Massale staking dreigt in zuivel 'Eens een schoft, altijd een schoft' Bonden FNV en CNV sluiten de rijen EG-boetes voor chemie wegens opdrijven prijzen FNV staat alleen met acties NS-werknemers lokker: geen nieuwe vertraging verwacht Taxichauffeurs vinden sociale cursus belachelijk UTRECHT (ANP) - De voorgenomen stakingen vanaf 1 mei in de zuivelindustrie uit protest tegen de opstelling van de werkgevers bij de cao-onderhandelingen zullen „in omvang groter zijn dan ooit eerder is vertoond": de Voedingsbond FNV en de indus triebonden van FNV en CNV hebben gisteren 53 bedrijven met in totaal zo'n achtdui zend werknemers een ultimatum gesteld. BRUSSEL (ANP/RTR) De Euro- pese Commissie heeft vijftien Eu ropese chemische bedrijven waar onder de Nederlandse DSM boetes opgelegd van in totaal 140 miljoen gulden wegens het maken van prijsafspraken voor de kunststof polypropvleen in de periode 1977- 1983. DSM moet ruim 6.6 miljoen gulden betalen. Vermoedens van kartelvorming brachten functionarissen van de Europese Gemeenschap er in 1983 toe gelijktijdig bij de kantoren van alle betrokken bedrijven binnen te stappen om documenten te verza melen. In het daaropvolgende on derzoek is vastgesteld dat er in de genoemde periode tweemaal per maand bijeenkomsten plaatsvon den om streefprijzen vast te stel len, pogingen om de prijzen op te schroeven en produktieafspraken te maken. Volgens de Europese Commissie is de prijs van polypropyleen door deze praktijken tussen 1977 en 1982 op kunstmatige wijze met vijf tien tot dertig procent verhoogd. In 1983 wist het kartel de prijs zelfs met veertig procent omhoog te brengen. De EG-markt voor het produkt vertegenwoordigt een jaarlijkse waarde van omstreeks 3,6 miljard gulden. Ongeveer de helft daarvan is in handen van vier bedrijven, het Ita liaanse concern Montedison, de Westduitse Hoechst, dc Britse ICI en de eveneens Britse Shell Inter national. De grootste boetes zijn dan ook gegeven aan deze onder nemingen. Een dochter van Monte dison moet elf mihoen ecu (26,6 miljoen gulden) betalen, de hoog ste boete die ooit is opgelegd we gens overtreding van de concur- rentiebepalingen in de EG. ICI moet tien miljoen ecu betalen en Hoechst en Shell International elk negen mihoen ecu. Niet schuldig DSM heeft in een reactie laten weten niet schuldig te zijn aan enig gedrag dat heeft geleid tot concur rentievervalsing. De Nederlandse onderneming overweegt in beroep te gaan bij het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen in Luxemburg. DSM zegt zich ten aanzien van het prijsbeleid voor polypropyleen te hebben laten lei den door de marktverhoudingen en dat nog steeds te doen. In de periode 1980-1982 is het aanbod van het produkt in West- Europa veel groter geweest dan het verbruik. De scherpe concurrentie leidde toen tot zeer lage marktprij zen en daardoor tot grote verliezen voor de producenten. Na 1982 heeft het economische herstel een toeneming van het verbruik van polypropyleen veroorzaakt en al leen dat en niets anders heeft ge zorgd voor een herstel van de prg- zen. aldus DSM. Het concern is van oordeel dat het aantal producenten van poly propyleen in West-Europa niette min ook nu nog structureel te groot is voor een gezonde ontwik keling op lange termijn. Hetzelfde geldt volgens het concern voor de meeste kunststoffen. De Europese Gemeenschap dient besluiten te nemen over de concurrentie-aspec- ten van een sanering en het zou wenselijk zyn dat zij zich daarmee actiever en meer ondersteunend bezighoudt, aldus DSM. Blijven de ultimata onbeantwoord, dan zal vanaf 1 mei bijna de helft van de Neoerlandse zuivelindus trie geen melk meer verwerken, met alle gevolgen van dien voor de consument. Voorzitter G. Lubbj van de Voedings bond FNV zei dat de werkgevers in eerste instantie verantwoordelijk zijn voor de ge volgen van de stakingen. „Wij zul len ongetwijfeld door de publieke opinie weer in een kwaad daglicht worden gesteld door te wijzen op de gevolgen voor zieken- en bejaar denhuizen, voor het milieu („melk in de