De tweestrijd van Rob Theuns Alleen Lendl kan 'Ede' nog redden 'IJsselmeervogels is er nog niet' Ajax boos over 'monopolie' PSY VV Valken '68 Voorschoten Basketballers blijven thuis Titelstrijd Quick Boys en spanning om KNVB-cursus V.V. LEIDEN-T.A.V.V. VRIJDAG 2 MEI 1986 SPORT PAGINA 13 EDE (GPD) - Het 'lentefeest' van Gies Pluim is amper goed op gang gekomen of de kater dreigt al. De ietwat aangeslagen organisator van het invitatietoernooi in Ede gaf gisteren toe „ernstig teleurgesteld" te zijn over de publieke belangstelling. Ondanks het feit dat onder ideale omstandigheden de beste speler ter wereld (Ivan Lendl) en een Nederlander (Michiel Schapers) op het centre-court stonden, werden de tribunes - waar zo'n. 6000 plaatsen beschikbaar zijn - bevolkt door hooguit 1500 toeschouwers. Ofschoon Pluim 'echt niet' kon (toch een gewillig gravel-liefheb- vertellen hoeveel toegangsbewij- ber) zich 's ochtends door Scott zen inmiddels zijn verkocht - de Davis liet afdrogen, zag de Edese sponsors schijnen in de voorverko- toemooibaas tot zijn afgrijzen dat pen hoop betaalde en onge- diens hoog favoriete landgenoot te- bruikte relatiekaarten te hebben gen de Amerikaan Mike DePalmer ingeslagen, terwijl brengst gisteren „direct bank is gebracht" - lijkt het toer- eerste set, nooi behoorlijk verliesgevend te T gaan worden. Het aantal dagop- werd geconfronteerd met een 4-1- laar de achterstand in de tie-break 1 Lendl kon de zaken echter als- 20.000 nog rechttrekken, al was hij „heel toeschouwers dat de organisatie ontevreden over zijn spel. De nodig heeft om ten minste quitte te knieblessure die hem begin april spelen, is in elk geval nog lang niet nog uit onder andere de WCT-fina- le in Dallas hield, wilde de Oosteu- al geen twijfel meer over bestaan dat het exhibitie-toernooi een fi nancieel debacle tegemoet gaat, te meer daar een andere potentiële publiekstrekker gisteren werd uit geschakeld. Michiel Schapers ver richtte op de dag van de arbeid weliswaar veel overwerk, maar moest zich na bijna twee en een half uur spelen toch gewonnen te gen Miloslav Mecir, 11e op de we reldranglijst. Ondanks het feit dat de Neder lander net als ruim een maand ge leden in Rotterdam tegen Stefan Spakenburgers willen eerherstel Michiel Schapers sneuvelde gisteren toedoen van de Tsjech Mecir. Een Pluim. Ede in de achtste finales door tegenvaller voor organisator (foto ANP) Gies Pluim heeft de moed welis- =ndaarby i t als excuus tydëns de b'USde de" vaar geenszins verloren („de men- aanvoeren. Op een harde baan de een match t kreegi s, len die het kunnen weten zeggen heb ik er wel last van. maar op gra- de met bronchitis kampende dat het de komende dagen beter vel gaat het goed, dan kan ik ten- Tsjechische tegenstander er toch ja hoe groot het verlies zal zijn, in de partij voor zich op te eisen, wordt straks vanzelf duidelijk. Dan „Réuze jammer", vond Pluim, drijft Gies Pluim in de Rijn of is hij daarbij ook een beetje denkend kleiner gaan wonen, zoals hy eer- aan de toeschouwers die hem dat der (gekscherend) heeft aangekon- ongetwyfeld zal schelen. Of en zo digd. wordt; daar vertrouw ik dan i minste glijden. Gezien het advies op"), maar de immer optimistische van de dokter zou ik eigenlijk niet toemooi-directeur moet hier toch moeten spelen, maar hij heeft er langzaam gaan twijfelen aan de niet bij verteld hoe lang het gene- goede afloop. Dat moge ook blij- zingsproces duurt. Dat kan wel ken uit zijn overpeinzingen om in twee maanden vergen en zolang de toekomst „misschien toch kan en wil ik niet wachten", met twee wedstrijdsessies