Bush: Europa helpt Gaddafi Over bomen dienietmeerkünnen bloeien en steden die nietmeermógengroeien. Gorbatsjov herhaalt aanbod: dit jaar top Veel demonstraties tegen VS Rel om begrafenis stamhoofd Transkei Haal de folders op het postkantoor Noordierse protestanten steken kerken in brand MAANDAG 21 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Bush zei zaterdagavond in Hous ton, dat "het Amerikaanse volk niet begrijpt dat wij de strijd tegen het terrorisme alleen moeten voe ren". De reserves van Europa te genover acties tegen Libië spelen Gaddafi alleen maar in de kaart, al dus Bush. Hij noemde de Libische leider een "terrorist" en "een mon ster". Amerikaanse zegslieden ver klaarden gisteren niet over gege vens te beschikken dat het wrak van één van de uit Engeland af komstig Flll-bommenwerpers met hulp van So wj et-experts uit zee is geborgen en inmiddels voor "een nauwkeurig onderzoek" naar de Sowjet-Unie is overgevlogen. Een Arabische krant meldde dit gisteren uit betrouwbare bronnen. Ook de stoffelijke overschotten van de beide piloten zouden zijn geborgen. Het Britse zondagsblad Sunday Times meldde gisteren dat niet 29, maar 44 van Amerikaanse bases in Engeland afkomstige Fill's aan de actie hebben deelgenomen. Het blad zegt deze gegevens, die door Washington worden ontkend, te ontlenen aan een hoge Italiaanse defensiefunctionaris. Volgens de Sunday Times zijn 24 toestellen vertrokken van de Amerikaanse basis Mildenhall en 24 van Laken- heath, ongeveer 135 km ten noor den van Londen. Ook op deze bases slaagden be togers erin binnen te dringen na hekken te hebben vernield. De po- JOHANNESBURG - De autoritei ten van het Zuidafrikaanse thuis land Transkei hebben gisteren in gegrepen bij de begrafenis van ANC-leider en stamhoofd Sabata Dalindyebo. In strijd met de wen sen van de directe familieleden en politieke vrienden werd het li chaam van chief Sabata voortijdig uit het huis weggehaald, waar het lag opgebaard. door Ruud de Wit In aanwezigheid van zeker 300 soldaten en politieagenten, alsme de enige thuisland-leiders, werd Sabata vervolgens begraven, doch niet in het graf dat voor hem was bestemd. Dit alles gebeurde op be vel van Kaiser Matanzima, een neef van de overledene en tot begin van dit jaar president van Transkei. De familieden van Sabata, onder wie Winnie Mandela, waren wel voor deze regeringsbegrafenis uit- Buitenland kort Dambreuk - Tenminste twintig mensen zijn om het leven gekomen en 18.000 dak loos geraakt toen gisteren de oe vers van een groot waterresevoir in de buurt van de oostelijke stad Kantalai het begaven en met enor me snelheid het dorp binnen stroomde. Kantalai is een welva rende stad van rijstboeren en bezit een grote, van staatswege beheer de suikerplantage en fabriek. Japan/geweld De Japanse politie heeft een ar senaal ontdekt van naar wordt aan genomen de extreem linkse groe pering Chukaku-ha die gedreigd heeft de komende topconferentie in Tokio te verstoren. Het wapen tuig bevond zich thuis bij een lid van de groepering in Nagoya, dat op 250 kilometer ten westen van Tokio ligt. De man, wiens identiteit onbekend is, is gearresteerd. De politie vond in de woning 40 kg kruit, hetgeen voldoende is om 40 raketten te maken waarmee de laatste tijd al verscheidene aansla gen zijn gepleegd. Zomertijd Israël Het Israëlische kabinet heeft be sloten tot invoering van de zomer tijd ondanks het felle verzet van or thodox-joodse groeperingen. Deze vrezen dat door de zomertijd de lange ochtendgebeden in het ge drang komen. Met 11 tegen 6 stem men besloot het kabinet dat 17 mei de klok een uur vooruit wordt ge zet. litie arresteerde zes mensen. In Londen demonstreerden zaterdag circa 10.000 mensen tegen het be sluit van de regering-Thatcher om mee te werken aan de Amerikaan se actie. Er vielen 67 arrestaties. In Bonn, Milaan en Barcelona