S D T Alleen Siemerink slaat toe Hl Rijnstreek palet titel Goed spel LMHC levert niets op Schakers Philidor missen amateurtitel op een haar Eerste zege Arjan Jagt Nederlaag Saturnus Hockeyploeg Hisalis heeft nog een kans Volleybalteam beleeft in Rome afgang PAGINA 18 DO/ST SPORT MAANDAG 5 MEI 1986 LEIDEN - Het Woubrugse wieier- talent Arjan Jagt proefde gisteren aan de eerste zegekrans van dit sei zoen. Het 19-jarige lid van de natio nale selektie, gemotiveerd door het niet kunnen afreizen naar de Vre- deskoers, gaf in de ronde van het Brabantse Vlijmen de concurren tie het nakijken. Alleen voorop kwam de Batavus-renner winnend over de meet. De Lcidse Lundbeck-Van Duu- ren-Burgy vrouwenploeg wist tij dens het voorbije weekeinde haar zegereeks voort te zetten. Petra de Bruin eiste de eindzege in de twee daagse omloop van het Molenhei- ke voor zich op. De basis voor haar zege legde De Bruin met een fraaie overwinning tijdens de eerste etap pe. Nadat haar leiderspositie tij dens de tweede etappe niet in ge vaar was gekomen, stelde De Bruin vervolgens in de slottijdrit via een tweede plaats achter natio naal kampioene Thea van Rijnsoe ver de overwinning veilig. LEIDEN - In de landelijke klasse van de veldhandbalcompetitie pakte Rijnstreek uit Alphen op overtuigende wijze het kampioen schap. De Treffers uit Krimpen aan de IJssel waren nauwelijks goed wakker toen Rijnstreek al drie doelpunten had laten aantekenen. Het werd zelfs 8-0 voor de Alphe- naren voordat de Treffers iets te rug kon doen. De rust ging in met een 11-6 voorsprong voor Rijn streek. Die marge hield de ploeg van trainer-coach en speler Menno Bom beheerst vast. Op basis van een potdichte de fensie. "Dat was mijn uitgangs punt", zei een dolgelukkige Menno Bom. En nu kan Rijnstreek, dat het kampioenschap van de afdelings eerste klasse in de zaalcompetitie op een puntje verspeelde aan het Haagse Kwiek Sport, via een finale om de landstitel in Diemen toch nog grandioos afsluiten. Hoe goed de sfeer in de Alphense ploeg mo menteel is kan het beste worden geïllustreerd door het volgende. Martijn Brussee vertrekt op 6 ju ni naar de V.S. Zijn ticket ligt al klaar, maar de ploeg heeft hem no dig en hij wil zelf uiteraard ook graag van de partij zijn. Iedere spe ler lapt nu 100 gulden om zijn tic ket verlengd te krijgen. Rijnstreek, voorheen een gezelschap van kwa litatief behoorlijke maar niet gedis ciplineerde spelers, is onder de lei ding van Menno Bom een eenheid geworden. De regio loeiden heeft met Rijnstreek en het Voorscho- tense HVV'70 onder leiding van Paul 't Mannetje een sterke aanvul ling gekregen van het mannen handbal, dat voorheen alleen in Sa turnus een representant van klasse had. i Saturnus, con current van Rijnstreek in de strijd om het veldkampioenschap in de landelijke eerste klasse, verloren gisteren van WIK (rust 7-5, eind stand 14-15). Bij Saturnus ontbra ken Anton van Noort en aanvoer der Ab Dieben. Dat scheelde met name in de afweer. Voorts moest doelman Rob Otten het gisteren ook in zijn eentje klaren omdat Ad van Fessem verhinderd was. Te veel moest het bij Saturnus in deze wedstrijd van de tweede lijn ko men. Daar had WIK zich na rust goed op ingesteld. Het centrum van de Leidse aanval werd extra af gedekt. Weliswaar vertoonde de Vlaardingse defensie daardoor ga ten in de hoeken, maar Saturnus kon vanuit die posities geen vuist maken. WIK won derhalve niet on fortuinlijk, maar ook niet onver diend met 15-14. Bij Saturnus speelden Wim van Leeuwen en de weer van stal gehaalde Zweed Don Olsen een goede wedstrijd. In de landelijke tweede klasse kon HVV'70 het sterke DES'72 tot in de laatste minuten