'Eerst wringen en dan swingen' Driedelige tv-serie over Surinaamse muziek in ons land LAK-produktie Futurisme te weinig overrompelend Publieksprijs voor Concertgebouworkest KIJK UIT Exposities Concerten Leiden Den Haag Amsterdam Rotterdam VRIJDAG 25 APRIL 1986 Zaterdagmiddag begint op Nederland 2 om 17.45 uur een serie van drie zaterdagse uitzendingen van de Feduco (Federatie Educatieve Om roep) over Surinaamse muziek in Nederland. De afleveringen heten achtereenvolgens 'Een greep uit de traditionele erfenis', 'Drang naar vernieuwing' en 'De avant-garde'. In de eerste aflevering komen de onderscheiden muzieksoorten van de etnische groeperingen binnen de ruim 200.000 Nederlandse Surina- mers aan bod. Er wordt traditionele muziek getoond van de Hindoesta nen, de Indianen, de Creolen en de Javanen. Herman Dijo, die uit Javaanse ouders in Suriname werd geboren vertelt in de aflevering van aanstaande zaterdag over de gamelan- en krontjong-muziek op de plantages, over de toonladders en de proble men door het ontbreken van de traditionele instrumenten. Hoe uit die veelheid aan traditionele muziek nieuwe mengvormen ontstonden wordt in deel twee (3 mei) uit de doeken gedaan. De Rotter damse voordrachtkunstenaar Paul Middellijn, die de oude vormen aan meer hedendaagse ritmes koppelt en daar Surinaamse teksten bij ge bruikt, zegt: „Eigenlijk zijn we hartstikke rijk aan cultuur en moesten we ons niet zo 'arm' voelen. Herman Biervliet van Trafassi kwam op zijn song Wasmasjien door uit te gaan van de filosofie, dat de muziek dicht bij de dagelijkse ervaringen van de mensen hoort te staan". In de derde uitzending (10 mei) komen de ontwikkelingen aan bod zoals die in groepen als het Surinam Music Ensemble en Fra-Fra-Sound aan de orde zijn. Uit de kaseko-muziek, sinds de jaren vijftig dè popu laire muziek in Suriname, en de bebop ontstond de 'Paramaribop'. Tegen deze vernieuwingen bestond aanvankelijk grote weerstand binnen de Surinaamse gemeenschap, die in muzikaal opzicht conserva tief genoemd mag worden. We zien gitarist Franky Douglas een duet spelen met cellist Ernst Reijseger. Douglas: „De muziek moet eerst wringen en daarna kan het pas swin gen". Hiernaast een interview met de in Suriname geboren muzikant Herman Dijo. GRONINGEN (GPD)-Hij werd 51 jaar geleden in Suriname uit Ja vaanse ouders geboren, woont in het Groningse Sauwerd, geeft op drie scholen voor voortgezet on derwijs muziekles en leidt twee fanfare-orkesten, een harmonie-or kest en een symfonie-orkest. Har de werker als hij is - hij combineer de een fulltime baan met een fullti me studie Algemene Muzikale Vor- Herman Dijo: "Contact met Surinaamse muziek kan W andelconcerten in Hartebrugkerk LEIDEN - Voor de vierde maal or ganiseert de Stichting Orgelstad Leiden dit jaar wandelconcerten in de Hartebrugkerk aan de Haarlem merstraat. Het van het einde van de negentiende eeuw daterende or gel zal elke zaterdagmiddag door vooral jonge organisten worden bespeeld. Een enkele keer verleent een so- list(e) medewerking aan het pro gramma. Dat is onder meer het ge val tijdens het eerste concert, dat aanstaande zaterdag wordt gege ven door organist Mare Schaap en sopraan Connie de Jongh. Alle concerten duren van 15.00 tot 15.30 uur. De kerk is een kwartier voor aanvang open. door Eddy Determeyer ming met twee hoofdvakken aan het conservatorium - zit hij vaak tot drie uur 's nachts arrangemen ten te schrijven. „Mijn vrouw heeft gezegd: 'Herman als je dood gaat zal er niemand om je rouwen, hoor. Denk aan jezelf. Als je een paar da gen dood bent is men je al verge ten'. Ach, ik vind het enig om het te doen. Ten eerste omdat ik het zelf kan, ten tweede: mijn hobby vind, ik