Onbegonnen Werk Een zonderling liefdesleven van WD en Links Leiden 'Anne Marie' voert actie tegen Duitse havenplannen aetiet in vrije lijj| Verkeerd slachtoffer wraakactie Aktief mogelijk naar De Klinker ZENDMAST PIRAAT OP DAK FLAT GEVONDEN Zes vrouwen beroven bejaard paar in huis PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 2 MEI 1986 Leidse kroniek door John Kroon Zuiverheid Elke vier jaarbij het aantre den van de nieuwe gemeente raad, leggen de raadsleden de eed/belofte van zuivering af. Het is een verklaring die behelst dat je je behoorlijk zult gedragen als raadslid, geen privé-voordelen daaruit peurt, niks jat enz. Ruw gezegd: wat de dopingvoorschrif- ten zijn voor de wielrennerij, is de eed/belofte voor de raadsle den. Twaalf raadsleden riepen bij deze plechtigheid "Zo waarlijk helpe mij God almachtig", zeven twintig hielden het bij "Dat be loof ik". Steeds minder wordt de steun van het Opperwezen ge zocht bij het uitoefenen van het politieke bedrijf. Terecht, want het is een zeer aards handwerk, dat steeds vaker het beroerde in mensen naar boven lijkt te bren gen. Dinsdagavond, na de eedJbe- lofte van zuivering, begon het in de Leidse raad in hoog tempo on zuiverbitter, wraakzuchtig, pes terig en uitgesproken vervelend te worden. PvdA-lijstaanvoerder Dick Tesselaar opendé de rij sprekers over verkiezingen en college-vor ming. Je zag het al op twintig me ter afstand dat hij de laatste da gen met het humeur van een ge tergde grizzly-beer door het huis moet hebben gebanjerd. Dat hij de "stalinisten, gereformeerden en vredesactivisten" van Links Leiden, die lastpakken, nou toch niet buiten de college-deuren had kunnen houden. Als je goed luis terde, hoorde je het zand tussen zijn tanden knarsen. Straks week in week uit met De la Mar, dat obstinate stukkie mens, als colle ga-wethouder aan tafel te moeten zitten; een man die zelf zegt een cursus nodig te hebben om te le ren anderen niet bij elke letter greep in de rede te vallen; ie mand die alles wat hem niet zint tot op het bot wil uitvechten - het is na acht rimpelloze jaren om het maagzuur van te krijgen. Maar ja, eigen schuld. Een beetje strateeg had. De la Mar al eerder een gedegen ambtenaars-betrek king op het stadsbouwhuis aan geboden. Al dat maagzuur had Tesse laar gestopt in een opstel, dat on getwijfeld het rommeligste was dat hij sinds de derde klas hbs heeft geproduceerd. Playboy De verkiezingswinst van de PvdA in Leiden was volgens hem te danken aan de puur plaatse lijk inbreng, want men had op de lijst niet met landelijke cory- pheeën gepronkt. Andere partij en hadden dat wel gedaan, wa ren op hun landelijke beleid beoordeeld en hadden daardoor verloren, zo meende hij. Zwak-ge- talenteerde handelsreizigers praat, waar Tesselaar zich tot dusver altijd verre van heeft ge houden. Hoewel nog door niemand uit gedaagd. ging hij geïrriteerd klapwiekend door. Playboy werd er bijgehaald en Neelie Smit Hoekema van D66, die bij de plaatselijke college-besprekingen door de PvdA direct terzijde was geschoven, kreeg toch even een sneer, gevolgd door de medede ling dat zijn (Hoekema's) lande lijke lijsttrekker straks na de Ka merverkiezingen CDA en VVD wel weer aan een meerderheid zou helpen. Hel had weinig met Leiden te maken. Op de punten waar het om behóórde te gaan, zoals het gehannes rond de zeven de wethouder en de financiering daarvan, stelde Tesselaar zich uiterst vaag op. Zijn gramstorigheid deed nog al vreemd aan. Tenslotte had hij. sitief' te bezien. Hoe kort is het nog maar geleden dat hij ver klaarde: "De stad is op dit mo ment eigenlijk 'af. Er moet nog wel een hoop getimmerd en ge spijkerd worden, maar de grote lijnen liggen vast. Wat we moeten doen is goed op de winkel pas sen En dan nu zonder gêne "posi tief' over de komst van een extra wethouder oordelen. Het is bar en boos. Zouden ze Kuijers op de debaling-clubs van Minerva, bij Njord en op het mi nisterie nooit geleerd hebben dat je beter je hoofd over iets kunt houden dan jezelf lelijk te kijk te zetten? Links Leiden had uiteraard grote problemen om uit te leggen waarom die