Volvo 480 ES: inderdaad een aparte auto Ford maakt Escorts nog functioneler Space '86 een dynamische r u i mtevaartman if estatie A u T O In Nederland ontworpen, ontwikkeld en gebouwd RIJ-IMPRESSIE V R IJ E T IJ D Vanaf 2 mei in Utrechtse Jaarbeurs DONDERDAG 1 MEI 1986 PAGINA 21 Samengesteld door Koos Post Na een wat rumoerige ouvertu- re kan half mei met de verkoop van de Volvo 480 ES worden begonnen. Dat rumoer had te maken met de wijze waarop Volvo meende de sportieve coupé te moeten introduceren. Het gebeurt niet elke dag dat er een in Nederland ontworpen, ont wikkelde en gebouwde nieuwe au to wordt onthuld. Wanneer dan bo vendien die ontwikkeling heeft kunnen plaatshebben dank zij de royale wijze waarop de Nederland se staat steun heeft verleend aan het bedrijf, dus die ontwikkeling met ons belastinggeld heeft helpen financieren, dan kan men het de Nederlandse autobladen niet kwa lijk nemen dat zij menen daaruit een zekere voorrang te mogen ont lenen. Een streepje voor bij de in troductie. Het kwam er niet van. Eerst mochten zy er naar kijken zonder er over te mogen schrijven. Zodat het NOS Journaal hun de primeur kon afpikken. Daarna was het nog eens kijken, maar rijden nog steeds niet. Volvo Car hield ondanks alle boze blik ken en woorden voet bij sti!ik. Van het begin af stond vast dat in de maand voor de officiële lancering#- datum (half mei dus) rondom het Meer van Genève autojournalisten uit zestien landen achtereenvol gens de gelegenheid zouden krij gen kennis te maken met de 'ver bluffende' rij-eigenschappen van het nieuwe produkt van Volvo Car: de sportieve reiswagen 480 ES. Superlatieven Dat 'verbluffende' was ons tevo ren danig ingepeperd. De toonzet ting van de reeds verstrekte pers- documentatie was zodanig dat er geen twijfel kon overblijven over de uitzonderlijke kwaliteiten van deze coupé. De verhalen wemel den van de superlatieven. En de houding van de woord voerders op de persconferentie, die aan de testritten vooraf ging. was (althans toen de Nederlanders aan de beurt waren) mogelijk nog arro ganter. De vragen hadden niet kor ter en bijtender kunnen worden beantwoord. De zelfverzekerdheid straalde van elk woord af. Terecht, bleek la ter. Na zo'n irritante inleiding is men wellicht wat kritischer dan normaal. Desondanks viel de wa gen niet tegen. Integendeel, de lof was algemeen. Slechts op kleine, ondergeschikte punten werd aan merking gemaakt. Volvo is inder daad met een zeer aparte auto op de markt verschenen. Niet goedkoop, want als hij over enkele weken in de showroom staat zal er een prijskaartje van on geveer 44.500 gulden aan hangen, maar wel goed. Want men krijgt voor dat fikse bedrag een zeer com fortabel zittende, heel prettig stu rende, opvallend rustige en on danks het coupémodel toch rede lijke royale wagen terug. Nederlands succes Het Nederlandse succesverhaal van de 480 ES is inmiddels in de vakpers breed uitgemeten. De Vol- vo-directie in Zweden besloot in 1979 dat er een nieuwe Volvo moest komen in het segment bo ven dat van de 300-modellen. Twee bekende Italiaanse carrosseriebou wers (Bertone en Coggiola) werden uitgenodigd een modeltekening op tafel te leggen. De ontwikkelings afdeling in Zweden ging eveneens aan het werk, maar ook het styling- team van Rob Koch in Helmond mocht er zijn gedachten over laten gaan. Enkele normen stonden daarbij tevoren vast: het moest een sportieve