In drie plaatsen in streek mozaïekwedstrijden Britse cipiers leven van overwerk Rust terug in gevangenissen Celstraf voor mishandeling soldaten Eremedaille voor De Wit en Van der Horst Marokkaanse meisjes mogen voorlopig blijven De Koning niet afkerig De Vries: voorzichtig zijn met kernenergie VRIJDAG 2 MEI 1986 PAGINA 21 LISSE/NOORDWIJK/ NOORD WIJKERHOUT Het kan - ondanks het late voorjaar - niet op in de bloembollenstreek. Na het grote succes van vori ge week met het 39-ste corso van de bloembollen streek staat inwoners en bezoekers van de streek ook dit weekeinde weer een prachtig bloemeneve- nement te wachten: mor gen en zondag zijn er in Lisse, Noordwijk en Noordwijkerhout vele tientallen mozaïeken te bezichtigen. Nog tot van door Kees van Kuilenburg avond zijn vele bollen streek-bewoners bezig met het 'steken' en 'strooi en' van de vele hyacinten en andere bolbloemen om de mozaïeken op tijd af te krijgen. "Het wordt een weekeinde dat waarschijnlijk in zijn geheel mooier wordt dan het vorige", zegt Joop Suurmond, vice-voor- zitter van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Lisse. "Nu staan er zoveel bolbloemen in bloei, dat het werkelijk gran dioos wordt. Daarbij komen dan nu ook nog de vele schitterende mozaïeken". Suurmond is voorzitter van het comité dat in Lisse de jaarlijkse mozaïekwedstrijd organiseert. Dat gebeurt nu alweer voor de twintigste achtereenvolgende keer. Het initiatief voor de wed strijd werd in het verleden geno men door de heren Sprink en Bakker. "Dat kun je de voor vechters van het mozaïekgebeu- ren in Lisse noemen. Maar hoe zij op het idee zijn gekomen om die wedstrijd te houden wget ik niet", aldus Suurmond. Geleidelijk aan groeide de mo zaïekwedstrijd in Lisse uit tot een massaal gebeuren, waar hon derden inwoners van het bloem bollendorp meewerken. Zo en thousiast zelfs, dat er tussen tal van straten een al jaren durende competitiestrijd gaande is. Waar bij het er uiteraard om gaat wel- Bewoners jan het Burgemeester De Graafplein in Lisse hard aan het werk bij hun mozaïek, (foto Holvast) ke straat het mooiste mozaïek le vert. Suurmond: "Vooral de compe titie tussen de bewoners van de Fazantstraat en die van het Bur gemeester De Graafplein is tradi tie. In die straten wordt werkelijk met man en macht ge werkt om als beste uit de bus te komen. En de resultaten liegen er dan ook niet om". Uniek Volgens Suurmond is de orga nisatie in Lisse uniek te noemen. Behalve voor de naalden en krammen zijn er voor de deelne mers geen kosten verbonden aan het meedoen. Zowel bloemen als ander materiaal wordt kosteloos door de organisatie ter beschik king gesteld. "Dat is mogelijk doordat wij vele sponsors heb ben in het dorp. Die krijgen voor eep bepaald bedrag een mozaïek van ons aangeboden. Die mo zaïeken worden door leerlingen van de tuinbouwschool in Lisse Evenals bij het corso van vori ge week speelt ook bij de mo zaïekwedstrijd het koude voor jaar de organisatie parten. Vooral aan gele hyacinten is een groot gebrek. "We hebben dan ook be gin deze week de deelnemers een brief gestuurd waarin we toe stemming geven om andere bloe- mensoorten zoals tulpen en nar cissen te gebruiken. We zijn ons 'gestoken' en daarna uitgezet in het dorp. De scholieren werken een dag voor ons aan de mozaïe ken en krijgen daar geld voor. Dank zij de bijdragen van de sponsors kunnen we de organi satie elk jaar weer financieel rondkrijgen", vertelt Suurmond. ervan bewust dat dat veel vraagt van het improvisatievermogen van de mensen, maar de meesten hebben zoveel ervaring dat dat naar ons idee geen probleem moet zijn", zegt Suurmond. In Lisse zijn vijf verschillende categorieën mozaïeken te zien. Zoals het zogenaamde fijnstte- ken, waarbij de 'nagels' van de hyacint worden vastgestoken in het tempex; het grofsteken met de kelken; de ruimtelijke mo- zaiëken waarbij in reliëf wordt gewerkt, en het strooiwerk. Voor de jeugd tot 12 jaar is er een apar