'Kernramp door menselijke fout' Ook in mei isTed's half miljoen er weer bij Top in Tokio onder vuur Waldheim haalt net geen meerderheid Moskouse partijleider Jeltsin: 'Legalisering ANC overwogen' Lancering Amerikaanse raket gaat opnieuw fout Tamils eisen aanslag op Weer veldslag bij drukkerij 200 gewonden MAANDAG. 5 MEI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 HAMBURG (AFP/DPA/AP) - De partijleider van de Moskouse afdeling van de Russische communistische partij, Boris Jeltsin, heeft gezegd dat het ongeluk met de kernreactor bij Tsjernobil het gevolg is van een menselijke fout. Jeltsin, een vertrouweling van de Russische partijleider Michail Gor- batsjov, gaf een interview aan het Westduitse televisiestation ARD. De Moskouse partijchef woont in Hamburg een congres bij van de Westduitse communistische partij. 'De oorzaak lijkt te liggen in het subjectieve gebied, in een mense lijke fout,' aldus Jeltsin. Hij zei dat er maatregelen worden genomen om te voorkomen dat een dergelij ke ramp zich nog een keer kan voordoen. Jeltsin zei dat de inwo ners van vier plaatsen direct na de ramp zijn geëvacueerd, waardoor geen van hen heeft blootgestaan aan directe straling. Hij zei niet hoeveel personen er zijn geëva cueerd, en hij gaf ook geen verdere bijzonderheden over aantallen slachtoffers. De bewoners van het rampge bied zullen waarschijnlijk voorlo pig niet terug kunnen naar hun huis, omdat het gebied 'gevaarlijk radio-actief blijft. Jeltsin zei dat er vanuit helikopters zand, lood en borium op de reactor wordt ge gooid, om de straling uit de reactor tot het minimum te beperken. Jeltsin zei dat de waterreservoirs rond Tsjernobil door de straling zijn besmet, maar zei niet welke ge volgen dit heeft gehad voor de be volking. Eerder op de dag had Jelt sin in een toespraak voor het West duitse partijcongres gezegd dat de berichten in de Westerse pers over 2.000 doden 'flagrante leugens' wa ren. De Sowjet-Unie zal volgens hem doorgaan met het gebruik van Boris Jeltsin: doorgaan met kern energie. (foto AP) kernenergie voor vreedzame doel einden. Na de ramp in de kerncentrale van Tsjernobil is in het noordoos ten van Polen in de melk een hoe veelheid radio-activiteit aangetrof fen die boven de veiligheidsgren- zen lag. West-Duitsland overweegt bij de Sowjet-Unie om schadevergoeding te vragen voor verliezen die de boe ren in de Duitse Bondsrepubliek lijden als gevolg van radio-activi teit aan hun gewassen. Naar uit een communiqué van het Poolse persbureau PAP blijkt, bevatte de melk in verscheidene gebieden in het noordoosten van Polen 200 tot 1.700 becquerel per liter, in andere delen van het land 0 tot 600 becquerel. De bovengrens voor kinderen bedraagt 1.000 en voor volwassenen 10.000 becquerel per liter. De Russische premier Nikolai Risjkov heeft vrijdag in gezelschap van twee andere functionarissen van het Politburo een bezoek ge bracht aan het rampgebied bij de kerncentrale en Tsjernobil. Het Russische persbureau TASS heeft dit zaterdag bekend gemaakt. Het ongeluk in de kerncentrale van Tsjernobil had de omvang van een kernproef in de open lucht. Dat heeft Georgi Arbatov gisteren gezegd in een interview met de BBC. Arbatov veroordeelde de pers in het Westen voor het opbla zen van de gebeurtenissen. Tijdens het programma It's Your World van de BBC wereldomroep zei Arbatov, hoofd van de afdeling Noord-Amerika van het ministerie van buitenlandse zaken, dat de ge volgen van de ramp in Tsjernobil 'niet ernstiger' waren dan die van een kernproef in de open lucht en hij zei dat alleen de nabije omge ving van de reactor er ernstig door was getroffen. Hij zei dat alle details over het ongeluk beschikbaar zullen wor den gesteld aan Hans Blix, de di recteur van het Internationaal Atoombureau IAEA, die vandaag naar Moskou vliegt en dat de gege vens openbaar zullen worden ge maakt. CAPE CANAVERAL (AP) Een onbemande Amerikaanse raket, die een weersatelliet in een baan om de aarde zou brengen, is kort na de lancering defect geraakt en vanaf de grond tot ontploffing ge bracht. Het was de derde mislukte lancering in de