in mijn beroep. Wat wil je nog meer?". „Ik ben ontzettend blij dat ik met jeugd kan werken. Ik weet zeker, als deze jeugd volwassen wordt zijn het allemaal allround muzi kanten. Echt waar. Ze zijn met jazz in aanraking gekomen, met Brazi liaanse muziek, met Surinaamse ritmen, noem maar op. Dat is echt belangrijk, die verrijking en rijping van je muzikale ontwikkeling. De volwassenen hebben altijd dat strakke marstempo in zich en wil je een klassiek concert doen, dan moet je 't serieus aanpakken, dan moet je ritmiek en metriek metro- noomsgewijs uitvoeren". Waarom hij naar Nederland ge komen is? Hij zucht. „De mens is zo nieuwsgierig, hè. Je wilt altijd je vleugels wijder uitslaan. Ik dacht, het is nooit weg om naar het bui tenland te gaan. Het hoefde niet per sé Nederland te zijn, maar ik ben niet zo goed in vreemde talen, vandaar dat ik maar Nederland ge kozen heb. Het was handig omdat mijn schoonmoeder al hier woon de, daar kon ik voor de eerste op vang op rekenen". Uiteraard ging hij met meteen aan de slag met zijn pogingen, de Surinaamse muziek met de Neder landse te kruisen. Eerst was het zaak, alles op een rijtje te krijgen, zich de gebruiken in de Nederland se samenleving eigen te maken, zorgen dat hij zijn gezin zekerheid kon bieden. Maar de muziek uit zijn jeugd liet hem niet los. Wat dat betreft lopen zijn ervaringen parallel aan die van veel Surinamers die naar Neder land migreerden. „In Suriname was bijvoorbeeld winti, het tradi tionele religieuze trance-ritueel, voor een groot deel van de bevol king altijd taboe geweest Net zoals veel Amerikaanse negers hun neus aanvankelijk hadden opgehaald voor jazz- en bluesmuziek. Als je vooruit wilde in de wereld had je je te conformeren aan de dominante, blanke cultuur en moest je 'achter lijke' en 'minderwaardige' gebrui ken afzweren. Winti was voor de Onafhankelijkheid zelfs officieel verboden. Heel wat Surinamers hebben voor het eerst met de win ti-cultuur kennis gemaakt nadat ze naar Nederland waren getrokken". „De kermissen op Suriname wa ren altijd een happening", herin nert de dirigent zich. „De orkesten, zoals de Swingmasters en de Con- junto Casi-no, zaten altijd in een tent met een dansvloer. In 'n ande re tent zat de Conjunto Latinos, dat was veel meer die trio-muziek. In het begin had je Trio Los Machitos, dat waren drie gitaren en driestem mige zang. Later hebben Rodri guez en Gardeslein daar een con junto van gemaakt, een Zuidameri kaans orkest". „Je moest betalen om daar te gaan dansen, je moest een kaartje kopen. Als je naar het plein, naar de kermis ging, vooral de jeugd deed dat, ging je dansen. Op die manier kon je meisjes leren ken nen. In het begin was dat geloof ik een stuiver, later een kwartje. Dat is er niet meer. Er wordt niet meer zo gedanst, nee. Nu is er veel meer show. Er wordt een buikdanseres of een goochelaar uitgenodigd, daar moet je dan naar gaan zitten kijken". Nadat hij in een Indiaas orkest had gespeeld meldde Herman Dijo zich voor de Surinaamse Politieka- pel die, net als de Militaire Kapel, voor heel wat muzikanten een soort praktijkschool is geweest. Hij speelde daar saxofoon. Marsmu ziek, ouvertures, lichte selecties. Agent Dijo moest ook wel eens optreden als er ergens geheime wi- nitpré's werden gehouden. Dansri- tuelen waarbij de goden, de win ti's, bezit namen van de aanwezi gen, waardoor deze de toekomst konden voorspellen en ziekten van bovennatuurlijke aard konden ge nezen. „Wij kleurlingen moesten optre den tegen kleurlingen want het stond in de wet dat het verboden was. Maar het gebeurde overal, hoor. Voordat wij er heengingen stuurden we dan iemand met de boodschap dat ze moesten stop pen. Als wij daar