links Leiden wil hervatting gesprek Wijkgebouw Staalwijk door brand getroffen Veel bezoekers open dag 'De Klos' Omroep Rijnland nog niet in de ether PvdA akkoord met zevende wethouder Studium Generale over de nationale ombudsman MAANDAG 21 APRIL 1986 1981 LEIDEN Belangstelling voor 'alles over fietsen' LEIDEN - Weinig ruimte bleef er over voor de vele bezoekers van de Fietsinfomarkt afgelopen zaterdag, die de Echte Nederlandse Fietsers Bond nu voor de derde keer in een deel van De Waag organiseerde. De ENFB stond zélf met een stand buiten en binnen kon infor matie worden ingewonnen over Fietsvakanties, fietskaarten en lichtgewicht (kampeer)spullen. De belangstelling voor vakanties op de Fiets neemt steeds meer toe. Reisorganisaties spelen daar op in door fietsbussen en -treinen in te schakelen. De fietsende vakantie ganger kan de vakantie op die ma nier net zo duur of goedkoop ma ken als gewenst is. Er zijn veel mo gelijkheden, zo bleek tijdens de in fomarkt. Dichtbij huis in Neder land of de Benelux, maar ook naar landen als IJsland of zelfs China worden Fietsvakanties georgani seerd. Door uitstel behandeling Mediawet Sommige belangstellenden stippelden alvast LEIDEN - Omroep Rijnland krijgt voorlopig geen vergunning om via de ether uit te zenden. Dat komt omdat minister Brinkman van wel zijn. volksgezondheid en cultuur de behandeling van de Mediawet voor onbepaalde tijd heeft uitge stcld. Omroep Rijnland laat het er echter niet bij zitten. Zij onder zoekt of ze de minister kan dwin gen alsnog de zendvergunning te geven. De streekomroep Rijnland zendt sinds een jaar uit via de kabel. Eind 1985 werd bekend dat de omroep samen met de lokale omroepen in Utrecht en Landsmeer een vergun ning kon krijgen om via de ether uit te zenden. De PTT wil namelijk dat 'Rijnland' meedoet aan een ex periment met lokale etherradio. Het probleem is nu dat de huidi ge wet de term lokale omroep niet kent. Als 'Rijnland' via de ether zou gaan uitzenden, zou zij juri disch gezien moeten worden be schouwd als 'regionale omroep'. En dergelijke omroepen kunnen aanspraak maken op geld uit de omroeppot. En hoewel noch 'Rijn land' nog de omroepen in Utrecht en Landsmeer een dergelijke aan spraak willen maken, wil Brink man deze mogelijkheid hoe dan ook uitsluiten. Volgens de minister moet daar om worden gewacht tot de nieuwe Mediawet van kracht is. Aangezien de behandeling van die wet is uit gesteld, moeten de drie lokale om roepen volgens hem maar wachten met hun etheruitzendingen. rend gesteld dat een 'ethervergun ning' zeer belangrijk is voor zijn omroep. Hij verwacht namelijk dat de belangstelling voor 'Rijnland' zal toenemen als deze ook is te ont vangen via auto- en transistorra dio's. Welke mogelijkheden hij heeft om de vergunning af te dwingen, weet hij echter nog niet precies. Daarvoor wil hij advies inwinnen bij de OLON. het overlegorgaan van lokale omroepen in Nederland. Maar volgens Walenkamp kan er worden gedacht aan een procedure bij de Raad van State of aan het aanspannen van een kort geding. Actie Dit weekeinde is Omroep Rijn land begonnen met een actie om de omroep uit de rode cijfers te halen en om de bekendheid van 'Rijn land' op te vijzelen. Onder meer trekt de komende drie maanden een 'promotie-team' de streek in om folders en dergelijke uit te de len en om leden te werven. Boven dien worden bedrijven aange schreven met de vraag of ze de om roep willen ondersteunen door lid te worden of door programma's te 'sponsoren'. Tijdens de actie wordt een - vooralsnoê eenmalige - huis-aan- huis krant uitgegeven. Daarin wordt informatie verstrekt over de omroep. Bovendien wordt er maandelijks een omroepgids uitge bracht waarin programmagege