VERKIEZINGS- PROGRAMMA'S werk- sociale inkomens vrede veiligheid tekort energie beleid ambtenaren media onderwijs VRIJDAG 2 MEI 1986 PvdA CDA VVD D66 SGP CPN PPR PSP RPF GPV EVP Terugdringen werk loosheid tot 500.000 in 1990, onder meer via arbeidstijdver korting tot 32 uur met behoud van koopkracht. Over werk wettelijk beper ken. Aanzienlijke uit breiding scholing voor werklozen. Terugdringen van de werkloosheid door herverdeling van werk. Verbete ring positie bedrijfs leven door matiging van arbeidskosten. Verkorting van de arbeidsduur van ambtenaren met tien procent in 1990. Uitbreiding van de scholingsmogelijk heden. Bestrijding Werk loosheid door ver groting van de struc turele economische groei. Arbeidstijd verkorting is een welkom aanvullend middel om de werk loosheid op korte termijn te bestrijden. Uitbreiding van de scholingsmogelijk heden voor werklo zen. Nieuwe banen scheppen door ver laging van arbeids kosten, stimulering van nieuwe bedrij ven en industrie- en technologiebeleid. Goede om-, her- en bijscholing. Krachti ger aanpak van her verdeling van werk. Groei werkgelegen heid door optimale economische groei. Gehuwde vrouwen die geen kostwinner zijn, mogen niet on der werklozen wor den gerekend. Mobi liteit bevorderen door soepeler rege ling van ontslag recht. ATV is niet het wondermiddel waarvoor het wordt aangeprezen. Drastische arbeids tijdverkorting tot 25 uur per week met behoud van inko men. Verplichting om een aantal vrou wen op de vrijko mende arbeidsplaat sen in te zetten. ATV betalen uit economi sche groei en waar dat niet mogelijk is door de overheid. Verruiming van VUT-regeling- Nadruk bij sche ontwikkeling op arbeidsintensie ve sectoren. ATV tot 30 uur per week in 1990 en 25 uur per week z.s.m. daarna. Herbezetting van de vrijkomende ar beidsplaatsen van minimaal 80 pro cent. Sterke uitbrei ding van scholings mogelijkheden. ATV tot 25 uur per week in 1990 met 100 procent herbe zetting. Volledig recht op betaalde ar beid. Uitgebreide mogelijkheden voor om-, her- en bijscho ling. Meer werkgelegen heid door grotere armslag voor het be drijfsleven. Ver schuiving van belas ting op arbeid naar belasting op kapi taal. Voorrang voor kostwinners bij het aanstellen van per soneel. ATV is geen allesomvattende op lossing voor werk loosheid. Voorwaarde voor herstel van Werk gelegenheid is een gezond bedrijfsle ven. ATV kan tot minder Werkloos heid bijdragen, evenals deeltijdba nen. groeibanen voor jongeren en scholing. Werkloosheidsbe strijding door in voering van een sabbatsjaar, ATV tot 32 uur per week. verlaging van arbeidskosten en stimuleren van selctieve groei. Verdere ontmoedi ging van overWerk is noodzakelijk. Koppeling lonen en uitkeringen herstel len. Studeren met behoud van uitke ring meer mogelijk maken. WW en WAO moeten mini maal 75 procent van het laatstverdiende loon zijn. Opheffen pensioenbreuk. Na stelselwijziging waarborging van de uitkeringsniveaus. De nadelige gevol gen van de pen sioenbreuk worden zoveel mogelijk ver meden. De huidige kinderbijslag-syste- matiek blijft gehand haafd. Het sociale mini mum-niveau moet zo goed mogelijk worden gewaar borgd. Als dat niet mogelijk is dan een malige uitkering voor echte minima. De kosten voor so ciale zekerheid te rugdringen door vermindering van het aantal uitke ringsgerechtigden. Lagere, maar langer durende werkloos heidsuitkeringen. De woningdelingsrege- ling in de bijstand moet worden afge schaft. Werklozen boven 45 jaar hoe ven