Lange, hete zomer voor basketbalteam Michels: 'Daar ben ik dan weer Jan Wouters tekent bij Ajax Spanje vliegt uit Wijnstekers hoort 'het' op de radio Lendl de grote favoriet in Ede Selectie Zes Leiden-spelers geselecteerd Werken aan herkenbare speelstijl Oranje Record voor Pat Jennings VRIJDAG 25 APRIL 1986 SPORT PAGINA 13 dus 'slechts' veel geld (een prijzen- pot van 213.000 dollar) op het spel staat, anderzijds omdat Ede in na volging van Antwerpen het rand- gebeuren een zeer prominente plaats laat innemen. Maar liefst drie hallen (negen tennisbanen) zijn er opgeofferd om mensen te midden van de nodige luxe een hapje of een drankje te kunnen ser veren of om sponsorende bedrij ven de gelegenheid te bieden in een eigen ruimte zakenrelaties te ontvangen. Maar ook op het sportieve vlak wil Ede nadrukkelijk boven de middelmaat uitsteken. Het deelne mersveld oogt aantrekkelijk met de namen van Lendl, Edberg, Me- cir en (vrij uniek) liefst tien al dan niet gereputeerde Amerikaanse spelers, terwijl Tom Okker en Bet ty Stöve zijn aangetrokken om een en ander in goede banen te leiden. Toernooidirecteur Gies Pluim heeft daarbij zelfs een professione le kracht ingehuurd. Bill Dennis, de Amerikaanse medewerker van Boris-Beckermanager Ion Tiriac, staat bekend als een kei op promo tioneel gebied, hetgeen hij eind vo rig jaar bewees tijdens de mede door hem georganiseerde Davis- Cupfinale in München. Of Ede ook zorgt voor Neder lands sportief succes is vooralsnog dubieus. Michiel Schapers moet eerst afrekenen met de Brit Jere my Bates, waarna de Rotterdam mer zal uitkomen tegen de getipte halve-finalist Miloslav Mecir, die evenals al zijn geplaatste collega's een 'bye' kreeg in de eerste ronde. De jonge Jan Willem Lodder, via een 'wilde kaart' toegelaten tot het hoofdtoernooi, stuit op de sterke Amerikaan Scott Davis. De loting had het volgende resul taat: Lendl-bye; Sadri-De Palmer; Benhabiles-Leach; Lundgren-bye; Mecir-bye; Schapers-Bates; Hol mes-Testerman; Pate-bye; Smid- bye; Davis-Lodder; Sanchez-Gun- narsson; Kriek-bye; Anger-bye; Woodforde-Yzaga; Pimek-Green en Edberg-bye. AMSTERDAM - Het is de Spanjaarden er blijkbaar veel aan gelegen om bet Wereldkampioenschap basketbal zeer nadrukke lijk bij de deelnemers onder de aandacht te brengen. Zo ver scheen gisteren op de persconferentie van de Nederlandse Bas ketbal Bond een delegatie van maar liefst vijfman om tekst en uitleg te geven omtrent de organisatie van het gebeuren dat van 5 tot 20 juli op het Iberisch schiereiland wordt gehouden Het Spaanse gezelschap kwam rechtstreeks uit Canada waar het soortgelijke activiteiten - zoals een videopresentatie van een kwartier - ontplooide. Van Amsterdam gaat het in één ruk door naar Belgrado alwaar de Joegoslaven kunnen kennisne men van wat het promotie-team te vertellen beeft. Na een korte onderbreking meldt het vijftal zich dan begin mei in Argentinië. De andere twee deelnemers uit de poule van Tenerife - waar Nederland speelt - blijven overigens verstoken van informatie. Maleisië (invaller voor de Filippijnen dat vanwege de politieke situatie niet verschijnt) en Nieuw Zeeland lagen net iets te ver uii de route. Na eerder Ruud Harrewijn te heb ben gstrikt als coach heeft BS Lei den gisteravond twee spelers vastgelegd voor het volgend sei zoen. John Emanuels en Sander Kales tekenden een contract voor één seizoen. De club