'Heel veel handel je tussen de schappen af D66 wil kachels voor Voorschotens buurthuis Sportclubs Wassenaar gaan samen MAANDAG 21 APRIL 198 Irma Gehner over acht jaar wethouderschap in Leiderdorp LEIDERDORP - De een vindt dat ze een flinke portie bewogenheid toont. De ander begint bij het ho ren van haar naam onmiddellijk te roepen dat ze de zaken voor haar eigen kluppies (te) snel placht te regelen. En nummer drie zal sne rende opmerkingen maken over haar spraakwaterval, waarmee ze menige politieke tegenstander in verwarring achterliet. Wat er allemaal van waar is, kleurloos is ze in elk geval nooit ge weest, de nu vertrekkende Leider- dorpse WD-wethouder sport- en welzijnszaken Irma Gehner (44). Ze oogt als een bijdehand type met een mond vol tanden zal ze de afgelopen twaalf jaar (vier jaar raadslid, acht jaar wethouder) zel den hebben gestaan. door Miep Hoenson Geconfronteerd met alle ver meende kritiek heeft ze haar woordje ook meteen klaar. "Gut, daar leer je mee leven. Als bestuur der krijg je nu eenmaal altijd kri tiek. Dat moet je incalculeren. Je doet het tóch nooit goed". Voorbeelden uit het recente verleden. Irma Gehner oogstte ver guizing door kostbare beslissingen als de komst van een kinderdag verblijf, een kunstgrasveld en (bij na) een vernieuwd zwembad an nex sporthal door de raad te 'jas sen'. Aanvaardbaar? "Jazeker", zegt ze. "Moet je horen, ik wil tij dens een commissie- of raadsver gadering mensen best drie termij nen geven. Je leg} dan wel zoveel keer hetzelfde uit, maar dat hoort bij je dienende taak. Het gaat erom dat mensen op grond van de goede argumenten méé gaan". "Maar op een gegeven moment is er genoeg gezeurd. Als raadsleden blijven praten om het praten, als de meningen al lang vastliggen en ie dereen alleen de eigen standpun ten zit te herhalen, dan zeg ik: kom op nu, laat vallen die hamer. Het verwijt dat ik dingen er doorheen jas komt waarschijnlijk van men sen die weinig kaas hebben gege ten van besluitvorming". Ander voorbeeld. Herhaaldelijk werd Gehner door raads- of com missieleden gevraagd waar bepaal de beloofde zaken als een tarieven- nota en een subsidieverordening bleven. Waarop steevast het ant woord luidde dat een en ander Van wege te weinig ambtelijke capaci teit nog niet gereed was. Het ex cuus gold echter nooit als het 'han gijzers' als een kinderdagverblijf WASSENAAR Jarenlang is er al over gepraat maar nu is dan toch eindelijk de kogel definitief door de kerk. De Wassenaarse sportver eniging WIK (gymnastiek, basket ball, zwemmen en waterpolo) en haar zustervereniging De Zilver meeuwen (zwemmen, waterpolo' en sportduiken) zullen binnen en kele maanden fuseren tot één "multi-sportvereniging". Dit werd gistermiddag tijdens een perscon ferentie in het plaatselijke Sterren- bad bekendgemaakt. De nieuwe vereniging, waarvoor de leden van WIK en Zilvermeeu wen tot 5 mei via een prijsvraag een naam mogen verzinnen, wordt in de tweede helft van juni formeel opgericht en zal ongeveer 1000 le den gaan tellen. Het dagelijks be stuur komt onder leiding van de heren S.J. Matthijssen (de huidige voorzitter van WIK) en J.W. Snel- derwaard (voorzitter van de Zilver meeuwen) te staan. De voornaamste reden om tot een fusie over te gaan ligt in het financiële vlak, want met name de tarieven van het zwembad begin nen zo langzamerhand de pan uit te rijzen. Eind vorig jaar moest men bij de Zilvermeeuwen zelfs zwemtrainingen tijdelijk stoppen om te voorkomen dat de begroting zou worden overschreden. Ook dit jaar staan er weer forse tariefsver hogingen op stapel. Bovendien dreigt ook de geza menlijke verenigingsruimte van WIK (580 leden) en Zilvermeeuwen (500 leden), in het souterrain van het Sterrenbad, onbetaalbaar te worden. De huur daarvan is inmid dels gestegen van 1000 naar 1250 