hun eigen huis niet 'op te eten'. Werkgevers worden verplicht gedeelte lijk arbeidsonge schikten in dienst te nemen. Geen verdere aan tasting koopkracht echte minima. Kost winnersbeginsel moet uitgangspunt zijn voor sociale ze kerheid. Het weige ren van een aange boden baan moet bemoeilijkt worden. Gewetensbezwaren tegen elke vorm van verzekering verdie nen ruime erken ning. Minimum-uitkerin gen moeten worden verhoogd, gekop peld aan een verho ging van het mini mumloon. WW en WAO-uitkeringen verhogen naar 80 procent van het laatstverdiende loon. Versoepeling van de sollicitatie plicht. Er moet een inko- mensdervingswet komen die alle be staande regelingen vervangt. Het uitke ringspercentage be draagt minimaal 80 procent van het laatstverdiende loon. AOW, AAW en bijstandsuitkeringen blijven tot 1990 ge lijk in koopkracht. Zelfstandige rechten op een uitkering voor iedereen. Uit breiding van de bij standswet tot een recht op een uitke ring voor iedereen vanaf 16 jaar. Verho ging van alle mini mum-uitkeringen met 10 procent. Minimum-uitkering moet voldoende zijn om als alleenstaan de of als gezin een redelijk bestaan te leiden. Herziening van het sociale ze kerheidsstelsel om bureaucratie en fraude terug te drin gen. Financiële ge volgen van echt scheiding niet op sa menleving afwente len. De staat garan deert een mini mum-uitkering bij Werkloosheid of arbeidsongeschikt heid. Daarnaast kan men zich aan vullend verzeke ren. Fraudebestrij- dingstearns moe ten ontduiking op sporen. WW en WAO be dragen 75 procent van het laatst ver diend loon. Er moet een recht op basisinkomen voor iedereen worden ingevoerd. De her ziening van het so ciale zekerheids stelsel mag niet doorgaan. Beschikbare ruimte voor loonverbete- ring in de eerste plaats besteden voor herverdeling van arbeid en herbe zetting. Wettelijk mi nimumloon vanaf 21 jaar. Bij voldoende economische groei voorrang voor ver hoging laagste inko mens. Verlaging van de zeer hoge inko- Gematigde loonkos tenontwikkeling voor duurzaam her stel bedrijfsleven. Behoud koopkracht minima bij economi sche groei van 2 pro cent. Geen wijziging van de minimum jeugdlonen. Bij lage re economische groei extra maatre gelen ter bescher ming van de koop kracht Inkomensverschillen moeten wordt ver groot ter bevorde ring van de econo mische groei. Gema tigde loonkostenont wikkeling is noodza kelijk voor herstel van de positie van het bedrijfsleven. Verlaging van belas tingen en premies met 1 procent per jaar Handhaving en zo mogelijk verbetering van de koopkracht. Inleveren loon voor ATV compenseren door verlaging van belasting en pre mies. Geen verdere verkleining van ver schillen tussen netto Vergroting van het verschil tussen mini mumloon en twee maal modaal. Ver kleining van het ver schil tussen bruto en nettoloon. Uit gangspunt is kost winnersbeginsel, waardoor een kost winner ruimschoots in staat zal zijn de gezinsleden te on derhouden. Verhoging van het minimumloon met ten minste 12 pro cent bruto. Herstel van prijscompensa tie. Verhoging mini mum-jeugdloon en verlaging leeftijd grens naar 18 jaar. Bescherming van de inkomens van deel tijdwerkers. Geen verdere ver groting van inko mensverschillen. Koppeling tussen netto-lonen en uitke ringen. Herstel koopkracht minima tot het niveau van 1982. Geleidelijke in voering van een ba sisinkomen voor ie dereen vanaf 18 jaar. de de Handhaving va koopkracht var minima ook bij nomische terug gang. Optrekken var het minimum-jeugd loon