Weer hoop op akkoord grootmetaal f19.495; WD: 30 zetels wordt een hels karwei 1 Zuivelbonden hekelen rechter HARMONIE Ambassadeur Zuid-Afrika gaat niet naar Haarlem CDA wil wel praten met D66 Jeugd vindt kruisraketten belangrijkst MAANDAG 5 MEI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Na compromis bij Hollandia UTRECHT (ANP) - De industriebonden FNV en CNV gaan woensdag weer praten met de FME, de organisatie van metaalwerkgevers, in een poging de impasse in de cao-besprekingen te doorbreken. Aanleiding is het com promis dat dat de industriebonden vorige week met direc teur Lubbers (tevens FME-bestuurslid) van de machinefa briek Hollandia hebben uitgebroed. Dat plan komt er op neer dat be drijven korter werken moeten sti muleren op straffe van een boete. Uit die boetepot zouden dan maat regelen als scholing moeten wor den betaald. „De uitnodiging om weer te gaan praten slaan we niet af, aldus cao-coördinator Schermer van de Industriebond FNV. „Al is op dit moment niet erg duidelijk hoe bij de FME de kaarten liggen wat betreft het Hollandia-compro- Voorzitter Ter Hart heeft laten weten dat de FME het Hollandia- compromis niet in zijn geheel als uitgangspunt voor verdere cao-on derhandelingen wil nemen. Hij ziet er wel 'positieve punten' in, maar stelt voorop dat in de cao geen arti kel kan en zal worden opgenomen dat ondernemingen dwingt tot ar beidstijdverkorting tot 1648 uur per jaar. Bovendien mogen de loonkosten niet stijgen en mag de huidige autonomie van de onder nemingen niet worden aangetast, aldus Ter Hart. Welke positieve punten de FME in het Hollandia-model ziet, wilde hij niet zeggen. Volgens Ter Hart moeten de industriebonden goed inzien dat de industrie een hele nieuwe tijd ingaat waarbij grote vernieuwingen in de bedrijven noodzakelijk zijn. Dat betekent dat de ondernemingen armslag moe ten hebben en niet vastzitten aan te weinig flexibele werktijden? zoals die ontstaan bij een norm van 1648 uur, aldus Ter Hart. Schermer beaamt dat de FME blijkens de reactie van Ter Hart weinig op heeft met de Hollandia- formule. „Zij omarmen dat plan ze ker niet, maar aan de andere kant wijzen ze het ook weer niet hele maal af. Dus vinden we dat we een poging moeten wagen om de FME komende woensdag alsnog over de streep te trekken en resultaten te boeken", aldus de FNV-woord- voerder. „We willen elke gelegen heid benutten om een goede cao te bereiken". In de kleinmetaal hebben de In dustriebonden intussen succes ge boekt bij de carrosseriefabriek Smit in het Friese Joure, die ak koord gaat een gemiddeld 36-urige werkweek in 1987. Gedurende 17 weken zal er 45 uur worden ge werkt. De rest van het jaar krijgt een werkweek van vier dagen van acht uur. De periode van 17 weken met lange werkdagen is gekozen omdat dit voor Smit, waar toerbus- sen worden gebouwd, een zeer drukke periode is. In de bedrijfs-cao is verder vast gelegd dat de lonen per 1 juli dit jaar met 1,5 procent omhoog gaan, Verder krijgt het personeel op oktober een uitkering ineens var procent. De vut-leeftijd wordt vc laagd tot 60 jaar. Bij Smit werken 75 mensen. De atv levert volgen de bond ongeveer nen op. AMSTERDAM (ANP) - Enige duizenden mensen heb ben gisteren in Amsterdam de nationale herdenking bijgewoond van alle oorlogsslachtoffers die sinds 10 mei 1940, waar ook ter wereld zijn omgekomen. De plechtige gebeurtenis werd bijgewoond door koningin Beatrix en prins Claus. De nationale herdenking begon in de Nieuwe kerk. Na afloop trokken de genodigden in een stille stoet naar het nationaal monument op de Dam, waar ko ningin en prins een krans legden. Tegelijk met de herdenking op de Dam werd op het Museumplein een plechtigheid gehouden bij het monu ment voor alle in de oorlog gevallen zigeuners. Eerder op de dag was in Amsterdam ook al een herdenking op de