gulden per maand waardoor er, on danks de inzet van vrijwilligers, met verlies wordt gewerkt. Andere argumenten voor een fu sie liggen op het sportieve en poli tieke terrein. Zo hoopt men door de bundeling van het aantal leden de sport op een hoger plan te bren gen en een sterkere vuist tegen over de gemeente en het zwembad te kunnen maken. Verder speelt ook de toenemende vergrijzing in Wassenaar een rol. Het aantal kin deren is dalende terwijl de aspi- rant-zwemmertjes tot voor kort "moesten worden verdeeld" tus sen het zwembad, WIK, Zilver meeuwen en de Wassenaarse Red dingsbrigade. Volgens Matthijssen zijn zowel WIK als Zilvermeeuwen momen teel nog "bruisende verenigingen met een voortdurende ledenaan- was" maar men voorziet proble men in de toekomst. en een kunstgrasveld betrof, zo werd meesmuilend door raadsle den geconstateerd. Gehner: "Een nota produceren, dat is veel meer werk dan wanneer 1 je in een voorstel aan de raad een en ander op een rijtje moet zetten. En: ja, je hebt je prioriteiten. Als er een dak van een clubhuis afwaait moetje daar meteen wat aan doen. Die nota moet dan even wachten. Permanent Officieel hoeft een wethouder in Leiderdorp zich niet full-time in zaken te verdiepen: het salaris is gebaseerd op een gedeeltelijke werkweek. Maar Gehner zegt de af gelopen jaren 40, 48 uur per week voor haar werk in de weer te zijn geweest. "Het wethouderschap, daar ben je permanent mee bezig. Ga maar na: je bent zo vier avond en kwijt aan vergaderingen. En met uitzondering van de maandag en donderdagochtend was ik altijd hele dagen op het gemeentehuis". "Daarnaast word je als wethou-' der ontzettend veel gebeld en aan gesproken op straat. Heel veel za ken gebeuren tussen de schappen in de supermarkt. Bestuursleden, maar ook individuele burgers klampen je aan over zaken die hen bezighouden. Of dat nou zaken zijn die in jouw portefeuille zitten of niet, dat maakt hen niet uit". Heeft ze het nooit frustrerend ge vonden dat mensen alleen maar iets laten horen als ze haar nodig j hebben? "Welnee. Daar zit je toch voor? Je bent er om het de in Leiderdorp zo aangenaam gelijk te maken". "Ooit heb ik gedacht dat i uit pure belangstelling een com missie- of raadsvergadering bezoe ken. Maar van dat idee ben ik al jaren afgestapt. Ik houd vol dat ze alleen komen als het over hun ei gen achtertuin gaat". Laatste week Irma Gehner is haar laatste week als wethouder ingegaan. Opge lucht? "Nee. Ik heb het altijd met veel plezier gedaan. Ergens spijt het me, dat ik nu wegga. Ander zijds vind ik het nog steeds een goed besluit. Je moet niet te lang in een bestuur meedraaien. Ik zit nu acht jaar op deze plek. Het is goed voor jezelf en voor het ambtena renapparaat datje dan weggaat. Je moet een ander ook de kans geven en Cock Huigen (kandidaat-wet houder, red.) wil graag. Daar komt bij: burgerleden mogen niet langer dan acht jaar lid van een raadscom missie zijn, dan gaat het toch niet aan als wethouder langer te blij- Aan voldoening over hetgeen ze in die acht jaar presteerde, ont breekt het haar niet. Meest trots zegt Gehner te zijn over de komst van sociaal-cultureel centrum de Muzenhof met daarin opgenomen de bibliotheek, de uitbreiding van sportcomplex De Bloemerd, de op richting van de stuurgroep buiten landse werknemers en over het op zetten van een kunst- en cultuurbe leid. Is er dan een kunst- en cultuur beleid? "Ja kijk, de uitvoering is vers twee. Jammer dat ik daar niet meer bij kan zijn. Maar er ligt in elk geval een beleid - en dat is er hier nooit geweest. Leiderdorp had al leen bielzen en beton, verder niks op kunstgebied. Het gemeentebe stuur heeft zich nooit bijzonder sterk gemaakt om de nieuwe wij ken met kunst te verfraaien". Haar portefeuille, met name het onderdeel welzijn, werd wel vaker