'In Oegstgeest is de betrokkenheid gering en de kritiek groot' Overgenomen Valkenburgse meer in toekomst opgeknapt PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 5 MEI 1986 MAANDAG Leiden Pieterskerk - bevrijdingsconcert, 20 Stadsgehoorzaal - bevrijdingsbal, 20.30 Volkshuis thema-avond CPN 'verzet - Waaggebouw - tentoonstelling 'Oorlog en Bezetting in Ned. Indie. 1940-1946', 10-17.30 uur. Oegstgeest Kempenaerstraat - jaarmarkt, tot 19 uur. Leiderdorp Winkelcentrum Santhorst rampoefe ning brandweer, politie, EHBO en Lo- tusgroep. 19.30-21.30 uur. Wassenaar Messiaskerk - Verlengde Zijllaan. be vrijdingsconcert, 20 uur. Voorschoten De Werf - Schoolstraat 4, ruilbeurs in te ken Orapje, 19 uur. Warmond Pleintje bij de pomp - concert brass band. 19.30 uur. Hotel de Zon - klaverjassen en sjoelen, 20.15 uur. DINSDAG Leiden Soos Middelweg - viering bevrijdings dag, 14 uur Waaggebouw - tentoonstelling 'Oorlog en Bezetting in Ned. Indie, 1940-1946'. 10-17.30 uur. Voorzieningengebouw Universiteit - Cleveringaplaats, college over Erasmus, 18.45 uur. Schouwburg - 'Fijne slaapkamergordij nen', door Centrum, 12.30-13.30 uur. Olympiade voor 1500 sporters ALPHEN AAN DEN RIJN - An derhalf duizend jonge sporters uit heel Zuid-Holland hebben zater dag deelgenomen aan de provin ciale jeugdolympische dag in Al phen aan den Rijn. Het betrof een voorselectie per provincie voor de Nederlandse jeugdolympiade die op zaterdag 7 jujni op het nationaal sportcentrum Papendal wordt ge houden. De opening van de jeugdolym piade werd opgeluisterd door een openlucht optreden van de pop- groepo Drukwerk. Er stonden twaalf sporten op het programma: atletiek, handbal, hip pische sport, hockey, judo, tafel tennis, tennis, turnen, voetbal, vol leybal wielrennen en zwemmen. Warmond wil fraude full time bestrijden WARMOND - Burgemeester en wethouders van Warmond stellen voor een full-time ambtenaar aan te stellen voor het opsporen van fraude en misbruik van sociale voorzieningen in de bollenstreek. De opsporingsambtenaar die een half jaar geleden hiertoe in dienst is genomen, heeft slechts 6 uur per week ter beschikking en moet deze uren verdelen over de gemeenten Hillegom, Lisse, Noordwijk, Sas- senheim, Voorhout en Warmond. De betrokken gemeenten zijh tot de conclusie gekomen dat de inzet baarheid van de opsporingsmabte- naar te gering is om zijn taak naar behoren te kunnen uitoefenen. De afdelingen sociale zaken van de ge meenten bepleiten dan ook de aan stelling van een full-time ambte- Het aantal fraude-gevallen wordt geschat op 2 tot 5 procent van het aantal uitkeringsgevallen. In de zes betrokken gemeenten waren er eind vorig jaar 1823 uitkeringsge rechtigden, zodat minimaal met 36 fraudegevallen per jaar rekening moet worden gehouden. Een aan tal van deze gevallen rechtvaardigt de aanstelling van een full-time op sporingsambtenaar, aldus de ge meenten. De ambtenaar zal door een van de betrokken gemeenten in dienst worden genomen. De kosten zul len worden verdeeld over de ge meenten en afhankelijk zijn van het aantal inwoners en het aantal ingestelde onderzoeken. Het aan deel van Warmond wordt op jaar basis geraamd op ruim 880 gulden. WARMOND - "Een aangifte met een luchtje", zo noemde de politie van Sassenheim de mel ding van een 25-jarige Warmon- der. De man deed gisteren aan gifte van het feit dat zijn auto was gestolen. Nog voor de War- monder zich bij het bureau had gemeld zat de politie al op zijn komst te wachten, want in de nacht van zaterdag op zondag was de wagen van de man aan getroffen in een sloot langs rijksweg 44, ter hoogte van de Warmonderdam. "Aan de hand van het kente ken hebben we de eigenaar van de zwaar beschadigde wagen achterhaald. Het bleek geen on- Wannonder doet 'aangifte met luchtje' bekende van ons te zijn", aldus een woordvoerder van de poli tie. Zondagmorgen meldde hij zich telefonisch bij de politie en had hij ook de verzekering in geschakeld om de diefstal van zijn auto aan te geven. De politie schakelde echter de technische recherche in die de auto aan een onderzoek on derwierp. "Al snel werd duide lijk dat een aantal beschadigin gen van de auto pas na het on geval waren aangebracht", al dus de politiewoordvoerder. Toen de Warmonder gistermid dag met zijn neus op deze fei ten werd gedrukt gaf hij toe de auto zelf in de sloot te hebben gereden. Hoe één en ander in zijn werk is gegaan wist de politie niet. "Het is ons niet helemaal dui delijk", aldus de woordvoerder. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt, onder meer we gens het doen van een valse aangifte. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrlj. A/an 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden; C Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256. A Kluppel, tel. 071-763088, F. Terw.jn. tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt. tel. 02523-76823 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071)143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) 16.30-18 00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 Hoofdredacteur; drs. J W E. Metselaar Adj. hoofdredacteur; R.D. Paauw Alg redactiechef: A. van Leeuwen Plv alg. redactiechef J M J Post Stad. J. Kroon Duin- en bollenstreek; H.l.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92,55 per half jaar. aan huis bezorgd 134.90 per jaar, aan huis bezorgd 256.90 per post (binnenland) ƒ357.20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien éen maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordl het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.nv Damiate Holdihg BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JQ Katwijk (01718) 12383 Sport; P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J de Groot W Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg. Tokio. Londen, Parijs, Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. Oegstgeester wethouder Van Hazel vertrekt OEGSTGEEST - Theo van Hazel, de Oegstgeester CDA-wethouder van openbare verken, ruimtelijke ordening, bouw- en woningtoezicht, sport en recreatie en energieza ken, houdt zich aan de afspraak die hij destijds met zichzelf maakte. "Tot mijn zestigste wilde ik in de politiek actief zijn. Een paar jaar als wethouder. Omdat mijn voor ganger Thorn langer aanbleef dan was ingeschat ben ik nu maar vier jaar wethouder geweest. Dat vind ik eigenlijk te kort. Maar ik ben woensdag 23 april zestig gewor den. Ik heb uitgebreide reisplan nen, mijn vrouw en ik zijn erg francofiel en we hebben kennissen en familie in Amerika en Australië wonen". door Wim Koevoet middenstanders tevreden te stel len. De WD zocht altijd naar op lossingen op de korte termijn, al leen maar om even lucht te kunnen scheppen". "Die vliegers die het college heeft opgelaten, onder meer het plan om twintig huizen aan de Ter- weeweg te slopen om ruimte te ma ken voor een trekker voor de De Kempenaerstraat, die waren er vooral om de zaak wat los te we ken, om bij de winkeliersorganisa ties het bewustzijn te doen ont staan dat er structurele maatrege len dienden te worden getroffen. De beslotenheid waarin die plan nen werden besproken, één keer met alleen de middenstand, die vond ik niet goed. Die plannen le ken daardoor meer gewicht te heb ben dan ze in werkelijkheid heb ben". Veldenruil "De veldenruil tussen ASC en de twee korfbalclubs die niet door ging, ook een voorbeeld, ja. Het verdriet mij erg dat mijn eigen fractie niet de vrijheid heeft kun nen vinden om mij daarin te steu nen. Er was een betrekkelijke meerderheid voor de veldenruil. Nog steeds vind ik mijn plannen van toen verantwoord. Ze waren vergaand maar de veldenruil had tot veel meer efficiency geleid. Op aandringen van mijn eigen fractie heb ik het voorstel moeten intrek ken. Mijn fractie had meer oog voor het sportbelang. Voor de clubs die zich aan hun accommo daties vastklampten omdat ze bang waren sfeer te verliezen. Maar een bestuurder moet niet voor een