Specialisten nog boven norminkomen Te veel betaalde huur nog niet teruggegeven Kernramp verontrust vakantiegangers OM DE DEMOCRATIE Eerste Kamer tegen onderwijsvoorrangswet Een-mei viering in teken verzet tegen kernenergie VRIJDAG 2 MEI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 COMMENTAAR DEN HAAG (GPD) Een meer derheid van de Eerste Kamer zal volgende week dinsdag tegen de onderwijsvoorrangswet van staats secretaris Van Leijenhorst (onder wijs) stemmen. CDA en WD in de Eerste Kamer willen niet dat er 67 miljoen wordt uitgegeven aan bu reaucratische samenwerkingsver banden in regio's met veel pro bleemkinderen. Ze vinden dat dat geld direct 'naar de scholen moet. Als de wet wordt verworpen, denkt Van Leijenhorst er aan om toch door te gaan met het beleid. ,yAls er geen wet is, kan het ook op projectbasis", aldus een woord voerder van het ministerie. Er zijn in ons land bepaalde stre ken met extra veel probleemleer lingen. Bijvoorbeeld enkele geiso- leerde plattelandsgebieden en de oude centra van de grote steden. Volgens de onderwijsvoorrangs wet moet er extra geld voor die ge bieden komen. Het wordt uitge keerd aan samenwerkingsverban den van scholen, welzijnsinstellin- gen en andere instanties. Volgens CDA en WD leidt dat tot bureau cratie en verspilling. „We willen absoluut dat die 67 miljoen ten goede komt aan de leerlingen met problemen of ach terstanden. We staan vierkant ach ter het beleid om scholen met veel probleemkinderen extra middelen te geven. Maar we zien niets in het aanwijzen van onderwij svoorangs- gebieden en het oprichten van sa menwerkingsverbanden. Het geld kan veel beter direct naar de scho len gaan", aldus CDA-Eerste Ka merlid mevrouw drs. A. Grol-Over- ling. HENGELO (GPD) - De 1-mei-vie- ring van de PvdA heeft gisteren vooral in het teken gestaan van de strijd tegen kernenergie. Voor 'lijstduwer' Kok, partijvoorzitter Van den Berg en oppositieleider Den Uyl toont de ramp met de Russische kerncentrale aan dat Nederland niet moet besluiten tot de bouw van meer kerncentrales. In Hengelo gingen Van den Berg en Den Uyl hier op in. Kok sprak in Rotterdam. Voorzitter Van den Berg ging duidelijk het verst in de afwijzing van kernenergie. Al eerder heeft hij laten blijken veel verder te wil len gaan in het verzet tegen kern energie dan zijn partij. „U mag Rotterdam, de hele Rijnmond, niet de risico's laten lopen die de Russi sche regering met Kiev heeft geno men", luidde zijn wat demagogi sche stelling. Maar ook Den Uyl zag in het ge beuren in de Sowjet-Unie aanlei ding de regeringspartijen op te roe pen voorlopig af te zien van beslui ten over de bouw van nieuwe cen trales. Hij uitte forse kritiek op de Desondanks heeft Van Leijen horst deze week de onderwijsvoor- angsgebieden aangewezen. Me vrouw Grol noemt dat een „uiterst merkwaardige stap", omdat twee weken geleden al duidelijk was dat de Eerste Kamer grote bezwaren had tegen de wet. Structurele aanpak Gerard Smink is landelijk onder steuner van het onderwijsvoor rangsbeleid. Hij zegt dat het weg stemmen van de wet „demotive rend zal werken": „De scholen zijn de afgelopen twaalf jaar gemobili seerd om gestructureerd en in sa menwerking met anderen te han delen. Je kunt niet alles aan de scholen overlaten. De middelen worden dan te beperkt ingezet. Leerproblemen zijn vaak leespro blemen. De school alleen kan die nooit oplossen. Daar heb je bij voorbeeld een bibliotheek voor no dig. Of een buurthuis, waar men sen kunnen proberen in de gezin nen toch een soort leescultuur aan te kweken. Zo'n structurele aanpak is uniek in de wereld". Volgens Smink betekent het niet doorgaan van de wet dat veel des