tot het niveau voor volwassenen Drastische vermin dering van inkomen songelijkheid Loonmatiging blijft noodzakelijk. Als het landsbelang het eist moet de overheid een loonmaatregel kunnen nemen. Ni vellering neemt de prikkel weg tot in spanning. Staking wordt als oneigenlijk machtsmiddel afge wezen. Loonmatiging blijft noodzakelijk, des noods wettelijk af gedwongen. Zo nodig komen er aanvullende fiscale voorzieningen voor gezinnen die van een inkomen moeten leven. Behoud van koop kracht voor de mi nimumlonen. Kop peling tussen mini mumloon en ge middelde loonont wikkeling. Invoe ring van een wette lijk maximumloon. Geen kruisraketten in Nederland. De be staande Nederland se kerntaken beëin digen. Verlaging van de defensie-uitga ven met vijf procent ten behoeve van ontwikkelingssa menwerking. Het Strategisch Defensie Initiatief (Star Wars) wordt afgewezen. Wederzijdse vermin dering van kernwa pens door onder handelingen in NA- VO-verband. Militai re ontwikkelingen in de ruimte worden afgewezen. Verho ging van de defen sie-uitgaven met drie procent per jaar. Uitvoering plaat- singsbesluit kruisra ketten. Verminde ring kerntaken. Bevordering van we derzijdse wapenver mindering. Moderne technologieën in wapensystemen be vorderen ter vermin dering van de afhan kelijkheid van kern wapens. Positief t.o.v. het Amseri- kaanse 'Star Wars' programma. Kruis- rakettenbesluit uit voeren. Nu verdrag met VS is gesloten wordt plaatsing van kruis raketten niet meer afgewezen. Bespre kingen met de VS over een andere uit werking van het ver drag. Streven naar akkoord met oost- blok over wederzijd se vermindering van middellange af- stands wapens. Jaarlijks 3 procent groei van defensie budget. Plaatsing van kruisraketten op Nederlands grond gebied. Versterking van niet-nucleaire bewapening. Con troleerbare weder zijdse vermindering van wapens en troe pen. Geen kruisraketten in Nederland. Drasti sche verlaging van de defensie-uitga ven. Afstoten van al le kerntaken. Geen Nederlandse deelne ming aan 'Star Wars' Geen kruisraketten in Nederland. Alle kerntaken moeten worden afgestoten. Verlaging van de de fensie-uitgaven met minimaal 1 procent per jaar. Geen hulp aan ontwikkeling van ruimtewapens. Nederland moet uit de NAVO Alle kernwapens de wereld uit. Geen kernwapens in Ne derland. Opzegging NAVO-lidmaat- schap. Stopzetting militaire productie. Afschaffing van het leger. Nederlands verzet tegen 'Star Wars' Wederzijds terug dringen van kernwa pens. Modernisering van conventionele wapens. Verhoging van defensie-uitga ven met 3 procent per jaar. Lidmaat schap NAVO is van zelfsprekend. Plaatsing van kruisraketten is noodzakelijk. Ne derland is con structief lid van de NAVO. De rol van de kernwapens moet worden te ruggedrongen, echter niet door eenzijdige stap pen. Alle kernwapens worden afgewezen. De 'star wars' plan nen van Amerika moeten bestreden worden. Als de NA VO niet wil meewer ken moet het lid maatschap ter dis cussie worden ge steld. Verlaging van de defensie-uitga ven met 1 procent per jaar. Daling van het finan cieringstekort met 0,5 procent per jaar. Onder meer door verbetering van de efficiency op de ver schillende departe menten, door beper king van de steun aan de bedrijven en afremming van de groei van de uitga ven voor volksge zondheid. Verlaging van het fi nancieringstekort met minstens een half procent per jaar. Onder meer door heroverweging overheidstaken, ver dere personeelsre ductie bij de over heid en een verbete