Is er wel woningnood? Beatrix: modern wapen in zeeslag om Engeland 'CDA heeft geen behoefte aan kerkelijke bemiddeling' Installatie CP-raadslid hoofdstad plaats hoofdagent voor dilemma Kanttekeningen bij een schrikbarend cijfer PAGINA 6 MAANDAG 21 APRIL 1986 N Achtergrond DEN HAAG - Hoofdagent Ebo Bi- ginski van de Amsterdamse politie bevindt zich in een lastige situatie. Als politieman moet hij op 29 april waarschijnlijk optreden tegen een blokkade van het stadhuis, die hij als lid van het comité 'Geen fascis ten in de raad' helpt organiseren. Hij moet de installatie van een lid van de Centrumpartij in de ge meenteraad mogelijk maken, ter- wyl hij daarvan een heftig tegen stander is. door Weert Schenk „Het is krom", geeft de 24-jarige politieman toe, „mijn gevoel zegt dat de Centrumpartij niet in de ge meenteraad mag komen. Maar mijn boterham dwingt me om toch gewoon aan het werk te gaan. Daar moet ik mezelf tussendoor zien te laveren". Biginski wil bij burgemeester Van Thijn geen vrijstelling vragen vanwege gewetensbezwaren. „Daarmee zou ik mijn collega's in de steek laten. Alsof die het wel al lemaal prima vinden dat een lid van de Centrumpartij in de ge meenteraad wordt geinstalleerd". Ook als districtsbestuurder van de Nederlandse Politiebond stuit hem dat tegen de borst. Hij hoopt dat hij niet al te zeer met zich zelf in de knoop komt. „De blokkade is geweldloos van opzet. Daaraan kun je als politie man je optreden aanpassen. En ik denk er geen moeite mee te heb ben om radikalen te verwijderen die op geweld uit zijn. Die doen de zaak geen goed". Het risico dat de blokkade uit de hand loopt, is volgens Biginski le vensgroot. Hij is het dan ook per soonlijk niet eens met dit actiemid del. Dat was voor hem niet vol doende om uit het comité te stap pen. „Er gebeuren méér dingen, waar ik het wel mee eens ben, zoals de grote demonstratie op 19 april". Bovendien vindt de hoofdagent het belangrijk dat hij in het comité blijft zitten. „Dat kan de geweld loosheid alleen maar ten goede ko men. Ik kan de zaak proberen te sussen. Ook wil ik aantonen dat het handhaven van de openbare or de je niet tot een fascist maakt". Biginski heeft niet veel moeite gedaan om de blokkade van het stadhuis te voorkomen. „Dat be sluit werd in een heel vroeg sta dium al genomen. Ik was voor het eerst aanwezig. De sfeer was zo op gewonden dat ik niet wilde zeggen: ik ben politieman". De agent heeft wel een oproep gedaan om de blokkade vreedzaam te laten verlopen. Maar zijn invloed was volgens hem ook later te ge ring om de actie tegen te houden. Daar heeft hy zich bij neergelegd. En zolang hem dat verder niet in zijn werk bij de politie belemmert, heeft hij er geen problemen mee. Op 29 april wil de Nederlandse Politiebond pamfletten versprei den onder de actievoerders. Daarin komt te staan dat 'öe bond de de monstratie onderschrijft, maar dat de politie aanwezig is om de zaak in de hand te houden. Biginski zegt dat veel collega's hem steunen. Op zijn werk is er geen discussie over zijn betrokken heid, zegt hij „Er zijn veel collega's die in hetzelfde schuitje zitten als ik. Alleen ik steek mijn nek uit. Po litiemensen zijn haast per definitie behoudend. Ze lopen niet zo snel bij een demonstratie". Zijn meerderen zullen hem voor lopig niet lastig vallen over zijn ac tiviteiten voor het comité. Zolang hij het politiekorps niet in diskre diet brengt, heeft Biginski net als iedereen vrijheid van meningsui- t De Koningin Beatrix: een drijvend hotel. (fotoGPDlj 'Droomferry' luidt nieuw tijdperk in ROTTERDAM - De veerdienst tussen Engeland en ons land kenmerkt zich door opval lende gebeurtenissen. Een jaar geleden voltrok zich even buiten de pieren van Hoek van Holland bijna een scheepsramp. De Norland van North Sea Ferries met meer dan 700 passagiers aan boord raakte bij een uitwijkmanoeuvre met zijn als stabilator werkende vinnen een strekdam. Het schip scheurde over eén lengte van