gingen tienduizenden demonstranten de straat op, in Brussel betoogden 3000 Arabieren. Bomaanslag Nadat de Turkse politie vrijdag een aanslag op een Amerikaanse officiersclub in Ankara verhinder de, werd zaterdag een bomaanslag op een bank in Istanboel verijdeld. Bij de aanslag op de officiersclub werden twee mannen met een tas vol explosieven gearresteerd. Za terdag deelde de Turkse minister van binnenlandse zaken Akbulut mee, dat de politie vier Libiers on dervraagt over deze kennelijke wraakactie. In Bilbao maakte de Spaanse po litie gisteren een bom onschadelijk bij het gebouw van de Spaans- Amerikaanse culturele vereniging. Het is niet duidelijk of deze mis lukte aanslag moet worden toege schreven aan de Baskische afschei dingsbeweging ETA. Volgens de Spaanse autoriteiten zijn er vor men van samenwerking tussen ETA en Libië. De Italiaanse premier Craxi dreigde zaterdag, dat Italië militai re acties tegen Libië zal onderne men of steunen, wanneer dat land een nieuwe aanval op Italiaans genodigd, maar weigerden aanwe zig te zijn. In plaats daarvan verga derden zij met hun advocaten over het optreden van Matanzima, aan gezien deze in strijd met een recht bankbevel heeft gehandeld. Sabata Dalindyebo was een voormalige koning van de Them- bu's. Hij en Matanzima zijn jaren lang in een strijd gewikkeld ge weest om het leiderschap van deze Xhosa-stam. Met steun van de blanke Zuidafrikaanse minder heidsregering slaagde Matanzima er echter in Sabata te verdrijven als koning van de Thembu's, ofschoon hij van een mindere afkomst was. In 1980 werd Sabata zelfs door Matanzima gearresteerd en aange klaagd omdat hij de waardigheid van de president van Transkei, Ma tanzima dus, had geschonden. Niet alleen werd hij daarvoor veroor deeld, maar hij werd ook uit zijn stamleiderschap gezet en vervan gen door zijn halfbroer, die een aanhanger van de omstreden thuis land-regering is. Sabata koos hierop voor een vrij willige ballingschap in Zambia, waar hij spoedig tot het ANC toe trad. Daar overleed hij ruim een week geleden in een ziekenhuis. Winnie Mandela nam de verzor ging van de begrafenis op zich. De situatie in Transkei is de afge lopen dagen uiterst gespannen ge weest. Woensdag ontplofte in een regeringsgebouw te Umtate een bom. Vrijdag werd het casino van het Wild Coast-hotel in Transkei eveneens door een bom zwaar be schadigd. Twee personen kwamen hierbij om het leven. grondgebied zou uitvoeren. Craxi doelde daarbij op de (overigens mislukte) Libische raketaanval op het Zuiditaliaanse eilandje Lampe- dusa. Aan een Amerikaans journalist die verklaarde dat Italië en Europa door sommige kringen in zijn land van lafheid worden beticht, ant woordde Craxi: "Ik ben voorzich tig, maar ik accepteer geen be schuldigingen van lafheid. Het is goed er aan te herinneren, dat hoe sterker men is, hoe meer men dient te proberen rechtvaardig en even wichtig op te treden. Dit geldt met name voor de grote beschaafde na ties". Uittocht Over de Italianen in Libië zei Craxi, dat hun aantal het laatste jaar gestadig is teruggelopen van tegen de 10.000 naar nu 3500. Van een algemene uittocht is geen spra ke: in het eerste Alitalia-vliegtuig uit Tripoli zaten maar 53 passa giers, die de toestand in het land als 'rustig' beschreven. Volgens eerste ambassadesecre taris W. E. Meulenberg van de Ne derlandse ambassade in Tripoli was de situatie gisteren in de Libi sche hoofdstad rustig. "Van vijan digheid van Libiërs tegen buiten landers is geen sprake. Men is zoals altijd vriendelijk. Niet- wijst op een confrontatie", aldus Meulen berg, die het in dit verband van be tekenis achtte dat er nog geen en kele anti-westerse demonstratie in Tripoli is gehouden. De Nederlandse gemeenschap in Libië, tegen de 380 mensen, toont nog geen enkele neiging tot afreis. Bij de ambassade zijn daarover geen meldingen