deelbelang opzij gaan". "Het heeft, zeker in dit soort za ken, nogal eens ontbroken aan goe- óe verhoudingen met de fractie voorzitter, aan overleg. Met Van Veen had ik niet meer dan een puur zakelijke relatie. Ik had ook een andere doelstelling dan hij. Let wel: ik zeg dat niet verwijtend. Van Veen was veel eerder dan ik bewo gen-door mensen die in hun per soonlijke belangen werden ge raakt. Misschien dat de benadering van Van Veen wel meer kiezers op levert, ja". Centimetertje "Deze raad hanteert te weinig de grote lijnen en verliest zich in de tails. Ik citeer nu met opzet uit het interview in jullie krant met ge meentesecretaris Van Hulsteijn. Voorbeeld? Een keer bij de eigen domsoverdracht van een reepje grond van 70 72 centimeter. Een Oegstgeestenaar had dat nodig om een garage in zijn tuin te kunnen bouwen. Men, ik noem geen na men van raadsleden, nee. heeft dat toen met een centimertje nageme ten. Of het er wel 70 waren". "Of bij de aanschaf van een maai er. Is er wel concurrentie gesteld, vragen ze dan. Dat soort vragen hoort niet thuis in een politiek de bat. Zulke informatie behoor je tij dens de gewone contacten op te doen". "Men vindt deze raad ook te wei nig profiel hebben. Alles is één pot nat, zegt men. Dat dat zo lijkt, komt doordat conflicten niet meer via de fracties worden uitgevoch ten maar binnen B en W. En dat heeft weer te maken met het feit dat we er in Oegstgeest nooit in zijn geslaagd een portefeuillever deling te maken die aansluit bij het ambtelijk apparaat". "Eén ambte naar krijgt zodoende met meer dan één wethouder te maken. Voor ver keer en vervoer zijn aparte com missies en portefeuillehouders. Dat leidt tot spanningen. Zo hield en houd ik er heel andere opvattin- LEIDEN/REGIO - In Leiden en omliggende plaatsen zijn gister avond de doden uit de Tweede We reldoorlog herdacht. Bij de ver schillende herdenkingsmonumen ten werden kransen gelegd en kwa men mensen met bloemen aandra gen. Zoals op bijgaande foto bij het oorlogsmonument bij molen De Valk in Leiden. (foto Fred Rohde) "Ik heb het nooit gedaan voor mijn eigen glorie, mijn eigen heer lijkheid. Ik heb het gedaan voor de gemenebest, zoals we dat vroeger plachten te zeggen. Die opstelling wordt me lang niet door iedereen in dank afgenomen. Je hebt je te weinig geprofileerd, wordt me wel verweten. Onze fractievoorzitter. Piet van Veen, zei eens: Theo, je stelt je te kwetsbaar op. Maar ik heb er geen bezwaar tegen om me kwetsbaar op te stellen, ik heb er geen moeite mee om mijn ongelijk toe te geven. Als je daar de bereid heid niet toe hebt, wat heeft het dan nog voor zin om te discussië ren? Mijn haan hoeft niet altijd ko ning te kraaien" Niet rentenieren "Ik was al in mijn Heideree pe riode - ik ben marine-officier van oorsprong - geïnteresseerd in poli tiek. Voor de CHU heb ik in het Noordhollandse nog op een onver kiesbare plaats voor de Tweede Kamerverkiezingen gestaan. Als marineman ben je echter te mobiel om iets op te bouwen. Als marine man ben je ook betrekkelijk snel gepensioneerd, op je vijftigste al. Dat vond ik te jong om te gaan ren tenieren. Toen ik in 1968 in Oegst geest kwam ben ik dan ook direct een rol gaan spelen in de plaatselij ke politiek". "Ik heb zo'n politieke functie al tijd gezien als een ideale basis van waaruit je de samenleving kunt dienen. Net als wijlen Tilanus, ook een beroepsoffcier trouwens, wil ik de nadruk leggen op 'samenle ving', de samenleving als geheel. In groepsbelangen ben ik niet geinteresseerd". "Door mijn mede door het CHU ingegeven beginselen, door mijn voortdurend vooropstellen van het algemeen belang, ben ik nogal eens in aanvaring gekomen. Neem de De Kempenaerstraat. Ik ben al tijd op zoek geweest naar de opti male oplossing. Ervan overtuigd geweest dat er over een lange reeks van jaren wat aan die straat moest worden gedaan. Niet nu hier en daar wat parkeerplaatsen om de VALKENBURG - Het recreatie terrein 'Gat van Lagendijk' in de Ommedijksepolder