mooi én betaalbaar zijn' de moet Hypotheken soms onder adviesrente Consument Opdrachtbrief ter beperking garagekosten Brillat-Savarin Druktoetstelefoon voorlopig nog luxe haute-coutureshow van Leidse ontwerper Thang-de Hoo MAANDAG 21 APRIL 1986 Mensen die een huis willen kopen en daarvoor een hypotheek moeten afsluiten, doen er goed aan bij ver schillende banken een offerte te vragen. Het komt namelijk steeds vaker voor dat vestigingen van gro te banken een lagere rente aanbie den dan de rente die door het hoofd kantoor wordt geadviseerd en die dus in publicaties wordt vermeld. In sommige gevallen wordt de klant zelfs een half procent lagere rente aangeboden. Volgens de Vereniging Eigen Huis komt dit meer voor naarmate de concur rentie op de hypotheekmarkt groter wordt. Er zijn de laatste jaren tal van kredietverstrekkers bijgekomen, zodat de banken al snel bereid zijn hun hypo theken iets gunstiger te maken. Dat ge beurt vooral bij banken die hun vestigin gen een grote mate van zelfstandigheid geven, zoals bij voorbeeld de Rabobank. Bij nieuwbouwprojecten zijn banken dikwijls ook bereid tot voordelige aan biedingen, mits dan het hele project bij de bank kan worden 'ondergebracht'. De Vereniging Eigen Huis waarschuwt echter wel dat niet alleen een lage rente belangrijk is. Ook de andere hypotheek- voorwaarden kunnen van belang zijn. De boeterente die wordt berekend als ie mand zijn hypothecaire lening eerder wil aflossen, kan namelijk nogal ver schillen van, bank tot bank. onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits Bovendien kan het werkelijke renteta rief ook hóger uitvallen dan door de ban ken en verzekeraars wordt voorgespie geld. De heer Luijer van de Eigen Huis: "Wie op dit moment een hypotheek met een rente van zeven procent neemt, be taalt in werkelijkheid meestal 0,3 tot 0,4 procent meer en dat kan per maand of per kwartaal toch een aardig bedragje zijn. Dat verschil zit 'm onder meer m de hoogte van de afsluitprovisie". De Vereniging Eigen Huis wordt de laatste tijd trouwens bestookt met tele foontjes van mensen die informatie wen sen over hypotheken en rente. Kennelijk worden zij geinspireerd door de nog steeds dalende rentestand. Toch drukt de vereniging aspirant-lopers juist nu op het hart erg voorzichtig te zijn met het nemen van een hypotheek. "Mensen zijn door de lage rente ge neigd snel meer geld te lenen", zegt de heer Luijer. Wij zeggen dan: kunt u over vijfjaar, als de rente wellicht is gestegen, uw financiële verplichtingen nog wel na komen? Nu zeven procent, straks mis schien weer tien procent, dat scheelt nogal. Je moet bedenken dat je door gaans wel dertig jaar aan zo'n lening vast zit". Ook waarschuwt Eigen Huis voor ogenschijnlijk aantrekkelijke rente-aan biedingen van projectontwikkelaars en banken. "Je kunt soms al een hyptheek krijgen tegen een rente van zes procent. Dan gaat het om een projectkorting. Je moet daarbij bedenken dat het maar tij delijk is. Als de eerste rentevaste perio de is verstreken, gaan de kosten om hoog", aldus Luijer. De Consumentenbond heeft een zoge noemde garage-opdrachtbrief ontwor pen waarmee autobezitters precies kun nen aangeven wat er aan de auto moet gebeuren. De brief is van belang voor mensen die zelf kleine onderhoudswerk zaamheden aan hun auto uitvoeren. Met de brief wordt voorkomen dat de garage deze kleine dingetjes dubbel doet De brief biedt verder de mogelijkheid om van te voren voor een onderhouds beurt of reparatiewerk een prijs af te spreken en vast te leggen dat de garage de klant moet bellen als deze prijs dreigt te worden overschreden. Bovendien