te gaan Want Lendl heeft zijn zinnen ge- werken". De kaarten zouden dan zet op de Open Franse tennistitel, minder prijzig worden, waarmee die hij vorig jaar in de finale aan eigenlijk meteen het voornaamste Mats Wilander verspeelde. Het feit struikelblok is aangegeven, Gisteren moest er per maar liefst 55 gulden worden geteld om het Tesqua-park te mo- gen betreden en vandaag is dat nog schelen. Natuurlijk is het beter dat z(jn eeuwige rivaal John McEn- per persoon roe heeft aangekondigd niet naar Parijs te zullen komen, kan de een van de wereld weinig i tientje meer. Voor het door- hij er wèl zou zijn, i snee publiek natuurlijk een te gro- het toernooi blijft toch sterk ge- te financiële offer, dat behoorlijk noeg. Als je wint zullen sommigen altijd zeggen dat het komt omdat McEnroe afwezig was; maar dat weet over drie jaar toch geen mens meer". Het is voor Gies Pluim te hopen dat de opvallend vrolijke Lendl het afschrikt. De zakenman uit Bennekom be kende overigens even knap zenuw achtig te zijn geweest tijdens het eerste optreden van de Tsjechoslo- waakse troef met in gedachten de evenement in Ede ook als een se- nogal gênante manier waarop de als zesde geplaatste Tomas Smid LEIDEN - Het Nederlands i nen basketbalteam is vandaag niet afgereisd naar Tsjechoslo- wakije. Oranje zou tot 9 mei in de omgeving van Praag een trai ningsstage houden en deelne men aan een vier landentoer- nooi met Bulgarije, Grieken land en Tsjechoslowakije. De Nederlandse Basketbal Bond heeft afgezien van de stage na overleg met de eigen medische commissie, het KNMI en het in- fo-centrum van het ministerie van WVC. Uit het overleg bleek dat er momenteel sprake is van concrete risico's van een radio actieve besmetting door stof deeltjes die door de wind uit Tsjernobil over Oost-Europa ge voerd worden. Door onvolledi ge informatie uit de Sowjet- Unie en Tsjechoslowakije kan de basketbalbond de omvang van de risico's niet taxeren. Er zal nu geprobeerd worden om in eigen land een alternatief pro gramma op te zetten. BS Leiden. Nagenoeg alle spelers die het vorig seizoen voor BS Leiden uitkwamen zullen ook het ko mend jaar voor de basketbal- eredivisionist spelen. Gisteren bereikte de club overeenstem ming met center Bert Kragt- wijk. Na Sander Kales (overigens de enige niet-international), John Emanuels, Hans Heijde- man en Daan van Egmond is Bert Kragtwijk de vijfde speler die heeft toegezegd te blijven. Ruud Harrewijn, die ook vol gend seizoen de coach zal zijn, voert nog besprekingen met de in de selectie van bondscoach Heger teruggekeerde Toon van Helfteren. De Delftse routinier heeft al eerder te kennen gege ven bij Leiden te blijven, óf te stoppen met basketbal. Speel tijd, of beter gezegd het eventu eel moeten inleveren daarvan in geval het budget van de nieu we sponsor het aantrekken van een Amerikaan toelaat, is het voornaamste onderhandelings punt. Van de oude kern keren Emill Hagens (Den Bosch), Oscar Ka- les (Amerika) en Leon Zaal niet terug. ABCOUDE - IJsselmeervogels leek vorig jaar een punt te hebben gezet achter een tijdperk. De 'beste amateurclub aller tijden' was af gegleden naar een voor de vereni ging onwaardig niveau, want de Spakenburgers speelden geen rol van betekenis in de titelstrijd. De met zoveel successen ver wende formatie leunde altijd zwaar op de inbreng van Jan Vedder, Henk de Graaf en Jaan de Graaf. Toen eerstgenoemde middenvel der stopte en de beide andere ve detten nauwelijks meer te motive ren waren, bleef er vorig seizoen nog maar weinig over van het eens zo trotse elftal. In het seizoen 