onderhandelt deze week verder met de overige spelers van de oude kern. ook dat Heger flink wat water bij de wijn moest doen inzake zijn se lectiebeleid. Waarbij, tussen die vijfentwintig 'voor de zekerheid' aan de FIBA doorgegeven namen, vooral die van Toon van Helfteren in het oog springt. De 34-jarige routinier van Lei den (dat met zes man sterk is verte genwoordigd in de selectie) werd jarenlang genegeerd door de bondscoach, maar maakte vorige week in Kopenhagen in een oefen duel tegen Denemarken onver wacht zijn rentree in Oranje. "Dat zegt", glimlacht Heger fijntjes, "ei genlijk wel genoeg. Ik heb gewoon geen andere keus. Rob van Essen viel vorige week voorlopig af door een blessure, Bert Kragtwijk en Jelle Esveldt kunnen zich vanwege hun werk alleen voor het WK vrij maken en Jos Kuipers (Fresno Sta te) en Chris van Dinthen (Mon mouth Colle) komen pas op 20 mei en dus te laat voor België terug uit Amerika." EDE (GPD) - Het 'enige' dat het maandag te beginnen invitatie-ten- nisevenement in Ede nog kan ver pesten, is het weer. Want voor de rest heeft de organisatie vrijwel niets aan het toeval overgelaten. Hoewel de voorbereidingen en werkzaamheden op het Tesqua- park gisteren nog in volle gang wa ren, werd het Edese initiatief tij dens een informele persbijeen komst herhaaldelijk vergeleken met het jaarlijks terugkerende prestigieuze gebeuren in Antwer pen. Enerzijds omdat het zogeheten Audi-toernooi, net als zijn Belgi sche tegenhanger, niet voorkomt op de Grand-Prixkalender en er BELFAST (SID) - Doelman Pat Jennings heeft gisteren een mijl paal bereikt in zijn loopbaan. Door zijn optreden in de interlandwed strijd Noord-Ierland - Marokko in Belfast kwam hij bovenaan te staan op de wereldranglijst van in ternationals. De 40-jarige keeper heeft 116 wedstrijden voor het Noordierse elftal gespeeld. Jennings deelde de eerste plaats op de recordlijst sinds 26 maart met de Zweed Björn Nordqvist, oud-speler van PSV. De kans is daarbij niet uitgeslo ten dat zich in het toch al roerige en vaak chaotische basketwereldje nog een uniek feit voordoet, name lijk dat Oranje op die twee evene menten in compleet verschillende samenstellingen zal verschijnen. Blessures, werkomstandigheden en studieperikelen van zijn kandi daat-internationals waren voor Heger aanleiding de zaken, zij het noodgedwongen, volledig van el kaar gescheiden te houden". Het voeren van een dergelijk in consequent beleid gaat de Tsjech, die in eigen land bepaald anders is gewend, wel aan het hart. "Natuur lijk", zo stelde hij gisteren na af loop van de programma-presenta tie, "was het mij liever dat ik zou kunnen werken zoals mijn Roe meense, Spaanse of Russische col lega's dat gewend zijn. Die hebben aan het begin van hun voorberei ding twaalf shirtjes te vergeven, punt uit. De gelukkigen gaan mee tot het eind van de rit, daar komt niemand meer tussen. Een jaar of vier geleden, met die groep van Ne derlandse Amerikanen, kon dat hier nog wel. Die hadden niets an ders om handen. Maar de tijden zijn intussen wel veranderd. Nu ,moet ik werken met louter ama teurs". Wat als consequentie inhield dat Oranje in de loop der jaren niet al leen terrein moest prijsgeven - toen vierde op het EK, nu verplicht om in België aan de kwalificatie- ronde mee te moeten doen - maar AMSTERDAM - Het Nederlands basketbalteam wacht een lange en hete zomer. De inmiddels