meer dan 10 meter als een sardine-blikie open. Snelle sleepboothulp kon een drama voor de kust voorkomen. Onlangs was het op een andere ma nier raak met een vrachtboot van concurrent Townsend Thoresen. Deze Britse rederij besloot na een staking in Engeland, die het bedrijf al vijf weken dupeerde, het heft in eigen hand te nemen. Met de sta kers als gegijzelden aan boord werd het schip met behulp van een in Engeland geronselde Neder landse bemanning gekaapt. door Bas Hoppel Gelukkig valt er ook goed nieuws te melden over de veer dienst. Morgen begint de nieuwe en kolossale veerboot Koningin Beatrix aan haar eerste oversteek van Hoek van Holland naar Har wich. De eenvoudige veerboot van weleer maakt dan plaats voor een luxueuse 'droomferry', zoals direc teur Hendrikse van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland het nieuwe vlaggeschip omschrijft. Drijvend hotel „De Beatrix heeft eigenlijk maar een nadeel", zegt hij onverwacht, na eerst de voordelen van het schip te hebben opgesomd. „De over steek naar Engeland is te kort om overal aan boord van te kunnen ge nieten. Het schip is zo fraai, het straalt zoveel comfort uit, dat kan de passagier op de tocht van 6,5 uur nooit allemaal inademen". Maar liefst elf dekken hoog is dit drijvende hotel dat plaats biedt aan 2100 passagiers en 500 auto's. Met haar lengte van 161 meter wordt het op de Noordzee veruit de grootste ferry die voor de maat schappij een nieuw tijdperk zal in luiden. Een nieuwe markt zal wor den aangeboord: die van het ma ken van mini-cruises naar Enge land gekoppeld aan gezellige uitjes naar musicals in Londen. Boven- Hendrikse: respect voor de drie concurrenten. dien wil de maatschappij groepen Maatschappij Zeeland, die zich aantrekken die aan boord in een vanaf het in de vaart brengen van i van de vele zalen een vergadering de Koningin Beatrix zal presente- kunnen volgen of er een seminar ren met 'Hoek-Harwich', voor het kunnen bijwonen. Zo gaan de in de eerst 1,2 mihoen passagiers te kun- ANVR verenigde reisorganisaties nen vervoeren. In het vrachttrans- I volgende maand haar jaarvergade- p0rt rekent de maatschappij, die I de dienst samen uitvoert met de Engelse partner Sealink, op een sterkere groei. Zodanig zelfs dat het al eind volgend jaar verwacht naar een vrachtschip te moeten uit- kijken om de groei op te vangen. „In een paar jaar tijds hebben we ons vervoer in vracht weten te ver- dubbelen. Van 30.000 vrachtwa gens in 1983 tot een kleine 60.000 dit jaar", aldus Hendrikse. Risico's Hy erkent dat er risico's zijn ver bonden aan het varen met slechts een schip. De byna-ramp vorig jaar met de Norland van North Sea Fer ries heeft dat bewezen. Juist voor het begin van het nieuwe vakantie- ring aan boord houden. Nog voordat de Beatrix aan haar maidentrip is begonnen, heeft de maatschappij met haar nieuwe aanwinst; die de twee nu nog in de vaart zijnde schepen vervangt, een verhevigder concurrentieslag op de vaarroute naar Engeland ontke tend. Zo benadrukt de vanuit Vlis- singen naar het Engelse Sheerness opererende Olau-lijn in een grote advertentie juist met twee schepen te varen die de Zeeuwse maat schappij trots de 'mooiste tweeling van de Noordzee' noemt: Boven dien wijst de van oorsprong Duitse onderneming, in tegenstelling tot de Hoek-Harwich, geen onder scheid te maken in klasse. 'Iedereen reist bij Olau eerste klas. Niks geen tweede klas, behal- seizoen iag het schip wekenlang in Hoofdagent Ebo Biginski: 'alleen ik steek mijn nek uit'. (foto gpd) natuurlijk de prijs', zo staat prikkelend in de advertentie. Hen drikse voelt zich geraakt door deze zinssnede. „Die opmerking vind ik een slechte. Je moet elkaar kunnen respecteren voor de dienst die je uitvoert. Ik heb veel respect voor onze drie concurrenten Olau, North Sea Ferries en Townsend Thoresen. Ik ga er gewoon van uit dat zy ons ook zo behandelen". De 1 miljoen passagiers die zijn maatschappij het afgelopen