Pleegouders tekort bij Gezinsverpleging Lakenfeesten in belangstelling tv Stichting zoekt nieuwe gegadigden IIII) in 1985 ruim 10.000 keer gebeld Actie op schip tegen haven wekt interesse Manifestatie PvdA met Den Uyl in Pieterskerk MAANDAG 5 MEI 1986 FNV 'Vakbeweging en vredés- strijd' is het thema van een bij eenkomst die de FNV afdeling Leiden en het Leids Vredesplat- form dinsdagavond houden. Dat gebeurt in het gebouw aan de Driftstraat 49a, om acht uur. Er zijn twee sprekers. Disco Buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan organiseert woensdag in samenwerking met buurthuis Stevenshonk een disco-avond. Drive-In show F reewave verzorgt de muziek. De aanvang is acht uur. Vakantie De Federatie van Tourisme van de Belgische provincies Luik, Luxemburg en Namen komt morgen met een promotie bus naar Leiden. Informatie is er te krijgen over de dag- en vakantiemogelijkheden in Franstalig België en Brussel. De bus staat geparkeerd op het Stadhuisplein; hij staat er tot en met zaterdag. LEIDEN - De Leidse Stichting voor Gezinsverpleging heeft te kampen met een structu reel tekort aan pleeggezinnen. De stichting, die zich tot doel stelt ernstig in hün ontwik keling gestoorde kinderen in pleeggezinnen onder te brengen, werkt nu drie jaar op het gebied van de therapeutische gezinsverpleging. Dat wil zeggen dat pleegkinderen profi teren van de mogelijkheden van een gezinssituatie die door deskundigen wordt begeleid. Het gaat om kinderen van nul tot achttien jaar, die om wat voor re den dan ook niet meer bij,, hun ei gen ouders kunnen wonen. Het kunnen bijvoorbeeld kinderen van- aan drugs verslaafde ouders zijn, mishandelde of emotioneel ver waarloosde kinderen. In alle gevallen zijn het kinderen die een flinke klap te verwerken hebben gehad. Is het normaal ge sproken al moeilijk om pleeggezin nen te vinden, vooral voor de oude re kinderen, in het geval van thera peutische gezinsverpleging stuit de Leidse Stichting voor Gezins verpleging op nog grotere moei lijkheden. Volgens Maria Sistermans en Emily Groenewegen, respectieve lijk bureauhoofd en maatschappe lijk werkster van de LSG, wordt er ook nogal wat van de pleegouders geëist. Sistermans: "Zij moeten kunnen accepteren dat de kinde ren lange tijd niets teruggeven. Ze zijn vaak angstig, reageren vreemd. Van de pleegouders wordt dus'veel geduld gevraagd". Maar zij worden wel bijgestaan door een team van deskundigen: een ortho pedagoog, een kinderpsychiater en -psycholoog. Wat scheef is moet worden rechtgebreid. En daar kan ook therapie voor het kind aan te pas komen. Ook de maatschappe lijk werkster zorgt voor een inten sieve begeleiding van het pleegge zin. De eerste tijd komt zij eens per week, later kan dat eens in de drie weken worden. Mjaar minder nooit. Bemiddeling Groenewegen: "Een maatschap pelijk werkster heeft bij ons d^ zorg voor twaalf kinderen. Bij een voogdij-instelling zijn dat tweeën dertig kinderen. Daaruit valt af te leiden hoe intensief de begeleiding Om aan pleeggezinnen te komen kan de LSG evenuteel aankloppen bij de Centrale voor Pleegzorg in Den Haag. Deze organisatie vormt een soort toeleveringsbedrijf en bemiddelt tussen pleeggezinnen en instanties als de LSG. Ernst De-, tering van deze stichting: "Wan neer de LSG contact met ons op neemt geven wij alleen de namen en andressen van de aangemelde pleegouders door. Die zijn door ons al aan een eerste klein onder zoek onderworpen en ze zijn op een voorlichtingsavond geweest om vooral veel informatie over de therapeutische gezinsverpleging te krijgen". Als de pleegouders dan verder willen gaan met de LSG, volgt een gesprek met een maat schappelijk werkster. Zijn beide partijen het erover eens dat het de moeite waard is om dpór te gaan, dan begint de LSG een zogenaamd pleegouderonderzoek. Maria Sistermans: "Er