Reactor-brand lijkt gedoofd Oost en West viert 1 mei Staking in Zuid- Afrika compleet Moskou: achttien zwaar gewonden Sikhs zweren wraak Ruzie Qatar en Bahrein bijgelegd Viering 1ste mei in Chili onderdrukt VRIJDAG 2 MEI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (GPD) - Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gistermiddag gezegd dat de brandende reactor in Tsjernobil mogelijk is gedoofd. Satellietfoto's hadden 's ochtends nog een duidelijke brandhaard getoond. De eerdere veronderstelling dat een tweede reactor in brand was geraakt, is inmiddels verworpen. Deskundigen achten het mogelijk dat de Russen de reactorbrand met grote hoeveelheden zand hebben kunnen doven. FEZ (AP) - Arabische ministers Ar^nKPilP van buitenlandse zaken zijn er gis- teren niet in geslaagd om tot over eenstemming te komen over een agenda voor een Arabische topcon ferentie. Dit houdt in dat een der gelijke ontmoeting is uitgesteld tot tenminste juni. Libië had naar aanleiding van de Amerikaanse luchtaanvallen op Tripoli en Bengazi verzocht om een spoedbijeenkomst van Arabi sche staatshoofden. Na ruim twee weken van moeizaam gelobby en twee dagen van voorbereidende besprekingen op ministersniveau, bleken de ministers en de andere delegatieleiders niet in staat om conferentie uitgesteld een agenda of een datum voor een dergelijke top vast te stellen. De ministers ontmoetten elkaar woensdag en gisteren in totaal slechts weinig meer dan twee uur in voltallig beraad. De meeste be sprekingen vonden plaats in kleine groepen achter gesloten hoteldeu ren. De Marokkaanse minister van buitenlandse zaken Abdellatif Fila- li, die de voltallige vergaderingen voorzat, zei na afloop van de slot zitting dat de ministers unaniem van mening waren dat er een top conferentie van staatshoofden moet komen. 'Het enige probleem was het vaststellen van een agenda voor deze top', aldus Filali. 'Dat is de re den waarom iedereen het nodig vond extra beraadslagingen te houden en elkaar onmiddellijk na de Ramadan opnieuw te ontmoe ten in juni'. Ramadan, de een maand durende vastenperiode van de moslims begint de volgende week. Hoewel in Washington nog steeds wordt aangenomen dat het aantal slachtoffers van de ramp hoger is dan de officiële mededelingen in Moskou suggereren, komt men steeds meer terug van de aanvan kelijke schatting dat van 2000 of meer slachtoffers zou moeten wor den gesproken. John Pike, des kundige op het gebied van satel- lietwaarnemeningen van de Fede ration of American Scientists, be schrijft de situatie in Tsjernobil als 'een warboel'. Maar hij verwerpt een dodencij fer van 2000, omdat dit alleen maar zou kunnen „als bij een ontloffing de hele reactorkern door het dak van de centrale was geblazen en op een groot flatgebouw terecht was gekomen". „Zo'n hoog aantal slachtoffers als direct en onmiddellijk gevolg van een reactor-ongeluk is niet waarschijnlijk", aldus Pike, „ook al kan in de loop der jaren het aan tal doden ten gevolge van stra lingseffecten hoog oplopen". De Verenigde Staten beschikken over vijf satellieten die de gebeur tenissen in Rusland volgen. De sa tellietfoto's die het publiek via kranten en televisie te zien krijgt, zijn afkomstig van de particuliere 'Landsat'. De satellieten beschik ken over warmte-sensoren. Parlement van Honduras wijkt voor voetbal TEGUCIGALPA (IPS) - Het Hondurese Congres heeft be sloten in juni op reces te gaan vanwege dë wereldkampioen schappen voetbal in Mexico. Dat heeft voorzitter Carlos Montoya gisteren in de hoofd stad Tegucigalpa meegedeeld. „We willen voorkomen dat de parlementszaal straks leegloopt", verklaarde Mon toya. „Het moet niet zo zijn dat voetbalfanaten het dagelijks werk van het Congres in de wielen rijden". Montoya zei dat het sportge beuren veel parlementariërs hoe dan ook van het werk zou hebben gehouden. De kam pioenschappen beginnen op 31 mei en duren tot ver in juni. De Hondurese televisiestations brengen directe verslagen van de meeste wedstrijden. Problemen NASA Het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart NASA heeft de