PORT mm 5DT 'Die Van der Laar begrijpt er niks van' Gigantisch toto-schandaal bedreigt Italiaans voetbal Tour blijft Joop lokken Arbiter wekt woede van Joop Hiele Vier spelers van Ajax uit selectie Oranje Leon Spinks financieel knock out Waardig afscheid Bassets Wouter Eikenhout niet echt verrast door uitverkiezing Njord-fans door het dolle na zege MAANDAG 28 APRIL 1986 PAGINA 13 ROME (GPD) - Vijfjaar na het gro te voetbalschandaal, dat Milan en Lazio hun plaats in de Italiaanse eredivisie kostte (Milan is er allang weer in terug, Lazio is er, „op eigen kracht" weer uit gedegradeerd), houden de miljoenen supporters opnieuw de adem in. De justitie en de bondsautoriteiten zijn een twee de schandaal op het spoor geko men, dat volgens de eerste berich ten van nog veel kolossaler afme tingen zou zijn en waarin de „ca- morra", de Napolitaanse versie van de maffia, samen met spelers, trai ners en scheidsrechters een bijna onontwarbaar kluwen van miljar- den, vervalste uitslagen en on rechtmatige promoties zou hebben gevormd. Het begon, zoals vaak, met een toeval: de afdeling verdovende middelen van de politie in Turijn luisterde, tijdens een routine-on derzoek in het voorjaar van 1985, onderwereldgesprekken af en stuitte daarbij onverwacht ook op vreemde voetbalvoorspellingen: „Voor morgen alles afgesproken, als er problemen komen gaat er een schot in eigen doel". En dat bleek dan meestal ook uit te ko- In opdracht van officier van jus titie Marabotto begon een gericht onderzoek, dat nu, een jaar later en ruim 700 uur afgeluisterde tele foongesprekken op de 295 geluids banden verder, is afgesloten. Hier mee is een zwarte toto-organisatie ontmaskerd, die over het hele land werkte en waarin vele malen meer geld omging dan in de officiële to to. In de illegale lotto werden wed denschappen op afzonderlijke wedstrijden afgesloten. Om zeker te zijn van hun winst spraken de organisatoren de uitslagen van te voren met de betrokken clubs af. Zo kon het voor komen dat spelers tegen hun eigen club wedden, om de volgende zondag prompt de wedstrijd te verliezen maar hun weddenschap te winnen. In het algemeen speelde dit ge sjoemel zich in de lagere divisies af, maar soms ook in de serie A. Bijvoorbeeld het gelijke spel van Napoli-Udinese op 24 november 1985. Voorspelling in een telefoon gesprek: „Op Diego (Maradona) valt niet te rekenen, maar die is zó driftig, dat we hem makkelijk kun nen uitschakelen". Afloop: Mara dona wordt tijdens de wedstrijd zo vaak tegen zijn geblesseerde knie geschopt, dat hij woedend reageert en van het veld wordt gestuurd. Uitslag: 1-1. Als het verband tussen de telefo nische voorspelling en de uitslag wordt bewezen, komt het de twee clubs onherroepelijk op strafde- gradatie te staan. Het bondsbe- stuur zit met de handen in het haar: een honderdtal spelers en trainers, maar ook een enkele scheidsrechter zouden onder ver denking staan, de hele competitie uitslag moet misschien worden herzien, maar vooral: het voetbal imago van Italië is weer eens gron dig beschadigd, juist enkele maan den voor het WK. Ofschoon nog geen namen bekend zijn, heeft men al wel laten weten dat geen enkele speler van het nationale elf tal tot de verdachten behoort. Intussen gaat de justitie in Turijn onverstoorbaar zijn gang: negen van de tien organisatoren van de zwarte toto zijn gearresteerd, een tiende wist in pyama te ontkomen toen de politie op de deur bonsde. Bij de eerste verhoren zou een en kele omgekochte speler al door de mand zijn