1983/ '84 legde de ploeg ten koste van on der meer Rijnsburgse Boys nog wel beslag op de zaterdagtitel, maar dat leek de laatste stuiptrek king. De 'rooien' sliepen in het tweede jaar onder Pierre Stevenaart (die Vogels ook in de gouden periode trainde) in. De huidige oefenmees- ter van DOVO was niet meer in staat de ploeg te motiveren. De te leurstelling om een verloren sei zoen werd nog groter, toen buur en aartsrivaal Spakenburg deed wat daarvoor alleen aan IJsselmeervo gels was voorbehouden: de 'blau wen' werden algeheel amateur- kampioen. Die 'schande' moest zo snel mo gelijk worden uitgewist. Onder de hoede van Ton Pronk is het elftal hard op weg om de alleenheer schappij in het zaterdagvoetbal te herwinnen. De belangrijkste taak van de ex-verdediger van Ajax en FC Utrecht was om Jaan de Graaf en Henk de Graaf (overigens geen familie) tot grootste daden aan te sporen en daar lijkt de inwoner van Abcoude in te zyn geslaagd. Hoe wel beide spelers veel van hun scherpte zyn kwijtgeraakt, gaan zij voor Pronk door het vuur zoals in KATWIJK - Voor Rob Theuns breken er spannende da gen aan. Met de voetballers van Quick Boys is de Baren- drechter in gevecht gewikkeld om het kampioenschap van de zaterdageersteklasse B; daarnaast voert de oefenmees- ter een duel met de KNVB, die deze week uitsluitsel geeft of Theuns wordt toegelaten op de cursus coach betaald voetbal. Liefst 55 trainers gaven blijk van hun belangstelling voor de lessen, waarvoor 'Zeist' slechts 16 plaatsen ter beschik king heeft gesteld. Theuns verkeert deze week in grote onzekerheid, omdat hij er niet' gerust is op een goede af loop. Quick Boys kan zijn vertrekkende trainer een duwtje in de rug geven door morgen het belangrijkste duel van de competitie, tegen IJsselmeervogels dus, winnend af te sluiten. "Dat ik by. zo'n grote club werk zaam ben, werkt natuurlijk in mijn voordeel", praat Theuns zichzelf moed in, "ik loop nu toch alweer acht jaar mee in die trainerswereld en heb nu ervaring die anderen niet hebben. Ik hoop dat de keuze commissie van de KNVB de zaak eerlijk bekijkt en niet alleen afgaat op namen. Mijn seizoen zou uiter mate goed zijn, als ik word toegela ten". De naam Theuns zal Rinus Mi- chels, de man die de zestien kno pen uiteindelijk doorhakt, toch niet onbekend in de oren klinken. De geboren Rotterdammer kan im mers bogen op een tieryarige car rière in het profvoetbal. Negen sei zoenen versleet Theuns bij Feye- noord, één jaar maakte hij een tus senstop bij AZ'67. Het voert echter te ver om de voetballoopbaan glan zend te noemen, want de meeste van zijn wedstrijden speelde Theuns in de reserve-elftallen. "Had ik in de huidige periode ge speeld, dan kwam ik moeiteloos in de basis van Feyenoord", gelooft hij. "Ga maar na: ik moest concur reren met jongens als Van Hane- gem, Hasil en Wim Jansen. Kan jers, waar ik niet tegenop kon. Dat was mijn pech". Veel moeite kostte het Theuns dan ook niet om zijn carrière ten behoeve van een trainersloopbaan op te geven. Tijdens zijn actieve periode was de 38-jarige leraar op een technische school al gefasci neerd geraakt door Het Vak. Ter wijl hy zich verbond aan clubs als Germania en Barendrecht, door liep Theuns de cursussen oefen- meester III, II en I. "Het vak trai ner leer je daar natuurlijk niet", meldt hij, "in de praktijk steek je het meeste op. Ik wil niet zeggen dat die papiertjes waardeloos zyn, dat niet, want je neemt interessan te dingen op. Maar op het veld ge beurt het nu eenmaal, niet in de klas". De 'papierloze' Cruijff stelt Rob Theuns als voorbeeld. "Het is toch klasse