CDA-top acht 36 uur 'noodzakelijk' Minder ambtenaren, meer betalen ANWB zet mes in ledenservice hii;i:N.'wik De Koning laakt houding Philips Winsemius start zure regentrein Euthanasie mag, vindt meerderheid CDA-kiezers j&aJ POSTBANK Den Uyl: alleen bij groei weer hogere uitkeringen Nijpels bezoekt Israël: 'Hoe zit 't met KVP?' MAANDAG 21 APRIL 1986 DEN HAAG (GPD/ANP) - CDA-lijsttrekker en pre mier Lubbers vindt, evenals minister De Koning (sociale zaken) dat we in Nederland zo snel mogelijk tot een 36- urige werkweek moeten ko men. Maar dat moet wel per bedrijfstak worden beke ken en kan ook niet overal tegelijk worden ingevoerd, aldus Lubbers zaterdag in een radio-interview. Volgens Lubbers moet het streven naar een 36-urige werkweek deel uitmaken van een brede aanpak van de herverdeling van arbeid, waarin ook deeltijd-arbeid, ver vroegd uittreden en betere oplei dingsmogelijkheden horen. Hij staat daarmee op één lijn met mi nister De Koning, die in het blad van de Industriebond FNV zegt dat de 36-urige werkweek er ook zal komt. "Voor mij staat vast dat we nog even door moeten gaan met het verkorten van de arbeidstijd met 2,5 procent per jaar, aldus De Ko ning. "Maar we moeten nu niet pra ten over hoe lang we daarmee door moeten gaan en op welk aantal uren we uiteindelijk uit moeten ko men. Al dat gepraat over 25 of 32 uur heeft een veel te zware hypo theek gelegd op de invoering van de 36-urige werkweek.We' moeten eind 1987, begin '88 pas verder kij ken, als de 36-urige werkweek overal is ingevoerd". Het lijkt volgens De Koning wel alsof de werkgevers tijdens de on derhandelingen zijn dichtgeslagen, "dat ze bang zijn de hele arm kwijt te raken als ze de vakbeweging een vinger geven", aldus de bewinds man. Hij wees daarbij op de ver harding in het overleg tussen werkgevers en bonden bij onder meer Philips en de banken, waar FNV en CNV geen partij zijn bij de cao-akkoorden die daar inmiddels zijn afgesloten. De Koning is daar niet gelukkig mee. Het roemruchte Centraal Ak koord spraken werkgevers en vak beweging destijds af dat de rende menten moesten verbeteren en de werkloosheid moest worden aan gepakt via herverdeling van ar beid. De Koning constateert dat dat eerste is gebeurd maar dat het met de tweede doelstelling niet echt wil vlotten. "Ik wil me niet di rect bemoeien met het overleg tus sen de partners. Maar als u vindt dat het treurig is dat je gemaakte afspraken niet via normaal overleg kunt nakomen, maar dat je die moet afdwingen via acties, wil ik dat wel onderschrijven", aldus De Koning. Hij bestrijdt de stelling van werkgeverszijde dat het atv-proces moet worden gestopt vanwege een groot tekort aan vakmensen. Een groot aantal werklozen kan direct worden ingezet in de direct-pro- duktieve sector. De eerste stap naar 38 uur heeft er volgens hem mede toe geleid dat we nu niet met meer dan een miljoen werklozen zitten. Elke volgende stap zal gro tere gevolgen hebben dan de vori ge omdat met de invoering van de 38-urige werkweek de rek uit de ondernemingen is gehaald, zo meent de minister. "Daarom moeten we snel de vol gende stap zetten. Gebeurt dat niet, stagneert het proces van her verdeling van arbeid, dan blijven we nog tientallen jaren zitten met een werkloosheidscijfer van 700.000 tot een miljoen. Dat is on aanvaardbaar", aldus De Koning, die zich nogal fel keert tegen het Philips-standpunt: "Philips dic teert nu de arbeidsvoorwaarden en passeert daarbij de vakbeweging. Maar we moeten ons wel bedenken dat wat goed