SINGELLOOP Martij n Blansjaar valt op in skifhead 'Ik kwam gewoon wat tekort' Diepe val van Tsjechen Nemes troeft Vriesekoop weer af Tweede beker en mogelijk ook straf Vrijdag 25 april Prestatieloop voor het hele gezin LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 21 APRIL 1986 Wereldkampioen ijshockey in degradatiepoule MOSKOU (DPA/AFP) - Het ijshoc- wekt. Dat is een formaliteit, door- keyteam van Tsjecho-Slowakije dat de definitieve grens tussen de heeft gisteren zoals het er al de hele eerste en de laatste vier landen al week naar uitzag, de wereldtitel af- in het weekeinde werd getrokken, gestaan. Dat gebeurde in Moskou De Verenigde Staten, als vijfde ge- uitgerekend in het prestigeduel te- klasseerd, kan nog op een gelijk gen de Sowjetunie. Het gastland puntentotaal als dat van Canada won met 4-2(1-0, 2-0, 1-2) in de zes de ronde van het toernooi voor A- landen. Met Tsjecho-Slowakije, vo rig jaar in eigen land kampioen ge worden, belandden de Verenigde Staten, nieuwkomer Polen en West-Duitsland in de degradatie poule. De Sowjets krijgen de ko mende week in de kampioens- groep gezelschap van de Zweden, Finnen en Canadezen, die overi gens ook een prestigeslag moesten De Tsjechoslowaken hadden de kans de spanning tot de laatste ronde in stand te houden. Zij moesten daartoe van de Sowjets winnen. Tot ver in de derde perio de geloofde Tsjecho-Slowakije, met zestien wereldkampioenen in het team, in de zege. Door Kon- stantinov, Kroetov en Fetisov was leveren: zij wonnen met 4-2 (0-0, 3- de Sowjetunie met gepolijst ijshoc- 1, 1-1) van de Amerikanen. De zevende en laatste voorronde wordt vandaag en morgen afge- key op 3-0 gekomen. De titelverde digers kozen echter voor de aanval en speelden vervolgens hun beste periode van het toernooi. Svitek en Rosol scoorden. Maar zoals altijd wachtten de ongeslagen Sovjets rustig hun kans af. Die kwam ze ven en een halve minuut voor tijd en werd door Larionov benut. Ook Canada stond tegenover een getergde ploeg. Het aantal strafmi- nuten, voor beide tien, was even wel opvallend laag. Zowel de Cana dezen als de Amerikanen wisten, dat zij zich gezien de belangen geen vechtpartijen konden veroor loven. De jonge Amerikanen kwa men evenwel klasse tekort. Na de tweede periode leidde Canada met 3-1 door treffers van Hells, Hawer- chuk en Sutter, die ook nog in de slotperiode scoorde. Voor de VS had Sandlin een punt gemaakt. De geroutineerde Canadezen stonden vervolgens alleen een tegentreffer toe van Olczyk. Schapers snel uitgeschakeld MONTE CARLO (SID/AFP) - Michiel Schapers heeft zich niet kunnen kwalificeren voor het hoofdtoernooi van Monte Carlo, dat 64 tennissers telt. De Rotterdammer, die enige tijd geblesseerd is geweest, verloor in de eerste ronde van het kwa lificatie-toernooi met 2-6, 0-6 van Tore Meinecke. De 20-jarige Emilio San chez het 85.000 dollartoernooi van Nice. De Spaanse nummer 70 van de wereldranglijst was in de finale aanzienlijk sterker dan de 25 plaatsen boven hem staande Australiër Paul McNa- mee: 6-1, 6-3. De Amerikaan Jimmy Con nors zegevierde in Tokio in een mini-tennistoernooi, hij won de eindstrijd van de Zweed Mats Wilander: 6-4, 6-0. Het toernooi, dat slechts vier deelnemers tel de, kende een prijzenbedrag van 250.000 dollar, ruim zes ton. Die Leythe-juuior naar winst AMSTERDAM - Op de Amstel heeft de Amsterdamse skiffeur Frans