wat die jongen daar doet. Van zijn ideeën kunnen de trainers veel opsteken. Bij Quick Boys laat ik zo af en toe aanvallers verdedi gen. Weten ze ook wat het is. Ach, zo pik je van iedereen wat op. Bij Barendrecht heb ik van Jan Rab veel opgestoken. Van hem heb ik geleerd datje een voetballer vreug de aan het spellefje moet laten be leven". Niet alleen de spelers, maar de toeschouwers in Katwijk kunnen hun lol sedert de komst van Theuns niet op. Sinds lange tijd maakt de plaatselijke trots een goed seizoen door. Wanneer mor gen van IJssemeervogels wordt ge wonnen, sty gt Quick Boys met stip op de ranglijst. "Ik heb vooral ge werkt aan de mentaliteit", ver klaart Rob Theuns het geheim. "Ik heb ze geleerd pijn te lijden, dat was namelijk het grote manke ment in Katwijk. Voetballen kun nen ze allemaal als de beste, maar daarmee heb je natuurlijk geen wedstrijd gewonnen". Theuns sleutelde voorts aan de defensieve speelwijze van Quick Boys. "Ze kleunden er te vaak on bezonnen in en werden daardoor te gemakkelijk uitgespeeld. Ik heb ze geleerd geduldiger te zijn en ze ver telt pas in te stappen door Rob Onderwater en Fred Segaar Quick Boys-trainer Rob Theuns„lk heb ze geleerd pijn te lijden. Voetballen kunnen i naar daarmee heb je natuurlijk geen wedstrijd gewonnen". bal veroverd kan worden. Maar laat één ding duidelijk zijn: het zijn de spelers die het hebben gedaan. Ik kan natuurlijk praten totdat ik een ons weeg, als de jongens niet luisteren sta ik mooi voor aap. Trai ners moeten niet de fout maken zichzelf belangrijker te vinden dan de spelers". De Katwijkse voetballers volg den de lessen van Rob Theuns nauwgezet, leerden de resultaten. "Toch heb ik het hier niet gemak kelijk gehad", verhaalt hij, "ik drong aanvankelijk moeilijk tot de de groep door. Wat dat betreft zyn ze hier stugger van aard dan in dc stad. Maar ik heb ze leren waarde ren. Wat me opvalt is dat ze als vrienden met elkaar omgaan. Mooier kun je natuurlijk niet heb ben". De band mag buiten het veld dan wijst Theuns naar de afgelopen za terdag gelukkig tot stand gekomen 1-2 zege bij DOVO, "wij hebben dit seizoen al zo vaak pech gehad, dat wel hecht zijn, in het veld rammelt ik vind dat we zaterdag recht had- het elftal de laatste wedstrijden. Opvallend nu een zo fel begeerd kampioenschap valt te verdienen. "De spanning verlamt sommige spelers", oordeelt Theuns, "daarby zijn anderen uit vorm. Frank van der Kleij speelt onder zijn niveau, ook Floor van Duyn komt de laat ste tijd niet uit de voeten. Maar de jongens blijven er tenminste voor knokken, dat is een groot voor deel". En wie hard werkt, dwingt het geluk af. "Mag het een keer", ver- den op geluk. Een keer heeft het ons in de thuiswedstrijd tegen DO VO meegezeten. Toen hebben we onverdiend gewonnen, de overige overwinningen hebben we zelf af gedwongen met goed en aanval lend voetbal". De beste aflevering draaide Quick Boys dit seizoen op Nieuw Zuid tegen IJsselmeervogels af. De tegenstander van zaterdag denkt nog met afgrijzen terug aan de 4-1 nederlaag. "We mogen niet verlie zen", is Theuns zich het belang be- ADVERTENTIE a.s. zaterdag 14.30 uur SPORTPARK DE MORS SMARAGDLAAN 1E KLAS LVB GROOT 1E JUNIOREN TOERNOOI om de Morschbokaal GEBR. OPDAM B.V. AUTOSLOPERIJ Voorschoterweg 41, Valkenburg, tel. 315101 EINDHOVEN/AMSTERDAM (ANP/GPD) - Voetballer John Bosman zal morgen beslissen voor welke club hij het komende seizoen zal uitkomen: Ajax of Anderlecht. De 21-jarige Ajax-aanvaller nam dat besluit op advies van zyn zaakwaarnemer Ger Lagendijk. Ploeggenoot Gerald Vanenburg tekende