan kin deren, tieners en volwassenen en waar kinderen, acteurs en muzi kanten samen werken aan pro- dukties voor kinderen. Die pro- dukties hebben meestal de vorm van een musical. De musical 'Ko ningen', die zaterdagavond in de Leidse Schouwburg wordt ge bracht, is geënt op het sprookje De Sneeuwkoningin van Hans Christian Andersen. Er werken 22 kinderen aan mee, die door en kele acteurs en muzikanten wor den bijgestaan. Aanvang 19.00 Imperium Een kranteartikel lag ten grondslag aan 'Niet geschikt voor publicatie', de laatste pro- duktie die Imperium dit seizoen uitbrengt. Daarin werd beschre ven hoe een jonge vrouw op het platteland van Ierland het slachtoffer wordt van het strenge geloof dat daar heerst. De vrouw Dora heeft een onwqettig kind ge kregen, dat bij de geboorte over leed. Zij kan er met niemand over praten en belandt als gevolg daarvan in een inrichting. Een journaliste krijgt weet van haar geschiedenis. De beroepsmatige belangstelling verandert geleide lijk in een persoonlijke betrok kenheid. Het stuk is gebaseerd op improvisaties. De regie is in han den van Clara Smit. De première is zaterdag in het eigen Micro theater aan de Oude Vest. Aan vang 21.00 uur. TIG De Leidse Toneelvereniging Tot Ieders Genoegen brengt vol gende week maandag het blijspel 'Van je familie moet je het maar hebben' in de Leidse Schouw burg. Huize Hamilton is in rep en roer als in het holst van de nacht luidruchtig wordt aangebeld. Ze ker als de butler komt melden dat er niemand aan de deur is. Dan wordt in de tuin een baby gevon den. Het resterende deel van het blijspel is geheel gewijd aan de indringende vraag wie van de zes aanwezige heren dan wel de vader van dit kind mag zijn. Aanvang 20.15 uur. Australiërs verknippen 'Picasso' SYDNEY (AP) - Twee eigenaars van een postorderbedrijf in Austra lië hebben het plan een linoleums nede van Picasso in 500 stukken te knippen, die zullen worden ver kocht voor ongeveer 340 gulden per stuk. Een van de 'kunsthandelaars.' David Robertson, geeft toe dat het project commercieel is, maar er is volgens hem geen sprake van over treding. 'Alle grote kunstwerken hebben de ingesleten gebruiken en zeden geschokt voordat ze einde lijk werden erkend,' voegt hij daar aan toe. Het gaat om het werk Trois Femmes' uit 1959, waar Picasso 50 afdrukken van maakte; het werk draagt de signatuur van de mees ter. De kunsthandelaar David Cook, die het werk voor ongeveer 25.000 gulden aan beide zakenlie den verkocht, was furieus toen hij hoorde wat men ermee voor had. Hij zweert dat hij het werk nooit zou hebben verkocht als hy had ge weten wat de bedoeling was. Er hebben al twintig peronen ge reageerd op de advertentie waarin de verkoop wordt aangekondigd. Er zal worden gewacht met knip pen totdat voldoende kopers zijn, maar dan zal de Picasso worden opgedeeld in stukjes van 2,5 vier kante centimeter, die ingelijst zul- De beide zakenlieden met de li nosnede van Picasso (foto api len worden opgestuurd, vergezeld van een echtheidscertificaat en geld-terug-garantie. Als het pro ject, dat volgens de initiatiefne mers is bedoeld om de gewone man in staat te stellen grote kunst werken - althans gedeeltelijk - te bezitten, aanslaat, willen de zaken lieden andere kunstwerken op de zelfde manier onder het publiek verspreiden. LEIDEN/AMSTERDAM - Popo Iskandar (1927) is een mo- derne Indonesische kunstenaar die in eigen land bekend heid geniet. Deze week bestaat nog de mogelijkheid om het werk van Iskandar in de Leidse schouwburg te bekij ken. Binnenkort zal hij na een verblijf van een jaar naar Indonesië terugkeren. In deze periode heeft Iskandar naast onderzoek naar het kunstonderwijs in Nederland tijd gevonden voor zijn artistieke werk en het resultaat hiervan exposeert hij voor de eerste maal, in Leiden. Een goede reden voor een ontmoeting met Popo Iskandar in de Amsterdamse Bijlmermeer. "Ik ben van mening dat het wezen van iedere kunstenaar bepaald is door zijn tijd en zijn omgeving". Met stellige overtuiging verkon digt Popo Iskandar tijdens het ge sprek zijn mening. Deze uitspraak lijkt echter in tegenspraak te zijn met het uiterlijke aspect van zijn eigen werk. Waar men de doorwer king verwacht van Indonesische tradities