Kleine moeite voor een groot plezier Vaccin tegen kattenleukemie 'Tweedehands' rijden soms helft goedkoper Taxitarieven lopen sterk uiteen KIEK De opkomst van de kindvriendelijke restaurants Brunchen met de kinderen Uitgebreid onderzoek Consumentenbond Consument Biomagnetische sok: misleiding MAANDAG 28 APRIL 1986 PAGINA 9 Op de'rug van een hobbelpaard. In kruiphouding, op een mottig schapevachtje. Achter een tekening van bomen op de kleuterschool. Op je eerste fiets. Soms, bij een zolderopruiming, kom je ze weer tegen - die foto's uit je jeugd. Of'foto's', die benaming doet de manier waarop de gebeurtenissen zijn vastgelegd vaak te veel eer,aan. Het zijn eigenlijk meer 'kiekjes'. Flinterdunne plakjes verleden. Bewijzen dat je er bent geweest. Dat moet. Je zou het eens kunnen vergeten. Heeft u wel eens gemerkt hoe ver mensen dat doorvoeren? Nee? Ga dan voor de grap eens op bezoek bij een jonge moeder. U heeft het kopje thee nog niet naar de mond gebracht, of ze zal komen aanzetten met kiekjes van haar baby. En trots dat ze er op is. En glunderen. Maar als de geportretteerde in levende lijve haar aandacht opeist en op haar schoot wil kruipen, duwt ze hem zachtjes weg. Het voorwerp van haar aanbidding is binnen handbereik, maar nee, ze heeft op het ogenblik meer interesse voor dat glanzende stukje papier. Ach, ik ben zelf eigenlijk geen haar beter. U moet me tijdens de vakanties eens zien lopen met die camera. Als een trouwe hondesnuit rust hu aan mijn borst. En mijn man maar poseren. Wel honderden kiekjes heb ik van hem gemaakt. Nu we wat meer hebben gereisd en wat brutaler zijn geworden, staan we gelukkig ook samen op vakantiekiekjes. We vragen nu gewoon aan de een of andere visser of hij ons wil knippen. Datjs wel eens anders geweest. Tijdens onze verkering bijvoorbeeld hadden we dat lef nog niet. Resultaat is, dat we uit die tijd alleen maar kiekjes hebben waar we alleen op staan. Het is dat de kiekjes in één album zitten, anders zou je er gewoon droevig van worden. Kiekjes. Raar woord eigenlijk. Waar komt dat vandaan? Toch eens opzoeken in het woordenboek. Even gedacht dat het een soort koosnaampje was voor 'kijkje'. Mooi niet. Het 'kiekje' dankt zijn naam aan een Leidse ingezetene uit de negentiende eeuw1. Het is de fotograaf J.D. Kiek geweest, wiens atelier was gevestigd aan de Rijnsburgersingel. Hij was sigarenwinkelier en fotograaf tegelijk. Kroop vooral onder de rok van zijn camera om studentengezelschappen te fotograferen.. De heertjes kwamen bij voorkeur midden in de nacht bij hem aanzetten, als na een avondje boemelen het idee was gerezen om het edele profiel te laten vereeuwigen. Stilstaan was er op die onvaste benen dan natuurlijk niet meer bij. Vandaar dat de portretjes van Kiek niet allemaal even scherp waren. Gaf niks, zijn klanten zagen toch dubbel. In 'Athenae Batavae', een boek waarin een overzicht wordt gegeven van de ontwikkeling van de Leidse Universiteit vanaf haar oprichting tot aan het jaar 1975, staat Kiek op bladzijde 95 afgebeeld. Het is een pezige man, die niet bepaald vrolijk de lens inkijkt. Hij heeft zijn bakkebaarden laten groeién in de vorm van koteletjes, zoals in die tijd mode was, en - misschien is dat een beroepsafwijking - zijn rechteroog is wat kleiner dan het andere, net of hij het toeknijpt en zelf het kiekje heeft genomen. Op dezelfde pagina staat ook een kiekje van Kieks bedrijfsruimte. Het is een uit hout opgetrokken gebouwtje met twee ramen en een deur erin. Wie er een loupe bijhaalt, kan op de gevel de volgende tekst ontwaren: "Photographie J. Kiek'. Kiek zelf staat er ook weer op. Voor zijn deur. Maar wat zien we daar? Kiek staat op een stoel. Kiek liet zichzelf fotograferen terwijl hij op een stoel stond! Wat kan daar nu de reden van zijn geweest? Zie hem daar eens staan, zijn armen stijfjes langs zijn lichaam, als een kind dat een versje gaat opzeggen. Had hij