lancering van een weersa- telliet uitgesteld. Het is de eerste lancering in Cape Canaveral sinds de ramp met het ruimteveer Chal lenger. Tot het uitstel werd besloten vanwege een brandstoflek in de motor van een Delta-raket. Het lek werd iets meer dan drie uur voor de lancering ontdekt. Een NASA- woordvoerder verklaarde dat de standaard test die een lekkende klep had aangetoond, was gevolgd door twee andere onderzoeken waarbij geen mankementen waren opgetreden. Olietanker Naar in scheepvaartkringen in Manama verluidt is gisteren in de Perzische Golf de Saoedische olie tanker Safaniya in brand gescho ten door een helikopter. Aangeno men wordt dat het een Iraanse aan val betrof. De Safaniya, die vaart voor de Arabisch-Amerikaanse oliemaat schappij Aramco was onderweg naar de Saoedische olieterminal van Ras Tanura, toen het schip 120 kilometer ten oosten van Doha, de hoofdstad van Qatar, werd aange vallen. Lloyd's in Londen meldde dat de brand aan boord van de 48.000 ton metende Safaniya was geblust door de sleepboot Amsterdam van de Nederlandse firma Wijsmuller. Er zouden slachtoffers zijn geval len. Sri Lanka Drie dagen van hevige gevechten tussen twee groepen Tamils in het noorden van Sri Lanka zouden aan meer dan 300 mensen het leven hebben gekost. Dat meldt het Sri- lankaanse persbureau Lankapu- vath. De minister van nationale veilig heid zei dat de 'Tamil Eelam Be vrijdingsorganisatie' en de concur rerende 'Bevrijdingstijgers van Ta mil Eelam' felle strijd leverden, waarbij ook burgers zijn omgeko- Met de satellieten 'Magnum' en 'Chalet', die elektronische inlich tingen vergaren, kan communica tie met walkie-talkies en radio's die betrekking hebben op evacuatie en reddingsoperaties worden afge luisterd. De belangrijkste informatie ont lenen de VS aan de foto-satelliet KH11. Een dergelijk apparaat is onlangs bij de ontploffing van een Titan-raket vernietigd. Een volgen de versie, de grotere KH12, kan nu het shuttle-programma stil ligt niet in de ruimte worden gebracht. De KH11 die wèl functioneert, cirkelt in een lage baan via noord- en zuid pool om de aarde. Deze baan brengt de KH11 soms rechtstreeks boven Tsjernobil, soms iets ten oosten of ten westen ervan. De satelliet kan ongeveer een maal per twaalf uur een foto nemen, waarvan sommige beter zijn dan andere. De KH11 is ook uitgerust met sensoren voor infra rode warmte. De foto's van de KH11 zijn zo scherp dat auto's en mensen kun nen worden onderscheiden en van een veel betere kwaliteit dan de op namen die 'Landsat' en 'Spot' ma ken. Zij worden echter nooit vrij gegeven voor publikatie, zoals ook andere inlichtingen niet openbaar worden gemaakt, om niet te ont hullen tot welke prestaties de Amerikanen op dit gebied in staat zijn. Behalve^ via satellieten doen de VS naar deskundigen aannemen ook waarnemingen met spionage- vliegtuigen als de U-2, die op zeer grote hoogte luchtmonsters kun nen nemen. Gewonden De Russische autoriteiten heb ben inmiddels toegegeven dat achttien van de gewonden die vie len bij de kernramp in de omge ving van Tsjernobil er zeer ernstig aan toe zijn. In de ziekenhuizen van Kiev verblijven nog 120 min of meer ernstig gewonden. Er werden geen mededelingen gedaan over aard en oorzaak van de verwondin gen. Het officiële aantal doden blijft twee. Volgens een Sowjet- woordvoerder daalt de radio-acti viteit in het getroffen gebied ge staag. Gisteren verklaarden de autori teiten dat deskundigen bezig wa ren de directe omgeving van de krachtcentrale te ontsmetten en op het terrein van de centrale 'techni sche maatregelen' aan het treffen Westerse deskundigen maakten daaruit op dat de Russen probeer den een soort schild op te trekken rond de centrale om verdere uit stoot van radio-actief materiaal te voorkomen. Zonder uitzondering noemden de deskundigen een der gelijke poging uitermate moeilijk en zeer gevaarlijk. Op het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft de Ne derlandse ambassadeur F.J.Th.J. van Agt, namens de twaalf EG-lan- den, gisteren dringend verzocht om meer informatie over de ramp. De Russische