vens van 'Rijnland' zijn opgeno- In de laatste week van mei wordt er waarschijnlijk een grote actie week gehouden op radio en televi sie. Het is de bedoeling dat dan el ke dag live-uitzendingen op de ra dio worden verzorgd. Bovendien staat er een drie uur durend geva rieerd televisie-programma op sta pel. Wanneer mogelijk verzorgen radio- en televisiemedewerkers ge durende deze week extra uitzen dingen. Overigens, als het niet lukt een en ander voor het einde van mei rond te krijgen, dan wordt de grote televisie-uitzending verscho ven naar september. De omroep hoopt met de acties ruim 70.000 gulden op te halen. ida£ LEIDEN - De PvdA is ermee akkoord dat het aantal wethouders wordt uitgebreid van zes naar zeven als er een PvdA/VVD/Links Leiden-college komt. De fractie van Links Leiden is echter bijzonder ontevreden over de uitbreiding en over haar eigen portefeuille. Zij wil daarom dat de onderhandelingen tussen de drie partijen worden heropend. Links Leiden vraagt dit vandaag in een brief aan de PvdA. Gaan de so cialisten niet op het verzoek in, dan legt Links Leiden de voorstellen van de PvdA aan haar leden voor zonder die te verdedigen. De kans dat de leden ermee akkoord gaan, wordt dan bijzonder klein. PvdA-woordvoerder Dick Tesse- laar zegt dat zijn fractie zich van- Leiden) houdt vol dat de verdeling slecht is. Ook VVD-woordvoerder Fred Kuijers voelt weinig voor hervat ting van de onderhandelingen. De VVD-fractie had vanmorgen overi gens nog geen deFinitief oordeel over de PvdA-voorstellen. Het CDA, dat niet meedoet aan de onderhandelingen, heeft furieus avond over de brief van Links Lei- gereageerd op de mogelijke uit- den buigt. In een eerste reactie breiding van het aantal wethou- stelt hij echter dat hij er weinig ders. Het CDA noemt dit 'ronduit voor voelt de onderhandelingen te schandalig', vooral ook omdat de heropenen. "Wij hebben een kosten-twee ton per jaar-door de 'eindaanbod' gedaan en daar wil- gemeente moeten worden gedra- len we een onvoorwaardelijk 'ja' of gen. Het CDA vreest nu een lasten- 'nee' op horen. Als Links Leiden verzwaring voor de burgers. Tesse- opnieuw punten ter discussie stelt, laar stelt dat hiervan geen sprake doet de VVD dat ook", aldus Tes- selaar. Hij vindt het jammer dat Links Leiden deze stap heeft genomen. Vooral ook omdat deze partij tij- n„ frarli(, de pvdA js yrij Unaniem dens de onderhandelingen toch sfpprtc hppft prifpnH Haf hpf ppIIpop. dagavond unaniem akkoord ga^n met de uitbreiding aantal wethouders. Dit is gebeurd steeds heeft erkend dat het college- programma in belangrijke mate in wethouders D,t ,s eebeLlrd de^ortpfpuHlp mHdÜT»! omdat de VVD Srote bezwaren had !»li£r^ïwhfk?I l.vltn teSen een eerder voorstel. Volgens Ik vind dat Links Leiden Vnrir.' i i* zich de krachtsverhoudingen tus- het oude voorstel m°<*ten de 1.- sen de verschillende partijen moet realiseren". Rob Links Leiden vindt het ook een slechte zaak dat enkele onderdelen die nu in één portefeuille zitten (ruimtelijke ordening en milieu, maatschappelijke aangelegenhe den en volksgezondheid) straks bij verschillende wethouders worden ondergebracht. Volgens het 'eindaanbod' van de PvdA zal een van de VVD-porte- feuilles bestaan uit de onderdelen: economische aangelegenheden en cultuur. De andere omvat: volksge zondheid, een stukje maatschappe lijke dienstverlening en de huidige PvdA-posten milieu, bestuurlijke en juridische aangelegenheden en voorlichting. De PvdA stelt voor Links Leiden één wethouderspost te geven met de onderdelen: sociale zaken en maatschappelijke dienstverlening, (nu nog VVD) woonwagenzaken en een gedeelte van de portefeuille samenlevingsopbouw (nu nog in handen van de PvdA). De