'Burgemeester is een duur betaald gemeentebestuurder' 'Trekpaard De Caluwé laat toch iets moois achter' Dodenherdenking Leiden begint half uur eerder Goekoop wenst meer portefeuilles: WOENSDAG 30 APRIL 1986 Afscheid van bibliotheekdirecteur LEIDEN - Soms was je een trek paard in de Zeeuwse klei, aldus ty peerde het bestuur A. De Caluwé die gistermiddag afscheid nam als directeur van de openbare biblio theek. De voormalige directeur heeft zich zelfstandig gevestigd als interim-manager/management- consultant. De voorzitter van het biblio- theekbestuur. De Bont. zei verder: "Zeven jaar ben je hier geweest en dat is je niet in de koude kleren gaan zitten. Ik hoor zelfs van je dat je er grijze haren aan hebt overge houden. Wat ik niet wist, is dat dat ook een voordeel kan zijn". Tijdens het besloten gedeelte van het afscheid scheen de voor malige directeur te hebben gezegd dat hij met zijn grijze haren respect afdwong in zijn nieuwe werkkring. De Bont vertelde dat die zeven jaar - waarin onder meer het nieu we complex werd gebouwd - niet altijd even makkelijk waren ge weest. Met name de periode die be gon in '81 omschreef hij als lastig. Of om zijn eigen woorden te ge bruiken: "Toen ontstond de wor steling over de toekomstige functie van de bibliotheek". "Soms leek het er wel op dat we in de Zeeuwse klei bezig waren. Aan zaaien kwam je af en toe hele maal niet toe". Toch kon er volgens De Bont samenvattend worden ge zegd dat De Caluwé "iéts moois na liet". Met deze uitspraak sloot hij zich aan bij wethouder Kuijers die even daarvoor in een korte toespraak had gemeld dat De Caluwé er in ze ven jaar toch maar in was geslaagd om een goede bibliotheekvoorzie ning op poten te zetten. "Een nieuw complex, nieuwe vestigin gen". Eén ding zou de voormalige di recteur in elk geval missen volgens Kuijers: zijn werkkamer: de mooi ste van Leiden, gezien het uitzicht op de Burcht. Het cadeau dat De Caluwé kreeg viel na deze woorden natuurlijk te raden: een ets van de Burcht. Helaas was het biblio- theekbestuur op hetzelfde idee ge komen. Idden) in gesprek met wethouder (foto Holvast) Politiemensen licht gewond LEIDEN - Twee politieagenten lie pen in de afgelopen nacht tijdens een vechtpartij in de buurt van de Koets-o-Theek verwondingen op aan hun handen. De politie ging naar de discotheek omdat er een melding over baldadigheid was binnengekomen. Tijdens de scher mutseling die vervolgens ontstond werd een twintigjarige vrouw gear resteerd omdat ze tegen de surveil lance-wagen trapte. Medestanders probeerden haar daarna te ontzet ten. Tijdens deze vechtpartij liepen de agenten hun verwondingen op waarvoor ze zich moesten laten be handelen. De vrouw werd later toch meegenomen naar het bu- BRAND - Door nog onbekende oorzaak vloog gistermiddag om streeks half vijf op de Churchill- laan een auto in de brand. De 20- jarige bestuurder liep geen ver wondingen op. aldus de politie. De brandweer kon niet veel anders meer doen dan het wegdek schoonspuiten, de auto brandde geheel uit. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Burgemeester C.H. Goekoop van Leiden overweegt zijn functie tus sentijds neer te leggen. Hij maakte dit gisteravond be kend tijdens de installatie van de nieuwe gemeente raad. Goekoop is zeer onte vreden over het feit dat zijn portefeuille ook deze keer beperkt is gebleven tot de taken die een burgemeester volgens de wet moet uitvoe ren. De burgemeester wordt dit jaar waarschijnlijk opnieuw benoemd voor een termijn van zes jaar. Goe koop maakte na afloop van de raadsvergadering duidelijk dat hij zijn herbenoeming zal aanvaarden. Ondertussen zal hij echter wel uit kijken naar 'wat beters'. Wanneer Vissport H.S.V. Top hield haar negende wedstrijd in de Zaanse wateren. De uitslag: 1. D. Schouten, 34 stuks-1272 cm: 2. K. Schouten, 10- 646: 3. J. Moenen, 19-614: 4. Chr Hoppenbrouwer, 17-559: 5. H. Schouten, 12-382; 6. T. Hoppen brouwer. 11-329: 7. W. v. Berkel, 5-141: 8. J. v. Rijn, 5-112 Visvereniging 'Hengelsport' viste in de Vliet en de Nieuwe Vaart. De uitslag: 1. A. Beij, 5 stuks-77 cm: 2. I. Jansen, 4-76: 3. E. van Houten. 4-59: 5. H. Boelee, 3-55; 6. T. Blansjaar. 3-50: 7. N. Verhoef, 2-31: 8. W. Verhoef. 1-18 H.S.V.-D.S.V. vistr in Zaan dam. De uitslag: 1. K. de Graaf. 31 stuks-930 cm: 2. C Gulden- meester. 24-833: 3. F. Zandber gen, 21-660: 4. B. Heemskérk, 13- 421: 5. J. Moenen, 10-322: 6. C. hij eventueel opstapt, kan hij nog niet zeggen. Hij heeft de commis saris van de koningin, die over de herbenoeming beslist, inmiddels op de hoogte gebracht van zijn 'overwegingen'. Uit Goekoops woorden bleek gisteren dat hij er niet veel zin in heeft om nog jaren in Leiden te blijven als hij alleen zijn wettelijke taken, het leiding geven aan politie en brandweer, mag vervullen. Dat geeft hem weinig voldoening. Goe koop had ook enkele 'politieke por tefeuilles erbij willen hebben, maar de collegepartijen PvdA, VVD en Links Leiden, hebben niet aan zijn wens voldaan. Goekoop vindt dit een verkeerde beslissing. Volgens hem is een bur gemeester een goed betaalde be stuurder. Maar die moet dan ook wel wat te besturen hebben. Hij herinnert aan het feit dat in andere gemeenten burgemeesters wel een omvangrijkere portefeuille heb ben. Zelfs in gemeenten waar een links college aan dë mac'it is. Hoppenbrouwer, 10-304: 7. W. v. Berkel, 9-269; 8. M. Bronmeyer, 6- 167:9. P. teske. 6-152:10. W. teske, 4-104. Hooglandse kerk Met een uitgebreid en geva rieerd. programma opent de Hooglandse kerk zaterdag het nieuwe seizoen. Op het program ma staan optredens van Joop Brons 10.30 uur), Voorschotens Kamerkoor (11.00 uur). Stage Band van K G (11.30 uur), Emoenakoor (12.00 uur). Han Kapaan en Joop. Brons (12.30 uur), William Byrd Vokaal En semble (13.00 uur), orgèlspel van Rijk. Jansen (13.30 uur), Vokaal Ensemble streekmuziekschool Leiden (14.00 uur), orgelspel van 'Anton Doornhein (14.30 uur), Leidse Cantorij (15.00 uur), Lei derdorps Kamerkoor (15.30 uur) en samenzang met medewerking van de Leidse Cantorij (16.00 uur). Laconiek PvdA-wethouder Dick Tesselaar reageerde gisteravond vrij laco niek op de opmerkingen van Goe koop. Hij zei dat het hem zou spij ten als de burgemeester besluit op te stappen. Aan de andere kant wist Goekoop zes jaar geleden al hoe de zaken er in Leiden voor stonden en dat de portefeuilles van de burgemeester in deze gemeente slechts beperkt zijn tot de wettelij ke taken. Dat de burgemeester kennelijk hoop heeft gekregen dat dit zou veranderen, is niet de schuld van de