gesprekspartner van de ambassadeur heeft op zijn beurt de regeringen van de EG-landen gevraagd niet mee te werken aan wat de Sowjet-Unie beschouwt als 'pogingen om de berichtgeving over de ramp op te blazen'. De minister van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten, George Shultz, verklaarde dat sate- lietfoto's duidelijk maken dat de si tuatie aanmerkelijk ernstiger is dan de Russen doen voorkomen. Hij maakte duidelijk dat de Ameri kanen uit eigen bronnen meer we ten dan de Russen tot nu toe heb ben toegegeven. Hij spoorde de Russische autoriteiten nogmaals aan eindelijk eens openheid van zaken te geven. Meer dan tachtig westerse stu denten zijn ondertussen uit Kiev geëvacueerd. Bij aankomst in Mos kou werden bij hen verschillende niveau's van radio-activiteit geme ten. Zij kregen overigens allemaal toestemming verder te reizen. Fin land is bezig ongeveer 200 landge noten uit het gebied rond Kiev te evacueren. Sikhs-pelgrims en politie bij de Gouden Tempel in het Indiase Amritsar. De rust bij het tempelcomplex is teruggekeerd. (foto ap> AMRITSAR (AP) - Sikh-rebellen hebben gisteren wraak gezworen voor de bestorming van de Gouden Tempel in Amritsar door duizenden para militaire troepen en commando's. Volgens de officiële gegevens zijn bij de aanval, die woensdag begon, één dode en twee gewonden gevallen en zijn 300 mensen opgepakt. Mili tante aanvoerders die tijdens de nachtelijke operatie wisten te ontkomen zeiden echter dat onder de sikhs zes doden en 24 zwaargewonden zijn gevallen. Zij zeiden dat minstens 7.000 man het tempelcomplex hadden be stormd, onschuldige pelgrims hadden afgetuigd, de sikh-bijbel hadden verbrand en honderden schoten hadden gelost op de eigenlijke Gouden Tempel. In Bombay sprak premier R^jiv Gandhi zijn tevredenheid uit over de actie. Hij zei dat de regering niet zou toestaan dat 'de stem van het fanatis me in enig deel van het land de kop opsteekt'. In een schriftelijke verklaring zeiden Manbir Singh en Tarsem Singh, sikhs die zichzelf tot 'generaals' van de afscheidingsbeweging hebben uitgeroepen: 'De sikhs zullen dit nooit vergeven. Er zal een verlammend antwoord worden gegeven aan de hindoe-heersers van Delhi'. Verslaggevers die na de aanval een kijkje namen in het wit-marmeren tempelcomplex zagen twee geblakerde kamers in het binnenste heilig dom en veel kogelgaten bij de promenade in het centrum van het com plex. De schatkamer, die was opengebroken, vertoonde bloedsporen. AMSTERDAM (AP) - Honderd duizenden arbeiders hebben giste ren onder een stralende zon over het Rode Plein in Moskou gepara deerd ter gelegenheid van de Dag van de Arbeid. De Russische par tijleider Michail Gorbatsjov ging de overige leden van het Politburo voor naar de tribune op het Lenin- mausoleurti om de twee uur duren de parade af te nemen. Opmerkelijk was dat er veel min der portretten van leden van het Politburo werden meegedragen dan gebruikelijk. Gorbatsjov pro beert de persoonsverheerlijking te verminderen, en er waren alleen een paar grote foto's van hem met arbeiders en de officiële portretten van Politburoleden te zien. In het verleden werden in heel Moskou portretten aangebracht, maar ook die ontbraken dit keer. Dit jaar werd op geen enkele wij ze gerefereerd aan kernenergie zo als voorgaande jaren, toen op bor den bijvoorbeeld viel te lezen dat de arbeiders van een bepaalde cen trale beloofden aan het voorgestel de produktiequotum te voldoen. Met twee borden werd de bevol king geadviseerd om zuinig te zijn met energie. Wel aanwezig waren de gebrui kelijke anti-Amerikaanse leuzen en afbeeldingen. Verwezen werd bijvoorbeeld naar de Russische be schuldiging dat de Verenigde Sta ten staatsterreur uitoefenen en naar het Amerikaanse imperialis- Het officiële persbureau Tass be richtte dat ook in Kiev, vlakbij Tsjernobil, een 1 mei-parade werd gehouden. Ook in andere Oosteuropese lan den werd de eerste mei gevierd met officiële parades. Polen In Polen was in verschillende steden een grote politiemacht op de been om te voorkomen dat aan hangers van Solidariteit hun