kundigen die nu in tijdelijke pro- jekten zitten, het hazepad kiezen ,en elders solliciteren. Henk Beer- tén werkt in Arnhem als schoolbe- geleider: „Als de wet wordt wegge stemd, betekent dat dat we in de toekomst weer afhankelijk worden van de toevallige kleur van het ka binet dat er zit. We hebben niks om op terug te vallen, niks om op te rekenen". opmerking van minister Van Aar- denne (economische zaken), dat de ramp op geen enkele wijze van in vloed zou kunnen zijn op de Ne derlandse beslissing. Deze opvat ting getuigt volgens Den Uyl van een 'verbluffende kortzichtigheid'. Den Uyl wees voorts de opvat ting van het kabinet om het uitstel van het debat over de kerncentra les zo beperkt mogelijk te houden, van de hand. Hij benadrukte dat de PvdA vindt dat kernenergie niet moet worden toegepast, omdat de krachten onvoldoende worden be heerst. Met Van den Berg herinnerde Den Uyl aan het ontstaan van de Dag van de Arbeid, honderd jaar geleden in de VS. Dat gebeurde vanuit de strijd van de Amerikaan se arbeiders voor de invoering van ie 8-urige werkdag. De fractielei der van de PvdA stelde vast dat 2en kabinet waarin zijn party ver tegenwoordigd is, juist een beroep zal doen op de bereidheid van werknemers om af te zien van loonstijging ter wille van meer werkenden. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 35.000 huurders in het land die me nen dat zij te veel huur hebben be taald voor hun nieuwbouwwoning, krijgen dat te veel betaalde voorlo pig zeker niet terug. Staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) heeft de Tweede Kamer laten weten dat hij alleen 3200 huurders in Den Haag 3,4 miljoen gulden zal terug geven. Vorig jaar stelde de Haagse rechtbank en ook de afdeling rechtspraak van de Raad van State vast dat bewoners van sommige nieuwbouwwoningen in Den Haag van meet af aan te veel huur had den betaald. Over huurders in ver- DEN HAAG (GPD) Apotheken en drogisten worden sinds gisteren overspoeld met vragen naar jo- diumprodukten om de gevolgen van eventuele radioactieve straling te bestrijden. Het ministerie van volksgezondheid zegt dat er geen enkele aanleiding is om extra jo dium te gebruiken of in te slaan. Tot nu toe is in ons land geen ver hoogd stralingsniveau gemeten, af komstig van de Russische kern centrale in Tsjemobil. „Zelfs bij ongunstige weersom standigheden zal de radioactieve straling niet zo hoog worden dat gebruik van jodiumprodukten no dig is", aldus een woordvoerder van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. „In Nederland bestaat op dit moment geen enkel gevaar voor de volksge zondheid na de ramp in de Sowjet- Unie". De apothekersorganisatie KNMP heeft haar leden geadvi seerd geen jodiumprodukten te verkopen en het publiek ervan te overtuigen dat er geen reden is jo dium te gebruiken. „Een teveel aan jodium kan bijwerkingen veroor zaken, die schadelijk zijn voor de schildklier", zei een woordvoerder van de apothekersorganisatie gis teravond. De ministeries van WVC en VROM (volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en njilieu) hebben inmiddels een informatiecentrum geopend waar mensen die vragen hebben over het ongeluk met de kerncentrale in Tsjemobil, terecht kunnen. Het centrum is dagelijks van 09.00 tot 23.00 uur te bereiken onder telefoonnummer 070-209325. Tot het openen van de informa tiecentrum is besloten na de hon derden vragen die gisteren zijn binnengekomen bij de betrokken ministeries. „Hoewel de situatie in Nederland daartoe geen aanleiding geeft, is het centrum ingericht uit het oogpunt van dienstverlening naar de burgers toe", aldus het mi nisterie. De meeste vragen van verontrus te Nederlanders