PvdA, aldus Tesselaar. Hij sprak minzaam de hoop uit dat, wanneer Goekoop besluit op te stappen. Leiden misschien een burgemeester krijgt die beter aan sluit bij de politieke kleur van de raad. Goekoop is lid van de WD. De burgemeester is het niet eens met Tesselaar. "Toen ik zes jaar ge leden solliciteerde werd er nog vol op gediscussieerd over de vraag of een burgemeester moet woren be noemd of gekozen. Omdat ondui delijk was hoe die discussie zou af- lopen, is in Leiden besloten de bur gemeester slechts zijn wettelijke aken te laten uitoefenen". "Inmiddels is in de gemeentewet en in de grondwet bepaald dat een burgemeester wordt benoemd. Die strijd is voorbij. Ik zie daarom niet in waarom ik geen portefeuilles er bij kan krijgen". Onafhankelijk Goekoop maakte gisteren be- tegen enkele passages de politie in het college-program ma. Hij vindt dat niet de raad, maar het openbaar ministerie over dit gedeelte van het politiebeleid moet beslissen. Hij merkte op dat hij daarover wijzigingsvoorstellen heeft ingediend. De PvdA is daar op echter niet ingegaan. Sterker nog, de socialisten hebben zijn aanmerkingen nooit beantwoord. Tesselaar meent dat Goekoop met zijn uitspraken onderstreept dat college-programma's alleen door politieke partijen moeten wórden samengesteld. "Hij heeft eerder gezegd dat hij blij is dat de WD, zijn partij, weer twee wet houders mag leveren. Aan de ande re kant wijst hij zaken in het colle ge-programma af waarmee de VVD heeft ingestemd. Ik vind dat een burgemeester óf partij moet kiezen en dan moet instemmen met het college-programma, óf zich onafhankelijk moet opstellen. "Want namens wie praat hij nu ei genlijk?" De burgemeester vindt echter dat Tesselaar zijn opmerkingen veel te strikt heeft uitgelegd. "Na tuurlijk ben ik blij dat de WD twee wethouders levert. Ik ben per slot van rekening lid van die partij. Maar dat wil volgens mij niet zeg gen dat ik zonder meer met het col- lege-programma moet instem men". Overigens vat Goekoop de zaak niet persoonlijk op. Hij ziet het als een zakelijk verschil van mening tussen hem en de meerder heid van de gemeenteraad over de vraag hoe het burgemeestersambt moet worden aangekleed. DEN HAAG'LEIDEN - Officier van justitie mr. Van Straelen was duidelijk. Met stemverheffing zei hij: "Dit was een uitermate, laffe, gemene beroving. Er is fors geweld gebruikt. Het slachtoffer heeft nog altijd last van duizelingen". De Haagse officier vond, on danks het feit dat de Leidenaar nog nooit eerder met de rechter in aan raking was geweest, een gevange nisstraf van 21 maanden op zijn plaats. "Dit was een ernstige bero ving; het slachtoffer is tot in het diepst van z'n ziel gekrenkt". Een zitting eerder eiste mr. Van Strae len een celstraf van twee jaar tegen de man met wie de Leidenaar de beroving samen pleegde. Die beroving vond 27 januari van dit jaar plaats op een bejaarde ken nis die een flat in Den Haag be woont. Het tweetal had geld nodig om zich van verdovende middelen (heroïne en cocaïne) te kunnen De vriend van de Leide- |rist wel een adresje waar geld Celstraf geëist voor 'zeer laffe beroving' voorradig was. Met een smoes - ze hadden een startkabel nodig - kwa men ze binnen. De vriendin van de Leidse berover bleef aanvankelijk beneden in