socialisten houden vier wet houderszetels. Daarbij wordt de portefeuille van PvdA-wethouder Bordewijk uitgebreid met perso- LEIDEN - Nog geen jaar nadat het Aangereden door racefietser: vrouw in coma LEIDEN - Een 36-jarige Leidse vrouw heeft vanochtend streeks kwart over negen vermoe delijk een schedelbasisfractuur op gelopen, nadat zij op de Stations weg was aangereden door een race fietser. De vrouw is in coma over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis. Volgens de politie stak de vrouw, ter hoogte van de Bruine Boon, vanachter een melkwagen de Sta tionsweg over. De Fietser, een 34- jarige Leidse man, kon haar niet meer ontwijken, vermoedelijk ook omdat hij met hoge snelheid reed. De vrouw klapte door de botsing tegen het wegdek. De man raakte licht gewond. De achterzijde van Staalwijk werd door de brand bijna volledig vernietigd. Voor tweede maal in korte tijd Lezers Schrijven T int (1 inlrc *»CUIUUUC1 1CVCJCII. IN Li n.dll UC (links VVD twee wethouders leveren, evenveel als in het huidige college. Links Leiden (PSP/PPR/CPN) heeft juist hierom echter grote moeite met het 'eindaahbod' van de PvdA. Daarbij stelt zij dat haar neelszaken en organisatie (nu nog WD). PvdA-wethouder Van Don gen zou doelgroepen erbij kunnen krijgen, een post die op dit mo ment eveneens door een VVD'er wordt beheerd. PvdA, VVD en Links Leiden hebben voorbehouden gemaakt bij eigen portefeuille bijzonder mager verschillende onderdelen College De kiezers van Leiden hebben toch duidelijk een stem uitgebracht voor een college van VVD, CDA, D'66. SP en LWG ofwel 8 8 2 1 1 een prachtig positief den kend afspiegelingscollege. Een club van positieve partijen, die stuk voor stuk het beste met Leiden voor hebben. Twintig mensen die bereid zijn eindelijk het palenoerwoud te rooi en. de wegen weer berijdbaar te maken, meer Leidenaren aan werk te helpen etc. Dan wordt Leiden echt weer een gezellige, welvarende stad, waar meer mensen met hun auto naar slager Van der Zon kunnen rijden. Bovendien zou dan ook de stomste kiezer begrijpen, dat wij Leidena ren niet landelijk, maar LEIDS ge stemd hebben. Hans Paddenburg Stellingmolen 16 Leiden LEIDEN Geboren: Stefan Benjamin zv. J.E. van Boven en J. Haasnoot; Ma- rilva Alida Hendrika dv. S. Schellinger hout en A.A.M. Piasmans; Marieke Eve line dv. J. van der Plaat en M. van der Neut. Willem zv. W. Varkevisser en N, van der Plas; Sarin dv. P.J. Mak en A.G. Licher; Meivin zv. J.M. Glasbergen; Ta- rah dv. P. Ouwerkerk en Y.M. Seriier; Kevin zv. R. Imthorn en H. Huisman; Angelique dv. IR. Boekkooi en M G Vogelaar; Angelique Johanna dv. E.H. Hiemensz en B.C. Zandvliet; Sanne Ma ria dv. O.C.J.M. Covers en H A. van Duijn; Alida Alice dv. J. Star en D. Meij er; Bartholomeus Jacobus zv. J.T.B. van der Zwet en E.T.M. Diemei; Erwin Ge- rardus Joseph zv. G.N. van Beelen en A.M. Emmerich; Emin Can zv. A. Turan en N. Aydemir; Loes dv. C. van der Bent en A. van den Dool; Karei zv. P.J. Nag- tegaal en I. Honsbeek; Helena Agatha Maria dv. H. van Rossum en A.L.M.H. Turk; Jansje dv. P. van Beelen cn G Ou wehand; Rad waan zv. Y. Hijazi en A.M. Goossens; Bartholomeus Marcellianus Albertus Jacobus zv. M.E.M. Felet en JW ML. Oomen; Niels Bernard zv. P.H. Koet; Geert zv. J. van der Plas en A.L. der Plas; Sophie Marieke "We hebben de indruk dat tot franje worden verklaard", aldus Links Leiden. De partij vindt dat de PvdA met de uitbreiding op vérgaande wijze tegemoet is gekomen aan de wen sen van de WD. Hetzelfde vindt zij van het feit dat de PvdA nu be reid is het samenvoegen van de rei nigingsrechten en de onroerend- goedbelasting voorlopig uit te stel len. Dit was een wens van Links Leiden. De WD had daar grote be zwaren