'Twintig mensen bij politie tekort voor werk in wijkteams' Geen duidelijk advies over natuurhistorisch museum Korpschef Mostert na installatie: Finish Tour de Frats is eind juli in Leiden VRIJDAG 2 MEI 1986 LEIDEN - Het werken met wijkteams bij de politie kan niet worden afgedwongen als de middelen ontbreken. De Leidse politie komt hiervoor ongeveer twintig surveillanten tekort. Het gemeentebestuur moet daarom, als zij de wijkteams wil hebben, overwegen het ontbrekende politiepersoneel uit de gemeentekas te betalen. "Den Haag hoeft toch niet alles te betalen?" Dat verklaarde Mostert gisteren na zijn installatie als korpschef van de Leidse ge meentepolitie. Mostert haakte met zijn opmerkingen in op plannen van de Leidse gemeenteraad. Die heeft er in het verleden op aange drongen dat de politie met wijk teams gaat werken om de veilig heid op straat en de hulp- en dienstverlening te vergroten. Ook in het nieuwe college-pro gramma staat dat de "politie moet overschakelen op deze werkwijze. De Leidse politie wil dit wel doen, maar heeft te weinig surveillance- personeel om het te kunnen uit voeren. Overigens deelde Mostert wat deze fcaak betreft een 'plaag stoot' uit naar het college. Hij meldde dat politiemensen hadden opgemerkt dat de kosten voor een extra wethouder ook hadden kun nen worden omgezet in een aantal politie-ambtenaren voor wijkge richt werk. Onderzoek Na zijn installatie merkte Mos tert op dat in Leiden op korte ter mijn moet worden onderzocht welk effect het politie-optreden heeft. Hij constateerde dat de aan dacht voor de kwaliteit van het po litiewerk groeiende is. Die belang stelling dreigt volgens hem over schaduwd te worden door sombere verhalen over de financiële toe komst van de politie in Nederland. "Voorkomen moet worden dat de interne aangelegenheden by de po litie weer de boventoon gaan voe ren. De verantwoordelijke politici moeten de problemen niet naast zich neerleggen, maar snel met af doende oplossingen komen. Mostert stelde ook dat het van vi taal belang is dat de burgers ver trouwen blijven houden in de poli tie. "Daarop baseert de politie im mers praktisch al haar vermogen om in de samenleving te kunnen optreden. Waar het vertrouwen niet voldoende is, zal het moeten worden gewonnen", aldus Mostert. De nieuwe korpschef (die zich zelf omschreef als een 'Mostert- zaadje dat nu aan het werk gaat') vroeg het gemeentebestuur de po litietaak 'helder, duideleijk en rechtvaardig' te houden. "Alle (krante)knipsels doorbladerend Hilariteit bij de installatie van de nieuwe korpschef: burgemeester Goekoop ontdekt dat het jasje saris Mostert niet geschikt is om er het insigne op te spelden. doet zich de vraag voor hoe een be- zijn installatie tot korpschef, kreeg Mostert uit handen van burge meester Goekoop het gouden korpsinsigne. Goekoop had aan vankelijk de bedoeling dit op Mos- terts jasje te spelden. De stof van zijn uniform was echter zo degelijk van kwaliteit, dat de burgemeester het insigne er met geen mogelijk- langrijk onderdeel van het be voegd gezag, namelijk het gemeen tebestuur, in de komende maan den gaat functioneren. Aangezien de politie in ondergeschiktheid aan het bevoegd gezag de openba re rechtsorde moet handhaven, is het voor de politie van groot be lang dat zij het vertrouwen in haar heid oplcreeg bestuur kan blijven houden", al dus Mostert. Na afloop van de bij eenkomst zei hij dat uit opmerking verrassingen Goekoop had nog twee andere niet moet worden begrepen dat hij op voorhand geen vertrouwen heeft in het nieuwe college. Als symbolische bezegeling korpschef: een heus ambtsketen en de 'sleutel' van het stadhuis. Het ambtsketen was onlangs terugge vonden nadat het lange tijd zoek was geweest. De penning die er aan hangt, was overigens