te categorie. Er zijn dit keer 47 deelnemers. Dat is iets minder dan vorig jaar. Suurmond: "Dat komt omdat er wat minder deel de categorie jeugd hebben ingeschreven". De mo- zaiëken worden morgenochtend vroeg door een jury bekeken, waarna morgenavond de prijzen .worden uitgereikt. Internationaal De mozaïeken in Lisse staan dit jaar in internationale belang stelling. Een persbureau uit Den Haag maakt op verzoek van een groot aantal geïllustreerde bla den in Duitsland, Engeland en Frankrijk een reportage van het bloemengebeuren in Lisse. Een reportageteam van het bureau trekt vandaag en morgen door het bloembollendorp om het een en ander vast te leggen. Volgens Suurmond is het de bedoeling dat de reportage volgend jaar kort voor het mozaïek-weekein de in de verschillende bladen wordt geplaatst. "Dat betekent dat we flink aan de weg timme ren met onze activiteiten". Waarschijnlijk volgend jaar wordt het mozaïekenweekeinde iri de streek een nog grootser op gezet gebeuren. Suurmond: "We hebben dit jaar al gesprekken ge voerd met mensen uit Noord- wijk, Noordwijkerhout, Hille- gom en Sassenheim om te ko men tot een samenwerking. Al les was bijna in orde. alleen in Sassenheim kon men dit jaar de organisatie niet rondkrijgen. Maar ik verwacht dat er in 1987 een goede kans is dat we elkaar alsnog weten te vinden. Zoals het corso een massaal streekge- beuren is waar vele honderddui zenden naar toe komen, moet dat ook met de mozaïek wedstrijd kunnen. Maar we weten dat dat alleen mogelijk is als we de krachten bundelen". Die samenwerking betekent echter niet dat er een andere or ganisatie voor de wedstrijd komt. "We blijven gewoon op de oude manier werken, maar we stemmen het een en ander op el kaar af. Maar ook op het gebied van het reclamemaken en het in kopen van materiaal sta je ster ker als je het met elkaar doet. Bo vendien kun je nog veel van el kaar opsteken". Noordwijkerhout Ook Noordwijkerhout maakt zich op voor het mozaiëken- weekeinde. Dit jaar organiseert de Stichting Evenementen Noordwijkerhout (SEN) het mo- zaiëken steken en -leggen voor de vijfde keer. Vanaf morgen zijn er in het dorp ongeveer 35 bloe- menkunstwerken te zien. In Noordwijkerhout zijn vooral de scholen betrokken bij het maken van de mozaiëken. Tot voor dit jaar bleef dat beperkt tot het strooien van de bloemen, nu zijn tal van scholen overgegaan op het veel meer werk vragende 'steken'. Hierbij worden de kel ken of nagels van de hyacinten met behulp van spelden op het tempex geprikt. Het voordeel hiervan is dat details en contou ren van de mozaïken beter uitko men. Bovendien kunnen de kunstwerken rechtop worden gezet. Het aardige in Noordwijker hout is dat de mozaïken onge veer een week blijven liggen. Be zoekers van de streek kunnen daar ook na zondag nog een kijk je nemen bij de kunstwerken. Ook op diverse plaatsen in Noordwijk aan Zee en Noord- wijk-Binnen zullen morgen en zondag fraaie bloemenmozaïken te zien zijn. In alle drie de dorpen is een route uitgezet langs de mozaïe ken. Bij de VVV-kantoren in Lis se (aan de Grachtweg), Noord wijk (aan de De Grent) en in Noordwijkerhout (aan de Heren weg) zijn de gratis routekaartjes verkrijgbaar. De gouden koets van de oranjevereniging in Noordwijkerhout. (foto Holvast) ALPHEN AAN DEN RIJN - Jan van der Horst (61) en Jan de Wit (60) hebben gistermiddag uit handen van burgemeester Paats de zilveren ere medaille van de orde van Oranje-Nassau uitgereikt gekregen. Dat gebeur de tydens de officiële receptie van de Alphense atletiekvereniging AAV '36, die het vijftigjarig jubileum vierde. Beide AAV-leden, die inmiddels veertig jaar aan de club verbonden zijn, ontvingen de koninklijke onderscheiding voor hun vele verdiensten voor het atletiekgebeuren in Alphen. "Een jubilerende club als AAV '36 heeft continue mensen nodig die hun schouders er onder zetten. U bei den dankt deze medaille aan eigen verdiensten. Maar u geldt ook als representanten