binnengekomen, aldus Meulenberg. De meesten werken op het platteland, waar van onrust in het geheel geen sprake is. OOST-BERLIJN - De Russische partijleider Michael Gorbatsjov heeft gistermiddag in de Oostduit- se stad Potsdam zijn principiële bereidheid herhaald nog dit jaar een topontmoeting met de Ameri kaanse president Ronald Reagan te hebben. De Westduitse minister door Hans Hoogendijk Wörner (defensie) zei in een eerste reactie de Russische voorstellen niet als propaganda te willen af doen. Hij kondigde net als de libe rale minister Genscher (buiten landse zaken) Genscher een nauw gezette bestudering van de voor stellen aan. Gorbatsjov stelde in Potsdam wel enige voorwaarden aan een topontmoeting. In de eerste plaats wil hij dat de Amerikanen op zijn WENEN (AFP/Rtr) - Wijlen de Joe goslavische leider Tito was op de hoogte van de positie die de Oos tenrijkse presidentskandidaat Kurt Waldheim bekleedde tijdens de Tweede Wereldoorlog. Dit heeft de Joegoslavische oud-premier Mitja Ribicic verklaard in een vraaggesprek met het Oostenrijkse dagblad Kurier dat gisteren ver scheen. Ribicic onderstreepte dat een groot aantal documenten over het verleden van de oud-secretaris-ge- neraal van de Verenigde Naties dat de afgelopen weken werd gepubli ceerd, afkomstig is uit Joegoslavi sche archieven. Waldheim is ervan beschuldigd tijdens zijn verblijf in de Tweede Wereldoorlog op de nieuwe ontwapeningsvoorstellen in gaan. "De Amerikaanse lucht aanvallen op Libië hebben de at mosfeer vergiftigd, maar als Was hington meent dat het noodzake lijk is de weg van de ontspanning in te slaan, dan ben ik bereid tot een top met president Reagan", zei Gorbatsjov in Potsdam, de stad waar in 1945 de Amerikanen en Russen in feite de Duitse deling bezegelden. De bereidheid van Gorbatsjov wordt hier in Oost-Berlijn gezien in het verlengde van zijn aanbod voor troepenvermindering tussen de At lantische Oceaan en de Oeral, dat hij vrijdag deed op het Oostduitse partijcongres. Na de Amerikaanse aanval op Libië had hij een ge sprek tussen zijn minister van bui tenlandse zaken en de Amerikaan se minister Shultz afgezegd. Daar zou de top moeten worden voorbe reid. Op de vraag of een top nog moge lijk was, zei Gorbatsjov met als dé cor het historische Potsdammer slot Ceciliënhof, "indien deze ont moeting plaats zal hebben, is een "Tito wist van verleden Kurt Waldheim' Balkan te hebben geweten van oi zelfs te hebben deelgenomen aan massamoorden door de nazi's. Ribicic werd gevraagd of Tito wist dat Waldheim diende onder generaal Lohr, die in 1947 door Joegoslavië werd terechtgesteld wegens oorlogsmisdaden. Hij ant woordde: "hij wist dat Waldheim aan het Duitse front was, dat Wald- betere atmosfeer in internationale betrekkingen noodzakelijk". Hij voegde daaraan toe dat er ook voor zo'n ontmoeting de 'noodzakelijke' stappen moeten worden onderno men. "Alé het voor de Amerikaan se regering duidelijk is dat we deze weg kunnen gaan, zijn wij daartoe bereid. Maar als de Amerikaanse regering verder gaat de geest van Genève te verdrijven en de interna tionale situatie te verscherpen, dan worden alle plannen voor een nieu we top op het spel gezet. En daar over moet Washington nu naden ken". In Potsdam verraste Gorbatsjov de wereldpers voor de tweede keer binnen enkele dagen met zeer openhartige antwoorden. Het stad je net ten noorden van Oost-Ber lijn, was voor het hoge bezoek fraai uitgedost en schoongemaakt. Langs de weg stonden duizenden opgetrommelde Oostduitsers met vlaggetjes en vredesduiven van karton. Veel hebben ze niet gezien, want de kolonne met Gorbatsjov's zwarte wagen in het midden, was binnen enkele seconden voorbij. heim in die eenheid was - wat blijkt uit onze documenten". Maar "na de bevrijding maakte Joegoslavië zich niet druk om vergelding - we lieten duizenden Italianen en Duit