hadden betrek king op reizen naar Oost-Europa. Het ministerie van volksgezond heid adviseert alleen dan naar Oosteuropese landen te gaan als dit strikt noodzakelijk is. Risicoge bieden zijn volgens het ministerie Finland, Zweden, het oosten van Oostenrijk, het zuidoosten van gelijkbare situaties elders in het land is nog geen uitspraak gedaan. Volgens Brokx zijn die bewoners in drie categorieën te verdelen, om dat in de brieven van het ministe rie aan de woningbouwverenigin gen over de subsidietoekenningen drie verschillende formuleringen worden gebruikt. Brokx stelt zich op het stand punt dat alleen huurders van wo ningen waarvan de huurprijs is be paald aan de hand van één van die formuleringen, in aanmerking ko men voor terugbetaling. Het be treft zogenoemde vergelijkingshu- ren: huren van nieuwbouwwonin gen waarin mensen uit gesaneerde wijken wonen en waarvan de hoog- West-Duitsland, Polen, Tsjechoslo- wakije, Hongarije, Sowjet-Unie en Roemenië. Deze landen of delen daarvan kunnen beter gemeden worden. Reizigers afkomstig uit Oost-Eu ropa wordt voor alle zekerheid aan geraden hun kleding te wassen, goed te douchen en hun voertuig met water schoon te spuiten. Ook bij de ANWB en het KNMI stond de telefoon gisteren roodgloeiend. De ANWB heeft, in samenwerking met het ministerie van volksgezondheid, een speciaal telefoonnummer geopend, waarop naast de gebruikelijke verkeersin formatie gegevens worden ver strekt over de gebieden die men het beste kan mijden. Via het num mer 06-91091080 is deze informatie 24 uur per dag te beluisteren. De Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus heeft haar leden laten weten dat voorals nog alle reizen naar Oost-Europa door kunnen gaan. Alleen de rei- te niet veel afwijkt van hun oude huur. Volgens de staatssecretaris denkt de bouwrechtdeskundige prof. Adriaansens, die opdracht heeft gekregen om zich in de zaak te verdiepen, dat de afdeling recht spraak van de Raad van State de overige huurders in het land waar schijnlijk ook in het gelijk zal stel len, hoewel hij het tegendeel niet uitsluit. Om niet vooruit te lopen op een eventuele uitspraak wil de be windsman voorlopig niet overgaan tot betaling van de andere huur ders die menen dat ook zij recht hebben op restitutie van huur. zen naar de Sowjet-Unie worden voor een deel geannuleerd (gebie den die liggen binnen straal van 500 kilometer van Kiev). De ANVR gaat daarmee voor het merendeel voorbij aan de lijst van risico-ge bieden die het ministerie van WVC heeft opgesteld. Metingen In verband met de ramp in de Russische kerncentrale gaat het Energie Onderzoek Centrum Ne derland (ECN) in Petten haar me tingen van radioactiviteit in en bui ten het centrum intensiveren. Het ECN zal verder meewerken aan een atmosferisch onderzoek, dat dit weekeinde met een vliegtuig in de lucht wordt uitgevoerd. Een Rotterdams ingenieursbu reau gaat eveneens dit weekeinde in opdracht van het Westduitse mi nisterie van milieuzaken met een vliegtuig langs de oostgrens de concentratie radioactieve straling Onmiddellijk na de verkiezingen voor de Gemeenteraden, op 19 maart, was duidelijk hoe de politieke kaart in elke gemeente was komen te liggen. De nieuwe verschuivingen in de macht zijn de weken nadien vertaald in de vorming van de colleges van Burgemeester en wethouders, zoals die deze week werden afgerond. Per gemeente verschillen de resultaten sterk. Oude machtsposities brokkel den af, zoals die van het CDA in het zuiden van het land, andere stromin gen kwamen sterk naar voren. Per gemeente hebben de plaatse lijke politici zich enkele weken inge spannen om zo goed mogelijk uit die onderhandelingen te