Verdachte blijft aanslag ontkennen Maak Schuttersveld autovrije woonwijk Officier: 'Kille schutter was uit op executie Kuijpers' Plan Stedelijk Milieu overleg: Bedrijf Centocor in september van start DEN HAAG/NOORDWIJ K - He vig geëmotioneerd heeft een 39-ja- rige Rotterdammer alle betrokken heid bij een aanslag op het leven van de Noordwijkse projectont wikkelaar M. Kuijpers (39) - in de nacht van 30 op 31 december vorig jaar - van de hand gewezen. De of ficier van justitie, mevrouw mr. I. Klopper, zei echter over voldoende bewijsmateriaal te beschikken voor haar eis van zeven jaar gevan genisstraf. Kuijpers werd in de nacht voor de jaarwisseling 's nachts om tien minuten over half een uit zijn bed gebeld. Toen hy de deur van zijn woning aan de Emmalaan open deed vroeg de man of hij inderdaad met Kuijpers te doen had. Bij de bevestiging van die vraag vuurde de Rotterdamnier vier maal op de Noordwijker. Kuijpers werd in zijn borst, buik, rug en arm geraakt. Een operatieve ingreep in het Aca demisch Ziekenhuis van Leiden, die acht uur in beslag nam, redde hem het leven. Waarom die aanslag? Volgens de Haagse rechtbank was Kuijpers betrokken bij de verkoop van een stuk grond aan de Koningin Wil- helminaboulevard in de badplaats aan een makelaar in Nootdorp. Die makelaar zou zich echter voor drie miljoen gulden 'getild' hebben ge voeld bij jdeze transactie. Reden voor hem om wraak te nemen. Wraak die uiteindelijk moest uit draaien op de eliminatie van Kuij pers. De 39-jarige Rotterdammer, een horeca-exploitant en een ken nis van de makelaar, zou dit kar weitje opknappen. Niet voor niets overigens. De ma kelaar zou de flat van de Rotter dammer in het hartje van de Maas stad voor twee ton kopen, waarvan de waarde, zo bleek op de rechtzit ting gisteren, werd geschat op f 140.000. Bovendien zou de make laar alle schulden van de huur moordenaar overnemen. In zaken De verdachte riep met luide stem uit toen hij de beschuldiging hoor de: „Ik ontken alles. Niks heb ik met die zaak te maken. Acht jaar geleden heb ik, na een delict, ge zegd: 'Ik stop ermee, de misdaad loont niet'. Daarna ben ik netjes in zaken gegaan. Honderd dagen zit ik al voor niks vast. En drie maan den vraag ik al om een confronta tie. Maar de ene keer gaat dat niet, omdat het carnaval is en de andere keer, omdat de betrokkene ziek is. Drie maanden heb ik alle emoties opgekropt. Nu komen ze eruit". Die confrontatie weigerde de Rotterdammer overigens zelf op het allerlaatste moment. „Omdat", probeerde hij rechtbank-president mevrouw P. Koningsveld, duide lijk te maken, „ik op weg naar die confrontatie van twee recher cheurs hoorde, dat er met hetzelfde wapen ook in Rotterdam zou zijn geschoten. Voor dat feit waren twee Hagenaars aangehouden. Ik heb toen gezegd zoek eerst die zaak dan maar eens uit alvorens we aan de confrontatie beginnen. Straks willen ze die schietpartij in Rotterdam ook nog eens in mijn schoenen schuiven. Noü, daar pas ik voor". Compositietekeningen die op aanwijzingen van Kuijpers waren gemaakt, leken helemaal niet, zei hij. Bovendien was het haar op die tekeningen kort en hij zou op het moment dat de Noordwijkse pro jectontwikkelaar werd neerge schoten een haardracht tot net over de schouders hebben gehad. Maar op oudejaarsdag was hij naar de kapper gegaan om het kort te laten knippen. De kapster, bij wie hij al jaren klant is, was naar de rechtbank gekomen om dat te ver klaren. Ze had de Rotterdammer niet zelf geknipt, maar hem wel in de zaak aangetroffen. Beschonken De kapster was niet de enige ge tuige die opdraafde om het verhaal van de verdachte huurmoordenaar geloofwaardig te maken. Twee