sers naar huis gaan", zei Ribicic. De Joegoslavische oud-premier zei dat zijn land Waldheim niet de toegang zal weigeren als hij op 4 mei tot president van Oostenrijk wordt gekozen. Om die stap voor hun land hebben verscheidene Amerikaanse afgevaardigden ge vraagd. Joegoslavië beziet het werk van Waldheim als hoofd van de Ver enigde Naties "positief', en heeft hem daarvoor symbolisch bedankt met een hoge onderscheiding, zei Ribicic. Castro: 'Reagan gevaarlijker dan Hitier' HAVANA (AFP) - President Reagan "is gevaarlijker dan Hitier", heeft Fidel Castro za terdag gezegd in een eerste offi ciële reactie op de Amerikaan se aanval op Libië van afgelo pen week. De Cubaanse leider, die sprak ter gelegenheid van de 25e verjaardag van de overwin ning van zijn troepen op de Amerikaanse invasiemacht in de Varkensbaai, sloot zich aan bij de verklaring van zijn am bassadeur bij de Verenigde Na ties, die de Amerikaanse presi dent tijdens de beraadslagin gen in de Veiligheidsraad een nazi genoemd had. Castro uitte kritiek op de Franse vertegenwoordiger bij de VN die tegen deze kwalifica tie geprotesteerd had: "Laten we er geen ruzie over maken. Reagan is even weinig scrupu leus, even opportunistisch en even on verantwoordelij lk als Hitler was". BELFAST (AP) - Tijdens ongere geldheden in Noord-Ierland in de nacht van zaterdag op zondag zijn een protestantse en twee katholie ke kerken in brand gestoken. Ook de huizen van politiemannen wa ren opnieuw het doelwit van aan vallen. Bij de gewelddadigheden die za terdagavond begonnen zijn 14 poli tiemannen gewond geraakt. Er werden negen mensen gearres teerd. De hevigste onlusten speel den zich af in Portadown, waar tij dens een protestmars van protes tanten rellen uitbraken. Hier raak ten tien politiemannen gewond, toen een menigte van zo'n duizend man de aanval op een groepje van vier politiemannen opende. De onlusten zijn donderdag los gebarsten. toen een door een plas tic politiekogel gedode protestant werd begraven. In Noord-Belfast was de protes tantse kerk van dominee Ian Pais ley het doelwit van brandstichters, zo verklaarde de politie. De huizen van zes politiemensen in Belfast werden door protestanten aange vallen. Ook de huizen van twee ka- President mengt zich onder volk: portefeuille weg MEXICO-STAD (GPD) - Met het schaamrood op zijn bolle wangen heeft de Costaricaanse president Luis Monge toegege ven dat vorige week zijn porte feuille is gestolen, hoogstwaar schijnlijk door een zakkenrol ler. De hele week hebben vei ligheidsagenten koortsachtig naar de presidentiële porte monnee gezocht, maar zonder succes. De ondanks zijn korte gestal te dik honderd kilo wegende Monge was verbijsterd toen hij ontdekte dat zijn portefeuille uit zijn broekzakken was ver dwenen. De officiële uitleg is dat de president waarschijnlijk dinsdagochtend vroeg door een zakkenroller is beroofd toen hij zich spontaan presenteerde bij de doodswake van zeven vrou wen die door een gewapende bende waren vermoord. Naar verluidt zou de Costaricaanse president op dat moment door bekenden en onbekenden zijn omhelsd en zou een van hen de moed hebben gehad om zijn zakken te rollen. Nieuw front in Golfoorlog NICOSIA/BAGDAD (AP) - Officië le Iraanse nieuwsmedia hebben zondag bericht dat 1.000 Iraakse soldaten gedood en nog eens 1.000 gevangen genomen zouden zijn tij dens een belangrijk gevecht op het schiereiland Faw. Het slagveld, gelegen tussen de door Iran bezette oliehaven Faw en de Iraakse marinebasis Umm-Qasr bij de grens met Koeweit, is 'be dekt met Iraakse lijken', zo be richtte het persbureau IRNA. Radio Teheran bracht gelijklui dende berichten. Het schiereiland Faw is herhaal delijk het toneel van hevige ge vechten tussen Iraakse en Iraanse troepen sinds 9 februari, toen Iraanse legereenheden het gebied binnenvielen. De Iraakse regering heeft de