De Volle Bak aan slag Ons Eiland helpt Fiks aan de titel Fides wijst Pernix terug Softbal in de regio wint terrein Kwiek langs Zuiderkwartier Spannende korfbalderby Sterke start Grasshoppers MAANDAG 5 MEI 1986 PAGINA 19 LEIDEN - Nog geen veertig kilometer ver derop, om precies te zijn in Haarlem, we ten ze, als het over honkbal en softbal gaat, van de hoed en de rand. Dat geldt, zij het in iets mindere mate, ook voor steden als Rotterdam en Den Haag waar deze Ame rikaans getinte spor ten al sinds jaar en dag in de belangstel ling staan bij een re delijk groot publiek. In Haarlem bevindt zich, naar Nederland se begrippen vertaald, ook het onbetwiste mekka in deze, te we ten het Pim Muiier- stadion. Om de vier jaar vindt daar de Haarlemse honkbal- week plaats, een eve nement dat nog altijd een magische aantrek kingskracht uitoefent op de liefhebbers van het spel met de knup pel en de bal. Daar - en ook in andere plaat sen zoals Utrecht, Eindhoven en Rotter dam - zal zich straks in juli een goed deel van de mondiale top melden om deel te ne men aan het wereld kampioenschap honk bal. Vrijwel tegelijker tijd vindt in het Bra bantse Oosterhout het EK-softbal voor vrou wen plaats. Het lijkt de Koninklijke Neder landse Baseball en Softbal Bond (KNBSB) er, met de organisatie van die evenementen, alles aan gelegen om in het jaar 1986 een defini tieve doorbraak te be werkstelligen. Waar bij 'de provincie' zeker niet wordt vergeten. In het kader van het zogenaamde 'witte vlekken plan' doet de Bond er de laatste jaren van alles aan om juist buiten de gekende cen tra promotie te maken voor deze typische zomersport die in de Verenigde Staten, maar ook bij voorbeeld in landen als Cuba, Zuid-Korea en Japan miljoenen kijkers aan zich bindt. Hier in de regio, dus tussen de kernen Haar lem en Den Haag, lijkt de KNBSB vooralsnog in die opzet te slagen. De clubs schieten name lijk als paddestoelen uit de grond. Handvol Tot nu toe konden liefhebbers uit de regio Leiden uitsluitend te recht bij verenigingen als Wasse naar dat onder de rook van Den Haag al dertig jaar in georgani seerd verband uitkomt), The Flags uit Lisse dat in de buurt van Haarlem sinds 1970 ope reert) of bij The Alphians. Maar sinds kort is daar opeens een handvol clubs bijgekomen. In Voorschoten opende Adegeest zijn poorten om meteen met vijf teams aan de rayon-competitie deel te nemen en in leiderdorp nam de snelgroeiende vereniging The Scorpions vorige week een splinternieuw veld in gebruik. In Leiden zelf staat De Volle Bak aan de vooravond van het eerste lustrum. De nog piepjonge club met de oer-Hollandse benaming (die is bal weer uit de korf. De 7-7 stand, die een kwartier voor tijd al was bereikt, bleef derhalve ongewij zigd. Met een overwinning had de Leidse ploeg ook wat teveel gekre gen, want bijna voortdurend had het tegen een achterstand aangeke ken. Ging het in de beginfase nog uitstekend, Hennie van der Top scoorde tweemaal achtereen, de twee daaropvolgende aan vals vak ken bleven doelpuntloos. Met Eric Kromhout weer voor de korf krabbelde De Danaïden terug tot 4-4. Na de hervatting zorgden Heiko Locher, Cees Christiaanse en opnieuw Hennie van der Top er voor dat de ploeg van coach Hans van Huis in de wedstrijd bleef. Voortijdig Fiks-speelster Reinetta de Mooy rekende ook nog niet op het kam pioenschap. De keuze voor het duel van volgende week, de kam pioenswedstrijd naar zij dacht, bleek echter de verkeerde. Haar ploeg deed precies hetgeen ver wacht werd: met ruim verschil werd hekkesluiter ADO gedegra deerd: 10-4. Een wedstrijd, die