LEIDSCH DAGBLAD Radio-actieve straling stijgt KONINGINNEDAG IS DE DAG VOOR EEN ROYAAL BESLUIT: Zuivel morgen massaal in staking Ramp beïnvloedt discussie over bouw centrales Zweden en Oostenrijk slaan alarm Burgemeester Goekoop zoekt andere baan Aardschok in Mexico Bij grote razzia 500 Chilenen gearresteerd WOENSDAG 30 APRIL 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37998 Woubrugse motie tegen kerncentrale WOUBRUGGE - Woubrugge wil niet dat door de regering verder wordt gesproken over de bouw van een kerncentrale bij Moerdijk, voordat meer be kend is over het ongeval met de Russische centrale in Tsjer- nobil. Volgens schema verga dert de kamer daar dinsdag over. De gemeenteraad van Wou brugge nam een motie aan van PvdA'er C.A. Hendriks, waar in wordt uitgesproken dat die discussie voorlopig moet wor den opgeschort. Berekeningen leren dat bij een dergelijk on geval in Nederland alle bur gers binnen een straal van 80 kilometer moeten worden geë vacueerd. Van de Moerdijk af gerekend, ligt Woubrugge bin nen die straal. UTRECHT (ANP) - Morgen wordt er gestaakt in de zuivel. De Voe- dings- en Industriebonden van FNV en CNV zeggen de acties door te zetten, ondanks, toezeggingen die de werkgeversorganisaties gis teravond op het laatste moment nog hebben gedaan. Volgens de bonden zullen de ko mende nacht ongeveer 50 zuivelfa brieken stil komen te liggen. Hier door zal de verwerking van 40 mil joen liter melk - ongeveer de helft van de totale produktie in ons land - stil komen te liggen. Volgens de werkgevers betekent dat een scha depost van ongeveer 30 miljoen gulden per dag. FNZ-voorzitter Zijlstra waar schuwde dat door de acties een melkplas zal ontstaan die tot ramp zalige gevolgen leidt. De bonden evenwel zeggen dat de opslagcapa citeit in de zuivel voldoende is om de melk van deze week nog te ber gen. Winter toonde zich zeer veront waardigd over de manier waarop de werkgevers oplossingen voor het melkoverschot hebben bena derd. „Bij geen enkele onderne ming ligt een rampenplan klaar, maar men verwacht van de bonden dat zij dit wel hebben, terwijl het niet onze eerste verantwoordelijk heid is". Werkgeversonderhandelaar Zijl stra zei te hopen dat „het gezond verstand bij de bonden zal terugke ren", en dat zij de onderhandelin gen hervatten. „Als dat niet ge beurt worden het spannende, moeilijke en schadelijke tijden". De Nederlandse Melkhandelaren Organisatie ziet geen onoverkome lijke problemen door de acties. Voorzitter E. de Boer: „Het hangt natuurlijk wel van de duur van de staking af, maar wij zullen een groot deel van onze huidige le veranties kunnen blijven uitvoe- De werkgeversorganisaties FNZ en VVZM boden gisteravond aan om de werkweek terug te brengen naar gemiddeld 36 uur. Maar met de mogelijkheid om werknemers in drukke perioden op zaterdag te laten werken en zonodig 9,5 uur per dag. Dat gaat de bonden te ver. Volgens FNV-bestuurder W. Winter zijn de meeste bedrijven niet bereid om genoegen te nemen met de huidige flexibiliteit. Het re sultaat van dit aanbod is in feite dat de landelijke onderhandelin gen zes maanden worden opge schoven, aldus Winter. De zuivelwerkgevers hebben gis teravond besloten om nog geen kort geding tegen de bonden aan te spannen. Volgens Zijlstra zal deze mogelijkheid in een later stadium, wanneer de stakingen eenmaal be gonnen zijn, opnieuw worden overwogen. WASHINGTON/MOSKOU/DEN HAAG (AFP/UPI/Rtr./AP/GPD) - In Zweden en Oosten rijk is als gevolg van de Russische kernramp een dermate hoog niveau van radio actieve straling gemeten, dat ouders het advies hebben gekregen baby's binnen te houden. Volgens de autoriteiten gaat het om een voorzorgsmaatregel; echt gevaar voor de volksgezondheid zou nog niet bestaan. Het Oostenrijkse ministerie van volksgezondheid meldde vanmor gen dat bij twee plaatsen in Karin- thië, Heiligenblut bij de Grossglockner pas en Faakersee, stralingniveaus van drie op een schaal van een tot vijf hebben ge meten. De norm vijf