Schade maar op Russen verhalen Kritiek op optreden Winsemius 'Zie mijn actie maar als een provocatie. LOKALENCENTRUM ZIJLDIJK LEIDERDORP Boeren halen melkvee binnen Melk van 'proefkoeien' controleren Ministers doen beroep op kernenergiewet Leidsedreef 2,2352 BA Leiderdorp Nieuw nummer is 06-4171 MAANDAG 5 MEI 1986 PAGINA 9 de melkveehouderij. "De meeste boeren leveren schone melk omdat ze de dieren nog op stal hebben staan. Dat zeggen ze er op de televi sie niet bij". Ook Molenaar heeft zijn 45 melk koeien nog binnen staan. Hij is er van overtuigd dat de maatregel de boeren veel geld kan gaan kosten* "De schade moeten we recht streeks op Rusland verhalen. Dat zal niet makkelijk zijn maar de Ne derlandse regering moet daarvoor wèl haar best doen". Melkveehouder P. Brussee heeft zaterdagavond overhaast zijn 75 melkkoeien naar binnen gehaald: "Ik hoorde het op het nieuws en ben meteen mijn beesten uit de wei gaan halen. Gelukkig heb ik nog voor een week kuilvoer maar als dat op is gaan de kosten hoog oplopen". Zelfs zonder dat er extra kuil- Een beeld dat zeterdag en gisteren op vele plaatsen in ons land te zien was: veehouders die hun melkkoeien ioer naar de stallen drijven. (foto anp» GROOT AMMERS (ANP) - De voorzitter van de afdeling Melk veehouderij van het Landbouw schap, P.W. Blokland, heeft giste ren een pleidooi gehouden om een aantal melkkoeien buiten te laten lopen. „De overheid zou de melk van deze koeien moeten opkopen en moeten laten controleren op straling. Dan kan worden vastge steld wat de huidige graad van besmetting van het gras voor ge volgen heeft voor de melk. Op die manier krijg je mis schien de beschikking over een criterium aan de hand waarvan in de toekomst bij een onverhoopte ramp als nu in de Sovjetunie maatregelen moeten worden ge nomen". Blokland zei verder nog dat de extra kosten van voer voor boe ren die nu vee hebben moeten bin nen halen nauwelijks verhaald zullen kunnen worden uit de op brengst aan melk. „De overheid zou eigenlijk een analyse moeten maken van deze extra kosten en bezien hoe die kosten eventueel gecompenseerd kunnen worden". Overigens is Blokland het eens met de maatregel koeien terug te halen „in de eerste plaats uit het oogpunt van consumentenbe scherming, maar ook wegens marktbescherming". (Van een onzer verslaggevers) Overigens had het advies van DEN HAAG/STREEK-Veehou- re^bètrekWng!' T-aT^injwel ders en politie-autoriteiten zijn overal staan de melkkoeien nog niet te spreken over de wijze, 0p stal. Dit is het gevolg van het waarop 'Den Haag' de gevolgen koude voorjaar, waardoor nog van radioactieve neerslag in ons niet voldoende gras op de wei land heeft aangepakt. Veel kri- landen staat. Ook zijn weilanden tiek is er met name op milieu-mi- hier en daar nog erg nat Het nister Winsemius, die voor ver- meeste vee dat buiten staat be- warring zorgde toen hij in het treft vetweiders of jong vee dat showprogramma 'Tineke' voor nog geen melk geeft Pas zondagmorgen omstreeks vier uur kregen de politiebu reaus het bericht, dat het weiden van melkvee op grond van arti kel 40 van de kernenergiewet werd verboden. De politiekorp sen werden verzocht op de nale ving van het verbod toe te zien. Indien een boer weigert zijn melkkoeien binnen te halen, moet de politie dit melden aan de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij. De politie kan eventueel een proces-verbaal aanzeggen en zelfs kan op grond van de wet vee in beslag worden genomen. Over het algemeen kan volgens een woordvoerder van de AID in redelijk overleg met de boeren tot overeenstemming worden ge komen. Er doen zich volgens de zegsman slechts op enkele plaat sen problemen voor, waarvoor een oplossing wordt gezocht. De AID staat hierover in nauw con tact met het beleidscentrum, dat op het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur voor de coörclinatie zorgt. Verwacht wordt dat de maatre gel om de melkkoeien op stal te houden, binnen enkele dagen weer wordt ingetrokken. Dat hangt mede af van de resultaten van de grasmonsters