Glassnijden is niet zo moeilijk Verkoop Amerikaanse 'sleeën' trekt aan Ook in Rusland verversing van de automodellen 'Natte ruimte' bouwen met gipsplaten u DOE H E T Z ELF Leidingwater volkomen zuiver met Aquateam Beton wapenen met staalvezel Carbrio 86' in RAI Samengesteld door Koos Post Roest van binnenuit grootste vijand van autocarrosserie Marbella ii i plaats va i Fura Tweede Saab in de 9000-serie VRIJDAG 25 APRIL 1986 PAGINA 19 Leidingwater bevat diverse stoffen die er van nature niet in thuis ho ren. Hoewel de kwaliteit van streek tot streek verschilt, is nergens vol komen zuiver water voorhanden. We hebben geleerd daarmee te le ven, maar de behoefte aan water dat geen kalk en andere mineralen bevat blijft bestaan. Er zijn moge lijkheden om leidingwater te zui veren. De Aquateam, is zo'n mogelijk heid. Het is cilindervormige pa troon die op de waterleiding wordt aangesloten en waarin zich een mengbed harsmassa bevindt dat als kationen-anionen-wisselaar werkt. Alle stoffen in het water worden daardoor verwijderd en je tapt natuurzuiver water af. Thee en koffie smaken beter, je maakt „schone" ijsblokjes, de planten krijgen geen kwalijke stof fen in hun potaarde, stoomstrijkij zers hoeven niet meer ontkalkt te worden. Het „gedemineraliseerde" water is ook bruikbaar om de auto accu bij te vullen. In bedrijven waar absoluut zui ver water nodig is wordt dit sys teem al gebruikt. Gezien de prijs (vanaf 178 gulden) is de Aquateam ook voor huishoudelijk gebruik ge schikt. In de praktijk komt een li ter zuiver water op ongeveer een dubbeltje, terwijl je voor een liter gedestilleerd water bij de drogist zo ongeveer een gulden moet neer tellen. Het brengt zijn geld dus wel op. Wie er meer van wil weten kan informeren bij Deltimex Techniek in Werkendam, tel. 01835-3477. Beton, een mengsel van cement, zand, grind en water, vormt na uit- harding een harde en vaste massa die echter wel een wapening nodig heeft om voldoende weerstand te bieden aan trek- en drukspannin- gen. Voor de doe-het-zelver is het aanbrengen van een wapening van stalen ijzers niet zo gemakkelijk. Een nieuwe methode, in de profes sionele wereld al sinds kort toege past, is nu ook voor de amateur haalbaar. Onlangs werd 'staalvezel' geïn troduceerd. Het zijn dunne metaal draadjes, net als nietjes met een kleefstof in stroken aan elkaar ge bonden. Per volume-eenheid be- tonmortel wordt een gewicht aan deze 'vezels' door de mortel ge mengd, met de schop omgezet of in de betonmolen gemengd. De lijm die de strookjes bijeenhoudt lost op en de draadjes verdelen zich ge lijkmatig kriskras door het meng sel. Ze geven het uitgeharde beton een extra sterkte, die breuk in bij voorbeeld een gestorte vloerlaag van geringe dikte tegen breuk be schermt. Dit produkt wordt op de markt gebraoht door Kebo in Ochten, tel. 03444-3044. (fotoGPD) Er zijn niet veel doe-het-zelvers die zich wagen van het vervan gen van een kapotte ruit. Daar voor zijn heel goede redenen. In de eerste plaats snijdt elke leverancier het glas voor een kleine vergoeding voor je op maat, dus er valt nauwelijks geld té besparen. Wel op de plaatsingskosten. Maar tegen dat plaatsen zien vele op, want een glas is breekbaar spul. Toch is het heel praktisch om het zelf te kunnen. De problemen bij het zelf inzetten van een nieuwe ruit zitten beslist niet in het snij den van het glas. Het eerste karwei dat gedaan moet worden is het ver wijderen van de brokken. Daarbij moetje erg goed oppassen dat je je niet (letterlijk) in de vingers snijdt. Stopverf of glaslatten verwijderen, glasnageltjes uitrekken en dan de gebroken ruit voorzichtig verwij deren. Daarna moeten de sponningen grondig worden schoongemaakt. Een tweede obstakel is het opne men van de maat van de nieuwe ruit. Van de sponningmaten moet aan alle vier de zijden iets afgetrok ken worden, want de ruit mag er niet klemvast in zitten. Die aftrek Voor 178 gulden maakt de aqual lam het leidingwater volkomen zuiver. Dat komt er in de praktijk op neer iat een liter zuiver water een dubbeltje kost. (fotoGPD) Er is jaren lang betoog(d dat je in vochtige ruimten, zoals de badka mer, doucheruimte, keuken enz., geen gipskartonplaat kunt gebrui ken. Dat was juist, maar er is intus sen in de fabricagetechniek van