Nieuwe Oosterbegraafplaats. In het kader van de 4-mei-herdenking hebben gisteren 26 Amsterdamse scholen evenzoveel verzets- en oorlogsgedenktekens in de stad geadopteerd. De komende weken vinden in het gehele land ongeveer honderd van deze adoptieseen initiatief van de Stichting Februari 1941, plaats. In de Mozes en Aaronkerk werd een 4-mei bijeen komst gehouden voor vluchtelingengroepen. Onder het motto 'Stemmen van pijn en hoop wereldwijd' vertel den Chilenen, Iranièrs, Tamils, Ethiopiërs en El Salva- doranen over wat 4 mei voor hen betekent. Tevens wer den video's getoond, een foto-expositie gehouden en waren er muziekoptredens. In de nacht van 4 op 5 mei wordt in de Nieuwe kerk in Amsterdam een jongeren- manifestatie met als thema 'Jongeren in verzet' gehou den. Deze bijeenkomst is een initiatief van het 4/5 mei- komitee van de Raad van Kerken in Amsterdam. UTRECHT - De vakbonden die be trokken zijn bij het cao-conflict in de zuivelindustrie overwegen in hoger beroep te gaan tegen de uit spraak van de Utrechtse recht bankpresident, dat aan een even tuele volgende staking slechts een beperkt aantal melkfabrieken mag meedoen. Voorzitter Lubbi van de Voedingsbond FNV heeft dit zater dag gezegd op de VARA-radio. Lubbi zei dat de bonden zich in elk geval niet zullen neerleggen bij dit onderdeel van het vonnis dat de president van de rechtbank vrijdag heeft geveld. In het kort geding tussen zuivelwerkgevers en bon den bepaalde hij dat wanneer er la ter deze maand weer een staking uitbreekt, de dagelijkse melkaan- voer in de getroffen fabrieken de drie miljoen liter niet mag over schrijden. Bij de korte staking van deze week waren fabrieken betrokken die samen 24 miljoen liter melk per dag verwerken. De rechtbankpre sident vindt dat het milieu te veel schade lijdt als er meer dan drie miljoen liter melk per dag ergens moet verdwijnen. Lubbi meent dat Was dat even schrikken. Minister Smit-Kroes, zaterdag in Giessendam de sleephopperzuiger Lelystad te water de president van de rechtbank niet te laten, hakte met een ferme klap keurig het touw door waarmee het schip nog vast lag op de helling. Tot haar goed heeft kunnen nadenken, om- ontzetting bleef het schip echter gewoon liggen. Pas na enige ogenblikken koos de hopperzuiger toch het ruime dat hij een half uur na het kort ge- S0P- (foto's anp) ding al uitspraak deed. PEUGEOT309 De nieuwe Peugeot 309. Gebaseerd op een ijzersterk scenario. Overladen met Oscars. Waaronder één voor z'n grote betrouwbaarheid. Dank zij o.a. transistorontsteking en zelfnastellende remmen. Met slechts één grote beurt per 20.000 km. En een optimale corrosiebescherming. Kom 'm snel bij ons proberen. En beleef de première op de mooiste plaats: achter het stuur. rrijzen vanai ind. BTW. Afleveringskosten f 450,-. I PEUGEOT 309 GEEN FILM, HAAR WERKELIJKHEID, ^bytuntUAch op. tuet* COMMENTAAR De centrale organisaties van werkge vers en werknemers zijn er opnieuw in geslaagd elkaar op hoofdlijnen te vinden. Het roemruchte akkoord in de Stichting van de Arbeid, daterend van november 1982, heeft een vervolg gekregen in het akkoord van mei 1986. Werkgevers en werknemers zijn het er over eens geworden dat de werkloosheid in het jaar 1990 tot 500.000 moet zijn teruggedrongen. Dat doel moet worden bereikt 'langs een veelheid van wegen'. De vakbe weging verlaat hiermee het hardnek kig streven naar een 32-urige werk week. De werkgevers zien in die 'veelheid van wegen' een garantie voor het soepel inspelen op de moge lijkheden in de bedrijven. Het hernieuwde akkoord bevat nog een belangrijk punt van overeen stemming: de werkgevers geven de vakbeweging nu met zoveel woorden gelijk, dat arbeidsduurverkorting en herverdeling van werk onmisbaar zijn in de strijd tegen de massale werk loosheid. De erkenning van dit feit schept voor