die voort durend worden genomen. zaterdagmiddag het advies gaf hun melkvee binnen te halen. Later werd dat advies alsnog om gezet in een verbod om melkvee te weiden. In overleg met de mi nisters van justitie en landbouw heeft Winsemius het verbod uit gevaardigd op grond van een ar tikel uit de kernenergiewet. Na de televisie-uitzending kre gen de politiebureaus talrijke te lefoontjes te verwerken van mensen, die meer wilden weten. "De minister heeft in het televi sieprogramma allerlei uitlatin gen over voorzorgsmaatregelen tegen de radioactieve straling ge daan, zonder eerst langs de ge bruikelijke kanalen de officiële instanties in te lichten", aldus een woordvoerder van de rijks politie van het district 's Graven- hage. De politiebureaus kregen even later een ANP-telex over dat advies van minister Winse mius binnen, "maar het ANP is onze opdrachtgever niet", aldus de politiewoordvoerder. "Boven dien zitten wij op zaterdag met een minimale bezetting. Er gin gen ook allerlei burgemeesters bellen, die wilden dat wij de boe ren zouden gaan waarschuwen, maar daar konden wij onmoge lijk gevolg aan geven. De verant woordelijkheid ligt in de eerste plaats bij de veehouders". Jan Wiersma laat z'n koeien buiten GODLINZE (GPD) - Evenals een aantal Noordhollandse boeren, weigert veehouder Jan Wiersema uit het Groninger Godlinze zijn koeien van het land te halen in ver band met de lichte radioactieve be smetting van het gras. „Je moet dit zien als een gebaar van machte loosheid. Waar zijn we, wat die kernenergie betreft, in godsnaam mee bezig? Ik had mijn veertig melkkoeien al een dag of tien bui ten en dat heb ik maar zo gelaten. We zullen wel zien wat er van komt. Ik wacht met belangstelling de komst van de politie af'. Al vanaf het begin van de discussie over 'ja of nee kernenergie' is Jan Wiersema een erkend tegenstander van kerncentrales. „Het is een heil loze manier om energie op te wek ken. Als het fout gaat, zoals nu in Rusland is gebleken, heeft men het niet in de hand. En dan praat ik nog niet eens over het afvalpro bleem. Voor uw examens, seminars, trainingen en vergaderingen beschikken wij over 3 ingerichte zalen voor resp. 30, 30 en 160 personen. Bel voor informatie en reservering 071-89 32 20 (mw. M. van der Hoek of mw. A.C.A. Maat) Jan Wiersema meent dat bij een echte calamiteit de overheidsorga nisatie volledig faalt. Ook heeft hij zo zijn twijfels over de manier waarop mogelijk besmette melk wordt behandeld. „Ik ga er zonder meer van uit", zegt Jan Wiersema, „dat mijn melk niet besmet is. Maar laten we voor de discussie eens aannemen dat het wel zo is. Op zeer korte termijn komt de tankwagen van de melkfabriek voorrijden. In die tank wordt mijn melk gemengd met die van andere boeren, waardoor de hoeveelheid radioactiviteit zeer sterk zeg maar verdund wordt. Wat gebeurt er dan in de fabriek? Via de monsters kunnen ze wel vaststellen dat mijn koeien de boosdoeners zijn. Maar dan is die melk al vermengd. Gooi en ze die dan weg? Ik weet het alle maal niet meer". „Zie mijn actie maar als een pro vocatie, een uiting van ongenoe gen. Nu is het radioactieve troep uit Rusland, binnenkort is het de nieuwe kerncentrale hier vlak bij in de Eemshaven en zo gaan we maar door. Wanneer worden we eens wakker? Misschien zou het helpen als er nu een heleboel melk wordt afgekeurd. Misschien dat een heleboel gezagsgetrouwe boe ren die jarenlang op partijen heb ben gestemd die voor kerncentra les zijn, nu eindelijk eens inzien hoe riskant het allemaal is. Pas als boeren het in hun portemonnee voelen krijg jê ze in beweging". DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer heeft gisteren een nieuw nummer geopend waar mensen terecht kun nen voor informatie over de gevol gen van de kernramp in de Sowjet- Unie. Dat nummer is 06 - 4171 en kan gratis worden gebeld. Het ministerie heeft vrijdag, za terdag en zondag naar schatting 20.000 telefoontjes verwerkt. De overstelpende vraag van het pu bliek had zaterdagavond tot gevolg dat de telefooncentrale van het