ring van de contróle op overheidsuitga ven. Geen verho ging van belasting en premiedruk. Ter verkleining van het financieringste kort dient 18 20 miljard gulden be zuinigd te worden tot 1990. Bij een eco nomische groei bo ven twee procent, kunnen belastingen en premies verder worden verlaagd. Verlaging met ge middeld 0,5 procent per jaar. Heroverwe ging van overheids taken voortzetten. De daardoor vrijko mende middelen ge bruiken voor nieuw overheidsbeleid. Terugdringen van het financieringste kort door kleiner overheidsapparaat, efficiencyverbete ring en verdere om buigingen in de ge zondheidszorg en sociale zekerheid door toepassing van het kostwinnersbe ginsel. Terugdringen finan cieringstekort geen doel op zichzelf. Be sparing zoeken door verlaging van de de fensie-uitgaven, be vriezen van de hoog ste salarissen, kriti sche zuivering van EG-subsidies en een krachtige bestrijding van belastingontdui king. Terugdringen finan cieringstekort is geen doel op zich zelf. Maatregelen die het beroep op de overheidskas doen verminderen, zoals stimulering van ar beidsintensieve sec toren. Verhoging van in komstenbelasting voor hoge inkomens (100 procent bij in komens boven 100.000 gulden). Verhoging van ver mogens- en ven nootschapsbelas ting. Scherpe con trole op belastin gontduiking door openbaarheid van alle inkomens. Financieringstekort terugdringen tot 4 procent van het na tionaal inkomen, door afstoten van overheidstaken en het beperken van subsidies. Opheffen van investerings steun aan bedrijfsle- Het financierings tekort moet terug naar 4,5 procent in 1990. Bezuinigin gen moeten vooral worden gezocht op de departementale uitgaven. Verdere belastingverho ging wordt afge wezen. Terugdringen van het financieringste kort met 0,5 procent per jaar. Dat kan on der meer door af schaffing van de WIR, verlaging van de defensie-uitga ven en beperking van de aftrekbaar heid van hypothe ken. Er worden geen nieuwe kerncentra les gebouwd en de bestaande kerncen trales worden zo snel als technisch mogelijk is gesloten. Geen opslag van ra dio-actief afval in zoutkoepels of op de zeebodem. De aard- gasprijs voor klein verbruikers wordt verlaagd. Bevordering ener giebesparing. Alter natieve energie bronnen dienen te worden ontwikkeld. Uitbreiding van de toepassing van kern energie wordt niet uitgesloten, onder de voorwaarde van verantwoorde op slag van radio-actief afval. Ten minste twee nieuwe kerncentra les in de komende kabinetsperiode, on der voorwaarde dat verantwoorde op slag van radio-actief afval mogelijk is. Sti mulering maatregelen. Besparing energie door isolatie en aan moedigingspremies. Geen nieuwe kern centrales voordat af valprobleem is op gelost. Bestaande kerncentrales open houden. Onderzoek naar nieuwe ener giebronnen. Kernenergie zal voorlopig een rol moeten blijven spe len in de energie voorziening. Onder zoek naar alternatie ve energiebronnen dient te worden ge stimuleerd. Aan dacht voor energie besparing. Geen nieuwe kern centrales en sluiting van de bestaande. Deel van aardgas winsten besteden aan energiebespa ring. Verlaging van de aardgasprijs voor kleinverbruikers. Geen nieuwe kern centrales. Extra inzet van aardgas voor binnenlands ge bruik. Opbrengst daarvan gebruiken voor energiebespa ring en ontwikkeling schone energiebron- Geen kernenergie, dus sluiting van de kerncentrales. Krachtige bevorde ring van energiebe sparing. Stimulering van alternatieve energiebronnen. Energieproduktie zo veel