geacht sluitstuk van de begroting te zijn ('Ze zeiden: jij met je kunst, jij kost altijd alleen maar geld"). Gehner heeft zich daar altijd fel te gen verzet en dat deed ze niet zon der succes: zo bleven de gevolgen van de grote bezuinigingsronde in '80-'81 "binnen de perken". Raffinement Wethouder zijn: daar zijn betrok kenheid en de neiging zaken even te 'regelen' onmisbare ingrediën ten voor, zegt Gehner. Over het eerste: "Je helpt iets opbouwen, en dat heeft me altijd aangesproken. Maar datje daar emotioneel bij be- De Burcht - Burgsteeg, Journalisten fé, titel van de avond 'Berichten buiten', 20.30 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 20 uur. Clubgebouw speeltuinver Rondom Maredijk - bingo, 20 uur. In den Vergulden Turk - Steenstra h spreekuur KNOV, 20 uur. 0 Wassenaar Raadhuis de Paauw - gemeenteraai vergadering, 19.15 uur. DINSDAG Leiden Restaurant Posthof - Wassenaarsew< bijeenkomst Leidsche Ver. van Postz gelverzamelaars, 20.15 uur. Universiteit - Cleveringaplaats, ope baar college 'Erasmus en zijn tijd', 18. LVC - Breestraat 66, sportcafé, 20- Vrouwenhuis - Hooigracht 79, avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, U 1 op werkdagen Irma Gehner op een balkon van het Leiderdorpse gemeentehuis: 'Als bestuurder krijg je altijd kritiek. Je doet het toch nooit goed<foto Holvast) trokken raakt verwijten ze je dan maar al te vaak. Wat ik onzin vind. Zonder betrokkenheid kón je niet goed functioneren". Wat de regelzucht betreft: maar al te vaak gebeurt dat volgens Geh ner "via-via" of "achter de scher men". Gehner: "Als bepaalde za ken niet gebeuren zoals je als wet houder wilt, dan kun je twee din gen doen. Nee verkopen of probe ren vanuit de bevolking mensen te mobiliseren. Voorbeeldje. Als je vind dat vrouwen zich moeten kunnen ontplooien, dan ga je zor gen dat er op de scholen continue- roosters worden ingevoerd. Daar heb ik dus voor gepleit. Dan heb je het probleem kinderopvang. Wat heb ik gedaan - en dat is dan dat stuk betrokkenheid - ik heb het UW benaderd met de vraag of zij een gastouderproject op zich wil den nemen. Dan regel je iets zon der dat het de gemeente geld kost". "Ander voorbeeld. De Van Al- phenplein-jeugd kwam hier om een clubhuis vragen. Maar daar was geen geld voor. Ik heb lopen piekeren en ben toen naar de Sjel- ter (sociaal cultureel centrum, red.) toegestapt of zij die jeugd niet kon den opvangen. Dat zijn van die din gen waarbij je als wethouder solis tisch bezig bent om andermans problemen op te lossen. En als dat dan goed uitpakt, dan ben je tevre den". Zorgekind Terug naar het heden. Gehner zegt die paar laatste dagen nog wel degelijk iets te willen doen in plaats van alleen de bureauladen op te ruimen. "Een van de laatste dingen die ik wil afleveren: zorgen dat de erkende hondentrainings- clubs het voormalig fietscrosster- rein in de Bloemerd kunnen ge bruiken. En de enge africhtings- en hondenpoppakclubs verbieden daar te komen". "En verder, ik zou nog zoveel willen. De uitvoering van de plan nen voor het zwembad en de sport hal had ik graag willen meemaken. De Hollandsche Tuyn is een van mijn laatste zorgekinderen. Ik zou het enorm betreuren als de ge meente zo'n historisch pand zou af stoten. Maar goed, een ander moet zich nu maar over deze zaken gaan buigen". Is Irma Gehner niet bang volgen de week in een gat te vallen? "O nee. Ik hoop volgend jaar bij de provincie aan de bak te komen als statenlid. En wat de tussentijd be treft: ik ben al gevraagd voor ette lijke bestuursfuncties. Bang voor een gat ben ik niet, ik moet juist oppassen dat ik niet weer teveel ga doen. Maar zo idioot druk als de af gelopen acht jaar zal ik het niet meer hebben, nee". Oegstgeester school zondag op televisie OEGSTGEEST - De Oegstgeeste St. Willibrordusschool is zondag