Links Leiden wil De la Mar als wethouder In t Veld geen Leids hoogleraar In 1986 omzet verwacht van meer dan drie miljoen gulden Bezwaren tegen WD'er Fase ingeslikt Na kritiek op combinatie met baan bij overheid Samenwerking bedrijfsleven en ,biofarmacie, Mishandeling Nader onderzoek naar pcb's in moedermelk Snuffelmarkt met leuke attracties VRIJDAG 25 APRIL 1986 LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal is gisteren de tiende korenzangdag Katwijk en hel Driehofkoor uit Hazerswoude-dorp. De optredens werden voor ouderen gehouden, georganiseerd door de dienstencentra in Leiden afgewisseld met volksdansen, samenzang, gymnastiek en toneel. In totaal dertien koren verleenden hun medewerking, waaronder Noor- <rot0 Holvast) derlicht en het Bloks Dameskoor (zie fotouit Leiden, De Vierboet uil LEIDEN - Directeur-generaal voor het Hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek dr. R.J. in 't Veld (43) heeft zich teruggetrokken als kandidaat voor de functie van buitenge woon hoogleraar bij bestuurs kunde aan de sociale facultei ten in Leiden en Rotterdam. In 't Veld deed dit naar aanleiding van de grote bezwaren waarop zijn kandidatuur bij beide uni versiteiten stuitte, aldus het Leidse universiteitsblad Mare. gaan geven over de werking van de bestuurskunde in de praktijk. Hij was hiervoor voorgedragen door een benoemingscommissie waarin onder anderen de Leidse bestuurs kundige prof. dr. A. van Braam en de Rotterdamse bestuurkundige prof. dr. U. Rosenthal zitting had den. Volgens een actiegroep van hoogleraren van beide universitei ten zou bij benoeming van In 't Veld evenwel sprake zijn van on verenigbaarheid van functies. In 't Veld is immers als directeur-gen- raal verantwoordelijk voor de tot standkoming van het beleid ten aanzien van universiteiten en als hoogleraar zou hij dan ook voor de uitvoering ervan staan In een brief van de actievoerende hoogleraren aan de Leidse facul teitsraad wordt als tweede argu ment tegen de benoeming van In 't Veld genoemd de op stapel staan de nieuwe taakverdelingsoperatie. De hoogleraren menen dat het de universiteiten geen goed doet als In 't Veld, die in zijn hoofdfunctie een belangrijke rol krijgt bij de op zet en invulling daarvan, als hoog leraar zo goed in de keuken van de universitaire organisatie kan kij ken. Nadat de Rotterdamse faculteits raad zich in een motie tegen zijn komst had uigesproken en de ac tiegroep door middel van een pro testbrief de Leidse faculteitsraad LEIDEN - De samenwerking tus sen het Leids centrum voor biofar- maceutische wetenschappen en het bedrijfsleven groeit flink. Voor 1986 wordt een omzet van meer dan drie miljoen gulden verwacht. Tussen september 1984 en januari 1986 werden nog 18 onderzoek sprojecten met een omzet van 2.1 miljoen opgezet. Het centrum is voorts van plan gespecialiseerde post-doctorale cursussen op te zet ten, gericht op de behoeften van de farmaceutische industrie. Dit vermeldt het 'Progress Re port 1985-1985' van het centrum voor biofarmaceutische weten schappen en industrie van de Leid se universiteit. Prof. A.A.H. Kasse- naar nam gistermiddag op de uni versiteit na afloop van een sympo sium over het biofarmaceutisch centrum het eerste exemplaar van dit rapport in ontvangst. Dit was een blijk van waardering voor het werk dat Kassenaar als rector mag nificus van de universiteit heeft verzet voor de oprichting van dit centrum Het centrum voor biofarmaceuti sche wetenschappen is in 1984 op gericht ter bevordering van de sa menwerking met de (hoofdzake lijk) farmaceutische industrie. De sterke groei van het aantal samen werkingsprojecten vloeit vooral voort uit de behoefte aan langdurig onderzoek voor de ontwikkeling van nieuwe of betere geneesmid delen. Bovendien organiseert het cen trum nu al studies gericht op de functies in het biofarmaceutisch onderzoek. Maximaal 30 studenten worden hiervoor jaarlijks toegela