niet meer origineel. Een van Mosterts voor gangers had de penning meegeno men bij zijn afscheid. Daarom had de gemeente maar een nieuwe la ten maken, vertelde Goekoop. Met de sleutel had de burge meester een speciale bedoeling. Volgens hem was de beruchte stadhuisbrand ontstaan omdat de politie daar toentertijd niet vol doende surveilleerde. Door Mos tert de sleutel van het stadhuis te overhandigen, gaf Goekoop hem 'bijna persoonlijk' de opdracht goed op het stadhuis te passen. Reorganisatie van Bureau universiteit LEIDEN - Het Bureau van de Leid se universiteit zal worden gereor ganiseerd. Het college van bestuur van de universiteit heeft dit aange kondigd in een notitie, waarin de secretaris van de universiteit een belangrijker rol is toebedacht. Een en ander vloeit voort uit de komende invoering van de Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs, waardoor het college van bestuur uit drie in plaats van uit vijf leden zal bestaan. Het is de bedoeling dat na de reorganisatie vier hoofddien sten (nu zes) overblijven. De plan- ningsdienst zal worden opgeheven en de afdelingen onderwijs- en stu dentenzaken worden samenge voegd. Ontslagen zullen er niet val len, zo heeft het college van be stuur het personeel toegezegd. Niettemin willen de vakbonden opheldering over de gang van za ken. Het college moet duidelijk maken waarom de reorganisatie noodzakelijk is. Het argument dat het college zelf wordt terugge bracht van vijf naar drie leden, vin den de bonden niet toereikend. V erkeerscontrole LEIDEN - Bij een verkeerscontro le op het Stationsplein en het Schuttersveld heeft de politie 55 processen-verbaal opgemaakt we gens verkeersovertredingen. De meeste van de overtredingen be troffen fietsers, bromfietsers en au tomobilisten die door rood licht re den. Schuttersveld krijgt tijdelijk parkeerterrein LEIDEN - Op het Schuttersveld wordt op dit moment, door de ge meente Leiden, een parkeerterrein aangelegd ten behoeve van de be drijven die zich zullen vestigen in het Kantorenhuis. Het parkeerterrein is bedoeld als tijdelijke voorziening. Het ^vordt aangelegd vooruitlopend op de bouw van een parkeergarage voor driehonderd auto's door de Haagse projectontwikkelaar Erica BV. De parkeergarage wordt neergezet bij het kantoorpand dat Erica op het Schuttersveld wil bouwen en is in principe bedoeld voor werknemers en bezoekers van de kantoren op en rond het Schuttersveld. Dezer dagen wordt het Kanto renhuis aan de Schipholweg door de aannemer opgeleverd en zullen de eerste twee bedrijven hun in trek nemen in het gebouw. Het ge brek aan parkeerruimte op dit mo ment heeft het gemeentebestuur er toe gebracht een terrein, op de strook grond tussen de spoorlijn en de Schipholweg, tijdelijk als parkeerterrein (voor ongeveer vijf entwintig auto's) in te richten. Het terrein wordt verhuurd aan het Kantorenhuis zodat het de ge meente uiteindelijk geen geld kost. Als het in aanbouw zijnde kan toorpand van de reisorganisatie NBBS is voltooid zal nog een tijde lijk parkeerterrein worden aange legd tegenover de voorziening die nu wordt getroffen. De vijfentwin tig parkeerplaatsen die nu worden gemaakt zullen terzijnertijd ook f *r m w-i 'Plannen Leiden en Amsterdam even duur - - V-- v; i aanleg, met links het Kantorenhuis dat vrijwel klaar DEN HAAG/LEIDEN - Het maakt financieel niet veel uit of de Natio nale Natuurhistorische Presentatie nu in Leiden komt of in Amster dam. Voorwaarde is wel dat voor de Amsterdamse Hortus Botanicus een aparte financiële structuur wordt gevonden, zodat die niet ten laste komt van de exploitatie van de Natuurhistorische Presentatie. Dat schrijft de adviescommissie voor de natuurhistorische musea aan minister Brinkman (WVC). De ze had om dit aanvullende advies