Göbel met grote overmacht voor de vierde maal in successie de skifhead gewonnen. Göbel verbe terde, gesteund door een forse meewind, het tien jaar oude baan record met twee seconden. Bijna alle winnaars finishten in nieuwe recordtijden. Zo ook Martij n Blansjaar van Die Leythe die bij de jongste junioren zegevierde in een tijd, die niet minder dan 1 munuut en zes seconden sneller was dan Van der Poel gokt mis LUIK (GPD) - Aan de hand van 'meester' Raas heeft Adrie van der Poel het pokeren op de fiets nu ook onder de knie gekregen. Een garantie voor succes betekent dat echter nog niet. Zeker niet als 'Poelleke' in gezelschap verkeert van renners die ook van wanten weten wanneer de eind streep in zicht komt. Zoals gisteren in Luik-Bastenaken- Luik, al sinds de vorige eeuw (1894) een schoonheid van een wielerklassieker. In een kopgroep van vier i die op de Luikse Boulevard de Sauvenière om - de hoofdprijs knokten, speelde Van der Poel hoog spel. Zijn gok pakte evenwel verkeerd uit. Of beter gezegd; hielp hem geen zier. Want ondanks een ideale uitgangspositie in de sprint, moest de nieuwe Nederlandse aas in de klassiekers het afleggen te gen de Italiaan Moreno Argentin, die gewoon meer pure snelheid in huis bleek te hebben toen het er op aankwam en voor de tweede keer in successie Luik-Bastenaken- Luik op zijn conto schreef. Vlogen in het verleden de verwij ten Van der Poel om de oren bij verlies, nu viel er niets op zijn ma nier van rijden aan te merken. Ook Jan Raas, toch iemand die een ne derlaag gewoonlijk slecht kan ac cepteren, gaf dat volmondig toe. Raas: „Adrie is regulier geklopt door Argentin. Jammer dat die er bij zat, want Adrie heeft formida bel gekoerst. Hij is dit seizoen veel sterker geworden, dat is nu wel duidelijk geworden. Op de Waalse Pijl na heeft hij alle klassiekers van voren gereden en dat vind ik erg knap". Hoe goed Van der Poel gisteren bezig was in de Belgische Arden nen, demonstreerde hij op de lasti ge' Cote de la Redoute. Op die hel ling nam de Brabantse boerenzoon het commando over en deze slo pende tocht, waarin het peloton extra leed onder miezerige en kou de regendruppels. Op de Redoute, waar Laurent Fignon het voor ge zien hield, kwam Van der Poel in zijn eentje als eerste boven nadat hij achtereenvolgens de Italiaan Roberto Pagnin, de Nederlandse neo-prof Peter Harings en de Belg Patrick Versluys uit het wiel had gereden. Hit Voor deze drie gelosten kwam een nieuw trio in de plaats. Eerst sloten oud-wereldkampioen Clau de Criquielion en Moreno,Argentin aan, even later gevolgd door de verrassende Noor Dag-Erik Peder- sen, die behalve goed kan fietsen ook heel aardig kan zingen en een jaar of wat geleden nog met een groepje in de Noorse hitlijsten heeft gestaan. Eigenlijk was Van der Poel verbaasd, dat hij juist op deze Redoute zo makkelijk naar boven ging. „In het verleden was dit altijd een rotklim voor mij en Moreno Argentin flitst als eerste over de streep. De gok lice Gimondi, de oud-Tourwinnaar die de P.R. in de formatie van Ar gentin voor zijn rekening neemt: „Niet te geloven, wat Moreno heeft gedaan. Ik achtte hem na zijn ziek te nog veel te zwak voor zo'n pres tatie". Zo blijkt dat echte kenners de zaak ook wel eens helemaal ver met Westduits paspoort Bettine Vriesekoop in twee games: 21-16, 21-14. Nemes en Vriesekoop waren in Breda met Mirjam Kloppenburg de