voorschijn te ko men. Gekunstelde en zelfs verwerpe lijke oplossingen, zoals in Leiden met zijn zevende wethouder, zijn gelukkig een uitzondering. In Den Haag, een ander voorbeeld, is het hoge spel van loven en bieden uitgedraaid op een links meerderheidscollege. Op grond van de nieuwe machtsverhoudingen kan het allemaal wel, maar juist op plaatselijk niveau spelen ook goede onderlinge verhoudingen een belang rijke rol. Een college van B en W moet als college de nodige eensge zindheid en bestuurskracht kunnen opbrengen, terwijl ook het gesprek met de raad het nodige vergt aan soepelheid en begrip over en weer. In tal van gemeenten hèeft de PvdA extra, of zelfs voor het eerst, wethouderszetels in de wacht ge sleept, wat niemand zou mogen ver bazen na de gunstige verkiezingsuit slag die deze partij heeft gemaakt. De her en der geuite vrees, dat de PvdA op grond van zijn nieuwe machtsposi tie nu wraak zou willen nemen op de oude garde, is niet bewaarheid. Met name in het zuiden wil de PvdA liever met het daar machtige CDA samen werken dan dat de confrontatie wordt gezocht. Plaatselijke verkiezingen werpen aldus hun schaduwen vooruit naar de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De voorzitter van het CDA, de heer opmeten. Ook op andere plaatsen in West-Duitland, en boven Neder land, zullen monsters worden ge nomen. De meetresultaten zullen worden doorgegeven aan het cen trale meldingspunt van de over heid in Den Haag. Vrachtvervoer Bij een Nederlandse vrachtwa gen die uit Polen kwam, is aan de grens tussen Oost- en West-Duits- land een verhoogde, maar niet zorgwekkende radioactieve stra ling gemeten. Het verhoogde stra lingsniveau werd in de nacht van woensdag op donderdag ontdekt bij zes vrachtwagens die de grens tussen de DDR en West-Duitsland overkwamen. Het gaat om drie Russische vrachtwagens die uit ei gen land kwamen en drie (twee Westduitse en de Nederlandse) die uit Polen kwamen. Het vrachtverkeer tussen Neder- Bukman, maakt het dan ook al te bont. als hij spijtig vaststelt dat de PvdA veel te veel wethouders heeft gekregen. Maar zo werkt de demo cratie nu eenmaal, mijnheer Bukman. Het CDA is in veel gemeenten zijn comfortabele meerderheidspositie kwijt, en ook de VVD heeft flink moe ten inleveren. Een eenvoudig gevolg, ja een kenmerk van onze democratie is nu juist, dat die nieuwe machtsver houdingen worden weerspiegeld in het bestuur. De heer Bukman moet zich niet boos maken over de opmars van de PvdA, hij zou zich moeten ver heugen over de bereidwilligheid van deze partij om gewoon, als keurige democratische partij, met het CDA samen te werken. De tijd is voorbij dat confessionele partijen afzonder lijk, en later verenigd In het CDA, die 'rooien' gewoon niet zagen staan. Aan die ook voor het CDA niet erg gezonde toestand is nu praktisch overal een einde gemaakt. In Leiden ligt de situatie weer iets ander, waar het CDA, als al te zeer verwaarloosde minderheid, opnieuw in de oppositie bankjes zit. Als goede democraten moeten 're geringspartijen' en oppositie elkaar echter de nodige ruimte gunnen. Om een gemeente goed te kunnen bestu ren, moet het politieke bedrijf meer zijn dan een koehandeltje. Na een open en eerlijke gedachtenwisseling in de raad moet ook de minderheid zich kunnen schikken in een besluit dat door de meerderheid is genomen. Op deze gulden regel van de demo cratie bestaat helaas een uitzonde ring: in vijf gemeenten zitten nu leden in de raad van een partij, de CP, die de democratie aan de laars lapt. Die leden vragen er om door alle anderen te worden geïsoleerd, maar des noods ook keihard te worden aange pakt als zij hun stinkende gedachten