broers, beiden werkzaam in een discotheek - de een als kelner, de ander als portier - vertelden, dat zij de Rotterdammer tussen twaalf uur en half een in beschonken toe stand nog hadden gezien. Hij droeg een blauw trainingspak. Ze kon den zich dat nog goed herinneren, omdat dit kleding is die bij een be zoek aan een discotheek nooit wordt gedragen. Weer een andere getuige vertelde, dat hij de man de avond voor de aanslag zelfs wel twee keer in 'zijn' discotheek had gezien. Interessant was het verhaal van een getuige-deskundige, een zenuwarts uit het noorden van het land. Hij had gezichtproeven - het herkennen van mensen - bij gezon den en cerebraal-gestoorden (geestelijk aangedaan) genomen. Tachtig tot 98 procent van de ge zonde mensen herkennen goed, die geestelijk een tik heb ben gehad, scoren aanzienlijk la ger. De arts plaatste daarom toch wel een vraagteken bij het feit, dat Kuijpers uit hem 35 voorgehouden foto's direct als de dader aanwees. De zenuwarts: „En wat zag het slachtoffer op de bewuste nacht toen hij vanuit zijn verlichte gang de donkere nacht inblikte? Voor de ogen zich aan die situatie heb ben aangepast, gaat er wel enige tijd voorbij. Vermoedelijk heeft hij daarna meer oog gehad voor het wapen van de belager, dan voor zijn gezicht", was zijn veronder stelling. Wonder Ondanks al die opgeworpen vra gen stond het voor officier van jus titie Klopper vast: de Rotterdam mer is de dader van deze schietpar tij. „We hebben te maken met een kille schutter die niet emotioneel was (hij vroeg eerst naar de naam van het slachtoffer), maar gewoon uit was op executie. Door een won der heeft het slachtoffer de aanslag overleefd. Zijn arm zal nooit meer helemaal genezen en het zal zeker drie jaar vergen voor Kuijpers die weer enigszins kan gebruiken. Wat de tekening betreft, de betrouw baarheid daarvan is hoog. Waar het hier om gaat is de gelaatsuitdruk king. Daaraan heeft Kuijpers hem direct herkend. Het is best moge lijk, dat hij in diverse bars is ge zien, maar hij kan tussendoor ook weggeweest zijn. De afstand Rot- terdam-Noordwijk is niet langer dan vijfentwintig minuten met de auto". Die uitspraak bestreed de advo caat van de Rotterdammer, mr. E. Rietbergen, te vuur en te zwaard. Om dat te presteren moet je 'beu lenwerk' verrichten, zei hij. Rietbergen vroeg zich af waarop het openbaar ministerie zijn be schuldigingen nu eigenlijk baseert. Bewijzen zijn er niet, stelde de ad vocaat. Ook de revolver is nog al tijd zoek. „Mijn conclusie is dan ook: onbewijsbaar. Wat wel is be wezen, dat mijn cliënt in Rotter dam was. De officier heeft alleen een verklaring van Kuijpers aange voerd. Ik zeg dat het slachtoffer zich falikant vergist. En het gebeu ren rond die flat heeft niets met de aanslag te maken. Het openbaar ministerie heeft in deze zaak alleen maar getreuzeld en aarzelend op getreden. Het heeft een dader ge zocht, om niet te zeggen gemaakt". Boos viel de verdachte aan het einde van het pleidooi uit naar de officier van justitie. „Niet de recht bank, maar u bent mijn tegenstan der; u geeft mij zeven jaar. U bent het paard, ik het karretje en de rechtbank zit daar bovenop. Ik dank u". De rechtbank doet 7 mej uit spraak. Afscheid Bouwman LEIDEN - De heer H. Bouw man heeft vandaag afscheid ge nomen van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Hij heeft precies 30 jaar by het schap ge werkt. Bouwman begon zijn loopbaan op de administratie van openbare werken van de gemeente Breda. In 1956 trad hij in dienst van Rijnland waar hij in 1971 directiesecretaris en in 1980 hoofd van de afdeling algemene en juridische zaken werd. Een paar jaar later volgde