gisteren een vieijarig contract met PSV. „Het gaat", aldus Lagendijk, „bij Bosman niet om geld. Echt, hy is een van de weinige voetballers die niet op de eerste plaats naar het financiële voordeel kijkt. De kwestie is dat John pas 21 jaar is en dat er voor hem in korte tijd erg veel is gebeurd. Kort geleden was hij nog wisselspeler by Ajax en wilde hy graag weg. Nu krijgt hij van diverse kanten uiterst aantrekkelijke contracten aangeboden. Omdat het voor hem allemaal in een stroomversnelling is gekomen, heb ik hem aangeraden enkele dagen bedenktijd te nemen en alles op een rijtje te zetten. Beslist is er in ieder geval nog niets". Ajax, en dan met name technisch-directeur Johan Cruijff, wil Bosman graag behouden nu Ronald Koeman en Gerald Vanenburg naar PSV zijn overgegaan. Vanenburg, met wiens transfer een bedrag is gemoeid van 1,75 miijoen gulden, is mede aangetrokken op aandrang van enkele spe- wust van de wedstrijd, die zonder de geblesseerde libero Martin Haasnoot wordt gespeeld. "We zul len er dan ook van alles proberen. Maar we kunnen niet meer dan ons best doen". Nog een maand is Theuns werk zaam in Katwijk voordat hij wordt afgelost door Hans van der Zee, die overigens veelvuldig op Nieuw Zuid is te vinden. Een nieuwe club heeft hij nog niet. hoewel, met in gang van volgend seizoen treedt hij bij zijn oude club Barendrecht in dienst als jeugdcoördinator. Het is Theuns echter liever dat zich een gerenommeerde amateurvereni ging meldt. "En dat gaat zeker ge beuren". is hij hoopvol gestemd over de toekomst, waarin voor voetbal een ongctwyfeld grote plaats is ingeruimd. Het is zyn wens om over te stap pen naar de rijen der profs. "Maar mocht ik niet op de cursus worden toegelaten, dan ga ik net zo lief ver der met jeugd. Dc clubs beseffen niet hoe belangrijk dat is. Pas nu zyn bij een paar verenigingen de ogen open gegaan. By de jeugd leg je de basis voor de club. Laatje een jeugdspeler namelijk plezier bele ven aan het spelletje, dan zal hy niet zo snel naar een andere sport overstappen. Want het is toch dui delijk dat de interesse voor het voetbal afneemt. In Rotterdam zijn veel clubs op sterven na dood. Quick Boys heeft wat dat betreft geen klagen, want voetbal blijft voorlopig nummer één in Kat- Zo denkt de plaatselijke bevol king er ook over. want de Katwij- kers zyn van plan om massaal naar Spakenburg uit te rukken. Voor zichzelf en voor Quick Boys hoopt Theuns dat de gevechten met een positief resultaat worden beëin digd. de zeventiger jaren voor Steve naart. "Maar we zijn er nog lang niet", zegt Pronk (44). "De spelopvatting is zeker voor verbetering vatbaar. Soms gaat het allemaal nog te ge haast. Karakter en inzet heeft IJs selmeervogels genoeg. Dat hebben de spelers van huis uit, al liep de trainingsinzet vorig jaar nogal te rug. Er was een soort berusting in de groep geslopen. Ik ben gaan werken aan de discipline en aan de organisatie. Daar mankeerde im mers het nodige aan. Dat is nu ver beterd. Het klinkt misschien raar, maar ik was al blij met die periode- titel", aldus de voormalig interna tional. "Dat is het uitgangspunt ge weest. Het moest weer helemaal op poten worden gezet by de club". Gratie De 'Vogels' staan inmiddels ste vig op eigen benen. Na het behalen van de tussentitel bleef de ploeg overwinningen aan elkaar knopen. Het team ontmoette onlangs achter elkaar Noordwyk. Rijnsburgse Boys en Valleivogels. Concurrent Quick Boys rekende op minstens één nederlaag, maar IJsselmeervo gels hield vijf punten over aan de moeilijke (uit)wedstrydcn en staat nu dan ook twee punten voor op