enige speelsters met de wil eni ge arbeid te verrichten voor de hoofdprijs van 10.000 gulden. Voor de overige zeven topspeelsters van Europa vormde het aantrekkelijke het schip in, waardoor de balans prijzengeld geen inspiratiebron, deze als voorbeeldig aange- De 30.000 gulden prijzengeld kon- Velde, die gisteren van Peter Post het kopmanschap mocht zien waar te maken. Van de Velde zakte ech ter, zoals dat in rennerskringen heet, volledig door het ijs. Op het moment dat er flink gas gegeven werd, moest hij afhaken om even later gedesillusioneerd af te stap pen. Met Van der Velde ging de he le ploeg van Post andermaal flink schreven staande formatie er reeks van grote vooijaarsklassie- kers er wel heel treurig uitziet. den de vermoeienissen van de Eu ropese titelstrijd in Praag aller minst uitwissen. Wielerploeg VS uit Spanje teruggeroepen PALMA DE MALLORCA (ANP) - De Amerikaanse wie lerploeg Seven Eleven neemt uit veiligheidsoverwegingen niet deel aan de Ronde van Spanje, die dinsdag op het ei land Mallorca begint. De regering van de Verenig de Staten had de ploeg ver zocht zich terug te trekken, om te voorkomen dat de renners slachtoffer kunnen worden van een Libische aanslag. De tien coureurs, onder wie Eric Hei den, Alexi Grewal en Dough Shapiro, zijn zaterdag terugge vlogen naar hun vaderland. Ploegleider Mike Neal is in Spanje achtergebleven om de laatste formaliteiten met de or ganisatie van wielerronde te re gelen. vaak een breekpunt in de wed strijd. Nu reed ik me zonder te hoe ven forceren probleemloos naar boven". Even leek het erop dat Van der Poel zich aan een uitputtende solo naar het ruim 30 kilometer verder op gelegen Luik zou wagen, maar dat idee had de kopman van de Kwantum-equipe niet. Van der Poel: „Nee, toen ik alleen vooruit zat, heb ik nooit vol gereden". Dat deed hij later, toen hij was inge haald door Criquielion, Argentin en Pedersen, ook niet. „Ik voelde me wel goed, maar niet super en daarom ben ik gewoon meegere den, zonder iets extra's te doen". In de ogen van Raas deed Van der Poel trouwens nog wel een paar trappen te veel. De ploegleider maakte zijn pupil dat ook duide lijk, toen deze hem had gewenkt even met de auto langszij te ko men. Raas: „Hij vroeg me hoeveel voorsprong ze hadden. Ik heb hem toen ook gezegd dat hij niet te veel meer op kop moest komen om enig succes te hebben in de sprint. Nee, ook niet toen Rooks en Sergeant eraan kwamen. Die twee konden er eventueel nog wel bij, want het zijn toch niet de rapsten". Rust Opmerkelijk was de rust die Van der Poel uitstraalde in het zicht van de haven. Waar hij zich een week geleden in Parijs-Roubaix de kop gek liet maken door demarra ges van Rudie Dhaenens en Ferdi Vandenhaute (waardoor Kelly ge lanceerd de sprint kon winnen) hield hij het hoofd nu koel toen Criquielion een wanhoopsoffensief ontketende. Van der Poel bleef keurig in het spoor van Argentin, de tweede snelle man van het kwartet vluchters. Dat bleek goed SASSENHEIM - DIOK heeft zijn tweede beker binnen een paar dagen gezien, te meer omdat Pedersen binnengehaald. Vorige week woensdag werd de nationale 15-mans beker- bereid bleek de kastanjes uit het finale gewonnen van het Amsterdamse AAC, gisteren werd in Sassen- vuur te slepen en het sprintersduo heim beslag gelegd op de 7-mans districtbeker. Voor het van het veld weer bij Criquielion bracht. Tac- lopen