tegen. Belangrijke wensen van Links Leiden zijn daarentegen blijven liggen. het •oorgestelde college-programma. Links Leiden heeft dat gedaan bij de bouw van de Marca-parkeerga- rage en het handhaven van de in schrijvingsleeftijd voor huisves ting op 18 jaar. De VVD doet dit bij de passages over het beëindigen van de toepas sing van kernenergie en het plaat sen van bordjes 'kernwapenvrije gemeente' aan de gemeentegren zen. De PvdA en Links Leiden hebben zich het recht voorbehou den om een eventuele beslissing over de verlenging van de slui tingstijden later terug te draaien. wijkgebouw Staalwijk aan de He renstraat, dat begin 1984 door een brand was getroffen, opnieuw in gebruik was genomen, is er op nieuw brand uitgebroken. In de nacht van vrijdag op zaterdag ont stond het vuur aan de achterzijde van het gebouw. De voorkant, die bij de brand in 1984 sneuvelde, bleef, afgezien van rook- en water schade. vrijwel intact. Hoe de brand is ontstaan is nog niet duide lijk. Ook over de schade kan nog niets worden gezegd, maar domi- HENGELSPORT - HSV Zuid- West viste in de Voorzaan in Zaan dam. 1. A. Ruis 37-1224 cm. 2. C Arbouw 27-978. 3. R. Zuidmeer 24- 812. 4. J. Boef 23-793, 5. I. Masurel 21-701. 6. J. Benning 19-630. 7. H v.d. Laan 15-534, 8. J. Mark 14-424, 9. W. Moenen 11-328, 10. H. Rijsber- gen 8-283 11/12. H Moenen en P Smit 6-220. nee Nauta van de hervormde wijk- gemeente Staalwijk/Vredeskerk vermoedt dat het danig in de pa pieren gaat lopen. "Het dak aan de achterzijde is volledig vernietigd, ook de vloer is door de brand ver nield. Het hangt er nog vanaf of de muren kunnen blijven staan". De brand werd ontdekt door een wijkouderling die aan de overkant woont en 's nachts nog licht in een toilet zag branden. Toen hij het ge bouw binnen ging om het uit te doen kwamen rook en vlammen hem tegemoet. De rommelmarkt, die op 25 en 26 april in Staalwijk was georgani seerd om het exploitatietekort te dekken, kan nu geen doorgang vin den. Jacqueline Schoonwater. coördinatrice van de rommel markt, hoopt de markt nu op 30 en 31 mei te kunnen laten doorgaan. B.J.G.J M. Sebrechts en J.J. Verheul: Kleren passen met de vakkundige hulp LEIDEN - Veel belangstelling trok gisteren de open dag van de coöpe ratieve vereniging 'De Klos', sinds 1984 gevestigd in het Hartevelt- complex aan de Zandstraat. De open dag was bedoeld om meer bekendheid te geven aan het werk van een twintigtal werklozen, die hier met behoud van uitkering hun ambachtelijke en artistieke projecten kunnen uitvoeren. De verschillende werkplaatsen - textiel, fotografie, zeefdruk, fiet sen, schilderen, metaal, elektroni ca, hout en video - toonden hun produkten in de vorm van een ex positie door het hele gebouw. 'De Klos' is in 1982 ontstaan op initiatief van een aantal werklozen die in het voormalige gebouw van 'Clos en Leembruggen', dat zij had den gekraakt, de werkvereniging wilden opzetten. De gemeente had echter een andere bestemming voor het pand en na veel heen-cn- weer-geschuif konden de initiatief nemers uiteindelijk in het Harte- velt-complex aan de slag. Ter gelegenheid van de open dag is er in eigen beheer een boekje over de roerige geschiedenis van 'De Klos' samengesteld, getiteld 'Plannen zijn er om uit te voeren'. maar dat hangt nog af van de ver gunningen die moeten worden ver leend. "We hebben nog geluk gehad, dat de spullen voor de rommel markt nog niet naar Staalwijk wa ren gebracht. Met de vorige rom melmarkt was dat anders. Die zou den we in de Zuiderkerk houden, omdat door de eerste brand Staal wijk nog niet in gebruik was. Toen ontstond er brand in de Zuiderkerk en alle spullen gingen in vlammen op". Ook de trekking van de loterij die komende zaterdag