diezelfde werkgevers verplichtingen aan het front waar de zer dagen wordt onderhandeld over de nieuwe CAO's. Op plaatselijk niveau, in de bedrijfs takken en in de afzonderlijke bedrij ven, kunnen werkgevers en werkne mers hun worsteling nog even voort zetten, maar dan niet volgens de spelregels van het catch-as-catch- can. Het nieuwe akkoord biedt een goede leidraad om op ordelijke wijze en met gezwinde spoed tot nieuwe CAO's te komen. Een nieuw element in het Stichtingsakkoord, de grote na druk op scholingsactiviteiten, biedt hierbij extra mogelijkheden om knel punten uit de weg te ruimen. Het kabinet heeft bij monde van mi nister-president Lubbers zeer ver heugd gereageerd op de hervonden harmonie. Voorzover mogelijk heeft het kabinet hierbij nog de helpende hand gereikt. Nog dit jaar biedt het kabinet 75 miljoen gulden ten behoe ve van scholingsactiveiten. In latere jaren, onder een nieuw kabinet, wordt krachtens dit plan gerekend op 200 miljoen gulden extra per jaar FNV-voorzitter Pont moet zich nu verweren tegen de kritiek van zijn voorganger, de prominente politicus W. Kok, die het akkoord 'ronduit mini maal' heeft genoemd. Maar Pont ziet zichzelf als een 'eenvoudige belan genbehartiger' en hij rekent er vast op met de werkgevers en het kabinet op zijn wijze verder te kunnen. Ook Van Lede, de voorzitter van het VNO, heeft zijn achterban verplicht tot een zakelijke, en, waar mogelijk, vooral ook soepele aanpak. Ook van die kant dus geen gedram en gedrein meer, maar samen op zoek naar praktische oplossingen. Op centraal niveau heerst nu een bijna onwaarschijnlijke harmonie tus sen werkgevers, werknemers en ka binet. Voor Lubbers, op weg naar een volgend premierschap, is geen bete re uitgangspositie denkbaar. Maar zijn grote tegenspeler, Den Uyl, kapit telde het kabinet nog afgelopen za terdag over "het doodvallen van het sociaal-economisch beleid en van het overlegklimaat". Lubbers en de zij nen zouden volgens hem nu "struike lend, strompelend en uitgeregeerd" op de finisch afkomen. Het zit Den Uyl ook niet mee. Uitgerekend op het moment dat de PvdA een eigen plan presenteert voor de komende vier jaar, sluit de vakbeweging een ak koord met de werkgevers en met dat vermaledijde kabinet-Lubbers. Zel den zullen de druiven zo zuur zijn ge weest. HAARLEM (ANP) - Ambassadeur Louw van Zuid-Afrika zal morgen niet deelnemen aan een bezoek van een groep ambassadeurs aan Haarlem. Hij heeft daarvan afge zien nadat in het Haarlemse colle ge van burgemeester en wethou ders daarover opschudding was ontstaan. Het oude college, dat be stond uit 2 wethouders van de PvdA, 2 van de WD en 2 van het CDA, had enige tijd geleden de uit nodigingen verstuurd aan diverse ambassadeurs, waaronder de Zuid- afrikaanse. Het nieuwe college, waarin de PvdA 4 wethouders heeft en het CDA 2, besloot echter niet met de groep ambassadeurs te lunchen vanwege Louws aanwe zigheid. De vereniging van ambassadeurs in Nederland liet blijken erg onge lukkig te zijn met het in de open baarheid komen van het voorgeno men bezoek van de ruim 30 ambas sadeurs, gezien de reacties die dit zou kunnen oproepen vanuit de bevolking. CROES - De gezondheidstoestand van de Arubaanse politicus Betico Croes is 'zeer kritiek'. Dat heeft de familie van de MEP-leider gisteren gezegd tegen de huidige fractielei der van de MEP, Nelson Oduber. Volgens Oduber heeft de nu al 124 dagen in coma verkerende Croes een longontsteking. Partyle den van de MEP zijn van de ver slechterende toestand van hun lei der op de hoogte gebracht. BORSSELE (GPD) - Ongeveer 200 tegenstanders van kernenergie hebben gisteren van half drie tot acht uur 's avonds de poorten van de kerncentrales in Borssele ge blokkeerd. Het was een symboli sche blokkade: de actievoerders zaten alleen voor de hoofdpoort en de andere poorten van