'Machtswisseling van geen belang' Kernramp gaat scenario's in ons land ver te boven NPM bang voor overheid 'n Nieuwe caravan zonder nasleep. Afghaans verzet reageert laconiek: Spaanse rechters niet bestraft, volk woedend 'Stralingsniveau eind deze week afgebroken' DINSDAG 6 MEI IHHIi PAGINA 11 ISLAMABAD (Rtr./UPI/AFP/AP) - De nieuwe leider van de Afghaanse communistische partij zal de strijd tegen het islamitisch verzet opvoeren en nauwelijks of geen verande ringen aanbrengen in het beleid. Dat hebben islamitische guerrillaleiders voorspeld. VONDELINGETJES LANGS DE WEG De Verenigde Staten hechten aan de vervanging van Karmal even eens weinig belang. Een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken bestempelde de nieuwe secretaris-generaal Naji- bullah als "een communist die on der bescherming van de Sowjet- Unie als hoofd van de overal aan wezige en gevreesde Afghaanse ge heime politie is opgeklommen". Najibuilah, de voormalige chef van de geheime politie, werd zon dag benoemd tot secretaris-gene raal van de regerende Democrati sche Volkspartij. Hij is daarmee de opvolger van Babrak Karmal, die zijn functie om gezondheidsrede nen neerlegde. Karmal, die de par tij zeven jaar heeft geleid, blijft pre sident, lid van het Politburo en voorzitter van de Revolutionaire Raad. 'Het is niets meer dan een wisse ling van de Russische, marionetten in Kaboel,' zei Barhanuddin Rab- bani, leider van de uit zeven partij en bestaande guerrillacoalitie die vecht tegen het communistische c n De 39-jarige Najibuilah isrle Afghaanse partijleider. bewind en de naar schatting 115.000 man Russische troepen in. Afghanistan. Rabbani zei dat de Afghaanse re gering onder controle zal blijven staan van de Sowjet-Unie en dat het beleid niet zal veranderen. De guerrillastrijders zullen zich blij ven verzetten tegen de communis ten, zei hij. Karmal werd geïnstalleerd als leider van de communistische par tij in december 1979, toen het Rus sische leger in Afghanistan tussen- beide kwam. Zijn rivaal Hafizullah Amin, die zich van Moskou begon te distantiëren, werd afgezet en ter dood gebracht. Rabbani en andere guerrillalei ders zeiden dat Najibuilah bekend staat om zijn nauwe banden met Moskou en dat hij als hoofd van de geheime politie alles in het werk heeft gesteld om de guerrillastrij ders en andere tegenstanders van het bewind klein te krijgen. Afghanistan en Pakistan hebben gisteren in Genève de indirecte on derhandelingen hervat over terug trekking van de Russische troepen uit Afghanistan. De zevende en volgens velen beslissende onder handelingsronde zal voornamelijk over het tijdschema van die terug trekking gaan. VN-onderhandelaar Diego Cor- dovez verklaarde dat de partijen het vrijwel eens zijn op drie hoofd punten: garanties van Washington en Moskou voor niet-inmenging in een onafhankelijk Afghanistan, beëindiging van buitenlandse steun aan Afghaanse opstandelin gen en terugkeer van de 4,5 mil- fotoAP» joen Afghaanse vluchtelingen. AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse Participatiemaatschappij (NPM) is bang benadeeld te wor den door 'marktverstoring' als ge volg van het optreden van de over heid. In het jaarverslag van de NPM staat dat de Nationale Inves teringsbank (NIB) en de Maat schappij voor Industriële Projec ten (MIP) voor grote bedragen heb ben deelgenomen in het aandelen kapitaal van bedrijven (participa ties), wat al sinds 1948 het werkter rein is van de NPM. Daarnaast zijn er 'eerder te veel dan te weinig' particuliere participatiemaat schappijen (ppm's) ontstaan door de garantieregeling die de over heid voor deze bedrijven in 1981 in het leven heeft geroepen, aldus al gemeen directeur Schwencke van de NPM. Hij zei gisteren in een toelichting op het jaarverslag, dat de Nationale Investeringsbank fungeert als 'doorgeefluik' van de staat bij het verstrekken van achtergestelde le ningen om bedrijven de helpende hand toe te steken. Verder inves teerde de NIB nog eens 92 mil joen door converteerbare leningen (die omgezet kunnen worden in aandelenkapitaal) en door het op nemen