Sü T Leython houdt degradatie af Titel voor Noordwijk Positie LMHC weer slechter Saturnus op scherp tegen EHC Leiderdorp geeft beker uit handen Dramatisch slot finale MSV 'stapt' naar winst bij Friezen Marcel Huybens kiest voor Utah MAANDAG 21 APRIL LEIDEN - In de voorlaatste kom petitieronde van de volleyballers wisten de mannen van Leython zich te vrijwaren van direkte de gradatie. Door de 2-3 winst op RI- VA en de 2-3 tegen Starlift, werden ze onbereikbaar voor Brother/Sa- turnus. Wel zullen er promotie/de gradatiewedstrijden gespeeld moe ten worden. NOVO klopte het ge degradeerde Delta met 3-1 en Ge- mini kon de inspiratie niet opbren gen om Expalvo 2 flink aan te pak ken (3-1 verlies). Bij de vrouwen was er 3-0 winst voor Gemini op het 2 plaatsen la ger staande Zevenhuizen. NOVO pakte erg belangrijke punten in en tegen Volendam (2-3) Leython was te sterk voor Rabobank/Krimpen (3-0). De Leython (mannen) kwamen tweemaal in het veld. Eerst werden de vierde en vijfde set uitgespeeld bij Riva, vanaf de stand 7-5. In sets stond het op dat moment 2-1 voor Riva. Met John Groen en Robert Maassen in de opstelling werd een degelijke winst geboekt door de aanvallend alles scorende Robert Maassen. Riva scoorde in die 4e set nog slechts één punt. In de vijfde set was Leython duidelijk beter. Riva kreeg de pass niet zuiver meer aan het net en Leython wik kelde geconcentreerd naar 8-15 winst af (2-3). Tegen Starlift had Leython veel moeite met de harde "floater"-op- slag. Veel passes belanden daar door hard op óf over de netrand en Starlift kon de eerste set met 8-15 afsluiten. De tweede set verliep spectaculair. Aanvankelijk hetzelf de beeld met een Voorburg dat uit liep naar 1-10. De rentree van de lange Rob v/d Bosch als buitenaan valler pepte het hele team op en via 5-13 werd het 14-14. Leython maakte vervolgens uit naar 16-14. De Voorburgers wonnen de derde set (9-15). De 4e set ging gelijk op, Leython boog een 3-6 achterstand om in 8-6 en bouwde langzaam uit naar 15-10 (2-2). In de vijfde set (ei genlijk niet meer van belang door de inmiddels bekend geworden de gradatie van Martinus) had Starlift weer het betere van het spel (8-15, 2-3). Bij Leython speelde John Mo lenaar een goede wedstrijd. Het reeds gedegradeerde Delta bleek een taaiere tegenstander dan NOVO had gedacht, waardoor zich toch een aardig duel ontwikkelde. Vooral Wilfred van Duuren was voor de Zwijndrechtse ploeg een onoverkomelijke hindernis. Alhoe wel Delta steeds goed wist bij te blijven, waren enige tempo verho gingen gelijkmatig over de drie sets verdeeld. Voldoende om de volle buit binnen te halen (15-13, 15-11,17-15). Geminini miste in de uitwed strijd tegen Expalvo 2 twee man en had zijn ploeg gekompleteerd met 3 spelers uit het tweede team. Dit, plus het feit dat een speler nog half ziek was en er één net van vakantie terug, waren nu niet zaken waar mee voldoende concentratie opge bouwd kon worden. Het werd dan ook een slappe partij waarbij Wil- bert Kokshoorn (spelverdeler) aan vallend een hoofdrol had. Expalvo scoorde veel via een niet effektief blok en won met 15-12,15-6,11-15 en 15-7. In de promotieklas is voor NO VO 2 het doek gevallen, na de kansloze 1-3 nederlaag tegen Ska- nia 2. Vooral verdedigend kwam de thuisploeg te kort waardoor aan het eigen aanvalsspel nauwelijks toegekomen werd. Na de eerste sets reglmatig verloren te hebben (11-15. 