wordt als ge vaarlijk beschouwd. Ook uit Polen komen berichten van hoge straling. Melk van koeien die gras heben gegegeten wordt ge dumpt. Alleen de melk van hooi etende koeien wordt nog verkocht. In Nederland is ook vanmorgen geen enkele afwijking geconsta teerd. Minister Winsemius gaf gis teren opdracht extra metingen te verrichten, maar deze hebben geen afwijkend stralingsniveau aange toond. Volgens een zendamateur die op 30 km van Tsjernobil woont is de ramp inderdaad veel groter dan de autoriteiten toegeven. Een PTT- werknemer in het Noordhollandse Bergen ving gisteravond een radio gesprek op waarin de zendamateur meldde dat in Tsjernobil niet één, maar twee kernreactoren in brand staan. Er zouden vele honderden doden en gewonden zijn gevalle- n.'Ik zit er 30 kilometer vandaan en ik weet niet wat ik moet doen. We hebben zware explosies gehoord. Je kunt je niet voorstellen wat er hier allemaal gebeurt, met de do den en het vuur', zo zei hij. De man zei dat de autoriteiten duizenden mensen uit het gebied evacueerden en dat vele anderen zelf vluchtten voor het stralingsge vaar. Die lezing wordt bevestigd door een groep Finnen die gisteren vanuit Kiev thuis terugkeerde en door een inwoonster van Kiev, die een persbureau vetelde dat bussen, vliegtuigen en helikopters zijn in gezet bij de evacuatie van de 10- tot 15.000 inwoners van het nabij Tsjernobil gelegen plaatsje Pripjat. Het rampgebied is door de Russi sche autoriteiten gesloten voor westerse diplomaten en journalis ten. Britse, Franse en Amerikaanse ambassades in Moskou hebben er bij hun landgenoten op aangedron- Afspraken vlieg- tarieven onwettig LUXEMBURG (Rtr.) - Het Europe- se Hof van Justitie heeft het vast leggen van luchtvaarttarieven tus sen maatschappijen en rcgeringen vandaag onwettig verklaard. Deze uitspraak zal waarschijnlijk leiden tot een daling van de tarieven. Het hof in Luxemburg vindt dat de prijsafspraken in strijd zijn met de bepalingen over eerlijke con currentie in het oprichtingsver drag van de EG. Zonnige perioden 'Droog en zonnige perioden. Middag- temperatuur omstreeks 20 graden, mi nimumtemperatuur ongeveer 7 gra den. Matige wind, draaiend naar ooste lijke richtingen. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: droog en zonnig. Mid- dagtemperatuur ongeveer 21 graden. Donderdag 1 mei 1986 Zon op: 06.10 uur, zon onder: 21.04 uur. gen zo snel mogelijk het rampge bied rond Tsjernobil te verlaten. Een woordvoerder van de Britse ambassade deelde vanmorgen mee dat twee voornamelijk uit Britse studenten bestaande groepen in Kiev en Minsk naar huis worden gestuurd. Zij hebben te horen ge kregen dat zij onmiddellijk naar Moskou moeten komen van waar uit zij naar Groot-Brittanniê wor den gevlogen. De ambassade han delt op verzoek van verontruste ouders en van Britse studie- en reisorganisaties. Frankrijk heeft eveneens aange kondigd twaalf Fransen uit. Kiev weg te halen en de Amerikaanse ambassade heeft haar burgers geadviseerd het besmette gebied te verlaten. Voorzover bekend hou den zich in het gebied geen Neder landers op. Op het Russische tv-journaal kwam gisteravond, na een nieuws- stilte van 24 uur, een mededeling over de ramp. Als tweede onder werp werd verteld dat bij de ramp slechts twee mensen om het leven waren gekomen en mensen in de directe omgeving van de centrale waren geëvacueerd. (zie ook de pagina's 7 en 17) DEN HAAG (GPD/ANP) - De ramp met de kerncentrale in de Sowjet-Unie zal zeker invloed heb ben op de discussie in Nederland over de bouw van nieuwe kerncen trales. Uit de reacties van alle grote partijen in de Tweede Kamer kan althans worden afgeleid dat het de bat over de vestigingsplaatsen, dat voor volgende week op de agenda staat, in elk geval een ander karak ter zal krijgen, als het al doorgaat. Het D66-kamerlid Tommei heeft om uitstel van de discussie ge vraagd; hij wil eerst de resultaten van het Russische onderzoek naai de ramp afwachten. Ook PvdA- woordvoerder Zijlstra voelt wel