voorwielaandrijver wor den met een bepaalde wielbasis. Koch en zijn mensen gingen uit van het eens befaamde Volvo-mo- del 1800 ES. En zowaar, het werk dat het Helmondse team op basis van dit thema afleverde, vond ten slotte genade in de Zweedse ogen. In 1981 werd definitief besloten Elektronica speelt bij de Volvo 480 ES een grote rol. met het Nederlandse ontwerp in zee te gaan. Ook de verdere ontwikkeling bleef in Nederlandse handen. Want natuurlijk viel er nog heel wat te realiseren, modelleren, controle-_ ren, detailleren en uitproberen. Toch is het model in zijn basis on aangetast gebleven. Wat wij uitein delijk aan de oevers van het Meer van Genève in handen kregen was - ondanks de Zweedse naam - een puur Nederlands produkt. Zoals spoedig bleek: een produkt om trots op te zijn. Vormgeving De vormgeving van de 480 ES vind ik zeer geslaagd. De wagen meet 4,25 meter lengte, maar oogt langer, mede door de lage neus met de ingeklapte lampen. Het dak loopt zover naar achteren door dat de passagiers achterin (op twee af zonderlijke, neerklapbare stoelen) voldoende hoofdruimte hebben. De in vele standen verstelbare kuipstoelen voorin zitten zonder meer voortreffelijk. Het stuur is in hoogte verstelbaar. Stuurbekrachtiging (sterkte naar (foto pr) gelang behoefte) is standaard, evenals de vijf-versnellingsbak. Met de vijf als duidelijke overdri ve. Een versie met een automaat wordt over een half jaar verkrijg baar. Onder de lage kap vindt men een 1700 cc injectiemotor, die in sa menwerking met Renault werd ontwikkeld. Dezelfde motor kan men zonder inspuiting in de 300- serie vinden. Onder de motorkap van de 480 ES is nog voldoende ruimte aanwezig om volgend jaar met een turboversie te kunnen ver schijnen. Misschien verstommen dan ook de (zachte) stemmen, die nu zeiden dat een tikkeltje meer vermogen de wagen wel goed zou hebben ge daan. Deze critici hadden niet ge noeg aan die 110 pk, die de motor nu kan leveren. Wat goed is voor een acceleratie uit stilstand naar 100 km/uur binnen de tien secon den en een topsnelheid van onge veer 190 km/uur. Het geconstateer de gebrek aan vermogen is dus meer schijn dan werkelijkheid. Rust Een van de opvallendste eigen schappen van de motor vind ik de rust. Zelfs bij een snelheid van te gen de 150 km/uur behoefden wij in de wagen de stemmen niet te verheffen. Bandgeruis en wind maakten meer lawaai dan de mo tor. Zo ook de... de aanjager, die zelfs in de eerste stand flink wat geluid produceerde. De wijze waarop 'de construc teurs de nadelen van voorwielaan drijving in de besturing hebben opgevangen is boven alle lof verhe ven. Ook ophanging en veercom- fort kunnen alle kritische beschou wingen doorstaan. 'Maar waarom in hemelsnaam geen anti-blokkeersysteem op zo'n wagen?', was een van de vragen op de persconferentie. 'Omdat er niet één goed genoeg is', was het afgebeten antwoord. In kleinere kring werd die korte kreet later wat verzacht. Er is nog geen systeem dat past in de wagen en dan ook nog voldoet aan de hoge normen, die Volvo bij zo'n systeem wil handhaven. Elektronica Natuurlijk speelt elektronica ook een grote rol in dit model. Een mo derne auto kan niet meer zonder. Verrassend is daarbij de de infor matie-eenheid op het dashboard. Verrassend door zijn eenvoud. Met een draaiknop kan men de gewen ste informatie kiezen, zoals het ver bruik (één op twaalf tijdens de test rit), de