begon nen voorbereiding meegerekend blijft de ploeg van bondscoach Vla dimir Heger gedurende een tijds spanne van 77 dagen vrijwel per manent 'onder de wapens'. In die pakweg drie maanden staat Oranje voor twee zware krachtmetingen. In mei neemt het nationale team in België deel aan het kwalificatie toernooi voor het EK en in juli is Organisator Gies Pluim voor 'zijn' park in Ede waar volgende week het internationale invitatie-toernooi zal Nederland van de partij op het We- plaatsvinden. (foto gpd» reldkampioenschap in Spanje. ZEIST (GPD) - „Daar ben ik dan weer". Rinus Michels had meteen de lachers op zijn hand, toen hij zich gistermiddag in Zeist voor de derde keer joviaal presenteerde als de bondscoach voor de komende twee jaar. De bij na-zestiger had een slechter moment kunnen kiezen om de vaderlandse voetbalelite weer onder zijn hoede te nemen. Net zoals destijds (1974), toen de toenmalige Barcelona-trainer in een opgemaakt bedje kwam en hij met het Nederlands elftal doorstootte naar de finale van de WK, valt er in de komende jaren weer volop eer te behalen met de nieuwe Oranje-generatie. Rinus Michels neemt bij Oranje weer plaats op de bank. Voorde derde keer alweer. „Er zit weer toekomst in het Ne derlandse voetbal, dat klopt. Maar dat zou dus ook betekenen", was hij de doordenkers een slag voor, „dat ik Leo Beenhakker heb weg gestuurd. Zelf had ik nooit ver wacht", ging Michels vervolgens serieus op zijn motieven in, „dat ik ooit nog weer in deze positie zou geraken. Maar als er medisch geen obstakels meer zijn ligt het een beetje voor de hand dat je deze be slissing neemt en voorlopig met z'n tweeën doorgaat. Er zal op korte termijn echter wel versterking moeten komen voor de technische staf'. „Het laatste jaar", blikte Michels vervolgens terug, „heb ik zeer nauw samengewerkt met Been hakker en Advocaat. Vooral ten aanzien van de spelstijl, de daaraan verbonden ploegentactiek, het ty pe spelers dat je daarvoor nodig hebt en de organisatievorm in het veld. Het betekent dat je dicht bij het vuur zit. Als je dat uit handen moet geven aan een nieuwe bonds coach kun je weer van voren af aan beginnen. En die tijd hebben we niet". Met het Europees kampioen schap over twee jaar in West-Duits- land als voorlopig einddoel zal Mi chels echter nog heel wat ontwik kelingswerk moeten verrichten om Oranje weer aansluiting te geven met de sub-top in Europa. Aan ta lent ontbreekt het de vaderlandse voetbaltop weliswaar niet, wel aan een vaste spelstijl en de mentale conditie om de voetbalkwaliteit in resultaat om te zetten. De bonds- manager annex bondscoach is daarom bijzonder ingenomen met de serie van drie testwedstrijden (Oost-Duitsland - 0-1, Schotland en West-Duitsland) die dit voorjaar op het programma prijken. „Het zijn drie tegenstanders", zette Michels het trio op een rijtje, „met een totaal verschillend spel type". Bij de tegenstander van dinsdagavond in Eindhoven, Schotland, ligt het accent vooral op het fysieke vlak en opportunis me. „Het hoge tempo waarin de Angelsaksische landen spelen", bevestigde Engeland-Schotland (2- 1) Michels de avond tevoren nog eens, „gaat vaak ten koste van een verzorgde spelstijl. Maar daar staat weer tegenover dat het anticiperen en de scherpte beter is ontwikkeld dan bij de Nederlandse voetbal ler". Spelstijl Vooralsnog laat Michels zich niet vastpinnen op de spelstijl