al in het eerste half uur beslist was door goals van LEIDEN - De titelstrijd in de eerste klasse B van de korfbalcompetitie lijkt beslist. Zuiderkwartier verloor van koploper Kwiek(Hg) 7-8 en ook De Danaïden, dat met 7-7 gelijk speelde tegen Ready is vrijwel uitgeschakeld. In IIA werd Fiks in het duel tegen ADO (10-4) reeds kampioen. Verantwoordelijk hiervoor was Ons Eiland, dat achtervolger Oranje Nassau onderuit haalde, maar desondanks degradeerde. Invaller Michael Martins kreeg de bal nog welgeteld eenmaal in han den. Het schot dat de Zuiderkwar tier aanvaller loste werd afgevan gen door de Kwiek verdediging en de bal bleef vervolgens in Haagse handen. De stand bleef 7-8 in het voordeel van de koploper, die nu vrijwel zeker is van het kampioen schap. Zuiderkwartier had daarvoor evenwel uitstekende mogelijkhe den gehad om de titelstrijd open te houden. Een 2-4 achterstand werd nog voor rust omgebogen in een 5- 4 voorsprong, die na rust tot 7-5 werd uitgebreid. Na de zevende goal van Wil de Wit, die fraai langs zijn verdediger glipte, was het ge daan met de Leidse aanvalskan- Halverwege de tweede helft kwam Kwiek op gelijke hoogte en vijf minuten later viel 7-8. Verder dan enige spetters op de korfrand van Aldo Spadon en Eric van Lun- teren kwam de ploeg van coach Wim Niesing in de slotfase niet meer. Tevoren had Spadon twee maal de Haagse korf gevonden, evenals Martin Verhorik. Carla Ak- se en Els van Lunteren namen de resterende treffers voor hun reke ning. Bijna nog had De Danaïden twee punten overgehouden aan het duel tegen Ready. Good-old Gerard Nap, vier minuten voor tijd als 'jo ker' ingezet door coach Hans van Huis, schoot tweemaal van af stand, maar beide keren sprong de LEIDEN - Achteraf kon Fides- coach Frank Berendes de remedie wel prijsgeven. "Zet Fides Pacta onder druk en er komen fouten", luidde die simpel. Bijna had Per nix deze formule ook al tijdens de derby succesvol toegepast, want na rust (2-5) werkte de Engel-equi pe via 4-5 de achterstand zo weer weg. Een strafworp van Dick On derwater besliste echter direkt hierna het duel alsnog in Fides' voordeel: 7-6. En daarmee feitelijk ook de competitie in de promo tieklasse D van de korfbalcompeti tie, want met nog twee duels te gaan vergrootte Fides de voor sprong op de stadgenoot tot drie punten. "Eigen schuld", wist Pernix aan voerder Peter Kuipers. "We komen met windvoordeel uit de rust en lo pen in van 5-2 tot 5-4. Die tegengoal mócht toen gewoon niet vallen. Valt de gelijkmaker dan al, dan gaan we er gegarandeerd over heen". Maar Fides in casu Robin Som- meling scoorde op dat cruciale mo ment, dertien minuten in de twee de helft, wel degelijk. Op z'n eigen wijze, een zo overtuigende vrije bal, dat nog voordat de bal de mand doorboorde het publiek de afloop wist. "Hij kan er echt voor gaan staan", luidde het bewonderende commentaar van zijn coach later. Daar lag zaterdag nu precies het grote verschil in de stadsderby. Pemix was beslist niet de mindere, steeg in verdedigend opzicht en qua middenvakspel zelfs bij vlagen ver boven Fides uit, maar was voor de korf volstrekt onmachtig. "Drieëntwintig minuten aanval len voor twee goals", rekende coach Jasper Engel voor de slotfa se. "Dat vrat energie, de bal onder scheppen, opbrengen in het mid denvak, telkens weer. Het schot verkrampte, want als er goed ge schoten wordt, zijn er ook geen problemen met het afvangen". Nu was Fides, met name in de door Engel gememoreerde derde opstel ling veelal meester onder de korf. Al snel had Fides ook het voor deel in de score. Door