stellen afspraken vooraf de klant in staat prijzen van garages te vergelijken. De Consumentenbond heeft de brief opgesteld omdat zij veel klachten kreeg van haar leden over de hoogtes van reke ningen en het ongevraagd uitvoeren van werkzaamheden. Volgens de bond ko men jaarlijks duizenden automobilisten in conflict met hun garage. De brief is opgenomen in de nieuwe actiewijzer "Auto-Onderhoud" van de Consumen tenbond Over bijzondere en heel alle daagse culinaire zaken schrijft Wina Born voor Extra op Maandag. Wina Born is be kend als auteur en samenstel ster van tal van boeken op cu- liniar terrein. Bijna iedereen kent zijn naam: Brillat-Savarin, de man wiens aforismen te vinden zijn op menukaarten en kaasplanken, in folders en zakagenda's, als motto in kookboeken en restaurantgidsen. 'Een maaltijd zonder kaas is als een mooie vrouw die een oog mist; De Schepper heeft de mens veroordeeld tot eten. Hij nodigt hem uit door eetlust en beloont hem met plezier; Het lot van naties hangt af van de manier waarop ze eten', zijn enkele van zijn bekende uitspraken. Maar wie was Brillat-Savarin? Meestal denkt men dat hij een beroemde kok is geweest. Maar dat was hij niet. Hij was een liefhebber, vooral van goed eten en drinken, maar ook van andere dingen in het leven. Hij hield van muziek, speelde zelf uitstekend viool, hij had een open oog voor vrouwelijke charmes (maar is nooit getrouwd), had veel vrienden, hield van de natuur en van een goede jachtpartij. Jean-Anthelme Brillat-Savarin werd in 1755 geboren in Bugey, een verre uithoek van Frankrijk, vlak bij de Zwitserse grens. Deze streek is beroemd om vele heerlijkheden, rivierkreeftjes en blanke kippen, kaas, truffels en morieljes en geurige, goudbruine eau-de-vie. Hij kwam uit een gegoede familie van juristen, waar voortreffelijk werd gekookt en gegeten. Zelf werd hij ook jurist, maar toen tijdens de Franse Revolutie het scherpe mes van de guillotine dreigend begon te glimmen, vluchtte hij naar Zwitserland en vandaar naar Amerika, waar hij de kost verdiende als violist in een theaterorkest. In 1797, toen de Terreur was uitgewoed, keerde hij terug naar Frankrijk en kreeg een eervolle aanstelling bij het gerechtshof.in Parijs. Zijn vakanties bracht hij door op het familiekasteeltje in Bugey, bij twee oude tantes wier lust en leven in de keuken lag. Zo leidde hij een hoogst aangenaam leven met plezierige diners met vrienden en muziek en rustige vakanties buiten, tot hij in februari 1826, nadat hij in een ijzige kerk een lelijke kou gevat had, in vrede overleed. Zijn culinaire roem dankt hy aan zijn levenswerk, 'La Physiologie du Gout' (Het wezen van de smaak), een lijvig boekwerk, waarin hij heeft geprobeerd te analyseren wat nu precies smaak is en waaruit plezier in eten en drinken bestaat. Het is in een omstandige, maar verzorgde stijl geschreven, hier en daar tintelt wat humor en ironie. Filosofische beschouwingen worden afgewisseld met anekdotes die een mooi beeld geven van het aangename leven van de gegoede burgerij in het begin van de vorige Een van zijn stellingen is dat niets zo bevordelijk is voor een goed huwelijk als samen lekker eten en drinken en dat dit zelfs ietwat sleetse huwelijken aardig kan restaureren. Nooit is, volgens hem, een vrouw zo aantrekkelijk als wanneer ze met smaak en elegant gebaar een patrijzevleugeltje afkluift. Elke vrouw wordt mooier van lekker eten, vindt hij, het geeft haar hele wezen een bekoorlijke uitstraling, haar huid gaat glanzen, haar ogen schitteren (dat is dan wel interessant nieuws voor al die vrouwen, die zo krampachtig op dieet zijn). WINA