ten. Het plan is om eind 1986 een begin te maken te maken met cur sussen voor gespecialiseerde post doctorale cursussen, die zijn afge stemd op de behoeften van het far maceutische bedrijfsleven wilde bewegen hetzelfde te doen, besloot In 't Veld zich terug te trek ken. In een brief aan de faculteiten schrijft de directeur-generaal dat het rumoer rond zijn kandidatuur schadelijk is voor zijn hoofdfunctie en dat, zou. zo hij zou worden be noemd, ook gelden voor voor zijn functie als hoogleraar. Voorts schrijft hij geenszins overtuigd te zijn van de juistheid van de gehan teerde argumenten, die hij naar ei gen zeggen via via heeft moeten vernemen omdat hij geen afschrift heeft gekregen van de brief van de hoogleraren. Hij bestrijdt dat er sprake is van een onaanvaardbare combinatie van functies. In 't Veld spreekt in zijn brief zijn teleurstelling erover uit dat de faculteiten "niet de weg van de dia loog, maar die van de publiciteit hebbengezocht". Die dialoog was volgens hem alleen al van belang om, wanneer zich in de toekomst opnieuw problemen rond ovner- enigbare functies voordoen, die het hoofd te kunnen bieden. Dr. mr C.J.M. Schuyt van de Leidse universiteit, een van de on dertekenaars van de brief aan de faculteitsraad, wenst niet op de brief van In 't Veld te reageren. "Benoemingskwesties zijn ver trouwelijk en we praten daar dan ook niet in de openbaarheid over". Waarmee volgens hem in elk geval wel duidelijk is dat In 't Velds klacht dat de zaak in de publiciteit is uitgevochten, geen hout snijdt. LEIDEN - Hans de la Mar is de wethouderskandidaat van Links Leiden. De frac tie van deze partij droeg hem gisteren eenstemmig voor nadat Rob van Lint, die aanvankelijk ook be langstelling had voor een wethoudersfunctie. zich had teruggetrokken. Van Lint heeft dit gedaan omdat de wethouderspost die Links Lei den krijgt toegemeten hem niet zo erg aanspreekt. "Ik heb er. voor zichtig gezegd, weinig voeling mee", stelt hij. Bovendien wil Van Lint zijn part-time baan bij het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu niet voor deze portefeuilles opgeven. Hans de la Mar heeft geen vaste baan. Hij is in feite full time raads lid voor Links Leiden. Volgens Links Leiden-woordvoerster Paula Middendorp en Van Lint is de be slissing om hem als wethouders kandidaat naar voren te schuiven in een goede sfeer genomen. De vorming van een PvdA/VVD/ Links Leiden-college lijkt nu vrij wel rond te zijn. De fractie van de PvdA is gisteravond akkoord ge gaan met het college-programma en de definitieve verdeling van de wethoudersposten. Ook de fractie van Links Leiden heeft ermee in gestemd, zij het dat die partij nog steeds niet juichend enthousiast is. De enigen die nu nog roet in het eten kunnen gooien, zijn de leden van de PvdA." Deze buigen zich vanavond over het onderhande lingsresultaat. Het vertrekkende PvdA-raadslid René Eikerbout zal vanavond zeker een motie indie nen waarin hij vraagt het bereikte akkoord te verwerpen. Milieu Tijdens een gezamenlijk overleg tussen de drie partijen is gister middag nog het een en ander ver anderd aan de portefeuille-verde ling. Dat is gebeurd met instem ming van alle toekomstige college partners. De wethouderspost van Links Leiden is. zoals mocht worden ver wacht. uitgebreid met de stichting welzijn Deze partij heeft hiermee de mogelijkheid gekregen alsnog één van haar wensen te verwezen lijken: de uitbreiding van het aan tal technisch bewoners-adviseurs. Links Leiden heeft ook het woon- botenbeleid aan haar post toege voegd gekregen. De scheiding van de portefeuil- onderhandelingsdelegatie van Links Leiden heeft zich vervolgens neergelegd bij de kandidatuur van deze WD'er Ook het voorstel van Links Lei den om de uitbreiding van het aan tal wethouders zonder extra kos ten voor de gemeente te laten ver lopen. heeft het gisteren niet ge haald. Links Leiden wilde de kos ten beperkt houden door de wet houders een gedeelte van hun loon te laten inleveren. PvdA en WD voerde aan dat de wethouderssala rissen wettelijk vast staan. En ze voelden er weinig voor om een deel van hun loon in een speciaal fonds te storten om op deze manier de uitbreiding alsnog zonder extra kosten te kunnen laten verlopen Verwerpen les milieu en ruimtelijke ordening is gisteren toch nog ongedaan ge maakt. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de WD milieu zou krijgen. De socialisten behielden dan ruimtelijke ordening. Links Leiden had al eerder laten weten ongelukkig te zijn met deze 'schei ding'. De PvdA deelde dit bezwaar gisteren en stelde voor de beide posten toch weer bij één (PvdA- iwethouder onder te brengen. De WD heeft er de portefeuille groen voor teruggekregen. Fase Links Leiden heeft tijdens het overleg zijn bezwaren tegen kandi daat-wethouder Fase (VVD) laten vallen. Hans de la Mar noemde Fa se woensdag, tijdens de ledenver gadering van Links Leiden, niet acceptabel. Ook de PvdA heeft in het verleden kritiek gehad op het beleid van deze wethouder. Maar. zo maakten de socialisten gisteren duidelijk, dat gold vooral de wijze waarop zij in het vorige college de portefeuilles personeels- en doel groepenbeleid beheerde. Aangezien deze twee portefeuil les nu bij PvdA-wethouders zijn ondergebracht, hebben de socialis ten geen moeite meer met Fase. De Als alles goed gaat ziet het nieu we college er als volgt uit. Dick Tesselaar (PvdA): volkshuisves ting en sport; Paul Bordewijk (PvdA): financien, personeel en or ganisatie; Jit Peters (PvdA): ruim telijke ordening en milieu; Hen- riètte van Dongen (PvdA): onder wijs. samenlevingsopbouw (ge deeltelijk), emancipatie en doel groepen. Overigens hebben alle PvdA-kandidaten ook zitting ge had in het vorige college De posten bij de andere twee partijen worden beheerd door: Fred Kuijers (WD): volksgezond heid. cultuur, reiniging, groen en voorlichting; Jos Fase (VVD): eco nomische aangelegenheden, be drijven, energie en bestuurlijke en juridische aangelegenheden; Hans de la Mar (Links Leiden): sociale zaken, maatschappelijke dienst verlening. samenlevingsopbouw (gedeeltelijk) en stichting welzijn, woonwagen- en woonbotenbeleid. LEIDEN De Leidse politie heelt gisteravond twee 25-jarige Leide- naren aangehouden wegens mis handeling en openbare geweldple ging Het tweetal viel een 23-jange man lastig m een snackbar aan de Korevaarstraat. Toen de 23-jarigc een paar klappen kreeg schoot een andere bezoeker van de snackbar hem te hulp. Deze man kreeg ver volgens ook een paar rake klappen van het tweetal De 23-jarige moest met letsel aan borst en hoofd naar het Acade misch Ziekenhuis worden ge bracht. De man die hem te hulp schoot hield een pijnlijke rechter hand en verwondingen aan zijn hoofd aan het voorval over. Het tweetal kon later door de politie worden ingerekend LEIDEN/ZEIST - De hoeveelheu pcb's (polychloorbifenylen) ïr moedermelk nemen in de periodi dat de moeder haar kind zoogt aan zienlijk af In verhouding krijger zogende baby's echter veel meei pcb's dan volwassenen. Of het pcb gehalte van moedermelk samen hangt met eet- en leefgewoonter van de zogende moeders, moet na der worden onderzocht. Onderzoekers van de Leidst Universiteit hebben dit vandaag op een wetenschappelijk bijeen komst van de Werkgroep Epide mologisch Onderzoek Nederland bekend gemaakt. Onder leiding van prof. dr. R. Louw van de subfa culteit milieuchemie en prof. dr. D Kromhout (sociale geneeskunde) is onderzoek gedaan naar het pcb gehalte van moedermelk. Het pro ject is uitgevoerd op verzoek van de Borstvoedingsbegeleidings groep in Leiden, een organisatie van jonge en aanstaande moeders. Voor het onderzoek werden van twintig zogende moeders melk monsters genomen, op verschillen de tijdstippen na de geboorte van hun kinderen. Een gemiddeld pcb- gehalte van een miljoenste (ge- wichts)deel van het