wordt eön heel intensief onderzoek gehou den. We maken de ouders duidelijk waaraan ze beginnen. In sommige gevallen zeggen we, dat ze het be ter eerst eens kunnen proberen met een kind dat tijdelijk moet worden opgevangen. Van belang is vooral dat de ouders een stabiele relatie hebben. Ruzies zijn funest voor kinderen die vaak uiteen huis vol ruzie komen". Van de ouders wordt veel gevergd. Kinderen die hebben afgeleerd om troost bij vol wassenen te zoeken, moeten beetje bij beetje hun vertrouwen terug krijgen. "Het is niet de bedoeling dat zo'n kind als een soort hobby wordt beschouwd. En ook de eigen rol van de pleegvader is zeer van belang. Hij moet ook een goede steun voor zijn vrouw zijn". Het heeft zijn redenen dat kinde ren zo moeilijk zijn. Daarvan moet worden uitgegaan. En hoe goed pleegouders hun best ook doen, hoe goed de begeleiding ook is, in sommige gevallen kan het toch fout gaan. "Dat is heel triest, het brengt een scheidingsproces te weeg. Voor ouders en pleegkind. Wij moeten dan een zo zorgvuldig mogelijke oplossing zoeken. Er moet een andere plek worden ge vonden voor het kind. De pleegou ders moeten worden opgevangen. Want zij zitten met schuldgevoe lens. Het kind trouwens ook". Geen eigen kind Maria Sistermans vindt ook dat de LSG tegenstrijdige dingen vraagt: "Vooral voor kleine kinde ren moeten de ouders zoveel moge lijk vader en moeder zijn. En tege lijkertijd moeten ze bedenken dat het nooit hun eigen kind wordt. Ze moeten erkennen dat het kind een eigen vader en moeder heeft. Je moet ouder-aanvullend zijn in plaats van ouder-vervangend". Als pleegouder in het kader van thera peutische gezinsverpleging hoef je weliswaar geen superouder te zijn, maar wel in staat zijn om na te den ken wat je aan het doen bent en natuurlijk begeleiding accepteren. "De pleegouders met wie we tot nu toe gewerkt hebben zijn er overi gens heel positief over. Maar je moet wel beseffen dat er altijd ie mand meekijkt". Vanwege die bijzondere eisen is het zo moeilijk om geschikte gezin nen te vinden. Pakweg twintig kin deren per jaar komen bij de LSG terecht. Voor die kinderen zou de stichting het liefst een 'voorraadje' pleegouders hebben. Wie meent als pleeggezin in aanmerking te kunnen komen kan het beste con tact opnemen met de Centrale voor Pleegzorg in Den Haag, Groot Her- toginnelaan 70, telefoon 070- 469306. FEESTELIJKE RECEPTIE DE ANKERPLAATS LEIDEN - 'Er is continuïteit en ontwikkeling', zo vatte gemeente secretaris H. Lodder zaterdagmid dag het reilen en zeilen van het ge zinsvervangend tehuis voor geeste lijk gehandicapten De Ankerplaats samen. Het tehuis aan de Klok- steeg vierde zaterdagmiddag met een goed bezochte en feestelijke receptie de twintigste verjaardag. De Ankerplaats, die onder het bestuur staat van de Stichting Voorzieningen Gehandicapten Noordeljk Zuid-Holland waarvan Lodder voorzitter is, is het oudste van de dertien tehuizen die deze stichting onder haar hoede heeft. Sinds 1980 is het aan de Klokpoort gevestigd, in drie aparte huizen die tezamen het gezinsvervangende te huis vormen. Volgens Lodder karakteriseert dit de driedeling die het mogelijk maakt dat het tehuis goed draait: dé bewoners, de begeleiders en het pand. "U beschikt immers over een prachtig pand op een centraal punt in de stad", hield Lodder de aanwezigen voor. Behalve Lodder, sprak ook directeur Van Emmerik de de genodigden toe ter gelegen heid van het 'verzilverd koperen jubileum'. Bewoners en bezoekers in de tuin van De Ankerplaats. Op de achter grond de drie panden waaruit dit gezinsvervangend tehuis bestaat. LEIDEN - De Telefonische Hulp dienst (THD) voor Leiden en Om streken is vorig jaar weer meer dan 10.000 keer gebeld. De meeste bel lers (meer dan een vijfde) lieten van zich horen wegens eenzaam heid. Maar ook vanwege relatiepro blemen, geestelijke