gevraagd nadat de commissie eer der uit andere dan financiële over wegingen een lichte voorkeur had getoond voor Amsterdam als vesti gingsplaats voor de Natuurhistori sche Presentatie. Amsterdam heeft, vond de commissie destijds, meer allure dan Leiden en zou om die reden meer geschikt zijn als vestigingsplaats Zoals bekend wil Leiden het Pesthuis als permanente expositie ruimte voor de Nationale Natuur historische Presentatie inrichten. Amsterdam wil de Presentatie in verschillende gebouwen huisves ten. Het Leidse plan houdt een ge meenschappelijke opzet in van het bestaande Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie, het Rijksmu seum voor Geologie en Mineralo gie, het Rijksherbarium en de Hor tus Botanicus. Het ministerie heeft al geld toegezegd voor de restaura tie van het Pesthuis aan de Ples- manlaan. De investeringskosten van zowel het Amsterdamse als het Leidse plan ontlopen elkaar niet veel, zo schrijft de adviescommissie aan de minister. De hogere exploitatiete korten van zeven ton van de Am sterdamse plannen worden veroor zaakt doordat daar de bestaande Hortus Botanicus deel van de Pre sentatie uitmaakt. Maar lukt het de onlangs opgerichte Vereniging van Vrienden van de Amsterdamse Hortus om hiervoor een aparte fi nancieringsstructuur op te zetten, dan is het verschil in exploitatiete korten te verwaarlozen. Een en an der betekent dat financiële over wegingen geen verandering bren gen in het eerdere advies van de De commissie dringt er bij de be windsman op aan om nu snel een beslissing te nemen over de vraag welke gemeente de Presentatie mag huisvesten. „In beide steden zijn met veel inzet en enthousias me veelbelovende plannen ontwik keld. De spankracht om die te ver werkelijken is aanwezig, maar naarmate de locatiekeuze uitblijft wordt die sterker op de proef ge steld", aldus het epistel van de ad viescommissie. Het is op dit moment nog niet duidelijk wanneer de minister zijn keuze tussen Amsterdam en Lei den zal bekendmaken. naar de andere zijde van de Schip holweg verhuizen, zodat uiteinde lijk één parkeerterrein voor onge veer zestig auto's voor het dan aan wezige kantoorpersoneel beschik baar is. Zowel de reisorganisatie NBBS als de bedrijven die in het Kanto renhuis komen kunnen straks par keerruimte huren in de parkeerga rage die wordt gebouwd door Erica BV. Het is de bedoeling van de ge meente de tijdelijke parkeervoor ziening op te heffen zodra deze par keergarage gereed is. LEIDEN - De 'Tour de Frats', een tiendaagse jeugdronde, zal dit jaar op 30 juli- in Leiden finishen. De tocht zal in de laatste week van juli beginnen, precies wanneer de 'Tour de France' op zijn hoogte- ADVERTENTIE De nieuwe ZANKER voiautomaten hebben een extra sop-knngloop. waardooi geen korreltie wasmiddel ver loren gaat. En dat betekent tot 20% besparing! Maar ZANKER biedt nog meer bijzonders, zoals mix-programma om witte en bonte was tegeli|k te wassen, soft-start voor zorg vuldiger centrifugeren, be hoedzaamhalve-kracht" wol programma Kortom, bijzondere was machines, die uw was speciale aandacht geven gewoon goed I punt is. De organisatie van deze eenenvijftigste 'Tour de Frats' had de beslissing over de datum zo lang mogelijk uitgesteld, maar uit eindelijk toch de knoop doorge hakt: de tocht zou in dezelfde tijd worden gehouden als elk jaar. En dat besluit was nog niet genomen of Lévitan, de peetvader van de Tour de France, besloot de tour een week te verplaatsen. De 'Tour de Frats' wordt dit jaar helemaal in Nederland verreden. Uitstapjes naar Duitsland of België zijn er dus niet bij. De start is op 21 juli in Leerdam, waar op zondag 20 juli wordt verzameld. Na de start stappen de jeugdige wielervedet- ten op de fiets in de richting Arn hem. Achtereenvolgens