Verenigde Staten dit jaar. Een minuut na de lancering liet de hoofdmotor het afweten, waar door de Deltaraket stuurloos met een snelheid van 2.250 km/u door de lucht tolde, zo vertelde Bill Rus sell, een woordvoerder van de NA SA. De vluchtleiding gaf daarop een commando om de raket tot ontploffing te brengen, aldus Rus sell. Op 18 april ontplofte in Califor- nië een Titanraket van de lucht macht die een spionagesatelliet vervoerde. Op 28 januari explo deerde de Challenger waardoor al le zeven astronauten aan boord om het leven kwamen. De NASA heeft nu nog drie Deltaraketten en vier Atlas-Centaur-raketten. Verder zijn er nog drie Deltaraketten in aanbouw en volgens het ruimte vaartbureau kunnen eind 1987 een of twee van deze raketten in bedrijf worden genomen. President Reagan, die zich in To kio bevindt voor de economische topconferentie van de zeven wes terse industrielanden, liet via woordvoerder Larry Speakes we ten zeer teleurgesteld te zijn over de mislukte lancering. Maar Spea kes zei dat de Amerikaanse rege ring vastbesloten is om door te gaan met het ruimtevaartprogram- 64 en 65 seconden werden de eer ste twee stuwraketten met vaste brandstof losgegooid. Maar na on geveer 71 seconden viel de hoofd motor in één klap uit, vertelde Rus sell. Daarna begon de raket stuur loos te zwalken en werd het neus- schild losgerukt. Het was de NASA nog niet bekend hoe hoog de raket was toen hij explodeerde. Alle vo rige 43 lanceringen van een Delta raket, sinds september 1977, waren succesvol verlopen. Technici hadden voor de lance ring verklaard dat er in de hoofd motor geen lekkage meer was, een probleem waardoor de lancering donderdag was uitgesteld. De NA SA verklaarde dat de lancering Vijf lanceerbuizen van mini-raketten roken nog na in een woning op 2,5 kilometer afstand vahet doel: de topconferentie van regeringsleiders in Tokio. (foto AP) JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse regering zou overwegen binnen afzienbare tijd de politieke vleugel van de in Zuid-Afrika ver boden bevrijdingsorganisatie ANC door Ruud de Wit (African National Congress) te le galiseren. Dat meldden gisteren enige regeringsgetrouwe Zuidafri- kaanse zondagskranten. Dit zou dan wel inhouden, dat het lidmaat schap van de Zuidafrikaanse Com munistische Partij strafbaar blijft, evenals dat van de militaire vleugel van het ANC, 'Umkhonto we Si- zwe'. De zondagskranten geven twee verklaringen voor de speculaties. Allereerst wijzen zij op de toene mende behoefte van leden van de regeringspartij van president P.W. Botha om inzicht te krijgen in de wérkelijke doelen die het ANC na streeft. Ten tweede zou zo'n stap tegemoet komen aan een van de belangrijkste eisen die een 'Com missie van Eminente Personen' na mens de Gemenebestlanden, VS en EG aan de regering in Pretoria hebben gesteld. Vorige week maandag zei Botha reeds, dat hij bereid was om nationalistische ANC-ers toestemming te geven naar Zuid-Afrika terug te keren, mits zij afstand nemen van geweld De 'Commissie van Eminente Personen' zou werken aan een voorstel, waarbij van zowel de kant van het ANC als de Zuidafrikaanse regering 'een wapenstilstand' zal worden afgekondigd. President Botha zou dan als bijdrage voor het openen van een dialoog met het ANC bereid moeten zijn om het ANC gedeeltelijk te legaliseren, terwijl hij ook de tot levenslang veroordeelde ANC-leider Nelson Mandela onvoorwaardelijk zal moeten vrijlaten. Een aanwijzing, dat zo'n compro mis levensvatbaar is en serieus door alle betrokken partijen bestu deerd wordt, blijkt onder meer uit de uitlatingen van de Britse ad junct-minister van buitenlandse zaken, barones Young. Die zei vori ge week dat "de Gemenebest-com missie het meest gunstige vooruit zicht vertegenwoordigt voor een positieve internationale bijdrage voor een regeling in Zuid-Afrika". Naar verluidt zou ook de Britse premier Thatcher persoonlijk con tact hebben gehad met Botha. Zij zou Botha onder meer hebben voorgehouden, dat zij hem per soonlijk zal ontvangen, als hij be reid is tegemoet te komen aan de van het Gemenebest. TOKIO - De