resterende actieradius, de buitentemperatuur en dergelijke. Maar er zyn ook andere nuttige zaken aan de elektronica te dan ken. Als men de ruitewisser bij voorbeeld op de interval-stand heeft staan en men geeft extra gas om een vrachtwagen te passeren, dan gaat de wisser vanzelf over op constant wissen. Gedurende een aantal seconden. Diefstalalarm zit ook standaard in de auto. Met de sleutel uit het contactslot en de koplampen in verzonken stand kunnen met de lichthendel de verstralers worden aangezet om garage of oprit te ver lichten. Na dertig seconden gaan zij automatisch uit. Zo zou men verder kunnen gaan. Volvo heeft een moderne, compac te voorwielaandrijver op de weg gezet, die comfort combineert met goede prestaties, die een speelse luxe in het door Corien Pompe aangeklede interieur herbergt, die -veel ingebouwde veiligheid aan boord heeft en die volgens Volvo's technische topman Frans Camp- man vooral uitblinkt door zijn voorspelbaarheid in het wegge drag. Die onder nagenoeg alle om standigheden gemakkelijk be stuurbaar blijft. 300-serie Is met dit nieuwe model het doodvonnis van de 300-serie gete kend? 'Beslist niet', benadrukte direc teur Max Rens. 'De 300-serie blijft nog jaren in produktie'. Voor het overige wilde hij niet veel zeggen over de plannen voor de toekomst: 'Wij zijn altijd heel schaars met het verstrekken van gegevens over nieuwe modellen'. Hij wilde wel kwijt dat er in het Limburgse Born naast de dus nor maal doordraaiende 300-produktie dit jaar ongeveer vierduizend 480 ES'en zullen worden gebouwd, be stemd voor enkele Europese lan den. Als volgend jaar de export naar Amerika op gang is gekomen hoopt Volvo de 480 ES-produktie te kunnen opvoeren naar 33.000 stuks: 25.000 voor de Verenigde Staten en 8.000 voor Europa. Het gebruik van zogenaamde 'arm- mengselmotoren' en de mogelijk heid om voor ongeveer anderhalf mille een aangepast anti-blokkeer systeem op de remmen te krijgen vormen eigenlijk de belangrijkste feiten bij de onlangs doorgevoerde vernieuwingen van de Ford Es- cort-serie. Dat mag dan wel zo zijn, maar ze lopen natuurlijk niet het meest in het oog. Dan doen uiterlijke zaken als de andere gladde neus, de ge wijzigde grill en de polycarbonaat bumpers, die beter tegen een stootje kunnen. Ze maakten de Es cort wel niet tot een blikvanger - ik zag geen hoofd, dat nog eens extra werd omgedraaid - maar als 'oud' en 'nieuw' naast elkaar staan is er wel degelijk een flink verschil. Ook aan het interieur is stevig gedokterd. Gemoderniseerd, heet zoiets. De stoelen zijn redelijk zon der meer. Althans in de twee ver sies, die ik heb gereden. Maar het dashboard is een plaatje. En uiterst functioneel. Met twee hele kleine knoppen achter het stuur kunnen richtingaanwijzers en ruitewissers worden gedirigeerd. Bakjes De 'klokken' zijn door het handi ge stuur heen goed afleesbaar, maar het meest enthousiast ben ik toch over zoiets simpels als drie ui terst praktische bakjes. Links in Space '86 is zeker geen doe-mani- festatie zoals vorig jaar Fenomena in Rotterdam. Daar konden bezoe kers bij elk onderdeel net zo lang knutselen tot het apparaat naar be horen werkte. Natuurlijk is er wel iéts te doen. Het afleggen van een astronautenexamen bijvoorbeeld. Bezoekers die nog nooit een maansteen hebben gezien, kunnen op Space een orgineel exemplaar bewonderen. Space '86 is volgens organisator Chriet Titulaer