voor uitstel. Hij wil wel discussië ren, maar alleen om lering te trek ken uit wat er in de Sowjet-Unie is gebeurd. Hij geeft overigens toe dat de bewuste kerncentrale daar van een heel ander type is dan de centrales in Nederland. De kernenergiespecialist van het CDA, Lansink, vindt niet dat de discussie moet worden uitgesteld, maar hij vindt wel dat er lering uit de ramp moet worden getrokken. „Het zal kunnen leiden tot een ver scherping van de veiligheidseisen. We moeten goed kijken wat dit be tekent voor de kansberekening als het gaat om een eventuele ramp met een centrale in Nederland. Maar we moeten niet nu al zeggen dat er geen nieuwe kerncentrales in Nederland moeten komen. Als er een vliegtuig neerstort, zeggen we ook niet dat er geen nieuwe vliegtuigen meer gebouwd mogen worden". Het VVD-kamerlid Braams vindt dat er eerst feitelijke informatie op tafel moet komen over de ramp in Tsjernobyl. Hij wijst er op dat er in de Sowjet-Unie nogal wat kerncen trales staan die slecht beveiligd zijn. Als het bij deze ramp om zo'n centrale gaat, dan is dat minder re levant voor de Nederlandse situa tie, zei hij gisteren. Overigens acht ook Braams het niet uitgesloten dat de discussie over de vestigings plaatsen voor nieuwe kerncentra les in Nederland nu wordt uitge steld. PvdA-fractieleider Den Uyl zei gisteravond op een verkiezingsbij eenkomst in Tilburg met verbijste ring te hebben kennisgenomen van de reactie van minister Van Aardenne (economische zaken) voor de radio op de ramp in Rus land. „Als Van Aardenne zegt dat deze afschuwelijke gebeurtenis geen verandering brengt in het kernenergiebeleid dan vind ik dat huiveringwekkend, daar word ik beroerd van. En dan kan het mis schien wel zo zijn dat de Russische centrales minder veilig zijn dan de westerse, dan nog vind ik dat we pas op de plaats moeten maken", aldus Den Uyl. Acteurs wachten niet op Godot STOCKHOLM (Rtr.) - Een op voering van Samuel Becketts klassieke toneelstuk "Wach ten op Godot" door langge strafte gevangenen kon gister avond niet doorgaan, omdat het grootste deel van de ac teurs het voorbeeld van Godot navolgde en niet verscheen. Vier van de vijf acteurs ont snapten uren voor de voorstel ling door een venster van het stadsschouwburg van Goten- burg. De opvoering door de ge vangenen werd in Zweden met veel publiciteit omgeven en was aangemoedigd door de Ierse auteur. Beckett, wiens stuk in de ja ren vijftig in de San Quentin- gevangenis in de Verenigde Staten werd opgevoerd, had de gevangenen in Gotenburg toegestaan het stuk te spelen voor veel minder dan het ge bruikelijke honorarium. De ontsnapten zaten straffen uit tussen 6 en IVz jaar wegens ernstige drugsdelicten. Gerard Arninkhof geeft mede gestalte aan de extra aandacht die het NOS Journaal aan de verkiezin gen zal besteden. PAGINA 25 CP'ers ondanks heftige protesten in vijf gemeente raden geïnstalleerd. PAGINA 5 Het gist en borrelt in de Franse socialistische par tij. PAGINA 7 Tweede Kamer steunt Wil ton Fijenoord. PAGINA 9 Nederlands elftal haalt te gen Schotland (0-0) alleen defensief een voldoende. PAGINA 13 DEURNE - Het koninklijk paar woonde vanochtend in gezelschap van hun jongere zonen en prinses Margriet met echtgenoot en kinde ren de viering van Koninginnedag bij in het Brabantse Deurne. Ter wijl vendeliers en tamboers toeke ken liep de vorstin over vaandels. Het feest kon beginnen. (foto ANP) 'Te weinig werk (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse burgemees ter Goekoop kijkt uit naar een an dere baan. Hij is zeer ontevreden dat hij bij de college-onderhande lingen opnieuw geen andere taken heeft gekregen dan die welke bij de wet zijn geregeld. Goekoop vindt zichzelf een "duur betaald bestuurder" die best meer wil zijn dan alleen maar hoofd van de poli tie en de brandweer. Hij zei dat gisteravond tijdens de installatie van de nieuwe gemeen teraad. Het is overigens niet de schuld van de burgemeester zelf dat hij zo 'weinig' te doen heeft. PvdA, WD