problemen, seksuele problemen of voor infor matie belden veel mensen. De THD, zo wordt verder in het jaarverslag over 1985 gemeld, be schikt momenteel over zeventig vrijwilligers en drie beroepskrach ten. Het telefoonnummer is 24 uur per dag bereikbaar (071-125202) en het afgelopen jaar' is duidelijk be wezen dat er voor een dergelijke vorm van hulpverlening bestaans recht is, wordt geconcludeerd. Het grootste deel van de mensen die belleh is tussen de 20 en 49 jaar oud. Het spitsuur Van de THD ligt Programma 26 juni-15 juli in de nachtelijke uren, van 22.00 tot 2.00 uur. Gemiddeld duurde een gesprek in 1985 achttien minuten. Voor zover bekend is het meren deel van de bellers ongehuwd. Kindertelefoon Een toenemend aantal mensen met problemen meldde zich voorig jaar ook bij de Kinder- en Jonge rentelefoon (KJT), een nummer dat dagelijks van 15.30 tot 19.30 uur bereikbaar is (071-120611). Meer dan duizend keer werd er gebeld. Het grootste gedeelte van de jonge ren had vragen over of problemen met seksualiteit. Verliefdheid, vriendschap en verkering en gezinsproblemen blij ken ook voor kinderen een reden te zijn om telefonisch hulp te zoe ken. Overigens verwijst de KJT kinderen met problemen die niet zo maar over de telefoon zijn uit te praten ook nogal eens door naar hulpverlenende instanties. Granaat in Cronesteijn LEIDEN - Een scherpe handgra naat, vermoedelijk afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog, is dit weekeinde in het park Cronesteijn gevonden. Volgens de politie heeft een 27-jarige Leidenaar deze zater dag omstreeks 11.00 uur aangetrof fen toen hij zijn volkstuintje om spitte. De granaat ligt er nog. De Explosieven Opruimingsdienst zal het projectiel deze week onschade- lijk maken. Onderzoek van bestuur PSP naar vorming Leids college LEIDEN - Leden van het landelijk bestuur van de PSP zullen een on derzoek instellen naar de handel wijze van de Leidse PSP. Het feit dat een PSP-wethouder, Hans de la Mar, zitting heeft genomen in een college waarin ook de WD is vertegenwoordigd, zal de aandacht krijgen. Naar verwachting spreekt het landelijke PSP-bestuur in juni een oordeel uit over de gang van zaken in Leiden. Leden van de Leidse PSP heb ben deze kwestie aangekaart bij het landelijke partijbestuur, uit on vrede over het feit dat de Leidse PSP tegen richtlijnen van de partij in, zitting in het college heeft geno men. Het samenwerkingsverband met PPR en CPN (Links Leiden) vormt sinds kort 'met PvdA en WD het college van burgemeester en wethouders in Leiden. PSP'er Hans de la Mar is de door Links Leiden geleverde wethouder. De la Mar is vrijdag bij het lande lijk partijbestuur geweest om, naar hij zelf zegt, het te informeren over de gang van zaken in Leiden. "Het bestuur was niet furieus", geeft hij aan dat de actie van de ontevreden Leidse partijleden waarschijnlijk geen ingrijpende gevolgen zal heb ben. Het PSP-bestuur kan de Leid se afdeling vragen opnieuw te stemmen over de resultaten van de collegeonderhandelingen en in het uiterste geval de afdeling schorsen. Dartskampioen LEIDEN - De Leidse Yvonne Gij- bels en Lissenaar Peter van der Veek zijn zaterdagavond in Den Haag Nederlands kampioen La tijns Amerikaans dansen gewor den. Het was de derde keer dat zij meededen aan de kampioenschap pen; de vorige malen werden zij derde respectievelijk tweede. Het duo zal eind mei meedoen aan de wereldkampioenschappen die worden gehouden in Duitsland. LEIDEN - De tweede aflevering van de Leidse Lakenfeesten wordt dit jaar tussen 26 jüni en 15 juli ge houden, met als middelpunt de La- kenmarkt op de zondagen 6 en 13 juli. Die behelst een grote toeristi sche markt bij de Nieuwe Rijn, welke gepaard gaat met straatthea ter- en muziekoptredens en twee pianoconcerten in het Van der Werfpark. De Lakenfeesten gaan donderdag 