zeer linkse club best met de VVD in zee kon gaan. Van Lint, altijd goed voor wat wollige zinnen, zei dat het "geen liefde op het eerste gezicht" was, evenmin een "LAT-relatie". Maar ja, wat was het dan wèl? Marietje van der Molen kwam hem te hulp met de opmerking dat het in haar ogen een vorm van "centraal wo nen" was. Kuijers verwees in ver voering naar de fysica, waar bijdragen: Ruud Paauw riette hem teder bij de hand vat ten. Ach, wie weet wat er bij dat centraal wonen nog allemaal voor moois kan opbloeien. Goekoop (1) "lk geloof dal het erg verstan dig is dat een burgemeester niet veel portefeuilles heeft. Ervaring in het bedrijfsleven en bij over heid leert dat het erg goed is wan neer ten minste één bestuurder meer tijd ter beschikkirig heeft voor het algemene overzicht over de gang van zaken. Hij kan coör dinerend, ondersteunend en sti mulerend optreden". Deze woorden sprak mr. Corne lls Hieronymus Goekoop op 18 augustus 1980. toen hij werd. geïnstalleerd als burgemeester van Leiden. Anno 1986, bijna zes jaar later, is Goekoops herbenoeming aan de orde. De lol van het coördine ren, ondersteunen en stimuleren aanvoerder van veruit de groot ste partijzelfbij de onderhande lingen aan het roer gezeten. Als hij op iemand kwaad moest zijn dan vooral op zichzelf. Misschien was hij dat ook wel. ledereen heeft zo zijn eigen manier om dal te ontladen. Walenkamp Wie ook maar niet goed op dreef raakte, was CD A-kopman Walenkamp, anders een man die het woord met enige sierlijkheid en scherpte kan hanteren. Hij legde de vinger wel op tal van zwakke plekken, zeker, maar het was een veel te lang verhaal, waarin de toon voortdurend van verongelijktheid en aardappel moeheid getuigde. Kuijers van de VVD stak daar in zoverre gunstig bij af dat hij het kort hield. Maar hij nam zich zelf wel zeer in de maling toen hij in alle ernst beweerde de komst van een zevende wethouder "po sterk uiteenlopende polen toch tot samengaan kunnen komen. Niets werd de volle publieke tribune bespaard. Het wordt een heel zonderling liefdesleven, dat staat vast. De la Mar Toen De la Mar dinsdagavond laat dan eindelijk tot wethouder werd gekroond, nam hij aan de college-tafel plaats, gekleed in een knalgeel shirt, alsof hij de vergelijking met Bernard Hi- nault wilde aangaan. Maar zover is het nog lang niet. Men heeft De la Mar aan de col lege-tafel gepoot tussen twee da- meS: de wethouders Jos Fase (VVD) en Henriëtte van Dongen (PvdA). Een verstandige daad. Het zal zijn evenwicht ten goede komen. Als hij wat te links door- davert zal Jos hem dat met de voet onder tafel wel duidelijk maken en als hij met rechts moei lijke uren doormaakt, kan Hen- is er blijkbaar vanaf. Afgelopen dinsdag, bij de installatie van de nieuwe gemeenteraad, liet de burgemeester weten dat hij op zoek gaat naar een andere baan. Uit zijn woorden viel op te ma ken dat hij zich in zijn huidige functie verveelt. Hij werd bij de onderhandelin gen over de vorming van een nieuw college - waarvan hij wel wordt geacht de voorzitter te zijn - niet betrokken. Terecht, omdat de door de bevolking gekozen partijen dat onderling horen uit te maken. Voorzover het college programma raakt aan zijn wet telijke taken hoort de burgemees ter natuurijk wel gehoord te wor den. En dat zelfs zijn schriftelijke voorstellen daarover van de kant van de PvdA onbeantwoord zijn gebleven, zal wel het gevolg zijn van horkerigheid die kennelijk ontstaat wannéér de macht wat al te vanzelfsprekend lange tijd in dezelfde handen is. Op initiatief van de PvdA geldt in Leiden al sinds 1974 dat een burgemeester in Leiden niet meer mag doen dan zijn door de wet voorgeschreven taken: hoofd van de politie, hoofd van de brandweer, voorzitter van B en W, voorzitter van de gemeente raad. Principiële overwegingen lagen aan dit besluit ten grond slag: een burgemeester wordt nu eenmaal door de Kroon benoemd en niet, zoals raadsleden en dus ook wethouders, door de bevol king gekozen. Uit oogpunt van democratie is het dus beter, zo was de redenering, de burge meester geen taken te geven die tot de verantwoordelijkheid van