is voor Philips, niet altijd goed is voor Nederland. De werkloosheid is een maatschappe lijk kwaad, alle partijen hebben de plicht die te bestrijden". De milieuorganisaties confronteerden minister Winsemius zaterdag i eisen op het gebied van zure regen. AMSTERDAM (ANP) - Met het vertrek van een speciale zure re- gen-trein van Amsterdam naar Nijmegen is zaterdag de derde internationale zure regen-week van start gegaan. Motto van deze door een breed samenwerkings verband van natuur- en milieu organisaties georganiseerde ac tieweek is "De lucht gewoon schoon". Minister Winsemius van mi lieubeheer, die zaterdag als spe ciale gast meereisde op het tra ject Amsterdam-Utrecht, nam een manifest in ontvangst van de milieugroepen, verenigd in het Landelijk Milieu Overleg. Zij ei sen in de nota "Werk maken van zure regen" een krachtige inves teringsimpuls van 20 miljard gul den in de komende vijf jaar en energiebesparingsmaatregelen, duurzame energie-opwekking en bestrijding van de uitstoot van vervuilende stoffen, de zoge noemde emissiebestrijding. De milieu-organisaties vinden dat gestreefd moet worden naar een reductie van verzurende stoffen van 50 procent in vijfjaar en binnen tien jaar met 75 pro- cent. Zij bepleiten verder een krachtige bevordering van de au to's met een driewegkatalysator (die slechts een vijfde deel uit stoot van een auto die net vol doet aan de toekomstige EG-ei- sen), strikte handhaving van de maximumsnelheid en krachtige stimulering van het openbaar vervoer. Verder moet de uitstoot van zwaveldioxide binnen tien jaar met 80 tot 85 procent ver minderd worden. De uitstoot van ammoniak moet ook fors worden aangepakt onder meer door een drastische beperking van het mestover schot. Dat kan mede bereikt wor den door het stopzetten van de uitbreiding van de veehouderij en beperking van de veestapel. zo staat in het manifest. Het ver wijt van de milieu-organisaties dat de overheid tot nu toe veel te weinig doet om de luchtveront reiniging aan te pakken, wees Winsemius van de hand. Hij wees erop dat de eerste stappen zijn gezet en dat de doorwerking ervan nu eenmaal enige tijd no dig heeft. Hij onderstreepte daar bij het belang van de milieu-or ganisaties die wat hem betreft de kar op milieugebied moeten blij ven trekken. Tijdens de derde internationa le zure regen-week worden in het hele land activiteiten gehouden. Op twintig stations in Nederland zijn voorlichtingscampagnes ge start om de reizigers op de voor delen van trein, bus en fiets voor het milieu te wijzen. Theater, muziek en kunst verlevendigen deze voorlichtingsmanifestaties. Daarnaast rijden stads- en streekbussen in het hele land rond met de tekst „Neem de bus en spaar een bos". Verder wor den stads- en boswandelingen georganiseerd waarbij op de schade door zure regen wordt ge- Nijpels wil af van koppeling overheidssalarissen-uitkeringen HILVERSUM (ANP) - Van de Ne derlanders vindt momenteel 76 procent het geoorloofd dat een on geneeslijk zieke patiënt, die het lij den als ondraaglijk ervaart, op ei gen verzoek pillen of een spuitje krijgt om de dood te bespoedigen. Dit blijkt uit een verkiezingsonder- zoek in opdracht van de KRO door bureau Intomart onder 1.500 Ne derlanders. Vorig jaar liet de KRO een soort gelijk onderzoek houden. Toen bleek 67 procent vóór actieve eu thanasie. De meeste voorstanders van actieve euthanasie zijn volgens de onderzoeksuitslag te vinden bij de achterban van de PvdA (87 pro cent) en de WD (84 procent). Van de ondervraagde