genoeg van de heren studenten? Wilde hij hiermee soms aantonen dat hij boven ze stond? Het zou me niets verbazen, Zou Kiek kwaad zijn nu zijn naam de hoofdletter heeft verloren? Ik denk het niet. Hij zal allang blij zijn dat hij 's nachts niet meer uit zijn bed wordt gehaald. Kiekje naam wordt geassocieerd met de produkten van amateurfotografen, mensen die tegen de zon in fotograferen of het kapje voor de lens laten zitten, mensen die geen benul hebben van sluitertijd. Kiek, laten we één ding afspreken: elke knipoog van mijn camera is voortaan ook een beetje voor jou. Klik! ANGELA PINNEBERG Hoe kindvriendelijk is de horeca? Wie met het hele gezin wel eens uit eten gaat, zal er wel een oordeel over hebben. Niet altijd even positief voor die horeca. Toch is er, zegt bijvoorbeeld de psychologe Ans Fagel, „een snel groeiende aandacht te bespeuren voor een kindvriendelijke benadering in de restaurants". Iets meer dan een jaar geleden kwam Ans Fagel in het nieuws door een onderzoek dat zij had gedaan naar de mogelijkheden voor restaurants om, zonder wezenlijke financiële investe ringen, deze meer geschikt te maken voor ouders met kinde ren. „Het is niet zo dat sinds dien de telefoon bij mij niet meer heeft stilgestaan, maar waarschijnlijk omdat het zulke vanzelfsprekende adviezen wa ren, kom je ze wel meer en meer tegen in de restaurants". Een kindvriendelijk restaurant. Dat gaat verder dan de aanwezig heid van enkele kinderstoelen. Ans Fagel: „Belangrijk is vooral een goede mentaliteit van de bedie ning. Gericht op gastvrijheid ook naar het kind toe. Simpel gezegd: als de kinderen tevreden zijn in een restaurant, dan zijn de ouders het ook. Daarnaast zal ook de in richting en de keuze van menu me de op kinderen gericht moeten zijn". door Huub Klompenhouwer Spannend Alweer twee jaar geleden deed zij op twee scholen, in Laren en in Doetinchem, onderzoek naar erva ringen van zesdeklassers met res taurantbezoek. De resultaten wa ren toen opzienbarend. Niet alleen dat kinderen het spannend vinden om naar een restaurant te mogen, maar vooral om het feit dat de tra ditionele kindergerechten als kro ket met frites, of kip met appel moes, nauwelijks in de smaak vie len. Voor de kroket verwijzen de kinderen graag naar de snackbar en op kip zijn ze in het restaurant dikwijls ook uitgekeken. Het bleek al snel dat kinderen graag een wat avontuurlijke keus maken en het spreekwoord 'Wat de boer niet kent dat eet hij niet' gaat zeker niet op voor een groot deel van de kinderen. „Let op, ik zeg niet dat die bekende zaken als kip met appelmoes per sé van de kaart moeten, allerminst. Maar probeer er ook eens iets anders bij aan te bieden. Of bijvoorbeeld met kleine porties, verschillende hapjes. Je staat er versteld van wat kinderen allemaal al lekker vinden". Uit dat onderzoek bleek ook dat met r Steeds maar op je stoel blij ven zitten is niets voor kinde ren. In restaurants moeten ze, zonder de overige gasten te sto ren, eventjes weg kunnen lo pen. Deze pizzabakker maakt van zijn werk een hele show en de jeugd kijkt geboeid toe. help je thuis door ze bijvoorbeeld een bruine boterhatn te geven. In een restaurant geldt dan dat, als de ouders aan een aperitief beginnen, de kinderen ook eigenlijk al aan iets te eten moeten beginnen. Een uitkomst is bijvoorbeeld het pre- aanwezigheid van kindertijdschrif ten en stripverhalen. En als het res taurant de ruimte heeft, dan niet mee gezegd hebben dat het vroeger slecht gesteld was met de benadering van kinderen i dient het aanbeveling om de tafels taurants, want zo is het natuurlijk de lange wachttijden de je te maken senteren wat stokbrood". Voor de kinderen is de aanwezig heid van een kleurplaat en kleur potloden al een hele stimulans. Suggesties buiten de menu's om zijn talrijk. Naast die kleurpotlo den kan er aan gedacht worden om, als er ruimte voor is, de open keuken in een restaurant een