Leidse Tamils zijn redelijk gehuisvest Ruim twee jaar timmer- en klopwerk in de achtertuin Staande ovatie voor modeshow van debuterende Thang-de Hoo Ook betere financiële regeling actief in vrije tijd MAANDAG 28 APRIL 1986 LEIDEN - Zijn armen vol bloe- men, de spanning nog niet hele maal van zijn gezicht geweken, neemt Thang-de Hoo de felicita ties in ontvangst. Hij heeft zijn eerste couture- en confectiecol- lectie (winter '86-'87) bij het pu bliek gebracht. 'Er is een zware last van me afgevallen', is zijn eerste reactie na de staande ova tie die hij van het publiek kreeg. 'Zes maanden heb ik hier aan ge werkt'. De modeshow was de beste die Leiden dit seizoen te zien heeft gekregen. Goedgestyld, een hoog tempo en toch voldoende tijd om naar de kleding te kijken. Choreografe Sibel Konat legde eer in met haar werk. Thang-de Hoo's collecties ken merken zich door eenvoud en chique. Dat geldt voor zijn cou ture maar net zo goed voor zijn confectie, die voor de pauze te zien was. De lijn is over het alge meen recht en vloeiend, de schouders breed maar afgerond, waardoor een groot deel van de strengheid wegvalt. Zij mantels zijn lang en ondanks hun rechte lijn heel zwierig. Voor zijn con fectie werkt hij met gebreide stoffen, die hij verwerkt tot pak jes met nauwaansluitende rok ken en rokken met een strak heupstuk en plooien waarop hij ruime truien laat dragen. Heel mooi bijvoorbeeld is zijn witte pakje waarvan de trui aan een kant over de schouder en de mouw strepen heeft. Hij werkt orgineel met kleurinzetten zoals bij de lange trui met zwarte inzet aan de onderkant die wordt ge dragen op een vrij lange rechte rok. Hierbij maakt hij ook een ruime jas. Het draagplezier is af te lezen van zijn jurk met bloe- send lijf, ruime mouwen, die naar de pols toe nauw zijn en de rok strak op de heupen en daar na ruim geplooid.Zijn truien kunnen zowel door vrouwen als door mannen worden gedragen en dat geldt ook voor sommige jassen en broekpakken. Luxueuzer van uitvoering is zijn couture-collectie - in soepel- vallende stoffen - maar zeker niet minder draagbaar. Heel mooi van lijn is de felgele mantel met wijde vleermuismouwen. Heel bescheiden nog is de cocktail- en avondkleding. Maar het rechte zwarte cocktailjurkje met een smalle v-hals achter en openval lende mouwen is een stuk om de ze winter in je garderobe op te nemen en met steeds wisselende accessoires veel te dragen. En de couture getroyw, besluit Thang- de Hoo zijn show met de bruid. Een bruid in een strak aanslui tende creatie met een klein schoot en een strak tot over de knie en dan met een wijde strook. Collectiès die het waard zijn door een groot publiek te worden gezien en gedragen. Ook aan de omlijsting van de show, die door Donald Jones werd gepresenteerd, was de no dig aandacht besteed. Met onder Een aantal modellen toont de fraaie ontwerpen meer een kapshow van Paul Julia Loko Vierling en als hoogtepunt het optreden van Mathilde Santing, i de debuterende Thang-de Hoo. schouwburg, zeker de moeite waard. HENRIËTTE V.D. HOEVEN De Leidse Tamils zijn beter gehuisvest dan hun landgenoten elders in het land. LEIDEN - "Zo kan het dus ook", zegt A. Dronkers, mede werker van de Leidse afdeling van de Vereniging van Vluch telingen in Nederland (VVN), na een bezoek aan de asielzoe- kende Tamils in Leiden. Een paar dagen na de brandstich ting en de rellen in verschillen de Tamil-opvangcentra in het land, liet de Leidse VVN weten de ongeregeldheden niet te kunnen en willen goedpraten maar dat wel in het oog moet wórden gehouden waarin de onrust haar oorsprong vond: de veelal belabberde situatie waarin de Tamils in Nederland verkeren. En, liet de VVN ook weten, Leiden vormt op dit al les een gelukkige uitzondering. De vier Tamils, die in afwachting van de behandeling van hun asiel aanvraag in Leiden vertoeven, zijn ondergebracht