waren moesten ze klaar zijn. Wie die wet had ge maakt? De blanken. Ik denk dat het voor het christendom bedrei gend was. Maar wat zag je? In de winti wordt ook Jezus genoemd Bij winti wordt het gewone Onze Vader die in de hemelen zijt ge bruikt. Sommige gezangen ook. Een vervlechting van culturen. Er is een gezegde in het Surinaams: 'no bribing, ma no spit' in. Je hoeft er niet in te geloven maar spuug er niet op. Dus er niet overheen wal sen. Gewoon elkaar leren respecte- „Het is een bepaalde cultuurui ting die in het verleden geen kans heeft gekregen om iets te worden. Het is iets, maar het kon nooit iets groots worden. Het moest in het geheim gebeuren. Ik heb me er veel mee bemoeid omdat ik ook van die muziek wilde weten. Dat is mijn stelling geweest, altijd: open staan voor andere culturen. Je niet afschermen. Openstaan met be houd van je eigenheid. Anders zou ik ook niet van fanfare-muziek kunnen houden, want dat is niet mijn cultuur". chologie, logica, begrip of causa- LAK-produktle. Regie Rosamaria liteit, maar een zo groot mogelij- 'Na de Moord op de Maneschijn' Rinaldi. Teksten van Filippo To- ke compressie i Marinetti. Decor Peter Buur man. Gezien op 24-4-'86 in het LAK- theater te Leiden. Aldaar nog te zien op 25 en 26 april. LEIDEN - Het Italiaanse Futu- grillige a val op de zintuigen bliek. Het ging er heet aan toe bij hun voorstellingen! De LAK voorstelling streeft er- een vorm van totaaltheater heeft als kunststroming te maken zoals de Futuristen dat lange tijd in het verdomhoekje gezeten. Dat is niet zo verwon derlijk, want de heren Futuristen hielden er - onder de bezielde leiding van hun charismatische aanvoerder Filippo Tomasso Ma- ogen stond en maakt daar voor gebruik van hedendaagse technieken, een geluidsband en tien(!) televisie toestellen met vi deomateriaal begeleiden de voorstelling continu. Ook rinetti - ideeën op na die al lange andere componenten tijd niet meer 'kunnen", zoals ge- welds- en oorlogsverheerlijking, extreem nationalisme en liefde voor en absoluut geloof in de wonderen der techniek. Hun ve le manifestos lezen als het werk van geniale gekken en het pro bleem is altijd geweest hoe het werk van deze aan het Fascisme gelieerde kunstenaars te moeten waarderen. Mooie kunst, maar om de foute redenen. Het pro bleem verdiept zich als je beseft dat de Futuristen veel invloed hebben gehad op latere kunst stromingen die wel 'goed' waren en ook ideeën hadden die sinds dien gemeengoed zijn geworden van avantgarde kunstenaars van allerlei soort: het willen doorbre ken van conventies en verwach tingen; kunst plaatsen in het he den- en alledaagse; experimen teerzucht; interdisciplinaire aanpak; etcetera. De 20ste eeuw- se kunst staat er bol van, maar de rekening met het Futurisme werd nooit vereffend. In de hernieuwde interesse voor het Futurisme komt het LAK met een voorstelling van 'Futuristische Syntheses' van Marinetti. De Futuristen zagen het theater als het beste middel tot hun doel en doorbraken daar in categorisch alle erkende thea- terwetten: geen realisme, psy- de voorstelling, als licht en schmink, is naar extreme effec ten gestreefd. Ondanks dat alles wordt vrijwel nergens het be doelde zintuiglijke spektakel verwezenlijkt. Dat komt voorna melijk door het acteren, dat wel iswaar enthousiast, maar te wei nig overtuigend is. Slechts op momenten is er de kracht en be zieling die nodig zou zijn. Waar die ontbreken vallen gaten en als de verrassende gekte van de 'Syntheses' na een half uurtje voorbij is, wint de video het bij mij steeds vaker van het spel. Het is ook moeilijk vechten te gen Johnny Rotten en instorten de flatgebouwen. Weliswaar is het merendeel van de acteurs