gevallen. BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD "Rare dingen" Bij absentie van Wijnstekers (schouder uit de kom) en Nielsen (in het gips), gingen de verdedigers onder druk bovendien „rare din gen doen", zoals Fafié het nog voorzichtig uitdrukte. Het werd bestraft met twee toevalstreffers van Carlo de Leeuw, ooit geflopt in de Kuip, nu de man die Feyenoord met zijn eerste twee seizoentreffers de das omdeed. Volgens Joop Hiele lag dat in eerste instantie echter aan Chris van der Laar. „Ik hoop dat Van der Kroft van de scheidsrechterscom- missie hier is geweest en dat er nu eens wordt ingegrepen. Want het is een aanfluiting dat zo'n man nog in het veld loopt". PAUL DE TOMBE waar zijn vroegere baas Thijs Li- bregts volgend seizoen aan de slag gaat. Volgens Fafié zelf zijn er nog twee Griekse clubs die interesse in hem hebben, maar voorlopig is die belangstelling nog vaag. Op de bank komt hij zelfs tegen de zoge naamde 'kleintjes' nooit meer tot rust. Gisteren zat hij zich te verbij ten over de wijze waarop zijn team in de slotfase te werk ging. Inplaats van de linies gesloten te houden toen de tegenstander achterin één op één ging spelen en met Latuheru voor Jalink en Beu kers voor Van der Padt met vier man de aanval bemande, zette de Kuipformatie zo ongeveer de deur open. Er gaapte een gat ter grootte van een zwembad tussen de defen sie en de frontlijn (het middenveld werd helemaal niet meer bezet) en in die ruimte kon Excelsior alles doen wat het wilde. ROTTERDAM (GPD) - Als het aan Joop Hiele ligt wordt scheidsrechter Chris van der Laar met onmiddellijke ingang op non-actief gezet. „Die man begrijpt er echt niks van", brieste de doelman van Feyenoord gistermiddag na de bizarre ontknoping van de derby met Excelsior. Vlak nadat het bedreigde ploegje van Woudenstein een 0-1-achter- stand had omgebogen naar een 2-1- overwinning en de toekomst daar mee aanzienlijk rooskleuriger had gemaakt, stortte de sluitpost van het verliezende team al zijn gram uit over de arbiter.„Het is een schande wat die Van der Laar pres teert. Fluiten in de onderbond is nog te goed voor hem. Bij dit soort wedstrijden hoort hij gewoon een kaartje te kopen en op de tribune te gaan zitten". De woede van Joop Hiele kwam niet eens voort uit teleurstelling over de nederlaag bij de kleine broer. „Daar trek ik me geen snars AMSTERDAM (GPD) - Van de elf Ajacieden, die waren geselecteerd voor de vriendschappelijke wed strijd van het Nederlands elftal morgen tegen Schotland in "Eind hoven zijn er vier afgevallen. Doel man Stanley Menzo is van de lijst afgevoerd, omdat hij na Hans van Breukelen (PSV) en Joop Hiele (Feyenoord) de derde keeper in de groep was. Frank Rijkaard, Marco van Basten en Ronald Spelbos zijn door Ajax teruggetrokken. Dit drietal, van wie Spelbos gistermid dag in het duel tegen FC Den Bosch ontbrak, tobt met blessures en wordt gespaard voor de slotfase van de competitie. Spelbos is vorige week woens dag tijdens de bekerwedstrijd te gen FC Groningen door zijn enkel gegaan, Rijkaard heeft last van een chronische voetblessure en Van Basten, die, na een maand op non- actief te hebben gestaan, vorige week zijn rentree maakte tegen VW, tobt weer met zijn enkel. De groep van zestien overgeble ven spelers waaruit vandaag het elftal zal worden samengesteld be staat uit Boeve, Bosman, Koeman, Van 't Schip, Silooy, Vanenburg en De Wit (allen Ajax), Hiele en Taha- mata (Feyenoord), Van Breukelen, Gullit, Valke (allen PSV), Suvrijn (Fortuna), Van Tiggelen (FC Gro ningen), Blind (Sparta) en Wouters (FC Utrecht). DETROIT (AFP) - De Ameri- kaanse bokser Leon Spinks, I voormalig wereldkampioen in het zwaargewicht en een broer j van de huidige IBF-titelhouder v I Michael, is door een rechtbank lï I in Detroit failliet verklaard. Ij Zijn bezittingen zullen worden verkocht. De 32-jarige Spinks, i 1 die bij de Olympische Spelen I van Montreal goud won, werd j j op 15 februari 1978 wereldkam- I J pioen door een puntenzege op Muhammad AU. Een halfjaar later werd hij echter weer door i zijn beroemde landgenoot ont- f troond. Het tribunaal van De- f ji troit schatte de verdiensten van ij j Spinks tijdens zijn boksloop- II baan op 4,5 miljoen dollar (on- geveer 11,2 miljoen gulden). Vo- rige maand streek hij nog j 125.000 gulden op voor een ge- vecht tegen Dwight Muham- jj mad Qawi. Niettemin is Ij Spinks' schuldenlast tot bijna een miljoen opgelopen. van aan", verwoordde hij de instel ling die op weg naar het einde van een catastrofaal seizoen leeft bij de spelers van Feyenoord. „Ik speel alleen zo goed mogelijk voor me zelf en voor de rest bekijken ze het maar, dus als we het seizoen lopen te verknallen, kan ik daar niet mee zitten. Maar ik zit er wel mee als dat komt door een man die niet eens weet wat voetbal is. Dat hij slecht fluit, alla, wij voetballen ten slotte ook waardeloos, maar het enige wat hij doet is irritatie op wekken". Hiele doelde daarbij vooral op de laatste tien minuten van het aan vankelijk ongelijke Rotterdamse onderonsje, waarin Feyenoord in de eerste helft verzuimd had de be slissing aan te brengen. Nadat Car lo de Leeuw met een schitterende toevalstreffer de 1-1 op het bord had gebracht, duwde Excelsior- spits Roger Raeven de doelman met bal en al buiten de zestienme ter-lijnen. De onreglementaire actie van de spits, die zijn handen gisteren meer gebruikte dan zijn voeten, werd door vrijwel alle 6000 kijkers op Woudenstein waargenomen, al leen Van der Laar had die niet ge zien. Hij bestrafte de 'handsbal' van Hiele met de vrije trap, waaruit opnieuw De Leeuw via het been van Troost de verrassende 2-1 vond. Schande Dat stak Hiele nog het meest. „Want wat moet ik dan doen om de bal te krijgen? Ik vind het een schande dat zo'n man nog scheids rechter is. Zoals het natuurlijk he lemaal erg is datje in de laatste tien minuten niet eens een voorsprong vast kan houden bij Excelsior. Maar ja, bij ons lopen ze allemaal voor zichzelf te voetballen", ver wees hij naar de verziekte sfeer binnen zijn club, waarbij hij zich zelf ten voorbeeld stelde. „Je keept goed, je mag niet weg en als er wat aan de hand is staan de bestuursle den direct op hun strepen. En er is altijd wat bij Feyenoord, want an ders leeft die club niet". Ook nu het vrijwel voortdurend rommelt in de Kuip, zit er echter maar weinig 'leven' in Feyenoord. Na een redelijk eerste half uur, pas te het team zich op Woudenstein in elk geval buitengewoon gretig aan het niveau van de tegenstander aan, zodat er lang sprake was van één grote partij onmacht in de Rot terdamse derby. Rep en Hoekstra hadden dat kunnen voorkomen, door na de knappe openingstreffer van Peter Barendse opgelegde kansen te verzilveren, maar bij die gelegenheden werd Excelsior ge red door Van Tour (op de doellijn) en de paal. Geluk „We hadden puur geluk, dat we bij rust slechts met 1-0 achterston den", moest trainer Rob Jacobs na derhand beamen. „Voor hetzelfde geld staat het nul-twee, of nul drie", aldus de naar Groningen ver trekkende trainer, wiens afkoop som is betaald