ventileren. Dat is, juist in die vijf ge meenten, geen prettige opdracht. Maar over alle verdeeldheid heen zul len alle democraten die strijd niet uit de weg mogen gaan. land en de Sowjet-Unie is overi gens van weinig betekenis, zo heeft de NOB Wegtransport, de grootste organisatie van vervoerders in Ne derland, meegedeeld. Import uit Rusland en andere Oostblokstaten van groente, fruit, granen en zuivel, die eventueel be smet kunnen zijn met radioactieve stofdeeltjes, vindt volgens het mi nisterie van landbouw en de NOB niet plaats. Kerncentrales De beslissing over de bouw van twee nieuwe kerncentrales in Ne derland wordt vrijwel zeker ver traagd, nu het kabinet heeft laten weten een debat in de Tweede Ka mer over dit onderwerp te willen uitstellen. De ministers Van Aar- denne (economische zaken) en Winsemius (milieu) menen dat het onmogelijk is nu over de oorzaken van de ramp in de Sowjet-Unie te praten en willen eerst een rapport hierover afwachten. De Kamer zou volgende week dinsdag met het kabinet praten over de vestigingsplaatsen van twee nieuwe kerncentrales in ons land. Na het bekend worden van de ramp in Rusland, vroeg de op positie om uitstel van dit debat. Eerst moet bekend zijn wat de oor zaak van de ramp is, zo vindt men. Het kabinet is het daarmee eens, maar kan nog geen informatie ver strekken over die oorzaken, zodat het debat dinsdag niet zal door gaan. Dit uitstel betekent echter ook vertraging in de verdere besluit vorming over de bouw van nieuwe kerncentrales. De kernenergiespe cialist van de WD in de Tweede Kamer, Braams, verwacht dat hier door zeker een vertraging van een maand of vier wordt opgelopen. „Ik vind dat ook verantwoord. We moeten nu eerst weten wat de oor zaak van dit ongeval is, voordat we een beslissing kunnen nemen". De discussie in Nederland kan in elk geval niet eerder worden voort gezet dan na de kabinetsformatie. Het kabinet had gehoopt dat de be sluitvorming over de vestigings plaatsen nog voor de verkiezingen kon worden afgerond. Dat is echter uitgesloten. De verkiezingen zyn over drie weken en het is niet te verwachten dat voor die tijd meer informatie kan worden verkregen. UTRECHT (ANP) - Veel specialisten verdienen nog steeds ver boven het norminkomen. Dat is onverantwoord in een tijd waarin bezuinigingen nodig zijn en tal van jonge spe cialisten werk zoeken. Dit stelt de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ), die denkt dat er enkele hon derden miljoenen guldens kunnen worden bespaard op de 1,8 miljard die jaarlijks wordt uitgegeven aan specialisti sche hulp. De VNZ meldt dit in haar blad In zet. Volgens de VNZ heeft vier pro cent van de specialisten een omzet (inkomen plus kosten) van 600.000 Stemadvies aan bejaarden ZAANSTAD (ANP) - Het dagelijks bestuur van de stichting Het Eras mus Huis, een bejaardenhuis in Zaandam, adviseert zijn bewoners niet op één van de regeringspartij en te stemmen. Het. bestuur geeft het stemadvies omdat het vindt dat de toenemende financiële proble men waarin bejaardenhuizen ver keren toe te schrijven is aan CDA en WD. In het'advies dat dezer dagen on der de bewoners wordt verspreid staat dat het Erasmus Huis advi seert om bij de komende Kamer verkiezingen duidelijk te laten blij ken dat men het beleid van deze regering niet voortgezet wil zien. Tijdens een openbare vergadering van het algemeen bestuur werd dit voorstel naar voren gebracht. Bij die vergadering waren 20 van de 260 bewoners van het bejaarden huis aanwezig. tot een miljoen gulden per jaar en 16 procent een omzet van tussen de vier en zes ton. Tot de specialisten met de hoge inkomens behoren chirurgen, internisten, radiodiag- nosten