sloot") en voor de boeren. We laten ons door deze argumenten niet chanteren". bonden zullen zonodig een „cen traal melkpunt" voor zieken- en bejaardenhuizen opzetten. Groot winkelbedrijven die de staking proberen te omzeilen kunnen een actie in de trant van „Niemand winkelt graag bij een stakingsbre ker" verwachten. De gevolgen voor het milieu kunnen volgens Lubbi beperkt blijven door melk te „verpoederen". De bonden hebben daartoe contact gelegd met zuster organisaties in België, Duitsland en Denemarken. Boeren bij wie de melktank overloopt, kunnen recht streeks aan de consument gaan le veren. Een uitnodiging van de werkge versorganisaties FNZ en WZM is voor de bonden geen aanleiding om de cao-onderhandelingen op 29 april te hervatten. Het minimum eisenpakket van de bonden voor ziet onder meer in een arbeidstijd verkorting naar een gemiddeld 36- urige werkweek, die in periodes van maximaal vier weken moet worden bereikt. Een werkdag mag ten hoogste negen uur duren; een werkweek maximaal veertig uur. De werkgevers willen de gemid- UTRECHT (ANP) - De Vervoers- bond CNV, de Federatieve Spoor wegvakvereniging (FSV) en de Vereniging Hoger Spoorwegperso neel (VHS) hebben de Vervoers- bond FNV gisteren in een geza menlijke vergadering teruggeflo ten. Zij steunen de eis van de FNV- bond niet dat NS uiterlijk maan dag overleg over een groot aantal grieven moet toestaan. De Ver- voersbond FNV handhaaft echter deze eis. Gaat NS er niet op in dan volgen er meer acties. Voorzitter J. Kruse van de FSV meent dat de Vervoersbond FNV de zaak wil forceren. „De bonden hebben afspraken met de NS-di- Staal bankiers Staal Bankiers, een volledige dochteronderneming van Vendex International (onder meer V D) gaat in de tweede helft van het jaar naar de beurs, zo heeft de bank meegedeeld. Er zullen daartoe nieuwe aandelen worden uitgege ven. De uitbreiding van het eigen vermogen (f78 miljoen eind 1985), die door de emissie tot stand komt. is onder meer nodig om één of buitenlandse Financiële rectie voor besprekingen volgende maand. Op die vergaderingen ko men alle klachten van de Vervoers bond FNV die wij delen aan de or de. De onderhandelaars van de FNV kunnen zo aanschuiven maar sinds zij de NS-cao vorig jaar heb ben afgewezen, blijft aan de over- legtafel de FNV-stoel steeds leeg". De Vervoersbond FNV, die bij de NS-cao geen partij is wegens een conflict over de arbeidstijdver korting, wil op korte termijn met de NS-directie overleggen over on der meer een eenmalige uitkering van duizend gulden voor alle 27.000 NS-werknemers. De bond heeft verder ernstige grieven tegen het ongemerkt wegwerken van roostervrije dagen, het wegvallen van overwerkvergoedingen, grote achterstanden in het opnemen van verlof en een dreigende verschra ling van het werk voor machinis ten vanwege de zogeheten proces- vereenvoudiging („rondjes om de kerktoren"). Volgens de bond steunt bijna 90 procent van het NS-personeel de FNV-eisen. Dat leidt de vervoers bond af uit een bliksemenquète onder zo'n 6.500 NS'ers, 24 procent van het totale personeel. Alleen het hoger personeel is het in ruime meerderheid oneens met de eisen van de bond. De afgelopen weken is op verschillende plaatsen door NS-personeel actie in de vorm van spoorwegblokkades gevoerd voor betere beloning en werkomstan digheden. delde werkweek ook terugbrengen naar 36 uur, maar dan wel in een periode van een half jaar te berei ken en op voorwaarde dat in druk ke tijden 9,5 uur per dag (inclusief zaterdag) wordt gewerkt. „De werkgevers houden ons de worst van de 36 uur voor, maar willen in feite vrijheid, blijheid als het gaat om het vaststellen van de werktij den", aldus woordvoerder Winter van de Voedingsbond FNV. Ook de overige eisen van de bon den zijn grotendeels geweigerd: handhaving en uitbetaling van de prijscompensatie, verbod op af- roepkrachten en beperkte dienst verbanden en verhoging van de ploegentoeslagen met twee pro cent. De bonden organiseren in to taal zo'n 70 procent van de 18.000 werknemers in de zuivelindustrie. Twijfel