in het onderkomen van Migrantenhuisvesting aan de KNOV Het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) houdt vanavond zijn jaarverga dering voor leden en belang lenden met onder meer een lezing over de voor- en nadelen van et BV. Aanvang 20.00 uur in Koetshuis aan de Burg steeg 13. Duivensport De postduivenverenigingen De Reisduif, De Blauwkras, Leider dorp, Het Oosten, LPC en De Snelvlieger hielden wedvluchten vanuit Aalst. De uitslag bij de Reisduif is als volgt: le, 2e en 3e, N. de Groot en zoon; 4e, G. Jong bloed; 5e en 8e, W. Kop; 6e, S. van Hoven; 7e, G. van Stein; 9e, W. Hartevélt en 10e, F. Penseel. De uitslag bij De Blauwkras: le, 5e en 7e, R. Verhoogt; 2e, comb. v.d. Blom; 3e en 8e, C. v.d. Nieuwendijk; 4e, B. Diersman; 6e en 9e, P. Landensbergen en 10e, F. v.d. Wetering. De uitslag bij Leiderdorp: le, combinatie B-G; 2e, 8e en 9e, D. v. Seggelen; 3e en 6e, W. v. Oosten; 4e, F. v. Heusden; 5e en 7e, P. Sloos en 10e, T. Gijsman. De uitslag bij LPC is als volgt: le, P.Schlagwein; 2e, K.. v.d. Broek; 3e en 9e, P. de Haas; 4e, J. Siera; 5e, J.C.M. v.d. Meijden; 6e, Schouten-Verhagen; 7e, L. Engel; 8e J. Staffeleu en 10e, C.J. v.d. Horst. De uitslag bij Het Oosten: 1 e, B. v. Putten2e, comb. Pracht-Buys- man; 3e, 5e en 6e, P. Juffermans. 4e, G. Hendrikse; 7e en 10e, R. v.d. Nieuwendijk; 8e, H. v. Klaveren en 9e, L. Gijsman. De uitslag bij De Snelvlieger: le, H.J. v.d. Wal; 2e en 5e, A. v.d. Dop3e L. v.d. Turn; 4e. P. v.d. Tuin; 6e, B.M. Vlekke; 7e, 9e en 10e, M. v. Klaveren en 8e, N. Nie- vaart. De snelvlieger hield ook een wedvlucht vanuit Haasdonk waarvan de uitslag is als volgt le, H. Montanje; 2e, F. Jansen; 3e, P. v.d. Tuin; 4e en 10e, Blom, Schlagwein; 5e, A. v.d. Dop zoon; 6e en 7e, H.J. v.d. Wal en N. Nievaart. Hoofdletsel LEIDEN - Een 49-jarige Leidse is vrijdagmiddag zwaar gewond ge raakt toen zij met haar bromfiets de Hoge Rijndijk wilde overste ken. Zij kwam vanuit de Kanaal straat en stak de weg over, omdat een personenauto die van links kwam voor haar stopte. Zij had echter geen rekening gehouden met de midden op de Hoge Rijn dijk gelegen busbaan, waar een au tobus, bestuurd door een 42-jarige Alphenaar kwam aanrijden. De vrouw zag de bus niet en de chauf feur kon haar, ondanks krachtig remmen, niet ontwijken. Met sche delletsel is de vrouw naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. Portier mishandeld LEIDEN - Een 35-jarige Leide- naar, portier bij het Leids Vrije- tijds Centrum aan de Breestraat, is daar vrijdagavond door vier perso nen aangevallen. Met een gebro ken neus en oogletsel is de man naar het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp gebracht. De vechtpartij ontstond toen een man, aan wie al eerder de toegang tot het LVC was ontzegd wegens zijn gedrag, vrijdagavond met drie kornuiten toch naar binnen wilde. Toen de portier hem de toegang weigerde, werd de man in elkaar geslagen. De drie vluchtten daarop met drie motoren. De dader is een bekende van de politie. Met een grote kraan werd de boot van de familie Bungy over het huis getild. ONWEL - Een man uit Leiderdorp is zaterdagmiddag omstreeks kwart over vijf onwel geworden in het zwembad aan de Boshuizer- laan. Tijdens een waterpolo-wed- strijd zagen zijn teamgenoten hem opeens op de bodem van het zwembad liggen, vermoedelijk ge troffen door een hart-infarct. Twee artsen pasten reanimatie toe, waar na hij naar het Academisch Zie kenhuis is gebracht. Klappen voor groenteboer LEIDEN - Een 31-jarige Leidse groentehandelaar is zaterdag middag het slachtoffer gewor den van openlijke geweldple ging. De man had zijn groente wagen uiterst rechts van de rij baan met knipperende lichten op de Haagweg neergezet, om dat hij een doos met groenten en fruit in de Cortonastichting moest afleveren. De bestuurder van een achteropkomende per sonenauto riep hem vanuit