van emissies van aandelen van beursfondsen. Via dochter maatschappij Parnib nam de NIB, vallende onder de garantieregeling voor ppm's, bovendien voor nog eens f 15 miljoen deel in bedrijven. De MIP investeerde vorig jaar voor f 79 miljoen in negen partici paties, terwijl deze maatschappij eigenlijk als doel heeft innovatieve bedrijven die voor gewone beleg- ADVERTENTIE Uitgeslapen lenen begint met een goed advies. U wilt natuurlijk gunstige voor waarden en 'n laag tarief Kom snel 'ns met ons praten. Q BANK Lenen? De NMB denkt met u mee. gers te riskant zijn, kapitaal te ver schaffen, aldus Schwencke. Als ge volg van de garantieregeling zijn inmiddels zo'n dertig participatie maatschappijen actief in ons land en volgens de NPM is dat, gezien de omvang van de markt, veel. De ppm's investeerden vorig jaar on der de garantieregeling f 40 mil joen, terwijl niet bekend is hoeveel ze in totaal investeerden. Schwencke vindt dat de situatie sinds 1981, toen beleggers hun geld liever in staatsleningen dan in aan delen staken, grondig is gewijzigd en dat de overheid nu pas op de plaats moet maken. „Nu de over heid door vele initiatieven heeft bijgedragen aan het creëren van een groot aantal marktpartijen lijkt verdere interventie op het gebied van risicodragende vermogensver schaffing ongewenst, daar anders het gevaar van marktverstoring on tstaat." aldus het jaarverslag van de NPM. MADRID - Een uitspraak van het Spaanse Hooggerechtshof heeft een storm van protesten en veront waardiging in Spanje veroorzaakt. De hoogste rechterlijke instantie sprak gisteren in Madrid twee rechters, Jaime Rodriguez Hermi- da en Ricardo Varon Cobos, vrij door Gerrit-Jan Hoek van de beschuldiging, dat zij de nummer 1 van de Napolitaanse mafia, Antonio Bardellino, op borgtocht hadden vrijgelaten, waarna de leider van de Camorra met de noorderzon was verdwe- In 1983 slaagde de Spaanse poli tie erin, om Antonio Bardellino en zijn adjudant Raffaele Scarnato in Barcelona in te rekenen. Ondanks zijn jeugdige leeftijd was Bardelli no (35) uitgegroeid tot de onbetwis te leider van de Napolitaanse ma fia, de Camorra, terwijl hij zijn in vloed zelfs uitgebreid had naar Zuid-Amerika. De kopstukken van de Colom biaanse narcoticaproduktie had Bardellino na hevige strijd naar zijn hand weten te zetten. Vandaar dat de Italiaanse justitie een zucht van verlichting slaakte, toen be kend werd, dat de machtigste 'Ca po' van Napels, die bovendien uit stekende relaties onderhield met de Siciliaanse mafia en de Cosa Nostra in de VS, in Spanje gearres teerd was. De vreugde van de zes Italiaanse rechtbanken, die de uitlevering van Bardellino hadden gevraagd, was echter van korte duur. Tot gro te irritatie van de Italiaanse justitie werd Bardellino enige tijd later op borgtocht vrijgelaten en dook on der, waarschijnlijk in Zuid-Ameri ka. Voor de belangstelling voor de mafialeider en zijn bemoeienis om diens voorlopige, maar waarschijn lijk definitieve, vrijheid te bewerk stelligen, had rechter Rodriguez Hermida een bijna ontroerende verklaring: „Ik zou het ook voor ie der ander gedaan hebben, het was een daad van naastenliefde". Die vermeende naastenliefde kwam tij dens de verhoren in een ietwat an der daglicht te staan. De vriendin van Bardellino's ad judant Scarnato, Encarnacion Rea- no, ontpopte zich tijdens het pro ces als kroongetuige. Zij verklaar de namelijk, dat naast het bedrag van de borgsom een smeergeld be taald was van ongeveer twee ton. Rechter Varon Cobos was beloond voor zijn medewerking met een di ner, aangeboden door de vrouw van Bardellino. Tijdens die maal tijd kreeg de milde rechter een aar dig aandenken van het echtpaar Bardellino: een gouden armband ter waarde van 3500 gulden. Hoewel het onderzoek allerlei curieuze en verdachte geldbewe- gingen op de bankrekeningen van de vriendin van rechter Rodriguez Hermida en haar buurman boven water bracht, oordeelde het Hoog gerechtshof in haar uitspraak van gisteren, dat er van onrechtmatige beinvloeding of het doen van een bewust onjuiste uitspraak, (het op borgtocht vrijlaten