4-15) nam NOVO een 8-1 voorsprong die door Skania 2 in 8- 13 stand omgebogen werd. NOVO vocht terug en pakte na 11-14 toch nog de setwinst (17-15). Daarmee was echter al hun kruit verschoten en was Skania weer oppermachtig (8-15). Donar behaalde met 6 man een even simpele als gemakkelijke overwinning (3-0) op DOS 2. DOS begon wel goed met een 2-8 voor sprong naar de betere serve van Donar veroorzaakte te veel moei lijkheden (15-10). Ook in de 2e set kwam DOS 2 even voor maar Do nar kon wederom ruim afstand ne men (15-6). In de derde set waren de zaken omgedraaid. Nu kwam Donar voor maar nu nam DOS over en Donar kon slechts met de grootste moeite op routine de winst veilig stellen (16-14). Bij de vrouwen was Zevenhui zen volkomen gelijkwaardig aan Gemini. Hun goede blok bezorgde Gemini veel overlast en pas in de slotfase kon Gemini doordrukken (15-13). De volgende set verliep identiek. Iets meer overwicht in vooral aanvallend opzicht bezorg den Gemini de zege (16-14). De 'spirit' van Zevenhuizen was nu ge broken en ondanks dat Gemini nog op moest passen, werd het 15- 11 en 3-0. De vrouwen van Leython speel den tegen Krimpen in een andere opstelling dan normaal het geval is, namelijk met Gitta Paans en Arine van Vliet uit het tweede team. Geprikkeld door de aanwe zigheid van de nieuwe trainer op de bank startte Leython goed. Aan vallend werd er prima gespeeld en moeiteloos werd het 15-11. In de tweede en derde set werd veelvul dig overgeschakeld op het 1-5 sys teem met Gitta Paans. Zij verdien de de aanvallers goed en eenvou dig werd het 15-11. Bij Leython Blonker verder Arine van Vliet en Tine de Bloois uit. Met een knappe 2-3 in en tegen Volendam heeft NOVO zo goed als zeker haar derde divisieplaats be houden. Met een zeer aanvallende opslag werd Volendam onder zwa re druk gezet terwijl ook de eigen aanval via Ingrid Smit Miijam Borsje volop scoorde. Na 5-15 ont wikkelde zich tot 6-6 een gelijkop- gaande strijd, waarna NOVO op nieuw keihard toesloeg: 7-15. con centratieverlies kostte de 3de set (15-7), maar in de vierde was NO VO op 13-12 weer helemaal terug. Ongelukkig was het verlies: 15-12. In de vijfde periode bleef Volen dam tot 11-12 strijd leveren. Toen stootte NOVO door:l 11-15 en 2-3. In de promotieklas had Gemini eerder dit seizoen verloren van de huidige nummer twee DVC en daarom was men verbaasd zo nig tegenstand te krijgen, want in een matte vertoning won Gemini 2 met 3-1. Zolang DVC haar gevaar lijke opslag kon doen gelden werd er ook wel gescoord, maar zodra Gemiyi 2 de pass goed bracht, ren een goede set-up en midden- aanval voldoende om te scoren. Behoudens de tweede set, die naar DVC ging (9-15), won Gemini 2 via 15-11,15-12 en 15-9. WW kon zijn draai niet vinden bij Velo en verloor met 3-1. Debet aan het slechtere spel waren de sportieve houding van de tegen standers die het spel van WW in negatief opzicht beïnvloedde. Velo had geen echte aanval maar wist wel alles terug te brengen WW ging eigenlijk ten onder aan d gen fouten. Velo won met 15-11, 15-1, 7-15 en 15-8. GER RENES ALPHEN AAN DEN RIJN - De winnaar was tevens de grote verlie zer. Leiderdorp won zaterdag avond de tweede finalewedstrijd in de strijd om de nationale basket balbeker, maar de marge was net te klein om BVO Alphen het klei nood te onthouden (64-69). Een week eerder had de Alphense ploeg met een 66-72 zege in Leider dorp de basis gelegd voor de ver overing van de Cup, die in de 'uit verkochte' Rijnstreekhal luid werd bejubeld. Voor BVO was het de verdiende beloning voor een uit stekend seizoen. Voor Leiderdorp was er slechts teleurstelling, ondanks de