de auto wachten. Beide mannen dronken eerst nog een kop koffie. Toen ze op weg naar de kabel gingen greep de vriend van de Leidenaar de bejaarde man plotseling beet en al worstelend rolden ze over de grond. De Leide naar bond de voeten van het slachtoffer met een stuk elektrici teitsdraad bij elkaar. Om hem tot bedaren te brengen werd de oude man met zijn hoofd op de grond ge slagen. Met een mes werd hij uit eindelijk in bedwang gehouden. De vriendin en de vriend van de Leidenaar doorzochten de woning, maar vonden niets. Vervolgens werden enkele waardevolle spul letjes klaar gezet om mee te ne men. Maar, zeiden ze, als je zegt waar de geldkist staat nemen we die niet mee. De geldkist kwam te voorschijn en de bejaarde Hage naar werd gedwongen onder 34 eu rocheques en 26 betaalcheques zijn handtekening te zetten. De buit verdeelden ze toen ze ruzie kregen. De Leidenaar moest zich ook verantwoorden voor het stelen van nog andere waardepapieren en be- taalpasjes alsmede het stelen van een auto en het vernielen van par- keermeters. Hoewel drugs een rol speelden in het doen en laten van de Leide naar, zag de officier van justitie daarin geen aanleiding om straf vermindering toe te passen. Uitspraak over twee weken. LEIDEN - De dodenherdenking in Leiden zal dit jaar een half uur eer der beginnen om de twee minuten stilte precies om acht uur te kun nen laten ingaan bij de plaats van het monument. Het comité Dood- enherdenking heeft hiertoe beslo ten na aanmerkingen vorig jaar dat de stille tocht nog niet was afgelo pen op het moment dat de twee mi nuten stilte in acht werden geno men. Bovendien was er kritiek op het feit dat de twee minuten stilte tijdens de herdenkingsbijeen komst in de Marekerk werden ge houden. en niet bij het herden kingsmonument. De herdenkingsbijeenkomst in de Marekerk begint nu om zeven uur in plaats van om half acht. Na de bijeenkomst vangt omstreeks kwart voor acht de stille tocht naar het monument bij molen de Valk aan. Om even vóór acht uur zal de stoet het monument bereiken, waarna om precies acht uur de hoorn de twee minuten stilte aan kondigt. The last post* zal het te ken zijn, dat de twee minuten stilte zijn afgelopen. De herdenkingsrede in de Mare kerk zal dit jaar worden uitgespro ken door C. van Stam, voormalig gewestelijk commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten, voorzitter van de stichting 1940- 1945 en oud-burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer. Het openingswoord in de Marekerk zal traditiegetrouw door de burge meester, mr. C.H. Goekoop, wor den uitgesproken. Aan het herden kingsprogramma wordt muzikale medewerking verleend door de or ganist Ben Fey en de mezzo-so praan Vera Verzijden. Overigens zal de stichting Dood- enherdenking niet ingaan op een verzoek van de Nederlandse Ver eniging tot Bevordering van de Zondagsrust en de Zondagsheili ging om de herdenking niet op zondag, maar op een doordeweek se dag te vieren. Volgens secretaris Van der Weijden van de stichting Doodenherdenking wordt vastge houden aan de richtlijnen, zoals die door het comité Nationale Her denking zijn vastgesteld. LEIDEN - Gehuwd. G.P Heemskerk en Y.A.J, van Velzen, A.H. Drost en D.I. Galama. M.S.T. van Leeuwen en E.E. Verdonk. Michael Arantes