in het competitieduel bij Castricum dreigt echter een straf voor de tisch mocht dan alles kloppen voor Leidenaars. Van der Poel, de winnende vlieger Aanvankelijk zag het er gisteren ook in Sassenheim voor DIOK niet zo ging voor hem niet op. Dat werd best uit. De eerste poule-wedstrijd werd uitgerekend tegen LSRG verlo- voorkomen door Argentin, die nog ren met 12-18. Via overwinningen op HRC 2, Te Werve en RRC kwamen over zoveel energie bleek te be- de Leidenaars echter toch in de finale tegen het als favoriet gestarte HRC schikken dat Van der Poel hem i ujt Den Haag. niet eens kon bedreigen. in de eindstrijd lieten de Leidenaars zien dat ze over de meeste conditie beschikten en, misschien belangrijker nog, de wil hadden om te zegevie- „Ik ben gewoon uit het wiel ge- ren. Direct na het eerste fluitsignaal werd HRC, dat de beker de afgelopen sprint", had Van der Poel geen en- vier jaar veroverde, onder druk gezet, en dat resulteerde in een try van kele moeite om zijn nederlaag te Marco van Teylingen (0-4). Mare Michielse converteerde en de ruststand maskeren achter een of ander ex- was 0-6. cuus. „Ik zat goed in de laatste me- Ook in de tweede helft had DIOK het beste van het spel. HRC had ters, maar kwam gewoon een weliswaar veelvuldig balbezit, maar DIOK wist door keihard te tackelen beetje te kort". En Raas? „Adrie de tegenstander onder druk te houden. Mare Michielse zorgde voor 0-10 heeft het gedaan zoals hij het had zorgde en benutte ook nog even de conversie (0-12). Pas in het laatste fluitsignaal van de goed leidende referee Williams scoorde HRC nog, waardoor de eindstand 6-12 werd. De organiserende vereniging The Bassets en ook LSRG stelden teleur Beide ploegen kwamen niet door de voorronde heen. het bestaande record in zijn leef tijdsgroep. Tijdens een trainingskamp van de nationale ploeg enkele jaren ge leden in Italië, zei de Italiaanse bondscoach, de Zweed Tor Nils- sen: naar aanleiding van de resulta ten van Göbels fysiologische tests "Als die gaat wielrennen dan zet ik al mijn geld op hem". De roei-expert doelde daarmee op de uitzonderlijke duurcapacitei- ten van de Amsterdammer. Die stayerscapaciteiten bleken ook gis teren tijdens de skifhead weer overduidelijk. Nog nooit won een skiffeur met zo'n groot verschil de strijd om de T-beker. Als winnaar van vorig jaar op kop gestart, sloeg Göbel direct een gat met de achter hem gestarte Ro nald Florijn. Achter de Leidenaar kwamen Rienks en Peeters al snel opzetten. Florijn hield zich aan de afspraak de acht kilometer lange race rustig op te bouwen. Kort na de Grote Bocht was Rienks op drie lengten genaderd, voordat Florijn, technisch goed roeiend, weer terrein terug won Göbel had toen al een onoverbrug bare opgebouwd en ondervond nog slechts hinder van een in de baan varende plezierboot. Rienks viel verder terug en gaf ter hoogte van de Omval op. Op het laatste rechte stuk naar het clubgebouw van de Hoop. hield Peeters drie seconden over op Florijn, terwijl de als achtste ge starte Henk Jan Zwolle met tien seconden winst op de Leythe- roeier naar een tweede plaats in het klassement voer. Ronald Florijn, die dit jaar zijn kansen ziet in het boordroeien, werd vierde en was daarmee niet ontevreden. Steven van Gronin gen, Florijns partner in de stuur- manloze twee kwam, mede door gebrek aan roeikilometers, dit jaar niet verder dan een eenentwintig