heeft juist de Europese kunst haar stempel gedrukt op de schilderijen; de expressieve toets en het felle kleurgebruik doen sterk denken aan 'Cobra', met na me aan Karei Appel. "Op school was ik al een pienter tekenaar maar vooral tijdens mijn academiejaren in Bandung ben ik sterk beïnvloed door de Nederlandse schilder Ries- muller aan wie ik mijn kennis van de moderne kunst en mijn theore tisch en artistiek inzicht te danken heb - hij is een dierbare vader voor mij. Na de academie heb ik mijn Manuscript tijdgenoot Shakespeare gevonden LONDEN (AP) - In een Brits land huis zijn drie pagina's gevonden van een manuscript dat wordt toe geschreven aan John Webster, een tijdgenoot van William Shakespea re. De pagina's van het manuscript van een toneelstuk waren als ver pakkingsmateriaal gebruikt voor een bundel oude documenten, die was opgeborgen in Melbourne Hall in Derbyshire, het huis van de twaalfde markies van Lothian. Volgens de Times gaat het om een van de belangrijkste literaire ontdekkingen van deze eeuw en zullen de pagina's volgende maand worden geveild. Verwacht wordt dat zij tussen de 200.000 en 400.000 pond zullen opleveren. De vellen zijn zo belangrijk om- tiat er nauwelijks oorspronkelijke manuscripten uit de tijd van Sha kespeare over zijn. Webster leefde van 1580 tot 1625 en Shakespeare van 1564 tot 1616. Het stuk heeft de vorm van een voorlopige opzet, met aantekenin gen van de auteur. Het handelt over het leven van de laatste Medi ci-hertog van Florence, Alesssand- ro il Moro, die werd vermoord door zijn neef Lorenzo. Peter Kerr, de 63-jarige markies van Lothian, heeft gezegd dat hij de opbrengst van het manuscript zal gebruiken voor het onderhoud van de beroemde tuinen van het landgoed. Popo Iskandar exposeert in Leidse Schouwburg door Nancy Stoop eigen weg gezocht en dan pas zie je welke eigenschappen je hebt als kunstenaar". Hoewel Iskandar zich verzet tegen de vergelijking van zijn werk met Cobra, geeft hij later toe dat er in zekere zin gelijke nis bestaat. "Ik ben het met Bra- que eens die gezegd heeft dat elke fysieke gelijkenis vals is. Ook al lijkt iemand op een bekende, zijn wezen is anders en dat geldt ook voor mijn werk. Misschien is er wel enige uiterlijke overeenkomst in de spontane weergave maar mijn schilderijen worden voorafgegaan door voorstudies. Elk werk volgt een groeiproces, waarbij je in elke fase een probleem moet oplossen. Daarom kunnen de voorstudies verschillen van het eindresultaat omdat je te maken hebt met een andere realiteit, zoals ander for maat en ander materiaal. Boven dien is mijn werk alles behalve ab stract. Ik voel mij aangetrokken tot beweging en levendigheid. Als ik een kat schilder is hij niet louter een kop met ogen. Ik wil leven in mijn schilderingen uitdrukken en de magische indruk van een kat". "In 1963 ben ik begonnen katten uit te beelden en sinds enige jaren schilder ik veel hane. Deze onder werpen zijn een deel van mijn ont wikkeling want ik ben zeer ge hecht aan mijn omgeving, waaruit ik de schilderobjecten kies. Van daar dat mijn komst naar Neder land een zekere verstoring in het evenwicht teweegbracht. Ik heb het afgelopen jaar minder schilde rijen gemaakt. Maar het verblijf heeft ook positieve invloed gehad, want ik schilder nu veel vogels en daarbij heb ik mijn kleurengamma verder ontwikkeld. In Indonesië gebruikte ik de kleuren die ik kon krygen, meestal sombere kleuren. Hier kan ik alles aanschaffen, maar ik moet aan de soberheid blijven denken anders wordt de kat te feestelijk en dat moet niet". Gastenboek Ik ben in Nederland om een ver gelijkend onderzoek te doen naar het kunstonderwijs hier en in In- Popo Iskandar: "Teleurgesteld in de nieuwe schilderkunst van Nederland". (fotop.r.i. donesië. De verschuiving van het leren van vaardigheden naar het ontwikkelen van creativiteit en ex pressie vereisen een andere didac tische vorm. Ik kijk of het Neder landse systeem iets te bieden heeft voor de vernieuwing van ons kunstonderwijs. Als schilder ben ik vrij onbekend in Indonesië maar vergeleken bij Nederland is het aantal kunstenaars daar zeer ge ring - er zijn driehonderd goede en slechte schilders tegen zo rond de achtduizend in Nederland. Maar eerlijk