zijn benoeming tot secretaris- rentmeester. Vanmiddag heeft Bouwman in het Gemeenlandshuis de Rijnlandse erepenning gekre gen "vanwege zijn grote des kundigheid en toewijding aan het Hoogheemraadschap". Op de penning staat onder meer dat Bouwman zich met raad en daad een Rijnlander mag noe- INBRAAK - In de nacht van woensdag op donderdag is inge broken bij een bedrijf aan de Wil- lem Barentszstraat. De inbrekers hebben compute ronderdelen, terminals, een doos wijn en een paar duizend gulden aan geld buitgemaakt. Men wist zich toegang te verschaffen tot het bedrijf door een loodsdeur te force-| Hartstichting: 34.000 gulden LEIDEN - De ruim 200 collectan ten van de Nederlandse Hartstich ting hebben in de week van 14 tot en met 20 april ruim 34.000 gulden opgehaald in Leiden. Dat is tien duizend gulden meer dan vorig jaar. "Het is volgens mij te wijten aan de grotere inzet van de collectan ten; ze hebben dit jaar werkelijk reusachtig goed gewerkt", vertelt de coördinator van de Nederlandse Hartstichting, afdeling Leiden, Scheffers. Die grotere inzet is volgens Scheffers weer het gevolg van een nieuw systeem: "Dit jaar moesten de bussen worden ingeleverd bij de wijkhoofden. Het geld werd dan gelijk geteld door het wijkhoofd en de collectant". "En dat was niet alleen een stuk gezelliger dan vroeger, het stimu leerde de mensen ook nog eens een keer. Hoe het vroeger ging? Nou kijk, dan werd achteraf het geld door zo'n acht mensen geteld bij de bank. Een stuk DRONKEN - De poütie heeft gis teravond een 28-jarige Leidenaar gehouden die zo dronken was geparkeerde auto aan de Bern hardstraat reed. De man. die aanrijding niets mankeerde, ontnuchtering ingesloten. Onder een 'zuur' regentje mocht wethouder Peters gisteren de prijzen uitreiken vanee de Stedelijk Milieu Overleg onder een aantal schoolkinderen had georganiseerd. Winnaar ter Van de Lucas van Leydenschool. Peters kreeg ook een wensenpakket overhandigd, wc bestrijding van de zure regen werden gedaan. i tekenwedstrijd die het LEIDEN - Het Schutters veld in Leiden zou een auto loze woonwijk moeten wor den. Nog meer kantoor bouw in Leiden verplaatst slechts de werkgelegen heid. Het is belangrijk deze wijk zo in te richten dat het duidelijk is dat auto's er niet thuishoren, maar dat de wijk wel toegankelijk is voor hulp- en noodverkeer. De gemeentehuisvesting zou niet-autobezit als mede- grond voor woningtoewij zing kunnen toevoegen. Er moet dan een bewonersver- Maar waar we dan met ons vuil naar toe moeten, daarvoor is nog geen oplossing", aldus Peters. >rd Roeland Horsman ^ail H wvvullv.xovv.4- aanbev!iot"9HoVfst) eniging komen die tot doel LEIDEN Het biotechnologische ten die zich hechten op zeer specia- bedrijf Centocor begint in septem- le stoffen in het menselijk lichaam, ber in de Leidse Leeuwenhoek, bijvoorbeeld stoffen die alleen Het in aanbouw zijnde bedrijfs- voorkomen in bepaalde kankercel- pand is naar alle waarschijnlijk- len of in cellen van beschadigde heid in juni klaar. In augustus hartspieren, hoopt de directie het in gebruik te Door deze anti-lichamen te be- kunnen nemen. Vervolgens moet werken, bijvoorbeeld door er ra- nog een maand worden 'proefge- dio-actieve stoffen aan toe te voe- draaid' voordat er werkelijk kan gen, kunnen gezwellen of bescha- worden begonnen. digd hartweefsel zichbaar worden Het bedrijf is een dochteronder- gemaakt. Centocor onderzoekt i nemening van het Amerikaanse of aan de anti-lichamen medicijnen Centocor incorporated. Het legt of sterkere radio-actieve stoffen zich toe op de ontwikkeling en fa- kunnen worden toegevoegd, zodat de kankercellen bestreden kunnen bricage van middelen