Hoera, 3 foto's extraMaxi Zon schijnt voor Oranie KNVB-rapport al uitgelekt Stoop: 'Plannen zijn belachelijk' de 'Spanning weer terugbrengen' Ruime winst volleybalsters EC-finale drooggelegd Oxford gered Borussia naar Leiden 399- "'«aaaM-aas asssi ST-HBB Tel.01720-31102 DINSDAG 6 MEI 1986 SPORT PAGINA 13 DEN HAAG (GPD) - De clubs uit het betaalde voetbal komen volgende week donderdag in Utrecht bijeen om de voorstellen van een speciale werkgroep voor een aange paste en meer aantrekkelijke competitie te bespreken. De aanbevelingen van de werk groep, die onder leiding staat van Jacques Hogewoning (vice-voor zitter van het bestuur betaald voet bal van de KNVB), mogen op zijn zachtst gezegd ingrijpend worden genoemd: inkrimping van ere- en eerste divisie, meer ruimte voor het Nederlands elftal, het instellen van een klasse van onafhankelijke clubs tussen de eerste divisie en het amateurvoetbal en het terug dringen van het aantal amateur clubs in het bekertoernooi. De werkgroep, die naast Hoge- het instellen van een winterstop van medio december tot begin maart krijgt Oranje tevens gelegen heid twee weken op oefenstage te gaan. de hekkesluiter in de eredivisie degradeert automatisch naar de eerste divisie. Nummer voorlaatst krijgt een herkansing door deelne ming aan de nacompetitie van de eerste divisie. De clubs krijgen deze week inza ge iff het officiële KNVB-rapport. Na de voorbespreking van volgen de week donderdag, zullen alle woning bestaat uit de heren Mi- aanbevelingen ter goedkeuring worden doorgeschoven voorjaarsvergadering va Zeist. chels (KNVB), Bouwer (Sparta), Doijee (Vitesse), Van Eijden (Ajax), Kerkum (Feyenoord), taalde voetbal op 26 Ploegsma (PSV), Van Duivenbode (WCS), Van de Lugt (WON) en competitieleider Huijbregts, kwam vijf keer bij elkaar om de oorzaken van de tanende belangstelling voor het betaalde voetbal bloot te leg gen. Daarbij kwam men tot de vol gende vier conclusies, die volgens de werkgroep het publiek uit de DEN HAAG (GPD) - Het betaalde stadions houden: de verminderde voetbal heeft met gemengde ge- kwaliteit van het nationale voetbal, voelens kennis genomen van de PSV-manager Ploegsma rechtsi x de samenstell het rapport van aanbevelingen voor een meer de aantrekkelijke voetbalcompetitie. Gisteren keek Ploegsma samen met vader Koeman tevreden toe terwijl Aja- het be- cied Ronald Koeman zijn handtekening zette onder een contract met PSV, dat volgend seizoen in ieder geval over een aantrekkelijke ploeg beschikt. (fotoANP) de matige resultaten van het Ne- Plan derlands elftal, de tegenvallende de nationale prestaties van de clubs in het Euro- Voorzitter Dé Stoop van de kers- pese bekervoetbal en het ontbre ken van het spanningselement de competitie. eredivisieclub FC Den Haag omschrijft de KNVB-plannen als „ronduit belachelijk". Hij heeft vendien hebben we bij een kleine eredivisie nog slechts inkomsten uit 15 thuiswedstrijden". Een lange winterstop noemt de FC Den Haag-voorzitter een slech te zaak. „Je moet voetballen als je kunt voetballen, de winkel open doen als het publiek voor de deur staat. Dè KNVB wil een Vanuit die redenering stelden de ernstige kritiek op bijna alle 'tien wijze mannen' de volgende aanbevelingen op, die het span- nihgselement in de competitie moeten opvoeren en het publiek weer warm moeten maken voor het produkt betaald voetbalr volgend seizoen degraderen vier clubs uit de eredivisie naar de eerste divisie. De eredivisie zal het daaropvolgende seizoen ('87-'88) bestaan uit 16 clubs, de eerste divi sie uit 20 clubs. Door het instellen van een klasse van