mogelijk in ge meenschapshan den. Opheffing van de tariefsverschillen tussen klein- en grootverbruik. Kernenergie is noodzakelijk. Onder zoek naar alternatie ve energiebronnen moet worden gesti muleerd. De over heid moet energie besparing bevorde ren. Kernenergie is noodzakelijk voor ongestoorde ener gievoorziening. Het onderzoek naar een definitie ve oplossing voor het kernafval moet worden voortge zet. Energiebespa ring is ook in de ko mende jaren nood zakelijk. Alternatie ve bronnen moe ten worden onder zocht Geen nieuwe kern centrales en slui ting van de be staande. Krachtige stimulering van energiebesparing. Onderzoek naar wind- en zonne- energie. Grootst mogelijke terughoudendheid bij huurverhogin gen. In de jaren ne gentig zal de nieuw bouw geleidelijk worden verminderd. Rechtvaardiger ver deling van woonlas ten tussen huurders en huiseigenaren. Stimulering van de stads- en dorpsver nieuwing. Bouw van 80 90 duizend nieuwe wo ningen per jaar. De huren kunnen niet veel verder stijgen. Beperking van de subsidies tot het strikt noodzakelijke. Prioriteit aan voort gang van stads- en dorpsvernieuwing. Het eigen woningbe- zit wordt bevorderd. Huren moeten zo snel mogelijk wor den vijrgelaten, zo dat de huur wordt bepaald door vraag en aanbod. Kamer- verhuur weer aan trekkelijker maken. Geleidelijke vermin deringen van subsi dies op woning bouw en van huur subsidies. Voorrang voor stadsvernieuwing. Huurverhoging kop pelen aan loonont wikkeling. Systeem van wonen naar draagkracht wordt afgewezen. Indivi duele huursubsidie handhaven. Bevordering eigen woningbezit. Uit gangspunt bij wo ningtoewijzing is dat de huurder zelf de huur kan opbren gen. Woningen met lage huur alleen voor mensen met la ge inkomens. Geen woningen bouwen voor naar christelij ke norm ongeoor loofde samenle vingsvormen. Bevriezing van de huren en verlaging van de aanvangshu- ren. Wettelijk vast leggen en verbete ren van huursubsi dies. 120.000 nieuwe woningen per jaar. Uitbreiding van stadsvernieuwing. Stimulering van ge controleerde kamer- verhuur. Honderdduizend nieuwe woningen per jaar. Verhoging van bouwsubsidies, zodat individuele huursubsidie min der nodig is. Hoog ste prioriteit voor stads- en dorpsver nieuwing. Verlaging van nieuwbouwhu- ren door toepassing van het lage i.p.v. het hoge BTW-tarief. Geen huurverho ging. Verbetering van individuele huursubsidie. Be perking belastingaf trek hypotheekrente. Meer betaalbare wo ningwetwoningen bouwen vooral voor 1- en 2-persoons- huishoudens. Vol doende ligplaatsen voor woonschepen. Het is een eigen ver antwoordelijkheid van de burgers voor eigen woonruimte te zorgen. Krachtige bevordering van het eigen woningbezit. Geleidelijk terug dringen van woning- wetbouw ten gunste van particuliere bouw. Drastische sa nering van het huur- subsidiebeleid. Beleid meer rich ten op kwaliteit van woningen dan op het aantal. Bevordering van eigen woningbezit kan daartoe bijdra gen. Extra inspan ning op het gebied van stadsvernieu wing. De huren moeten verder worden aangepast aan de Werkelijke bouwkosten. Nieuwbouw van woningen in de so ciale sector is nog steeds zeer nood zakelijk. Een huur van 17 procent van het netto-inkomen is aanvaardbaar. Het huursubsidie- beleid moet daar op worden afge stemd. Kamerver- huur wordt weer aantrekkelijker ge maakt. Honderd procent herbezetting van vrijkomende ar beidsplaatsen door ATV. Bevordering van deeltijdarbeid vooral in middelbare en hogere functies. Verschuiving van