CDA-aanhangers noemde 55 procent actieve eutha nasie geoorloofd. De meesten (76 procent) bleken er tevens vóór om de wet zo te ver anderen, dat actieve euthanasie on der bepaalde voorwaarden niet langer strafbaar is. Ook hier scoor den de PvdA- en VVD-aanhang het hoogst, respectievelijk 87 en 85 procent. Bij het CDA bleek 57 pro cent vóór legalisering van actieve euthanasie. Veertien procent noemde actieve euthanasie nimmer geoorloofd, ook niet bij ernstig lijden. Zestig procent vond actieve euthanasie weliswaar in bepaalde situaties geoorloofd als het maar duidelijk is dat de een patiënt stervende is. 24 procent meende dat het niet duide lijk behoeft te zijn dat de dood van een patiënt aanstaande is en twee procent zei het niet te weten. In de discussies van de afgelo pen maanden is onder meer als ar gument tegen legalisering ge noemd, dat het wettelijk toestaan van actieve euthanasie gemakke lijk kan leiden tot misbruik, aldus de KRO. Die stelling werd door In tomart voorgelegd aan de 1500 on dervraagden. Van de CDA-aan- hang zei 81 procent van mening te zijn dat legalisering tot misbruik kan leiden. Bij de WD zei 67 pro cent van de ondervraagden dit en bij de PvdA kwam het percentage op 58 neer. Eenderde deel (29 procent) van alle ondervraagden zei bang te zijn dat bij legalisering bejaarden om euthanasie zullen vragen, uitslui tend om anderen niet tot last te zijn. Eveneens eenderde (30 pro cent) zei te vrezen, dat met legalise ring de eerste stap is gezet naar een situatie, waarin anderen dan een SCHIPHOL - Prins Maurits, zoon van prinises Margriet en Pieter van Vollenhoven, heeft zaterdag een vliegtuig van Martinair gedoopt dat naar hem is genoemd. Rechts directeur Schroder van de luchtvaartmaat schappij. (foto ANP) ARNHEM (GPD) - Het aantal ambtenaren moet drastisch wor den verminderd en de overgeble ven ambtenaren moeten beter wor den betaald. Dit recept voor een beter functionerende overheid gaf WD-lijsttrekker Nijpels zaterdag aan de algemene ledenvergadering van zijn partij mee. De WD-leden waren het volledig met hun leider eens, zo bleek uit het daarop vol gende applaus. Nijpels wees erop dat tweederde van de ambtenaren, vooral in de Daling hypotheekrente. De rente van de Postbankhypotheken is gedaald en is nu vanaf: Rente 2 jaar vast: 6,4% (6,69%). Rente 5 jaar vast: 7,0% (7,34%). Rente 7 jaar vast: 7,2% (7,55%). De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de ef fectieve rentes vermeld). Wilt u meer weten over de Postbankhypotheken? Bel 020-5918011 of haal de folder op het postkantoor. HILVERSUM (ANP) - In de ko mende kabinetsperiode zal de PvdA zich inzetten om de uitkerin gen gelijdêlijk aan weer op een ho ger peil te brengen. „Maar dan moeten we ook economische groei hebben", aldus lijsttrekker van de PvdA Den Uyl zondag voor de KRO-televisie. Als de economische groei de ko mende jaren tegenvalt, zal de PvdA haar belofte echter niet waar kunnen maken om de uitkeringen wao en wwv op te krikken van 70' naar 75 procent, aldus Den Uyl. De arbeidsongeschiktheidsuitkering en de werkloosheidsuitkering weer terugbrengen op het oude ni veau van 80 procent is volgens Den Uyl uitgesloten. Lubbers an de Arbeid na de positie ko men om lijstrekker Den Uyl als premier voor het nieuwe kabinet te leveren, dan zal de huidige premier Lubbers terugkeren naar de Twee de Kamer. Lubbers zei zaterdag voor de Tros-radio dat de geschie denis geleerd heeft dat het niet ver standig is om twee oud-premiers in één kabinet te zetten. Hij