door een vriend. „Nu konden we na de pauze nog alle risico's nemen om te mikken op een punt". Dat werden er zelfs twee, omdat het geluk de wanhopig spartelende degradatie-kandidaat toelachte en Feyenoord een handje meehielp. „Niet bewust", wees oefenmeester Fafié een Rotterdamse combine verontwaardigd van de hand, „maar de onmacht van Excelsior maakte dat wij vanzelf ook slapper werden". De op straat gezette coach blijft dit seizoen werkelijk niets be spaard. Hoe zijn toekomst eruit ziet weet hij nog altijd niet, na de afzeggingen van Zürich en PAOK, SASSENHEIM- The Bassets heb ben gisteren op een waardige ma nier afscheid genomen van de rug by ereklasse. Ondanks een knappe 19-13 overwinning op het hoofdste delijke AAC moet de ploeg uit Sas- senheim toch een stapje terug doen na de overwinning van mede degradatiekandidaat de Dukes op Delft. Het houdt in dat de Sassenhei- mers na een verblijf van een jaar de hoogste afdeling van het Neder landse rugby alweer moeten verla ten en volgend jaar in de promo tieklasse moeten proberen de aan sluiting bij de top terug te vinden. Onervarenheid en een te smalle basis zijn er de oorzaken van ge weest dat The Bassets zich dit sei zoen niet konden handhaven. Met de opgedane ervaring moet de club volgend seizoen in de promo tieklasse echter tot één van de fa vorieten gerekend worden. Tot de laatste seconde hebben de Sassenheimers gisteren gepro beerd om aan klasseverlaging te ontkomen. Dat lukte niet, maar dat lag beslist niet aan het spel van gis teren, want The Bassets bleven vechten. Vlak na het begin van de goed leidende scheidsrechter van Breukelen, zette Jelte Tilma in zijn eentje de Amsterdamse verdedi ging op het verkeerde been en te kende 4-0 aan. De conversie werd door Martin Groeneveld recht voor de palen gemist. Hierna werd AAC sterker en door goed en gedegen aanvalsspel brachten de Amster dammers een 4-13 ruststand op het bord. Het pleit voor de Sassenheimers, dat ze niet opgaven. Het spel werd er door de stromende regen welis waar niet beter op, maar met fana tiek en agressief rugby werd Am sterdam in de tweede helft wegge speeld. Ruud Vos verschalkte de Amsterdamse verdediging (8-13) en de conversie van Martin Groen veld betekende 10-13. Dezelfde speler benutte even la ter een penalty, waardoor de stand op 13-13 kwam. Een gelijkspel was echter niet genoeg voor The Bas sets, die moesten winnen om nog een kans te behouden om in de ereklasse te blijven. Gedreven door die wetenschap vochten de Sassenheimers voor wat ze waard waren. De beloning kwam in de vorm van de winnende try van Ad Hoogeveen (17-13) en de benutte conversie van Martin Groeneveld, die daarmee de eindstand op 19-13 bepaalde. De knappe zege bleek tenslotte niet toereikend, maar The Bassets verlieten de ereklasse wel met opgeheven hoofd. OEGSTGEEST - De frisse wind die de nieuwe bondscoach Frans Spits en zijn trainers Joost Bellaart en Hans Jorritsma door hockeyland laten waaien, heeft Wouter Eikenhout van LMHC de selectie van Oranje bin nen geblazen. De aanvallend ingestelde middenvelder uit Oegstgeest werd uitgenodigd voor de groep, die zich ondermeer met een testserie tegen Pakistan gaat voorbereiden op de strijd om de wereldbeker in okto ber in Londen. Eikenhout is een van de opvallende verschijningen in de selectie, maar was zelf niet echt verrast over zijn uitverkiezing. „Ik lig goed bij Joost Bellaart", aldus de speler van LMHC, dat gisteren overigens verrassend met 4-2 van Klein Zwitserland won, „en ook Hans Jorritsma heeft