van de wed strijd in de zenuwen houden. De Voorschotenaren verspeelden ech ter een verdiende 15-13 voorsprong dankzij fantastisch keepen van Hans Dockhorn en twee onver wacht harde lage kogels van de ve teraan Jan Lamboo door onbegrij pelijk laks verdedigen. Daar maak te met name de boomlange linke ropbouwer van DES'72 gebruik van met drie knetterharde sprong- worpen. Het werd 18-18. DES'72 kan nu volgende week tegen Her mes het kampioenschap pakken en promoveert dan naar de lande lijke eerste klasse. Een ploeg waar Saturnus en Rijnstreek de mou wen hoog voor zullen moeten op stropen. De vrouwen van Oase ver loren in de landelijke tweede klas se A van de Hollandiaan (rust 5-7, eindstand 7-9). Dat betekende dat de ploeg uit Oud Ade net als in de zaalcompetitie het kampioenschap zal moeten laten aan Quintus. De nederlaag was totaal onnodig. Als ook maar de helft van de gecreëer de kansen zou zijn benut, zou de Hollandiaan met een duidelijke ne derlaag zijn afgepoeierd. Liefst drie strafworpen werden gemist hetgeen iets zegt over de trefzeker heid. MMO won zonder problemen van HVOS (rust 8-6, eindstand 16- 10). Benno Nieuwenhuyzen zag zijn vertrekkende basisspeelsters, Cora van der Meer, Conny Els- geest, Jose Elsgeest, die samen voor 15 van de 16 treffers teken den, en de ook vertrekkende keep- ster Lenie van der Star een sterke wedstrijd spelen als afsluiting van hun actieve handballoopbaan. Hij begint volgend seizoen echter met een jonge ploeg van gemiddeld 18 jaar en daar kan hij, gezien het aan wezige talent, best succes mee gaan boeken. De vrouwen van HVV'70 staan in de landelijke tweede klasse B op de rand van een kampioenschap. Gisteren werd, overigens pas in de tweede helft, afstand genomen van de Meeuwen uit Rotterdam (rust 5- 4, eindstand 11-9 na 11-6). Anneke Gijsman en Bettine Lamboo waren met keepster Aimee Visser de bes te speelsters van de ploeg uit Voor schoten. In de afdelings eerste klasse ma ken net als in de zaalcompetitie de vrouwen van Olympia'72 en Satur nus de dienst uit. Ditmaal lijkt Ólympia'70 het pleit in haar voor deel te zullen beslechten. In de be slissende wedstrijd, die komende week zondag op het veld van Sa turnus zal worden gespeeld, ont breekt Conny van der Werff bij Sa turnus en dat zal merkbaar zijn. Saturnus won gisteren simpel van Animo (rust 7-4, eindstand 8-5). Olympia'72 klopte Foreholtes veld- ploeg (12-5). FRANK BONTE Kleine nederlaag tegen Kampong OEGSTGEEST - Het kwaliteits verschil tussen de nationale hoc- keykampioen Kampong en LMHC was gistermiddag slechts een doel punt groot. Kampong kwam in de eerste minuut na de doelwisseling aan zijn enige treffer en blijft daar door met een punt achterstand tweede achter Bloemendaal. Goed spel derhalve van de in vorm gekomen thuisploeg, die ech ter niets opschoot omdat het in scorend opzicht in gebreke bleef (0-1). Nadat Oranje Zwart in en te gen Amsterdam 2-2 had gespeeld, telde de achterstand op de op de derde plaats van onderen staande Eindhovenaren twee punten. Met veel elan trad de Oegstgees- ter hockeyploeg zijn opponent te gemoet. Te zwaar lichamelijk con tact van Patrick Citroen en Casper Klijn bij hun eerste acties leidden tot officiële waarschuwingen (groene kaart) van scheidsrechter Van Erp. Ook Tom van 't Hek kreeg in de tiende minuut groen voorgetoverd, waarna de hardheid nagenoeg uit het spel verdween. Heen en weer golvende aanval len bepaalden het beeld in de eer ste helft. De Utrechtse ploeg was iets gevaarlijker, maar stuitte her haaldelijk op LMHC's laatste man Paul van der Meer, die ook uitste kend uitverdedigde. De beste kan sen voor Kampong kwamen feite lijk voort