eigen parades zouden houden. Terwijl generaal Jaruzelski in Warschau de officiële parade afnam, probeerden honderden mensen 1,5 kilometer noordelijker hun eigen optocht te houden, wat echter werd verhin derd. Bij de St. Stanislaw Kosta Kerk voorkwam de politie, met wa terkanonnen, dat een demonstratie werd gehouden. Aanhangers van Solidariteit gingen zonder ernstige incidenten uiteen nadat de kerk meester de mensen via luidspre kers had verzocht naar huis te gaan. De leider van Solidariteit, Lech Walesa, uitte in Gdansk kritiek op het grote aantal politiemannen in Bloemenmeisjes in de straten van Kiev, waar de 1 mei parade gewoon doorging, ondanks het kernongeluk in het nabijgelegen Tsjernobil. zijn stad en vond het een duidelijk bewijs voor 'hoeveel fysiek geweld nodig is om een situatie te handha ven die eigenlijk niet gehandhaafd kan worden'. Walesa deed zijn uit latingen telefonisch vanuit zijn huis, dat omsingeld was door zeker zes politiewagens. Aanhangers van Solidariteit slaagden er niet zoals voorgaande jaren in om de officiële oarade te verstoren. Ook in de buitenwijk Nowa Huta van Krakow en in Wroclaw werden demonstraties door de politie voor komen. Ondergrondse leiders van Solidariteit hadden opgeroepen tot demonstraties op 1 mei om de vrij lating van politieke gevangenen en herstel van de vrije vakbonden te Jaruzelski erkende in zijn rede dat er nog steeds 'meningsverschil len' waren in het land, maar dat die 'ons niet kunnen ontslaan van de verantwoordelijk voor het vader land. Er is geen realistisch alterna tief voor het programma van een nationaal akkoord'. Hij zei verder dat het Poolse volk nog steeds 'betaalt voor de schan delijke' economische sancties die door het Westen werden ingesteld in december 1981. Desondanks, zei hij, 'liggen de moeilijkste jaren achter ons... We zijn de tweede helft van de jaren '80 ingegaan in een betere, versterkte positie'. Praag In Praag trokken volgens de Tsjechische televisie 220.000 men sen door de straten met papieren bloemen, duiven en gekleurde bal lonnen. Gebouwen waren versierd met vaandels en spandoeken waar in werd opgeroepen om het jongste vijfjarenplan ten uitvoer te leggen. Het officiële persbureau CTK be richtte dat president Gustaf Hoe sak in een toespraak bij de parade in Praag 'imperialistische kringen, voornamelijk in Amerika' beschul digde van 'de escalatie van de wa penwedloop tot in de ruimte'. Hoe sak laakte de Amerikaanse lucht aanvallen op Libië als 'verfoeilijke gewapende agressie van het Ame rikaans imperialisme'. In de Hongaarse hoofdstad Boer dapest werd een parade van 250.000 mensen afgenomen door partijleider Janos Kadar, een van de meer gematigde leiders in het Oostblok. In zijn toespraak ver meed hij kritiek op het Westen en zei hij dat de bijeenkomst in Boe dapest blijk gaf van 'de eenheid van het land'. In de Bulgaarse hoofdstad Sofia kwamen tienduizenden mensen bijeen voor een parade langs partij leider Todor Zjivkov en andere lei ders van het land. Met borden werd opgeroepen tot ontwapening en détente en werden de Russische vredesinitiatieven geprezen. In Oost-Duitsland werd door honderdduizenden burgers deelge nomen aan de 1 mei-vieringen. In Oost-Berlijn trokken tienduizen den mensen met vlaggetjes langs de tribune op de Karl-Marx-Allee waar president en partijleider Erich Honecker en andere leiders van de DDR stonden. Met span doeken beloofden afgevaardigden van de industrie en de landbouw om verder aan de economische op bouw van het land te werken. Athene Maar ook in niet-communisti- sche landen werd de Eerste Mei ge vierd. In Athene gingen arbeiders de straat op met de eis tot hogere lonen en intrekking van de bezui nigingsmaatregelen van de rege ring. Vorig jaar viel de Griekse vakbeweging naar aanleiding van de bezuinigingen uiteen en giste ren werden twee verschillende bij eenkomsten gehouden. Ruim 20.000 aanhangers van de afge scheiden vakbond trokken door het centrum en riepen 'Nee tegen de bezuinigingen' en 'Nee tegen de overheidsvakbonden'. De andere bijeenkomst, die in een park bij het centrum