vooral een dynami sche expositie: „Alhoewel je er zelf niet veel kunt doen, wil dat niet zeggen dat Space een statische ma nifestatie is. Integendeel. Er zijn koepels waarin verschillende shows worden gegeven. Buiten is door de PTT een bioscoop inge richt in een nagebouwde raket. De het dashboard één voor klein geld en rechts een ondiep bakje met stootrand naast een wat dieper bakje, waarin handschoenen, bril- lenkoker, sigaretten en dergelijke kunnen worden gelegd zonder ge vaar voor rondvliegen bij abrupt remmen. Voortreffelijk. De versnellingsbak zit ook goed, maar het schakelen ging zowel bij de vijfbak in de diesel als bij de vierbak in de 1,4 liter benzine vrij moeizaam. BU de vijfbak was de achteruit nauwelijks in één keer te vinden, bij de vierbak was terug schakelen naar de twee een soms lastige bezigheid. Gezien het feit, dat het afwijkende euvels waren en andere collega's de bak de hemel in hebben geprezen, neem ik aan dat het om exemplarisch feilen ging. Maar toch, in twee exempla- Over de (tandheugel)besturing geen kwaad woord. Ventilatie en verwarming werken uitstekend. De pedalen moesten wat ver wor den ingetrapt voor er reactie kwam, maar als het eenmaal zover was bleef er niets te wensen over. Remmen reageren naar behoren. Overigens is dat alles geen nieuws. Het werd rechtstreeks overgenomen van de vorige (suc cesvolle) Escort-editie. Ook wat de verscheidenheid betreft hamert Ford weer op het bekende aam beeld. Een schier eindeloze rij va riaties. Diverse motoren, verschil lende uitvoeringen. Escorts of Orions (dus al of niet met koffer bak). In de uitvoeringen C, GL of Ghia al naar gelang de luxe aan boord. Bij de Orion kent men ech ter geen C-modellen. Motorisch be gint de keus bij de 1,1 liter. Verder zijn er nog benzinemotoren van 1300, 1400 en 1600 cc. De diesel bleef de vanouds bekende 1.6 liter. Diesel Om met die laatste te beginnen: het was het eerste exemplaar dat ik bij Ford Nederland langs de Am- stel kon ophalen. Zoals gezegd is deze dieselmotor een oude beken de. Bepaald geen krachtpatser. Hij heeft bijna negentien seconden no dig om uit stilstand op een snel heid van 100 km/uur te komen. Maar als men het gaspedaal dan in gedrukt kan houden wil de naald van de snelheidsmeter toch rustig tot in de buurt van de 150 doorlo pen. Eén keer ging hij er zelfs voor bij. En dat is dan weer geen be roerd gegeven voor een diesel van dit postuur. En dat zonder turbo. Dit gebeurt niet geruisloos. De diesel laat zich duidelijk horen. Het is geen onaangename brom, maar hij is wel met nadruk aanwe zig. Voor dit offertje wordt men echter aan de brandstofpomp royaal beloond. Voor de zoveelste keer heb ik weer kunnen constate ren hoe zuinig deze dieselmotor van Ford is. Ik kwam op één op zestien, maar met een tikkeltje meer beheersing is een gunstiger resultaat te bereiken. Trouwens, ook de 1,4 liter benzi neversie, die ik daarna reed, kwam wat brandstofverbruik betreft heel acceptabel voor de dag: één op der tien. Dat ben ik ook wel slechter tegengekomen. Ik had uit de vele benzineversies voor deze 1,4 liter gekozen omdat een motor van deze inhoud nooit tevoren in het Escort-pakket zat. Het is een zogenaamde 'arm-meng- selmotor' net als de 1,6 liter. Er wordt in die motor een zo schraal benzinemengsel gebruikt, dat alle eisen ten aanzien van de uitlaatgas sen royaal kunnen worden ge haald. Het probleem bij