uit strafcorners. Vier maal sloeg Donald Drost de bal aan die door Tom van 't Hek werd ge stopt en door Arno den Hartog zon der succes werd geslagen. Rick Volkers en Joannes Boele van Hensbroek kwamen met een geza- LEIDEN - De mannenploeg van hockeyclub Hisalis heeft nog een kans om zich in de derde klasse te handhaven. Gistermiddag werd in Schagen met 1-1 gelijkgespeeld te gen Magnus dat zijn laatste compe titieduel afwerkte en ook nog in aanmerking komt om te degrade ren. Dat hangt af van het resultaat (dat volle winst moet zijn) van de gedeeltelijke inhaalwedstrijd van Hisalis tegen Reigers. Eerder werd bij een stand van 1-2 in het voor deel van de Hoofddorpers het duel in Lisse na vijfentwintig minuten door noodweer gestaakt. De voorsprong werd in Schagen na zo'n vijf minuten genomen door Ralph Holt uit een' veldsituatie. Magnus nam tegen het naderen van de doelwisseling het initiatief over en liet dat al spoedig in het tweede bedrijf in de gelijkmaker tot uiting komen. In een spannend maar matig duel bleef de score be perkt tot 1-1. menlijke actie nog een keer het doel bedreigen, maar Tom van der Meer bleef dankzij goed wegschop pen de situatie meester. Leiden had voor rust twee kansen om uit een strafhoekslag te scoren. Een extra mogelijkheid voor Hans-Wil lem Croll met een rebound bij de laatste werd ook door Kampong doelman Rob Toft gekeerd. Tijdens de pauze mocht Mark Reinalda zich van Kampong-coach Gerard Stroes opmaken om, na ne gen maanden van blessureleed (knie) zijn rentree te maken. Hij deed dat in zijn eentje door zich on der meer op te warmen met slagen op het doel. Van een mooiere te rugkomst heeft Reinalda nauwe lijks kunnen dromen. Kampong vierde binnen een minuut na de hervatting de treffer van de inval ler uit een rommelige situatie voor het LMHC-doel. De Utrechters hielden LMHC daarna ruim een kwartier in de tang, wat met veel lange corners hachelijke situaties opleverde. Wapenfeiten van Leiden kwa men in de vorm van uitvallen. Het nationale verdedigingsduo Bart van Kersbergen en René Klaassen kwam niet in al te grote moeilijk heden', al was aanvoerder Boude- wijn van Eijck via een solo dicht bij een doelpunt. Toft schermde echter goed af zodat de rush ein digde bij de zijplank. Halverwege het tweede part kregen de bezoe kers weer een viertal strafhoeksla gen te nemen. De eerste daarvan werd door Den Hartog afgescho ven naar Volkers, die omver werd gelopen door de ijverige Van Eijck en de volgende Utrechtse strafcor ners opleverden, hetgeen allemaal geen gevolgen had voor de score. Verse krachten kwamen in het Leiden-team met Martijn de Kem- penaer en Jan Hein Brummelhuis die de laatse veertien minuten meededen in het slotoffensief voor de moegestreden Job Kummer en Maurits Eikenhout. De Kampong verdediging had het eigenlijk nog vry gemakkelijk om de volle winst vast te houden. LMHC verzuimde de combinaties ook in het 23-me- tergebied aan te gaan, maar ging zich in plaats daarvan te buiten aan opportunistisch naar voren stor men. Na aanstaande donderdag te gen Bloemendaal uit en zondag thuis tegen Oranje Zwart is beter in te schatten hoe de kansen zijn voor Leiden om zich te handhaven in de hoogste klasse. NIEK FAAS LEIDEN - In de hoofdklasse tennis ontving debutant Unicum gisteren ELTV uit Eindhoven, de sterkste tegenstander uit de poule. De op dracht was dus om de schade be perkt te houden en zoveel mogelijk puntjes mee te pakken. Daarin slaagde echter alleen Jan Sieme rink, die zijn enkelspel in een spannnende driesetter won. De eerste set ging nog naar Ro ger Warmerhoven, zijn tegenstan der, maar daarna maakte Sieme rink de hooggespannen verwach