waarmee en buiten het lichaam kankerge- worden zwellen kunnen worden aange- Centocor toond. Ook is het op zoek naar me dicijnen waarmee kan worden 'be de eerste biotechno logische onderneming die zich in een zelfstandig gebouw in de Leeu- keken' welk en in welke mate hart- wenhoek vestigt. De directie van weefsel is beschadigd bij een hart- het bedrijf verwacht dat er in 1988 aanval. Centocor is bovendien be- ongeveer 50 werken. Ove rigens verwacht zij een flinke mogelijk groei. Centocor heeft daarom een kanker kun- optie op meer grond in de Leeu wenhoek, genoeg om de vloerop- het bedrijf te ver- zig met de ontwikkeling neesmiddelen bepaalde vorn nen worden bestreden. De 'grondstof voor de medicij- pervlakte nen zijn de zogenoemde monoclo- dubbelen nale anti-lichamen. Dat zijn eiwit- Kamervragen over uitstel zendmachtiging voor Rijnland DEN HAAG/LEIDEN - De kamer leden Van Nieuwenhuizen (PvdA) en Lankhorst (PPR) hebben minis ter Brinkman van wvc gevraagd waarom hij nog altijd geen besluit heeft genomen over het etherradio- experiment in onder meer Leiden. Volgens beide kamerleden zenden lokale omroepen in de landen om ons heen al lang op legale wijze uit. Dat experiment is nodig om uit te vinden of verschillende omroepen in een gebied van dezelfde fre quentie gebruik kunnen maken zonder elkaar te storen. Het tweetal dringt er bij minister Brinkman op aan om op zo kort mogelijke termijn een beslissing over het experiment te nemen, op dat de PTT en de betrokken om roepen gezamenlijk inhoud aan het experiment kunnen geven. Uitstel van de behandeling vah de Media wet, zeggen de kamerleden, hoeft niet te betekenen dat invoering van lokale etherradio achterwege moet blijven. heeft het autovrij wonen te gebruik van de auto terug te drin- rfiQPon gen. Wat de vuilverbrandmgsin- bevorderen. Stallatie betreft deelde Peters mee dat wordt, bekeken of er iets te Dit plan werd gisteren door het doen valt om de installatie te laten Stedelijk Milieu Overleg voorge- voldoen aan de normen zoals die legd aan wethouder Peters (ruim- door het ministerie zijn bepaald, telijke ordening) als onderdeel van "We moeten bekijken wat deze een wensenpakket aan de gemeen- aanpassingen gaan kosten. Mis te. Dit alles in het kader van de zu- schien is het wel noodzakelijk de re regen week. In dat wensenpak- installatie, die nog tot 1996 zal wor- ket wordt er bij de gemeente Lei- den gebruikt, veivroegd te sluiten, den op aangedrongen alles in het werk te stellen om het rijk de nor- .men ten aanzien van stof- en me taalemissies en de uitstoot van zu re gassen te laten herzien voor in dustrie en vuilverbrandingsinstal laties. Ook moet zij als deelneem ster aan de vuilverbrandingsinstal latie bewerkstelligen dat wordt be sloten dat die installatie wordt voorzien van een inrichting die de vervuiling binnen de perken houdt. De vuilverbrandingsinstallatie wordt door milieubeschermers als de grote boosdoener van het zure regen-probleem in Leiden en om geving beschouwd. Maar ook de auto veroorzaakt zure regen, waar door bossen afsterven en meren verzuren. In het wensenpakket werd dan ook een aantal maatrege len voorgesteld om het gebruik van de auto af te remmen. Zo moet het openbaar vervoer worden ge stimuleerd door van de gemeente uit de NS ertoe te bewegen om zo spoedig mogelijk het baanvak Lei- den-Woerden van een tweede spoor te voorzien en een kwartier- dienst te gaan onderhouden tussen Leiden en Utrecht. Ook zou de gemeente in samen werking met Katwijk, Noordwijk, Valkenburg, Rijnsburg en Oegst- geest een studie moeten laten ver richten naar de mogelijkheden van een sneltram tussen Leiden en