van een notoir crimineel als Bardellino) geen sprake was geweest. Zelfs een be risping over het aannemen van een gouden armband kon er niet af. DEN HAAG (GPD) - Een Haag se automobilist heeft op een parkeerterrein langs de rijks weg Gouda-Den Haag een kar tonnen doos met vier jonge hondjes gevonden. Hij heeft de ongeveer vijf tot zes weken oude puppies afgeleverd bij de poli tie, die ze bij de Dierenambu lance in Wassenaar onder dak heeft gebracht. Volgens de die renverzorgers daar (zie foto) zijn de hondjes 'superbastaard- jesze zijn wat nerveus, maar verkeren in goede gezondheid. De hondjes kunnen twee tot drie weken blijven en zullen daarna via het plaatselijke asiel bij particulieren worden ondergebracht. Gisteravond meldden zich telefonisch al tien tallen gegadigden. Over de her komst van de beestjes valt slechts te zeggen dat ze vermoe delijk zijn achtergelaten door een automobilist uit Noord- Brabant. Dat maakt de politie op uit een krant uit 's-Hertogen- bosch die in de doos lag. Vrouw gewurgd in Eindhoven EINDHOVEN (ANP) - De 22-jarig Eindhovense M. Broekx is gister morgen om half elf dood in haar flat aangetroffen. Volgens de poli tie is de vrouw waarschijnlijk ge wurgd. De politie werd gewaar schuwd toen de vrouw niet op haar werk was verschenen. Toen zij de woning binnenging trof zij het stof felijk overschot op een bed in de slaapkamer aan Rond kwart voor 1 gistermiddag is een 25-jarige Eindhovenaar. met wie het slachtoffer samenwoonde, in zijn auto in Eindhoven aange houden. De man had de woning 's morgens verlaten om naar zijn werk te gaan. Assad in Amman AMMAN (Rtr.) - De Syrische presi dent Hafez al-Assad en de Jordaan se koning Hoessein hebben elkaar gisteren onder vier ogen gespro ken aan het begin van Assads staatsbezoek, dat moet dienen tot verbetering van de betrekkingen Aan de orde kwamen Arabische kwesties en de Jordaans-Syrische betrekkingen, maar over de precie ze inhoud van het gesprek deelde het Jordaanse persbureau Petra niets mee. Het was de tweede ontmoeting /an Assad en Hoessein sinds 30 de cember, toen de Jordaanse vorst naar Damascus ging om verzoe ning te bereiken na jaren van vijan digheid tussen beide landen. De toenadering is vooral mogelijk ge maakt door een initiatief van een commissie van de Arabische Liga. Voorzitter van deze commissie is Saoedi-Arabië, dat Syrië zowel als Jordanië financieel steunt. ADVERTENTIE Zwijndrechtse bankier (28) doodgeschoten ZWIJNDRECHT (ANP) - Een 28- jarige bankfiliaalhouder uit Zwijn- drecht is gisteren in het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis overle den aan de verwondingen die hij opliep tijdens een schietpartij in zijn woning. Kort na middernacht belde een nog onbekend aantal da ders aan bij zijn woning. Nadat zijn vrouw de deur had geopend dron gen de overvallers binnen en ont stond een schietpartij. Over het motief en de daders tast de politie in het duister. Hemelvaartsdag van 2 tot 2.30 u. Groenoordhallen! U bent van 10 tot 18 u. wel kom op 'BINNENPRET 86', een manifestatie met veel muziek en talloze attracties. Georganiseerd door de Lions Clubs ten bate van de Kinder- kliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Entree: 5- (tot 12 jr.3.50). DE BILT (GPD) Het radio-actieve jodium-131 is binnen enkele dagen uit de atmosfeer verdwenen. Aldus plaatsvervangend hoofd Leenhout van het laboratorium voor stralingsonderzoek van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in De Bilt. Hij verwacht dat het stralingsniveau aan het einde van de week is afgebroken. De andere, minder ernstige radioactieve stoffen (waaronder ce sium), die door de ramp met de Russische kerncentrale in Tsjerno- bil in de lucht zijn gekomen, hebben een veel langere 'verdwijn- tijd' nodig. "Dat kap wel enkele tientallen jaren duren. Dat was ook het geval met het stralingsniveau van de bovengrondse kern proeven die in de jaren zestig werden gehouden. De vermindering van het stralingsniveau duurde daarna ook zo'n tien, twintig jaar", zo zegt de stralingsdeskundige. Leenhout vindt het verstanding dat het