Vorstelijke zon en vele biertjes in naam der Koningin PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 1 MEI 1986 De demonstratie met model-helikopters aan de De Bazalstraat trok veel Een natte bedoening tijdens de zeskamp in de speeltuin Oosterkwartier. fair^bij ^elcorfbalveren igilig^uiderk urnrtier*1 V°°T ander' De fancH Bij de kinderspelen voor de universiteitsbibliotheek werd het zaklopen met overgave beoefend. Alleen de PTT is er misschien niet blij mee. Een jeugdige motormuis leidde de kinderoptocht goede banen. i het Rapenburg: het kon weer voor het LEIDEN - Een vorstelijk zonnetje bescheen gisteren (niet alleen) het Leidse. De. zeldzaam perfect geti mede afwezigheid van druilende weergoden zorgde er voor dat Ko ninginnedag 1986 samenviel met de eerste echte, zomers aanvoelen de lentedag. Een welkome impuls, die dit jaarlijks weerkerende volks feest de grondslag kon bieden om tot een festijn uit te groeien. Want gezellig was het in de bin nenstad. De terrassen puilden voor het eerst sinds zeker een half jaar weer eens uit. De mobiele pompen met geestrijk vocht zetten aardig wat litertjes om: het 'in naam der Koningin, een biertje' deed opgeld. Het enige wat in het water viel, was een karavaan automobielen, die door menigeen op deze feestdag uitbundig werden geboend. Waterfietsen werden echter ook stevig onder handen genomen. In het Rapenburg, tussen de Kippen- brug en de Nonnenburg en vice versa, konden sportievelingen het luie zweet laten vloeien door deze voertuigen er flink van langs te ge- ven. Wethouder Dick Tesselaar gaf het startschot voor de eerste race en was niet te beroerd, een wethou der sportzaken waardig, om de tweede zelf te fietsen, samen met het WD-raadslid Laila Driessen. Met een straatlengte voorsprong versloegen beide politici hun op ponenten, deels ook omdat hun fiets een grotere versnelling had. Slim bekeken van die Tesselaar. De gescoorde tijd was geen record maar, respectievelijk leeftijd en ge slacht van beide deelnemers in aanmerking genomen, niet slecht. Gezellig keuvelend trok het duo zelfs nog een eindsprintje. Kinderrijk Oranje-optochten waren er gis termiddag natuurlijk volop. Die in de Stevenshof bijvoorbeeld be wees zonder meer dat deze wijk bijzonder kinderrijk is. Deze be stond vooral uit de allerkleinsten e#trok aardig wat bekijks, hoewel een langs de route in zwembroek zonnebadend heerschap hetzelfde lot trof. Moordende concurrentie tussen maar liefst vier ijscolieden was gis terochtend waar te nemen aan de De Bazelstraat. Daar had tevens een demonstratie modelvliegen met helicopters plaats. Een geluid als van enorme stofzuigers domi neerde dat uurtje de buurt. Langs de randen van het veld stond het publiek opeengepakt, hoewel na een paar keer heen en weer vliegen en een boeitje oppakken de varia tie wel uit de demonstratie was verdwenen. Maar wellicht kunnen die helicopters ooit nog eens dienst doen ter opsporing en bestrijding van hondepoep. De wandelaar door de binnen stad was op sommige momenten zijn leven nauwelijks zeker. Langs- scherende kinderen, die daarvoor gebruik maakten van een door de jeugdvereniging Marnix op het Ge- door Raymond Peil Foto's Holvast recht geïmproviseerd kabelbaan tje, deden sommige voorbijgangers verlangen naar een valhelm. Maar de kinderen hadden tenminste wel enorme lol en, ach, zo erg was het ook weer niet. Kliederen Creativiteit werd er volop ver langd van de kleine Leidenaars die in tal van speeltuinen en bij buurt huizen aangenaam werden bezig gehouden. "Jan" (zullen we maar zeggen) "ga op straat kliederen en niet op iemands gezicht", voegde een bezorgde moeder haar spruit toe bij één van deze activiteiten. Het kleurkrijt - bedoeld voor straattekenen bij Het Mierennest - bleek uitermate geschikt om leef tijdsgenoten te kleuren, had het jongetje namelijk heel snel ont dekt. De mensen die verkozen niet de gehele dag op straat door te bren gen, waren in groten getale te vin den in de Groenoordhallen. Daar had een druk bezochte 'vrije' snuf- felmarkt plaats, waar soms over de hoofden van het snuffelende pu bliek kon worden gelopen. Opge ruimde zolders en hobby's waarop men was uitgekeken vormden toch wel de hoofdmoot. Een keur van curiositeiten, voor oorlogse mixers en vermoedelijk kolengestookte strijkbouten, wa terpijpen. niets was er eigenlijk niet te krijgen. Sterker nog, een kraam werd ingenomen bijvoor beeld door een man die kennelijk zijn auto uit elkaar had gesloopt en het voertuig per onderdeel pro beerde te verkopen. Duizenden mensen zijn de deuren van de hal len gepasseerd. Al met al is niet te veel gezegd dat Koninginnedag 1986 konink lijk van temperatuur, gezelligheid en bruis was. Een feestdag die het verdiende om tot in de kleine uur tjes door te gaan. Ringsteken in een winkelwagentje op het Gerecht. Een ijsje, oranjemuts en aan mammies hand. Is Koninginnedag nu wel of niet leuk? Het luie zweet kon eruit bij waterfietswedstrijden op het Rapenburg. Opperste concentratie bij het sjoelen in de Diamantbuurt. Willem Ruis vreselijke spiraal. De kinderen in de speeltuin Groenoord kregen ermee aan de stok.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4