POR Maak bij Opel kans op een reis naar het WK-Mexico. ARConbevangen op avontuur 'Wisseltruc' houdt Quick Boys in race Lendl: 'Lk speel niet meer voor mijn land' □PELS #v MAANDAG 5 MEI 1986 PAGINA 13 ■a BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Jan Kroese op de schouders. Onder leiding van de Nieuwkoopse trainer werkte ARC zich op van vierde- tot eersteklasser. Zaterdag was het zover! Nanno Bloupot) EDE (GPD) - Ivan Lendl heeft het bericht, dat hij over twee weken niet zal deelnemen aan het toernooi om de zogeheten Nations Cup in Düsseldorf, gisteren na zijn finale-zege in Ede nog eens ondubbelzinnig bevestigd. Gevraagd naar de reden sprak 's werelds beste tennisser klare taal: „Ik wil Tsjechoslo- wakije niet meer vertegenwoordigen". Lendl kwam tweeëneenhalf jaar geleden in conflict met de Tsjechische bond, nadat hij in het Zuidafrikaanse Sun City had gespeeld. „We zijn om de tafel gaan zitten en er is een overeen komst gesloten. Ik heb me daaraan gehouden. Ik zou Davis-Cup spelen en niet meer in Zuid-Afrika, Chili, Israël en Taiwan ver schijnen. De andere partij is zijn afspraken echter niet nageko men. Welke dat waren? Dat moet je maar aan hen vragen. Vor mij is de maat vol", aldus de Oosteuropeaan, die eerder ver klaarde een permanente verblijfsvergunning voor de Verenigde Staten te hebben aangevraagd. De „rijkste communist van de wereld", zoals Lendl wordt ge noemd, kon in Ede weer 140.000 dollar (inclusief startgcld) aan zijn toch al niet kinderachtige bankrekening toevoegen. Hij ver sloeg Stefan Edberg met 7-6, 6-3 in de finale van het slecht be zochte invitatie-toernooi, in totaal bezochten slechts 15.000 toe schouwers het Tesqua-Park, waar gisteren een toegangsprijs van 85 gulden werd geheven. Toch waren de sponsors dik tevreden, want al vanaf donder dag zond Europa TV alle partijen rechtstreeks uit. Voor volgend jaar zijn er al zeventien speciale ruimten verkocht, waarin be drijven hun relaties kunnen ontvangen. Dat betekent meer in komsten en dus ook meer geld voor de 24 spelers. Alle deelnemers, inclusief Lendl en Edberg, hebben al aange kondigd graag een nieuwe uitnodiging te willen aannemen. Or ganisator Pluim streeft er echter naar meer publieksspeiers (Noah) te contracteren en wil graag goedkeuring voor zijn eve nement krijgen van de KNLTB, die het toernooi ditmaal volko men negeerde. Daartoe zal 'Ede' echter eerst op de Grand Prix- kalcndcr terecht moeten komen. Pluim: „Dat zou ik best willen, maar als ik dan vier grote jongens contracteer, kunnen ze die zo weer van je afpakken en ergens anders heensturen. Nu heb ik alles zelf in de hand". Alpheuse ploeg promoveert naar eerste klasse zaterdagvoetbal SPAKENBURG - Het bestuur van IJsselmeervogels had zich op geheel eigen wijze op de Grote Dag voorbereid. De voetballers tegen Quick Boys uniform gekleed, dan wij ook, oordeelde de clubleiding van de toonaangevende za terdageersteklasser. Aldus lieten de heren zich een wijnro de blazer aanmeten met op de borstzak de mededeling dat de cake van oma zo lekker is. Inderdaad smaakte door de spon sor/speler Jaan de Graaf verstrekte traktatie de Spakenburgers best tijdens de pauze, want niets kon natuurlijk meer fout gaan na de 1-0 voorsprong op dat moment. Het liep 'even' anders, zelfs nadat lieve ling Jaan op schitterende wijze 2-0 j had verzorgd. Quick Boys kreeg in eens het heilige vuur en stormde (met geluk, dat wel) naar een nim mer voor mogelijk gehouden 2-4 zege, die de kampioenkansen met stip deed stijgen. Na de zinderen- j de, door 3500 toeschouwers bijge woonde wedstrijd, kreeg het uiter- mate teleurgestelde Spakenburgse college geen hap meer door de keel en zat het 'pak' ineens ongemakke- I lijk. Bij de 2-2 van Freek Rienks was bij de 'blazers' het angstzweet al uitgebroken en toen tot overmaat van ramp Ruth van der Groep zich even Katwijker waande en eigen doelman Maarten de Harder pas seerde, ja, toen kwam de cake van Jaan gaandeweg oprispen. 