moedermelk vet werd aangetroffen Over dc zoogperiode vertoont het pcb-gc halte meestal een daling. Het toe nemend gewicht van de baby heeft tevens tot gevolg dat gedurende dc zoogtijd de overdracht van pcb's per kilo lichaamsgewicht aanzien lijk terugloopt. Vergeleken met volwassenen krijgen de kinderen echter toch aanzienlijk meer van deze stoffen binnen Pcb's is een zeer slecht afbreek bare chloorverbinding, die door dc mens in het milieu wordt gebracht Via voedsel neemt het menselijk li chaam deze stoffen op. Ze worden goeddeels opgeslagen in vetweef seis. Via de moedermelk krijgen de babies de pcb's binnen Of het ge halte van pcb's in moedermelk sa menhangt met voeding, roken, die ten. leeftijd, gewicht en bevallin gen moet nog nader worden onder zocht. .ADVERTENTIE, Ook voor de twijfelaars en de men sen die er nog nooit zijn geweest is er nu een aantrekkelijke vlooien markt De Z -Hollandse Snuffel markt is met 500 deelnemers de grootste van de regio. Bovendien is er een leuk attractie-programma met voor de kinderen Suske en Wiske in levenden lijve en de clown Chappi Chappo. Verder en optreden van de groep Sistrum. Zodat de Snuffelmarkt voor iedereen een be zoek waard is. Al was het alleen maar voor de tienduizenden koop jes op de 500 stands. De grootste de i Groenoordhallen 09.00-17 00 uur Entree 4,- en J 2.50. 5 op 30 Tentoonstelling De fotograaf moet een foto ma ken op de fototentoonstelling - waarom maakt hij juist die ene? "Een foto van een foto is natuur lijk niks-. Daarom neem ik deze hoek maar. Dan zie je twee din gen: het aspect 'Kiezen van het beeld' en een aantal oude came- De keuze van de fotograal ook dat onderdeel van de foto grafie wordt behandeld op de fo totentoonstelling die van 26 april tot 30 juni valt te bezichtigen in de Lakenhal Oorspronkelijk is het een Nij meegse expositie, maar de mede werkers van de Lakenhal heb ben de tentoonstelling 'verleidst' door in beeld te brengen hoe een fotopagina van deze krant tot stand kwam Een erg grote tentoonstelling is het niet, toch zijn de samen stellers er aardig in geslaagd om diverse aspecten in beeld te brengen: de reclamefotografie, reportages, portretten, het wordt allemaal in een notedop behan deld. S. Blokhuis, werkzaam bij de educatieve dienst van het mu seum: "Het is echt een tentoon stelling geworden voor mensen die niet zoveel van fotografie af weten, op die mensen hebben we ons in elk geval gericht'' Jan Jonker, de uitvinder van de mitograaf (een conservenblik- je waarmee je foto's kunt ma ken), wordt overigens ook be trokken bij 'Fotografie, een ma nier van kijken'. Wie dat wil kan een cursus mitograferen volgen. U kunt zich opgeven bij het mu seum: 071 - 254933 Bezoekers kunnen op de expositie een boekje kopen. Openingstijden van het museum; dinsdag tot en met zaterdag 10.00 tot 17.00 uur, zon- en feestdagen 13.00 tot 17.00 uur. Snooker (1) Beleeft Leidenaar Pleeker op dit moment de dagen van zijn le ven? "Dat zou je eigenlijk best zo kunnen zeggen", antwoordt hij. Snooker, de Engelse manier van biljarten, daaraan is Pleeker ver slaafd. Geen wedstrijd zal hij overslaan En nu is het mooie dat de BBC op dit moment urenlang de we reldkampioenschappen Snooker uitzendt die in Engeland worden gehouden. Pleeker is niet bij de buis weg te slaan "Ik ben niet de enige die van dit spel geniet hoor: veel kennis sen van me zijn ook verslaafd aan het kijken naar snooker Wat er nou leuk aan is...meneer, ik merk al dat u niet weet hoe het spel gespeeld moet worden, wist u dat namelijk wel. dan zou u wel anders praten" "Kijk, het aardige van snooker is dat je kunt meedenken. Mee- cijferen, als het ware. Er wordt dus gespeeld met diverse ballen, oké, nou ben je op een goed ogenblik halverwege het spel en dan is het dus de kunst om als kijker te voorspellen welke bal er gespeeld moet gaan worden. De gele? En het is natuurlijk leuk als je voorspelling goed