zv. A.N. Hollebeek en H.C.M. Beekman: Krista dv. S. Neuteboom; Robin Michael Gary zv. R.M.G. Caffa en R.A.T. Muris: Marjo- leijn Margót dv. E.J. Bonnike en G.C.M. Boom; Marcelles Martinus zv M.F. van Duijvenbode en A.C.M. Opdam: Arjan Johannes Anton zv. J.W.A. Beukman en A.K. Nagtegaal; Priscilla Johanna Jaco- ba dv H.J. Plug en J.J.M. Vooijs; Hen drik Jacob Louis zv. H.A. Smit en I.M.L. Luijendijk; Desiree dv J. Beekman en N. van Dam; Jan Jacob zv J.J. Koning en T.M.A. Flamand: Marjolijn dv. C. van der Plas en G. Ros; Elizabeth Maartje Diana dv. D. de Kreek en E.M. van Rhijn; Cynthia Petronella dv. E Kop pers en M.J. van Doornik; Jeanette Ca- tharina Maria dv. N.C. van Dam en H.R.M.M Straathof; Renate Henriëtte dv. H.J. Vierbergen en H.B. de Jong: Steven Christian Chrysostomus zv. R.P.C. van Leeuwen en V.J. Brouwer; Nasr Eddine zv. Y. Dahhane en H. Mokhtdfa A. van Delft en D J Brace; J.F. van Heel en C. Leemhuis; E. Haan stra en P. Chaudron; Z.C Altay en H M. Dusink; B. Gritter en A. Nauta. Overleden: A Durmus (1939) man; N.F. Delasso (1885) man: J. Stokman (1915) man; C. Smidt (1913) vrl.geh.gew met W.J. Snijders; H.J. Doove (1903) C.J.L. Putman (1913) man; W A.D V Euson (1964) man; M. Honsbeek (1918) vrl.geh.gew. met G.J. Kuhn; W. Smteur 1908) man; A. van Winkel (1903) man. C E. Leget (1894) vrl.echtgen van J. Doove: A.A.E.A. Smeets (1904) vrl.geh .gew. met A. van Haarlem; M. Abbink (1927) vrl.echtgen. van A. Schultz; T Visser (1949) vrl.echtgen. van W. Brons geest; J.I. van Tol (1908) man; J.B Loe- ber (1893) vrl.. A.H.F. Mater (1883) vrl.geh.gew. met J. Tierolf; J. Jansen Manenschijn (1908) man; J. van der Lin den (1891) man; C. Slingerland (1913) vrl.echtgen. van J.H. Kriek: PC van den Berg (1906) vrl.geh.gew. met M. van den Berg; A. de Meij (1986) vrl P.J. Linschooten (1900) vrl.geh.gew. met C. van der Wateren: A. Steenbergen (1905) man: N.A. Commandeur (1900) man. Geboren: Niki Rainier Willem z.v. R. de Wit en Y. Jong, Jony d.v. J.M.C. Ferket en N. de Jong, Jantine Neline d.v. G. Ouwehand en C.J. Melissant. Antoinet te Hélène Louise d.v. J.G.P. van Huls van Taxis en C.E.B. Blijdenstein. Je roen z.v. J.N. Rietkerken en J.J. Schroef. Huberta Johanna d.v. P. Krijgsman en A.T. Maagdelijn, Barry Bart Bartolomeus z.v. B. van Dam en B.B.M. Karremans. Serdar z.v. N. Acun en N. Kavrayici. Sascha Lennart z.v. A.W. Philippo en C.A.W. Keijzer, Johan na Jacoba Maria Hendrika d.v. A.P.M. van Meer en P.C.J. Krijnen, Tosca Apol- lonia d.v. J.A.M. Engels en A.C.M. Vro lijk. Jorden Joël z.v. G.L.J.M. van Lu xemburg en P J.C.M. Hendriks. Izlane d.v M. Laaouaj en F. Lakrad. Jaimy z.v. A. Manneveld en I.E.M. Bos, Léonie Paulien d.v. R. Wijnsma en M.V Freese, Swantje Henrike d.v. A.A. Cassens en T.S. Heilemann, Lieke d.v. C.W.M. van Leeuwen en M.J. Seysener. Daniëlle d.v A.P.C. Beekman en N E Dirkzwa ger. Maria Magdalena Lenny d.v. M. van Weerlee en M. Aziér, Paul z.v. H.J. Vink en A.G. Duijndam. Jeffrey z.v. J. Lob- bers en M E. Bal. El Ham d.v A Bouda en M. Ouchen. Mirte d.v. G. Broeklan- der. Willem Marinus z.v. H. Ouwehand en J. Ouwehand. Daniël Jacobus z.v. D.J. de Mooij en M.J. de Groot, Lydia d.v. B.H.J. Bemelmans en J. Tervooren. Mohamed z.v. B. Sabeg en H. Bentar- cha, Catherine Louise