BORN Abonnees, die nog zijn aangesloten op de oude telefooncentrales van de PTT, kunnen geen druktoetstoestellen kopen in grijs standaardmodel. Zijgijn aange wezen op de luxere en dus duurdere toe stellen. Dat vernemen we van de voor lichting van de PIT naar aanleiding van een klacht van een lezer. De lezer wilde graag een toestel met druktoetsen in plaats van een draaischijf en kreeg te ho ren dat daar geen standaardmodel voor beschikbaar was. Mode staat zondag 27 april (20.S0 uur) weer centraal In de Leidse schouwburg. De jonge ontwerper Thang-de Hoo presenteert er fijn eerste haute couture-collectie, maar daarnaast is ook zijn confectie te bewonderen. Thang-de Hoo een ontwerper die met beide benen op de grond staat. Dan maar een gekleurde, besloot de le zer. Die waren ook niet te koop voor hem. Alleen de nog luxere kon hij aan schaffen. Volgens de telefoongids kost een gewone grijze met draaischijf f 17,50, een grijze met druktoets f 75, een gekleurde f 95 en de luxere f 87,50 en f 90 gulden. „Misbruik maken van een mo nopoliepositie", zo vond de lezer. „Ze dwingen ze me om zo'n duur ding te ko pen". Andere toestellen dan die van de PIT, wel vrij in de winkel verkrijgbaar, zijn immers (nog) niet toegestaan. PTT-voorlichter Van der Pias legt uit dat de telefoondienst bezig is over te schakelen van de „oude" elektro-mecha- nische op automatische, computerge stuurde centrales. Toestellen met draai schijf werken op 'impulsen' (stroom- stootjes) en zijn alleen voor oude centra les geschikt. Apparaten met druktoets werken in beginsel op geluid en eisen aansluiting op een computergestuurde centrale. Omdat de PTT wordt geconfronteerd met een toenemende belangstelling voor nieuwe modellen, zijn er wel enkele toe stellen met druktoets geschikt gemaakt voor de oudere centrales. Maar dat kost geld en valt dus onder het hoofdstuk lu xe, ook al omdat een toestel met druk toetsen in geval van een oude centrale door Henriëtte v.d. Hoeven Thang-de Hoo, geboren Leide- naar, opgegroeid aan de Breestraat waar zijn vader een restaurant had, wist al heel vroeg dat zijn toekomst in de mode lag. Toen hij twaalf jaar was, koos hij voor de Technische School voor Mode- en Kleding in Den Haag. 'Die technische oplei ding was een heel bewuste keuze,' zegt hij nu. 'Je kunt prachtige ideëen hebben, maar je moet ze ook kunnen uitvoeren. Ik voer al mijn ontwerpen, confectie of haute couture, eerst helemaal zelf uit. Na tuurlijk téken ik wel een model, maar onder het maken kom ik steeds weer op nieuwe ideeën'. Naast creatief is Thang-de Hoo dus ook echt kleermaker. En, de shows in Parijs voor de komende winter hebben het aangetoond, voor creatieve vakmensen is weer volop plaats in de confectie. De tijd is voorbij dat orginele invallen en veel bijkomstigheden een te kort aan vakmanschap konden goedmaken. Wie het ambacht van kleding maken niet beheerst, zal het moeilijk krijgen zich te hand haven. Weglaten Als Thang-de Hoo wordt ge vraagd wat zijn 'lijn' is, zegt hij la chend: 'De kunst van het weglaten. Zo eenvoudig mogelijk, opvallend, Twee modellen uit de haute-couturecollec- tie van Thang-de Hoo. (foto P.P. Koster) zonder schreeuwerig te zijn'. Ontwerpers die hij bewondert zijn Karl Lagerfeld, 'Omdat hij zo goed kan omschakelen', Claude Montana, 'Om zijn silhouet' en So- nia Rykiel, 'Om haar breikleding'. 'Ik probeer mijn collecties, ik ben naast mijn werk voor Habak, Caprice en Babu, met een confec- tie-collectie onder eigen label be zig, een eigen gezicht mee te geven. Ik houd natuurlijk wel rekening met de trends, maar ik ben niet su per-trendy. Ik vind dat je mode meer dan een seizoen moet kunnen dragen'. 