zichtbaar onervaren, maar dat neemt niet weg dat ik geloof dat zij in hun rollen, of stereotypen, verder hadden kunnen komen Waarom lukt het de actrice met de mitella en het leuke 'mechani sche' duo wél? Dit Futurisme-experiment is leuk en bewonderenswaardig, maar helaas is de discussie die de groep met het Futurisme aan heeft willen gaan - waarbij be wondering voor de artistieke ver worvenheden van de stroming gepaard moest worden aan kri tiek op de ideeën ervan - er niet uitgekomen. PAUL DEVILEE AMSTERDAM - 'Muziek? Hoe ou der ik word hoe minder ik er van snap. Tijdens een uitvoering zoals deze lijk je zelf los van de grond te komen en weet je als dirigent ei genlijk niet door welke machten je wordt geleid'. Woorden uit de mond van Ber nard Haitink nadat hem gister avond in het Concertgebouw door AVRO-voorzitter G.C. Wallis de Vries de publieksprijs '85 werd overhandigd. De chef-dirigent van het Concertgebouworkest kreeg de prijs, een bronzen trofee van de Hilversumse kunstenares Lies Stork, uitgereikt na een uitvoering van Mahlers Tweede Symfonie, waarvoor enkele kaartjes op de zwarte markt drie- tot vierhonderd gulden opbrachten en waarvoor een Amerikaanse liefhebber van Mahlers muziek zelfs duizend dol lar bood. De uitreiking van de publiek sprijs aan Haitink vloeide voort uit een serie uitzendingen van klassie ke platen in de maand oktober door de AVRO op Radio 4. Een uit 1800 luisteraars bestaande 'jury' werd gedurende die maand in de gelegenheid gesteld de beste plaat uit te kiezen. De keuze viel op Mah lers Vierde Symfonie door het Concertgebouworkest onder lei ding van Bernard Haitink en met medewerking van de sopraan Ro berta Alexander. Van de uitvoering gisteravond in het tot de nok toe gevulde Concert gebouw zijn opnamen gemaakt, die op woensdagavond 21 mei door de AVRO-radio zullen worden uit gezonden. Er zal van deze Mahler- uitvoering ook een plaat verschil- Het Radio Blazersensemble concerteert zondagmiddag met de streekmu- ziekschool. (foto Hans bocdijn) Teun Hoeks exposeert van 26 april tot 24 mei een selectie uit zijn fotower ken bij galerie Fotomania aan de Koppenhinksteeg in Leiden. Hoeks houdt zich bezig met geënsceneerde fotografie, waarbij hij humoristische associaties bij herkenbare situaties in beeld brengt. Uitgangspunt voor zijn werk zijn kleine cartoonachtige teke ningen. Die fotografeert hij vervol gens en kleurt daarna de foto's in. Zo drijft hij de spot met het werkelijk heidsgehalte van fotografie, ope ningstijden: wo. t/m za. 13.00 - 17.00 Jan Voets stelt van 26 april tot en met 21 mei schilderijen, tekeningen, ge mengde techniek en objecten tentoon bij Galerie Henk de Greef aan de Schoolstraat in Wassenaar. Openings tijden: di. t/m za. 9.00 - 17.00 uur. De Dalai Lama, geestelijk leider en staatshoofd in ballingschap van de Ti- betanen, brengt binnenkort een be zoek aan ons land. Het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat in Leiden heeft daarom een kleine tentoonstelling van religieuze voor werpen uit de Tibetaans-boeddhisti- sche traditie samengesteld. Het gaat om beeldjes, rolschilderingen, cere moniële voorwerpen en blokdruk ken. Ze staan van 1 mei tot 1 juni op gesteld in de Schatkamer. Rijksmuseum Boerhaave - Steen- straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse natuurwetenschappen en ge neeskunde in de 19e eeuw, t/m aug.; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 Rijksmuseum voor Geologie en Mine ralogie - Hooglandse Kerkgracht, ex positie over de Snellius Il-expeditie, t/m 27/4; ma t/m vr van 10-17 uur, zo van 14-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, 'Leven en werk van Wal ter Spies', t/m 1/6; 'Katsushika