goals van Fi des Patricia Gottmer en Janneke Verlind kwam het halverwege de eerste helft met 3-1 voor. De score liep in de twintig minuten tot de rust maar moeizaam op tot 5-2 door een schot van Dick Onderwater. Niettemin een prima duel, "ik zag ze dit seizoen zelden zo in de hoofdklasse", oordeelde ook de on langs gestopte internationaal arbi ter Cor Visser. De ommekeer na rust kwam on verwacht snel. Na tien minuten hadden Kees Brokaar en Peter Kuipers de stand op 5-4 gebracht en ook na de tegengoal van Som- meling bleef Pernix aandringen. En Fides wankelde, zoals Beren- des al vreesde. Met Rob Redel voor Daan Vreeken (27e minuut) trok Pernix de Fides verdediging uit een en de invaller zelf en Kees Hor- tensius schoten hun ploeg ten lan ge leste langszij. Nog in dezelfde veertigste mi nuut viel de beslissing. "Een dame (Bettina Sommeling BvG) wordt de bal uit handen getikt: het direct ontzeggen van een doelkans. Straf worp dus", verklaarde arbiter Kan- negieter. Pernix protesteerde niet en even later besliste Dick Onder water van tweeënhalve meter het duel en ook de tweestrijd om de ti tel: 7-6. BRAM VAN GENT Geerten Breedveld (links) en Henny Piket verwikkeld in een luchtge vecht tijdens de stadsderby Fides Pacta-Pernix. De bal lijkt een prooi te worden van Pemix-aanvoerder Peter Kuipers, zoals ook scheidsrechter Kannegieter kan constateren. KATWIJK - Grasshoppers staat met één been in de promotiedivi sie. De Katwijkse basketbalsters wonnen zaterdagmiddag de eerste wedstrijd uit een serie van maxi maal drie ontmoetingen tegen BV Groningen met 76-51. De datum van de return staat nog steeds niet vast. Groningen wil woensdag al spelen. Grasshoppers wil niet eer der dan zaterdag aan de slag omdat voor een midweeks treffen in Gro ningen de hele ploeg vrij moet ne men. „Ik weet niet eens of ik dan wel vijf speelsters bijelkaar krijg", beargumenteerde coach Ed Zaal zijn bezwaren. Mocht Groningen het tweede duel winnen, dan volgt er een derde treffen in Katwijk. Groningen heeft zaterdag maar heel even de indruk kunnen wek ken Grasshoppers naar de kroon te kunnen steken. Dat was direct na de rust, toen de ploeg van Bill Pijl een 40-20 achterstand verkleinde tot 48-36. De felheid van de Gro ningse vrouwen verraste Gras shoppers, dat zich had voorgeno men om zelf goed uit de startblok ken te komen en het karwei af te maken. Zaal vluchtte in een time out om orde op zaken te stellen. Dat lukte al vrij snel en toen Gro ningen de fout maakte het door de thuisploeg opgeschroefde tempo te willen volgen was de strijd be slist: 52-36,63-44 en uiteindelijk 76- 51. De Katwijkse scores waren gelij kelijk verdeeld. Zaal wisselde con sequent door, maar zal voor vol gend jaar toch serieus uit moeten zien naar versterking. Met vijf 'kleine' speelsters zijn de mogelijk heden om ook in de promotiedivi sie op het eerste plan mee te spelen niet zo groot. Anja Aandewiel (20). Petra van der Oever (18), Jacqueli ne van Beelen (18) en Wilma Berk- heij (18) waren de topscoorsters. HANS JACOBS afgeleid van wat in die kringen twee slag en drie wijd heet te zijn en dientengevolge een bepaalde verplichting tot slaan of lopen in houdt) wil zijn naam ook letter lijk nemen als het erom gaat het onderkomen in de Leidse Hout tot de nok toe te vullen met men sen die het softbal een warm hart toedragen. "We hebben om dat te bereiken", zegt pr-man Philippe Hubèr, "als bestuur een beleids plan opgesteld. Daarin staat het bekendheid geven aan en het beoefenen van het spel als num mer één. Het garanderen van de gezelligheid is een ander