wees daarbij met name op het kabinet Van Agt-Den Uyl-Terlouw. Langzamerhand verzwakt de po sitie van de regeringspartijen. Dat blijkt uit de Rooie Haan/Interview- enquête van deze week die zater dagmiddag bekend is gemaakt voor de Vararadio. Samen zouden de partijen nog maar 73 zetels ha len, 47 van het CDA en 26 van de WD. Grote winnaar blijft de PvdA die van 47 naar 58 zetels gaat. D66 blijft hetzelfde beeld geven als bij de gemeenteraadsverkiezingen, rond vijf procent van de stemmen. Dat komt neer op acht zetels in de Tweede Kamer. middelbare en hogere rangen, wor den onderbetaald in vergelijking met collega's in het bedrijfsleven. "De verschillen in salaris tussen overheid en bedrijfsleven kunnen oplopen tot 20 25 procent. Wij kiezen voor een afgeslankte, maar goed betaalde overheid", zei hij. Volgens de WD-fractieleider is in dat geval echter een handhaving van de koppeling tussen de salaris sen van de ambtenaren en de uit keringen onmogelijk. Hij noemde het met dezelfde percentages aan passen van uitkeringen en over- heidssalarissen 'het vergelijken van verschillende grootheden, en dat kan niet'. Hij voorspelde een moeilijke dis cussie over dit onderwerp met het CDA tijdens de kabinetsformatie. "Het CDA wil nog steeds vasthou den aan de koppeling. Onze minis ters hebben in het kabinet al laten weten dat ze de koppeling niet wil len en dat zal ook ons standpunt zijn als in de formatie over dit punt wordt gesproken", aldus Nijpels. De WD-leider zette zich fel af te gen de PvdA, 'die suggereert dat dit kabinet het sociale zekerheids stelsel afbreekt. Het is onze over tuiging dat de stelselherziening no dig was om het stelsel nu en in de toekomst betaalbaar te houden. Het gaat dus niet aan de herziening af te schilderen als afbraak. Dat pikt de WD niet en dat zullen we in de toekomst niet pikken'. Nijpels zei ook op dat de PvdA nauwelijks ingrijpende wijzigings voorstellen heeft ingediend tijdens de behandeling van de herziening van de sociale zekerheid in de Tweede Kamer. "Ze hebben zich beperkt tot het bijstellen van wat percentages. Dat wijst erop dat ze in grote lijnen akkoord gaan met de kabinetsvoorstellen". Over de bestrijding van de kleine criminaliteit toonde Nijpels zich ernstig bezorgd. "Per jaar wordt in ons land voor ongeveer één miljard gulden aan vernielingen aange richt. Natuurlijk moeten we een goed politie- en justitie-apparaat hebben om die criminaliteit te kunnen bestrijden. En daar wordt dan ook alles aan gedaan". "Maar met alleen die maatrege len komen we er niet. Hoeveel ou ders roepen hun kinderen ter ver antwoording als ze thuis komen met verhalen over vernieling? Het is een kwestie van mentaliteitswij ziging. Hier ligt behalve voor de overheid ook een belangrijke taak voor ouders, scholen en bedrij ven", aldus de WD-fractieleider. Nijpels zei het ten slotte te be treuren dat het politiek onmogelijk was gebleken overeenstemming te bereiken over nieuwe mediawetge ving. "Het is onbegrijpelijk dat CDA en PvdA denken dat ze de technische mogelijkheden die er zijn bij onze landsgrenzen kunnen tegenhouden". ernstig zieke zelf, om euthanasie zullen vragen voor die patiënt. Die vrees kwam bij de CDA-ers meer voor dan bij aanhangers van ande re partijen. ROTTERDAM (ANP) - Het ge west Rotterdam van de PvdA heeft zaterdag ingestemd met het ak koord over een programcollege van negen wethouders: zeven van de PvdA, één van D66 en één van de WD. Het CDA staat buitenspel. Een deel van de PvdA-aanhangers had zich tevoren