Hoku- sai: de oude tekengek'; 'Borneo: Oer woud in Ondergang, Culturen op Drift', t/m 5/10; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 uur. De Lakenhal - Oude Singel, 'Leidse Ateliers IV', moderne kunst van Trees Klijn, Thorn Geraedts en Jac queline Ravelli, t/m 8/6; di t/m za 10-17 uur, zo 13-17 uur. Laktheater - Marlyn, schilderijen, te keningen en pastels, t/m 17/5; ma t/m vr van 10-17 uur. Gemeentearchief de Vlietpanden - Vliet 45, Wandelen rond Leiden, drie eeuwen veranderend landschap, t/m 2/5; ma t/n vr van 9.30-17 uur. Galerie Fenix - Ben Geerts, recente tekeningen, t/m 11/5; dag. beh. ma. Schouwburg - Oude Vest, schilderij en van de Indonesische schilder Popo Iskander, t/m 9/5; ma t/m vr van 12.30- 16.30 uur. De Trommelaar - Apothekersdijk, gouaches van Cocky Haverkort, tot 18/5; dag. 17.30-20.30 uur. Stelling - Lange Mare, werk- van Frans Baake, t/m 10/5; woe t/m za van 12-17 uur. Foto 'Carte Blanche' van Teun Hoeks, te zien bij galerie Fotomania. Demmenie - expositie pentekeningen Dick Bakhuizen, t/m 30/4. Kaasmarktschool - Koppenhink steeg, Bernie Autsema, schilderijen, tot 4/5; vr, za en zo van 14-17 uur Pijpenkabinet - Oude Vest, 'Honderd aanwinsten', voorjaarstentoonstelling van aanwinsten van het afgelopen jaar. t/m 8/6; zo 13-17 uur. Burcht - Brugsteeg, Meesterzetten in Tekenen en Grafiek; woe t/m zo 14-17 Ars Aemula Naturae - Pieterskerk gracht, Frida Holleman en Ronald Lindgreen, aquarellen, t/m 29/4; di woe, do van 9.30-12 uur, ma, di, woe. do van 19.30-21.30 uur, za en zo van 13-16 uur. Zaailing - Hooigracht, Ineke Jedeloo, pastel, potlood en kleurpotlood. Caeciliastraat 18 - werk van Bea Huij- stee, Ria Krieken, Gertrud Mandel- maum en Ingeborg Olderwald, tot 30/ 5; tel. 413452/122651. Piggelmee - Jan Vossensteeg, exposi tie van abstracte kleurpotloodteke ningen door Anet Hinze, t/m 3/5; ma Galerie Denise Stephan - Marijke Verhoef, schilderijen, grafiek; Sophie Gentenaar, metaalplastiek, t/m 4/5; vr, za en zo van 13.30-17.30 uur. Oegstgeest Kapsalon Jacques van Bellen - paar- dentekeningen van Margreet Duin, t m 15/5; ma 13-18 uur, di t/m do van 9-18 uur, vr van 9-21 uur. za van 9-17 Leiderdorp Muzenhof - Laurien Koek, knipsels, Dora v.d. Meer, olieverf, waterverf, V m 7/5; di t/m vr 14-18 uur, za 9.30-12.30 Gemeentehuis - videokunst van Hen- ny van Oosten, t/m 29/4; ma t/m,do 8-17 uur, vr van 8-15 uur. Leythcnrode Hoogmadeseweg, schilderijen conté-tekeningen Henk van Hartevelt, t/m 10/6; dag. van 10-20 Noordwijkerhout Congrescentrum Leeuwenhorst werk van Carl Palm e.a., tot 15/6; dag. 8-23 uur Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - Voor straat, schilderijen van Johan Zit man, t/m 27/4; dag. 14-17 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, kleur thema 'Blauw', t/m 31/5; schilderijen landschappen en schetsen van Keet Landheer en keramiek van Bart Groen, t/m 27/4; di 19-21 uur, woe, do za en zo van 14-16 uur. Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat aquarellen en tekeningen van Marian ne Geertsma, t/m 1/5; woe, do, zo var 14-16 uur, za van 10-16 uur. Alphen Galerie Alba - Lucia Steinbach, schil derijen en pastels, Joop van Kralin gen, enkele plastieken, t/m 25/5: vr Rijnsaterwoude Galerie de Barg - Lidy van der Spek wandkleden (gemengde technieken) 4/5 t/m 25/5; vr, za zo van 14-17 uur. Klassiek Het kamerkoor van Collegium Musi- cum verzorgt vanavond een concert in De Waag in Leiden. Bovendien zul len orkestleden kamermuziek uitvoe ren. Op het programma staan werken van Palestrina, Schumann, Hugo de Groot, Anton von Webern en Mozart. Aanvang 20.30 uur. Het Cambini Quartet, bestaande uit Marinus Links, Juliaan van der Li- den, Arthur de Groodt