tingen waar. Na een foutloze twee de set van de Rijnsburger volgde een enerverende derde set. Sieme rink kwam eerst met 5-2 achter en kreeg ook een wedstrijdpunt te gen. Vervolgens toonde hij ook mentaal sterk te staan en haalde op tot 6-6. Ook in de tie-break moest Siemerink tegen een achterstand aankijken maar kwam uiteindelijk met 7-6 voor. Warmerhoven en ook zijn coach kregen toen onenigheid met de scheidsrechter en ondanks een zeer sportief gebaar van Sie merink weigerde ELTV het laatste punt te spelen en zo ging de ver diende zege naar Unicum. Carole de Bruin was sterk op dreef in haar enkelspel tegen Jeske van Erven. In de eerste set kreeg zij zelfs twee setpunten maar door de professionelere opstelling van haar tegenstandster moest zij zich toch gewonnen geven 6-7; 2-6. Margot van Overloop was nog enigzins on der de indruk van de eindexamen perikelen en kon tegen Marielle Rooimans niet op. Rooimans die vorig jaar nog voor het Federation- team speelde won met haar zeer gedegen spel in twee sets 3-6: 1-6. Freek van der Capellen kon het te gen Willem Bruin ook niet bolwer ken 4-6; 2-6. De hoop was nu gericht op de dubbelspelen en vooral op het mannenendubbel van Tönjann en Van der Capellen. Hans Tönjann heeft zijn wedstrijdritme in deze competitie evenwel nog niet ge vonden. Hij speelde gisteren slechts één wedstrijd maar kon ook in die partij zijn vormcrisis niet overwinnen. Vooral zijn an ders zo sterke opslag bleef onder de maat. Het verlies in twee sets, 2-6 en 3-6, waS dus meer aan eigen fouten te wijten dan aan de sterke tegenstand. Tine Langeveld en Margot van Overloop hadden in hun dubbel vooral in de tweede set een goede winstkans. De gerouti neerde ELTV speelsters wisten echter een 3-0 achterstand onge daan te maken en wonnen met 4-6: 3-6. Het woensdag nog zo succesvol le koppel Langeveld/Siemerink kwam er gisteren niet aan te pas. In de beginfase van de wedstrijd maakte vooral Siemerink teveel fouten en Warmerhoven en Rooi mans wonnen met 0-6: 3-6. Het tweede gemengddubbelspel van Freek van der Capellen en Carole de Bruin maakte vooral in de twee de set een sterke indruk. De Bruin speelde achterin zeer sterk en Van der Capellen mocht de punten af maken. De derde set werd een te leurstelling voor de Unicum en ook die partij ging naar Eindho ven. De Leidse Hoofdklasser moest dus een gevoelige 7-1 neder laag incasseren en zal volgende week in Roermond het onderste uit de kan moeten halen om degra datie af te wenden. Overgangsklasse A Casino Noord wijk had tegen Westerhout 2 al een 3-0 voorsprong zonder ook maar één bal geslagen te hebben. Een tegenstandster was namelijk door ziekte geveld en er was geen vervangster te vinden. In de andere wedstrijden kreeg Casi no maar 17 games tegen en behaal den zo een overtuigende 8-0 zege. Dekker Tennis ondervond iets meer tegenstand van Rapiditas 2. Freek Tanis en Stefan Faas won nen hun enkelspelen met over macht maar de vrouwen hadden het zwaarder. Brigit van der Maarel had de examenkoorts nog in de be nen en moest in drie sets het on- derspits delven tegen Zwolsman. Heieen van de Berg maakte door haar zeer aanvallende spel veel fouten en maakte het zichzelf daar door onnodig moeilijk. Uiteinde lijk was zij met 4-6 en 5-7 toch de sterkste. In het mannendubbel toonde Tanis en Faas in de eerste set te weinig inzet maar zij herstel den zich goed in de tweede en der de set 4-6; 6-2; 6-1. Ook het vrou- wendubbel en het gemengdubbel van Stefan Faas en de sterk spelen de Heieen van de Berg werden in het voordeel van Dekker beslist. Overgangsklasse B De Munnik behaalde tegen Dash een zwaar bevochten 5-3 zege. .Vooral Christel