Katwijk/Noordwijk. Peters antwoordde dat het ge meentelijk beleid er -de laatste ja ren op gericht is geweest om het i Centocor. Als alles r s verloopt, begint het bedrijf in septem- Lezers Schrijven Kamerbureaus ren die niet draagkrachtig zijn; die geen ander alternatief hebben dan kamerbewoning. Om aan te geven wat 100 gulden (inschrijf- en bemiddelingsgeld) PvdA voor deze mensen betekent het volgende voorbeeld. Iemand van 18 jaar vindt in Leiden een baan en moet op kamers. Zijn inkomen be- R.P. Versluijs Stik Non Profit Kamerburo Noordeinde 2 2312 CD Leiden Maandag 7 april 1986 is door de ge- draagt 900 gulden per maand netto. meenteraad een verordening genomen om de uitwassen commerciële kamerverhuurbu reaus aan banden te leggen. Tot dan toe was het voor kamerbu reaus mogelijk hoge bedragen te vragen als inschryf- en bemidde- De eerste maand dat hij op kamers de gaat, zal hij de volgende kosten moeten maken: Huur eerste maand 350 gulden; Levensonderhoud 400 gulden; Inventaris Met dit rekenvoorbeeld moge Het ongelooflijke lijkt te gebeu ren. De PvdA wint drie zetels bij de raadsverkiezingen en is daarmee sterker in de Leidse gementeraad vertegenwoordigd dan in de afge- vanavond er ook coördinatieproblemen die zekdr vertragend zullen werken en dit kost ook geld. In mijn eenvoudige interpretatie van het goede verkiezingsresultaat hebben meer kiezers op de PvdA gestemd om de invloed van die partij te vergroten en 'niet ander som. Ik hoop dat veel leden van de PvdA op de ledenvergadering Superchannel mogelijk dit jaar op kabel denken. Dan zal Dick Tesselaar het huis- keer over moeten doen. Leendert Jonker, Jan van Goyenkade 14, Leiden. (oud-voorzitter PvdA-Leiden) de kamerzoekende Het kamerbureau STIK is blij echter geen garantie dat hij ook dat de gemeente Leiden een eerste daadwerkelijk een kamer kreeg. Desalniettemin zagen veel mensen zich als gevolg van het kamerte kort toch genoodzaakt zich tot de ze bureaus te wenden. stap heeft gezet om de positie van kamerzoekenden te verbeteren. Desondanks is de situatie nog ver re van ideaal. Wij vinden het triest dat de ge- rechtswinkel besloot de gemeente- problemen (dure kamerbureaus en raad een einde te maken aan deze dure kamers) ligt namelijk in het toestanden. Zowel voor het in- grote tekort aan kamers in Leiden, schrijf- als het bemiddelingsgeld Tot nu toe heeft de gemeente wei- werden grenzen vastgesteld. Zo- nig gedaan om dat probleem het lopen twintig jaar het geval weest. In de onderhandelingen werk als onderhandelaar nog over een nieuw college van B en W 1xj| J lijkt diezelfde partij haar meerder heid in het college nu prijs te ge ven. Een meerderheid die sedert 1970 steeds nodig werd gevonden om de doelstellingen van de partij te verwezenlijken. En echt we mo gen best een beetje trots zijn op wat er de afgelopen vijftien jaar in onze stad is gepresenteerd! Niet alleen de meerderheid staat ter discussie; ook het aantal wet houders. Om de WD twee zetels en Links Leiden een zetel in het college te geven, moet er Celstraf DEN HAAG/LEIDEN - De recht bank in Den Haag heeft gen een 31-jarige Voorschoten veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf vende wethouder bij komen. Dat waarvan drie maanden voorwaar- maximale bemiddelingsgeld be draagt echter 90 gulden, wat wij (het opdelen van te dure woningen verhuurbare kamers) een grote hoog vinden. Kamerzoeken- bijdrage kunnen leveren den zijn over het algemeen jonge- oplossen van kamernood. betekent zo'n 250.000 gulden (sala- delijk ris, wethouderskamer, secretares- jaar. De se) per jaar meer. Een fors bedrag op de bescheiden middelen voor nieuw beleid. Bovendien