komt de tour dan door Doorn, Amsterdam en Alkmaar. In Alkmaar blijven de wielrijders twee nachten slapen. Dit nieuwtje is ingelast om de mo gelijkheid te bieden een 'recreatie- dag' te organiseren. De volgende etappeplaats is Zandvoort, waar op zondag de rustdag volgt. Dan mo gen de ouders hun favorieten ko men opzoeken. Vandaar gaat de 'Tour de Frats' naar Hilversum en Sassenheim. Op 30 juli volgt dan de finish in Leiden. De 'Tour de Frats' wordt jaarlijks georganiseerd voor jongelui die om wat voor reden dan ook niet op vakantie kunnen. Jarenlang werd de tour georganiseerd door een groep enthousiaste vrijwilligers. Dit jaar is de 'stichting Tour de Frats' opgericht. De organisatoren hopen door deze vorm een (nog) betere organisatie op touw te kun nen zetten. Deelnemers kunnen zich vanaf nu weer melden bij de bekende adressen of bij Joop Vervoorn, Van Hoogendorpstraat 36a, 2316 TX Leiden, telefoon (tussen 18.00 en 20.00 uur) 071-218182. Dansen In de auto, op weg naar de dans school in Lisse waar ze samen met haar partner oefent, zegt ze: "Drie jaar geleden hebben we voor de eerste keer aan de Neder landse kampioenschappen mee gedaan, we werden toen derde. Toen we voor de tweede keer meededen werden we tweede. We hopen dus zaterdag eerste te worden, ja, dat heb je goed gera den". Yvonne Gijbeis (23), woonach tig in Leiden, doet zaterdag met Lissenaar Peter van der Veek (25) mee aan de Nederlandse kampioenschappen Latijns Amerikaans dansen in Den Haag. Ja. vertelt ze, terwijl we Sas senheim naderen, ze is wel ner veus, nu zaterdag al zo dichtbij is. "We oefenen ook veel. Deze week bijvoorbeeld een paar da gen. want ja, er mag natuurlijk helemaal niks fout gaan". Even later, we zijn inmiddels in de dansschool, zegt Peter van der Veek: "Waarom wij aan wed strijden zijn gaan meedoen? Nou kijk, eerst hou je je alleen maar bezig met recreatief dansen, dan komt er een moment dat je denkt: ach, laat ik het maar eens proberen. In ons geval ging het goed. Uitstekend zelfs". Is het een sport of niet, dat La tijns Amerikaans dansen? Peter: "Je hebt de discipline van een sportman nodig, dat is zeker, maar om het nou een sport te noemen...nee. ik zie het toch meer als een kunst. Kijk, een op pervlakkige toeschouwer ziet al leen maar iemand die met z'n heupen staat te draaien. Wie ech ter goed kijkt, ziet dat de danser ook gevoelens uitdraagt". Yvonne is het daar mee eens. "Weetje wat het mooie is van La tijns Amerikaans? Je kunt je heerlijk uitleven, wantje moetje veel bewegen. Je hebt trouwens in deze categorie veel meer vrij heid dan bij andere soorten dan- Hoe zou iemand uit Zuid-Ame- rika reageren als hij jullie bezig zag? Zou hij het authentiek vin den? "Nee", zegt Peter. "Hij zou het waarschijnlijk aanstellerij vin den wat wij doen". Na een korte pauze: "Nee, schrijf dat maar niet op...ik moet het anders zeg gen: hij zou het niet herkennen, want wat voor hem zeer natuur lijk is hebben wij gecultiveerd". Natuurlijk, het duo wil best even voor de verslaggever dan sen. "Maar bedenk wel", zegt Yvonne, "dat we nu geen war- ming-up hebben gedaan. Door gaans rfëemt dat een half uur in beslag". Een jongeman strooit een minuut later parafine op de vloer, zodat de dansers niet kun nen uitglijden. Hij is nog niet uigestrooid of er schalt muziek uit de luidspre kers. En warming-up of geen warming-up - het tweetal danst op een dusdanige manier dat de verslaggever aan de kant zichzelf op dat moment een ongelooflijke hark vindt. Die bewegingen. Wie wil meedoen aan de Ne derlandse kampioenschappen moet ten minste aan zes wedstrij den in het dansseizoen hebben meegedaan, vertelt een nahijgen de Peter. Nee. de score telt niet: alleen het aantal wedstrijden. Of ze zullen winnen - ze hopen het, maar