openingsdag van de economische topcqnferentie in To kio werd overschaduwd door vijf raketjes die vermoedelijk werden afgevuurd door links-extremisten. Hoewel de projectielen gistermid dag over het Akasaka-paleis heen- schoten, waar op dat moment de openingsceremonie plaatsvond, is de politie door het incident ernstig in verlegenheid gebracht. door Ruud Kreutzer Kabinetssecretaris Masaharu Gotoda zei het zondagavond te be treuren dat de politie 'de mogelijk heden van de radicalen heeft on derschat'. De eerste dag van de door 30.000 agenten bewaakte topconferentie, die wordt bijgewoond door de poli tieke leiders van de zeven belang rijkste westerse industrielanden alsmede de EG (dit jaar onder meer vertegenwoordigd door premier Lubbers), werd voornamelijk be steed aan de eerste besprekingen over politieke onderwerpen, die op de jaarlijkse economische top ge woontegetrouw een belangrijke plaats innemen. Een van de politieke onderwer pen die de regeringsleiders en staatshoofden tijdens hun eerste werkdiner bespraken was de kern ramp met de Tsjernobil-reactor in de Sowjet-Unie. Volgens premier Lubbers, die aan het eind van de dag met de Nederlandse pers sprak, waren alle sprekers het er over eens dat er bindende regels moeten komen om de veiligheid van kerncentrales te garanderen. Voorts werd het gebrek aan infor matie van de zijde van de Sowjet- autoriteiten unaniem betreurd. Volgens premier Lubbers was voorts tijdens de besprekingen gis teravond gebleken dat de eerste af spraken die zijn gemaakt door de recente EG-top in Luxemburg (on der meer om de Libische diploma tieke vertegenwoordigingen te re duceren) een 'belangrijk aankno pingspunt kan zijn voor een effec tieve aanpak van de strijd tegen het terrorisme'. ADVERTENTIE Pak uw kans in de mei Mid-Lotto. Er zijn tienduizenden prijzen te winnen, waar onder 't half miljoen in de Lotto en 'n ton in 't Cijferspel. Lotto/ Toto-inleveradressen staan in de Gouden Gids.Wèl deze week inleveren. Haal nu uw Mid-Lottoformulier. fljOTTOSHOWj WENEN - Op het moment dat in Nederland de klokken op de Waalsdorpervlakte het begin van de dodenherdenking inluidden, stelde de verkiezingscomputer in Wenen vast dat Kurt Waldheim nog geen president van Oostenrijk door Hans Hoogendijk wordt. De vroegere secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties haalde 49,64 procent van de stem men en dat was net te weinig. „Waldheim op 4 mei, zo bespaart u zich een extra gang naar de stem bus". Dat was de laatste kreet die Waldheim's conservatieve Oosten rijkse Volks Partij overal had laten aanplakken. 2.343.387 Oostenrij kers gaven er gevolg aan; dat wa ren er 18.500 te weinig. Waldheim's tegenstander, de so ciaal-democraat Kurt Steyrer, bleef op 43,69 procent steken en dus wordt de verkiezingscampag ne met een maand verlengd tot 8 juni. Wie van deze twee dan de meeste stemmen haalt is president. De twee andere kandidaten, de Groene mevrouw Freda Blou en de rechts-reactionair Otto Scrinzi haalden respectievelijk 5,5 en 1,1 procent van de stemmen. Zjj mo gen volgende keer niet meer mee doen. De ontknoping van deze verkie zingen was net zo dramatisch als de verkiezingsstijd zelf. Centraal stond het verleden van Kurt Wald heim. De sociaal-democratische SPO had in de laatste dagen voor de verkiezingen het hele land vol geplakt met de leuze: „Oostenrij kers, kies geen man met een gat in zijn geheugen". Bijna 50 procent van de Oosten rijkers volgde de leus van Wald heim's verkiezingsteams: „Wij Oostenrijkers bepalen zelf wie wij kiezen. Kurt Waldheim, juist nu". En om kwart voor zeven zondag avond leek dat ook te gebeuren. De prognoses voorspelden ruim 50 procent voor Kurt Waldheim. De man, die zich net als zijn tegenstan der Steyrer de hele dag in huiselij ke kring had teruggetrokken, stap te met vrouw Sisi, kinderen en kleinkinderen in zijn auto en reed naar het hoofdkwartier van de Oos tenrijkse volkspartij. Waldheim: eerlijkheid. (foto ap> Onder jubelende tonen van een orkest werd de famiie Waldheim het gebouw binnengeperst. Toejui chingen overstemden het feestelijk blazende orkest, dat