over de actiebereidheid is er nauwelijks: de bonden hadden de acties met 36 bedrijven willen beginnen, maar op aandrang van de leden werd dat aantal naar 53 uitgebreid. Unilever De Industriebonden FNV en CNV beginnen maandag acties bij Unilever-bedrijven als Unilever niet voor zondag middernacht in gaat op een ultimatum dat de bond het concern woensdag heeft ge stuurd. De cao-onderhandelingen bij Unilever zijn op 9 april vastge lopen op de 36-urige werkweek. Volgens de Industriebond FNV, de Voedingsbond FNV en de Indus trie- en Voedingsbond CNV is de weigering van Unilever om te pra ten over een werkweek van gemid deld 36 uur in strijd met eerder ge maakte afspraken. Onder de Uniie- ver-cao vallen 6.000 van de in totaal 10.000 w'xïrknemers van Unilever. De overige 4.000 vallen onder be drijfstak-cao's. Bij de Rotterdamse scheepswerf RDM wordt sinds gisteren ge staakt. Daarbij bleven de leden van de Industrie- en Voedingsbond CNV niet achter bij hun collega's van de FNV. hoewel christelijke vakcentrale gisterochtend besloot van verdere acties af te zien en zich weer met de werkgevers aan de on derhandeling staf el schaarden. Lang duurde de scheiding der gees ten niet. 's Avonds sloot het CNV zich weer bij de staking aan, mede omdat de achterban weigerde weer aan het werk te gaan. Een fikse ru zie tussen FNV- en CNV-bestuur- ders die gisteren ontstond is inmid dels bijgelegd.ffoto ANP AMSTERDAM (ANP) - Het besluit indertijd om nieuwe eigen Fokker vliegtuigen te lanceren blijkt ge zien het orderboek gerechtvaar digd. maar het overschakelen van oude naar nieuwe vliegtuigtypes verloopt niet zonder problemen, al dus Fokker-topman Swarttouw in BREDA (ANP) - De Nederlandse vakantiereizenmarkt bestaat al lang niet meer uit alleen de grote en bekende reisorganisatoren. Er komen steeds meer kleine reisor ganisatoren bij die vooral veel avontuurlijke reizen en actieve vakanties aanbieden. Dit soort vakanties begint terrein te win nen op de traditionele zon-zee- zandvakantie in Spanje. Dat blijkt uit een onderzoek aan het Nederlands Wetenschap pelijk Instituut voor Toerisme (NWIT) in Breda in opdracht van de Consumentenbond. De resul taten staan in het jongste num mer Recreatie en Toerisme van de Stichting Recreatie. Vooral het aanbod van sportieve reizen (vaak in combinatie met een avontuurlijk element) is enorm. Avontuurlijk reizen sterk in opkomst Ruim 45 procent van de kleine reisbureaus had dit type reizen in het pakket. De grote touroperators, aldus het NWIT, spelen deels op de veranderende vraag in door as sortimentsverbreding en gedeel telijke ontkoppeling van de ar rangementcomponenten ver voer, verblijf en vermaak. Maar de kleine relatief onbekende touroperators zijn beter in staat hun produkt op kleine doelgroe pen af te stemmen, concluderen de onderzoekers. Het kleinscha lige en het informele element van deze reisorganisatoren blijkt een zekere aantrekkingskracht op de consument uit te oefenen. De onderzoekers concluderen dat rechtsbescherming van de consument bij deze kleine reisor ganisatoren wel vaak tekort schiet. De juridische status van een reisorganisatie valt af te le zen aan onder meer het ANVR- lidmaatschap, het al dan niet zijn aangesloten bij de Stichting Garantiefonds Reisgelden en de Geschillencommissie Reizen en het al dan niet voldcfen aan de ei sen van de Vestigingswet. Juist in deze aangelegenhdeden ble ken de kleine en relatief onbe kende reisorganisatoren tekort te schieten. een toelichting op het jaarverslag. Fokker ontwikkelde jarenlang geen nieuwe toestellen en maakte er twee tot drie per maand. Inmid dels is besloten minimaal vijf vlieg tuigen per maand te gaan maken en deze nieuwe toestellen zijn van ..een geheel andere complexiteit" dan de voorgangers, terwijl ze ze ker in het beginstadium sterk aan gepast worden aan de wensen van de afzonderlijke klanten. Deze krachtproef heeft tot ver tragingen geleid, maar volgens Swarttouw ziet het er naar uit dat de problemen onder de knie zijn. Bij een van die klanten voor