ste plaats Bij de lichte roeiers toonde Joost Bronswijk van Njord oorspronke lijk boordroeier, het skifvak snel te leren. Met een zesde plaats in het klassement was hij de beste begin neling. Bij de vrouwen ontspon zich een hevige strijd tussen Jos Compaan en Harriet van Ettekoven. De Leid- se skiffeuse stuurde beduidend be ter dan haar Amsterdamse collega De Nereusroeister maakte dat goed door iets harder te roeien en bleek uiteindelijk iets meer dan twee seconden sneller te zijn ge weest. In dit veld werd Liesbeth van der Veld (Die Leythe) ondanks matig sturen opvallend achtste. Vlak daarachter eindigde Njor- droeister Piëta van Rhijn als snel ste overgangsklasseskiffeuse. Misschien wel de meest opval lende Leidse prestatie kwam van de jonge Leythe-sculler Martijn Blansjaar. Van kop af won hij de skif bij de jongste junioren 15-16 jaar Sterk roeiend en perfect stu rend, verbrijzelde hij het baanre cord met meer dan een minuut Zijn tijd bleek bovendien niet al leen sneller dan het baanrecord van de oudere junioren (17-18 jaar), maar was ook sneller dan die van de winnaar van die klasse Daarin werd Jaap Knjtenburg der de en Kyrill Otten vijfde. JAN KLERKS. Winst en verlies basketbalteam KOPENHAGEN (ANP) - Het Ne- derlands basketbalteam, dat zich voorbereidt op het Europees kam pioenschap voor B-landen volgen de maand in Antwerpen, heeft winst en verlies gelden in de oefen wedstrijden tegen Denemarken. In Kopenhagen werd het 101-85 voor Oranje, na een ruststand van 51-35. Alle tien spelers van de na tionale selectie kwamen binnen de lijnen. De jeugdige Leiden-speler Daan van Egmond maakte zijn de buut. Opvallend was ook de terug keer van zijn clubgenoot Toon van Helfteren, die daarmee een periode van ruzie rond zijn uitverkiezing afsloot. Ebeltjes (Greyhounds) was met zestien punten de productief ste speler. De ploeg bleek gisteren te ver moeid om ook de tweede wedstrijd tegen Denemarken winnend af te sluiten: 90-79. Een twee uur duren de krachttraining in de ochtendu ren had teveel gevergd van de con ditie van Oranje, dat de eerste helft (54-44) met een voorsprong afsloot Daarna echter zakte de ploeg in el kaar. Topscorer was De Vries met 22 punten. Alleen Nemes en Vriesekoop bleken echte tafeltennis-workaho- lics te zijn. Die eigenschap bleek voor beiden voldoende om winna res in de voorronden te worden. Nemes verloor één keer, van de Hongaarse Olah. Door die misstap kwam Mirjam Kloppenburg nog heel dicht bij de poulezege. De 20- jarige Lichtenvoord se profiteerde optimaal van het gebrek aan inte resse bij de overige speelsters en behaalde drie overwinningen. Vooral die op Europees kam pioene Batorfi deed haar goed. De 17-jarige Hongaarse had evenwel een excuus. Ze keerde geblesseerd terug uit Praag en speelde in Breda met pijnstillers. Een spierverrek- king in de rechterschouder belem merde haar voluit te spelen en het resultaat was navenant: vier neder lagen. Batorfi had overigens Kloppen burg in de eindstrijd kunnen bren gen indien zij haar slotduel tegen Nemes gewonnen had. Maar tot die vriendendienst bleek zij niet in staat, waardoor Kloppenburg ach ter Nemes als tweede in groep A eindigde en in de eindstand ver deeld derde werd, wat haar een bo nus van 3.500 gulden opleverde. In de andere groep begon Vriese koop met een nederlaag tegen de Bulgaarse Guergueltcheva. Daarna speelde zij zo