was belegd door de offi ciële Algemene Federatie van Griekse Bonden, trok slechts 3.000 deelnemers. In Madrid trokken 30.000 leden van de communistisch georiën teerde Arbeiderscommissies (CCOO) door het centrum. Zij rie pen op tot een oplossing voor de werkloosheid, een 35-urige werk week en stemmen voor een coalitie links van de regerende Spaanse Socialistische Arbeiderspartij (PSOE). De socialistische Algeme ne Arbeidersbond (UGT) hield een feestelijke bijeenkomst in een park, die door 10.000 mensen werd bijgewoond. De 1 mei-vieringen van dit jaar stonden in het teken van de verkiezingen die op 22 juni vervroegd gehouden worden. In verschillende kranten verscheen een advertentie van de PSOE. Ook in Barcelona, Valencia, Bilbao, Se- villa, Malaga, Zaragoza en andere grote steden werden demonstra ties door de vakbonden georgani seerd. In de Angolese hoofdstad Luan da trokken tienduizenden arbei ders onder het roepen van patriot tische leuzen door de straten sa men met dansers en vertegenwoor digers van het bedrijfsleven en de strijdkrachten. Soms werd 'Dood aan Savimbi', de leider van de re bellenbeweging UNITA, geroepen en 'Reagan, handen af van Angola', in verband met het Amerikaanse besluit om hulp te verlenen aan UNITA. MANAMA (AP) - Saoedi-Arabië heeft gemeld dat koning Fahd erin geslaagd is het geschil tussen Bah rein en Qatar over het rif Fasht al- Dibal te bezweren. In een verkla ring van het officiële Saoedische persbureau SPA wordt dit 'een eer ste stap' genoemd naar een over eenkomst die voor alle partijen be vredigend is. Intussen verklaarde een woord voerder van de Britse ambassade in Doha, de hoofdstad van Qatar, dat de Nederlander Wim Hoeken dijk en de Britten Richard Thomp son en Brian Davies het naar om standigheden redelijk maken. Het drietal kreeg woensdag voor de eerste maal sinds hun gevangenne ming door Qatarese militairen toe stemming om met gezinsleden te telefoneren. Zij werden vorige week zaterdag samen met 24 Filip pijnse en twee Thaise werknemers van het Nederlandse bedrijf Bal last Nedam door de militairen van het rif gehaald. Eén Westerse diplomaat ver klaarde dat dankzij inspanningen van de Saoedische minister van de fensie prins Sultan een principe akkoord was bereikt 'om de status quo te herstellen' wat betreft het omstreden rif. SANTIAGO (AP) - De Chileense dictator Augusto Pinochet heeft gisteren met vrachtwagens vol sol daten een einde gemaakt aan een verboden 1 mei-viering van de op positie. De betoging was de groot ste tegen het militaire bewind van dit jaar. Er werden tenminste twee neergeschoten. De politie, die traangas, waterka nonnen en wapenstokken gebruik te, meldde dat er 500 arrestaties waren verricht. Kleine groepen be togers gebruikten verkeersborden en banken om als barricades te die nen tegen de soldaten en de op roerpolitie. Volgens Solidariteit, een rooms- katholieke organisatie voor de mensenrechten, bevonden zich on der de arrestanten Manuel Bustos, de vice-voorzitter van het Nationa le Werkers Commando, en Mauri Pera, een Finse vakbondsman. Bij een inval van de politie in een vakbondsgebouw werden 70 men sen gearresteerd, aldus een bonds- functionaris. De politie deelde mee dat betogers met zuur hadden ge gooid en dat daardoor drie agenten waren verwond. De demonstratie was georgani seerd door het Werkers Comman do. De betogers riepen het leger op zich te ontdoen van de 70-jarige Pi nochet, die in 1973 via een coup aan de macht kwam. De regering reageerde met het grootste machtsvertoon sinds afge lopen juli een einde kwam aan een zeven maanden durende staat van beleg. Soldaten en leden van de oproer politie drukten betogers, journalis ten en andere mensen tegen muren en namen films en camera's in be slag. Soldaten vuurden hun auto matische wapens in de lucht af. De Centrale Kliniek van Santia go meldde dat een man was opge nomen met een kogelwond in het oog. Marcela Otero, een Chileense journaliste, zei dat zij had gezien dat een andere man in het hoofd was geraakt. JOHANNESBURG - Een geschat aantal van 4 miljoen zwarte arbei ders, circa 