zulke 'arme' motoren is echter, dat zij nog eens gebukt gaan onder gebrek aan trekkracht, vooral wanneer ze nog niet op normale bedrijfstempera- tuur zijn. Ford heeft een knappe oplossing voor deze problematiek gevonden door extra wervelingen in de inlaatkanalen en de verbran dingskamer te veroorzaken. Uitstekend Het resultaat is echt uitstekend. Ook als de motor nog koud is ha pert hij niet en in.de onderste re gionen blijkt hij ook over een rede lijk portie trekkracht te beschik ken. Binnen de dertien seconden heeft men de Wagen uit stilstand op 100 km/uur snelheid. En ook de top van meer dan 165 km/uur mag er zijn. Jammer alleen, dat er op deze 1400 cc versies geen vijfde versnel ling is te verkrijgen. Zoals men weet kan met een vijfbak verbruik en geluid worden gedrukt. Over het verbruik mag ik - zoals gezegd - niet mopperen, maar enige reduc tie van de geluidsproduktie zou best welkom zijn geweest. Ik zeg niet, dat deze 1400 cc versie rumoe rig is, maar geluidsarm kan men hem toch ook niet noemen. Daar voor is het allemaal net een beetje te kabalig. Ik zal hier niet de volledige prijs lijst van de Escort-serie opsom men. Dat zouden te veel cijfers worden. De lijst begint bij 19.5 mil le voor een driedeurs 1100 L. De door mij gereden 1400 CL (vier- deurs) kost 22.329 gulden, de 1600 CL diesel (ook vierdeurs) komt op 25.660 gulden. Ten slotte nog even aandacht voor het anti-blokkeersysteem dat Ford in samenwerking met Lucas Girling heeft ontwikkeld voor deze f De nieuwe Ford Escort is uitgerust met een anti-blokkeersysteem. (foto pr) functioneler gemaakte nieuwe Es cort-serie. Het zit standaard op de Escort RS Turbo, het is voor niet te veel geld (1593 gulden) als extra te krijgen op de 1400 en 1600 cc benzi- ne-edities. Zoals men weet heeft Ford een grote bijdrage aan de ontwikkeling van deze veilige voorziening gele verd door haar standaard op alle Scorpio's aan te bieden. Nu is zij voor een niet al te gekke prijs be reikbaar voor de rijders van (duur dere) Escort. Wie eenmaal op een glad wegdek het effect heeft gezien van de sensoren, die voorkomen dat wielen tijdens het remmen gaan blokkeren, zal dat niet gauw vergeten. Het is echt geen all risk- v'erzekering op veiligheid (dat is tij dens een test op de Westduitse tv overduidelijk aangetoond), maar de wagen blijft in vele gevallen be ter bestuurbaar. En dat is ook wat waard. Technische gegevens Ford Escort 1400 CL (vierdeurs). Motorinhoud 1392 cc. Compressieverhouding 9,5:1. Vermo gen 90 pk. Acceleratie 0-100 km/uur in 12,7 sec. Topsnelheid 167 km/uur. Su- perbenzine. Inhoud tank 48 liter. Aan hanger geremd 900 kg. Vier-versnel- lingsbak. Prijs 22.329. Ford Escort 1600 CL Diesel (vier deurs). Motorinhoud 1608 cc. Vermo gen 54 pk. Acceleratie 0-100 km/uur in 18,9 sec. Topsnelheid 146 km/uur. In houd tank 48 liter. Aanhanger geremd 800 kg. Vijf-versnellingsbak. Prijs 25.660. Het nagebouwde maanlandschap, compleet met maanauto, maanlander en een echte maansteen vormt een van de hoogtepunten tijdens de tentoonstelling Space '86, die op 3 mei in de Utrechtse Jaarbeurs wordt geopend en twee maanden zal duren. De ruimtevaartmanifestatie is ruwweg onder te verdelen in een buitententoonstelling, de binnenexpositie met het Space Shuttle paviljoen, het maanlandschap, de zonnestelselkoepel, de Iras-koepel, het aardepaviljoen en de amateurorganisaties. door Gerard Dielessen