de F 100, Swissair, gaat het om een ver traging in een order ter waarde van f 400 miljoen. Daar staat tegenover dat de oude types, de Friendship en de Fellowship, het in de markt beter deden dan voorzien was De lagere brandstofprijzen heb ben het enthousiasme van de maat schappijen voor de energie-zuinige nieuwe toestellen bekoeld. Daar entegen biedt de liberalisering in de luchtvaart met name kansen voor de F 100, opvolger van de Fel lowship. Ook geluidseisen en goedkoper onderhoud maken de vliegtuigen aantrekkelijk. stellingen over te nemen. Ook zul len de mogelijkheden tot krediet verlening toenemen. IGB Holding IGB Holding (houdstermaat schappij van Internationale Gewa- pendbeton-Bouw, Hollandse Bouwcombinatie, Planconsult Vastgoed en Dirk Verstoep) heeft vorig jaar de omzet zien stijgen van f 290 tot f 301 miljoen. Het nettore sultaat steeg van f 4 tot f 4,6 mil joen, zo blijkt uit het jaarverslag. De werkvoorraad bedroeg eind vo rig jaar f 182 miljoen. Gezien de omvang en samenstelling van de orderportefeuille en de ontvangen opdrachten tot heden verwacht de directie dat de resultaten van 1986 ten minste gelijk zullen zijn aan die van 1985. Brood De gemiddelde Nederlander eet weer meer brood. Uit de opgaven van het aantal verwerkte balen meel en bloem aan de Nederlandse Bakkerij Stichting blijkt dat het broodverbruik de afgelopen drie jaar met ruim zes procent is toege nomen. Na een langdurige periode van dalende broodconsumptie werd in 1983 voor het eerst weer een stijging geboekt. Deze stijging heeft zich sindsdien heeft doorge zet. De Stichting Voorlichting Brood schrijft de groei voor een be langrijk deel toe aan de trend naar 'gezond en vers'. Dollar/pond De koers van de Amerikaanse dollar is op de Europese valuta markten iets verder gestegen. Ook het pond sterling boekte koers winst. Op de wisselmarkt in Am sterdam noteerde de dollar van morgen omstreeks 2,49 gulden. Ook op de valutamarkten in het Verre Oosten was de dollar eerder op de dag al iets gestegen. De Ja panse minister van buitenlandse zaken, Shintaro Abe, zei vandaag dat een verdere stijging van de yen ten opzichte van de dollar niet al leen Japan zal treffen, maar zal lei dden tot een verstoring van de hele wereldeconomie. DEN HAAG - Een jonge Haagse taxichauffeur is het niet eens met de kritiek dat taxichauffeurs zich tegenover hun passagiers onbe hoorlijk gedragen. Met plat Haags accent zegt hij: „Daar klopt geen ene kanker van". Zijn collega maant hem: „Ik geloof dat die mijnheer dat juist bedoelt". Alle taxichauffeurs hebben in de krant gelezen dat de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen. de bond van ondernemers in het ver voer, hen les wil geven in „contac tuele eigenschappen" met na af loop een examen. De KNVTO zou door Weert Schenk op dit idee zijn gekomen na een on derzoek van het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf, waaruit de ontevredenheid van passagiers over het gedrag van de taxichauffeurs is gebleken. Het is niet moeilijk om klagers te vinden. Dan komen verhalen los over invalide mensen die langs de kant moeten blijven staan, omdat de chauffeur te beroerd is een hand uit te steken, over racistische op merkingen, over oude vrouwtjes die niet aardig bejegend worden en over een soms dreigende sfeer in de taxi. Een man, die anoniem wil blij ven, kreeg bijna klappen met een krik. De klager wenste alléén maar van Schiphol-Centrum naar Schip- hol-Oost te worden vervoerd. Die afstand vond de taxichauffeur te kort. Hij stond al enige tijd te wachten voor hij aan de beurt was. Met het ritje zou hij weinig verdie nen, snel terug zijn, maar wel op- Woede De passagier stapte uit en smeet de deur hard dicht. Dat laatste wekte al de woede van de chauf feur op. Toen de klager ook nog een notitieboekje pakte om het nummer van de taxi op te schrij ven, verloor de chauffeur zijn zelf beheersing, pakte een krik uit de kofferbak en wilde daarmee de verontwaardigde klant te lijf. „Ik schaam me voor sommige collega's", zegt een taxichauffeur bij