'Het is voor de consument toch vaak moeilijk van de ene naar de ander trend over te schakelen. Ne derlanders zijn wat voorzichtig. Dat zie je ook bij de wisseling van kleuren. De meeste mensen vragen zich toch af of ze iets volgend sei zoen ook nog kunnen dragen. Van daar dat bijvoorbeeld een oranje rok minder wordt verkocht dan een zwarte, want die laatste kan ze ker nog één, misschien wel meer seizoenen mee'. Die eigen confectie, die verkocht gaat worden onder het Thang-de Hoo Amsterdam-label, bestaat vooral uit gebreide kleding. Pak jes, jurken mantels en rokken. Daarbij onderscheidt hij twee groepen: 'jong en vrolijk' en 'klas siek'. Die collectie noemt Thang-de Hoo 'semi-confectie'. Er worden geen duizenden stuks van ge maakt, hij probeert mooie half- wollenstoffen te vinden. Werken met syntetische materialen trekt hem niet aan. 'Wol vind ik prachtig om mee te werken'. Dat zulke kle ding wat meer onderhoud vraagt mag volgens Thang-de Hoo voor de aspirant-koopster geen bezwaar zijn. Hij gaat er een beetje van uit dat de vrouw die geld uitgeeft om zijn kleding te dragen, die extra zorg er ook wel voor over heelt, ik ontwerp nu eenmaal geen kleding die zo in de wasmachine kan'. Betaalbaar 'Kleding moet mooi zijn, zegt Thang-de Hoo, 'maar ook betaal baar'. Tot de meer exclusieve con fectie behoren ondermeer zijn met de hand inelkaar gezette truien, die zo tussen de 250 en 300 gulden moeten aan kosten. En wie zo de prijskaartjes in de winkels eens be kijkt, zal moeten concluderen dat dit voor iets aparts niet te duur is. In de show zullen alle aspecten van Thang-de Hoo's werk te zien zijn. De pure confectie, die in het confectiecëntrum kan worden be steld, de exclusieve modellen on der het eigen merk en de haute couture, die in gewone stoffen wordt uitgevoerd. De lijn van de jonge Leidenaar is heel sober en voor de winter na tuurlijk vrij recht. Hij werkt naast de basiskleur zwart met warme tin-, ten zoals kerriegeel, rood, sma ragdgroen en vaag oranje. 'De win ter is toch al zo somber'. Haute couture, het klinkt heel gewichtig, maar Thang-de Hoo brengt het terug tot de normale proporties. Hij is Heel creatief maar kan in de confectie zijn invallen niet altijd verwerken, daarom heeft hij een portie haute couture nodig. Op de vraag of hij denkt aan een eigen 'Huis' moet hij even glimla chen. 'Nee, daar denk ik niet aan. Voorlopig heb ik geen zin in alle zakelijke rompslomp die dat mee brengt. Ik wil echt creatief blijven werken. Je zou me het beste kun nen omschrijven als freelance-ont werper. Ik heb geen kantoor in Amsterdam of zo. Ik werk gewoon thuis, hier in Leiden. Dat heeft best voordelen hoor. Ik kan elk uur van de dag of nacht als ik daar zin in heb aan het werk gaan, dat vind ik heel plezierig'. Opdrachten 'Als freelancer ben ik op het ogenblik bezig met een wolfabriek en heb ik een opdracht van de Weense stoffenfabrikant Vesna. Daarvoor moet ik, met nog twee mensen, de zomercollectie voor 1987 ontwerpen. Nu zijn we bezig de lijnen voor die collectie uit te zetten. 'Een collectie opzetten,' vertelt Thang-de Hoo, 'kost mij ongeveer drie maanden. Voor het ontwikke len vah de lijnen heb je zeker twee weken nodig. Daarna ga je de de tails uitwerken en modellen ma ken. Heel langzaam, terwijl je bezig bent, begint die lijn dan echt te groeien'. Onderweg, zo blijkt uit zijn ver haal, verandert er nog weieens iets. 'Kijk, we werken deze winter met een recht silhouet, maar dat hoeft niet te betekenen datje geen wijde rokken kunt maken. Als je aan het werk bent zie je dat zoiets in het totaalbeeld past'. En die lijn groeit door, over het seizoen heen, want modeontwer per werken zeker twee seizoenen vooruit. 