goede prestatie. De roodhemden moch ten na afloop slechts de hand in ei gen boezem steken want net als een week eerder werd een flinke voorsprong uit handen gegeven. BVO toonde zich daarbij ander maal een ware 'cupfighter', een ploeg met een enorme veerkracht en werklust, die uit schijnbaar ge slagen positie weet terug te komen. Vier minuten voor tijd gaf nie mand in de Rijnstreekhal nog een cent voor de kansen van BVO. Lei derdorp, dat de hele wedstrijd sou- verein had geregeerd, leidde met 56-69 en had aan dat verschil meer dan voldoende om de beker in de prijzenkast te mogen zetten. Marcel Huybens bleek voor het eerst dit seizoen een dominerende factor. De jeugdige Leiderdorper hield tegenstrever Jeroen van Leeuwen goed uit de wedstrijd, al sprokkelde de soepele Alphenaar toch nog 16 punten bijelkaar. Be langrijker echter was de eigen in breng van de jeugdinternational. Huybens werd nog altijd niet vol doende gebruikt, maar zijn 22 pun ten en bijna gelijke aantal re bounds (20) geven aan dat er bij BVO niemand de toekomstige bas ketballer van Utah kon afstoppen. Huybens verzuimde echter om zelf de kroon op het seizoen te zetten. Vanaf de vrije worplijn ging de bal bij drie pogingen evenzovele ma- LEEUWARDEN - MSV heeft met veel kunst en vliegwerk het dub- belweekeinde in Leeuwarden tot een goed einde gebracht. De vrou- wenploeg van Titus Flapper won tweemaal met de hakken over de sloot van degradant Sporty. Vrij dagavond werd het 66-67 voor de Noordwijkse basketbalsters en na een nacht en dag stappen in de Friese hoofdstad had MSV toch nog adem genoeg over om ook de tweede ontmoeting winnend af te sluiten: 58-59. In beide duels gaf de routine van MSV de doorslag, al had Sporty meer verdiend dan de zure druiven. Lisse speelde in Utrecht een knappe wedstrijd tegen titelkandi date Midland. Het gemis van top- scoorster Lida van der Voort en Marike Strobbe woog in de slotfa se, toen Midland haar tegenstander een zone voorschotelde, toch te zwaar. Van 50-48 werd het uitein delijk 66-57 voor Midland. Mary van Nobelen scoorde 18 punten voor Lisse, dat zich als enige van de drie debutanten weet te hand haven in de promotiedivisie. Coach Frans Broekhof verlaat de ploeg aan het einde van het sei zoen. Pas na een gesprek met de spelersgroep van Blitz beslist hij over een eventuele overstap naar Voorschoten. Grasshoppers moet nodig wak ker geschud worden. De Katwijkse vrouwen zijn slapende kampioen geworden van de eerste divisie en moeten begin mei play-off wed strijden spelen voor een plaats in de promotiedivisie. De juiste vorm was er zaterdag tegen Black Eagles alleen aanvallend, in de verdedi ging schortte het nodige: 94-72. An- ja Aandewiel scoorde 31 punten. De mannen van Grasshoppers sloten hun debuut in de rayon eer ste klasse af met een 84-79 neder laag tegen BOB. len mis, waardoor de inhaalrace van BVO inhoud kreeg. Nu werd niet Marcel Huybens de matchwinnaar, maar Jozef van Leeuwen. De oudste van de drie voor BVO uitkomende broers en aanvoerder van de ploeg bleef bij na veertig minuten lang op de ach tergrond, om op het meest kritieke moment keihard toe te slaan. Twee intercepties en scores brachten BVO uit de geslagen positie terug in de wedstrijd. Toen na Huybens ook Joop Brakenhoff en Marcel Sommeling hun vrije worpen mis ten kon Steve Deul het vonnis vel len en de beker binnenhalen: 64-69. De boeiende wedstrijd kreeg daarmee een even dramatisch als sensationeel slot. Jozef van Leeu wen had een week eerder, na de verrassende