gipsplaten wel wat veranderd. Zelf een badkamer of douche ruimte bouwen met dit makkelijk verwerkbare en niet dure materiaal is een klus die een redelijk handige doe-het-zelver wel aankan. En hij hoeft niet bang te zijn dat de con structie van de wanden door vocht aangetast wordt, mits met voldoen de zorgvuldigheid wordt gewerkt. Wanden plaatsen, renoveren of egaliseren is met gipsplaat betrek kelijk eenvoudig en schoon werk. Het is een „droogbouwmethode", in tegenstelling tot het metselen van stenen muren. Voor natte ruimten is de in Ne derland gefabriceerde No(r)water- plaat een geschikt materiaal voor dergelijke constructies. Het raam werk kan worden gemaakt van sta len profielen of van hout dat vóór de montage met menie wordt be handeld. De afstanden tussen de verticale stijlen van zo'n raamwerk is bij ge bruik van 12,5 mm dikke platen 40 cm; de dikkere platen (15 mm) la ten een afstand van 60 cm toe. Voor een extra stijve beplating kunnen twee platen over elkaar worden aangebracht, waarbij de naden dan wel moeten verspringen. Dat moet tevoren, bij het aanbrengen van het raamwerk, wel even bekeken worden: overal waar de platen met spijkers of schroeven worden be vestigd moet uiteraard een stijl van het raamwerk zitten. Wanneer nu zo'n wandconstructie klaar is, wordt het oppervlak wa terdicht gemaakt met een voor- strijkmiddel. Als dit droog is kan de decoratieve wandafwerking aangebracht worden: keramische tegels, vinyl of een ander materiaal dat geen water doorlaat. De laatste fase is het dichten van kan 2 tot 4 mm bedragen, afhanke lijk van de grootte van de ruit. De nieuwe ruit inzetten moet voorafgegaan worden door het aanbrengen van weipasta in de sponning, zodat een waterdichte afsluiting aan de buitenzijde wordt verkregen. Dit vergeten doe-het- zelvers .wel eens en dat levert later problemen op. Daarna nieuwe stopverf aanbrengen óf de (schoon-5 gemaakte) glaslatten in een bedje van weipasta hermonteren. Snijden naden langs plafond, vloer, in hoe ken, bij de aansluiting van badkuip op de wand enz. Daarvoor is silico- nenkit het meest geschiktste mid del. Als er leidingdoorvoeren in de wand zyn, moet ook daar met deze kit een waterdichte afsluiting ge maakt worden. Een gedetailleerde beschrijving van het werken met de gipsplaat voor natte ruimten is samengesteld door de fabrikant. Dat is een in structief boekje waarin ook talrijke andere toepassingen van gipsplaat (ook de gewone voor droge ruim ten) zijn vermeld. Het kan aange vraagd worden bij Norgips in Delf zijl, tel. 05960-16777. Leg het glas op een vlakke on dergrond die de plaat geheel on dersteunt. Leg een oude moltonde- ken of iets dergelijks onder het glas. Geef de snijlijn met een vilt- schrijver (fine-liner) nauwkeurig aan. Leg een zuiver rechte houten lat of een stalen liniaal langs de lijn, doop de glassnijder in terpen tine en haal deze in één ononder broken beweging, stevig drukken, over het glas. Tik nu aan de onderkant precies langs de snijlijn. Daarbij springt de kras verder door in de dikte van het glas. Het kan dan gebroken worden, bijvoorbeeld door de plaat met de snijlijn op de tafelrand te leggen en op het afvalstuk te druk ken, of door er op diezelfde plaats een lat onder te leggen. Het lijkt, als je het voor de eerste keer doet, heel griezelig. Echt moeilijk is het echter niet. Glasbewerking Bij het bewerken van glas moe ten enkele veiligheidsvoorzienin gen in acht genomen worden. Trek werkhandschoen^n aan om te voorkomen dat de scherpe kanten verwondingen opleveren. Zet een grote ruit niet met de handen in; gebruik zuignappen (huren of le nen). Laat een handige helper erbij assisteren. Handigheid in het snij den van glas komt niet alleen bij het plaatsen van ruiten te pas. Zelf inlijsten achter glas is leuk werk. De eerste internationdle cabrio- letshow wordt onder de naam 'Cabrio '86' op 2,3 en 4 mei ge houden in de grote Amstelhal van het RAI-complex in Am sterdam. Op een oppervlakte van meer dan tienduizend vierkante me ter zal een uitgebreid overzicht worden gegeven van alle moge lijke cabriolets en open auto's vanaf het begin van deze eeuw tot op heden. Er zullen vele prachtige exemplaren te zien zijn. Het wordt steeds duidelijker, dat de grote Amerikaanse sleeën helemaal terug