en laboratoriumartsen. Niet hoog zijn de inkomens van onder meer kinderartsen, revalidatieart sen en dermatologen. De VNZ heeft onlangs een plan gepubliceerd voor een wijziging in de uitbetalinge van specialisten. Dat houdt onder meer in, dat de specialistische hulp moet worden opgenomen in het ziekenhuisbud get en dat specialisten niet meer uitsluitend per verrichting moeten worden betaald. Er zou een combi natie moeten komen van een basis- honorarium en een verrichtingen tarief voor alleen de direct „pa tiëntgebonden" uren. Om te beginnen zouden de decla raties niet meer rechtstreeks door de specialisten bij ziekenfondsen en particuliere verzekeraars moe ten worden ingediend, maar via het ziekenhuis. In de modelovereenkomst met de Landelijke Specialisten Vereni ging wil de VNZ ook de clausule opnemen, dat de overeenkomst wordt beëindigd als een specialist 65 jaar wordt. De VNZ vindt het maatschappelijk gezien onaan vaardbaar, dat op het ogenblik nog enkele honderden specialisten van boven de 65 hun praktijk in het zie kenhuis uitoefenen. SCHIPHOL (GPD) - Na het vinden van eèn 'verdacht pakket' op een bagageband, is de aankomsthal van Schiphol gistermiddag ruim anderhalf uur gedeeltelijk ontruimd geweest. In verband hiermee is een in Athene wonende, 33-jarige man met een Japans paspoort aangehouden. In zijn handbagage vond de rijkspolitie twee in transistorradio's verborgen elektronische ontstekingsmecha nismen. Na onderzoek door de Explosieven Opruimingsdienst EODbleek het pakket springstof te bevatten. Het blik met explosieven en de ontstekers zullen worden onderzocht in het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Uit onderzoek bleek dat de man, die alleen Japans spreekt, met een toestel van de Joegoslavische maatschappij JAT naar Schiphol is gevlogen. Hij was in het bezit van een retourticket Belgrado-Schiphol-Belgrado. De arrestant zit nog vast op Schiphol. Een verhoor is niet mogelijk omdat de man alleen Japans spreekt. Een tolk is pas vandaag beschikbaar. Het vliegverkeer heeft, geen hinder ondervonden van de actie. Bij de foto: een lid van de EOD houdt de tas in de hand waarin de springstof zit.(foto anpi ABP-verdachte in hoger beroep MAASTRICHT (GPD) Een van de verdachten in de ABP-affai- re, een onroerend-goedhandelaar uit Rotterdam, zal in hoger be roep gaan tegen het vonnis dat de rechtbank Maastricht hem giste ren heeft opgelegd. De 43-jarige zakenman werd tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld met een proeftijd van twee jaar. Bovendien kreeg hij een boete opgelegd van 50.000 gulden, bij niet-betaling te vervangen door vijf maanden cel. Zijn advocaat mr. P. van Sloun zei gistermiddag dat er een sim pele reden was om in hoger beroep te gaan. „Mijn cliënt is on schuldig en mag dus ook niet veroordeeld worden". Rechtbank president mr. J. Wortmann achtte het primair tenlastegelegde, valsheid in geschrifte, wettig en overtuigend bewezen. Volgens die tenlastelegging had de zakenman bij het ABP in juni 1983, op aandrang van ABP-directeur mr. Masson, een valse rekening ingediend voor bemiddeling bij de verkoop van het Wee- na-gebouw in Rotterdam via de Amro-bank aan het ABP. De man streek bijna vijf ton op. Volgens de rechtbank echter heeft de zakenman geen bemidde ling verleend, omdat hij als verkoper tussenpersoon en geen be middelaar was. Bij de verkoop van het Weena-gebouw via de Am ro-bank aan het ABP inde de man al een winst van 4,5 mihoen gulden. Enorme vraag naar jodium; debat kerncentrales uitgesteld Grote drukte gisteren in het speciale informatiecentrum van het ministerie van WVC.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5