hóek- gezinnen bij elkaar te groepe- waarbij er gelet wordt op extra brede gangpaden, zodat de kinde kleine broodjes, of ren daar kunnen rondlopen zonder de verrich- kinderen een gruwel is. Ans Fagel: tingen in de keuken gade kunnen „Als je de situatie met thuis verge- slaan. Brandende kaarsen op tafel lijkt, dan weetje dat kinderen geen zijn uit den boze, maar extra grote sta-in-de-weg te zijn. Mentaliteit „Het is natuurlijk heel makkelijk om te roepen dat ieder restaurant ook kindertoiletten moet hebben en fonteintjes op kinderhoogte. Maar wees eens eerlijk, dat hebben de meesten van ons thuis ook niet. Nee, het aardige is van de meeste van deze ideeën dat ze niet in de sfeer van de investeringen liggen, vooral een kwestie ook niet", aldus de psychologe, die zichzelf kan rekenen tot de be roemde familie van restaurateurs. „Een nicht van die Fagels, inder daad". Voor de horeca is het niet alleen een kwestie van vriendelijkheid, zo stelt Ans Fagel. „Nederland telt zo'n drie miljoen kinderen in de leeftijd tot 14 jaar. Er zijn zo'n twee miljoen huishoudens met kinderen onder de twaalf jaar. Dat betekent grofweg dat een derde van de cliëntelen zich aan kan bieden in familieverband. Als het kinderen ergens bevalt met eten zullen zij een grote druk uitoefenen op hun ouders juist naar dat bepaalde res- taliteit zijn. En ik wil er overigens taurant te gaan als men buitens- Begin dit jaar kwam t vaccin Van besmette dieren sterft één- wordt veroorzaakt door een virus dat zich nestelt in de beenmergcel- daaruit het natuurlijke gen tegen hetviru wordt de helft drager t vormt daardoor afweermechanisme aantast. Het te bedreiging voor soortgenoten. geen antistoffen Kattenleukemie wordt vooral ge- meer worden aangemaakt het dier vatbaar wordt voor een reeks van infecties. In een later sta dium kan lymfklierkanker optre den, maar meestal sterft het dier na een lijdensweg binnen drie jaar, nog voordat deze zich openbaart. dat vreesd door fokkers van raskatten, Omdat de raskat gevoeliger i ziekten, maar ook omdat plaatsen waar gefokt wordt dere dieren bijeen zijn. Het leuke- mievirus kan daar kanker gen aanrichten, zo den gebleken. Het bewuste virus werd in 1964 ontdekt door de Schotse hoogle raar Jarrett, maar ook wetenschap- opbouwt, pers als Hardy (New York) en in het virus Weyer (Amsterdam) leverden van- permanen- af 1972 belangrijke bijdragen aan het onderzoek naar de gedragingen van het virus. Dit heeft er al toe ge leid dat de ziekte door toedoen van preventieve maatregelen der laat ste jaren belangrijk werd terugge drongen bij kattenfokkers. Een vaccin tegen kattenleukemie was slachtin- evenwel niet eerder voorhanden, het verle- (foto GPD) huis wil eten. Wat dat betreft zijn ze wel conservatief ingesteld. Voor de horeca betekent het eeihgoede mogelijkheid een vaste kring van cliëntelen te bereiken". Betaalbaar In dat laatste ziet Ans Fagel ook een goed argument om vooral wat de kindermenu's betreft scherp te calculeren in de prijs. „Het wordt ook voor ouders heel interessant als uit eten gaan met dè kinderen betaalbaar blijft". Een voorbeeld van een kind vriendelijk restaurant vormen bij voorbeeld de drie Italiaanse restau rants Pinoccio in Amsterdam, Nij megen en Arnhem. De kleurplaten voor kinderen, de lage prijs van kindermenuutjes, de attractie van de jonglerende pizzabakkers, maar ook een babykamer, waar de jong ste telgen verschoond kunnen wor den, te slapen gelegd of de borst gegeven. En, zegt eigenaar Wil- lems, „we werken nu aan een vi deokamer, waar de kinderen als ze uitgegeten en -gespeeld zijn, rustig naar tekenfilmpjes kunnen kijken zonder de overige restaurantbezoe kers te hoeven storen. Dat geeft de ouders helemaal de tijd om nog lekker verder te eten of na te genie ten". Andere restaurantketens hebben ook al complete speelhoeken voor kinderen. En ook de restaurants in de familie bungalowparken staan bekend