het PZEM- complex waren slechts met kettin gen afgesloten. Doel van de actie was in het licht van de nucleaire ramp bij Tsjernobil de aandacht te vestigen op de noodzaak geen nieuwe kerncentrales in Neder land te bouwen en de bestaande te sluiten. Bij het begin van de blokkade koesterden nog maar enkele tien tallen tegenstanders van kernener gie en andere belangstellenden Demonstratie bij Borssele zich in de zon op de Borsselse zee dijk ter hoogte van de hoofdpoort. Spoedig daarna zaten 50 tot 60 ac tievoerders tegen het hek en een kleine 150 stonden in de buurt. Bo venop de dijk gaven enkele tiental len bewoners van het dorp Borsse le blijk van hun onbegrip voor de blokkade. Een van hen tartte her haaldelijk de demonstranten. Hij moest enige keren kalmerend wor den toegesproken door twee po litieagenten. Dat was de enige aanleiding voor de politie om op te treden, verder beperkte zij zich tot belangstellend toezien. Wegens mogelijke acties tegen de plaatsing van kruisraket ten, was het Zeeuwse peloton mo biele eenheid in Woensdrecht ge stationeerd. Volgens een verkla ring van Stop Borssele en het Zeeuws platform tegen kernener gie moet het met de catastrofe in Tsjernobil en de Harrisburg-ramp nog vers in het geheugen toch langzamerhand voldoende duide lijk zijn dat de veiligheid van kern centrales lang niet zo zeker is als de overheden altijd hebben beweerd. "Zo lang men er niet van verzekerd kan zijn dat er binnen kerncentra les geen fouten worden gemaakt, zal steeds opnieuw blijken dat er zeer ernstige ongelukken ont staan", aldus de verklaring. AMSTERDAM (GPD) - De leus van de WD voor de komende ka merverkiezingen luidt: 'Als de toe komst je lief is'. Daarom reden er tijdens de start van de campagne niet alleen robots door de bloedhe te zaal van het Amsterdamse Kras- napolsky, maar was het christelijk showorkest Excelsior uit Delft in gehuurd voor de muzikale omlij sting. De afhankelijkheid van de confessionele partner beperkt zich kennelijk niet tot de politiek. De start van de liberale campag ne zaterdag was een groots opgezet spektakel. De duizend partijgeno ten werden vergast op een video show, een tombola met als hoofd prijs campagnemateriaal ter waar de van 1000 gulden, peptalk door partijvoorzitter Kamminga, een politieke wapenschouw door de WD-bewindslieden en een grote rede van lijsttrekker Nijpels. De WD mikt bij de verkiezin gen op 30 zetels. Een hels karwei, gezien de neergaande trend in de opiniepeilingen. Daarom zal de campagne zich vooral richten op de ongeveer 2 miljoen zwevende kiezers (die hebben hun stem nog niet bepaald), zo bleek uit de video clip die de partijpropagandisten moet inspireren. HILVERSUM (ANP) - CDA-voor- zitter Bukman wil met D66 praten over deelnamen aan een nieuwe re gering wanneer CDA en WD hun meerderheid verliezen. Bukman ziet wel 'enig perspectief in ge sprekken met D66 omdat de De mocraten volgens hem dichter bij het kabinetsbeleid staat dan de PvdA. De CDA-voorzitter zei dit zaterdag voor de VARA-radio. Bukman zou het niet verstandig vinden als CDA en WD een min derheidsregering vormen die moet overleven met gedoogsteun van de kleine christelijke partijen. Uitslui ten wil Bukman een minder heidsregering echter niet, want het is volgens hem denkbaar dat er geen andere oplossing is. De CDA-voorzitter liet duidelijk blijken absoluut niets te zien in on derhandelingen met de PvdA. De PvdA heeft een niet-onderhandel- baar punt, aldus Bukman, doelend op de weigering van de PvdA om mee te werken aan de plaatsing van kruisraketten. Dit opstelling van de PvdA maakt formatiebe sprekingen bepaald niet eenvou dig, zo meent Bukman. VERKIEZINGEN Partijvoorzitter Kamminga mocht hen als eerste spreker een hart onder de riem steken. De ver diensten van het kabinetsbeleid werden in zijn rede breed