26 juni onofficieel van start met opnamen voor het TROS tv-programma 'Te land, ter zee en in de lucht' bij de Nieuwe Rijn. Het programma wordt op maandag 7 juli uitgezonden. Belangstelling is er ook van de kant van de AVRO, die op de Lakenmarkt van 6 juli een wandeling in de Leidse bin nenstad organiseert in het kader van het programma 'Ontdek je plekje'. Gerekend wordt op dui zenden deelnemers. Dinsdag 15 juli, Rembrandts ge boortedag wordt een- slotfeest georganiseerd op en rond de Burcht. Lichtvuurwerk maakt on derdeel uit van de activiteiten. Tijdens de Lakenfeesten zijn in de Hooglandse kerk dagelijks or gelconcerten te beluisteren. Muzi kale bijdragen verzorgen ook ver schillende beiaardiers, die dage lijks het carillon van de Stadhuis- toreri zullen bespelen. De Lakenfeesten vallen min of meer samen met de komst van de tentoonstelling 'Schatten uit Tur kije' naar het rijksmuseum van oudheden. Deze uniek te noemen expositie is dan voor het eerst in Europa te zien en is te bezoeken van 22 juni tot en met 22 septem ber. In de Hooglandse kerk wordt tij dens de Feesten een tentoonstel ling ingericht van de schilderijen van de deelnemers aan de Rem- brandt-schilderwedstrijd. In het Waaggebouw is een expositie met het motto 'Veranderend 'stads beeld' te zien. De ondernemers van de (Nieuwe) Beestenmarkt leveren een aandeel in de festiviteiten door het organiseren van onder meer een darttoernooi, braderieën, mu ziekoptredens, drive-in-shows en een landendag. Evenals vorig jaar kunnen particulieren en onderne mers meedingen naar een prijs door het opsieren van hun gevels met bloembakken. Peurbakkentocht Een superLeids tintje geeft de organiserende stichting Evene mentenfonds Leiden de Laken feesten met het houden van een peurbakkentocht op donderdag 10 juli. Peuren was vroeger in Leiden zeer in trek; het water op met een vierkante houten bak van waaruit Een tocht voor buitenissige vaartuigen, zoals deze bijzóndere blusboot van de brandweer, maakte vorig jaar deel uit van de Leidse Lakenfeesten. Met de peurbakkentocht hopen de organisatoren dit jaar op een nog groter LEIDEN - Voer voor vogelfans, zo kan misschien de tentoonstelling een aantal 'groene' verenigingen en instellingen in de boot aan het Kort Galgewatec bieden, worden gekarakteriseerd. Maar niet alleen ornithologen in spe bezochten het actieschip Anna Maria. Volgens Jan Haverkamp van de actievoer ders blijken nog aardig wat Leide- naren geïinteresseerd in de Wad denzee en in 't bijzonder in de actie die club voert tegen de aanleg van een Duitse haven in de Dollard. Het schip, een initiatief van de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland, de stichting Hét Gro ninger Landschap en de Vogelbe scherming, is op weg naar Den Haag. Daar zal een petitie worden aangeboden aan voorzitter van de Bijzondere Kamercommissie Wad denzee en de Duitse ambassade. De genoemde instanties vrezen na melijk dat de aanleg van de Duitse Dollardhaven ten koste van onder meer een groot aantal vogelpopula ties zal gaan en bovendien geldver spilling is. Vrijdag hebben actievoerders ge sproken met de wetenschappelijke bureaus van PvdA, CDA en D66 om hun oplossing voor het pro bleem onder de aandacht te bren gen: aanleg van de haven buiten het gevoelige natuurgebied. Gedu rende de tyd dat het actieschip in Leiden ligt wordt tevens gepoogd de belangstelling van stadsbewo ners te vragen voor de problema tiek. De Anna Maria vaart dinsdag af naar de hofstad. aaneen geregen paling werd gevangen. Echter, ook thans kan de gemeente nog peurvergunningen slijten. Een vergunning is niet nodig om aan deze peurbakkentocht mee te doen; het gaat vooral om de folklo re. Bedoeling is dat deélnemers met een een drijvend 'iets' aan de start verschijnen, dat een eigen (mechanische) voortstuwing heeft. Dit 'iets' moet