'Dader' Van der Groep kon niet rouwig zijn I om de afgrijselijke blunder, die I Quick Boys zo aangenaam verras- j te. En dat terwijl bondscoach Ron Groenwoud speciaal voor de Spa kenburgse libero op de tot de nok toe bevolkte tribune had plaatsge- Misverstand "Dan heeft-ie kunnen zien dat ik ook kan scoren", kon de 24-jarige Van der Groep nog lachen. "Het was een misverstand met Maarten. Ik hoorde hem niet roepen en daar om dacht ik dat hij in z'n doel was gebleven. Maarten kwam er dus uit en toen was ik zo stom om de bal tussen de palen te schuiven. Fout, want een terugspeelbal moetje na tuurlijk altijd naast het doel ge- André de Best, die Van der Groep op de huid had gezeten, was de dichtst bijzijnde Katwijkse ge tuige van het voor IJsselmeervo gels trieste tafereel. In het gezel schap van Leen van der Plas was hij na de knappe 2-0 van Jaan de Graaf een half uur voor tijd in de als voetbalveld dienstdoende woestenij opgestuurd. Zelden zal trainer Theuns dit sei zoen meer hebben genoten dan van de zaterdagmiddag uitgevoer de wisseltruc, die zijn veerkrachti ge formatie weer helemaal terug bracht in de strijd om de fel be geerde titel. De eerste bal die Leen van der Plas raakte, stelde naamge noot Hans in staat 2-1 te noteren, zoals de invaller enige minuten la ter ook aan de basis stond van de 2 2 van Freek Rienks. Waar Frcnk van tier Kleij tegen opponent Ibra him Evre zijn matige vorm van de laatste weken had bevestigd, gleed de 19-jarige Van der Plas moeite loos langs de Turkse 'gastarbeider' van IJsselmeervogels. Binnenkomers "Die twee voorzetten waren na tuurlijk lekkere binnenkomers", vond de broer van verdediger Teun. "Maar ik geloofde er eerlijk gezegd niet meer in. Toen we moesten warmlopen zei ik tegen Andre: hel is te laat. Dat het alle maal toch nog goed terecht is geko men. is zonder meer schitterend". Van der Plas kwam met een in stelling ("Ik wilde dit voor geen goud missen") in het veld. die bij reserves zelden wordt aangetrof fen. In de voetballerij is 12 immers het minst gevraagde rugnummer. Trainers die spelers naar de dug out verwijzen, hebben het altijd gedaan". Hetgeen Frenk van der Kleij een kwartier na de rust illu streerde. toen hij door Rob Theuns naar de kant werd gehaald. In woord en gebaar maakte de Kat wijkse Hagenaar zijn ongenoegen over de mutatie duidelijk. "Alle emoties kwamen naar bo ven". verklaarde Van der Kleij zijn optreden, "het wil de laatste tijd maar niet lukken. Ik nam me voor om er tegen IJsselmeervogels het beste van te maken. Ik heb echt keihard gewerkt en vond het lullig dat ik werd gewisseld. Maar het was achteraf gezien natuurlijk wel terecht, want er kwam weinig ge vaar van de vleugels". Terwijl Mart van der Plas en Frenk van der Kley de douchekra nen opendraaiden, bemanden Mar co (links) en Leen van der Plas (rechts) de flanken. Een mutatie die de vlam op het toch al verhitte sportpark de Westmaat deed ont steken. "Als linkerspits kom ik veel beter uit de voeten", wees Marco van der Plas aan als oorzaak van het betere Katwijkse spel. De oud-amaleurintcrnational was aanvankelijk als linksback begon nen. maar een kwartier na de pauze vertrouwde de trainer Van der Plas zijn oude positie weer toe. - Of Theuns donderdag tegen Mar ken een beroep op de linksbenige voetballer kan doen. is twijfelach tig. Drie weken geleden werd de maker van doelpunt nummer vier in een duel met Quick Boys 2 van het veld gezonden. "Elk moment verwacht ik de