zeker weten doe je het vanzelfsprekend niet. Wat ze wel zeker weten: dat ze over een paar jaar professionals willen worden. Yvonne: "Dat kan, als je tenmin ste het dansen gaat combineren met lesgeven". Als ze is uitgesproken wil Pe ter nog wel wat zeggen over za terdag. "De vorm van de dag - daar gaat het allemaal om. Je moetje zo goed voorbereiden dat je het gevoel hebt dat er niks meer fout kan gaan. Je mag niet opstaan en denken: wat een rot dag. Dan ben je verkocht. Dus re ken maar dat ik zaterdag een uit stekend humeur heb". Het Leids/Lisses danspaar Yvonne Gijbeis en Peter "De danser draagt ook gevoelens uit". Overval Donderdagavond, vorige week. De bewoner van de Vijf Meilaan zat thuis en toen gebeurde het volgende... nee. wacht even: la ten we bij het begin beginnen. De bewoner. "Ik was naar een re latie aan de Kastanjekade ge weest om een huissleutel terug te brengen. We hebben moeilijkhe den. Toen ik daar was kwam de zoon van mijn relatie thuis". "Hij werd kwaad toen hij me zag en begon me té bedreigen. Hij heeft een vuurwapen, dus ik was behoorlijk bang. Gelukkig wist zijn moeder de gemoederen i«. sussen. Ik ben toen naar huis gegaaan. Eenmaal thuis dacht ik: misschien is het toch beter om de politie even te bellen" "Wat er gebeurt er vervolgens tegen een uur of acht...er stor men zes agenten naar binnen. Handen tegen de muur riepen ze. alsof ik een zware misdadiger was. Ik zei nog dat ik gehandi capt ben, maar ik kreeg te horen dat ik m'n smoel moest houden Ook op myn vraag 'Waarom'' kreeg ik dat antwoord. Ik moest geen praatjes hebben". "Ondertussen was m'n kap stok kapot, m'n polshorloge en had ik een blauw oog. Terwijl ik me nota bene helemaal niet ver zet had, zoals getuigen overigens konden zien. Er waren namelijk mii od bezoek". Even later namen ze me mee naar het bureau. Ik heb daar een half uur gezeten. Nee. ik kreeg niet te horen waarom ze me had den meegenomen. Dat weet ik ook nu nog niet. Zoals ik ook niet weet wie er opdracht heeft gege ven om mijn huis binnen te stor men. Elke poging om ophelde ring te krijgen is tot nu toe mis lukt. De politie geeft niet thuis" Politie voorlichter Graveland vertelt dat er 's avonds naar het bureau werd gebeld door iemand die zei dat er in een huis aan de Vijf Meilaan een persoon in el kaar was geslagen en dat de da der nog aanwezig was. "Met drie wagens zyn we daar vervolgens naar toe gegaan. Er was inder daad iemand aanwezig. Die man is meegenomen naar het bu- Maar dat was degene die aan gifte had gedaan! En er was aan de Vijf Meilaan helemaal niets gebeurd! "Jawel, maar dat bleek later pas. Kijk, die bewoner vertelde - achteraf gezien - een verward verhaal. Later bleek dat hij 's middags was bedreigd. En niet aan de Vijf Meilaan. Maar dat wisten die agenten niet. Die had den andere informatie gekre gen". Een en ander had toch al opge helderd kunnen worden in die woning; waarom luisterden die agenten niet naar die man, dan hadden ze geweten dat ze de fou te te pakken hadden! Als ze zich nou even niet als dolle stieren hadden gedragen. Makkelijk praten. Als er een melding binnenkomt over vuur wapens dan storm je daar op af. dan ga je niet met je handen op de rug naar binnen Dat hebben we later ook tegen die man ge zegd. En je moet natuurlijk de feiten juist weergeven als je op belt. Dus niet zeggen dat het aan de Vijf Meilaan was; op die ma nier ontstaat een communica tiestoornis". De politie heeft een vergissing gemaakt zoveel is duidelijk. "En", vertelt de bewoner, "het was nergens voor nodig geweest. Waarom luisterden ze niet naar my toen ze in m'n huis waren? Waarom stelden ze zich toen zo bot op? In één minuut had het misverstand de wereld uit kun nen zyn".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3