winst in Leiderdorp, al gewaarschuwd voor te veel opti misme. Leiderdorp hield zich vast aan de wetenschap dat het als eni ge ploeg dit seizoen BVO in eigen huis had weten te verslaan en re kende erop dat huzarenstukje te herhalen. Tot de laatste minuut leek die missie te slagen. Vanaf het beginsignaal namen de bezoekers de leiding en al na zeven minuten spelen stond er een voor Leider dorp 'veilige' marge op het score bord: 8-18 en even later 13-25. BVO weigerde zich echter by de supre matie van Leiderdorp neer te leg gen. Elbert Mol (14 punten) opende de aanval op de Leiderdorpse voor sprong, die bij rust nog maar drie punten bedroeg: 37-40. Leiderdorp-coach Peter Pauli- des stond wellicht voor de zwaar ste opgave uit zijn nog prille loop baan. Daar waar voor collega Pon- sioen de bekerfinale de bekroning was van jaren werken, moest Pau- lides door de afwezigheid van Hans van Rooijen (familie-omstan digheden) een onvoorbereid en vervroegd debuut maken by de ploeg die hy volgend seizoen in een geheel andere samenstelling gaat leiden. Paulides doorstond de test met vlag en wimpel. Henk Jan Piket bloeide op en Paulides gaf een eer ste aanzet tot het betere gebruik van de lange mannen. Voor Joop Brakenhoff vond Paulides de juis te woorden om de laconieke center tot acties te prikkelen. Brakenhoff nam na rust de rol van Erik Huy bens (14 punten, 6 rebounds) over en hield zijn team tot de fatale slot minuten op de been. BVO kon de Leiderdorpse 'luchtmacht', die het moest stellen zonder 'soldaat' Rys- bergen, niet afstoppen <41-49, 49- 59, 55-65), maar pressie op de guards bleek het juiste (wanhoops) wapen. Opeens konden Ton Pauli des en Sommeling de bal niet meer kwijt, werd Marcel Huybens verge ten en kon Jozef van Leeuwen de kansen keren. De uitstekend leidende eredivi sie-arbiters Woudstra en Van den Berg zagen daarbij wat fouten door de vingers en BVO zat op rozen. De zege ging naar Leiderdorp, de winst was voor de Alphenaren. HANS JACOBS HDM en Amsterdam te sterk Noordwijkspeler Bing Voorham (voorgrond) i Noordwijkse Hockey Club zegevierde met 4-0 ovt in de derde klasse A. attent op de rebound en zal tweemaal met succes toeslaan. De r Nieuwkoop en werd daardoor in een vroeg stadium kampioen (foto Lock Zuyderduin) LEIDEN - Een zwak hockeyweek- einde voor LMHC heeft de positie van de Oegstgeester club aan de staart van de hoofdklasselijst ver slechterd. Zaterdag verloor de met een gebrek aan wedstrijdritme kampende ploeg:Baarschers met 5-1 van HDM. Gistermiddag had LMHC eveneens weinig in de melk te brokkelen in zijn inhaalduel te gen en in Amsterdam: 4-0. In Den Haag ondervond aan voerder Boudewijn van Eijck al na twee minuten de hardheid van de opponent in de persoon van Eddy Nypels en moest het veld groggy verlaten. De openingstreffer kwam na acht minuten hoopgevend op naam van LMHC van de stick van Patrick Citroen. Voor de pauze echter scoorde HDM'er Martin Middeldorp de gelijkmaker, waar na HDM keihard doorging en LMHC inzakte. Vooral na de van Ruime overwinning op Nieuwkoop voldoende LEIDEN - De Noordwykse hockeyers behaal den gistermiddag op eigen veld het al lang ver wachte kampioenschap. De titel in de derde klasse A werd veroverd door Nieuwkoop te verslaan (4-0) en houdt voor de kustbewoners promotie in naar de tweede klasse. Het vrou wenteam van Noórdwijk staat er, wat betreft handhaving in de eerste klasse, weer een stuk beter voor na de 1-0 zege op Tilburg. Evergreen - Roomburg 2-0. In de gelijkopgaande wedstrijd