overheidsactivitei ten tussen ouderen beleid, sociale zeker heid, volksgezond heid en onderwijs. De resultaten van het onderzoek naar arbeidswoorwaar- den tussen ambte naren en werkne mers in het bedrijfs leven, worden zo spoedig mogelijk in gevoerd. De inko mens vaststellen in overleg tussen over heid en ambtenaren- organisaties. Daling van het aan tal ambtenaren met gemiddeld twee pro cent per jaar (politie, recherlijke macht en gevangeniswezen uitgezonderd). Af stoting van over heidstaken. Ambte narensalarissen worden vastgesteld in overleg tussen overheid en organi saties, binnen vastgesteld budget. Korting op salaris sen van ambtenaren wordt afgewezen. Globale gelijke belo ning van ambtena ren als vergelijkbare functies in het be drijfsleven. De overheid moet bij het vaststellen van arbeidsvoorwaar den voor ambtena ren meer rekening houden met vraag en aanbod op de ar beidsmarkt. Geen verdere inkomens verschillen tussen overheid en bedrijfs leven. ATV Tot 32 uur in 1990 met volledige herbezetting. Het trendbeleid voor ambtenaren moet worden hersteld. Handhaving van het aantal arbeidsplaat sen bij overheid en gesubsidieerde in stellingen. Nivelle ring van salarissen en pensioenen. Vol ledig stakingsrecht voor ambtenaren. Ambtenarensalaris sen koppelen aan al gemene inkomens ontwikkeling. Stakingen van amb tenaren bij politie, brandweer en reini gingsdienst, moeten disciplinair worden gestraft. Matiging van amb tenarensalarissen, maar geen verdere bezuiniging. Sta king van ambtena ren blijft wettelijk verboden. Arbeids voorwaarden wor den vastgesteld na open en reëel over leg. Ambtenaren moe ten algemeen sta kingsrecht krijgen. Overheidsperso neel moet dezelfde overlegstructuur krijgen als Werkne mers in de particu liere sector. Invoering derde, niet cieel, TV-net. Uit breiding van de STER-tijd, Invoering van STER-reclame bij regionale om roep. Loskoppeling lidmaatschap om roep en abonne ment RTV-tijdschrift. Buitenlandse com merciële satelliet programma's wor den niet geweerd. Invoering van een niet-commercieel derde TV-net, Uit breiding van de STER-tijd. Geen re clame op zondag. Het Rijk bekostigd de lokale en provin ciale omroep niet. Ook mogen deze zenders geen recla me uitzenden. Invoering van een commerciëel derde net. Reclame op re gionale omroep moet mogelijk zijn. Geen belemmerin gen voor buiten landse TV-program- ma's. Opheffing van ondertitelingsver bod. Zendtijdverde ling tussen omroe pen op basis van le denaantallen. Invoering van drie verschillende TV- netten: één com mercieel, één le vensbeschouwelijk en één cultureel- educatief. Uitbrei ding van de omroe- preclame. Verschil len in zendtijd tus sen A-, B- en C-om- roepen dienen op den duur te verdwij- Bestrijding van mis leidende en agres sieve reclame door in elk geval afschaf fing van de STER. Uitbanning van de commercie bij nieu we media. Ver scherpte filmkeu ring, ook voor video banden. Geen be knotting van de schrijvende pers door uitbouw van de sprekende pers. Een democratisch beheerd publiek me dia-bestel. toegan kelijk voor alle maat schappelijke groepe ringen. Lokale en re gionale omroep fi nancieren uit alge mene middelen. Een doeltreffender rege ling voor steunverle ning aan zelfstandi ge dagbladen. Lidmaatschap om roep en RTV-blad ontkoppelen. Be perkte uitbreiding STER. Reclame op regionale omroep toelaatbaar in com binatie met garan ties voor de schrij vende pers. Afschaf fing omroepbijdra ge. Afschaffing kijk- en