in formatiecentrum het begaf. In de vragen is volgens hem tij dens het weekeinde een verschui- ving opgetreden. Aanvankelijk in formeerden vooral vakantiegan gers naar de risico's van het ver blijf in bepaalde landen. Nadat ook in Nederland extra straling werd gemeten kwamen .er meer vragen in de huiselijke sfeer. „Zo van, kan ik het wasgoed nog wel aantrekken en mag m'n kind nog wel in de zandbak", aldus de woordvoerder. Nadat zaterdagmid dag bekend werd gemaakt dat boe ren hun melkvee niet meer in'de wei mochten laten lopen kwamen de vragen vooral uit de agrarische hoek. Met name vragen betreffende de beschikbaarheid van veevoer. Het ministerie van landbouw en visse rij liet weten dat er op het ogenblik voldoende veevoer voorradig is in ons land. Melkveehouders die zon der zitten kregen het advies voed sel voor hun dieren bij boeren in de omgeving te halen of via de organi saties te kopen. (Van onze verslaggevers) STREEK - "Misschien gaan ze er wel extra goed melk van geven", oppert boer J. de Bruin aan de Buitenkerk in Bodegraven, die net zijn 35 koeien in de wei heeft losgelaten. Vertederd kijkt hij ernaar. "Mooi hè?" zegt hij. Van radioactieve neer slag op het nog jonge gras van zijn weilanden heeft hij niet gehoord. "Is er brand geweest?" vraagt hij ver baasd, als hem iets over het nieuws dat een groot deel van de wereld de laatste da gen bezig houdt, wordt ver teld. De Bruin, een van de eersten in wijde omgeving die z'n koeien het groene gras heeft ingestuurd, is za terdagmiddag niet van zin zijn veestapel weer binnen te halen. "Misschien zit er ook magnesium bij, dat is goed voor ze. Zie je die grote zwarte daar lopen, da's mi nister Braks. Die noemen we altijd zo. M'n vader zei altijd: 'Als de lucht valt, breken de bonestaken'. Het zal zo'n vaart wel niet lopen". Maar de volgende dag, als vanuit 'Den Haag' het verbod is afgekon digd om melkkoeien te weiden, heeft De Bruin z'n veestapel toch weer op stal staan. "De organisa ties zoals het Landbouwschap staan erachter, dus heb ik ze ook maar naar binnen gehaald. Aan al die troubles heb je niks. Ik heb er een heel werk aan gehad". De 40 melkkoeien van C. Wasse naar aan de Leeweg in Noordwij- kerhout liepen nog niet buiten om dat er nog niet genoeg gras stond. Hoewel mevrouw Wassenaar zegt dat op haar bedrijf nog voldoende •kuilvoer aanwezig is om de koeien nog een weekje op stal te laten staan ontkent zij dat er over het al gemeen voldoende kuilvoer zou zijn. "Door de natte zomer van het vorig jaar zijn er veel hooi-oogsten mislukt. Heel veel melkveehou ders hebben, omdat het kuilvoer gewoon op was, de koeien nu al vast naar buiten gedaan.^Ik vraag me af waar het voer vandaan moet komen als iedereen zijn beesten nu weer naar binnen moet halen". G. Molenaar, melkveehouder in Voorhout, is het eens met de maat regel om de koeien naar binnen te halen maar betreurt de negatieve gevolgen ervan voor het image van Veehouder De Bruin uit Bodegra ven bij zijn koeien, die hij zaterdag voor het eerst naar buiten had ge bracht om ze zondag op 'bevel' van minister Winsemius, zeer tegen gijn zin, weer op stal te zetten. (foto Nanno Bloupot) voer moet worden aangekocht staan de melkveehouders volgens hem voor extra kosten: "Zolang de dieren op stal staan moet er kracht voer worden gegeven, en dat is niet goedkoop'" Een extra probleem vormt de mest. De mestputten zyn vol en het gras is te lang om er nog mest op te kunnen uitrijden. Bovenldien vertelt Brussee dat de kans op beengebreken bij de melkkoeien groter wordt als ze niet snel naar buiten gaan: "De dieren zijn stijf van het op stal staan. Het is hoog tijd dat ze buiten de benen eens flink kunnen strekken". Brus see onderschrijft de maatregel wel: "De Nederlandse melk is een kwa- liteitsprodukt. Omdat we zo sterk afhankelijk zijn van de export moeten we dat zo zien te houden". Baptist wordt predikant bij doopsgezinden conrector ars. Th. van der Laan (50) van het baptistensemi narium in Bosch en Duin wordt per 1 september doopsgezind predikant in