onafhankelij- ken moeten het seizoen daarop twee clubs uit de eerste divisie de graderen, waardoor het aantal in deze divisie weer wordt terugge bracht tot 18. het instellen van (vijf) periode kampioenschappen in de eredivi sie. Vijf clubs spelen samen met de hoogst geeindigde club zonder Eu ropees voetbal een nacompetitie, die zal worden afgewerkt in twee poules van drie. Na een halve com petitie strijden de beide poulewin naars om een plaats in het UEFA Cup-toernooi. Sectiebestuurslid Ton Harmsen is belast met de taak hiervoor toestemming te krijgen bij de Europese voetbalunie. het terugdringen van het aantal amateurclubs in het KNVB-be- kertoernooi van 27 naar 12. De ere divisieclubs zullen de eerste ronde niet in actie komen. een vaste speeldag per seizoen per club, met een duidelijke voor keur voor de zondagmiddag. de eerste vier woensdagavon den, op Hemelvaart en op een woensdagavond in mei wordt een volledig competitie-programma af gewerkt. Met Pasen zelfs een dub bel programma. Daarmee wordt voldoende ruimte geschapen voor de selectie van het Nederlands elf tal om al een weekeinde voor een interland bij elkaar te komen. Door alleen het terugbrengen van het aantal amateurclubs dat aan de bekercompetitie mag deel nemen (van 27 naar 12) vindt hij een goede zaak, „maar dat zal door het verzet van de amateurclubs wel niet doorgaan". De degradatie van vier clubs naar de eerste divisie acht Stoop „absoluut fout". „Het resultaat zal zijn dat men nog voorzichtiger gaat spelen, dus minder attractiviteit. Ik ben voor voetbal met vijf aan vallers tegen vijf verdedigers. Bo- eens deel uitmaakte van een werk- ciële aanpak, maa genovergestelde" Periodetitels in de eredivisie zul len volgens Dé Stoop slechts zor gen voor een verplaatsing van het spanningselement. „Op dit mo ment is er de spanning dat er nog vier clubs in aanmerking komen voor de vierde plaats in de eredivi sie, die recht geeft op Europees voetbal. Dat is er dan niet meer. Kortom: ik beschouw de plannen van deze KNVB-commissie als puur paniekvoetbal". Tijdelijk effect „Jammer dat er weer eens geen aandacht is besteed aan het spel letje zelf', reageert secretaris Karei Jansen van de spelers vakbond WCS, die in het verleden ook al groep competitie-opzet. „Met al leen het verhogen van het span ningselement haal je het publiek niet terug naar de stadions. Dat zal wellicht tijdelijk effect hebben, maar het publiek zal zich weer massaal van het voetbal afkeren wanneer blijkt dat het bij deze in jectie blijft. Pas wanneer je het doet het te- voetbal zelf aantrekkelijker maakt én meer spanning in de competitie brengt, zal een en ander kans van slagen hebben". Als lid van de groep van wijze mannen die de voorstellen heeft opgesteld is PSV-manager Ploegs ma het vanzelfsprekend eens met het ter tafel liggende rapport. „Een eredivisie van 16 clubs heeft tot ge volg dat er ruimte is voor een na competitie. Overigens zal het PSV weinig uitmaken of die er komt of niet. De grote drie zullen er wel bij zitten, of juist niet (landskam pioen, bekerwinnaar)". Feyenoord-voorzitter Gerard Kerkum toonde zich weinig mede deelzaam. „Als lid van de werk groep betreur ik dat het rapport is uitgelekt voordat de clubs zijn geïnformeerd. Ik geef er dan ook geen enkel commentaar op, maar het lijkt me voor zich spreken dat ik als een van de opstellers van de plannen achter het rapport sta". Dat geldt ook voor Arie van Eij den, die namens Ajax in de werk groep zit. „We moeten deze aanbe velingen zien als een eerste stap, een verandering die nog veel meer veranderingen tot gevolg moet