me vaak zien spelen. Op het Laren-toernooi kreeg ik in het bondsteam gun stige kritieken, maar dat ik ondanks mijn vormverlies toch ben gekozen, is natuurlijk erg leuk". In de selectie van negentien spelers is ook Tom van 't Hek weer van de partij. Het is diens tweede rentree na de Olympische Spelen van van Los Angeles in 1984. In juni vorig jaar droeg hij kortstondig het Oranje-shirt, maar enkele maanden later besloot Van 't Hek zich niet meer beschikbaar te stellen. Hij kon zich niet verenigen met het selectiebeleid en verklaar de niet meer onder hoofdcoach Wim van Heumen te willen spelen. De enige voorwaarde die de toekomstig arts nu heeft gesteld, is dat hij de afwikkeling van zijn laatste co-schap (behorend bij zijn studie) kan rege len. Ten opzichte van de laatste Champions Trophy begin april, zijn zeven nieuwe spelers opgeroepen. Behalve Eikenhout en Van 't Hek zijn dat Schlatmann, Kooijman, Boele van Hensbroek, Ronald Jan Heijn en doel man Simon Zijp. Afgevallen zijn Erik Parleviet, Bas Maassen, Patrick Faber en Mare Benninga. De nieuwe groep komt 7 mei voor de eerste maal bijeen. Wereldkampioen Joop Zoetemelk rechts) kwam zaterdag aan de finish slechts luttele centimeters tekort om Steven Rooks van de zege af te houden in de Amstel Gold Race. (foto anp> MEERSSEN (GPD) - Joop Zoe- temelk is ook in zijn veertigste levensjaar nog een top-wielren- ner. Een zevende plaats in de Waalse Pijl, met de besten mee in Luik-Bastenaken-Luik (15de) en een hoofdrol in de Amstel Gold Race (tweede), allemaal hooggenoteerde klassiekers, on derstrepen dat Joop nog niet aan het einde van zijn latijn is. En dat in een jaar waarin hij zijn roemrijke loopbaan rustig zou gaan afbouwen. Onze natio nale wielertrots wil echter an ders. Dus rijdt Joop als altijd voor wat hij waard is. Hoeveel dat is, heeft Zoetemelk afgelo pen weken aangetoond. Daarom ook is de vraag weer actueel ge worden of Zoetemelk zich aan wéér een start in Tour de Fran ce waagt, ofschoon hij al maan den met grote stelligheid ver kondigt dat hij de Tour nooit meer zal rijden. „Jullie journalisten ook", puf te Joop voor zijn kleedkamer deur in Meerssen. „Dat ik deze klassiekers goed heb gereden, zegt helemaal niets. Het rijden van een klassement is heel wat anders. Als ik de Tour ga Fiet sen, kan ik hoogstens nog voor een etappezege rijden. Waarmee Zoetemelk onge wild duidelijk maakte dat een nieuwe Tourstart niet helemaal uitgesloten is. Gaat hij begin ju li in Parijs van start, dan zou hij absoluut recordhouder zijn met zestien Ronden van Frank rijk. Nu moet bij die eer delen met de Belg Lucien van Impe. Om te kijken of hij nog een beetje mee kan komen in het hooggebergte, doet Zoetemelk eind juni mee aan de Dauphiné Libéré, die zich voor een groot deel in de Franse Alpen af speelt. Kunnen we de Dauphiné als een echte test voor de Tour beschouwen? Joop: „Ja". Het moet gek lopen als Joop niet in de komende Tour van de partij is. De oude Vier van Njord won gisteren op het Amsterdam-Rijnkanaal voor de derde achtereenvolgende maal de Varsity. Het leidde tot dolle taferelen, waarbij de aanhangers van de succesvolle Leidse studentenroeiers traditiegetrouw uit de kleren gingen om de winnende Vier tegemeot te zwemmen. Het feestje werd gisteravond in sociëteit Minerva in Leiden uitvoerig voortgezet. Daar werden de roeiers Ruud Wessel, Marijn Algie, Johan de Haan en Willem de Widt met hun stuurman Dave Dijkhuis op 'gepaste' wijze ingehaald.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13