trok de thuisploeg na de pauze aan het langste eind door na vijf minuten de in de modder liggende Ronald Cijs met een reboundtreffer te passe ren. Cijs moest na vele reddingen nog een keer .buigen: 2-0. De Leidenaars hadden, op Lucas van Schaik na, weinig kansen om iets aan de score te doen, want de strafcorner liep ook niet. Cartouche - Alecto 3-1. De Leiderdorpse hockeyers blijven ook na gisteren nog in de gevarenzone. Met nog drie duels voor de boeg moet Alecto inlopen op het een punt hoger staande Te Werve om zich te handhaven in de tweede klasse. Cartouche nam in het eerste deel met twee treffers al af stand. Het zeer aanvallende Alecto kreeg pas loon naar werken nadat het al 3-0 was. Michiel Kruidenier schoof de voorzet vijf minuten voor tijd naar 3-1. Noordwijk - Nieuwkoop 4-0. Nervositeit heerste by Noordwijk dat aan gelijkspel genoeg had voor de derde-klasseti- tel. Na een kwartier in de tweede helft door brak Bing Voorham de ban door tweemaal raak te schieten uit strafcornerrebounds. Tien minuten daarna rondde Ralph Wisbrun een vrije slag af naar 3-0. Erik Verdoorn gooide er nog een schepje bovenop, hij bekroonde zijn rush met 4-0. Maarten Hillebrand nam een kwartier voor het einde afscheid van het eerste elftal en werd geëerd met een bloemenkrans. Terriers - Hisalis 2-0. Hisalis is na een nieuwe nederlaag in de pro blemen gekomen in de derde klasse C en neemt de onderste plaats in. Na twintig minu ten stond de Lissese ploeg met 2-0 achter. Het veldoverwicht van het voor de laatste stro halm vechtende Hisalis mocht niet baten. Vrouwen Leiden - Spirit 0-1. De LMHC-hockeysters ontmoetten een ui terst fel Spirit dat de dreigende degradatie uit de eerste klasse wilde afwentelen. De eerste helft ging gelijk op met weinig kansen. Leiden had zo'n twintig minuten lang een overwicht in het tweede part. De enige treffer werd ech ter vijf minuten voor tijd door Spirit uit een strafcorner gescoord. Noordwijk - Tilburg 1-0. De gasten kregen tal van strafcornerkansen. Een geluk voor Noordwijk dat sluitpost Sop hie Kingmans uitstekend op dreef was. Tien minuten voor de doelwisseling sprintte Rena- te van der Bent mee met de uitbrekende Jac queline de Groot die van de achterlijn voors loeg naar de succesvol duikende Van der Bent: 1-0. Tilburg drong nog hevig aan, maar kon geen bres slaan in de hechte Noordwykse defensie. Kieviten - Ring Pass 0-0. Kieviten behaalde met zyn gelijkspel een verdienstelijk resultaat tegen koploper Ring Pass dat de hete adem van Breda in de nek van Saturnus won nen met 18-11 van EHC, dat daar mee nog dik tevreden kon zijn. In de eerste helft sneden de Leide naars met enkele messcherpe com binaties door de defensie heen. Bij na iedere poging was succesvol, zo dat Saturnus al met 11-5 ging rus als de vrouwen ten. Iy de tweede helft verspilden de rood-witten meer kansen, maar hun verdediging zat daarentegen potdicht. EHC scoorde slechts uit LEIDEN - De mannen van Merca- sol Saturnus hebben zich tegen EHC hersteld van de magere resul taten van de laatste weken. EHC kwam met 18-11 genadig weg. Te gen het andere Saturnus, uit Rid derkerk, behield Rijnstreek de ti- telkansen door met 9-10 té winnen. Zowel de van HW wonnen. De mannen men met 14-7 revanache op Kwiek Sport, terwijl de vrouwen HEC met 10-5 de baas bleven. MMO was de 4 strafworpen, die binnen 10 mi nuten wegens cirkelverdedigen kei afstandschot. Evenals in Lei den speelde by Saturnus Ridder kerk-Rijnstreek de regen een gro te rol. De door enkele blessures