jaar heeft overgezet zijn voor een groot deel vakantiegangers, maar voor 20 procent ook zakenmensen, aldus Hendrikse. „Die stellen andere ei sen aan zo'n oversteek dan een ge zin met een paar kinderen. De za kenman die met ons reist, vermijdt bijvoorbeeld het gejakker 's mor gens vroeg als hij met het vliegtuig zou zijn gegaan. Die kun je dan ook niet als hij eerste klas wenst te rei zen, opzadelen met het mogelijke ongerief van anderen die het goed kopere tarief wensen te betalen. Bovendien willen de mensen juist wel het onderscheid in klasse. On ze groei in passagiers toont dat Dit jaar verwacht de Stoomvaart dok voor de noodzakelijke repara tie. Hendrikse: „Dat wens je nie mand toe. Dat is triest, hoor! Ook wij lopen zo'n risico. Dat blijft al tijd waar en kan niemand ontken nen. Aan de andere kant, we heb ben zoveel ervaring en kennis in ons nieuwe schip gestopt, dat we er binnen alle redelijke grenzen vanuit gaan dat het schip 360 da gen per jaar vaart". Op de route naar Engeland be stond al een harde concurrentie slag. Niet alleen tussen de rederij en onderling maar ook met de luchtvaartmaatschappijen. Die verlaagden vorig jaar drastisch de prijzen voor een vliegreis naar Londen. „De luchtvaartmaat schappijen hebben daardoor vorig jaar 100.000 passagiers meer ver voerd. Voor een deel is dat wegge pikt van de ferrydiensten. Maar", zo vervolgt Hendrikse, „we bly ven niet terneergeslagen op onze stoel zitten. Ons nieuwe schip betekent een verbetering van de kwaliteit. Daar zal ongetwijfeld een magneti sche werking van uitgaan. Daarom rekenen we dit jaar op meer passa giers dan we ooit hebben ver voerd". De stad heeft, net als de meeste andere steden, een forse groei van het aantal ingeschreven wo ningzoekenden gehad toen in 1978 de minimumleeftijd voor in schrijvingen werd verlaagd van 21 naar 18 jaar. In 1979 stonden er 25.000 mensen ingeschreven. Inmiddels is het aantal in schrijvingen weer gedaald. Ge deeltelijk komt dat doordat veel jongeren door de verlaagde mini mumlonen en uitkeringen langer wachten eer ze het ouderlijk huis uitgaan. Voor andere woningzoeken den is het in elk geval niet moei lijker dan een paar jaar geleden om een huis te vinden. De ge middelde wachttijd is 22 maan den. De voornaamste knelpun ten liggen ook in Utrecht in de categorie goedkope huurwonin gen. 'Onzin' Volgens directeur B.G.A. Kempen van de Nationale Wo ningraad valt er op de cijfers van de LOBH inderdaad wel wat af te dingen. Toch vindt hij het ónder- zoek waardevol: „Het geeft ten minste aan dat de verhalen van Ruding en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond dat er nu maar eens bezuinigd moet worden op de woningbouw omdat er al genoeg huizen staan, onzin zijn. De leegstand in Ne derland is helemaal niet groot. De leegstandscijfers van woning corporaties zijn volgens cijfers van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid nog geen procent". Een deel van de hogere in- schrijfcyfers zijn volgens hem het gevolg van veranderd gedrag van de woningzoekenden: „Men sen accepteren niet meer, zoals een paar jaar geleden, zomaar ie dere woning. Doordat de wo ningmarkt iets ruimer is gewor den, hebben ze nu wat keuzevrij heid om een huis te weigeren. En dat is ook goed, die keuze zou nog groter moeten worden". Een aantal knelpunten in de woningdistributie zijn volgens hem niet zomaar op te lossen. „Neem bijvoorbeeld de situatie in Amsterdam, waar veel men sen een goedkope woning in een beperkt deel van de stad zoeken, terwijl er in Amsterdam-Zuid oost zo een woning te krijgen is. Ik kan me voorstellen dat je er als overheid dan voor andere prioriteiten kiest dan het oplos sen van de woningnood in het centrum". „Maar er blijft staan dat de be hoefte aan goedkope woningen veel groter is dan het aanbod. Wat dat betreft denk ik dat hand having van het huidige bouwpro gramma ook maar een deel van' de problemen oplost. Er moet gi gantisch veel geld