Utrecht. In een brief aan de baptistengemeenten en het bestuur van het seminarium verklaart hij, dat zijn besluit geen breuk met het baptisme be tekent. Het is een keuze voor een meer open en oecumenisch geo riënteerde stroming binnen de doperse traditie in Nederland. "Baptist-zijn is voor mij minder belangrijk dan christen-zijn". Wel noemt Van der Laan zich •principieel dopers' (doop na be lijdenis). "Wegens een andere ambtsopvatting zou ik bepaald geen hervormd of gereformeerd predikant kunnen worden". Overigens verheelt hij niet, dat er, naar zijn indruk, binnen de Baptistènunie steeds minder geestelijke ruimte wordt gelaten. "Zogeheten bijbelgetrouw en evangelisch christendom wordt onder ons aangeprezen omdat dit definitieve antwoorden meent te kunnen formuleren op zeer selectief gekozen heden daagse vragen. Wie niet tot deze antwoorden komt, is niet bijbel- getrouw of evangelisch". De con rector vraagt zich af, of hier het gesprek met elkaar niet eindigt en daarmee ook de geestelijke gemeenschap binnen de Unie. Drs. Van der Laan was docent 'praktische theologie'. Daarvóór tien jaar algemeen secretaris van de Unie van Baptistengemeen ten. Hij begon als predikant in Coevorden, daarna in Noordber- gum. Niet naar Den Bosch. De re den voor de rooms-katholieke bisschoppen om op Hemel vaartsdag niet naar de manifesta tie van de '8 Mei-beweging' in Den Bosch te gaan is, dat zij de 'ontstellende verwarring' in de Nederlandse geloofsgemeen schap niet willen vergroten. "Po larisatie bedwing je niét door met de golven heen en weer te klotsen", zei kardinaal Simonis op een vergadering van de pasto rale raad van zijn bisdom in Huis ter Heide. In hun brief aan de (vernieu wingsgezinde) '8 Mei-beweging' voeren de bisschoppen aan, dat zij in de opzet van de manifesta tie niet betrokken zijn op een manier "die recht doet aan hun bijzondere plaats in de geloofs gemeenschap". Ook de keuze van Den Bosch vinden zij niet gelukkig. Die keuze, mede be doeld als steun aan hen die het moeilijk hadden met de benoe ming van bisschop Ter Schure, zal de polarisatie binnen de kerk verscherpen. Tussen de bisschoppen en de '8 Mei-beweging' bestaan 'ernsti ge verschillen van inzicht', ver klaarde Simonis, vooral over de beginselverklaring van de bewe ging. "Wij bisschoppen weten, dat tallozen onze argumenten niet zullen begrijpen. Dat maakt ons besluit des te pijnlijker". Apartheid. De rooms-katho lieke bisschoppen in Nederland hebben alle parochies opgeroe pen om maandag 16 juni te be stemmen tot dag van gebed en vasten ter beëindiging van het 'onrechtvaardige apartheidssys teem' in Zuid-Afrika. Piet Hein. Wie de sensatie wil beleven om in een kerk met begeleiding van orgel 'Piet Hein, Piet Hein, Piet Hein zijn naam is klein" te mogen zingen, kan van avond om 8 uur terecht in de her vormde kerk van Nieuwkoop. Daar geeft de 15-jarige kerkorga nist Wim Breedijk uit Benthui zen - volgens recensies 'talent vol' - een 'bevrijdingsconcert' op het pas gerestaureerde orgel. Zijn programma - enthousiast aangekondigd in het kerkblad - is curieus. Naast orgelwerken. waarbij eigen improvisaties niet ontbreken, is er samenzang van liederen uit Valerius' gedenk boek en van vroegere volkslied jes zoals 'Piet Hein' en 'Waar de blanke top der duinen'. Besloten wordt met het volkslied. De toe gang is gratis, maar er wordt ge collecteerd ter dekking van de kosten. (Breedijk mag dan talent heb ben, van smaak heeft hij (nog) geen kaas gegeten. Misschien is er toch nog iemand in Nieuw koop die bij hem het besef kan wekken dat de inhoud van een kerkconcert evenveel zorg en ta lent vraagt als de uitvoering - redactie geestelijk leven LD/AD). Hervormde Kerk: aangeno men naar Zeist E. K. Teygeler Scheveningen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Oegstgeest H. R. Plomp, wetenschappelijk medewerker aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, laatste lijk predikant te Pijnacker en Nootdorp, wonende te Ouder- Wprk aan de Amstel.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9