in Valkenburg is zaterdag door de provincie Zuid- Holland overgenomen van de ge meente Valkenburg. Tegelijkertijd werd het gebied omgedoopt in re creatieterrein het Valkenburgse Meer. De komende jaren zal er vijf tot zes miljoen gulden in het re creatiegebied worden geïnves teerd. Het Gat van Lagendijk wordt op mooie zomerse dagen bezocht door 3000 tot 4000 mensen bezocht, on der wie vele surfers. Omdat de plas een regionale functie heeft - de be zoekers komen uit de wijde omtrek van Valkenburg - besloot de pro vincie het beheer ervan over te ne men van de gemeente Valkenburg. De gemeente huurde het groot ste deel van het terrein van de kalkzandsteenfabriek Van Her waarden in Hillegom die er zand |wint. De provincie neemt voorlo pig het huurcontract over, maar het is de bedoeling het gebied van Van Herwaarden te kopen. Ruim 28 hectare van het gebied is in bezit van het rijk. De onderhandelingen over aankoop hiervan door de pro vincie zijn in een vergaand sta dium. WARMOND - De Warmondse moestuinvereniging Koudenhoorn nam afgelopen zaterdag een gloednieuw ,^)r?dat„df fa"d^nnmg v.ermof: verenigingsgebouw op het gelijknamige recreatie-eiland in gebruik. Burgemeester Hendrikx-Vlaar verrichtte aelijk nog tot 1995 doorgaat wordt de opening van het onderkomen door de naam van het gebouw te onthullen in gezelschap van het bestuur van de opknapbeurt van het gebied in moestuinvereniQing. Op het complex Koudenhoorn is plaats naar 130 tuinders. ,f„.. Free no.de, twee terrein waarvan bij mooi weer het meest gebruik van wordt gemaakt: het oostelijk deel van het gebied. Volgens C. Kelder, provinciaal me dewerker en ontwerper van het plan, is het de bedoeling de toe gang tot het terrein te verbeteren. "De aansluiting op de Ommedijk- seweg en de Voorschoterweg zal worden verbeterd. Bovendien komt er een flinke parkeerplaats en zal er het nodige worden aange plant". De waterpartij in het gebied be staat nu nog uit twee plassen, ge scheiden door een kade. De ene plas is ontstaan bij de aanleg van de rijksweg Amsterdam-Den Haag, 1 de andere door de zandwinning door Van Herwaarden. Door de ka de door te breken ontstaat er een plas met een oppervlakte van 65 De vertrekkend wethouder Van Hazel: 'Politiek is leuk. Maar er zijn leukere dingen'. (foto Holvast) gen wat betreft de tweede ver keersverbinding naar Haaswijk op na. Ik had als wethouder van open bare werken gedacht aan een rus tieke wandelbrug. Nu komt er een uit verkeerstechnisch oogpunt noodzakelijk bevonden verkeers- brug. Ik voorzie grote problemen met de Kennedylaan. De verkeers druk op die weg zou wel eens on houdbaar kunnen gaan worden." Los zand "De onderlinge samenhang in Oegstgeest is ook als los zand. Al leen bij sportverenigingen is er een sociëteitsleven. Maar dat is opper vlakkig en louter gericht op dat specifieke sportbelang. De betrok kenheid van de Oegstgeestenaren is navenant. Toen we laatst over de zeer ingrijpende plannen met de Duinzichtstraat praatten in de commissie openbare werken, dachten we er goed aan te doen uit te wijken naar de raadszaal, zo veel belangstelling verwachtten we. De publieke tribune bleek echter hele maal niet nodig te zijn. Alle aanwe zigen konden terecht achter de ta fels van de raadsleden. En toen was er nog ruimte over". "Die geringe belangstelling voor watje doet, staat echter in geen en kele verhouding met de kritiek die je met ware vrachtladingen over je heen krijgt. Het is echt jammer dat de respons zo magertjes is. Het we melt in dit dorp van de bestuurlij ke en intellectuele kwaliteiten. Maar iedereen is blijkbaar zwaar bezet". "Wat dacht je van Haaswijk. Je plakt als het ware een helft aan je dorp vast, je hoort wat van kopers- problematiek en dat was het dan weer. De totale vormgeving van Haaswijk, het groen, de wegen- structuur, het overleg daarover had veel breder moeten zijn. Wy nemen de initiatieven wel, nodigen de bewoners voortdurend uit om te praten over het deelplangebiedje waar ze