op tafel ko men voor de renovatie van bij voorbeeld de nieuwbouw van di rect na de oorlog. Als je moet kie zen welke problemen je eerst moet aanpakken, dan denk ik als eerste aan zulke dingen". DEN HAAG - Is er wo ningnood in Nederland? Als je het onlangs ver schenen onderzoek van de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huis vesting (LOBH) moet ge loven, staan er in 1986, na jaren van gigantische bouwproduktie, nog an derhalf miljoen mensen op een wachtlijst voor on derdak. Een schrikbarend cijfer, waar toch wel wat kanttekeningen bij te ma ken zijn. door Runa Hellinga „Het is maar wat voor norm je hanteert", zegt Paula de Jonge, woordvoerster van het ministe rie van volkshuisvesting, „Wy gaan bij het begrip woningzoe kenden uit van mensen die min stens 18 jaar zijn en minstens al een half jaar echt naar een wo ning zoeken. Met die cijfers is er nauwelijks een tekort aan wonin gen, zo'n 40.000 in heel Neder land. Volgens mij slaan de cijfers van de LOBH meer op het aantal mensen dat wel wil verhuizen, dan op de mensen die echt in nood zitten". De LOBH bassert haar cijfers op een onderzoek by 14 grote ge meenten. In 1978 hadden die sa men 152.985 ingeschreven wo ningzoekenden, in 1985 258.115. Omgerekend naar het hele land en het aantal desbetreffende ge zinsleden komt de organisatie op anderhalf miljoen woningzoe kenden. Een probleem, zo erkent de LOBH in haar onderzoek, is dat de verschillende gemeenten verschillende normen hanteren bij de inschrijving van woning zoekenden. De twee grootste steden in ons land zijn daarvan een goed voor beeld. Het aantal woningzoeken den in Rotterdam en Amsterdam ontloopt elkaar niet zo: meer dan 50.000. Vooral voor Rotterdam is het cijfer opvallend. In 1978 zochten nog maar 18.000 huishoudens in de Maasstad een woning. Op het eerste gezicht lijkt het huisves tingsprobleem daar dus echt enorm te zijn toegenomen. Maar dat klopt van geen kant. „Er is hier beslist geen sprake van woningschaarste", zegt Toos van der Smit van het bureau Woonruimtezaken „Alleen bij de goedkope grote woningen, vier- kamerwoningen met een huur tot 350 gulden is de vraag groter dan het aanbod". Dat het aantal ingeschreven toch zo fors is gestegen, heeft volgens haar andere redenen: „Iedereen die gaat verhyizen, moet zich inschrijven. Dat is een formele zaak, het gebeurt wel dat de inschrijving hier binnenkomt op het moment dat de woonver gunning de deur uitgaat. En de laatste jaren zijn door de stads vernieuwing veel mensen ver huisd". „Verder zijn er zo'n 11.000 wo ningzoekenden van buiten de stad ingeschreven en komen stu denten ook meteen in aanmer king voor een eigen woning". Wie afwacht of Woonruimteza ken een woning heeft, staat ge middeld een jaar op de wacht lijst, maar wie zelf initiatieven neemt, is meestal snel onder dak. Amsterdam Anders ligt het in Amsterdam. Ook daar staan meer dan 50.000 mensen ingeschreven. Om daar op de lijst te komen, moetje min stens twee jaar in de hoofdstad wonen, werken of studeren. In Amsterdam heerst nog steeds woningnood, hoewel dat ook tiaar betrekkelijk is, want in de Bijlmermeer kan iedereen on middellijk terecht. De woningzoekenden in Am sterdam verschillen een beetje van veel andere grote steden. Het zijn vaak jongeren met lage inko mens die op zoek zijn naar een goedkope woning in het centrum of in Zuid. Mensen die inge schreven staan, moeten soms zo'n drie tot vier jaar wachten vóór ze aan de beurt zyn. De situatie is overigens minder nijpend dan vroeger. De dienst Herhuisvesting bemiddelt tegen woordig alleen nog maar voor woningen met een huur tussen de 150 en 427 gulden. Woningen beneden de 150 gul den, het slechtste deel van het woningbestand, zijn sinds een paar jaar vrijgegeven, evenals de woningen boven de 565 gulden. Tussen 427 en de 565 gulden be middelt Herhuisvesting, niet, maar moeten de huurders wel aan bepaalde normen voldoen. In Utrecht is het aantal in schrijvingen volgens de LOBH gestegen van ruim 18.000 naar bijna 23.000 vorig jaar. Toch is de vraag naar woningen volgens een woordvoerder van de dienst Huisvesting amper toegenomen. 