is" Nee. hij speelt het spel zelf niet. Ooit heeft-ie aan biljarten gedaan, maar ach. je raakt zo gauw uitgekeken op drie ballen, is het niet? "Biljarten is lang zo aardig niet als snooker Snooker is trouwens ook een veel mooier kijkspel dan bijvoorbeeld voet ballen". "Hoe ik daar nou weer bijkom? Je hebt veel meer overzicht hè Je ziet alles, als het ware. En dat meedenken, dat is voor mij. zoals ik al zei, ook erg belangrijk. Ver velend, nee, kijken naar snooker is nooit vervelend. Elk spel is weer anders. En wat ook mooi meegenomen is: op den duur leer je de spelers kennen. Dan weet je dus: die kan er niks van en dat is een hele goeie, nu even extra goed opletten...". Snooker (2) Nu is één ding zeer vervelend: af en toe is de uitzending slecht. t In de Lakenhal is de komende tijd de tentoonstelling 'Fotografie. geen beeld. "Zal wel door het weer komen En nu zeggen ze wel dat het in juli allemaal goed zal komen door die steunzender, maar ondertussen ik bedoel, ik wou dat het nu allemaal al in or de was. Nu zijn tenslotte die we reldkampioenschappen". "Maar goed, je legt je er bij neer. Wat ik wel vervelend vind is dat die mensen van de kabel soms het beeld helemaal weg draaien als de uitzending slecht is. Niet doen. zeg ik dan. want er mag dan geen beeld zijn, maar je kunt wel het getik van de ballen horen. Ja, dat heeft u goed ge zien: dan heb je tenminste nog het gevoel dat je niet alles mist" Waarna de heer Pleeker de ver slaggever adviseert om toch vooral eens naar een snooker wedstrijd te gaan kijken. "Ik ver zeker u dat u voor de bijl gaat. Zo vergaat het iedereen die één keer naar dit spel kijkt. Wist u trou wens dat de Engelsen helemaal gek zijn van snooker? Zelfs op de dag dat de koningin jarig is zen den ze gewoon vijf uur uit. alsof er niks aan de hand is". Waarna hij enthousiast begint te vertellen dat die snooker-jon gens allemaal profs zijn. "En ze verdienen niet een klem beetje ...handen vol geld. Trouwens, ik zei net dat deze sport zo populair is in Engeland, maar dat geldt ook voor Belgie. Komen die En gelse profs in België en wat ge beurt ern Ze worden op straat herkend!" "Zal ik u trouwens de spelre gels even uitleggen?" Muurschildering (3) De Leidse afdeling van Amnesty International dacht mee over een muurschildering op het nieuwe Leidse politiebureau aan de Lan- gegracht. 'Mensenrechten' is het thema van die schildering. Dc medewerking is een aantal orga nisaties in het verkeerde keelgat geschoten; daarover schreven we al in deze rubriek Hun standpunt, nog even kort samengevat: Amnesty Interna tional (AI) laat zich op deze ma nier voor het karretje van de poli tie spannen. Het landelijk secre tariaat, dat zijn goedkeuring ver leende aan dc samenwerking, dacht daar geheel anders over we conformeren ons op geen en kele wijze aan de politie Een aantal klachtenbureaus te gen politieoptreden (Amster dam, Rotterdam, Utrecht, Breda en Haarlem) is deze mededeling in het verkeerde keelgat gescho ten. Ze schrijven: "Uit de talrijke klachten die ons bereikten in de loop der jaren hebben wij moe ten concluderen dat ook in Ne derland door politieagenten mensenrechten worden ge schonden en dat deze handelwij ze wordt goedgepraat" "Het Klachtenburo politieop treden en vele andere organisa ties (en niet AI. hoewel woord voerder van AI. Ingnd Martens, het tegendeel beweert in het Leidsch Dagblad) hebben behal ve de zaak Hans Kok ook het stelselmatige karakter van klach ten over onrechtmatig en dispro portioneel politieoptreden aan de kaak willen laten stellen door AI". Waarna men concludeert: "Door de toestemming van AI Nederland om over deze muur schildering mee te denken is uns vertrouwen in AI enigszins ge schaad Wij hopen dan ook dat AI als organisatie welke zich be zighoudt met mensenrechten haar fout zal inzien en zich weer op het 'rechte spoor' gaat bege ven".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3