zijn op de Nederlandse automarkt. "Terug van weggeweest", schreef ik een tijdje geleden al toen kort na de introductie van de Ford Taurus en de Mercury Sable ook Chrysler en Dodge weer met grote modellen de aandacht van de Nederlandse automobilisten vroegen. De daling van de dollarkoers heeft deze come-back mogelijk ge maakt. Bovendien, de Amerikanen van de nieuwe generatie zijn in on ze Europese ogen nog wel groot, maar ze hebben toch heel wat van hun vroegere humbug en protse righeid moeten inleveren. Ze kre gen normalere proporties. Een deel van het publiek heeft deze hernieuwe mogelijkheid van "Amerikaans rijden" ontdekt. De cijfers van Hessing De Bilt tonen het aan. Vorig jaar werden vanuit dit marmeren paleis aan de Utrechtseweg in totaal zo'n vijftig Amerikanen verkocht. Enige Op 15 januari van dit jaar werden de Ford Taurus en de Mercury Sa ble met de nodige trots aan de pers getoond. Hessing was het enige be drijf buiten de Verenigde Staten, dat die nieuwe modellen mocht verkopen. Nu, nauwelijks drie maanden verder, heeft Hessing al 35 Sable- en Taurusorders uitge schreven. Met de verkoop van nog vijftien andere Amerikanen is het vorig jaar totaal verkochte aantal dus nu al bereikt. Hij toverde al een Nederlandse prijs van om en nabij de 16 mille uit de hoed. Maar dat was wel erg ver vooruit kijken, want inmiddels is bekend dat het npg wel tot juli zal duren eer dit nieuwe Russische model hier in de showrooms zal staan. Moskvitch En dan komen er ineens foto's uit een andere Russische hoek. Uit de Moskvitch-autofabriek, die in Moskou staat. Uit die foto's blijkt dat er daar in de ontwikkelingsaf deling hard wordt gewerkt aan een model, dat ook duidelijk 'westelij ke' trekken vertoont. Het zal ook eens furore moeten gaan maken in de Westelijke landen. Het model zal worden gebouwd op een lopende band, die voor een groot deel is 'bemand' met in Rus land zelf vervaardigde robots. Een auto kan er aan de buitenkant nog heel knap uit zien en toch hard op weg zijn een wrak op de weg te worden. Roest begint vaak aan de binnen kant, in'de holle ruimten van de carros serie. Dat is niet te zien en daar kan men met een kwastje niet bij. Men moet er voor naar anti-roest stations. Voor ML-behandeling. Maar er zijn ook middelen, die men zelf kan gebruiken om die ongeziene roest tegen te gaan of op tijd een halt toe te roepen. Zo brengt Holts de In- nershield ML-Spray tegen inwendige roestvorming in deuren, dorpels, ko- kerblaken, deurstijlen en dergelijke. Het spul is verkrijgbaar in een halve liter spuitbus of in een pistoolbus met een inhoud van 1 liter, voor als men een pistoolspuit ter beschikking heeft. Bij de spuitbus wordt via een slangetje het 'zelfkruipende' roestwerend mid del in de holle ruimten geperst. Vol gens Holts dringt het goed door tot in de kleinste ruimten. Zo'n behandeling kan de levensduur van de auto-carrosserie (het zwakste punt van de wagen) lange tijd tegen van binnenuit aanvretende corrosie be schermen. Bij oudere wagens kan het afkeuring nog een flinke tijd voor zich uit schuiven. Hoe de Innershield spray het best aangebracht kan worden, kan de han delaar (benzinestation, warenhuis, ga ragebedrijf, autoshop) precies aange ven. Vaak zijn er in de carrosserie al preventieve voorzieningen voor aange bracht. Een spuit kost 12,95 en een 1-liter pistool 16,95. Via een slangetje wordt het roestwerend middel in de carosserie gespoten. denken zij de klanten te kunnen af pikken. Klanten, die nog exclusie ver willen rijden. Of klanten, die toch goedkoper uit willen zijn. Want de prijsstelling is veel gunsti ger. Waar bijvoorbeeld het prijs kaartje van de de Ford Taurus L Stationwagon een bedrag van 68.685 gulden (incl. btw) aangeeft, kost de vergelijkbare Mercedes- Benz 300 TE in precies dezelfde uitvoering 103.600 gulden. Ver schillen die er op papier niet om liegen, al gaf ook de woordvoerder van Hessing toe dat een Taurus geen Mercedes is. Maar dat geldt omgekeerd ook. De goedkoopste Ford Taurus Stationwagon haalt net geen zestig mille, de Mercury Sable kost bijna tachtig mille. Net als bij de sedans is zowel de stationwagon van de Ford Taurus als van de Mercury Sable standaard uitgerust met een katalisator. De wa gens riemen genoegen met ongelode normale