d.v. J.G. Farrell en H.A.A. Préscott. Denise Louise Ma ria d.v. A C A van Aert en M.J.F.M Roovers. Floor d.v R.W.A. van der Poel en C T G. Blom. Daniëlle Dominique d.v. F.M.M van der Ploeg en T H A M Cornelisse. Mattheus Johannes z.v. J.H.C.M. Lammers en S A de Vries. Hendrik Evert z.v. H. Noppen en J.H. van Duijvenvoorde. Hester Marianne d.v. T.N.M van Nes en M MG van der Kwartel, Jolein d.v. J. Molenaar en M. Maas, Martijntjc z.v. R.S. Holscher en K.M. van Maris, Elisabeth Johanna d.v. G.J. van Klaveren en D. de Vreugd. Ag nes Regina d.v. R.C. de Koning en C.C. van Egmond, Rogier z.v. H.J.M. van der Meer en C.G Hoek. Stefz v. L.A.M. Hil- berink en P.H.M. Sanders. Patricia d.v R.S. Stouten en M.C. Klein. Niels z.v. C Passchier en C.M. Bos. Peter Maurice z.v. P.J.N, van Haasterecht en M.W. Pij- J.K.Bamdten Uitwisseling (1Uitwisseling (2) Op basisschool De Meerpaal zal deze week veel Engels worden gesproken. Zondagavond kwa men er namelijk vijfentwintig Engelse scholieren - jongens en meisjes in de leeftijd van elf a twaalf jaar - aan. Ze zullen de he le week lessen volgen en door de stad struinen. "Ze komen uit Malsbury, dat ligt ongeveer twintig kilometer van Oxford", vertelt directrice L. Volmer, die overigens liever di recteur wordt genoemd, "want directrice is zo'n naar woord". "Nee. zij wilden er niets mee te maken hebben", antwoordt Vol mer. "Hun standpunt luidde: als je eenmaal met een school be gint. dan krijg je ze allemaal". "Nee, we hebben het zelf gere geld, met steun van de gemeente Leiden overigens". Vorig jaar be zochten leerlingen van de Meer paal al een Engelse school en dit jaar (juni) zullen er ook nog kin deren uit Oxford naar Leiden ko men. Een druk uitwisselingspro gramma, met andere woorden. "Het loopt inderdaad goed", vertelt Volmer, "maar het is ook altijd leuk". Op onze vraag of de communicatie soms niet een beetje moeilijk gaat, antwoordt ze in eerste instantie: "Dat valt Ze vervolgt even later: "In groep zes, vroeger de vierde klas, beginnen de kinderen tegen woordig al met Engels. In de klassen vijf en zes wordt het En gels nog intensiever gegeven. Nee, met elkaar praten, dat lukt echt wel hoor". Na een korte pauze: "En kinde ren hebben natuurlijk altijd hun handen en voeten nog". Na aankomst werden de Engelse kinderen ondergebracht in gast- gezinnén. Op maandagochtend gingen ze gelijk naar De Meer paal. "Het is tenslotte de bedoe ling dat ze een indruk krijgen van ëen Nederlandse school". Maar er was op maandag ook een speurtocht door de wijk; zo'n uit wisseling moet tenslotte ook een beetje een uitje blijven. "We proberen voor zoveel mo gelijk afwisseling te zorgen", zegt Volmer. "Wat het hoogte punt gaat worden? Ik denk dat voor die Engelse kinderen elke gebeurtenis een hoogtepunt is. Zoiets hebben ze tenslotte nog niet eerder meegemaakt. Het is heel wat, vergeet dat niet, op be zoek op een Nederlandse schóól". Gisteravond werd de Holland se avond gehouden. "Er werd ge danst en verder waren er allerlei spelletjes, zodat die Engelsen een beetje een indruk krijgen hoe wij ons vermaken". Er kwamen toch geen klom pen aan te pas, mogen we ho pen? "Nee, dat zou te gek worden. Buitenlanders denken sowieso al dat wij het land van de klompen, kaas en de tulpen zijn. Dat