waar voor uiteindelijk gekozen zal wor den en is het ook geen wet van Me den en Perzen dat de Oranje-va riant van Leipzig automatisch een vervolg krijgt. „In deze testfase", hield hij het verschil in spelstijl tussen Ajax en PSV maar eens te gen het licht, „is dat niet doorslag gevend. Het heeft alles te maken met de relatie tussen wat aanwezig is en watje voor ogen staat. Daarbij zoek ik niet naar spelers van Ajax of PSV en kijk ik evenmin naar re laties of verhoudingen, maar selec teer ik de 16 spelers die het meest in aanmerking komen voor een be paalde spelstijl". De mentale conditie van de kan didaat-international zal daarbij van niet geringe importantie zijn. Voor al op het vlak van concentratie, scherpte en discipline ligt de va derlandse voetbalprof inmiddels een straatlengte achter bij zijn col- AMSTERDAM (GPD) - FC Utrecht-middenvelder Jan Wou ters heeft een driejarig contract bij Ajax ondertekend. De Amsterdam se ploeg kwam gisteren rond met de 25-jarige international en deelde de Utrechtse eredivisieclub mee dat het akkoord ging met de voor waarden. Dinsdag liet FC Utrecht het bestuur van Ajax weten dat over een ruil met doelman Galjé en bijbetaling van een bedrag niet ge praat kon worden, maar dat het de volledige som geld wilde ontvan gen. Het transferbedrag dat de Am sterdammers naar Utrecht overma- lega's in het buitenland. „Maar dat betekent niet", beklemtoonde Mi chels, „dat hij geen karakter heeft. In Nederland is een voetballer ech ter te gauw geneigd te gaan spelen zoals het hem uitkomt. Maar om tot resultaat te komen zal hij moe ten leren zichzelf weg te cijferen en in dienst van het efltal te spelen. Dat laat nog wel eens te wensen over en baart mij zorgen. Mis schien is dat ook wel de oorzaak van de vreemde uitslagen woens dagavond voor de beker". Het geringe spanningsveld in de eredivisie heeft daar alles mee te maken. „Er zijn te weinig wedstrij- ken ligt rond de zeven ton. In het contract van Wouters was dat bedrag vastgelegd. FC Utrecht kon zijn internationale middenvel der niet houden omdat in het con tract vermeld stond dat hem bij een positieverbetering niets in de weg gelegd zou worden. Wouters debuteerde in het sei zoen 1980-'81 in FC Utrechts eer ste. Vorig jaar was hij bijna rond met RC Strassbourg dat op het laatste moment de voorkeur gaf aan de Bulgaar Jeliazkov (ex-Feye- noord). den als Ajax-Groningen", erkent Michels grif. Vandaar dat hij een plan lanceerde om tot een andere competitieopzet te komen. „Maar niet met de illusie dat dit haalbaar zou zijn. Je bereikt alleen betere omstandigheden met een kleiner aantal clubs in de eredivisie. Top voetbal kun je alleen spelen met profs, maar dan komen we in dit land niet verder dan een mini-com petitie". De instelling van een pe- riodetitel lijkt daarom het hoogst haalbare, maar is niet meer dan een lapmiddel om tot meer strijd te ko men. In het belang van Oranje heeft Michels daarom alle hoop geves- FC Utrecht gebruikt het bedrag dat voor Wouters ontvangen wordt voor het grootste deel om te inves- 'teren in nieuwe spelers, waar schijnlijk wordt een klein deel (f 100.000) gebruikt om het exploita tietekort in dit seizoen te dekken. Wouters is de vijfde speler uit Utrecht die het rood-wit van Ajax over de schouders trekt, ook Ro nald Spelbos, Gerald Vanenburg, Rob de Wit en Marco van Basten brachten hun voetbaljeugd in