het Centraal Station in Den Haag, „ze doen soms de meest af schuwelijke uitspraken waar klan ten bij staan. Ze lopen in oude plunje en verzorgen hun auto's niet. Soms zie je mensen staan te wachten op de volgende taxi, om dat de eerste hen niet aan staat". Zijn collega: „Kijk hoe ik erbij sta. Ik ben keurig in het pak en mijn auto is schoon. Ik neem mijn vak serieus. Daarom vind ik die KNVTO belachelijk. Als er rotte appels in een boom zitten, haalt de teler die eruit, maar kapt niet de hele boom. Ze moeten niet uitgaan van de onfatsoenlijke chauffeurs". Pistool Het is druk bij het station. Taxi's rijden af en aan. Voor klanten wor den de portieren netjes open ge houden. Eventuele bagage is dan al aangepakt en in de kofferbak ge zet. De commentaren op de KNVTO-plannen zijn kort, maar duidelijk. „Als je een schoft bent, blijf je een schoft. Daar helpt geen cursus en tien examens aan", wordt gezegd. Sommige chauffeurs beklagen zich over de klanten. „Het zou tijd worden dat de passagiers een exa men gaan afleggen. Als je eens wist wat er allemaal tegen je gezegd wordt. Hoeveel ziektes je niet naar je hoofd geslingerd krijgt. Soms zitten ze met een pistool naast je te spelen. Wat moet je dan als ze niet willen betalen?" De meeste taxibestuurders hou den het erop dat ze zich behoorlijk gedragen zolang de klant dat ook doet. „Soms moeten we wel uitval len. Bijvoorbeeld als ze niet kun nen betalen. Wij moeten dat zelf oplossen. Als iemand in de tram geen kaartje van een gulden wil be talen, komen er wel vijftien politie agenten". „Je kan soms moeilijk goed doen bij de mensen", verzucht een chauffeur bij zijn gloednieuwe Vol vo, „zojuist moest ik iemand naar de Amerikaanse ambassade bren gen. Dat is hier 800 meter vandaan. Ik had kunnen zeggen: het is niet ver, ga maar lopen, want het is een onaantrekkelijk ritje. Kan je een klacht krijgen. Nu had die vent even zo goed de pest in, want dat stukkie had-ie liever gelopen". Apart beroep „Soms doen ze het nooit goed", bevestigt de heer Kuiper van de Haagse Taxi Centrale. Hij krijgt wel eens klagers aan de telefoon. „Het is meestal niet ernstig. De meeste chauffeurs weten waar ze mee bezig zijn. Maar ja, het zijn geen zondagschoolkinderen. Er zit van alles tussen. Het is een apart beroep, je komt van alles tegen en iedereen reageert anders". Het feit dat de chauffeurs in uit eenlopende situaties terechtko men, is voor de KNVTO mede aan leiding geweest om aandacht te willen besteden aan de sociale vaardigheden, zegt H. Blommers, Zo hoort hetd secretaris van de KNVTO-afdeling taxi. Hij kan met in algemene zin zeggen hoe bar het is gesteld met het gedrag van de taxichauffeurs. „Vaak wordt een goed produkt af geleverd. Maar het kan beter" Blommers legt uit dat momen teel met uitzondering van de taxi chauffeurs aan alle beroepschauf feurs eisen van vakbekwaamheid worden gesteld. Met ingang van volgend jaar worden nieuwe taxi chauffeurs ook verplicht een oplei ding te volgen. Op de komende cursus gaat het over rijgedrag, ken nis van de wettelijke voorschriften, de verkeersregels en ook dus over het „klantgericht handelen". Nu is het zo dat als je nergens voor deugt nog taxichauffeur kan worden, zegt Blommers. Een cur sus zal een bepaalde mentaliteit niet veranderen, erkent hij, maar het opwerpen van een drempel moet op den duur toch de kwaliteit verhogen. „Het zal even duren, maar door de eisen komt er toch een ander type chauffeur". De Zingende Taxichauffeur blijft het flauwekul vinden. „Je hoort op een taxi thuis of niet. Kijk nu naar mij, ik moet deze dame naar de andere kant van de stad brengen. Een lekker ritje. Komt al leen omdat ik haar zo netjes heb geholpen en de deur heb open ge houden. Snap je? Zo werkt het. Ik zit nog maar 20 jaar in het vak. De schoften komen zichzelf wel te gen". Magere jaren Intematio lijken voorbij AMSTERDAM (ANP) - Voor het concern Intematio Müller lijkt na een pas op de plaatst sinds het be gin van de tachtiger jaren nu het tijdperk van een verdere uitbouw aangebroken. Vorig