zijn raampje toe: "Rot op met je wa gen". De groenteman maakte een gebaar van "Ik ben zo te rug" en vervolgde zijn weg naar de Cortonastichting. Toen hij terugkwam zag hij dat de be stuurder van de personenauto tegen zijn wagen stond te trap-, pen. De groenteman kreeg ver volgens een stomp tegen zijn hoofd. Twee medepassagiers, die overigens ladderzat waren, kwamen eveneens uit de auto om de groenteman aan te val len. Met pijn in zijn nek en aan zijn voorhoofd en een deuk in zijn auto, kwam de groenteman ervan af. Spectaculaire verplaatsing van boot LEIDEN - Een klein volksoploop je was er zaterdagmorgen in de PC Hooftstraat. Op nummer zes, bij de familie Bungy hing de vlag uit en voor de deur stond een joekel van een kraanwagen. Mensen liepen het huis in en uit en voor iedereen, bekend of onbekend, was er koffie met cake. De reden voor die drukte en de feestvreugde: de kotter 'De- nise' waaraan Willem Bungy twee jaar in zijn tuin had gewerkt, kon eindelijk het water in. En dat ge- Bedreiging LEIDEN - Twee mannen zijn in de nacht van zaterdag op zondag door twee 28-jarige Leidenaars op de Molen werf bedreigd. De Leide naars zaten aan geparkeerde auto's te morrelen en werden door het tweetal ontdekt. Daarop ging een van de Leidenaars de mannen met een steen te lijf. Hij struikelde, ook al omdat hij dronken was. De ande re Leidenaar bedreigde het tweetal daarop met een mes. De twee zijn door de politie aangehouden. beurde op een spectaculaire ma nier. De boot werd over het huis heen de tuin uit getakeld (op de zelfde manier als twee jaar geleden het karkas de tuin was ingeko men). Rond half tien was het zover. Op via een walkie talkie verstrekte aanwijzingen van zijn collega die bij de boot in de tuin stond, bracht de kraanmachninist de takel pre cies boven het midden van de boot in positie. Nog geen vijf minuten later zweefde 'Denise' in draagban den boven het dak van het huis. En, jammer voor hen die stiekem hoopten dat Bungy nu een nieuw huis zou moeten bouwen, beland de het schip keurig op de gereed staande oplegger waarmee het naar de Zijl zou worden vervoerd. Bouwer Willem Bungy was door het dolle heen. Apetrots toonde hij zich op het meer dan 10 meter lan ge en 9,5 ton wegende gevaarte dat is uitgerust met een 120 pk-motor. Nu gaat hij zich op iets heel essen tieels storten: leren varen. "Dat kan ik namelijk helemaal niet. Ik heb twee keer bij kennissen achter het stuur gestaan, da's alles". Van daar dat hij het die zaterdag bij een proefvaart van een kwartier zal houden, samen met de monteur. Maandag zal hij zich alleen op het water wagen. "Dan is het lekker rustig". "Geen centje last gehad", zegt Bungy over de gevoelens van zijn gezin over zijn twee jaar timmer en klopwerk waaraan de tuin moest worden opgeofferd. "Dit is ook veel gemakkelijker dan als je op een jachtwerf ligt: daar moet je iedere keer naar toe. Hier had ik alles bij de hand - een tik op de ruit en er was koffie. Mooier kan je het toch niet hebben?" Van een leien dakje is het even wel niet allemaal gegaan. "Er wa ren geen bouw- of bedradingsteke ningen. Het aanrecht dat ik had ge maakt heb ik weer moeten slopen, dat was zo hoog", vertelt Bungy terwijl hij zijn hand op borsthoogte houdt. "Daarna ben ik maar foto's gaan maken van een bestaande kotter. Aan de hand daarvan heb ik toen alles gemaakt". Hooigracht. Dronkers: "Het is een ontzettend somber pand en er is ook niet echt geprobeerd om er iets vn te maken". Maar, stelt hij, de Leidse Tamils zitten toch nog stuk ken beter dan de meeste van hun landgenoten". Dat 'stukken beter' bestaat uit een kamer van zo'n drie bij zeven meter waar drie van de vier Tamils hun bed hebben staan. "Hier wordt per bed verhuurd, niet per kamer", verklaart Dronkers het feit dat een van de Tamils een kamer deelt met een Fransman. "Dit is dan ook een doorgangshuis". Van