de Domstad door. De Belgische voetbalinterna tional Philip Desmet heeft gisteren tigd op het komende Europa-Cup seizoen. „Pas als je regelmatig wedstrijden speelt zoals Real Ma drid-Inter Milan weet je als speler wat er te koop is en waar het om gaat. Daarmee worden onze inter nationals veel te weinig geconfron teerd en dat blijft een handicap". Michels kan het eveneens verge ten dat er voorafgaande aan de eer ste kwalificatiewedstrijd tegen Hongarije nog ruimte is voor een oefeninterland. "Het hoeft niet zo als in Mexico, dat nu al 59 wedstrij den heeft gespeeld, maar een paar meer dan nu zou wel lekker zijn". Die ruimte zal hij van zijn vroegere leerling (Cruijff) niet krijgen. een contract getekend, dat hem voor vier jaar aan Lille, de Franse middenmoter, bindt. Zijn huidige club Waregem, in de halve finales van het toernooi om de UEFA-be- ker uitgeschakeld door FC Köln, is akkoord gegaan met het transfer- bedrag, waarvan de hoogte geheim werd gehouden. De 27-jarige centrumspits debu teerde met zijn clubgenoot Danny Veyt in november in het Belgisch elftal, dat in De Kuip tegen Oranje speelde en zich plaatste voor de wereldtitelstrijd in Mexico. "Wat niet wil zeggen", haastte de kleine Tsjech zich te zeggen: "dat Van Helfteren een soort vijfde wiel aan de wagen is. Ik hem juist hem, boven bijvoorbeeld jeugdige talen ten als Daan van Egmond en Ri chard van Poelgeest gekozen, om wille van zijn vechtlust, mentali teit, routine en inzicht. Hij past daarbij natuurlijk mooi in de clu- blijn met Hagens en Heijdeman. Het zegt trouwens genoeg over zijn positieve houding ten aanzien van Oranje dat hij zich, ondanks teleur stellingen in het verleden, toch weer beschikbaar stelde". Die kandidaatstelling van Van Helfteren geldt, net als in geval van de andere zestien geselecteerden, in eerste instantie alleen voor de kwalificatie-ronde in België. He ger: "Verder denk ik voorlopig niet. We concentreren ons van nu af aan op de Challengeround. Er wordt dagelijks getraind, er is een trainingsstage op Papendal en we spelen in Tsjechoslowakije oefen duels tegen Griekenland en de gastheer. Polen komt dan nog hier en vervolgens hopen we ons in Bel gië te kwalificeren voor het Euro pese kampioenschap. Daarna ma ken we de balans op". Hetgeen betekent dat Heger alle namen plus die van zijn tot dan toe ontbrekende internationals op nieuw in de hoge hoed gooit en daaruit misschien wel een com pleet nieuw team tevoorschijn tovert. "Maar dit is", zo excuseert hij zichzelf, "vantevoren met alle jongens doorgenomen. Natuurlijk zullen er straks na België teleurge stelde spelers zijn die niet mee mo gen naar Tenerife. Maar het is mijn taak om. met de mogelijkheden die er zyn, steeds te proberen de sterk ste ploeg te formeren. Zo ligt de si tuatie. Het is op dit moment in Hol land nu eenmaal niet anders". AD VAN KAAM Bondscoach Vladimir Heger heeft 'voorlopig' 24 man geselecteerd voor het Nederland basketbalteam voor de kwalificatie-ronde in Bel gië en het WK in Spanje. Daarbij zijn vier spelers die momenteel uit komen voor Amerikaanse univer siteiten. De meest imposante on der hen is ongetwijfeld Rik Smits. Hij is met een lengte van 2.23 meter de langste man die op college-ni veau uitkomt. De selectie: Hagens, Van Helfteren, Heijdeman, Kragt wijk, Emanuels en Van Egmond (Leiden); De Waard, Schilp, Van Noord (Den Hel der); Pieterse, Esveldt, Bottse (Den Bosch); De Vries, Es^jas (Haaksbergen); Boers, Van Essen (Weert); Van Poelgeest, Te Vel de (Amsterdam); Ebeltjes (Enschede); Van de Lagemaat (Werkendam); Kuipers (Fres no State); Van Dinthen (Monmouth Colle ge); Van der Schaaf (Central Washington): Smits (Marist College). Programma: 2/6 mei: toernooi in Praag met Tsjechoslo wakije en Griekenland 13/14 mei: oefenduels in Uden en Tiel tegen Polen 16 tot 23 mei: KWALIFICATIE-TOER NOOI VOOR EK IN BELGIË 11/12 juni: oefenduels in Joure tegen Tsje choslowakije 17/21 juni: toernooi in Athene met Italië, Joegoslavië en Griekenland 25/28 juni: toernooi in Valencia met USA, Rusland en Spanje 30 juni: oefenduel tegen Spanje 5/20 juli: WK-SPANJE In België (Antwerpen) is Nederland inge deeld met Bulgarije, Roemenië. België, Fi- nalnd en IJsland. De nummers één en twee gaan over naar de halve finale. In Spanje (Tenerife) is Nederland inge deeld met Joegoslavië, Argentinië, Canada. Nieuw Zeeland en Maleisie. De nummers één, twee en drie gaan over naar de kwartfi nale in Oviedo. ZEIST (GPD) - Uit beleefdheid tegenover PSV of als gebaar naar Ajax heeft Rinus Michels niet minder elf Ajacieden opgenomen in de voorlopi ge selectie van Oranje. „Maar dat aantal wil nog niet zeggen", reageerde de bondscoach flitsend op de door hem gemaakte keuze voor de oefenin terland in Eindhoven tegen Schotland, „dat de verhoudingen dinsdag ook nog elf (Ajax) tegen drie (PSV) zullen zijn. Aanvankelijk behoorde Van der Gijp als vierde PSV'er ook nog tot de selectie, maar een blessure is er de oorzaak van dat noch PSV noch Mi chels een beroep op hem kan doen. Een andere PSV'er die afviel is Lok- hoff, die naar het oordeel van Michels niet in vorm is. Evenals Van Grins- ven behoorde hij onlangs in Leipzig nog tot de A-selectie. In de kerngroep van Michels, die zondagavond de groep zal terugbren gen tot zestien man, zitten vijf spelers die nog geen A-interland hebben gespeeld: Menzo, Van 't Schip en Bosman (Ajax), Blind (Sparta) en Su- vrijn (Fortuna). Menzo, Van 't Schip en Suvrijn zijn door Michels bevor derd vanwege hun puike optreden met Jong Oranje in Oost-Duitsland. Een opmerkelijke afwezige in de selectie van twintig is Wijnstekers, die via de radio moest vernemen dat hij niet was geselecteerd. De aanvoerder van Oranje en 35-voudig international was, evenals de wel geselecteerde Van Basten, vijf weken geblesseerd maar maakte afgelopen zondag zijn rentree bij Feyenoord. „Ik heb 90 inuten gespeeld, zonder pijn". Bonds- arts Frits Kessel was daarvan op de hoogte. „Maar waarom ik er niet bij ben", reageerde Wijnstekers gisteravond verrast, „weet ik ook niet". De Feyenoorder rekent tegen de Westduitsers (14 mei in Dortmund) weer op een uitnodiging. De voorverkoop voor de interland tegen de Schotten verloopt tot qu toe erg stroef. In totaal verwacht de voetbalbond niet meer dan 10.000 toe schouwers in Eindhoven. Selectie Stanley Menzo, Sonny Silooy, Peter Boeve, Ronald Koeman, Frank Rijkaard, Ronald Spelbos, Johnny van 't Schip, Gerald Vanenburg, Rob de Wit, Marco van Basten en John Bosman (allen Ajax), Hans van Breukelen, Michel Valke en Ruud Gullit (allen PSV), Joop Hiele en Simon Tahamata (beide Feyenoord), Jan Wouters (Utrecht), Adric van Tiggelen (Groningen), Wilbert Suvrijn (Fortuna Sittard) en Danny Blind (Sparta).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13