tegen samenwer king met de WD gekeerd, maar net als de tegenstanders van uit breiding van het aantal wethou ders van acht naar negen bleek het uiteindelijk een minderheid te vor men. Nijpels: overheidsapparaat afslanken Leden kritiseren falen management DEN HAAG (ANP) - De ANWB blijft ook dit jaar met een verlies zitten, zij het niet zo enorm als dat van vorig jaar. Zaterdag werd op de bondsraadvergadering van de ANWB bekend dat een bezuini gingsoperatie dit jaar nodig is om een verlies van ongeveer 7 miljoen gulden te dekken. De operatie voorziet in bezuini gingen op de kosten van de ANWB Alarmcentrale, de Wegenwacht, de technische ledenservice, de vijftig ANWB-kantoren, een personeels stop en een promotiestop. Er zul len echter geen gedwongen ontsla gen vallen,-zo deelde de voorzitter streeks vijf uur een kijkje nemen van het dagelijks bestuur (DB), en kregen volgens de politie te ma- F.H. van der Linde van Sprankhui ken met agressieve krakers. Die zen de bondsraad mee. gooiden met stenen, glaswerk en De leden van de bondsraad uit maakten gebruik van een soort ten zaterdag milde kritiek op het traangas. verlies van ruim 22 miljoen gulden Krakersrellen AMSTERDAM (ANP) - Zes poli- tie-agenten zijn zondagochtend vroeg gewond geraakt bij een con frontatie met circa driehonderd jongeren in een kraakpand aan de Conradstraat in Amsterdam-oost. Omwonenden van het kraakpand klaagden al enkele dagen over lui de muziek in de nacht. De beman ningen van twee surveillance-au- gingen zondagochtend van de ANWB in 1985. Het meren deel toonde echter vertrouwen in het nieuwe toekomstige beleid van de ANWB, waarin een betere finan ciële verslaglegging en meer infor matie aan de betrokken organen in het vooruitzicht is gesteld. De bondsraad beklemtoonde dat het personeel niet de dupe mag wor den van het falen van het manage ment in het goedkope-reizen-avon- voorzitter van de ondernemings- renbegrotingen voor de komende tijd opstelt. Hij meende dat de ma nagers die dit financieel debacle hebben veroorzaakt, daarvan de consequenties voor zichzelf moe ten aanvaarden. Onduidelijk In een gesprek met de pers zei de tuur van de ANWB. Een verzoek van de vertegen woordigingen uit Limburg en Noord-Holland om een extern bu reau een organisatie-onderzoek bij de ANWB te laten uitvoeren, kreeg geen steun van de overige leden. De vertegenwoordiger uit Noord- Holland wees er op dat de voorzit ter van het dagelijks bestuur welis waar gewag maakt van een falend management, maar dat het datzelf de management is dat de meerja- raad, P. Langeweg, dat de flop met de Spanje-Griekenland-rcizen maar een deel is van het werkelijke probleem. Het financieel debacle heeft nu ook de andere problemen zichtbaar gemaakt, de organisatie structuur binnen de ANWB moet worden verbeterd en aange scherpt, zo zei hij. In de commerciële sector wordt hier nog te veel gewerkt met ge deelde verantwoordelijkheden en daarom is bij voorbeeld in de zaak met de Spanje-Griekenland-reizen niet aan te geven wie precies de verantwoordelijke persoon is, al dus Langeweg. „Ook voor het lage re personeel is de situatie echter erg onduidelijk. Het weet nooit wie het eigenlijk moet aanspreken", al dus de OR-voorzitter. De ondernemingsraad pleit al sinds jaar en dag voor een organi satiestructuur met duidelijke taak afbakeningen. „In 1983 heeft een extern organisatie-onderzoek dit ook al aangeraden. Het verande ringsproces gaat echter zeer traag. Mogelijk dat de nieuwe hoofddi rectie hierin een krachtiger