benzine. (foto p.r.) De Spaanse autofa- briek Seat heeft - door het aflopen van de li centie-overeenkomst van Fiat - de produk- tie van de Fura moe ten staken. Het voormalige Fiat-127 model heeft ook in ons land flink bijgedragen tot de snelle opmars van het Spaanse merk. Er werden er hier onge veer achtduizend van verkocht. Tegen het einde van dit jaar zal Seat een nieuw klein model op de markt brengen, de Seat Marbella. De Nederlandse Seat-importeur Nib- hart Car (nu nog in Heemstede, volgend jaar in Sassenheim) heeft de prijzen van de middenklasser Mala ga meer kunnen verla gen dan door de aan passing van de Bijzon dere Verbruiksbelas- ting werd aangegeven. Er zijn nu vier mo dellen beneden de 20 mille gekomen. Vol gens de importeur kon dat gebeuren om dat door de goede af zet op de Spaanse thuismarkt de pro- duktie een schaalver groting kon onder gaan. De prijs van de Seat Malaga 1,5 L is bijvoorbeeld nu op 19.695 gulden geko men. De imponerende Saab 9000 Turbo 16 maakte begin vorig jaar op de RAI zijn Nederlandse debuut. Nu is de eerste uitbreiding van de 9000-reeks in de showroom verschenen: de Saab 9000i. In feite dezelfde auto met dezelfde motor, maar dan zonder turbocom pressor. Uiterlijk is er dan ook maar weinig verschil. Dwars voorin de 9000i staat de tweeliter zestienklepper, die Saab tot voor kort uitsluitend in een versie met turbo aanbood. Zonder turbo ligt het maximum vermogen op 130 pk, wat een acceleratie verzekert van 0 tot 100 km/uur in 10,5 seconden en een topsnelheid van 190 km/uur. De prijs van deze zeer compleet uitgeruste auto - die kortgeleden al te zien was op de Geneefse autotentoonstelling - bedraagt 55.950 gulden. Ontwerpers werken aan een nieuw model in de autofabriek. Moskouse Moskvitch- (foto ANP) (foto ANP) Geen wonder, dat ze bij Hessing glommen van plezier, toen ze dezer dagen ook de stationwagons van de Ford Taurus en de Mercury Sa ble konden presenteren. Het is weer net als bij de sedans: Hessing is de enige in Europa die deze wa gons mag voeren. Althans voorlo pig- Snufjes Hessings woordvoerder aarzelde langdurig alvorens hij een streefge tal voor dit jaar noemde. Maar te midden van vele vraagtekens zei hij toch te menen dat er er dit jaar met deze stationwagons zo'n vijftig tot zeventig klanten vooral van Mercedes en Volvo zouden kunnen worden afgesnoept. Vroeger waren zulke Amerika nen te lang, te groot, te opvallend en te duur in het gebruik. Dat be hoort echt tot het verleden. De wa gens zijn veel bescheidener van ui terlijk geworden, minder pompeus aangekleed en gebruiken ondanks hun drie liter motor toch niet meer dan één op tien tot elf. Hessing brengt deze voorwiel- aandrijvers hier bijzonder volledig op de markt. Compleet met auto maat en zoveel snufjes, dat zelfs de meest verwende automobilist wei nig meer te wensen heeft. In de topuitvoering een wegklapbare derde bank, die de passagierscapa citeit tot acht of negen personen kan vergroten en een uitklapbaar picknicktafeltje (onder het afdak van de deur, dus altijd droog zit ten). Topcomfort "Amerikaans topcomfort in com binatie met rij-eigenschappen van Europese topprodukten" zegt Hes sing in de documentatie. Want juist van de fabrikanten van die Europese topprodukten De lopende band in de Moskvitch-fabriek is 'bemand' met robots van Russische makelij. Porsche. Soms leek het er op alsof hij nooit zou komen, maar in de loop van vorig jaar bleek hij op eens in aantocht. Hij zou hier 'Sa mara' gaat heten, maar de Russen hielden ook vast aan Lada 2108. Een handjevol Nederlandse au tojournalisten kreeg op het fa brieksterrein in Togliattigrad de gelegenheid er een honderdtal me ters mee te rijden. Meer niet. Maar zowaar, op de autotentoon stelling van Brussel stonden er di verse exemplaren van de Samara. Directeur De Groot van de Neder landse Lada-importeur Gremi in Groningen stond er naast. In Nederland kennen wij Lada. Daar houdt het eigenlijk mee op, meer Russische automer ken kennen we niet of nauwe lijks. Ze zijn er wel, maar ze timmeren in het Westen (nog) niet zo aan de openbare weg. Van Lada wisten we al jaren dat er een nieuwe kleine middenklas ser op komst was. Een wagen die werd ontwikkeld met behulp van

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19