80 procent van de ar- beidsbevolking, is gisteren in Zuid-Afrika niet op het werk ver schenen. Daarmee kan de oproep van de radicale zwarte vakbonden om 1 mei eenzijdig tot een vrije dag te maken, als een succes worden beschouwd. Vooral in de stedelijke gebieden van Natal, de Kaap en de Transvaal was het wegblijven van de zwarte arbeiders nagenoeg 100 procent. In de Oranje Vrijstaat daarentegen, een grotendeels agrarische provin cie, was er weinig van de staking te merken. door Ruud de Wit De 1 mei-staking die de grootste uit de geschiedenis van Zuid-Afri- ka genoemd kan worden, ging ge paard met talrijke bijeenkomsten en demonstraties. De belangrijkste werden in de havenstad Durban gehouden, waar de Zulu-leider Chief Gatsa Buthelezi de oprich tingsvergadering van de UWUSA (de Verenigde Arbeiders Unie van Zuid-Afrika) toesprak. Meer dan 70.000 arbeiders, bijna allen behorend tot de Zulu-stam, waren hiervoor bijeen gekomen in het King's stadion. Buthelezi keer de zich opnieuw tegen de gewelds- politiek van het ANC. Volgens de Zulu-leider zal de strategie van desinvestering van het ANC, Ver enigd Democratisch Front (UDF) en de kerken slechts leiden tot ver zwakking van de strijd tegen de apartheid. In dezelfde plaats hield ook de linkse vakbondsfederatie, COSA- TU (Congres van Zuidafrikaanse vakbonden) een massabijeen komst, die evenwel slechts 15.000 mensen trok. De politie van Dur ban heeft inmiddels wel verster king laten aanrukken, aangezien er voor onlusten wordt gevreesd. Tegen de verwachting in, was het bijna overal rustig op 1 mei. Veel winkeliers in de grote steden berustten in de afwezigheid van hun zwarte personeel en sloten hun winkels vroegtijdig of open- - den helemaal niet. Er werden wel intimidaties gemeld van werkwilli gen door zwarte radicale jongeren, maar voor zover bekend leidde dit niet tot echte gewelddadigheden. Meer dan honderd jongeren wer den gearresteerd. De blanke arbei ders in Zuid-Afrika hielden zich geheel buiten de staking en. gingen gewoon naar hun werk. Winnie Mandela Voor politiek 'vuurwerk zorgde Winnie Mandela, de vrouw van de tot levenslang veroordeelde ANC- leider Nelson Mandela. Zij ver scheen onverwachts op een bijeen komst in het Orlando-stadion te Soweto, waar zich circa 25.U00 mensen hadden verzameld. Winnie Mandela zei tot de enthousiaste menigte, dat „de arbeiders het recht hebben om te staken voor een erkende 1 mei-dag, aangezien zij met hun arbeid het land rijk hebben gemaakt". Winnie Mandela distantieerde zich enigszins van haar door velen bekritiseerde uitlatingen, enige weken geleden, toen ze eveneens op een massabijeenkomst in Sowe to zei 'dat met onze 'necklaces' en onze luciferdozen de bevrijding zal worden verkregen'. De 'necklace' of 'halsband' is de gruwelijke me thode, waarop zogenaamde colla borateurs van het apartheidsbe wind worden gedood. Zij krijgen daarbij een autoband om de nek. die gevuld is met benzine, welke vervolgens in brand wordt gesto ken. Mj Omstanders schieten Winnie Mandela te hulp met brandend pa pier tegen het traangas. (foto ap> Mevrouw Mandela ontkende, dat zij tot geweld zou hebben opgeroe pen: 'Jullie hebben gehoord over de hysterie die is veroorzaakt door mijn zogenaamde beweringen over de 'necklace'. Ik hoef echter aan niemand enige verantwoording af te leggen. Dit is wederom de pro paganda van het racistische min derheidsbewind in Pretoria. Deze vijand is tot de tanden bewapend. Daarom heb ik gezegd: „Wij beho ren tot een gedisciplineerde orga nisatie. Wanneer de tijd daar is, zul len we door onze organistaie wor den opgeroepen om ons te verdedi gen. En niet met een» 'necklace' of een lucifer, want die kunnen niets uitrichten tegen deze vijand". Toen Mandela was uitgesproken, vuurde de massaal aanwezige poli tie, die zich verder op de achter grond hield, twee traangasgrana ten het stadion in, waarop enige paniek uitbrak. Een zwarte jongen werd door omstanders haastig af gevoerd. toen hij door jongeren werd aangevallen omdat hij een 'spion' zou zijn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7