en Links Leiden gun nen hem uit partijpolitieke over wegingen geen andere taken. De op handen zijnde herbenoe ming van Goekoop zal overigens wel door hem worden aanvaard. "Maar ondertussen zal ik wel uit kijken naar wat beters", aldus de burgemeester. (Zie verder pagina Leiden) Bewoners rennen in paniek de straat op MEXICO STAD (AP/UPI) - In Me- xico-stad heeft zich vanochtend in 'alle vroegte een krachtige aardbe ving voorgedaan die meer dan een minuut duurde. Duizenden inwo ners renden in paniek de straat op. Volgens het Amerikaanse Geolo gische Instituut in Washington had de beving een kracht van 7 op de schaal van Richter. Een gebied 400 kilometer ten zuidwesten van Me xico Stad langs de kust van de Stille Oceaan werden door de be ving getroffen. Nog niet bekend is of er slachtoffers zijn gevallen. De beving was voelbaar tot in Houston en Galveston op meer dan 1.900 kilometer afstand van het epicentrum. Een woordvoerder van het Rode Kruis in Mexico ver klaarde vanochtend dat er nog geen berichten zijn van schade of gewonden. Ambulances van het Rode Kruis rijden door de hoofd stad. De aardbeving komt op een mo ment dat in Mexico-Stad nog hard wordt gewerkt aan het afbreken van gebouwen, die bij de zware aardbeving van september vorig jaar werden beschadigd. Bij die aardbeving, die een kracht van 8.1 op de schaal van Richter had, vie len vele duizenden doden. ADVERTENTIE MEUBELS HALVE PRIJS Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt binnen afzienbare tijd haar toon- kameraktiviteiten voor de groothandel. Daar de tijd dringt stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamer- collectie aan particulieren beschik baar voor half geld. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteits meubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: eiken tv-meubel met video mogelijkheid van 1 538,- voor f 269,-; prachtige eiken slaap kamervan) 1.695-voor 795,-; eiken boekenkast van t 495,- voor 245,-; 4 eiken eethoekstoelen bekleed met ledertook van f 1.600,- voor 794,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu of binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdagavond koopavond. LEIDEN - Onder een fraai lentezonnetje werden vanmorgen op tal van plaatsen in de stad optochten van versierde fietsen en steppen gehouden in het kader van Koninginnedag. In Zuid-West trokken tientallen kinde ren onder begeleiding van een orgelman door de wijk. (foto Holvast) SANTIAGO (AFP/Rtr.) - Bij een grootscheepse razzia van Chileen se veiligheidstroepen en politie in de volkswijk La Legua van de hoofdstad Santiago zijn gisteren circa 500 mensen opgepakt. De actie volgde op een twintigtal aanslagen van guerrillastrijders in Santiago, waarbij aan militaire zij de vier gewonden vielen. Onder de doelwitten was ook de ambstwo- ning van de Amerikaanse ambas sadeur in Santiago. Door een bom werd lichte schade aangericht aan de muur rondom het terrein. De aanslag is opgeëist door het ex treemlinkse Patriottisch Front Ma nuel Rodriguez (FPMR). Een woordvoerder van het front zei dat de aanslag was gepleegd uit solidariteit met de Libische en Ni caraguaanse volken en bedoeld was als protest tegen de „Ameri kaanse interventic in Chili". Vol gens de Chileense autoriteiten is het FPMR de gewapende vleugel van de Chileense communistische partij. Er werd geen officieel commen taar op de actie gegeven. Een soort gelijke operatie werd eind oktober 1984 uitgevoerd, vlak voordat het Chileense militaire bewind van ge neraal Augusto Pinochet de staat van beleg afkondigde, die zes maanden zou duren. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt! I P®r maand 22,70 q per half jaar 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) r—j per jaar 256 90 per kwartaal 67.45 De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlijk gratis in debus' Straat Postcode-Plaats Telefoon controle bezorging) 2300 VB Leiden. In plaats v

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1