hebben", aldus de vice-voorzitter van de Amsterdammers. „In de toekomst moeten we een eerste klasse formeren van 16 clubs en een klasse van onafhankelijken van een club of 18. Heel belangrijk daarbij wordt een goede doorstro ming vanuit het amateurvoetbal, daar zullen we het met zijn allen over eens moeten worden. Geen gemakkelijke opgave, maar het wordt tijd om de persoonlijke be langen maar eens opzij te schui ven. In het belang van het totale Nederlandse voetbal". Eigenbelang Excelsior-voorzitter Jaap Bonte bal vindt de nieuwe opzet bepaald niet slecht. Alleen het punt van de versterkte degradatie zint hem, ui teraard, niet. „Dat vind ik erg radi- kaal. Daar zal nog wel het nodige over gediscussieerd moeten wor den. Natuurlijk praat ik dan uit ei genbelang, maar ik vind dat ik dat best mag verdedigen. Dus heb ik nogal wat moeite met de regeling dat er vier clubs uit moeten. Voor lopig gaat me dat te ver". ROME (ANP) - De Nederlandse volleybalsters hebben gis teren de derde wedstrijd bij het B-wereldkampioenschap in Rome gebruikt om weer wat wedstrijdritme op te doen. Na de blamerende nederlaag tegen West-Duitsland afgelo pen zaterdag brak tegen Venezuela af en toe weer de zon door. Het was tegen de verrassend leuk spelende Zuida- merikaanse ploeg voldoende voor een ruime overwinning: 3-0 (15-4, 15-9 en 15-2). Coach Peter Murphy startte tegen BERLIJN (SID) - FC Köln heeft Venezuela met speelsters die ook gisteren zijn supporters doen ten dat vanavond bij de tweede wedstrijd uit de finale van het toer nooi om de UEFA-beker tegen Real Madrid een absoluut alcohol verbod zal heersen. In het Olym pisch Stadion van Berlijn, waar FC Köln zijn thuiswedstrijd speelt na een strafmaatregel van de Europe se Voetbal Unie, zullen niet alleen geen alcoholhoudende dranken worden geschonken, ook toe schouwers die drank hebben ge consumeerd zullen worden ge weerd. Toeschouwers die niet nuchter lijken zullen worden on derworpen aan een alcoholtest voor zij de stadionhekken kunnen passeren. Het gemeentebestuur van Ber lijn heeft tevens op voorhand 96 Keulse supporters, wier reputatie niet brandschoon is, de toegang tot het stadion ontzegd. ADVERTENTIE bij de Europese titelstrijd in 1985 in actie waren gekomen. Zijn na het verlies tegen West-Duitsland geuite dreigement de basisspeel sters aan de kant te zetten, bleek loos. De enige wijziging die de coach had aangebracht was nood gedwongen. Agnes Brunninkhuis ondervindt in de Italiaanse hoofd stad veel last van een knieblessure. Haar plaats werd ingenomen door Jantien Berg, wiens goede stop en pass ook Petra van der Linden de kans gaven zo nu en dan weer eens wat aardigs met de bal te doen. Aan het net werd het betere werk verricht door Ingrid Piersma en Helena van Eykeren. Piersma zal haar koppositie in de strijd van beste aanvalster van het toernooi dan ook wel gehandhaafd hebben. Minder goed gaat het nog steeds met de Nederlandse record-inter national. Wat ondanks haar goede wil en inzet was aanvoerster Caro- lien Keulen ook tegen Venezuela matig op dreef. Een andere onzeke re factor binnen het team dreigt Bianca Hooymans te worden. De opvolgster in het basisteam van de gestopte Martje de Vries kampt duidelijk met psychische proble men. Er straalt weinig tot geen zelf vertrouwen van al haar acties uit. 