jaar overtrof fen voor het eerst sinds jaren de in vesteringen de afschrijvingen en een uitbreiding van het aantal aan delen met 12,5 procent staat voor de deur. Vorig jaar werd „techniek" voor Intematio Müller belangrijker dan de handelsactiviteiten. In de toe komst zal overigens ook automati sering van administratie nog „aan zienlijke" investeringen vergen. Daarom wordt gestreefd naar een „geleidelijke verhoging" van het dividend en een zodanige inhou ding van de winst, dat de financiële positie van de onderneming verder kan worden versterkt, aldus het vandaag verschenen jaarverslag. De nettowinst nam vorig jaar toe van 17,5 miljoen tot 30,2 miljoen gulden, maar dit cijfer werd sterk beïnvloed door onder meer de ver koop van het bedrijf Flamco en het uitblijven van belastingbetalingen als gevolg van voorafgaande ver- liesgevede. Het exploitatieresul taat weerspiegelt beter de ontwik kelingen: dat nam met 40 procent toe tot f 38,2 miljoen bij omzet die steeg van 2,57 miljard tot 2,7 mil jard gulden. De resultaten in de technische sectoren - omzet een miljard gul den - waren goed, maar minder dan over 1984. Ook de resultaten in de metaalverwerkende bedrijven vie len tegen. De bedrijfsresultaten ïfi de handel waren echter meer dan twee keer zo groot als in 1984, voor al doordat een maatschappij in de VS een aanmerkelijk verlies over 1984 omzette in winst. De sector gezondheidszorg (goederen en in richtingen voor de medische sec tor) verbeterde de resultaten over 1984 en nieuwe verwervingen in de kantooruitrusting hadden ook een goede invloed op het resultaat. Op de stukgoedactiviteiten in Rotter dam wordt nog steeds verlies gele dere Octrooistrijd: verlies Akzo ARNHEM (ANP) - Akzo heeft de octrooistrijd met Dupont over de aramidevezel verloren. De recht bank in Richmond, Virginia, heeft bepaald dat Akzo's oplossmiddele- noctrooi ongeldig is. Het oplosmid del wordt gebruikt als grondstof voor de sterke aramidevezel. Bin nen dertig dagen zal de rechtbank het schriftelijk oordeel en de daar in gebruikte argumenten ter be schikking stellen. Akzo zal jaarna overwegen of zij in hoger beroep zal gaan. Volgens Akzo heeft de uitspraak geen gevolgen voor de geldigheid van de overeenkomstige octrooien die het concern in andere landen heen. D*» inbreukacties die Akzo tegen Dupont heeft aangespannen in het Verenigd Koninkrijk. Italië en Frankrijk worden voortgezet. UTRECHT - De 10.000 werkne mers in de kartonnage-, papieren zakken- en papierveredelingsin- dustrie gaan per 1 januari 1988 ge middeld 36 uur per week werken. Elke onderneming die onder deze cao valt kan dc vorm van de ar beidstijdverkorting zelf invullen, als het gemiddelde per kwartaal maar 36 uur bedraagt. In beginsel is het mogelijk om vier dagen per week 9 uur te gaan werken, zo Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) De koersen op de Amsterdamse effectenbeurs hebben zich vanmorgen over het algemeen kalm ontwikkeld. Ook bij Hoogoven? was dit het geval ondanks het optimis me dat het staalconcern momenteel uit- strasalt. Hier ging de winst van donder dag weer verloren via een daling van f 1.90 naar f 112.50. HBG. die eveneens haar jaarverslag heeft gepubliceerd, be gon f 1 hoger op f 149. Elsevier noteerde ex-dividend en deed het met een feitelijk stijging van f 3.60 op f 184 vrij goed. Wessanen werd ook ex-dividend genoteerd en gezien dit feit lag het fonds er op f 273 nagenoeg onveranderd bij. Stad Rotterdam, die- een onveranderd dividend heelt ange- kondigd, won f 1 op f 130 Bij de internationale waarden trok Unilever f 2 aan tot f 433 en ook Philips en Akzo waren wat beter. Koninklijke Olie raakte f 1,20 kwijt op f 195.80 Van de banken moest de Middenstandsbank f 1.50 prijsgeven op f 195 VNU /akte f 1.20 naar f 303.80 en NedUoyd f 1.50 naar f 171.50. Gist-brocades ging datzelfde bedrag vooruit naar f 267. terwijl Heine ken op f 217.30 iets beter was Op de obligatiemnarkt deden zich slechts hier en daar lichte afwijkingen voor.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9