'Alleen bij grote goedkope woningen is de vraag groter dan het aanbod'. AMERSFOORT (ANP) - Het CDA heeft „kerkelijke bemidde ling niet nodig om christelijke politiek tot stand te brengen". Het CDA respecteert wel nauw gezet de eigen taken en verant woordelijkheden van de protes tantse kerkleiding. Dat zei drs. C.J. Klop, adjunct- directeur van het wetenschappe lijk instituut van het CDA, zater dag in Amersfoort op de jaarlijk se conferentie van de Reünisten organisatie van de Christelijke Gereformeerde Studentenbond (RCGS). Het CDA stoort zich aan de „manende sfeer" die hinderlijk aanwezig is tijdens de gesprek ken die deze partij periodiek met de Hervormde en Gereformeer de kerken voert. Deze kerken er kennen te weinig de eigen ver antwoordelijkheid van politici. Zij maken zich schuldig aan de „zonde der vereenzelviging" door hun ideeèn en de uitspra ken van de synoden dwingend op te willen leggen aan hun poli tieke gesprekspartners. De protestantse synodes en de rooms-katholieke bisschoppen hebben sinds 1954 stuivertje ge wisseld, aldus klop. In dat jaar verscheen het bisschoppelijk mandement, waarin het de rooms-katholieken verboden werd op de PvdA te stemmen. Sindsdien hebben -naar de me ning van Klop- de bisschoppen hun zaken veel beter aangepakt. Alvorens uitspraken te doen raadplegen zij hun parochianen en rooms-katholieke politici. De bisschoppen erkennen in hun uitspraken de eigen verantwoor delijkheid van het CDA, aldus Klop. De protestantse synodes heb ben de omgekeerde weg bewan deld, met als „dieptepunt" de uitspraak van 7 maart 1984 van de gereformeerde synode tegen Overstap. Binnen een half jaar hebben vier christelijke ge reformeerde predikanten de overgang naar de Nederlandse Hervormde Kerk aangekondigd. Als vierde heeft ds. W.F. Kruis te Veenendaal het ambt in de Christelijke Gereformeerde Ker ken neergelegd. Kruis (41) is ver bonden aan de Christelijke Gere formeerde Kerk te Zuidlaren, Hervormde Kerk. Beroepen te Zie- rikzee, toezegging: J.E.W. Nicolai te Nieuwendijk. Beroepen te Nijmegen, toezegging: P. van der Vange te Noordwolde. Beroepen te Kolder veen en Dinxterveen (toezegging): H. E. J. van der Laan, kandidaat te 's Gravenhage. Beroepen te Grootegast Aangenomen naar 's Graveland: dr. W. Balke te Den Ham (Ov.). Aangeno men naar Alphen aan den Rijn: A. Jonkman te Musselkanaal. Gereformeerde kerken. Beroepen te Oosterbeek (wyk Doorwerth He veadorp): drs. J. Broer te Ter Aar. Aangenomen naar IJsselmuiden- Grafhorst: drs. AC. Hogenhuis te Wetsinge-Sauwerd. Aangenomen naar Westeremden (in tijdelijke ge deeltelijke dienst): L. Zwanenburg, emeritus-predikant te Groningen. Gereformeerde kerken vrijge maakt. Beroepen te De Lier in sa menwerking met Maassluis: J. Huij- gen kandidaat te Kampen. Beroepen te Almere-Zeewolde: Jt Janssen te Loppersum-Westeremden. Beroepen te Axel: Jt. Janssen te Loppersum- Westeremden. Beroepen te Rouveen: J.H. Ulehake te Zoetermeer. Beroe pen te Groningen-Zuid: C. van den Berg te Assen-Noord. Aangenomen naar Buitenpost: A.H. Driest te Leeu- warden-Huizum. Christelijk Gereformeerde Ker ken. Beroepen te Haarlem-centrum: A. Wagenaar te Mussel. Beroepen te 's-Gravenzande: C. Westerink te Den Helder. Te Urk: J. van Amstel te Ede en W. van Sorge te Rijnsburg. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor Krimpen aan den IJssel: A. Bac te Bodegraven. Voor Rotterdam-Centrum: N.W. Schreuder te Goes. Voor Randburg (Zuid-Afri- ka): A. Hofman te Wijk en Aalburg. Voor Vlaardingen: J.J. van Eckeveld te Zeist Oud Gereformeerde Kerken in Ne derland. Beroepen te Stavenisse: A.P. van der Meer te Krimpen aan den IJssel. Evangelisch Lutherse Kerk. Be roepen te Haarlem: A. Burghoorn te Arnhem.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6