gezegd ben ik een beetje te leurgesteld in de nieuwe schilder kunst omdat de jonge kunstenaars teveel aandacht besteden aan het experimentele en niet aan hun ont wikkeling. Als schilder moetje een uitvinding verder doorvoeren tot deze volgroeid is". In Indonesië heb ik eens per jaar een grote ten toonstelling. Er zijn geen ruimtes waar het werk goed tot zijn recht komt; je kunt ergens een zaal hu ren of je kunt bij een kunstkring terecht, zoals in Djakarta, maar bij een kunsthandel wil ik liever niet exposeren. In Nederland kon ik eerst een tentoonstelling krijgen bij een paar musea, waaronder het Museum voor Volkenkunde in Lei den, maar de schouwburg leek meer geschjkt met het oog op de toegankelijkheid voor bezoekers, die de expositie kunnen beschou wen als een kennismaking met de moderne Indonesische kunst. Ik heb de reacties in het gastenboek nog niet gelezen maar dat heeft voor my niet zo'n grote waarde; het gaat vooral om wat je uit wil druk ken. Mijn werk moet tot het hart spreken. Ik wil een kat of een haan verbeelden vanuit mijn eigen in nerlijk - het is een integrale uiting van mijn wezen". Acteur Robert Alda (72) overleden LOS ANGELES (DPA) - De Ame rikaanse zanger en acteur Robert Alda is in het weekeinde op 72-jari- ge leeftijd in Los Angeles overle den. Alda's carrière in de showbu siness ging terug tot de jaren dertig en kende een hoogtepunt met zijn rol in de Broadway-musical "Guys and Dolls". In 1945 brak Alda echt door met een film op George Gershwins 'Rhapsody in Blue'. Reyer van den Burg, de eerste beëdigde taxateur van piano's LEUSDEN (GPD) - Wat is uw vleugel met waterschade, opgelo pen bij brand waard? U wilt dat graag weten en de verzekering ook. U erft een piano. Ook daarover moet binnen het kader van de suc cessie het nodige betaald worden. Als u Reyer van den Burg vraagt om uit te maken wat de waarde is. dan zal de Nederlandse Staat hem geloven. Want hij is Nederlands eerste „pianoloog", de eerste man, die beëdigd taxateur is van piano's en vleugels. Reyer van den Burg is 52 jaar, ge boren in Amersfoort, woonachtig in Leusden en werkzaam bij de fir ma Goldschmeding in Amsterdam. Over zyn verleden vertelt hij: „Na de lagere school heb ik een aantal jaren op het gymnasium gezeten. Dat heb ik niet afgemaakt, maar dat is niet zo'n punt gebleken, ik ben blij met die achtergrond, ik heb geroken aan die cultuur en dat komt je altijd van pas in het leven. Militaire dienst geweest. Daarna heb ik heb gevoluntaird bij de Rip- pen pianofabriek in ons land en bij de Ibach pianofabriek, de oudste Duitse. Daar heb ik ook zeer veel contacten opgedaan. Dat komt om dat mijn grootvader in 1887 met een pianohandel begon. Wat dat aangaat ben ik tussen de piano's geboren, mijn vader heeft samen met mijn oom deze pianohandel van m'n grootvader overgeno- „Ik heb met mijn neef de handel weer voortgezet, maar als dan blijkt datje beiden nogal sterk van karakter verschilt, dan kan het zijn, dat het moment komt, waarop je je afvraagt of het niet verstandi ger zyn om uit elkaar te gaan. Dat hebben we in 1974 gedaan. Zonder problemen. Ik ben me toen gaan oriënteren. Niet alleen in de muzie kwereld maar ook daarbuiten. Ik kon namelijk wel meer dan alleen met piano's omgaan, ik wist ook wel wat organisatie en manage ment was bijvoorbeeld. Ik keek dus verder rond. En in 1974 was het nog helemaal niet zo moeilijk om iets te vinden. Na een maand of vijf had ik ook emotioneel afscheid genomen van de familiehandel en ik had net bijna een bepaalde knoop doorgehakt. Maar daar ver scheen de firma Goldschmeding met een advertentie. Eenzelfde soort pianohandel als mijn familie bedrijf. „Ik ben daar raadsman. Met een gewoon woord gezegd verkoper. Ik probeer mens en instrument bij el kaar te brengen. Dat geeft mijn fi losofie wel weer. Je verkoopt een pond suiker, maar de filosofie bij Piano-taxateur Reyer van den mij is, dat je samen met de koper een instrument uitzoekt. Dat maakt toch wel verschil. In veel ge vallen willen de kopers dan een in strument inruilen en zo kom je dan ook bij het taxeren terecht. Dat was voor mij dus altijd al een veel vuldig voorkomende bezigheid. Je gaat dus kijken wat de waarde van een inruil-instrument is. Een