politici behoren. Voor dat beginsel is zeker wel wat te zeggen. Maar ook staat vast dat het in de praktijk veelal niet meer dan theorie zal zijn. Een stad als Leiden met zes (of zeven) wethouders in volledige dienst kan zo'n principe wel hul digen, maar wat doe je als dorpje met twee agrariërs die er het wet houderschap in hun vrije tijd bij doen en waar de burgemeester als enige de hele dag de tijd heeft Principes zijn mooi, maar je moet je ze kunnen veroorloven. Waarschijnlijk speelden in 1974 ook wel andere motieven een rol. Toen werd er namelijk een geheel links college gevormd van PvdA, D66, PSP en PPR. Wat moet je dan met zo'n VVD-burge- meester, in die dagen nog Vis ge heten. Hoe zou de opvatting zijn geweest als de burgemeester in die tijd van linkse signatuur Dat het PvdA-principe rek baar is bleek de afgelopen perio de trouwens, toen wethouder Tes selaar een tijd ziek was. De be paald niet eenvoudige post woonwagenzaken werd toen wel doorgeschoven naar burgemees ter Goekoop. Op de afgelopen le denvergadering was daarnaast een flink deel van de PvdA be reid de portefeuille van Goekoop wat ruimer te vullen, als daar mee een VVD-wethouder, met na me Fase. het veld zou ruimen. Afgelopen dinsdagavond zei Goekoop zich als een "duurbe taald bestuurder" te besschou- wen, die ook daarom dan "wel wat te besturen moet hebben Wie heel principieel vasthoudt aan het standpunt over de wette lijke laken zou dus vervolgens tot de conclusie moeten komen dat het burgemeesterssalaris omlaag moet. Goekoop (2) Goekoops uitlatingen zijn be grijpelijk. niaar daarom nog niet terecht. Hij wist eenvoudigweg wat hem te wachten stond, toen hij in 1980 het burgemeester schap van Leiden aanvaardde. Maar hoe star moet je aan zo'n opvatting vasthouden? Om te beginnen is het natuur lijk al mooi, dat zo'n burgemees ter wat wil doen. Leiden heeft 'eerste burgers' f)ehad die er heel andere taakopvattingen op na hielden. Zo was er een die aan het begin van de raadsvergadering het woord gaarne aan anderen gaf om zich daarna de rest van de avond m een boek te verdie pen. Slechts toen de demping van de Mare aan de orde was, kolkte het bloed door zijn aderen, ont stak in hem het heilige vuur en riep hij strijdlustig: "Over mijn lijk". De Mare is gedempt. Een stoffe lijk overschot is er niet aange troffen. Wat moetje doen met Goekoops werklust? Het antwoord is: gebruiken waar dat nuttig is. Als geen an deren hebben de PvdA-wethou- ders in hun regeerperiode onge twijfeld ontdekt dat politiek in de dagelijkse praktijk voor een flink deel op pragmatisch hande len neerkomt. Welnu, Goekoops kwaliteiten liggen ontegenzegge lijk op het terrein van de promo tie, de public-relations of wat Mr. W.J. Geertse- ma, oud-Lcids raadslid, oud-mi nister en oud commissaris van de Koningin, en zijn echtgenote mochten in de raadszaal de in stallatie van hun zoon Alexander (links) als Leids raadslid gade slaan. Mevrouw Geertsema beleeft het historische moment met ge sloten ogen, haar echtgenoot kijkt of hij iets geheel nieuws hoort, maar dat moet toch uitgesloten worden geacht. (foto Wim Dijkman) voor benamingen daar verder voor te bedenken zijn. Hij heeft er de connecties voor en de flair om ze te benutten. De burgemeester kan een rol spelen bij het aan trekken van bedrijven of instel lingen en doet dat eigenlijk al. De bouw van het nieuwe politiebu reau heeft trouwens aangetoond dat Goekoop ook de weg in Den Haag wel weet. Zou het trouwens geen wettelij ke taak van een burgemeester moeten zijn om het belang van zijn gemeente te behartigen? Al leen al met deze omschrijving zijn er heel wat werkzaamheden voor de burgemeester te rechtvaardigen. Natuurlijk ho ren vitale onderdelen van het be leid, denk maar aan verkeer, volkshuisvesting, onderwijs enz. altijd bij de wethouders te blij- Maar ligt het niet ook in de rede om een man die boven de partij en hoort te staan een post als voorlichting te geven? Goekoop heeft met zijn .uitla tingen zijn nek uitgestoken. Hij heeft in het openbaar gezegd dat hij naar een andere baan uitziet. Als het dan vervolgens jaren duurt