belang rijk punt". Hij en Ruud Smit, de wed strijdsecretaris wiens vrouw het voorzitterschap van de nu zestig man en vrouw tellende vereni ging bekleedt, staan overigens zelf ook een beetje te kijken van de opmerkelijke groei die hun sport op dit moment doormaakt. "Er was hier in de buurt tot voor kort natuurlijk niets", doet Smit een poging om dit fenomeen te verklaren, "terwijl er misschien best een behoefte was. Zo zou je kunnen spreken van een gat in de markt". Vult Hubèr daarbij aan: "Het lijkt er ook op dat de men sen wat zijn uitgekeken op de traditionele sporten als voetbal en korfbal. De keuze-mogelijk heid is groter dan vroeger het ge val was. Atletiek en tennis doen het bijvoorbeeld nu ook goed. Het weer speelt daarbij wellicht ook een rol. Het verschuift allemaal wat naar de zomer." Effect Waarvan ze hopen dat het een hele mooie zal worden, daarbij doelend op het mogelijke uitstra lingseffect dat met name het WK- honkbal kan hebben. "Dat evene ment zal in de pers en op TV de nodige aandacht krijgen", re kent Hubèr voor. Het zou best eens kunnen dat er daardoor een flinke toeloop op de clubs ont staat. Natuurlijk willen we graag een graantje meepikken, ook al houden wij het bij De Volle Bak uitsluitend op softbal. Waar om Dat is persoonlijk. Hoewel de sporten sterk op elkaar lijken vind ik het softbal aantrekkelij ker. Bij honkbal, waar in tegen stelling tot bij het softbal boven hands wordt aangegooid, is de strijd nogal toegespitst op de pit cher, de werper dus, en de slag man. In het softbal zie je meer ac tie in het veld." Maar ixnrdat, in nog grotere mate dan nu het geval is, het 'ge weld' in de Leidse Hout straks misschien echt zal losbarsten, moet er wlgens Ruud Smit overi gens nog wél het nodige gebeu ren. "We hebben, als jonge vereni ging, te kampen met een gebrek aan kader. We pogen natuurlijk de betrokkenheid bij de club te activeren, hetgeen bijvoorbeeld heeft geleid tot het volledig van de grond toe opknappen van de voormalige kantine van de korf balclub die hier destijds resideer de. Maar het merendeel van de voornamelijk vrouwelijke leden (Volle Bak heeft één mannen- team, een juniorenploeg, twee vrouwenteams en speelt op door deweekse avonden, AVK) is nog erg jong." Dat heeft niet alleen conse quenties voor het nevengebeuren maar, zoals op die mooie vrij dagavond in de lommerrijke Leidse Hout naast de atletiek baan zal blijken, ook voor wat zich afspeelt binnen de honken. Het pas naar de eerste klasse van het rayon gepromoveerde stan daardteam van de Volle Bak moet het dan opnemen tegen de reserves van Wassenaar. Dat be tekent jeugdig élan contra een enorme brok routine en wat dat vermag laat zich weerspiegelen in vijf innings van de gebruike lijke zeven) waarin de huismoe ders uit Wassenaar de tieners van De Volle Bak volledig van het veld spelen. Verschil "Een avondje uit voor ons", ty peert de 45-jarige Jeanne Rader van Wassenaar het ongelijke tref fen waarvan de eindstand op 3- 18 wordt bepaald. De moeder van een bijna witwassen zoon ("onze speelsters hebben zonder uitzondering kinderen") speelt dan ook al vanaf haar veertiende softbal en geeft dat ook prompt aan als zijnde het grote verschil tussen haar ploeg en die van de tegenstander. "Zij zijn in verge lijking met ons allemaal erg jong. Missen de ervaring die unj wel Hebben. Ze maken gewoon nog teveel fouten". Naar de zin van Marian van Deursen, de nieuwe trainstervan De Volle Bak wiens fanatisme en ambitie als ex-hoofdklassespeel ster bij het Haagse ADO voorlo pig nog ver uit stijgt boven het niveau van haar