doorgang kun je na ruim een jaar, want zo lang zitten de Tamils er al, evenwel nauwelijks meer spreken. Het wachten is nog immer op de afhan deling van de asielaanvragen door justitie. En hierin komt hét grote verschil met andere gemeenten waar zich Tamils bevinden tot uitdrukking: de Tamils in Leiden krijgen een bijstandsuitkering. Dronkers: "Men staat hier op het standpunt dat wie hier als vluchteling komt, ook als vluchteling moet worden behandeld tot justitie de aanvraag heeft behandeld". De Tamils in Leiden blijft zodoende de alleszins ontmoedigende (Dronkers: "dat is ook de bedoeling") bad-bed-brood- regeling bespaard. Die regeling be helst een dagelijks voedselpakket en een slaapplaats en twintig gul den zakgeld in de week. Pagram en Sugunarajah, twee van de vier Tamils in Leiden, tonen zich onder de omstandigheden te vreden over hun opvang. Hun uit kering stelt hen, anders dan met twintig gulden in de week, in staat redelijk in hun onderhoud te voor zien en zich buitenshuis te bewe gen. Ze volgen drie keer in de week Nederlandse les bij Troef en ze hebben veel contact met de andere bewoners van het pand: met uni versiteitsstudenten en andere vluchtelingen. Vrijdag nog was er een avond over Sri Lanka, waarop de Tamils een maaltijd hebben ver zorgd en over hun land hebben verteld. Op de vraag wat ze van de acties van hun landgenoten vinden, wil len Pagram en Sugunarajah in eer ste instantie geen antwoord geven. "Ze zitten tussen twee vuren hè", verklaart Dronkers dat. Na enig aandringen knikt Pagram uitein delijk ja op de vraag of hij er begrip voor heeft. Dronkers: "Het is na tuurlijk niet goed te praten, maar als je zoveel jonge mensen bij el kaar stopt met twintig gulden, een voedselpakket en veel vrije tijd, dat kan niet goed blijven gaan. Dat is dan een verzachtende omstan digheid". Veel contact hebben de Leidse Tamils niet met hun landgenoten die elders in Nederland zijn onder gebracht. Behalve met die in Lei derdorp. Vijf wonen er daar. in een eengezinswoning aan de Beuke- schans. Ze hebben daar de be schikking over een woon- en drie slaapkamers. Pagram grijnst, maar zwijgt als hem wordt gevraagd of hij ook niet liever in een 'eigen huis zou willen wonen. Na de aanmoe diging van Dronkers dat "je dat best mag zeggen", klinkt vervol gens een volmondig ja. De Tamils zijn hier dus redelijk gehuisvest. Maar problemen zijn er uiteraard nog te over. Dronkers: "Dat' lange wachten bijvoorbeeld op uitsluitsel over die asielaanvra gen. Dat duurt en duurt en duurt maar. Dat is een hele slechte zaak. En natuurlijk maken ze zich grote zorgen over thuis, hoe het met hun familie is. Dat vormt het grootste probleem. Veel mensen denken daar te gemakkelijk over". VERWERPELIJK Het is er dan toch van gekomen. PvdA, VVD en Links Leiden hebben samen een program-college ge vormd. Het verstandshuwelijk tussen PvdA en VVD is uitgebreid met een luidruchtig adoptiekind. Dit kan, los van de politieke inbreng van Links Leiden, een verrijking zijn voor de Leidse politiek. Immers, Links Leiden heeft zich tijdens de college besprekingen een vindingrijk onder handelaar getoond. En het was voor al aan deze partij te danken dat de openheid over de onderhandelingen werd vergroot. Misschien kan Links Leiden ook wat doen aan de saaiheid en voorspelbaarheid die de Leidse politiek van de afgelopen vier jaar kenmerkten. Toch heeft de coalitie die nu tot stand is gekomen grote schaduwkan ten. In letterlijke zin wordt de ge meente door dit college verarmd. Om de PvdA/VVD/Links Leiden-coalitie mogelijk te maken, wordt het aantal wethouders op voorstel van de PvdA uitgebreid van zes naar zeven. Dat betekent een extra uitgave van twee ton per jaar. Deze uitgave moet hoe dan ook worden opgebracht door de Leidse burgers. Goed, de belastingen en heffingen worden niet verzwaard. Maar het geld