voor je er in slaagt weg te komen, ligt al gauw de conclusie voor de hand dat bijna niemand je kennelijk wilde hebben.. Of is Goekoop de Leo Beenhak ker van de Nederlandse burge meesters? Met andere woorden: heeft hij, terwijl de contfactbe- sprekingen met zijn huidige werkgever nog gaande zijn, soms stiekem al wat anders? Verder heeft de burgemeester de commissie van fractieleiders, die een (ongevraagd) advies voorbereidt van de gemeente raad over d$ herbenoeming, met een aardig probleem opgezadeld. Kun je iemand wel voor herbe noeming voordragen, als hij zo duidelijk te kennen heeft gegeven dat hij naar "wat beters" op zoek gaat? LEIDEN - Een bewoner van de Kersenstraat is vannacht het slachtoffer geworden van, naar de politie vermoedt, een wraakactie die eigenlijk tegen iemand anders was bedoeld. De bewoner werd wakker van glasgerinkel. Toen hij een kijkje ging nemen, ontdekte hij dat alle ruiten aan de straatzijde waren ingegooid. In de hal trof hij twee mannen aan, waarvan er één uitriep dat 'zijn kop eraf ging'. De andere merkte echter op: "Joh, we hebben ons vergist", waarna de beide in dringers en de vijf anderen die nog op straat stonden, hals over kop wegrenden. De bewoner woont sinds een hall' jaar in het huis. De politie denkt dat de actie öf was gericht tegen de vorige bewoner van het huis, öf dat de indringers zich hebben vergist in het adres. Volgens de politie gaat het om drie mannen en vier vrouwen, variërend in leeftijd van 25 tot 30 jaar. LEIDEN - Wijkvereniging Aktief is de eerste gegadigde om het voor malig buurthuis 'De Klinker' aan de Berlagestraat van de gemeente 'De Klinker' is leeggekomen een fusie van de drie club- en buurthuizen in Leiden Zuid-West, die gezamenlijk de leeggekomen Antoniusschool aan de Boshuizer- laan betrekken. Of 'Aktief tot de aankoop zal overgaan, is nog niet zeker. "Er zal nog moeten worden vergaderd. Want zo'n gebouw moet ook wor den bemand. En dat is niet zo ge makkelijk", aldus het bestuur van 'Aktief. Schip dit weekeinde in Leiden te zien LEIDEN - De 'Anna Maria', het ac tieschip van de Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Wadden zee, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, de Stichting 'Het Groninger Land schap' en de Vogelbescherming, ligt vandaag en zaterdag en zondag afgemeerd in het Kort Galgewater, bij de Blauwpoortsbrug. Vandaag kan men het schip bezichtigen tot tien uur 's avonds, evenals morgen en overmorgen, vanaf negen uur 's ochtends. Dinsdag vaart men af naar Den Haag. Burgemeester Goekoop bezocht het schip waar mee men actie voert tegen de aan tasting van de Dollard aan het be gin van de middag. LEIDEN - De radio controle dienst heeft de piratenzender Free Wave gistermiddag weer uit de lucht gehaald. De politie is een beetje de tel kwijt ge raakt, maar vermoedt dat het de zeventiende keer is dat dit is gebeurd. De controle dienst greep in na klachten van omwonenden. Die meldden dat de piraat geluids apparatuur stoorde. Op het dak van een flat aan de Arendshorst in de Meren- wijk werd een zendmast en een zender aangetroffen. Deze wa ren door een. kabel verbonden met een cassettedeck in een van de flatwoningen. In deze wo ning wera overigens niemand aangetroffen. De zendmast, zender en cassettedeck zijn in beslaggenomen. (foto Holvast) Volgens de voornoemde instanties en verenigingen zal de Dollard aan getast worden als de Duitse plan nen doorgaan: de Duitsers zijn van plan om een haven aan te leggen ten zuiden van Emden, aan de Dol lard. "En dat zou betekenen: een uniek natuurgebied naar de blik sem", aldus één van de beman ningsleden van de 'Anna Maria'. Tentoonstelling In het schip is een tentoonstel ling ingericht over de Waddenzee en de Dollard. Tevens zijn er video banden te bezichtigen en is er een diavoorstelling. Gisteravond was er in de grote collegezaal zoölogie aan de Sterrenwachtlaan een le zing over de problematiek rond de haven. Helaas was de opkomst ge ring. "Eén aanwezige slechts; er was klaarblijkelijk iets misgegaan. We verwachten overigens dat ons schip in Leiden goed bezocht zal gaan worden, dat