tijdens de rommelmarkt zou worden voltrok ken gaat nu niet door. Die wordt vermoedelijk eveneens uitgesteld tot 31 mei Staalwijk is eigendom van de hervormde kerk. Maar het gebouw wordt vooral ook door de christelij ke wijkvereniging Staalwijk ge bruikt. Er wordt een bejaarden- soos gehouden, er zijn bingo-mid- dagen en jeugdclubs vinden er hun domicilie. Elke vrijdagavond wordt een disco gehouden. Verder hebben er kerkelijke vergaderin gen plaats en katechesaties. Dominee Nauta: "Door deze brand is juist het gedeelte dat vori ge keer intact was gebleven getrof fen. Het gedeelte aan de 3 Octo- berstraat is nü afgebrand. Het is triest, omdat we het herbouwde Staalwijk nog geen jaar in gebruik hebben. We zullen nu weer naar andere plaatsen moeten uitwijken Mogelijk naar de Vredeskerk. En vergaderingen moeten bij mensen thuis worden georganiseerd. Maar we laten ons ook nu niet uit het veld slaan. We gaan enthousiast door". Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk organiseert van daag een bingo-avond in haar clubgebouw. Aanvang acht uur. Zelfverdediging In het BreehuysBreestraat 19. begint dinsdag een cursus zelf verdediging voor meisjes tussen de 13 en 20 jaar. De cursus be staat uit tien lessen en is dinsdag van zeven tot acht uur 's avonds. Inlichtingen: tel. 130983. Postzegels De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt dinsdagavond haar maandelijk se bijeenkomst in restaurant Posthof aan de Wassenaarseweg. De zaal gaat om half acht open de bijeenkomst begint om kwart over acht. Gebroken kaak politieagent bij vechtpartij LEIDEN - Een Leidse agent heeft gisternacht een gebroken kaak op gelopen toen hij twee vechtende mannen probeerde te scheiden. De agent was. volgens de politie, sa men met een collega te hulp geroe pen voor een vechtpartij in The Jam aan de Steenstraat. Toen zij ter plaatse arriveerden kwam er een 23-jarige Leidenaar uit deze bar-dancing, die een buiten op het trottoir zittende man te lijf ging. Beide agenten wilden daarop de vechtersbazen uit elkaar halen, waarbij één van hen een enorme klap in het gelaat kreeg en daaraan een gebroken kaak overhield. De 23-jarige Leidenaar, die deze klap uitdeelde, werd ingerekend en zit wegens mishandeling nog vast op het politiebureau. VERHUISD - Het Leids Edukatief Sentrum (LES) is met ingang van vandaag verhuisd naar de Kaas- marktschool aan de Hooglandse- kerkgracht 20a in Leiden. Dit cen trale punt voor ondersteuning van en informatie over volwassenene ducatie heeft hetzelfde telefoon nummer gehouden, 071-130701. LEIDEN - Het Studium Generale van de Leidse universiteit houdt op donderdag 24 april een college over de nationale ombudsman. Ombudsman dr. J.F. Rang zal tij dens dit college onder meer ingaan op de tegenwerking die hij onder vindt, de taaiheid van het ambte lijk systeem en de vraag hoe de burger zijn weg kan vinden in het oerwoud van allerlei regels. De ti tel van het college luidt 'Is de na tionale ombudsman een wapen van de burger of een schild van de overheid?'. Het instituut Nationale Ombuds man bestaat al ruim vier jaar en is bedoeld als onafhankelijk orgaan ter behandeling van klachten van burgers over rijksoverheid, rijks ambtenaren en politie. De om budsman probeert bureaucratie te bestrijden, een strijd waaraan ken nelijk behoefte is gezien de 3000 klachten die vorig jaar bij hem werden ingediend. De grenzen van de bevoegdheden van de ombuds man staan echter nogal eens ter discussie. Het college, dat voor iedereen vrij toegankelijk is, wordt gegeven in het centrale faciliteitengebouw van de universiteit, aan de Cleve- ringaplaats 1 in leiden. Aanvang 20.00 uur

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3