ge handicapte Alphenaren stonden na 30 minuten op 6-6, na 50 minuten op 9-10. Dat was beslissend. De bal was te èlad, het veld onbespeel baar, er werd niet meer gescoord Saturnus kwam alleen nog tot en kele wanhoopsschoten. LEIDERDORP - Marcel Huybens intend'. Daarin verplicht Huybens heeft de hem door de Universiteit zich om verder geen contacten van Utah aangeboden beurs aan- meer te hebben met andere (Ame- vaard. De 18-jarige Leiderdorpse rikaanse) universiteiten (lees: bas- basketballer heeft na besprekin- ketbalploegen) en zich in het na- gen met coach Lynn Archibald, die jaar te melden op de campus in daarvoor speciaal naar Nederland Salt Lake City. Huybens moet ove- was gereisd, de knoop doorgehakt rigens nog wel eerst slagen voor en zyn handtekening gezet onder zijn HAVO-eindexamen. loos. Een 3-1 voorsprong werd moeiteloos uitgebouwd naar 7-4 bij rust en 12-7 na 3 kwartier. Op dat moment maakte keeper Wou ter Zoutenbier zijn rentree. Hy stopte een strafworp en hield ver en een Nederlander (Hagenaar der zijn doel schoon: 14-7. De Paul van Maren) in zijn ploeg, die vrouwen van HW behielden alle i september een aantal wedstrij- kansen in de tweede divisie B door voelt. De Delftse ploeg was vooral in de twee de helft sterker en verdiende veel strafcorner die echter niets opleverde. Kieviten-speelster Dorine Wentrup miste vlak voor tijd een pracht kans na een blunder van de Delftse kee per. Roomburg - Groen Geel 0-1. De Leidse hockeysters wisten kampioens kandidate Groen Geel tot zeven minuten na rust van scoren af te houden. Groen Geel gaf de uit een veldsituatie ontstane voorsprong van 0-1 niet meer uit handen tegen Roomburg dat nog enkele mogelijkheden had uit straf hoekslagen. Nieuwkoop - Forescate 2-1. De-thuisploeg hanteerde de lange klap beter op het modderige veld dan de Voorschotense opponente die met kunstgras is opgegroeid. De aanvang was hoopgevend voor Forescate dat de eerste aanval verzilverde. Nicole Voor huis bereidde de 0-1 voor die met een tikje van Barbara Terhal werd afgemaakt. Uit strafcor- nersituaties kwam Nieuwkoop met twee tref fers langs Forescate, dat het veldoverwicht niet uitbuitte. Cartouche - Alecto 0-0. Alecto kon op het Voorburgse modderveld zijn surplus aan techniek nauwelijks aanwen den op het Voorschotense modderveld. Car touche verdedigde met man en macht, wat ten koste ging van negen strafcorners. Alecto wist evenwel geen raad met deze buitenkansjes. Marjolein van Alderwerelt had voorts pech met haar schoten over de lat en net buiten de cirkel. De Leiderdorpse ploeg leverde door dit resultaat een punt in op het wel winnende en achtervolgende Groen Geel en Qui Vive. richting veranderde strafcorner (2- 1) van Jaap Kooreman verkreeg HDM het overwicht en drukte dat uit in treffers van Westerink en Ny pels (2) naar 5-1. Een dag later moest Leiden het initiatief, vooral in het eerste deel, weer aan de tegenstander laten. Amsterdam had vierentwintig uur daarvoor verloren van SCHC met 2-1, waardoor de hoofdstedelingen een tikkeltje uit de race voor het landskampioenschap raakten. De spelers van trainer Hans Jorritsma kregen na een kwartier de opsteker van 1-0 door een treffer van Theo Hillen, waarna Remco Vogelen zang uitbouwde naar 2-0 via een so lo in de twintigste minuut. De sterke strafcornërschutter Patrick Faber pushte Amsterdam verder naar 3-0 via de handschoen van Tom van der Meer. LMHC bleef moeite houden met het vin den van elkaar om zodoende een passend antwoord te vinden. Baar- schers