schorsing", was de domper op de feestvreugde. Leen van der Plas is wel beschikbaar, "maar ik weet nog niet of ik in de basis sta", verkeerde de flankspe ler in onzekerheid. Even verderop sprak de gelaatsuitdrukking van Frenk van der Kleij boekdelen. Hij zag de bui voor de wedstrijd op He melvaartsdag al hangen. Kees van Rooyen hoeft zich over tïcn basisplaats niet druk te maken, want de 27-jarige Katwijker is de laatste weken in vorm. Elf seizor non draait Van Rooyen al mee in Quick Boys een "en nog nooit heeft cr zo'n goed team in het veld geslaan als dit seizoen", meende de middenvelder. "Eigenlijk is vorig seizoen onder Van Vianen de stij gende lijn begonnen. Theuns heeft de mannen op de juiste plaatsen gezet. Er zit nu een vaste lijn in het elftal. Natuurlijk heeft het vandaag meegezeten, maar we hebben dat toch ook afgedwongen. Misschien hebben we wel het geluk van de kampioen". Dat is Quick Boys echter nog lang niet: "Er is nog van alles mo gelijk". waarschuwde Van Rooyen. "wc mogen donderdag natuurlijk niet afgaan, anders is de winst te gen IJsselmeervogels voor niets geweest". Wat voor de Spakenburgse be stuursleden reden zou zijn de bla zers weer uit de kast te halen en glimlachend met de cake rond te gaan. ROB ONDERWATER Footbaüers Alphen Eagles zien ze vliegen ALPHEN AAN DEN R1JN - Het debuut in eerste league van de vaderlandse American foot- ball-competitie verloopt voor de Alphen Eagles duidelijk niet soepel. In twee ontmoetingen hebben de Alpheuse mannetjes putters maar liefst 160 tegen- punten moeten incasseren, zon der zelf de bal één keer in de 'buurt van de achterlijn van de opponent te krijgen. Na de eerste nederlaag tegen Haarlem Hawks (0-71 i rond gisteren de sterkste ploeg van Nederland, Amsterdam Rams, een gewillige sparringpartner in het zonder eigen aceommo- j datie opererende Alphen Eagles. Hoewel hel eind vorig jaar in het leven geroepen team uit Alphen alle gelegenheid werd geboden de kunsten te ver tonen, slaagden de Eagles ei- niét in het vooral op takliek ge richte trainingsprogramma in de praktijk ten uitvoer te bren gen. De Amsterdam Rams mochten zich naar hartelust uitleven en zegevierden met 0- 89. Voorzitter Hans Willems. die zich sterk heeft gemaakt om zijn ploeg in de hoogste league te laten spelen, toont zich,on danks de verpletterende neder lagen optimistisch over de toe komst. "Je kunt niet binnen een half jaar kampioen van Neder land worden. Als straks de kruiswedstrijden komen met de verliezers uit de andere poides zie ik dit met vertrouwen tege moet". OUDERKERK AAN DEN IJSSEL - "Wc beginnen volgend seizoen bovenaan. Alfabetisch klopt dat in ieder geval. Maar zo zijn we ook ie der jaar begonnen. Als jé aan een competitie begint, dan doe je dat om te proberen kampioen te wor den. Verlies je cr een paar, wel dan eindig je in -de middenmoot. Maar ik ben nipt bang voor die eerste klasse. Je speelt dan tegen ploegen die willen voetballen en dat ligt ons wel". ARC-trainer Jan Kroese is van plan om het nieuwe avontuur in de hoogste klasse van het zaterdaga- mateurvoetbal onbevangen tege moet te treden. Onder zijn leiding veroverde de Alphense ploeg zater dag het kampioenschap van de tweede klasse door degradatiekan didaat Spirit op eigen veld met 0-1 te kloppen. De Racing maakte zijn favorietenrol - na vorig jaar achter DSVP als tweede te zijn geëindigd - dit seizoen waar door twee wed strijden voor het einde van de rit builen bereik van de 'concurrentie' (Vitesse Delft en Excelsior Pernis) te raken. "In de eerste competitiehelft hebben we goed lopen voetballen. Toen pakten wc ook de punten. Daarna komt toch de druk om kampioen te worden. Tegenstan ders gingen feller op onze voorhoe de spelen. We