voor alle anderen die in de vereniging actief zijn ge weest", lichtte burgemeester Paats de onderscheiding toe Hij dichtte de jubilerende atletiekvereniging veel wilskracht toe. "De vereniging heeft in het verleden moeten vechten voor hun positie en een verbetering van de accommodatie. Dat geldt ook voor de toekomst, waar in een kunststofbaan gewenst is. Maar, zoals voorzitter Frits van Maurik in de pers terecht stelde, AAV '36 is vijftig jaar jong. Zijn gelijk vindt hij in het grote aantal jeugdleden. De club zal ook in de toekomst van zich laten horen. Ook al omdat het in de top mee wil doen'' AAV-praeses Van Maurik zette ook Wijnand van der Leek, vijftig jaar lid en eerste voorzitter, in de schijnwerpers. De oprichter van destijds kreeg een cadeau aangeboden. Burgemeester Verhoef van Ter Aar is zich ook bij AAV betrokken gaan voelen vanwege de jaarlijkse wegklassieker de Twintig van Alphen', die ook zijn gemeente aandoet. Hij kwam met een gedenksteen van zijn gemeente, die een plaats in de bestuurskamer van AAV '36 zal moeten krijgen. Ook bood hij de animator van de wed strijd, Ad Persoons, een stropdas van zijn gemeente aan. Namens de KNAU was voorzitter Wim de Beer aanwezig. De oud-Al- phenaar vond dat AAV - in zijn tijd AAV(erkade) - nationaal gezien nog niet genoeg aan de weg timmerde en achtte het ontbreken van een kunst stofbaan daar de oorzaak van. De Beer bood de jubilaris de bondsvlag aan. Verder namen nog leden van het district West 2, de afdeling Gouda en zusterverenigingen het woord. Zij kwamen met geschenken en felici taties. Het mooiste geschenk kwam later op de avond van de leden zelf. die de club een wedstrijdsecretariaatsgebouw aanboden. AMSTERDAM (ANP) - Fatima en Najat Belmahdhi, twee Marok kaanse meisjes die met uitzetting worden bedreigd, mogen voorlo pig in Nederland blijven. Zij kunnen de beslissing over een be roepsschrift tegen de afwijzing van hun verblijfsvergunning bij de Raad van State afwachten. De vice-president van de Amsterdamse rechtbank mr. R. Gisolf heeft dat gisteren bepaald in het kort geding dat de vader van het tweetal had aangespannen om uitwij zing te voorkomen. De twee meisjes wonen sinds 1984 bij hun ouders en hun twee broers in Amsterdam. Vader Belmahdi woont al twintig jaar in Nederland. In 1979 kwamen zijn vrouw en twee zoons over. Fati ma en Najat bleven in Marokko bij familie achter totdat het gezin een grotere woning zou vinden. Toen dat in 1984 het geval was, haalde Belmahdi zijn dochters meteen naar Nederland. De twee meisjes kregen echter geen verblijfsvergunning. Omdat hun vader in 1982 door zijn eigen toedoen werkloos is geworden en niet over voldoende middelen van bestaan beschikt, komen zij niet voor gezinshereniging in aanmerking. ARNHEM (ANP) - De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren gevange nisstraffen uitgedeeld aan twee voormalige onderofficieren van het 17e pantser infanteriebataljon in de De Ruyter van Stevenick-ka- zerne in Oirschot. Ze maakten in 1984 en 1985 deel uit van een groep van in totaal acht officieren en on derofficieren die dienstplichtige soldaten stelselmatig mishandel den en beledigden. Een 25-jarige sergeant uit Eind hoven werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee weken on voorwaardelijk. Hij moet de straf uitzitten in Nieuwersluis, een straf inrichting voor militairen. Volgens de krijgsraad was bewezen dat hij minderen opzettelijk had geslagen, geduwd (geen strafbaar feit vol gens de krijgsraad) en had aange zet tot haat. Zo had hij verschillen de keren gezegd dat "Turken en zwarten als levende schietschijf moesten worden gebruikt". Bij de, bepaling van de strafmaat speelde mee dat het binnen de kazerne aan de nodige leiding had ontbroken, aldus de president van de krijgs raad. Een tweede verdachte, een 26-ja- rige sergeant uit Den Bosch, werd veroordeeld tot een gevangenis straf van zes weken waarvan vier weken voorwaardelijk. Hij moet