van vier tot vijf uur 's middags t zien bij de KRO-televisie. De zes deklassers nemen het in het doo Hans van Willigenburg gepresen teerde programma 'Klassewerk' tegen hun leeftijdgenoten van r.k. basisschool 'Cobbeek' Veldhoven. De leerlingen zullen een doo deskundigen te beoordelen toneel stuk met als thema dieren opvoe ren, eikaars kennis van popmuziel proberen te overtreffen, een crea tieve opdracht met afvalmaterialei uitvoeren en voorts muziek makeL en hun organisatie- en behendig) heidstalenten tonen. Ook de Ier; ren zullen het tegen elkaar opi Klassewerk is een maandelijk tv-programma. Aan het eind vai het seizoen gaat de klas die he hoogste aantal punten heeft t haald een week met de KRO i vakantie naar het buitenland. Vraag: Weet u zeker dat temperaturen stijgen? WARMOND - Het infocentrum van de Warmondse VVV is zaterdagmiddag geopend. VVV-voorzitter Jan' de Winter trok rond een uur of vijf 's middags de War mondse vlag van de VVV-lichtbak af. Burgemeester Hendrickx-Vlaar kreeg van de voor zitter een "vierslagsblad" overhandigd, zijnde een eenvoudige, informatieve folder over Warmond die antwoord geeft op vragen als 'Waar zijn de jachtha vens', 'Waar de restaurants' enzovoorts. In haar toespraak toonde de eerste burger zich in haar nopjes met de langverwachte VVV. Volgens Hen drickx-Vlaar moeten nu alle zeilen worden bijgezet om de gevleugelde kreet 'Warmond recreatiegemeente waar te maken. Het infocentrum van de VVV is ondergebracht bij een plaatselijke boekhandel aan de Dorpsstraat. Twee medewerksters van de boekhandel zullen het informa tiecentrum gaan runnen. Op de foto bekijken burgemeester Hendrickx-Vlaar en VVV-voorzitter De Winter de uitgestalde folders. (Foto Fred Rohde) VOORSCHOTEN - D66 Voorscho ten wil voor 6.000 gulden nieuwe kachels kopen voor buurthuis Bloemenwijk/Boschgeest, waar begin deze maand de lekkende gaskachels zijn weggehaald. Het bedrag zou uit het potje Sociaal Cultureel Plan gehaald kunnen worden en is na het slopen van het buurthuis niet verloren. De ka chels kunnen meeverhuizen. Dit blijkt uit redelijk alternatieve vra gen aan burgemeester en wethou ders. De dagelijks bestuurders weten, volgens vragensteller Aikens, niet zeker dat "alle dagen (en avonden!) van de komende maanden even aantrekkelijke temperaturen zul len kennen'. Hij reageert hiermee op "laconieke antwoorden van B en W in een gecombineerde com missievergadering op april. "Ge zien het jaargetijde waarin we ons bevinden, lost het probleem zich vanzelf op", zeiden zij toen, vele weken nadat duidelijk werd hoe slecht de gaskachels eraan toen zijn. Aikens' eerste vraag luidt dan ook: Kunt u thans met zekerheid Politiewagen totaal vernield HILLEGOM - Een onopvallende surveillancewagen van de rijkspo litie uit Oegstgeest is gistermorgen bij een ongeval op de kruising Weeresteinstraat/Irenelaan in Hil- legom volledig vernield. Het onge val werd veroorzaakt door een 27- jarige automobilist uit de Haarlem mermeer die bij het oprijden van de kruising geen voorrang verleen de. Ook zijn wagen werd volledig vernield. Uit een bloedproef bleek dat de man onder invloed van alco hol verkeerde. Duinwachters voorkomen verkrachting WASSENAAR - Twee passerende duinwachters hebben vanmorgen vroeg een poging tot verkrachting in een stilstaande auto in het duin gebied Meijendel in Wassenaar verijdeld. De bestuurder van de wagen, een 30-jarige Hagenaar, probeerde te ontsnappen maar kwam hierbij in botsing met een aanrijdende Landrover. Beide wagens raakten aanzien lijk beschadigd. De Hagenaar werd verwond aan een van zijn knieën. De vrouw en haar aanrander zijn voor ondervraging overgebracht naar het politiebureau in Wasse naar. stellen dat binnen zeer korte tijd de temperaturen zodanig zullen stij gen, en dan ook zodanig hoog