Verwoert kende een goede dag en won alle drie haar partijen. Henk Janssen lever de een belangrijke bijdrage aan de andere twee winstpunten. De man nendubbel met Thomas Koemans was een hele spannende partij die met 6-4; 6-2 in het voordeel van de Leiderdorpers werd beslist. Herman van der Capellen be wees opnieuw dat hij op dit niveau goed mee kan draaien. Hij won zo wel zijn enkelspel als het ge- mengddubbel met Leontien Poots. Alle andere partijen werden door Leimonias 3 gewonnen en de Me- renwijk verloor dus met 6-2. Leidse Hout toonde gisteren niet alleen over veel capaciteiten te be schikken maar ook over een goede wedstrijdmentaliteit. De 8-0 zege die zij behaalden lijkt evenwel overtuigender tot stand te zijn ge komen dan in werkelijkheid het geval was. Vijfmaal namelijk werd een party pas in de derde set be slist. Hillegom heeft de beslissende wedstrijd om het kampioenschap niet in haar voordeel weten te be slissen. Door een 4-4 gelijkspel te gen Castricum blijft het in die pou le spannend. Marcel Gerritse zorgde voor het enige winstpunt voor OLTC tegen Zandvoort 3. Donderdag zal OLTC het belangrijke duel om degradatie te voorkomen moeten winnen. Tweede klasse Voorhout hoeft niet meer te vre zen voor degradatie na de 6-2 winst op KSW 2. Carien van der Meer toonde haar goede inzet door na 4 wedstrijdpunten tegen te hebben gehad toch de winst naar zich toe te trekken. Zee en Duin had al voorspeld dat de vrouwen het moeilijk zouden krijgen en die voorspelling werd gisteren waargemaakt. Alleen het enkelspel van Willem Taat en het mannendubbel werd door de Kat- wijkers in winst omgezet. Voor Zoeterwoude won alleen Marcel de Bakker zijn enkelspel en was Oud Beijerland met 7-1 duide lijk te sterk. Pieter van Meeuw had met zijn drie overwinningen een belangrijk aandeel in het 4-4 gelijkspel van de Boekhorst. Onno van Paridon en Colinda Voskuil zorgden in hun gemengddubbel voor het andere punt. JETSKE GOUDSMIT ROME - De tweede dag van de strijd om het wereldkampioen schap volleybal voor B-landen in Rome werd voor de Nederlandse vrouwen een terugkeer naar het verleden. Naar de tijd dat Oranje zich nog in de kleuterklas van het internationale gebeuren bevond. De periode waarin het team door West-Duitsland en Italië werd ge bruikt als oefen-partner. Neder land had nimmer serieus weer werk tegen de landen. Sinds zaterdag 3 mei lijken de Nederlandse volleybalsters weer in dat tijdperk teruggekeerd. West- Duitsland speelde in het Palazetto dello Sport in de Italiaanse hoofd stad een spelletje kat-en-muis met de Nederlandse ploeg. Binnen zes tig minuten waren de illusies op een hoge eindklassering in het toernooi verkeken: 4-15, 5-15 3-15. De roem die de nummer drie van Europa was vooruitgesneld, leek te zijn gebouwd op luchtkastelen. Van het vele werk dat de meiden van trainer Peter Murphy de laat ste jaren hadden verzet, was niets waarneembaar. Wat wel bleef was diepe teleurstelling en zelfs berus ting. Bij de coach maar ook bij zyn speelsters. Naar de oorzaken van het volledige falen tegen de West duitsers, hoefde niemand ver te zoeken: een chronisch gebrek aan training. Wat voor de Europese titelstrijd vorig jaar in Nederland mogelijk was geweest, bleek in de aanloop naar Rome niet te realiseren. Oefe nen, oefenen en nog eens oefenen. Het is de enige mogelijke om een top-team te formeren. Zeker als een coach de beschikking heeft over goede maar zeker geen uitzon derlijke speelsters. De maand voorbereiding die de ploeg voor het toernooi in de Italiaanse hoofd stad kreeg toebedeeld, werd al bij voorbaat als volkomen ontoerei kend beschouwd. Al bij de winst op Nieuw-Zeeland, waren