en Henny Vos sen, speelt zondagmiddag bij Stich ting Burcht in Leiden werken van Haydn, Ph. E. Bach, Zender, Gliere e.a.. Aanvang 15.00 uur. Het Muziekschoolorkest geeft zondag 27 april in kerkelijk centrum De Re genboog aan de Watermolen in Lei den een concert samen met het Radio Blazersensemble. Aanleiding voor deze bijzondere combinatie is de compositie 'Poedel in Pyama', die Chiel Meyering schreef voor het en semble in combinatie met een mu ziekschoolorkest. De bezetting omvat blazers, strijkers en slagwerkers, die twintig verschillende instrumenten bespelen. Het Blazersensemble speelt daar naast werken van Igor Stravinsky. Jean Francaix en Luciano Berio. Aan vang 16.00 uur. Het Blokfluitensemble Praetonus sluit dinsdag 29 april in de Dorpskerk de concertserie van K O Leider dorp. Dit ensemble werd twintig jaar geleden opgericht door Piet Kunst. Die is inmiddels directeur van de streekmuziekschool, maar heeft nog steeds de leiding van het ensemble. Er worden werken uitgevoerd van de zestiende-eeuwse Leidse organist Cornelis Schuyt, Sweelinck, Herman Strategier, Debussy, Albeniz en Gui- do van Oorschot. Het concert wordt besloten met een werk dat de jonge componist Wilfred Reneman speciaal voor Praetorius schreef: 'Om der wil le van de smeer... likt de kat de kande- leer'. Aanvang 20.15 uur. Het Raphael Kwartet opent donder dag 1 mei de traditionele reeks con certen op het kasteel Duivenvoorde bij Voorschoten. Het kwartet bestaat uit Ronald Hoogeveen (viool). Rami Koch (viool), Zoltan Benyacs (alt viool) en Hek Lambooy (cello). "Aan vang 20.30 uur. Het Leiden English Choir geeft woensdag 30 april een concert in de Oudshoornsekerk in Alphen aan den Rijn. Uitgevoerd wordt de King Ar thur van Henry Purcell. De begelei ding is in handen van het Englisch Chamber Orchestra. Hetzelfde programma wordt op vrij dag 2 mei gebracht in de Evangelisch- Lutherse kerk aan de Hoglandse Kerkgracht in Leiden. Aanvang beide avonden 20.15 uur. Pop Op de zolder van het Leids Vnjetijds Centrum aan de Breestraat speelt vanavond de uit Leiden afkomstige Prins Willem Alexander band num mers van anderen. Aanvang 23.30 Africa Soli is een gezelschap rond dc uit Frans Guinee afkomstige tamtam- speler, danser en zanger Alpha. De groep richt zich uitsluitend op per cussie en bespeelt een heel assorti ment aan slaginstrumenten. Africa Soli was op televisie te zien tijdens de actie Eén voor Afrika en komt zater dagavond naar het Leids Vrijetijds Centrum. Aanvang 23.00 uur. Hardrockcentrum Scum in Katwijk wil luid en duidelijk Koninginnnedag vieren. Drie groepen worden op 30 april verwacht: om 14.30 uur heavy metal van Defender, om 16.30 uur speed metal van Cyclone en om 21.30 uur andermaal speed metal van Agentsteel. Daaraan voorafgaand een bierfietswedstrijd en tussen de be drijven door videoclips. In het Antonius Clubhuis aan de Lan ge Mare in Leiden wordt donderdag 1 mei een bluesfestival gehouden, met de Jimmy Johnson Band als belang rijkste attractie. Jimmy Johnson maakt stevige Chicago-blues, maar tijdens concerten wordt ook rhythm and blues niet uit de weg gegaan Speciale gast is de zanger en gitarist John Watkins, die ooit zijn 'It don't make sense you can't make peace persoonlijk aan Ronald Reagan mocht overhandigen. Ook de Icecold Roots Music Band van Ronald Abrahams treedt op tij dens het festival. De zaal is open van af 20.30 uur. Het Leids Leerorkest.een uit vijf tien personen bestaande band van amateurmuzikanten, presenteert zich zaterdagavond bij Hot House in het LAK-restarant in Leiden. Daarna een optreden van Huub en zijn Maatjes. De Leidse trompettist en zanger Huub Weijers speelt samen met zijn maten Jan den Boer (bas). Franklin Ardin en Sancho C. (percussie) en Marcel Cuypers (piano, sax) en San cho C een repertoire dat blues, stan dards en ballads omvat. Aanvang 21.00 uur. Loos is een groep van Haagse muzi kanten die een mengeling van free- jazzen funk spelen. De groep, be staande uit Pete van Bergen (tenor sax/megafoon), Wolter Wierbos (trom bone), Peter Haex (tenor tuba), Rob Daenen (toetsen), Lesly Josef (bas) en Willem Jansen (drums), treedt dins dagavond op bij Stichting Burcht. Aanvang 20.30 uur. Schouwburg vr 25, 20.15 uur, De Timdelerclub 'Het Pleintje' van Boldoni. za 26, 20.15 uur, Litteris Sacrum 'Kleine Alice' van Edward Albee zo 27. 20.30 uur, Early Winter Collec tion, mode van Thang-De Hoo ma 28, 20.15 uur, Joegoslavisch Folk loristisch Danstheater 'Franjo Cicak'. di 29, 19 uur, Alexandra Radius en Han Ebbelaar in 'Duetten' Laktheater vr 25. za 26, 20.30 uur. Lak Produktie 'Futurisme'. zo 27, 15 uur, Teneeter: 'Van de hou thakker en de halve kalkoen', voor kinderen vanaf 6 jaar. do 1, 20.30 uur, Toneelgroep Labbar- daan: 'De gebeurtenis' Microtheater Imperium vr 25, za 26, 20.30 uur, Imperium met 'Woyzeck' van Buchner Koninklijke Schouwburg do 1, 20.15 uur. Haagse Comedie met 'Andromaque' van Racine, vr 25. za 26. 20.15 uur. zo 27. 14 uur. Haagse Comedie speelt 'Midzomer- nachtsdroom' van Shakespeare, ma 28. 20.15 uur, De Mexicaanse Hond met 'Onnozele kinderen' di 29. woe 30. 20.15 uur, Publieksthea- ter met 'Wat u wilt' van Shakespeare Circustheater vr 25, za 26. 20.15 uur, Nederlands Dans Theater met Silent Cries'. 'L'Enfant et les sortilèges'. 'Over grown Path' Nederlands Congresgebouw vr .25. 20.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Alain Lombard Diligentia vr 25. za 26. di 29. woe 30. do 1, 20.15 uur. Martine Bijl. Appeltheater woe 30 t/m za 3, 20.15 uur. De Appel 'Midzomernachtsdroom' van Shakes- Houtrust woe 30, 20.15 uur, Residentie-Orkest presenteert i.s.m. Veronica: Konin- ginneconcert. Carré t/m zo 27. 20.15 uur. De Appel en 'Mid zomernachtsdroom' van Shakespea- d*i 29 t/m za 3, 20.15 uur, Adele Bloe- mendaal met 'In korte broek' Concertgebouw za 26, 15 uur, Radio Filharmonisch Orkest en Groot Omroepkoor o.l.v. Kenneth Montgomery, mm.v. Jill Gomez, sopraan. za 26, 20.15 uur, zo 27, 14 uur, concert gebouworkest o.l.v. Bernhard Hai tink. m.m.v. Murray Perahia, piano, zo 27, 20.15 uur, Maria Joao Pires. pia- Cultureel Centrum Amstelveen vr 25, 20.15 uur, Johan Lantings Thea ter van de Lach met 'Een trouwring mag niet knellen' di 29. 20.15 uur, Robert Paul in 'Zo gepiept'. De Kleine Komedie za 26, di 29, 20.15 uur, zo 27. 14 uur. Studio Ensemble van de Nederlandse Operastichting 'Le nozze di Cherubi- no' van Swayne. Nieuwe De La Mar Theater t/m za 3. beh. ma. 20.15 uur. De Wil lem Nyholt Show. Stadsschouwburg vr 25. za 26. 20.15 uur. Het Publiek- stheater speelt 'Wat u wilt' van Sha kespeare. zo 27.14 uur. De Nederlandse Operas tichting met 'CIVIL WarS', m.m.v. Nederlands Philharmonisch Orkest, Het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Lu cas Vis. ma 28. di 29, woe 30. 20.15 uur. Neder lands Dans Theater met 'L'Enfant et les sortilèges', 'Silent Cries' en 'Over grown Path' De Doelen vr 25. gr. zaal. 20.15 uur. Radio Filhar monisch Orkest o.l.v. Kenneth Mont gomery. za 26. gr. zaal. 20.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v James Conlon. zo 27. gr. zaal. 11 uur, Lee Towers en orkest Telephone', do 1. gr zaai, 20.15 uur. Opera: 'Orfeo ed Eundice'. concertuitvoering Theater Zuidplein di 29, gr. zaal, 20.15 uur, Werkcentrum Dans. Luxortheater vr 25. za 26. 20.15 uur, Seth Gaaikema met 'En jou kies ik'.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27