de Katwijkse concurrent. Pronk: "Nu we er zo goed voor staan, gaan we uiteraard strijden voor het kampioenschap. Maar ik had echt niet verwacht dat we zo ver zouden komen. Het gaat eigen lijk boven verwachting. We heb ben een kern van zes spelers. Zoals in elk team hebben ook wy minde re voetballers, maar die jongens to nen wel een geweldige inzet. In Spakenburg zien ze het liefst dat er elf jongens uit het eigen dorp in het veld lopen. Mark Schipper van Huizen is er bij gekomen. Hy is jong en heeft best een hoop kre diet, maar hy moet wel beter pres teren dan de rest. Anders raakt hij zo uit de gratie. Hy heeft het geluk dat-ie goed in de groep ligt. Is dat niet het geval, dan liggen ze er in Spakenburg zo uit". Op Nieuw Zuid is de situatie ei genlijk niet anders. Ook daar wordt een niet-Katwyker zéér kri tisch beoordeeld. Laurens Mouter, de huidige oefenmeester van colle ga-eersteklasser RCL, weet daar al les van. Spakenburg en Katwijk hebben zéér veel raakvlakken en dat gegeven maakt de confrontatie van morgen er juist zo interessant op. Ton Pronk bewaart slechte her inneringen aan Katwyk, want zyn ploeg leed er een dikke nederlaag. "Quick Boys heeft toen indruk op me gemaakt. De 4-1 overwin ning was zonder meer verdiend. Qua spelopvatting hebben we toen een lesje gehad. Vooral op het mid denveld en in de voorhoede zijn ze sterk. Ik beschouw die ploeg als een serieuze kandidaat voor de ti tel en dat zeg ik echt niet om IJs selmeervogels in een under-dog positie te drukken. Ik weet in elk geval dat ik de jongens niet hoef op te peppen. Voor de wedstrijd hoef ik niets te doen en tijdens het duel moet ik werkloos toezien. We moe ten er wat van zien te maken. Het moet een andere wedstrijd worden dan afgelopen zaterdag tegen GVW". Die ontmoeting ontaardde in een schoppartij. Voorstopper Wim Muys hield er een blessure aan over en zal waarschijnlijk niet van de partij zijn. "Jammer, maar met dergelyke omstandigheden heb je als trainer nu eenmaal te maken", aldus Pronk, die net als Quick Boys-trainer Rob Theuns hoopt te worden toegelaten tot de cursus coach betaald voetbal. Niet alleen voor IJsselmeervogels en Quick Boys, maar ook voor de respectie velijke trainers staat er het nodige op het spel. Dat kan morgen nog wat wor den.. ADVERTENTIE Iers van PSV onder wie Ruud Gullit. Gullit wil ook dat PSV van Ajax Frank Rijkaard aantrekt. De Amsterdammers willen hem niet laten ver trekken. De Amsterdamse club verzet zich, althans in woorden, fel tegen de monopoliepositie in Nederland die PSV nastreeft. Verder dan termen als „onfatsoenlijk" (vice-voorzitter Van Eijden) komt het bestuur van Ajax echter nog niet. In financieel opzicht lykt Ajax weinig te kunnen stellen tegenover de koopdrift van PSV, ook al zijn al meerdere malen „opvallen de aankopen" aangekondigd. „Ajax", zo vatte Ronald Koeman het probleem van de Amsterdamse club gisteren samen, „heeft nu dank zij het verkopen van mij en Vanen burg een hoop geld. Maar de afgelopen week is toch gebleken dat het niet iedereen kan krijgen die het wil. Dat bleek wel met Van Tiggelen. Als die was gekomen was ik misschien nog gebleven. Maar toen ik zag dat Ajax ook op hem geen vat kon krijgen, heb ik het maar voor gezien gehouden. By PSV ligt het heel anders. Daar is veel meer geld. Niet alleen daarom ben ik overigens naar PSV gegaan. Ik ben ook overgestapt omdat PSV sportief gezien meer toekomst heeft dan Ajax". Zaterdag 14.30 uur Sportpark aan de Duifraklaan te Valkenburg Aangeboden door DE PUYTER ASSURANTIËN

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13