er op zijn beurt nog wat extra decibels tegen aan gooide. In triomf werden Kurt Groot succes Een uur later. De definitieve uit slag is bekend. Kurt Waldheim komt 18.500 stemmen te kort. De laatste prognose zat er toch iets naast. Een ondoorgrondelijke glimlach tooit zijn gezicht als hij voor de televisie zijn commentaar geeft. Hij dankt het volk, zijn mede werkers, zal in de tweede ronde de zelfde thema's in zijn verkiezings toespraken opnemen. Teleurge steld zegt hij niet te zijn: „Ik vind dit een groot succes. De aanvallen - vooral uit het buitenland - heb ben hun doel niet bereikt. Ik ga door met mijn thema's en die zijn: moreel, eerlijkheid en prestatie. Ik wil een president voor alle Oosten rijkers zijn". "De aanvallen op mijn verleden zijn ook nooit door regeringen ge daan, maar altijd door personen of groepen. Iedereen heeft daar in een democratie overigens het recht toe. Maar wie zoals ik tien jaar als se cretaris-generaal van de Verenigde Naties allerlei aanvallen heeft doorstaan, overleeft ook dit wel". Buiten speelde de muziek 'New York'. Of het een toespeling is op Waldheim's periode als secretaris generaal van de VN wordt niet ge heel duidelijk. Wel duidelijk is dat binnen de conservatieven zich hebben hersteld van de prognose- dreun. De katterige stemming die bijna een uur heeft geduurd, is voorbij. Maar ook bij de sociaal-democra ten is de stemming ietwat omgesla gen. Ijverige rekenaars hebben be cijferd dat er grote sociaal-demo cratische verliezen in de rode bol werken op 8 juni kunnen worden goedgemaakt. Als er ook nog een behoorlijk deel van de Groene- stemmers bij komt, haalt hun man het. Steyrer: „De campagne tegen Waldheim heeft hem extra stem men opgeleverd. Maar ik stond ne gen maanden geleden maar op 27 procent. Nu heb ik bijna 44. Daar komt de komende maand nog wel het een en ander bij". De stemmen die de Groene Fre da Blou heeft vergaard zullen heel belangrijk worden. Ze wil geen stemadvies voor haar aanhang ge ven. „Als ik in een van de twee gro te partijen iets van onze standpun ten had teruggevonden, had ik mij nooit kandidaat gesteld". Zowel de landen van de Europe se Gemeenschap als Japan zijn sinds de Amerikaanse luchtaanval op Libië bijna drie weken geleden een stuk in de richting van de har de lijn van Washington opgescho ven, maar het is onwaarschijnlijk dat tijdens de Tokio-Top overeen stemming zal worden bereikt over het Amerikaanse voorstel om Libië economisch te boycotten. Vanmiddag en dinsdag, de laat ste dag van de Tokio-Top, zal het gesprek zich concentreren op de zeker niet eenvoudiger economi sche problematiek. Ondanks de gunstige vooruizichten voor de we reldeconomie dit jaar wordt ver wacht dat de deelnemers een aan tal harde noten zullen kraken, on der meer op het gebied van de wis selkoersen en de handelsfricties. MADRAS/COLOMBO (AFP/Rtr.) Leden van de Tamil-organisatie LTTE hebben zich gisteren verant woordelijk gesteld voor de ontplof fing aan boord van een vliegtuig op de luchthaven van Colombo, waar bij zaterdag 22 mensen omkwamen en 23 personen gewond raakten. De meeste slachtoffers zijn niet- Srilankanen. De LTTE (Vrijheidstijgers voor Tamil-Eelam) streeft naar een ei gen staat voor de Tamils, die de minderheid van de bevolking uit maken op Sri Lanka. Het hoofd van de Srilankaanse luchtvaartmaatschappij heeft ver klaard dat de bom, die zaterdag de Tristar van Air Lanka in tweeën deed scheuren, verborgen was in een mand met groenten die zich in het bagagedepot bevond van het toestel dat op het punt stond naar de Maladiven te vertrekken. Vol gens de dienstregeling had het vliegtuig al in de lucht moeten zijn toen de bom ontplofte. Een woordvoerder van de LTTE had aanvankelijk gezegd dat zijn organisatie niet voor de aanslag verantwoordelijk was. 