solide als de Neder landse bank. Ze versloeg achter eenvolgens Urban, Batinic en Hra- chova. Door die ontwikkelingen eindigde zij gelijk met Urban maar op grond van het onderlinge resul taat ging Vriesekoop over naar de finale. Daardoor kreeg de eindstrijd gis teren dezelfde bezetting als vorig jaar. Andermaal bleek Nemes te sterk voor Vriesekoop. De twee speelden hun achtste onderlinge duel en Nemes won voor de zesde keer. In recordtempo. Binnen tien minuten droop de teleurstellend kleine aanhang (250 toeschouwers) af. Na 21-16, 21-14 liet Nemes de cheque van 10.000 gulden op haar naam uitschrijven. Vriesekoop toucheerde de helft. ADVERTENTIE !86 moeten doen. Was hij achter Cri quielion aangesprongen, zou hij ook geklopt zijn geweest. Nu heeft hij Argentin nog wat extra laten werken, hoewel dat dus niets heeft uitgemaakt". Nee, Raas was dik te vreden, ook al omdat hij 'oude rot' Joop Zoetemelk ook weer met de besten mee zag fietsen. Boos Wachtend op de dopingcontrole maakte Argentin (25) zich boos op de Italiaanse wieleijournalisten, die alleen maar oog hebben voor Moser en Saronni. „Bontempi en ik hébben getoond dat wij in harde klassiekers kunnen winnen, maar dat telt blijkbaar alleen in het bui tenland". Tussen Luik en Bastena ken zette Argentin de zorgen van zich af die hem de afgelopen we ken vanwege een aandoening van de luchtwegen hadden gekweld. Die tastten zijn conditie zó aan, dat zelfs binnen de gelederen van zijn eigen ploeg aan hem werd getwij feld als prolongatie van zijn ifege van vorig jaar ter sprake kwam. Fe- Staartje Het van het veld lopen vrijdag bij Castricum krijgt voor DIOK onge twijfeld nog een staartje, of. zoals dat in rugbykringen wordt genoemd, de zaak zal wel uitlopen op een ATC-kwestie. Deze Arbitrage Tucht Comis sie van de Bond moet beslissen of de Leidse rugbyclub al dan niet twee punten in mindering krijgt. Die kans is groot omdat scheidsrechter Knoop op het wedstrijdformu lier heeft aangetekend een zogenaamde 'no-side' beslissing te hebben genomen. Dat wil zeggen dat één van de partijen zonder opgaaf van rede nen niet op het veld aanwezig was. In dit geval dus DIOK. Overigens verschilden aanvoerder Dick Altink en de Amsterdamse ar biter diepgaand van mening inzake het gebeuren. Door opstoppingen arriveerde DIOK een uur te laat in Castricum waardoor het duel pas om 20.10 uur kon aanvangen. Omdat Castricum over een slechte lichtinstalla tie beschikt tekende Altink vooraf al protest aan tegen het doorgaan van de wedstrijd. De Leidse aanvoerder verzocht Knoop de partij af te breken wanneer het te donker zou worden. Dat wilde de referee best doen. Alleen, toen Altink hem na twintig minuten in de tweede helft (bij de stand 28-12) aan die afspraak herinner de bleek Knoop een andere mening toegedaan. De Amsterdammer vond dat er doorgespeeld kon worden. "Hij beschikte", zo oordeelde de gebles seerd toekijkende Eric Jan Berendsen over de brildragende Knoop na afloop, "blijkbaar over infra-rood lenzen. Wij zagen in elk geval niks meer. Al blijft het natuurlijk dom om als eerste van het veld te stappen." Aanvang; 19.30 uur. Parkoers: 7 kilometer langs de Leidse Singels Inschrijfgeld: 5,- in de voorverkoop 4,- Opbrengst bestemd voor de gehandicapten sportvereniging Voorverkoop: Witte Singel - Leiden VVV Leiden VVV Katwijk

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21