ontstaan er door een nieuwe wethouder en collegesamenstelling. waarin Links Loeiden en de VVD respectie velijk verbijsterd zijn over en wal gen van eikaars politieke optreden, een proeftijd van twee lan kreeg deze straf voor overval die hijjiuaugustus 1985 pleegde op een postagentschap aan de Johan de Wittstraat in Lei den waarbij hij bijna 12.000 gulden buitmaakte. Bovendien moet de man met hulp van de reclassering zien af te komen van zijn heroïne verslaving. LEIDEN/NORWICH - De Britse commerciële zender Anglia, die in de meeste gemeenten in deze regio niet op de kabel is te ontvangen, gaat nog dit jaar op in de satelliet zender 'Superchannel'. Deze zen der zal dagelijks de beste Engelse televisie-programma's herhalen, waaronder nieuwsuitzendingen, sport, toneel en amusement. Deze commerciële zender zal in de Leidse regio zeer waarschijnlijk wèl op de kabel worden doorgege ven. Een en ander is afhankelijk van het aantal kanalen dat de ver- sachillende gemeenten tot hun be schikking hebben. Overigens wordt er met de ge dachte gespeeld om zenders als Superchannel op eenzelfde wijze te behandelen als abonnee-televi sie (atv), stelt Jos van Donzel van de Leidse stadskabel. Leiden heeft met atv-exploitant FilmNet afgesproken dat het con tract met de gemeente wordt her zien als zij reclame-boodschappen mag uitzenden. Leiden wil dan een extra bijdrage zien van deze maat schappij omdat de gemeente het niet terecht dat de maatschappij meer winst maakt dank zij een voorziening die op kosten van de abonnees is aangelegd. Volgens Van Donzel gaat deze redenering ook op voor commerciële televisie zenders. Hij voegt er aan toe dat de discussie over deze zaak nog niet is afgerond. Strandloop De Leidse Atletiekvrienden- kring 'Holland' organiseert zon dag een strandloop op de Wasse- naarse slag over 2, 4,8 en 12 kilo meter. Inschrijven kan op het laatste parkeerterrein links van de Wassenaarse Slag. Het start schot valt om elf uur. Alexander Band In de Oude Harmonie aan de Breestraat 16 treedt zondagmid dag de vijfmans formatie Prins Willem Alexander Band op. Zij spelen werken van onder ande ren Bowie en The Doors. Aan vang 16.00 uur. Oranjetocht De Leidse fietsvereniging Swifttoer houdt zondag weer haar jaarlijkse oranjetocht. Er kan worden gekozen uit een af stand van 25 of 50 kilometer. Er wordt gestart tussen 10.30 en 12.00 uur vanaf het nieuwe club huis in het eveneens nieuwe stadspark De Bult aan de Room- burgerweg. Fancy fair (2) De protestants-christelijke ba sisschool 'De Springplank' aan de Sumatrastraat houdt zater dag haar jaarlijkse fancy fair. Iedereen is welkom van 10.00 tot 14.00 uur. De opbrengst komt ten goede aan de schoolkas. Balische muziek De pianisten Henrice Vonck en Sinta Wullur brengen zaterdag en 8 mei (hemelvaartsdag) Bali sche muziek ten gehore in de aula van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstfaat. Zij brengen werken van Walter Spies, Wayne Vitale en Colin MacPhee. Het werk wordt afge wisseld met originele Balische gamelanmuziek. Aanvang 15.00 'Jan van Galen' Ter gelegenheid van haar 40- jarig bestaan organiseert de Jan van Galengroep zaterdag ver schillende activiteiten. De groep bestaat uit welpen, zeeverken ners en een wilde vaart. Rondom de welpenkeet op het zeeverken nerseiland worden een sponsor loop en een driekamp gehouden. Burgemeester Goekoop geeft om 13.00 uur het startschot voor de loop. De opbrengst is bestemd voor de bouw van een nieuw on derdak voor zeeverkenners en wilde vaart. Wie wil komen kij ken is tussen 13.00 en 16.00 welkom aan het Marowijnepad nabij de Zijlbrug.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4