eveneens zijn straf uitzitten in L Nieuwersluis. Hij had zich volgens de krijgsraad schuldig gemaakt aan opzettelijk stompen, slaan en schoppen. Ook had hij minderen bedreigd, uitgescholden en geklei neerd. De sergeant verklaarde zijn minderen te hebben uitgescholden om ze daarmee te stimuleren tot betere prestaties. De raadsman van de sergeant, mr. A.D. Kok, deed een felle aanval op de superieuren in de De Ruyter van Stevenick-kazerne. De mis standen in Oirschot gebeurden on der de supervisie van een batal jonscommandant en i mer van de commanderend offi cier. Deze zelfde officieren hebben de sergeant onmiddellijk ge schorst, in salaris gekort en zijn ere-koord voor goede verdiensten ontnomen. "Als er een prijs voor lafheid zou moeten worden uitge reikt, zouden deze twee officieren hoog genoteerd staan op de lijst van kandidaten", aldus mr. Kok. Twee andere militairen, een eer- ste-luitenant en een kapitein, zyn vandaag voor de krijgsraad in Arn hem verschenen om zich te verant woorden voor de misstanden in de kazerne in Oirschot. LONDEN - Achteraf zeggen alle Britse commentatoren natuurlijk weer, dat het allemaal te voorspel len was. Dat het eigenlijk helemaal niet gek is dat wat als een gewoon klommen gevangenen op het dak, en uit de jeugdgevangenis van De vizes ontsnapten 37 jonge crimine len. Allerlei kleinere incidenten arbeidsgeschil begon, woensdag andere Britse gevangenissen blij- LONDEN - De rust keerde giste ren weer in de Britse gevangenis sen, nadat gevangenen de avond en de nacht daarvoor een spoor van verwoesting door ten minste 18 cellencomplexen in het hele land hadden getrokken. door Herik Dam Een van de betrokken gevange- nissen brandde geheel af. Andere raakten zwaar beschadigd, en gis teravond waren nog zeker 12 van de bijna 50 gevangenen die in de algehele verwarring wisten te ont snappen, op vrije voeten. De oorzaak van de ernstigste rel len die er in het gevangeniswezen van het naoorlogse Engeland zijn geweest, is het arbeidsgeschil tus sen de bond van de cipiers, de POA, en het ministerie van binnen landse zaken. Het ministerie wil andere dienst roosters invoeren, die zouden bete kenen dat de cipiers een groot deel van hun lucratieve overuren kwij traken. De POA reageerde woens dag met de weigering overuren te draaien. Dat deed bij de gevange nen vrijwel direct de vlam in de pan slaan. Gisteren werden ijlings gevan genkampen in kazernes in gereed heid gebracht voor de opvang van de honderden gevangenen die bij de verschillende branden en ver nielingen hun onderkomens kwijt zijn geraakt. De POA schortte gistermiddag, terwijl de balans van de rellen nog werd opgemaakt, voorlopig alle ac ties op als „een teken van goede wil". Vandaag zal de bond bespre- QOOr kingen hebben met vertegenwoor- m l, n digers van het ministerie van bin- nenK Uam nenlandse zaken. Minister Hurd (binnenlandse za ken) zei gisteren in het Lagerhuis dat hij alleen met de bond wil gisteren tot grote rellen gevangenissen leidde. hier dan nog buiten beschou wing. En al dit oproer heeft maar één oorzaak: het verschil van me ning dat de vakbond van cipiers, de Prison Officers Association (POA), heeft met de minister van binnenlandse zaken. - Waar gaat het precies om? Het ministerie van binnenlandse ters van de cipiers te doen. Dat was finaal tegen het zere been van de 18.000 cipiers die En geland telt. De roosters zijn name lijk op dit moment nog zo opge steld dat de cipiers optimale moge lijkheden tot het maken van overu ren hebben. En daarvan wordt vol op gebruik gemaakt. De gemiddelde cipier maakt 16,5 i per week, boven- De voorlopige balans: in Bexhill brandde een gevangenis tot de - grond toe af, en ontsnapten 12 ge- Douglas Hurd, gaf onlangs richtlij- derhandelen als deze de dreiging vangenen; in Bristol moest politie HUH H) DHHMIHI «•- Het geld dat daarmee wordt ken, onder leiding van minister maakt gemiddeld 30 pro- i verdere acties geheel van tafel