'Zelfs van haar door kenners zo ge roemde stop is nauwelijks iets keer keihard getraind. Dat gaf de meisjes ook de gelegenheid de fru straties over het spel tegen West- Duitsland van zich af te slaan. Dat is denk ik redelijk gelukt. Echt te vreden ben ik natuurlijk nog lang niet. Er worden nog veel te veel domme fouten gemaakt. De enige mogelijkheid die dingen er uit te halen, is trainen. Zo lang dat niet kan, blijf je problemen houden. Maar wie weet springt de vonk nog wel over en staat het team er woensdag wel". De Westduitse vrouwen versloe gen in een enerverend duel Honga rije met 3-1. De winst voor de Bondsrepubliek kan nog gunstig uitwerken voor Nederland. Een overwinning morgen op de Hon- gaarsen telt eventueel nog mee in de finalepoule. Op het moment dat in de A-poule het, by voorbaat on gelijke, duel tussen Egypte en Tai wan moest beginnen, bleken er aan de ene kant van het net slechts vijf speelsters te staan. Dat was er een te weinig, waardoor Taiwan een reglementaire 3-0 toegewezen kreeg. Zes Egyptische dames be vonden zich volgens een begelei der in het ziekenhuis met voedsel vergiftiging. De zevende ging bij het inspelen door haar enkel. Naast Peter Murphy kon tevreden zijn over de prestatie van de volleybalvrou- wen tegen Venezuela: „Het niveau begint langzaam terug te komen". (archieffoto GPD) de beste papieren in deze groep. Het won in een zeer kort tijdsbe stek met 3-0 van Polen. Italië, dat zich door twee r overwinningen al eerder voor de fi nalepoule plaatste, heeft Bulgarije Schijnbeweging De looprage woedt in ons land onverminderd voort. Dat blijkt uit de nog altijd overweldigende belangstelling voor voor hele, halve en kwart marathons. Dit voorjaar werden opnieuw alle re cords gebroken. Aan de West- landmarathon deden vorige maand negenhonderd lopers en loopsters mee. In Rotterdam ver schenen ruim twee weken gele den vierduizend deelnemers aan de start van de plaatselijke marathon. Meer dan drieduizend recreanten liepen een week later de Leidse Singelloop, de tien ki lometerloop van Schiphol trok afgelopen zondag enkele honder den atleten en in Amsterdam gaan aanstaande zondag zeven tienhonderd marathonlopers van start. Sinds organisatoren van weg wedstrijden en stratenlopen complete mensenmassa's op de been brengen, is ook de belang stelling van sponsors en dus van 'bemiddelende makelaars' sterk gegroeid. Daardoor dreigt een re gelrechte wildgroei aan loopfes tijnen en omdat elke zichzelf res pecterende organisator wel een paar toppers in zijn lopersveld wil hebben, is er een ware con currentiestrijd ontstaan. Dat de atleten daar in finan cieel opzicht van profiteren, is niet meer dan terecht. De gemid delde lange afstandsloper maakt namelijk veel meer trainingsu ren dan de gemiddelde topvoet- baller, maar wordt daarvoor be loond met bedragen waarvoor een doorsnee eerste-divisiespe- ler onmiddellijk in staking zou gaan de man die van de Schipholloop de sterkste wegwedstrijd ter we reld wil maken. Toonde Verbeek zich aangesla gen door de afwezigheid van Lo pes en Spedding, ronduit woe dend was hy door het wegblijven i Rob de Brouwer, die hij Het is echter de vraag of het "pure chanta8e" beschuldigde, tijdperk van betrekkelijke wel- De aanstaande wegatleet De Brouwer is onlangs een uur lang op televisie geweest als tempo maker van de marathon van Rot terdam en meent dat hy sinds dien hoge eisen kan stellen. vaart voor de duurlopers nog lang zal duren. In de Verenigde Staten, waar de looprage is ont staan, is de markt dermate verza digd dat de belangstelling van de geldschieters al weer terugloopt. Dat heeft ook te maken met de toenemende belangstelling voor meer extreme vormen van duur- sport zoals de triathlon. Bovendien zyn de prijzen voor de wereldtoppers in 'het land van de onbegrensde sportieve mogelijkheden' dermate opge dreven dat Olympisch