zul len blijven dat de Voorschotenaren hun verwarming tot ria de zomer kunnen missen? Zo ja, wilt u dan aangeven waarop u deze kennis ba seert? En: Bent u met mij niet van me ning dat uw collegiale weersver wachting op 8 april veel te opti- misch is geweest, kennelijk niet gestoeld op enige realiteitszin? Om de zaken geheel helder te krijgen: zouden de leden van uw college net zo laconiek hebben gerageerd wanneer zij 's avonds zonder be hoorlijke verwarming hun werk zaamheden zouden moeten uitoe fenen. Zouden zij ook in dat geval hun vertrouwen onvoorwaardelijk hebben gesteld in de weergoeden en geen andere actie hebben on dernomen? Nood Na deze toespelingen op de weerskundige aspecten, komt Ai kens ondubbelzinnig op de be leidsmatige kant: Bent u werkelijk van mening dat de uitspraak inder tijd dat het lokaal aan het buurt huis ter beschikking werd gesteld 'onder de voorwaarde dat men geen financiële hulp van de ge meente mag verwachten', ook be trekking heeft op het verrichten van enige noodmaatregelen? Indien u vraag 4 bevestigend beantwoordt; neemt u de levens vatbaarheid van het buurthuis dan zo weinig serieus, dat het bij de eerste de beste tegenslag de activi teiten wat u betreft maar moet sta ken. Zoals u weet probeert het be stuur van het buurthuis de situatie nog enigszins leefbaar te houden door gebruik te maken van elektri sche kachels en kacheltjes die ge stookt worden met butagas. Vindt u ook niet dat dit een dure oplos sing is, maar ook een gevaarlijke: we moeten er immers niet aan den ken wat er kan gebeuren wanneer in het houten gebouw een kachel) wordt omgestoten. En dan, voor hij tot de aanbeve ling komt, stelt Aikens: Het ge rucht gaat dat aan het einde een nieuw onderkomen gereed zal zijn voor dit buurthuis. Kunt u zonder enige reserve de garantie geven dat zulks inderdaad het geval zal zijn. Of moet er rekening mee gehouden worden dat het buurthuis ook in de nazomer wellicht weer in de kou komt te zitten? LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post f 31.10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67.45 per post (binnenland) 92.55 per half jaar. aan huis bezorgd 134.90 per jaar. aan huis bezorgd 256.90 per post (binnenland) 357.20 losse nummers 1.10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is met mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 LEIDERDORP - Een wit team BS Leiden en een zwart team Amerikaanse ere divisie spelers speelden gisteren een anti-apartheid basketbalwestrijd voor jongeren in de sportzaal Op Dreef in Leiderdorp. De door de werk groep 'Leiderdorp tegen apartheid' georganiseerde competitie was bedoeld om het apartheidssysteem in Zuid- Afrika en het racisme in Nederland onder de aandacht van de jongeren te brengen. Voor en tijdens de wedstrijd werd informatie verstrekt zodat de bezoekers enig inzicht konden krijgen in wat racisme en apartheid betekent. Om de jongeren duidelijk te maken wat apartheid in Zuid-Afrika inhoudt, peelden de twee teams de eerste helft van de wedstrijd apart en de tweede helft gemengd. (foto Fred Rohde) POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8 30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terw.jn, tel. 02522-14192. D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel 02523-76823 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE Hoofdredacteur: drs J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur R D Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv alg. redactiechef: J M J Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H I J. Veldhuiz Bin./Buitenl vEcon W F J Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature. W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg. Tokio. Londen. Parijs. Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2