bemand zijn door vrolijk ge- of verklede personen, die zq mogelijk zijn uitgerust met een muziekinstrument. De peur- bakken worden onderworpen aan het oordeel van een deskundige ju ry. De vaartuigen dienen te voldoen aan de volgende eisen: maximale lengte 12 meter, maximale breedte 2,5 meter, maximale hoogte 1,30 meter en maximale diepgang 1 me ter. De tocht, georganiseerd onder auspiciën van de Leidse brand weer, begint in het Galgewater en volgt dan de route Apothekersdijk/ Boommarkt-Kraaienburg-Heren- gracht-Galgewater. De stoet wordt voorafgegaan door de blusboot van de brandweer en onderbroken door fleurige schuiten met orkes ten en bandjes. Informatie over deelname is ver krijgbaar bij de heer Goed van de brandweer, telefoon 212201. MUZIKALE OPENING HOOGLANDSE KERK Man gewond door stenen LEIDEN - Een bewor.sr van de 1 Schachtenhof, bij de Middelste- gracht, is vrijdag middag licht aan het hoofd gewond geraakt doordat kinderen stenen naar hem gooi den. De man probeerde kinderen te verwijderen die de buurt over last bezorgden en vernielingen aanrichten. De politie heeft twee kinderen, 13 en 15 jaar oud, op het bureau stevig onderhouden. Politie neemt buks in beslag LEIDEN - De Leidse politie heeft bij een vechtpartij aan de Oranje gracht een windbuks met een afge zaagde kolf, omgebouwd tot vuur wapen, in beslag genomen. Dit wa pen zou door een onbekende man, die tijdens dé vechtpartij letsel had opgelopen, zijn gebruikt om een 42-jarige bewoner te bedreigen. De onbekende werd later aangehou den. Bezoek WD aan Leiden en Leiderdorp LEIDEN - Lijsttrekker Den Uyl voert volgende week dinsdag het woord op een PvdA-manifestatie in de Pieterskerk. Ook diverse an dere Tweede-Kamerkandidaten zullen daarbij aanwezig zijn, onder wie Dolman, Van Traa, De Vries, Jabaaij, Vermeend, Van der Hek en Veldhoen. Speciale gast is de fractieleider van de Vlaamse socia listen, Toback. Het programma wordt gepresen teerd door VARA-omroepster El- les Berger. Behalve politieke spreekbeurten is er ook muziek, van de Caraïbische groep Orche stra Sonora en de Belgische zange res Annemie Gils. De manifestatie begint 's avonds om acht uur. De VVD doet een dag later, woensdag 14 mei. Leiden en Lei derdorp aan. De tweede voorzitter van de Tweede-Kamerfractie Evenhuis, komt op bezoek in ge zelschap van enkele provinciale- statenleden en plaatselijke politici uit beide gemeenten. Na een ont vangst door achtereenvolgens B en W van Leiderdorp en burgemees ter Goekoop van Leiden brengt de WD-delegatie om drie uur een be zoek aan de Leidse markt en om vier uur aan het Rijnlands Insti tuut voor Ondernemersonderwijs (RIO) in Leiderdorp. In De Mens wording, op de hoek van het Heel- blaadsjespad met de Gallaslaan in Leiderdorp, zijn er 's avonds spreekbeurten van Evenhuis en staatssecretaris Koning van finan ciën. LEIDEN - Het zomerseizoen 1986 in de Hooglandse Kerk is dit week einde hoopvol begonnen. Zaterdag was het gedurende de gehele dag redelijk druk. Het gevarieerde mu zikale programma bleek voor hon derden mensen interessant genoeg om hen uit het aangename klimaat op straat de koelte van de kerk in te lokken. Zo zaten er zaterdagmid dag, ruim na het middaguur, een dikke honderd mensen geboeid te luisteren naar het William Byrd Vocaal Ensemble. Het afwisselende programma bood voorts onder meer orgelspel van Joop Brons, 'Anton Doornheim en Rijk Jansen, een uitvoering van het Voorschotens kamerkoor, de Stageband van kunst en Genoegen, het Emoenakoor, orgel- en klarinet- muziek door Brons en Han Ka- paan, het vocaal ensemble van de Streekmuziekschool (zie foto), de Leidse Cantorij en het Leiderdorps Kamerkoor. De dag werd besloten met een samenzang van de aanwe zigen, versterkt door de Leidse Cantorij. (foto Fred Rohde)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3