marathon- kampioen Carlos Lopes al niet eens meer genoegen neemt met minder dan honderdduizend dol lar aan startgeld. De organisatoren van de grote internationale marathons zijn daardoor allang blij als zij twee lopers uit de 'marathon top-tien' kunnen strikken. Zo ging de we reldfaam van Rotterdam dit jaar net niet verloren dankzij het Ethiopische duo Mekonnen/ Densamo en zo werd Londen ge red door de Japanner Seko, Bos ton door de Australiër De Castel- la en Parijs door Saleh uit Dji- boeti. Dat het gokken op één of twee atleten volledig verkeerd kan uit pakken, heeft Theo Verbeek vo rige week aan den lijve onder vonden. De organisator van de Schipholloop zette 'alles' op Car los Lopes en de sterke Brit Char lie Spedding. Maar toen dit twee tal op het laatste moment gebles seerd afhaakte, was de Alphe- naar in één klap alle goodwill kwijt die hij in de afgelopen twee jaar had opgebouwd. "Ik kan weer helemaal opnieuw begin nen", verzuchtte zondagmiddag Vlak voor de Schipholloop bel de De Brouwer met Verbeek om dat hij zijn startgeld te laag vond. Verbeek weigerde op de eerder met De Brouwer gemaakte af spraken terug te komen, waar door het verwende talent als eni ge nationale topper ontbrak bij het officieuze tien kilometer kampioenschap van Nederland. Het loperswereldje reageerde zondagmiddag verbaasd en geïr riteerd op de onnavolgbare schijnbeweging van De Brou wer. Roelof Veld, de oud-atleet en begeleider van Gerard Nij- boer, had er net als Verbeek geen goed woord voor over. "Want wie is nou eigenlijk die Rob de Brou wer. Een jongen die tijdens de marathon van Rotterdam een tijdje voorop heeft mogen lopen en voor de rest nog weinig heeft gepresteerd. Dat zo'n iemand ei sen gaat stellen, getuigt van een hoogmoed die volledig mis plaatst is". En dom bovendien. Want het enige dat De Brouwer heeft be reikt, is dat organisator Verbeek overweegt het bijltje er bij neer te gooien. "Want op deze manier hoeft het voor mij niet meer. Als je niet meer op de atleten kunt vertrouwen, haak ik af. Dan be steed ik mijn vrije tyd liever er gens anders aan". JAAP VISSER LEIDEN - Borussia Mönchenglad- bach, de nummer vier van de vori ge week beeindigde Bundesliga, komt naar Leiden. De Duitse voet balprofs zijn door de bemiddeling van part-time jeugdtrainer Rob Hansen gestrikt voor een vriend schappelijke wedstrijd tegen zater dag vierdeklasser Sleutels. Rob Hansen, die in Duitsland woont en werkt is lid geweest van Sleutels, vandaar de opmerkelijke koppe ling. Het door Jupp Heynckes ge leide Borussia heeft bevestigd met de voltallige selectie te komen Hansen. „Alleen de geblesseerde Wilfrick Hannes en het tweetal Frank Mill en Uwe Rahr, die in de Duitse selectie zitten, komen niet mee". De wedstrijd wordt op Tweede Pinksterdag gespeeld op het ter rein van UVS in de Leidse Kikker polder (aanvang 14.30 uur). ADVERTENTIE rLM: S,d= LONDEN (RTR) - Ipswich Town, 1981 winnaar van de UEFA-be- derde set voor Linda Moons. Blok kerend maakte dat veel uit. Pro bleem is echter dat de VVC-speel ker in de eindstrijd tegen AZ'67, uitreni is eeniei uai ut v v e-sutti- j ster in het achterveld nauwelijks te vfn de Ipï ted maandag zijn thuUwedstrjjd echter nog in de kinderschoenen." Murphy: „Je ziet toch dat er heel langzaam weer wat terugkomt van het niveau van de Europese titel strijd. We hebben zondag twee daar door drie winstpunten rijker werd. Ipswich was al uitgespeeld en beeindigde zaterdag de competitie met twee punten voorsprong op Oxford. In heel Europa verkrijgbaar. Jr*n. AGFA#

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13