de eer ste aanwijzingen voor het gebrek aan vorm bij de meerderheid van de ploeg zichtbaar. De tekortko mingen manifesteerden zich een dag later in alle hevigheid. Een vol ledig falende verdediging, een spelverdeelster die de ballen slechts bij hoge uitzondering daar kreeg waar ze moesten komen. Het werd een optelsom van fouten, die culmineerde in een blamage. De teleurstelling bij Murphy maakte al vrij snel plaats voor woe de. Hij was kwaad op zijn basis speelsters die stuk voor stuk faal den. Toch speelde ook Murphy een vreemde rol. Hij gaf toe al na de eerste set de hoop op een overwin ning al te hebben opgegeven. Dat was niet zo vreemd omdat wonde ren nu eenmaal zelden gebeuren. Maar gevolg was wel dat de coach zijn ploeg van dat moment ook nauwelijks meer van aanwijzigin- gen voorzag. Hij bleef bij de enige time-out van zijn Westduitse colle ga, ogenschijnlijk nauwelijks gein- tereöseerd, zitten. Opstellingen werden niet of nauwelijks met de ploeg doorgesproken. Het kwam de rust en het zelfvertrouwen abso luut niet ten goede. Nog minder deed dat het handelen van Murphy na afloop. In een echte donder- speeech in de kleedkamer, stelde hij het team voor een keuze: door gaan met de EK-basis bestaande uit "Van der Linde, Keulen, Hooy- mans, Van Eykeren, Brunninkhuis en Piersma, of de jongeren het kar wei te laten klaren. Het was een voorstel dat de rust binnen de ploeg niet ten goede kwam. Agnes Brunninkhuis kon zich de ge moedstoestand van haar coach wel voorstellen. Petra van der Linde echter kwalificeerde Murphy's op merking als „zeer vreemd". BOKSEN - Ben Smeenk heeft za terdag door ingrijpen van de scheidsrechter zijn bokspartij te gen Vughtenaar Kollenburg ge wonnen. De Katwijker, kersvers kampioen van Zuid-Holland en uitkomend voor BV Leiden, tikte zijn opponent in de tweede ronde van het gevecht in de superzwaar- gewichtklasse twee keer voor 8 tel len naar het canvas. De arbiter ken de daarop de zege toe aan Smeenk. LEIDEN - Op een haar na hebben de schakers van het Leidse Philidor zater dag de officieuze nationale amateurtitel gemist. Tijdens het hiervoor allesbeslis- sende duel met rivaal Amstelveen bleef de Piket-brigade op een 5-5 gelijkspel steken, waardoor de Leidenaren precies een half bordpunt op datzelfde Amstel veen te kort kwamen. Terwijl Volmac/Rotterdam zich in middels al van de (proOlandstitel had verzekerd en HSG zeker was van degra datie, moesten tijdens de slotronde van de KNSB-competitie de laatste klappen voor de tweede degradatieplaats nog worden uitgedeeld. Dat gevecht kreeg een zinderende ontknoping. De drie clubs die met een score van vijf match- punten op het vinkelouw zaten, BSG 1 (34 bordpunten), SMB 1 (35 b.p.) en Utrecht 1 (35V2 b.p.), stond ieder voor zich een opponent uit de top drie te wachten. Een gevecht om wie de op han den zijnde nederlaag het meest in de perken zou weten te houden, lag daar mee voor de hand. Omdat BSG slechts met 4'/2-5,/2 van de onttroonde kampioen Eindhoven ver loor en SMB maar met 6-4 bij Konings club ten onder ging, werd Utrecht 1 uit eindelijk het slachtoffer. Volmac vervul de namelijk zijn sportieve plicht, door met maar liefst 7,/2-2'/2 over de Utrechte naren heen te lopen. John van der Wiel en Jeroen Piket zorgden daarbij voor twee Rotterdamse overwinningen. De score van 2'/2 bordpunt was voor Utrecht precies te weinig om zich het ve ge lijf te redden. De ploeg dient nu in het gezelschap van HSG plaats te maken voor de kampioenen uit de eerste klasse: DD 1 en Groningen 1. Amstelveen redde zich tegen Philidor door het betonen van een grotere dosis aan professionele hardheid. Bij een 4-4 stand en