moet toch ergens van daan komen. In de praktijk zal het er op neerkomen dat nieuwe projecten worden uitgesteld of dat op het amb tenarenkorps moet worden bezui nigd. Zaken waar de burgerij indirect toch de wrange vruchten van plukt. Nu zou de uitbreiding nog te rechtvaardigen zijn als de wethou ders plotseling met veel meer werk zouden zijn geconfronteerd. Dat is echter niet het geval. Sterker nog, door de uitbreiding is een aantal wet- houdersposten wel heel erg licht ge worden. In feite zijn er enkele deeltijd banen geschapen waarvoor de be wuste wethouders wèl een volledig salaris opstrijken. Wat dit betreft was het nog niet eens zo'n slecht idee van Links Leiden om de wethouders een gedeelte van hun salaris te laten inle veren om de uitbreiding zodoende alsnog zonder extra kosten te laten verlopen. Het voorstel van de PvdA om er een zevende wethouder bij te nemen is enkel en alleen ingegeven door partij-politieke redenen. De VVD had grote bezwaren tegen de portefeuille verdeling. Daarbij is wel voorbij ge gaan aan het feit dat Leiden een arm lastige gemeente is die jaarlijks een extra bijdrage van het rijk nodig heeft om de eindjes aan elkaar te knopen. Het mag dan ook geen verwondering wekken dat er inmiddels Kamervra gen zijn gesteld over de zevende wet houder in Leiden. PvdA, VVD en Links Leiden heb ben, de laatste overigens onder pro test, gekozen voor de slechts denk bare oplossing om uit een politieke impasse te komen. De uitbreiding van het aantal wethouders in Leiden ver dient in deze tijd van overheidsbezui nigingen slechts één oordeel: verwer- pelijk. Overleden: J.J. Klaver (1908) vrl echt- gen. van H.J. Verkouw; P. van Velzen (1901) man; M. Slootweg (1897) vrl.geh- .gew. met L. Bioemendaal; J.A. Lam- booy (1915) man: E.T. Devilee (1926) vrl.echtgen. van H.J. Wolters; J. Ver meulen (1916) man; L. de Ridder (1927) man; M.W. Moeljoredjo (1921) vrl.geh- .gew. met H.A.J. Liem-Kon-Tja; H. van der Starre (1918) man; H.J. Velthuizen (1902) vrl.geh.gew. met J. Boon; J.B. Ot to (1908) vrl.echtgen. van J. Neuteboom; T.M.A. De Ruijte (1931) vrl.echtgen. van A.A. Berk; J. Slotemaker (1931) vrl.echt gen. van A. Coevert; G.W. van der Zon (1911) man; J.H. Meijers (1912) man. G.A. van der Meer (1910) man; J Schreuder (1934) man; W. van den Berg (1919) man; N L. Meerman (1918) man; L van Rijn (1910) vrl.echtgen. van J Hoek; H.H Verhoeven (1917) man; W Zonneveld (1902) man; A C. Lommert- zen (1925) vrl.echtgen. van P.J. Mulder; H.J. Wanninkhof (1923) man: M. van Tijn (1904) vrl.geh.gew. met C. Wijs; R.J. de La Combé (1935) man; L.F.A. van' Hoof (1914) man; F.A.E. de Keuning (1922) man; W. Blok (1900) vrl.geh.gew met P. Gijsman; S M. Oolthuis (1894) vrl.geh.gew. met P.J de Vink; J. Teleng (1906) man; W. Bleiji (1899) vrl.; W. Dors man (1928) man; A. Korte (1934) man; H.J. Glasbergen (1899) man; L.T.M Haas (1898) vrl.echtgen. van J.M.A. Kohschulte Brokhaus; M. van Dam (1914) man; J.C. van Delden (1923) vrl.echtgen. van J.Avé; H.J.C. Beeren- fenger (1920) man. Onverzoenlijk Door een misverstand is een uit spraak van PvdA-wethouder Dick Tesselaar in de krant van zaterdag verkeerd overgekomen. Gemeld werd dat hij tijdens de PvdA-le- denvergadering heeft gezegd dat de coalitie tussen PvdA, WD en Links Leiden tot stand is gekomen dank zij de 'creativiteit van het on fatsoenlijke'. Tesselaar heeft ech ter de woorden 'creativiteit van het onverzoenlijke' gebezigd. 'Ons Groninger LaancT wint eerste prijs LEIDEN - De Leidse toneelverem ging Ons Groninger Laand heeft zaterdag in Rotterdam wederom de eerste prijs behaald. De vereni ging bracht het stuk 'Zijn dochter' op de planken. Het gezelschap be haalde met dat stuk voor de derde keer de Pieter Bult-wisselbeker die daarmee definitief in het bezit van de vereniging is gekomen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3