beleid voert", aldus Langeweg. Zoals be kend gaat hoofddirecteur IJntema door het Spanjc-Griekenland-de- bacle met vervroegd pensioen. In mei gaan de advertenties uit voor een nieuwe hoofddirecteur. door Inez Polak JERUZALEM - WD-fractieleider Nijpels was gisteravond dan wel en kele duizenden kilometers van huis, hij kon toch een politieke thuiswed strijd spelen. Als enige Nederlandse politicus had hij de uitnodiging aan vaard om de Nederlandse politiek uit de doeken te doen voor een zaal van meer dan 200 (oud-)Nederlanders in Israël. Een deel van de mensen was duidelijk gekomen om elkaar weer eens te zien. Een ander deel wilde best eens worden voorgelicht over de Neder landse politiek. Zoals de voorzitter het uitdrukte: "Ja, gut, een heleboel mensen kregen ineens van die bruine brieven in de bus dat ze konden stemmen. We werden opgebeld door allerlei mensen dat ze helemaal niet wisten op wie ze moesten stemmen. We hebben toen de griffier van de Staten-Generaal in Den Haag een brief gestuurd met de vraag of politieke leiders bereid waren naar Israël te komen voor enige voorlichting. De heer Nijpels is de enige die erop heeft gereageerd en ons heeft bericht dat hij dezer dagen naar Israël zou komen. Vandaar dat we nu deze bijeen komst hebben belegd. Maar het is duidelijk dat onze taak als organisatie voor de Nederlandse emigranten natuurlijk een is van steun aan de emi granten in Israël en niet een politieke taak". Niet iedereen was het met dit besluit eens en de zitting begon dan ook nogal rumoerig. De kritiek gold voornamelijk het feit dat de organisato ren een politieke bijeenkomst hadden belegd terwijl de emigrantenclub zich daar buiten hoort te houden en alleen de belangen van de emigran ten behoort te behartigen. Kritiek was er ook op het feit dat de organisa toren Nijpels hadden aangekondigd als een van de weinige ware vrien den van Israël. Sentimenten De WD-fractieleider hield zich nadrukkelijk aan deze aankondiging door duidelijk in te spelen op de sentimenten die er in Israel leven. Hij verklaarde desgevraagd dat het weghalen van het PLO-kantoor uit Den Haag politiek niet haalbaar was. Hetzelfde antwoord gaf hij op de vraag waarom Nederland niet bereid is de ambassade in Israël weer naar Jeruzalem, de hoofdstad, te verplaatsen. (Indertijd had de Nederlandse regering die ambassade naar Tel Aviv verhuisd uit protest tegen de Israë lische annexatie van de Golan-hoogvlakte). Maar voor het overige was Nijpels op de hand van de zaal en omge keerd. Als het aan de fractievoorzitter van de WD zou liggen hoefde Israël de westelijke Jordaanoever niet op te geven maar was zelfbestuur, autonomie, de oplossing. Verder beschouwt de WD de PLO niet als de enige vertegenwoordiger van de Palestijnen en moet deze organisatie eerst de staat Israël erkennen, afzien van de vernietiging van de staat Israël en het terrorisme afzweren. Dan pas kan de PLO eventueel een onderhandelingspartner zijn. Als het aan de afdeling Tel Aviv lag ging de WD een glansrijke verkie zingsoverwinning tegemoet, al was niet iedereen nog evenzeer op de hoogte van hoe het nou precies in Nederland zat. Zeker de ouderen (90 procent van de zaal) waren al te lang uit Nederland weg om het allemaal nog precies te kunnen bijhouden. En zo kon het gebeuren dat een van de vragen op het eind luidde: „We hebben nu allemaal zo veel over de WD en de PvdA gehoord, maar hoe zit het nu met de andere partijen, de KVP bijvoorbeeld?".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5