hebben na de winter stop dan ook minder gescoord. En dat kwam ook omdat we achterin consequenter zijn gaan verdedi gen. Dat is de tactiek van meneer Kroese geweest en die heeft wel zijn vruchten afgeworpen", liet aanvoerder Ruud van Es in kort bestek het succesvolle seizoen de revue passeren. Na de (lange) winterstop bereik te ARC niet mopr het hoge niveau van de eerste helft. Maar de ploeg bleef ondanks tactische wijzigin gen wel de punten bij elkaar sprok kelen. De concurrentie slaagde op dat onderdeel juist niet. Zelfs op het meest cruciale moment - zater dag - lieten Vitesse en Excelsior weer steken vallen. "Achteraf hoef den we niet eens te winnen, maar het is wel leuker zo", constateerde matchwinnaar Riny Oosterlee. Hij scoorde - evenals twee jaar eerder tegen Katwijk, toen om het kam pioenschap van de derde klasse - in de 22e minuut van de tweede helft het winnende doelpunt. Er is een grote kans dat Riny Oosterlee samen met zijn tweeling broer Ardy volgend seizoen geen deel meer uitmaakt van de Alphen se hoofdmacht. FC Haarlem, Feye- noord, FC Utrecht, Sparta en FC Groningen toonden dit jaar belang stelling voor de getalenteerde Al phense voetballers. Riny Ooster lee: "We laten alles maar op ons af komen. Vóór de wedstrijd kregen wé nog een telefoontje van Hans van Doorneveld. Die zou ons ko men bekijken. Op dit moment heb ben we nog niets beslist. Het is trouwens toch zo dat we alleen naar het betaalde voetbal overgaan als we een contract krijgen aange boden. Anders doen we het niet. We vinden het echt fantastisch om met ARC in de eerste klasse te gaan spelen". "Ja, tegen ploegen als Noord wijk en Quick Boys spelen is erg leuk. Daar komen toch veel mensen op af', beaamt Ardy Oosterlee de •woorden van zijn broer. "Boven dien zitten we nog met school. Ik ga volgend jaar fysiotherapie stu deren in Leiden en Riny zit nog op de Havo. Als we een kans krijgen in het betaalde voetbal, hopen we op FC Haarlem of Sparta. Bij een club als Feyenoord krijgen we toch geen kans. En we moeten wel met z'n tweeën kunnen overgaan, an ders gaat het ook niet door". Voor het komende seizoen wordt voorlopig alleen een vraagteken gezet achter het aanblijven van de tweeling van ARC. Verder lijkt de ploeg in tact te blijven. Waarschijn lijk komt er zelfs versterking, waarbij de namen van de Olympia- spelers Johan Boer en Bert Groen land hardop genoemd worden. Het mogelijke vertrek van de Ooster- leetjes doet Kroese weinig. "Ach. een trainer is voor een vereniging niet onmisbaar en spelers zijn dat ook niet. Ze moeten doen wat ze willen doen". Zeker is dat de Nieuwkoper zelf voor ARC van onschatbare waarde is. De Racing verlengde immers het contract met de trainer die de club vanuit de vierde naar de eer ste klasse bracht. In '77 leidde Kroese de Alphenaren van de vier de naar de derde klasse. Twee jaar geleden volgde het opstapje naai de tweede klasse en nu is het hoog ste niveau van het zaterdagvoetbal bereikt. WIM VAN WANROOY Terwijl de Katwijkse supporters het veld bestorme TheoMuys om de gelijkmaker. Jan Muys is er uit pun ploegmakkers. i, treuren de IJsselmeervogels-spelers Henk de Graaf (voorgrond). Ruth van der Groep en wanhoop bij gaan zitten. Doelpuntenmaker Freek Rienks wordt links 'besprongen' door twee (foto Loek Zuyderduin) Het WK-voetbal in Mexico staat voor de deur. Opel biedt u 'n ideale kans daarbij te zijn. Sterker nog, vijf kansen: 5 reizen voor 2 personen naar halve finale en finale. Wat u daarvoor moet doen, staat in het wedstrijdformulier, dat bij de Opel-dealer voor u klaar ligt. Wie meedoet, krijgt trou wens sowieso een fraaie WK-kalenderposter. BEREKEND OP DE TOEKOMST.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13