vidiwall (voorzien van 108 monito ren) laat permanent ruimtevaart- voorstellingen zien". Om de vidiwall nog beter tot zijn recht te laten lcomen verft de Jaar beurs op verzoek van Titulaer het dak boven het theater, waarin de vidiwall wordt opgebouwd, zwart. Voorts kunnen geïnteresseerden ook nog naar een aantal lezingen die tijdens Space in de Margriethal worden gehouden. Een paar onder werpen: het nieuwe heelal, de pla neet aarde, het nut van de ruimte vaart, weersatellieten, satelliet- en kabeltelevisie, bemande ruimet- vaart en space station. Onderwerpen f De mock-up van Spacelab die op Space '86 te zien zal zijn. In feite is de ruimtevaartmani festatie, in acht grove delen uiteen te halen. Allereerst de grote buiten tentoonstelling. Op het terrein aan de Croeselaan staat een groot aan tal schotelantennes, de mobiele te lecom municatie-expositie van de PIT, het huis van de toekomst, de bioscoopzaal en de Space Art ex positie. Binnen in de Margriethal is plaatsgemaakt voor verschillende grote zelfstandige deelnemers. De PTT is er wederom present met on der andere een op grote schaal na gebouwd model van het grondsta tion voor satellietcommunicatie in Burum. De vidiwall van Philips is al genoemd. Voorts ook stands van Fokker, Lego en Vroom en Drees- Veel aandacht wordt besteed aan het omvangrijke Amerikaanse Space Shuttle-project. Er zal onder meer een fotosessie van Piet de Jong uit Dordrecht worden ge toond, die hij nam tijdens de explo sie van de Challenger op 28 januari van dit jaar. Zo levert dit tragische ongeluk toch nog werk op voor een toerist die toevallig op de fatale dag op Cape Canaveral aanwezig was. Want, de serie kan worden na besteld. Dat elfhonderd mensen geen werk meer hebben na de explosie zal slechts een enkeling weten. Doordat het Amerikaanse ruimet- vaartbureau Nasa heeft besloten dit jaar geen Shuttle-vluchten meer uit te voeren,, werden werk nemers van verschillende toeleve ringsbedrijven de dupe. Organisator Titulaer gelooft dat door de ramp met de Shuttle nog meer mensen naar de manifestatie komen dan hij aanvankelijk had gedacht: „Opnieuw is gebleken dat ruimtevaart niet zonder risico is. De nieuwsgierigheid van het grote publiek zal door de ramp met de Challenger nog meer zijn geprik keld". Maanlandschap Een vierde belangrijk onderdeel is het maanlandschap, ontworpen door architect Cees Dam. Titulaer vindt dat zelf hét hoogtepunt van Space. Aan de hand van het maan landschap wordt het Amerikaanse Apollo-project uitgelegd en geillu- streerd, compleet met een nooit af- gebouwde capsule die de ruimte vaartliefhebber uit Houten zich voor dit doel heeft aangeschaft. In het aardpaviljoen krijgt de be zoeker een indruk van hoe de aar de vanuit het heelal wordt bestu deerd. Denk hierbij maar eens aan de satellieten van het KNMI. Tot slot zijn op Space allerlei amateur- organisaties aanwezig zoals de stichting De Koepel uit Utrecht, de Volksterrenwacht 'Simon Stevin' uit Hoeven en de Nederlandse Ver eniging voor Ruimtevaart. Op Space '86 zal voorts een 128 pagina's dik boek te koop zijn voor tien gulden. Uitgeverij Sijthoff brengt het boek in de boekhandel voor f 19.50. Het bevat onder meer een dossier van alle tot 1986 uitge voerde Shuttle-vluchten. Kunstwerken geinspireerd op wat zich allemaal in het heelal bevindt: Space Art-maanlandschap.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21