verwijdert. „Wij praten niet met het pistool op onze borst gericht", aldus de minister. uit die erop neerkwamen dat de directies van de gevangenisen oor het recht krijgen iets het inkomen geen zouden kunnen worden ge maakt, zou dat dus een enorm in komensverlies betekenen. De werkplaats van de gevangenis Northeye in Sussex is door brand totaal vernield Bij jaarsalarissen van 5400 pond (20.000 gulden) voor een begin nend cipier tot 7000 pond (28.000 gulden) voor een gevangenbewaar der met 15 dienstjaren achter de rug zou zoiets geen sinecure zijn. Vandaar dat de POA onmiddellijk in het geweer kwam en acties aan kondigde. Die acties hielden in, dat de bond in verschillende gevangenissen met minder ernstige delinquenten een verbod op het maken van over uren uitschreef. Wat raar, zou men zeggen. Dat is toch precies wat het ministerie van binnenlandse zaken Recreatie Jawel, maar zonder veranderde roosters (waarmee het ministerie overigens denkt 24 miljoen gulden te kunnen besparen) betekende het verbod van de vakbond een ernstige verstoring van het norma le leven in de gevangenissen. Het verbod sneed met name diep in de uren recrëatie en in de bezoe kuren van de gevangenen, die daarop op de enige manier reageer den die voor hen openstond: door rotzooi te gaan trappen. Maar er waren meer redenen voor de opstand: de gevangenen hebben de buitenwereld ook dui delijk gemaakt dat ze achter de ci piers, door hen gewoonlijk weinig complimenteus „the screws" ge noemd, staan. Daar zijn de cipiers, zo schreef de Daily Mail gisteren zuinigjes, best een beetje trots op. Er is nog een laatste reden waar om de Britse gevangenen amok zijn gaan maken (en hier kunnen allerlei commentatoren inderdaad* triomfantelijk uitroepen: „zie je wel, ik heb het voorspeld", want er is geen Britse krant die dit niet ooit eens heeft geschreven): de treurige toestand in de gevangenissen. Engeland heeft onder leiding van de zeer op orde en gezag ge stelde premier Thatcher thans rela tief veruit het hoogste aantal ge vangenen van West-Europa. En daar zijn de Britse gevangenissen allerminst op berekend. Er is, ondanks het intensieve bouwprogramma van de laatste paar jaar, een schrikbarend tekort aan cellen. De Britse overheid heeft dat voor een deel opgevan gen door gevangenissen die allang afgebroken hadden moeten wor den, in dienst te houden. Zo zitten er in Engeland gevan genen in gebouwencomplexen die nog uit de 18e eeuw dateren. Twee tot drie man in één kleine cel is ge woon, in sommige gevangenissen zijn de hygiënische omstandighe den zo ouderwets dat men niet kan geloven zich in een beschaafd land te bevinden. VERKIEZINGEN DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken, CDA) vindt voortzetting van de huidige coalitie na de verkie zingen het meest gewenst, maar deelneming van D66 is zeer wel denkbaar. "Met D66 moeten we op defensie en so ciaal-economisch gebied tot re delijke compromissen kunnen komen", aldus De Koning in het laatste nummer van het CD A-partij blad. De Koning ziet weinig in een kabinet CDA-PvdA. "Dat lijkt me niet raadzaam, dat is vragen om moelykheden". Uitspraken van de PvdA, als 'de rijken wor den rijker en de armen armer' noemt De Koning demagogie "Dit soort uitspraken zijn met cijfers weerlegbaar. Maar zoals meestal: het ligt lekker in de mond dus je zult het niet zo ge makkelijk kunnen veranderen. Het is een heel bewuste tactiek van de PvdA. Onaanvaard baar". BALK (ANP) CDA-fractie voorzitter De Vries heeft giste ren op een spreekbeurt in Balk (Friesland) gewaarschuwd voor een te snelle conclusie dat een ramp als met de kerncentrale in Tsjernobil in Nederland nooit zou kunnen gebeuren. Daar voor acht De Vries de informa tie over de oorzaken op dit mo ment nog te vaag. De Vries vindt dat een meer en completer inzicht gewenst is alvorens de discussie over uit breiding van kernenergie in Nederland voort te zetten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21