komen te wonen. Nimmer zal er echter iemand uit zijn wijkje treden, sterker nog, men waagt zich niet eens buiten de grenzen van het deelplangebied". "De Vereniging Haaswijk is wel redelijk betrokken, ja. Alleen deel ik haar kritiek niet. Nee, ze horen niet in de gemeentelijke stuur groep Haaswijk. Je kunt niet tegen iemand die zich opwerpt als verte genwoordiger van Haaswijk, zeg gen: bestuur maar mee. De Vereni ging verwijt mij ook Haaswijk te snel te ontwikkelen. Dat valt best wel mee, al heb ik wel geprobeerd om de vaart erin te houden. Ik heb de geplande periode waargemaakt maar niet ingekort. Ik moest de ex ploitatie gezond zien te houden. We zijn juist te laat begonnen met die wijk. Tien jaar hebben we moe ten wachten door al die bezwaar schriften en toestanden". "Of ik gespannen was in mijn werk? Dat is je dus wel opgevallen. Ach, mensen worden gevormd door hun werkkring, dat is ook aan my af te zien. Politiek roept span ningen op. Sommigen zeggen: wat kijk je altijd kwaad. Is dat zo? Ik ben wel afstandelijker. Ik filoso feer graag. Ik bind me ook niet. Zo van: ik regel dat wel even voor je. Ik houd de totaliteit in het oog. Doe je dat niet, dan ga je de vernie ling in". "Ik zal het missen, ja. Want voor alle duidelijkheid: het was niet al lemaal kommer en kwel. Er is ont zettend veel van de grond geko men. Het tennispark, het kunst grasveld, het zwembad dat tegen de verdrukking in financieel ge zonder is geworden en de energie besparing van een ton structureel per jaar. Politiek is leuk. Maar er zijn leukere dingen". hectare. Over een aantal jaren - 1 precies is afhankelijk van het tijd stip waarop dé zandwinning is af gelopen - wordt het westelijk deel van het terrein onder handen geno men. In dit stuk worden voorzie ningen getroffen voor de zoge naamde extensieve recreatie zoals fietsen, wandelen en vissen. Gede puteerde Staten van Zuid-Holland moeten het plan overigens nog of ficieel goedkeuren. Parachute Aan de overdracht van het ge bied aan de provincie was zaterdag een feestelijk tintje gegeven. Gede puteerde van Zuid-Holland J. Borgman onthulde een nieuw naambord door met een schaar een lint door te knippen. Het was de bedoeling dat die schaar met een parachute uit een vliegtuig zou worden geworpen, waarna twee surfers de schaar, die aan een boei was bevestigd, zouden oppikken en aan Borgman overhandigen. Het uitwerpen van de parachute vanuit het vliegtuig verliep vlekke loos, maar door de harde wind be landde de schaar niet in het water maar op het land aan de overkant van dë plas. De twee surfers haast ten zich per plank naar de over kant, maar de schaar bleek onvind baar. Met een inderhaast opge trommelde reserve-schaar kon de gedeputeerde het lint alsnog door knippen Borgman zei het nieuwe recrea tieterrein 'volslagen nodig' te vin den: "Er is nu al een gebrek aan recreatieve mogelijkheden in Zuid-Holland. De bevolking neemt toe, we krijgen steeds meer vrije tijd en er is nog steeds een flink aantal mensen zonder werk. Al met al neemt de behoefte aan recreatie terreinen alleen maar toe". Het rijk betaalt 75 procent van de kosten van aankoop en inrichting van regionale recreatieterreinen Het afgelopen jaar is het bedrag .dat op de rijksbegroting voor re creatieterreinen is gereserveerd, sterk verminderd. Borgman: Mi nister Braks zegt dat de subsidie maar een beetje is verminderd. Ik vind dat de kraan veel en veel te ver is dichtgedraaid". Burgemeester C. Sinke van Val kenburg toonde zich tevreden met de overdracht. Hij kaartte in zijn toespraak het streekplan aan. "Val kenburg is best bereid grond aan de provincie af te staan ten behoe ve van de recreatie. Wij vragen als tegenprestatie wèl begrip voor on ze wensen. Geef Valkenburg de mogelijkheid voldoende huizen te bouwen. In het streekplan wordt te veel uitgegaan van kille cijfers. Wo ningbouw laat zich niet vangen in cijfers, daar zitten menselijke kan ten aan".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2