daarbij een gewonnen stand voor Leidenaar Piet Bakker wist Bos boom de Leidse kopman Peter Gelpke op geraffineerde wijze "plat" te krijgen. Gelpke had lange tijd goed gestaan, maar zag het stukvoordeel tegen twee pionnen tijdens de twee zitting verwate ren tot een toreneindspel met ieder één pion. Bosboom besloot in die remisestel ling tot een zenuwslopende vertragings- taktiek. Omdat namelijk Gelpke verreweg de meeste bedenktijd had gesoupeerd, ver richtte Bosboom slechts mondjesmaat, afgewisseld door het beloeren van zijn tegenstander, zijn zetten. Vanwege de tijdnood was Gelpke steeds genood zaakt om direkt te antwoorden. Elke ver slapping in de concentratie dreigde fa taal te zijn. Het leek allemaal nog goed te gaan, totdat de wiskunde-student op zijn 70ste en laatste zet toch even twijfelde. Genoeg om zijn vlag te laten vallen en zijn opponent de gelegenheid te bieden alsnog de winst op te eisen. Amstelveen had daarmee zijn doel bereikt en daar Helsloot (die zijn klok had laten doorlo pen) prompt opgaf tegen De Graaff, was de felbegeerde 5-5 een feit. Een onfortuinlijk slot voor Philidor, dat de wedstrijd tegen het met twee in vallers danig verzwakte Amstelveen voortdurend onder controle had. Na een snelle remise van Joop Piket tegen Teeuwen rook de thuisploeg via winst van Kohier op Van Maaren even aan een positieve score, maar De Graaff maakte dat dankzij een overwinning in zyn ge liefde Slavische variant tegen Volman prompt weer ongedaan: V/2-V/2. Op bor den twee en drie waren het vervolgens Coen Stehouwer en Marcel Piket die met regelmatige overwinningen op Van Voorthuijzen en Los hun ploeg gedeci deerd aan de leiding hielpen: V/2-V/2. De remise tussen De Kok en Kortis en het feit dat Leo Hofland het in de opening opgelopen nadeel tegen Oudewectering niet meer goed kon maken (3-4) mochten captain Joop Piket niet verontrusten. Een daaropvolgende blunder van Hen- riëtte in de partij met De Bolster (4-4) gaf Amstelveen weer wat hoop, waarna het mini-drama Peter Gelpke Philidor als nog de das om deed. Voor LSG 1 zat er in de tweede klassse C geen kampioenschap meer in. De Lei- denaars geloofden duidelijk zelf niet meer in hun theoretische kans en bleven tegen Overschie op 5-5 steken. Belan- grijste lichtpunt in dit duel vormde nog Maarten Kuijt, die op het kopbord via winst tegen Van den Herik plots toch weer tot scoren in staat bleek. Michel Hocks en Simon Duindam zorgden voor twee verdere winstpunten, terwijl er via Baart, Sikkel, Heemskerk en Van Moor- scl nog remises binnenrolden. Rivaal Paul Keres won soepel van DD 2, zodat het Leidse ongeloof achteraf terecht bleek. Een verzwakt Philidor 2 kwam er in dezelfde klasse tegen de reserves van Amstelveen niet aan te pas: 7-3 verlies. Alleen Wim Vriend en Nico Kuijf won nen, Van Loon en Ten Kate tekenden voor halfjes. In 2B wist LSG 2 langs de rand van de afgrond de degradatie te omzeilen. Dit door met 4-6 bij ZSC/Saende te winnen. Na nederlagen van Van der Marei en Manniën, boekten Bakker, Hagendijk en Otten goede zeges. Vervolgens bleek de assistentie van vrouwe Fortuna node vereist. Na een remise van Huijsdens, wist Timo Henseler zijn opponent van uit remiseachtige stelling te flessen: 2V2- 4»/2. In de drie resterende partijen ston den zowel Clemens, Wiebes als Barend- se verloren. Dankzij kleine mirakeltjes slaagden zij er echter alle drie in om als nog te remiseren: 4-6. Die score bleek voor LSG 2 precies voldoende om niet bij de twee slechtste nummers acht uit de totaal vier tweede klasses te eindigen en zich op die grond alsnog in deze groep te handhaven. RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 18