'Nee, dat vind ik geen pro bleem. De zomer vloeit vanzelf over in de winter. Je bent constant met die mode bezig. Je pikt som mige «pen uit een trend op, an dere nrev aldus Thang-de Hoo. 'Meestal ontwerp ik vanuit de stof. Dat wil zeggen dat ik, als ik een mooie stof in handen krijg, daar meteen aan model in zie. Veel moeilijker vind ik het om bij een ontwerp een stof te zoeken. Als je met Thang-de Hoo praat, heb je het gevoel een man voor je te hebben die zijn sporen in de mo dewereld heeft verdiend, toch ziet hij pas goed drie jaar in het 'vak'. Na zijn opleiding in Den Haag ging hij voor boetieks werken en via vrienden, modellen enz. kwam hij in het confectiecentrum terecht. Echt moeilijk om aan werk te ko nden heeft hij het niet gehad. 'Na tuurlijk moet je al jong ontwerper de boer op. In het begin kent nie mand je, maar als het balletje een maal gaat rollen, kom je van het een in het ander'. De show van zaterdagavond moet echt de 'openingstreffer' van zijn mode-carrière worden. Eigen lijk had hij het zelf niet zo groots op willen zetten maar net als met de collectie, naarmate de plannen vorderden werd het spektakel om vangrijker. Thang-de Hoo: 'Er is echt veel belangstelling voor de show. Van klanten, vanuit het Con fectiecentrum, van de wolfabri kant, iedereen heeft me aangemoe digd. Ik hoop dat het aanslaat'. Telefoons met draaischijf kunnen niet zonder meer worden inge wisseld tegen een toestel met druktoetsen. Wie dat toch wil doen, moet het zoeken in de duurdere PTT-modellen. geen tijdwinst oplevert. Standaard-toe stellen, die in serie worden gemaakt, zijn er daarom alleen óf voor oude centrales (draaitoetsen) óf voor nieuwe (druktoet sen). Alleen de luxe-modellen zijn er in twee soorten. In vijftien jaar tijds hoopt de PTT de overschakeling naar computergestuur de of digitale centrales helemaal te heb ben voltooid. Tot zolang moet een (steeds»kleiner wordende) groep het in beginsel doen met het oude systeem en dus de draaischijftoestellen. Tenzij ze extra geld op tafel leggen. „Vroeger", al dus Van der Plas, „was een telefoon al leen om te kunnen bellen. Nu moeten ze ook in het interieur passen. Dat kan, maar het kost wel geld. Wie van een eend wil overschakelen op een Porsche, zal daar ook voor moeten betalen". Thang-de Hoo. niet alleen creatief, ook een vakman. Het is zijn werk en zijn hobby. In de tijd dat hij aan een nieu we collectie werkt, zijn werk dagen van 16 uur geen uitzon dering, maar eigenlijk is hij 24 uur per dag met mode bezig. Julya Loko, Mathilde Santing en Astrid Seriese staan tijdens het mo despektakel in de Leidse Schouw burg samen op de planken. Het is hun eerste en waarschijnlijk enige gezamenlijke optreden sinds ze ge drieën vorig jaar het Songfestival in Knokke wonnen. Julya Loko is een van oorsprong Molukse zangeres. Ze maakte deel uit van de popgroep Cheyenne, ver zorgt de achter grondvocalen bij uiteenlopende artiesten en is te ho ren op de LP 'Labyrinth' van Cesar Zuiderwijk en Jasper van 't Hof. Mathilde Santing is één van 's lands betere zangeressen. Ze maakt zeer verzorgde popmuziek, met ele menten uit dé easy listening en de jazz. Met haar Ensemble maakt ze binnenkort een nieuwe LP. Ze is ook gastzangeres bij de Frank Grasso Big Band. Astrid Seriese is behalve zange res ook actrice. Ze stond op het po dium met het echtpaar Hoving t bij het Publiekstheater. Het drietal geeft een optreden ?an ongeveer drie kwartier.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9