uitgeme ten. En dat kabinetsbeleid was op zijn beurt weer vooral de verdien ste van de WD, aldus Kamminga. De puinhopen die dit kabinet in 1982 aantrof, zijn zó goed als opge ruimd. Daarvoor waren harde maatregelen nodig geweest, maar die waren niet zonder resultaat ge bleven, aldus Kamminga. Dat be leid verdient voortzetting en daar om waarschuwde hij voor een nieuw kabinet met de PvdA, dat onherroepelijk aan het potverteren zou slaan. Prominent PvdA-lid en presi dent van De Nederlandsche Bank Duisenberg werd door Kamminga opgevoerd als de schutspatroon van dit kabinetsbeleid. Immers, had hij niet onlangs gewaar schuwd voor een te laks financieel beleid in de komende kabinetspe riode? Na de pauze met tombola mochten negen bewindslieden ie der in 90 seconden hun wapenfei ten in de huidige kabinetsperiode toelichten. Voor de ministers wa ren daarbij letterlijk hogere stoelen gereserveerd dan voor de staatsse cretarissen. Met name minister Winsemius (milieubeheer) en Neelie Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) ble ken gewiekste standwerkers. Maar de nieuwe minister van binnen landse zaken De Korte, stal de show. Zijn pleidooi voor minder, maar beterbetaalde ambtenaren en een efficiënter overheidsapparaat, en dat allemaal zonder gedwongen ontslagen, joeg de applausmeter naar recordhoogte. De finale was voor lijsttrekker Nijpels. De ontplooiing van het in dividu was het leitmotiv van zijn rede. Die ontplooiing moet worden centraal gesteld bij de bestrijding van de werkloosheid, in de sociale zekerheid, het milieubeleid en in het onderwijs. Achter elk werk loosheidscijfer gaat een mens schuil, aldus Nijpels. En daarom zijn de 700.000 van nu en de beoog de 500.000 in 1990 nog veel te veel. Voortzetting van dit beleid biedt de beste garantie om de mensen weer aan de slag te krijgen. Meer ruimte voor het bedrijfsleven is daarbij onontbeerlijk, want dat schept nieuwe banen. Nijpels hekelde de vryblyvend-, heid van de PvdA-plannen voor de arbeidstijdverkorting (atv). Als de socialisten die via de wet zouden willen doorvoeren, hadden ze vol gens Nijpels nog een poot om op te staan. "Nu is het weinig realis tisch". De kritiek dat het kabinet en de WD geen oog hebben voor de uit keringstrekkers, wees hij van de hand. "Het nieuwe stelsel is niet asociaal. Er wordt op de 170 mil jard die we voor de sociale zeker heid uittrekken, maar drie miljard bezuinigd. Een derde van het na tionale inkomen gaat ernaartoe. Dat verwijt is dus aan het verkeer de adres. Onze uitkeringen zijn 10 tot 30 procent hoger dan in het ons omringende buitenland". Hij prees het besluit van Winse mius en Van Aardenne om de dis cussie over de bouw van de nieuwe kerncentrales voorlopig uit te stel len. "Daar ben ik trots op". DEN HAAG (GPD) - De kruisra ketten zijn voor jongeren in de leef tijd van 18 tot 25 jaar het belang rijkste onderwerp bij de komende verkiezingen. Dit blijkt uit een on derzoek dat het Nipo in opdracht van de NCRV onder 500 jongeren heeft gehouden. Bijna tweevijfde vindt de kernwapens het belang rijkste punt uit de verkiezingspro gramma's van de politieke partij- De sociale voorzieningen wordt door 32 procent van de onder vraagden het belangrijkste onder werp genoemd, terwijl 27 procent de werkloosheid het meest urgente probleem vindt. Uit de enquête wordt verder duidelijk dat 55 pro cent van de jongeren weinig of in het geheel niet is geïnteresseerd in politieke zaken. Ruim een kwart heeft nog geen keuze bepaald voor de komende verkiezingen. Bij de jongeren die al hebben be sloten op welke party zij gaan stemmen, is de PvdA favoriet (28 procent). De tweede partij is het CDA met 15 procent. De WD scoort niet hoger dan 10 procent en 6 procent van de ondervraagden zegt op D66 te gaan stemmen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5