uit spraken van Iran tegengesproken. Er zouden zich geen belangrijke gevechten in het gebied hebben af gespeeld. VN-bemiddelaar hoopvol over Afghanistan NEW DELHI (DPA/Rtr) - De ge sprekken tussen Afghanistan en Pakistan verkeren volgens de spe ciale VN-onderhandelaar Diego Cordovez in "een beslissend sta dium". De ministers van buiten landse zaken van de twee landen hebben zaterdag in New Delhi en kele uren met Cordovez gespro ken. Na afloop zei Cordovez zeer gelukkig te zijn met de bereikte re sultaten. Cordovez legde de vertegen woordigers van Afghanistan en Pa kistan een concept voor, dat een tijdschema voor de terugtrekking van het Russische leger uit Afgha nistan koppelt aan waarborgen dat derde landen zich niet met de bin nenlandse aangelegenheden van Kaboel zullen bemoeien. Volgens Cordovez heeft de Pa kistaanse minister van buitenland se zaken, Jakoeb Khan, zich tot rechtstreekse onderhandelingen met Afghanistan bereid verklaard mits de volgende ronde van indi recte besprekingen in Genève suc cesvol verloopt. Vanuit Pakistan worden zware gevechten gemeld rondom de zuidelijke stad Kandahar. Het isla mitisch verzet zou 170 man hebben verloren bij een poging het Rus- sisch-Afghaanse beleg rond de stad te doorbreken. tholieke gezinnen werden door protestanten bestookt. Militante protestantse leiders hebben zaterdag hun aanhangers opgeroepen geen belasting meer te betalen als onderdeel van hun campagne van burgerlijke onge hoorzaamheid om het Anglo-Ierse akkoord te saboteren. De campagne omvat verder beto gingen, een boycot van Ierse pro- dukten, weigering om met Britse functionarissen te praten en het af treden van de Noordierse afgevaar digden in het Britse parlement. WAPENSTILSTAND - De Filip pijnse presidente Aquino zal de communistische guerrillabewe ging binnenkort formeel om een wapenstilstand vragen om ruimte te scheppen voor onderhandelin gen. Aquino kondigde dit gisteren aan op een bijeenkomst in de uni versiteit van Manilla. Een dag eer der waren veertien soldaten ge dood by gevechten met commu nistische guerrillastrijders. Een coalitie van oppositionele groepen in het zuiden van de Filip pijnen heeft de onafhankelijkheid uitgeroepen van het eiland Minan- dao en de omringende eilanden. ROME/WASHINGTON (GPD) - Terwijl de Amerikaanse vice-president George Bush de Europese bondgenoten kritiseerde voor hun gebrek aan medewerking aan de Ameri kaanse luchtaanval op Libië, is in verschillende Europese steden massaal tegen die actie gedemonstreerd. Zowel Bonn als Londen kwam het tot incidenten met de politie. Engel se betogers drongen gisteren zeven Britse en Amerikaanse bases binnen. Er werden 150 arrestaties verricht. Deze Britse punker die meeliep in een demonstratie in Londen laat weinig misverstand over zijn zienswijze: gezocht wegens terroristische activiteit, zo staat op zijn protestbord met de foto van president Reagan. (foto ap> ADVERTENTIE Hoe bestrijden we met zh allen de zure regen? En hoe houden we ons lieve landje leefbaar? Informatie over uiteenlopende zaken als deze vindt u op uw postkantoor. Daar kunt u niet alleen terecht voor bijvoorbeeld postzegels, geldzaken en pakjes, maar ook voor handige tips en interessante nieuwtjes van de overheid, het bedrijfs leven: de Postbank en PTT Post. Overzichtelijke documentatie, die u gratis en vrijblijvend kunt meenemen bij het PTT Post Infocentrum. Daar hebt u alles op een rijtje. Deze maand zijn er folders van o.a.: Postbus 51 :Zure regen/de maatregelen, Nieuwe Wet en Besluit Ruimtelijke Ordening/ bestemmingsplannen sluiten nu beter aan op de praktijk. Wet studiefinanciering, Verzekering Ziektekosten, Motorrijtuigenbelasting. Bedrijfsleven: Postbank: Sparen, Lenen Hypotheken, Girorekening. PTT Post: Postzegels verzamelen, Cassettepost, Faxpost.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7