beeld moet je natuurlijk niet nog eens gaan versterken door op klom pen te gaan lopen". Vrijdag wordt het programma afgesloten. Op die dag zullen de kinderen de stad intrekken. "Dan kunnen ze zien wat voor een stad Leiden nou eigenlijk is". Op vrijdag zal er ook een be zoek aan burgemeester Goekoop worden gebracht. Als ze nou op het stadhuis maar iets anders in huis hebben voor die kinderen dan de obligate sleuteldassen die elke buitenlandse bezoeker - of hij dat nou wil of niet - cadeau krijgt. Gezellig met z'n allen op de foto. De Engelse scholieren die Fietsen Wie in de afgelopen winter een buik in de vorm van een flinke strandbal -heeft gekregen en nu de zomer nadert wil afslanken om als een Adonis op het strand rond te kunnen lopen, wordt de laatste tijd op z'n wenken be diend. Afslanken kan op een aangena me manier. U hoeft niet zwetend als een otter in een gezondheids centrum te liggen en ook niet el ke dag als een gek door de stad te Verscheen er enige tijd gele den een wandelboek met tochten door de regio, er zijn nu ook fiets- boekjes gepubliceerd. Het gaat om fietstochten in de wijde om geving van Den Haag, Haarlem en Leiden. In het mapje Leiden zitten ook vier kaarten. Uitgeverij Dwars- stap (hoe verzin je zo'n naam!) meldt daarover: "De kaarten zijn topografische kaarten, ook wel stafkaarten genoemd. De schaal is 1 50.000, dus twee centimeter op de kaart is eén kilometer in het veld en het ruitennet op de kaarten geeft blokken van één vierkante kilometer aan. De kaarten overlappen elkaar, en wel zo, dat Leiden zich steeds in een van de hoeken bevindt". De tochten zijn ontworpen door de vereniging 'Lopende Band' te Rotterdam. Volgens de uitgeverij Dwarsstap zijn de tochten in het boekje zo uitvoe rig beschreven dat ze zonder kaart kunnen worden gereden. Maar: "De kaartlezer zal liever de vier schitterende kaarten ge bruiken die het gebied tussen Haarlem, Den Haag en Gouda op verrassende en unieke wijze in delen". "De racefietsers, voor wie deze tochten niet speciaal zijn ontwor pen, zullen trouwens met behulp van deze kaarten gemakkelijk al ternatieven kunnen vinden voor de weinige 'tube-onvriendelijke' trajecten". Er zijn overigens tochten voor verschillende soorten fietsers: "Voor de 'gemiddelde' fietser zijn er 38 tochten van 7 tot 35 ki lometer, voor de dagtochtfietser zijn er 23 tochten van 36 tot 80 kilometer" Natuurlijk is men niet gebonden aan de trajecten. Ten overvloede merkt de uit geverij op dat er vanzelfspre kend kan worden gecombineerd en dat de beschrijvingen de fiet ser kunnen helpen bij het zoeken naar de mooiste verbindingen tussen willekeurige punten, zo als men het zo dichterlijk uit drukt. Het is begrijpelijk dat er geju beld wordt over de kaarten: ze zijn inderdaad prachtig. Om ie beginnen zijn ze handzaam. Vouw je de kaart uit. dan loopje niet het risico in gevecht te raken met de kaart. Of nog erger: ie mand in z'n oog te stoten. Gedetailleerd zijn ze ook. Hoop en vrees, De vrije Hoeve. Twaalfmorgen, Zorg en hoop. De Herfst, Kooiwoning, Papekop- perkade alleen het lezen van die namen is al een genot. Bezoeken moet nog leuker zijn. Zodat je bijvoorbeeld kunt zeggen: giste ren was ik nog in Weltevreden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3