ministerie heeft beslo ten om allerlei voorzorgsmaatregelen te treffen. "Je moet het risi co afwegen voor het niet-nemen van voorzorgsmaatregelen. Het binnen houden van koeien is een kleine moeite. De radio-actieve deeltjes komen daardoor niet in de melk terecht. Dat zou wel ge beuren als de koeien gras zouden blijven eten". Volgens Leenhout wordt het risco verhoogd als de koeien bui ten blijven grazen. "Dat risico kan door een geringe inspanning worden voorkomen. Het is echt niet zo dat als de maatregel niet zou zijn genomen iedereen direct ziek zou worden. Maar het gaat om de langere termijn. Een effect op de lange duur kan kanker zijn. maar ook erfelijke afwijkingen. Omdat deze ziekten ook zon der een verhoogd stralingsniveau voorkomen is het moeilijk om over tien, twintig jaar vast te stellen dat dat een direct gevolg is van de ramp met de Russische kerncentrale. Daarom is het goed om het risico zo klein mogelijk te houden omdat de grote boosdoe ner van nu, jodium, in normale omstandigheden niet in de lucht zit". GRONINGEN - Radioactiviteit is reukloos, smaakloos en onzicht baar. Maar de wolk radioactieve deeltjes die bij de kernsmeltings- catastrofe in Tsjernobil vrijkwam, gedraagt zich als elke andere gas- en stofwolk in de aardse atmo sfeer: hij verspreidt zich kegelvor mig vanaf het hoogste lozingspunt met de wind mee, wordt verdund en beïnvloed door luchtdruk en vochtigheid. De zwaardere deeltjes vallen het eerst naar de aarde te rug; de gassen verspreiden zich het verst. Naar grove schatting is slechts door Kees Wiese één miljoenste deel van de radioac tieve inhoud van de reactorkern over ons land - rond 2000 kilome ter van de onheilsplek verwijderd - heengetrokken. Dat geeft enige in druk van de situatie die in de om geving van Tsjernobil zelf moet heersen. De in ons land genomen voorzorgsmaatregelen (de koeien een week op stal) lijken eerder be stemd ter bescherming van de ex port van zuivelprodukten dan ter bescherming van onze volksge zondheid. De Sowjet-Unie geeft nog steeds volstrekt onvoldoende informatie over de catastrofe, vermoedelijk ook om paniek en maatschappelij ke ontwrichting in eigen land te voorkomen. De Nederlandse auto riteiten moeten uit de Europese landen, waar de radioactieve wolk eerder werd gemeten, 'de informa tie bij elkaar sprokkelen', zoals mi nister Winsemius (milieuhygiëne) zondag in het NOS-programma 'Het Capitool' toegaf. „In een aan tal landen hangt men tegen paniek- maatregelen aan", zei hij ook. Gezondheidsraad De catastrofe in Tsjernobil over treft verre het grootst mogelijke kernsplijtingsongeluk dat door de Gezondheidsraad in 1974 voor ons land werd beschreven op basis van de Amerikaanse Rasmussen-stu die. In die beschrijving wordt uit gegaan van een reactorkern die 10.000 miljoen curie aan radioacti viteit bevat (één gram radium be vat ongeveer één curie straling). Bij een enkele uren durende uit stoot zouden 45 van de in de kern gevormde radioactieve stoffen ge vaarlijk voor de omgeving zijn; hun totale radioactiviteit wordt ge schat op 4000 miljoen curie, waar van maximaal 30 procent (1100 mil joen curie) in de atmosfeer terecht zou komen. Vaststaat inmiddels dat de lozing niet enkele uren, maar enkele da gen duurde en vermoedelijk (zij het sterk verminderd) nog voort duurt. De temperatuur die daarbij heerste en die - met de explosies - bepaalt hoe hoog de radioactieve pluim in de atmosfeer opstijgt, is niet bekend. Al evenmin zijn gege vens bekend over de windkracht en de atmosferische situatie ter plaatse. Zeker is alleen dat de wind draaide, waardoor een veel groter gebied is besmet en er verhoogde radioactiviteit eerst in Scandinavië en later in Polen, Oostenrijk, Oost- Duitsland en West-Europa werd gemeten. In Zweden, waar de na tuurlijke achtergrondstraling uit de atmosfeer ongeveer 0,1 millirem per dag bedraagt, werd in de wolk honderdmaal zoveel (10 millirem per dag) geconstateerd; in Neder land 0,6 millirem. In Tsjernobil (waar?) zou volgens een Russische bron een straling van 200 rem heer- Hoeveel activiteit er is gemeten op