om hun kindvriendelijke benadering van de gasten. Brunchen, een soort combinatie van lunchen en ontbijten, is een kleine rage aan het worden. Een zondags gebruik dat in tal van toprestaurants en hotels genoten kan worden. Al dan niet gecom bineerd met concerten en of champagne. De Ibis-hotels in Nederland, in Veenendaal, Tilburg, Leiderdorp en Schiphol, hebben nu een brunch bedacht speciaal voor het hele gezin. Dat laatste gebeurt dan vooral omdat er voor kinde ren een aparte hoek in het restau rant is gecreëerd, waar de kinde ren na het brunchen bezig gehou den kunnen worden met video filmpjes. Ook de prijs van de brunch is familie-vriendelijk. Net geen der tig gulden per persoon, kinderen tot twaalf jaar half geld en de kleinsten, tot drie jaar, zelfs gra tis. Onbeperkt witte of rode wijn drinken en een keus aan meer dan twintig warme en koude ge rechten, aangevuld met verschil lende soorten frans brood. Deze Brunch Familiale speelt zich iedere zondag tussen elf en half drie af. c.8.8.o.Q.Q.g_o.a.aj_B_a.Q-a Slecht nieuws voor de kapper. De op mars van de thuisknippende 'beunha zen' is ook door de industrie opgemerkt. Dat moge blijken uit de introduktie van dit elektrische apparaat, een soort wafe lijzer, waarmee golfjes a la Ruud Gullit in het haar kunnen worden aange bracht. Bij wassen verdwijnen ze weer. (foto ANP) Het rijden in gebruikte auto's kan bij sommige merken en typen wel de helft goedkoper zijn dan de aan schaf van een nieuwe auto. Bij som mige zeer gewilde occasions is dat voordeel echter beduidend kleiner volgens de Consumentenbond, die samen met de ANWB alle kosten van 39 populaire autotypen op een rij zette. Aan het onderzoek werkten zo'n 6.000 automobilisten mee, die de kosten van en de mankementen aan hun auto bijhielden. onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits Voor het onderzoek werden steeds twee situaties vergeleken: die van de nieuwe auto en die van de gebruikte au to van 2,5 jaar oud. Beide auto's werden 2,5 jaar en 41.000 kilomter lang „ge volgd". Uit de vergelijking van de totale kosten van nieuwe en gebruikte auto's bleek dat de verschillen tussen de auto typen groot zijn. Die zitten vooral in de vaste kosten: afschrijving, renteverlies en in mindere mate verzekering. Verder zijn de verschillen voornamelijk toe te schrijven aan onderhoud en reparatie. Afschrijving Wat de afschrijving betreft: het maakt nogal wat uit om welk merk het gaat. Sommige autotypen (vooral de zeer populaire) zijn gebruikt maar weinig voordeliger dan nieuw. De BMW, de Volkswagens Golf en Jetta, de Ford Es cort en de Opel Kadett bijvoorbeeld zijn tweedehands nogal duur. Maar ze blij ven ook daarna nog vrij veel waard. Er zijn gebruikte auto's die aanzienlijk goedkoper zijn dan hun nieuwe zusjes, zoals veel Franse, Japanse en Italiaanse merken die de eerste jaren fors in waar de achteruit gaan. Dieptepunt vormt wat dat betreft de Talbot Horizon (nieuw ruim 21.000), die na 2,5 jaar een restwaar de van nog maar 6000 gulden heeft en ook daarna snel in prijs terugloopt. Dat laatste is overigens niet altijd het geval. De Volvo 340 verliest de eerste 30 maan den ruim 40 procent (8000 gulden) van zijn nieuwwaarde, maar zakt in de vol gende 2,5 jaar nog maar 2000 gulden in prijs. Garage bezoek Een belangrijke rol speelt uiteraard ook gelet de bedrijfszekerheid van nieu we en gebruikte auto's en het garagebe- zoek. Gebruikte auto's moeten in het al gemeen (buiten de normale onderhouds beurten) wat vaker naar de garage. Ook pech onderweg komt in het algemeen vaker voor, al zijn er bij de tweedehands auto's nog altijd 7 typen die niet één maal waren blijven stilstaan. Bij de nieu we versies komt dat 11 maal voor. De BMW 315, de Mitsubishi Lancer en de Toyota Carina bleven zelfs in beide gevallen vrij van pech onderweg. Op merkelijk is ook het 'gedrag' van de Fiat 127 en in mindere mate de Ford Escort, die 