pupillen, zelfs veel te veel. Na onder de wed strijd al hardop van haar onge noegen blijk te hebben gegeven ("je wou toch zo graag korte stop spelen; nou waarom pak je die bal dan niet"), roept ze na afloop van het deficit haar tieners en twens onmiddellijk bijeen. Geze ten in een kring worden ze door haar stuk voor stuk met de neus op de feiten gedrukt. Het gegie chel van de meiden irriteert haar daarbij enigszins. "Verliezen", zo stelt ze later vast, "is niet erg. Maar er gingen teveel dingen mis die niet mis hadden hoeven gaan. Daarnaast vond ik de inzet niet om over naar huis te schrijven. Dan vraag je om een pak slaag. En dat mag ik niet zo, want daar door neemt de animo af." Op de vraag hoe lang het zal duren eer haar jonkies, die eens per week trainen, op het niveau van Was senaar zijn beland antwoordt ze ietwat gelaten: "Tien jaar. Net zo lang als zij erover gedaan heb ben". Ook Nelleke Mineur, ex-speel ster van Westerkwartier en nu vi- ce-voorzitter en achtervanger van de Volle Bak, claimt tijd no dig te hebben op weg naar vol groeiing van het geheel. "Wat je vanavond zag was niet helemaal representatief voor het eerste. Uitgerekend de twee routiniers, werpster Tanja ten Berghe en ik, waren verhinderd te spelen. Dat scheelt punten. Belangrijk is. is dat ze leren van de fouten. Ik ge loof heus, dat dit team toekomst heeft. We zijn pas begonnen, we zijn jong. Het proces moet ge woon nog groeien". AD VAN KAAM het midden, achter de clubvlag, Theo Vreeken (3) (een doorbraak direct aangespeeld vanaf de uit worp van Nico van Weizen), Sand ra van Gelderen, Jaap Rietdijk en Tapja Reitsma. Na rust (8-2) werd het duel plichtmatig uitgespeeld, waarbij Theo Vreeken nog twee maal scoorde. De verrassing volgde direct na het laatste fluitsignaal toen uit Vlaardingen de uitslag werd door gebeld van Oranje Nassau-Ons Ei land. De Leidenaren hadden hun laatste kans op lijfsbehoud benut en Fiks laatste belager een 2-3 ne derlaag bezorgd. Fiks was daar door nu reeds kampioen geworden in IIA. Veel baat had Ons Eiland overi gens zelf niet van de overwinning, want doordat ook TOP(A) won was degradatie onafwendbaar gewor- coach Nico Steelink, maar WARMOND - Het volgend seizoen zal er in Warmond na bijna 37 jaar niet meer gekorfbald worden. De ledenvergadering van Warmond besloot afgelopen vrijdag de ja renlange strijd tegen het leden verlies te staken en de vereniging op te heffen. De voortdurend min der wordende sportieve presta ties noopten in het verleden me nig talent het heil elders te zoe ken. Een verwachte nieuwe uit tocht kon de nog vijftig leden tel lende afdelingsclub niet meer ver werken. den. Het werd dus slechts een waardig afscheid, dat na rust (1-0) door goals van Mando Frans, Petra van de Meeberg en Huib Hassel- bach in een 2-3 zege voor Henk >r de afwezige Reinetta de Mooy. Roedoe c.s. eindigde. Een tomeloze inzet van Velocitas was de beslissende factor in het duel tegen De Meervogels. De Lei derdorpers wonnen met 5-6 en blij ven koploper Merwede op een punt afstand achtervolgen. Ron Goudsmit (3) en Ine Goedegebuur (2) namen het leeuwendeel van de score voor hun rekening. Laatstge noemde schonk in de slotminuut Velocitas ook de overwinning. Voor de tweede maal in succes sie reisde Crescendo vergeefs af naar het Rijswijkse KVR. Na twin tig minuten raakte de scheidsrech ter geblesseerd en werd het duel vroegtijdig beëindigd. Crescendo stond op dat moment met 4-2 ach ter, maar zal in de volgende editie weer met schone lei kunnen star ten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19