verschillende plaatsen en tijden en welke stoffen daarbij zijn aange troffen, is in zó beperkte mate be kendgemaakt, dat een redelijke be schrijving van de wolk onmogelijk is. In natuurkundige kringen wordt bovendien getwijfeld aan de kwaliteit van de metingen. Vol gens diezelfde kringen hebben me dewerkers van het Hahn-Meitner Institut für Kernforschung in West-Berlyn al een spreekverbod opgelegd gekregen, toen de extra straling de natuurlijke radioactieve straling tweeëneenhalf maal over trof. Waarschuwing In het rapport van de Nederland se Gezondhèidsraad van 1974 wordt verondersteld dat vanuit een kerncentrale de bevolking wordt gewaarschuwd binnen een half uur nadat men heeft geconstateerd dat de kern zal smelten. Volgens die beschrijving wordt de bevolking binnen een straal van anderhalve kilometer ogenblikkelijk geëva cueerd; de bevolking tot een af stand van 32 kilometer binnen 12 uur. Is dat het geval, dan wordt het aantal acute doden (het aantal slachtoffers dat binnen enkele we ken aan stralingsziekte bezwijkt) met 70 procent kans beneden de 50 gehouden. Er is een kans van tien procent dat het aantal acute doden oploopt tot tussen de 2000 en 10.000. Acute doden zouden tot 20 kilometer van de plaats van de ramp kunnen vallen. Er is echter te weinig bekend over bevolkingsdichtheid en eva cuatie uit het Russische rampge bied om enige reële schatting van het aantal slachtoffers daar te kun nen maken. De Russische opgave (twee doden, 18 ernstig gewonden) doet vermoeden dat alleen de slachtoffers van een explosie en niet de stralingszieken zijn gemeld. In de studie van de Gezond heidsraad wordt de latere sterfte aan kanker en schildklierkanker voor de Nederlandse situatie ge schat op maximaal 10.000. Deze slachtoffers heten wel 'statistische doden': zij blijken tot dertig jaar la ter alleen uit bevolkingsstatistie ken, als die worden bijgehouden (in ons land is er geen kankerregi stratie) en geen staatsgeheim zijn. Overigens wordt het in de loop der jaren uiteraard steeds moeilijker de doodsoorzaak rechtstreeks in verband te brengen met de kern ramp. Afwijkingen Het aantal erfelijke afwijkingen dat in een bevolking als de onze door een (kleinere) kernsmeltings- ramp wordt veroorzaakt, zal vol gens de Gezondheidsraad „zeker niet waarneembaar zijn tegen de hoge achtergrond van spontaan optredende afwijkingen". Dat aan tal wordt theoretisch berekend op 3000. Maar duidelijk is dat al dit soort rekeningen met te veel onze kerheden omgeven zijn om meer dan een vaag beeld te kunnen ge ven van de situatie in de Sowjet- Unie. De grootte van het langdurig be smette gebied, dat jarenlang onbe woonbaar blijft wegens de hoge stralingsintensiteit, varieert in de studie van de Gezondheidsraad van 50 tot 4000 vierkante kilome ter. Hoe groot het in Rusland onbe woonbaar geraakte gebied zal zijn - waaruit al die jaren radioactieve stofdeeltjes worden verspreid door wind, water, vogels, insekten en menselijke activiteiten - valt nog niet te zeggen. Zeker is dat een veel groter ge bied eveneens jarenlang onge schikt zal zijn voor landbouw en veeteelt. Dit gebied wordt door de radioactieve wolk besmet met vooral jodium-131, cesium-137 en strontium-90. De radioactiviteit van jodium-131 halveert in acht da gen; de Gezondheidsraad denkt dat een jodiumbesmetting van grasland na drie maanden geen problemen meer geeft. Cesium-137 heeft een halveringstijd van 30 jaar, maar bindt zich snel aan vrij wel alle grondsoorten; strontium 90 heeft een halveringstijd van 28 jaar, maar de ervaring opgedaan bij kernproeven in de atmosfeer zou leren dat er na tien jaar slechts vijf procent van de oorspronkelijke be smetting over is. De radioactieve wolk bevat ook zogenaamde 'zachte stralers', waar van plutonium-239 (halveringstijd 24.400 jaar) de bekendste is. Deze 'zachte stralers' hopen zich - een maal in het lichaam opgenomen - in het skelet en de ademhalingsor ganen op. Gegevens over de ver spreiding van deze stoffen bij de Tsjernobil-catastrofe zijn niet be schikbaar.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11