bezig heid die my op het lijf bleek ge schreven". Fiscus Nu komt dus het bekende pro bleem: wat is een piano waard. U kent het verhaal van de leraar cel lo, klarinet, piano of vul maar in. die tegen een leerling zegt: Je bent zo ver gevorderd, je verdient een beter instrument. Voor vierhon derd gulden bijbetaling weet ik iets voor je. De leerling levert het betrokken instrument in. De leraar zegt hetzelfde tegen een andere leerling, ruilt de beide instrumen ten om en steekt achthonderd gul den in zijn zak. Via een taxatie kun je zoiets voorkomen. Maar is die waarde inderdaad exact te geven9 door Wim Henk Bakker "Het merendeel van de taxaties komt van de verzekeringsmaat schappijen, die brand- en water schade willen kennen, precies wil len weten wat de waarde is. En de bij zijn eigen Grotian Steinway. (foto GPD» particuliere verkoop. Niet in de trant van uw voorbeeld dus, maar zo van: ik wil niemand een loer draaien, maar zeg nou eens in alle redelijkheid wat dit instrument waard is. En dan erfenissen. Suc cessie-taxatie. Dan zakt de prijs meestal. Want dan moet je een be drag noemen, waarvoor de vleugel of piano direct verkocht kan wor den. Het is natuurlyk niet om de fiscus te misleiden". - Toch, als er nou twee pianolo: gen in Nederland zouden zijn... „Eerstdaags zijn er twee. Tege lijk met mij heelt meneer Bos exa men gedaan. Die wordt beëdigd bij de Kamer van Koophandel in Hil versum. ik ben in Amersfoort beë digd" - Ik heb mijn vraag neig niet af gemaakt. Maar eerst dan maar iets anders. Het hele begrip beëdigd ta xateur vleugel en piano bestond tot voor kort niet Wie kwam op het idee om het in te stellen? Nee, maar ik vond het best leuk om een ruggesteuntje te hebben voor het werk dat je al veel jaren doet en ik wil laten merken dat het bij my ook om een eerlijke zaak gaat. Want, laten we wel wezen, er zijn nog al wat mensen die maar een beetje aanrommelen. Dat is de reden dat ik me ook wil onder scheiden. Misschien klinkt het wat egoistisch, maar om te proberen wat meer zuiverheid in de branche te krijgen, ben ik naar de Kamer van Koophandel gegaan. En daar zagen ze al snel dat er behoefte was aan een beëdigd taxateur" „Er moesten eisen worden opge steld voor het examen, en dat was wellicht het grootste probleem. Uiteindelijk is er toch een exa mencommissie gekomen, die de ei sen heeft opgesteld en de vragen gemaakt. Het examen stond onder auspiciën van de Nederlandse Or ganisatie van Makelaars. Veiling houders en Beëdigde Taxateurs in roerende goederen en machine rieën. Het grootste deel van de vra gen is gemaakt door de heer Duif van pianohandel Cristofori, en daar is ook het examen afgenomen omdat er zo'n grote hoeveelheid oude instrumenten staat. - Als ik het goed heb, zijn er dus nu twee beëdigde taxateurs, ieder werkzaam bij een verschillende pianohandel, respectievelijk Goldschmeding en Bender, die exa men hebben gedaan bij een derde concurent, Cristofori. „Dat is juist". - Maar ook al ga je nog zo eerlijk te werk, je kunt als deskundigen bij taxaties op heel verschillende resul taten komen. De een zegt dat een vleugel tienduizend gulden waard is en de ander vijftienduizend. Hoe denkt u daarover9 „Natuurlyk is dat denkbaar. Denk maar eens aan de waardebe paling van huizen. Maar in de prak tijk is de kans niet zo heel groot. Want het is wel goed op te merken hoe het bij het examen toeging. Dat houdt ook het antwoord in Het examen bestond uit een schrif telijk en mondeling gedeelte. Schriftelijk moesten we tien in- strumenten taxeren in de leeftijd tussen nul en vijfenzeventig jaar En mondeling moesten we tien in strumenten bekyken die tussen de 75 en 175 jaar oud waren". „De uitkomst daarvan was by ons drieën - schrik niet - soms niet meer dan enkele tientallen gul dens. De commissie had haar ideeën over de waarden bepaald en de afwijkingen met die van ons tweeen waren dus te verwaarlozen. Maar het is wel mogelyk om tot verschillen te komen, wanneer de taxateurs van geheel verschillende standpunten uitgaan. Ik wil overi gens graag zeggen, dat hoewel me neer Duif dus in wezen een concur rent is, hij een volkomen neutraal karakter aan het examen heeft ge geven".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23