luistergelden. Gratis aansluiting op de ka bel. Financiering uit algemene middelen. Ontkoppeling lid maatschap en abon- nements omroep blad. Uitbreiding van RTV-zendtijd. Uitbannen van com merciële reclame Handhaving van hui dige omropebestel. Commercialisering van de omroep wordt afgewezen. Gen uitbreiding STER. Reclame op regionale en lokale omroep wordt niet op voorhand afge- Handhaving van het huidige stelsel, gefinancierd uit omroepbijdragen en lidmaatschap- gelden met een aanvulling uit re clamegelden. De beslissing over re gionale of lokale omroep wordt ge nomen door ge? meente of provin- De zendtijd van al le zendgemachtig den moet worden verdeeld over alle netten. Invloed van de commercie op programma's dient uitgebannen te worden. Er moeten meer strafmoge lijkheden tegen commerciële acti viteiten van om roepen komen. Verlaging klasse grootte in het basis onderwijs. Er komt één schooltype voor alle leerlingen van 12 tot 16 jaar. De rechten en plichten van leerlingen wor den wettelijk gere geld. De deelname aan hoger onderwijs wordt gestimuleerd. Het basisonderwijs dient ongestoord in gevoerd te kunnen worden. Uitstel defi nitieve beslissing over invoering voortgezet basison derwijs. Wel verdere experimenten. De ontwikkeling van het hoger onderwijs wordt bevorderd. Terughoudendheid met verdere ver nieuwingen in het basisonderwijs. Uit breiding van aantal examenvakken in het voortgezet on derwijs. Eén school soort voor alle leer lingen na de basis school wordt afge wezen. De gedeelte lijke leerplicht moet worden afgeschaft. Gedetailleerde over heidsregels moeten worden terugge drongen. Beleid is gericht op een vorm van voortgezet on derwijs voor alle leerlingen van 12 tot 16 jaar. Grotere zelf standigheid voor universiteiten. Onderwijs moet zijn gebaseerd op de bij bel en de reformato rische belijdenisge schriften. Daarom zo laag mogelijke stich tingsnormen voor scholen, zodat er voldoende spreiding over het land kan zijn. Intrekking van de medezeggen- schapswet onder wijs. Kleinere klassen. Ex tra geld voor onder wijs aan kinderen van migranten en meisjes. Er moet één middenschool ko men voor alle leer lingen van 12 tot 16 'jaar. De beknotting van de wetenschap pelijke opleiding tot vier jaar moet onge daan worden ge maakt. Integrale invoering van het nieuwe ba sisonderwijs. Gelei delijke invoering van één schooltype voor alle leerlingen van 12 tot 16 jaar. Betere medezeggenschap. Een betere studiefi nancieringsregeling. Kleinere klassen. In voering midden school als enig schooltype na de ba sisschool. Invoering bovenschool als eni ge schooltype na middenschool. Op heffing tweefasen structuur in het we tenschappelijk on derwijs. Afschaffing van alle school- en collegegelden. Het nieuwe basison derwijs moet de ver worvenheden van het kleuteronderwijs volledig te respecte ren. Geen midden school als enig schooltype. Toela ting tot wetenschap pelijk onderwijs op basis van resultaten i.p.v. loting. De basisschool moet in alle rust aan haar ontwikke ling kunnen Werken. Algemene invoering van voortgezet basis onderwijs wordt afgewezen. Toela ting tot het weten schappelijk onder wijs op inhoudelij ke gronden. Alle leerlingen van 4 tot 16 jaar kriigen funderend onder wijs: 8 jaar basis onderwijs en 4 jaar voortgezet basis onderwijs. Invoe ring van studie- loon voor alle bo ven 18-jarigen, ge lijk aan het mini mumloon eventu eel verhoogd met bijzondere studie kosten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11