'nieuw' veel minder bedrijfszeker bleken dan tweedehands. De vraag naar occasions is in bepaalde prijsklassen groter dan het aanbod. Dat geldt vooral voor drie tot vier jaar oude auto's van zeven- tot achtduizend gul den, maar ook in de prijsklasse rond 5000 gulden (de ondergrens voor Bovag- garantie). Daardoor zijn de prijzen zeker niet altijd reëel. De Consumentenbond adviseert naast keuring en taxatie van een gebruikte auto dan ook altijd stevig te onderhandelen over de prijs. Het volledige onderzoek is gepubli ceerd in de Consumentengids van deze maand. De genezende kracht van de 'biomagne tische sok' is op geen enkele wijze aan getoond, hoewel het Haarlemse bedrijf Verano Product in pagina grote adver tenties in huis-aan-huis bladen sugge reert dat deze dure sok helpt tegen een groot aantal aandoeningen. De Keu- ringsraad Medische Aspecten (Karna) heeft die reclame al ontoelaatbaar geacht, omdat er verwachtingen mee worden gewekt die niet waargemaakt kunnen worden. De Consumentenbond vindt dan ook dat de rechtbank in Haar lem de sok moet verbieden. De officier van justitie zou kunnen in grijpen op grond van de Wet Medische Hulpmiddelen. Misleidende reclame is volgens de bond vooral onaanvaardbaar, omdat mensen die al jaren tevergeefs hebben geprobeerd om van hun kwaal verlost te worden vaak alles aangrijpen om hun pijn te bestrijden. Overigens is het uitgevers die zijn aangesloten -bij de verenigingen NDP (dagbladen) en NO- TU (tijdschriften) al niet meer toege staan de advertentie op te nemen, sinds de sok de toets der kritiek bij de Karna niet heeft doorstaan. Het beginbedrag dat iemand die een taxi neemt, moet betalen nog zonder een me ter gereden te hebben, verschilt soms per gemeente drie- tot vierhonderd pro cent. Van de taxibedrijven in zestig ste den en kleinere plaatsen varieert de vas te aanslag van 1,80 gulden tot zeven gul den, zo heeft het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) onderzocht. Middenweg De gemeenten (die de tarieven voor al le taxibedrijven binnen hun grenzen vaststellen) in de Leidse regio bewande len de middenweg: een voorrijtarief van vier gulden, al zijn er per gemeente klei ne verschillen. In Voorschoten is het bij voorbeeld 3,80 en in Alphen 3,90 gulden. In Katwijk houden ze er een eigenzinnig systeem op na: daar rekenen ze gewoon f 7,50 voor elke rit binnen de bebouwde kom. Normaal is echter het gebruik van een meter. In Leiden tikt die per kilometer f 1,91 aan. Wachten kost 31 gulden per uur. Alphen is met f 1,44 per kilometer een stuk goedkoper, tenzij de gemeente grens wordt gepasseerd. Dan gaat de meter f2,44 aanslaan. Wachten kost in Alphen ruim 31 gulden per uur. Die ta rieven gelden tijdens normale bedrijfsu- ren. Wie bijvoorbeeld 's nachts om vier uur een taxi bestelt, betaalt 50 procent meer. Niet populair Dit jaar besteden particulieren naar schatting 375 miljoen gulden aan de taxi. Dat is bijna twintig procent van wat er wordt uitgegeven aan openbaar vervoer. Toch is de taxi volgens het EIM niet al te populair. Vooral ondernemers die er niets bij doen, zoals trouw- t voer, zitten dan ook op verlies. De bezet ting per taxi is aan de lage kant: in de steden wordt slechts zestig procent van de totaal gereden kilometers afgelegd met een passagier in de auto, in de pro vincie is dat maar 45 procent. Hoffelijkheid Volgens het EIM zijn er tal van oorza ken aan te wijzen voor deze slechte gang van zaken. Zo verzuimen de onderne mers in reclame- en promotiecampagnes te wijzen op de grote voordelen die de taxi biedt boven het veel goedkopere openbaar vervoer. Bovendien zou de ta xibranche haar rittenadministratie moe ten automatiseren, vindt het EIM. Dat kan tot lagere tarieven leiden. Vorige week werd al gemeld dat taxichauffeurs in de toekomst examen moeten doen in hoffelijkheid. Die zou ni overlaten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9