was ook in Utrecht het geval". De actie, waar bovenstaande ge beurtenissen onderdeel van zijn, eindigt op zaterdag 10 mei in Den Haag. Het ligt in de bedoeling dat er op die dag een slotmanifestatie wordt gehouden op het Binnenhof. Men wil op die datum een petitie aanbieden aan de voorzitter van de Bijzondere Commissie Waddenzee en aan de Westduitse ambassa deur. Deze aanbieding zal gepaard gaan met een sterrit van wielrijders naar het Binnenhof. De rit - vanuit Leiden - begint bij station 'De Vink'. LEIDEN - Zes vrouwen hebben gisteren op brutale wijze 5000 gul den gestolen van een bejaard echt paar uit de Brahmslaan. Een van de vrouwen belde 's middags aan met het verzoek of de bejaarde vrouw de naam van de straat wilde opschrijven. Zij wilde dat wel doen en liep met haar de woning in, ge volgd door de aanbelster. Direct daarna drongen vijf ande ren de woning in. Enige van de hielden het bejaarde echtpaar aan de praat in de keu ken. De overige indringsters door zochten de woonkamer. Onder meer braken ze een kast open, waarin ze een geldbedrag van 5000 gulden vonden. Nadat het echtpaar aangifte had gedaan, heeft de politie de omge ving rond de woning uitgekamd. De vrouwen zijn echter niet aange troffen. Beurs De basisschool St. Joseph dan de Oppenheimstraat organiseert morgen van tien uur tot half twee de traditionele creatieve beurs. Ouders en kinderen kunnen dan hun zelf gemaakte werk verko pen. De opbrengst is bestemd voor nieuwe sportkleding voor de schoolteams. Braderie De winkeliersvereniging 'He renstraat' organiseert morgen de jaarlijkse braderie. Van tien tot vijf uur staan in de Herenstraat meer dan tachtig kramen opge steld met vaak aantrekkelijke aanbiedingen. Voor de jeugd is er een luchtkussen. Verder zullen oude ambachten worden uitgeoe fend, zijn er standwerkers en le vende muziek. 'The Evergreen jazzband' houdt een streetpara- de en er zijn stands met antiek. Zwembaden De buitenbaden, De Vliet en De Zijl, gaan morgen weer open. Ter gelegenheid daarvan is er een open dag. De beide zwembaden zijn dan gratis toegankelijk. Poolgebied In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde wordt zondag 4 mei de film 'Poolgebied en de ijsbeer' vertoond. Aanvang 15.00 uur. De film duurt 28 minuten en wordt ingeleid door drs. G. Nooter, con servator van het Arctisch cul tuurgebied. Chili In de week van 5 tot en met 10 mei zal het Chili Front Leiden weer zijn jaarlijkse bevrijdings collecte voor Chili houden. Met de opbrengst daarvan zullen projec ten van het volksverzet tegen de Chileense militaire dictatuur worden gesteund. Het Chili Front heeft nog collectanten nodig. Zij kunnen zich aanmelden bij het CFL, Herensteeg 5, 2311 SG Lei den, telefoonnummers 140397, 310264 en 149293. Handwerken Buurtcentrum Dijk 33 is van plan in de maand mei op dins dagochtend een cursus creatieve handvaardigheid voor 55.-pliLS- sers te organiseren. Onder lei ding van een erkend docente kunnen allerlei technieken wor den beoefend. De kosten bedra gen drie gulden vijftig per maand exclusief de materialen. Opgeven kunt u zich bij het buurthuis, Apothekersdijk 33, en bij het dienstencentrum binnen stad, Hooglandsekerkgracht 32, telefoon 143503. LEIDEN - Turkse volksdansers traden gisteravond op tijdens de 1 - meiviering in het Leidse Volkshuis. Op deze wijze onder meer werd het internationale karakter van deze dag tot uitdrukking gebracht. Ver der was er gisteravond Chileense muziek van de groep Glamour, een toespraak van de Turkse vak bondsvertegenwoordiger Ibrahim Olmez (HT1B) en videofilms uit Internationale 1 mei-viering Midden- en Zuid-Amerika. Ook was er aandacht voor de Ne derlandse werkverhoudingen, met name door middel van toespraken van vakbondsbestuurders en even eens door videofilms. Ook de strijd tegen het fascisme was een thema deze avond, die op swingende mu ziek overigens feestelijk werd beslo ten. De 1-meiviering was in Leiden opnieuw een gezamenlijk initiatief van de linkse partijen, PvdA, PSP. CPN en PPR, de Jonge Socialisten, de HTIB en de FNV. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4