'Spanje levert Pinochet wapens' MADRID (Rtr.) - De Chileense vak bondsleider Rodolfo Sequel heeft het socialistische Spanje ervan be schuldigd wapens te verkopen aan president Augusto Pinochet van Chili. In het dagblad Diario 16 ver kondigde Sequel dat "Spanje mili taire en gewapende oefenvliegtui gen aan Chili heeft geleverd, tot het verdriet van het Chileense volk". Spaanse regeringskringen waren gisteren niet bereikbaar voor com mentaar. Sequel, die drie keer heeft vast gezeten voor zijn vakbondsactivi teit, zei dat hij voorstander is van onderhandelingen met de Chileen se krijgsmacht over herstel van de democratie. "Met de tiran kan niet worden onderhandeld, met de mi litairen wél", aldus Sequel. "Er staan Chili vele opties open voor dat men de wapens opneemt. Eén ervan is dat bij de krijgsmacht het besef doorbreekt dat de huidige si tuatie onhoudbaar is". donderdag ook was uitgesteld als niet eerder de Challenger en de Ti tanraket waren ontploft. Niettemin leken de extra voorzorgsmaatrege len en het uitstel erop te wijzen dat men bijzonder voorzichtig is. De waarnemend directeur van de NASA, William Graham, had eerder in de week gezegd dat de lancering zeer belangrijk was 'om dat we deze satelliet nodig hebben en we ons weer moeten realiseren dat ons ruimteprogramma veel successen heeft gekend.' De weersatelliet die door de Del taraket in een baan om de aarde ge bracht had moeten worden, was de GOES-7, de Geostationary Opera tional Environmental Satellite, die de vorming en richting van orka nen langs de Amerikaanse oost kust moest signaleren en doorge ven. De GOES-7 moest een andere weersatelliet vervangen die twee jaar geleden boven de Atlantische Oceaan uitviel. Babrak Karmal treedt af als partijleider ISLAMABAD (Rtr./AFP) De Af ghaanse president Babrak Karmal (57) is afgetreden als secretaris-ge neraal van de communistische par tij. Hij blijft echter aan als presi dent Dit heeft Radio Kaboel giste ren gemeld. De nieuwe partijleider is het hoofd van de Afghaanse in lichtingendienst de 39-jarige gene raal Najibullah. Karmal, die donderdag uit de Sowjet-Unie terugkeerde waar hij een maand lang medisch werd be handeld, heeft zijn functie om ge zondheidsredenen opgegeven, al dus de radio-uitzending, die in Isla mabad (Pakistan) werd ontvangen. Generaal N^jibullah was vijfjaar lang hoofd van de geheime dienst (de Khad), aldus westerse deskun digen. Hij studeerde medicijnen aan de universiteit van Kaboel, maar heeft zijn beroep nooit uit geoefend. Najibullah, die medeoprichter is van de Afghaanse communistische partij, deed zijn intrede in het cen trale comité in 1978 en in het polit- buro in 1981. In 1978 werd hij be noemd tot ambassadeur in Iran, nadat generaal Daoud in Kaboel was afgezet door Moskou-georiën teerde communisten. Daarna werd hij aangewezen als hoofd van de geheime politie, een post die hij vijf maanden geleden opgaf om se cretaris van het centrale comité te worden. Hij hield zich bezig met proble men van stammen in Afghanistan en is diverse malen in Moskou op bezoek geweest, waar hij wordt be schouwd als een loyale medestan der. LONDEN (AP) - Meer dan twee honderd politiemannen en demon stranten zijn gisterochtend vroeg gewond geraakt bij de grootste veldslag die tot nu toe plaats had rond de moderne krantendrukkerij van Rupert Murdoch in het Oost- londense Wapping. In totaal wer den 86 arrestaties verricht. Sinds de verhuizing naar de nieuwe drukkerij, waarbij op 25 januari 5.500 produktiemedewerkers wer den ontslagen, hebben zich weke lijks felle ongeregeldheden rond dc drukkerij voorgedaan. Bij de drukkerij in Wapping, in de buurt van de Tower, hadden zich gisterochtend ongeveer 7.000 demonstranten verzameld om te voorkomen dat de kranten van Murdoch de drukkerij konden ver laten. De politie beweerde dat pas was opgetreden, nadat demon stranten met flessen, stenen en vuurwerk waren gaan gooien. La- bour-parlementarier Tony Benn, die aan de demonstratie deelnam, zei echter dat de politie een "mas sale aanval heeft uitgevoerd op vol strekt vreedzame mensen". Een woordvoerder van Murdoch zei dat de produktie niet was ver stoord en dat de Sunday Times en de News of the World gisteren ge woon zijn verspreid. Brenda Dean, de leider van de grafische bbnd, zei dat er volgende week ondanks het geweld opnieuw bij Wapping zal worden gedemonstreerd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7