zette in het tweede deel ver se krachten in (Hein-Jan Brum- melhuis voor Martyn de Kempe naar en Job Kummer voor Citroen) waardoor LMHC door grotere fel heid beter in de wedstyd kwam. Het bleek allemaal te laat om de achterstand goed te maken. Faber benutte nog een strafcorner en liet 4-0 aantekenen. Aanstaande zon dag treedt Leiden op eigen terrein aan tegen Klein Zwitserland om zijn rol van reuzendoder proberen i zogenaamde 'national letter of Archibald heeft al een Joegoslaaf college. den in Europa zal spelen. Coach Archibald probeert de komende weken ook Erik Huybens onder dak te brengen. Erik Huybens (20) zou moeten gaan spelen voor Eas tern Utah, een zogenaamd 'junior' HEC met 10-5 van het natte veld te dweilen. De Voorschotensen speel den een snelle wedstrijd. Aimee Visser toonde zich zo goed als on- passeerbaar. By De Hollandiaan- MMO vielen weinig "normale" doelpunten. Beide partijen scoor den er drie. Omdat de Vlaardings- en over de snellere ploeg beschik ten scoorden zij daarnaast vy f maal uit de break-out en benutte het bo vendien vier strafworpgn. Via 7-2 werd het 12-4. De afdelingsploeg HVS blyft het op het veld verrassend goed doen. Daar waar het in de zaal uit de eer ste klasse degradeerde, blijven er op het veld nog altijd kampioens kansen. Ditmaal was HEC met 9- 12 (rust 4-7) het slachtoffer van de Stompwijkse dadendrang. Fore- holte was volledig in de ban van de kampioenswedstrijd van het eerste zaalteam. De beide veldploegen gingen dan ook ten onder. DSO versloeg met 11-12 het herenteam, die dames dolven met 12-6 he on derspit tegen Verburch. Bovenaan de eerste afdelingsklasse vrouwen verandert er niets. Olympia had geen kind aan EDH. Het won met 1-10. Saturnus brak met goed wis selend aanvalsspel de weerstand van AHC: 13-6. Uitslagen. Dames: Wings-Nor- tha 13-15, MSV-Hercules 2 4-6, Olympia-Rijnsoever 10-19; Heren: AHC-Rijnsoever 13-11, MSV- HEC 2 14-9. Geertsma Leids schaakkampioen LEIDEN - Folkert Geertsma, de trotse koploper bij het ingaan van de laatste drie ronden, heeft zich in de strijd om de Leidse schaaktitel niet meer laten verrassen. De Oegstgeestenaar eiste zaterdag in de kantine van de Leidse MEAO het kampioenschap mqt een over tuigende score van 6V& uit 7 voor zich op. De op papier sterkste spe ler betoonde zich daarmee een te rechte winnaar. Toch geraakte Geertsma, op een moment dat hem weinig meer leek te kunnen gebeuren, nog even in de problemen. In het cruciale tref fen uit de vijfde ronde tegen Adriaan Clemens was dat nog niet het geval. Weliswaar kwam Cle mens beter uit de opening, maar dat zegt tegen een speler als Geertsma weinig. In zijn karakte ristieke stijl vocht de koploper te rug en wist hy zich flinke compen satie voor een verloren gegane pion te vewerven. Clemens geraak te de draad in de complexe stelling al vry snel kwijt en werd alsnog kansloos opgerold. In de zesde ronde liep voor Geertsma (die inmiddels een vol punt voorsprong had) op de zater dagmorgen tegen veteraan Geert Sluiter heel wat minder gesmeerd. Sluiter, die het toernooi van zijn le ven speelde, wist namelijk, in te genstelling tot Clemens, het ver worven openingsvoordeel wel vast te houden. Tijdens het uitvlugge- ren dwong hy zijn opponent zelfs tot opgave van zijn dame, waarna de Voorschotenaar nog slechts één probleem op weg naar de overwin ning restte: de bedenktijd. Een te kort daaraan werd Sluiter tenslotte fataal. In een verder hopeloze posi tie kon Geertsma de zege, door het vallen van de vlag van zyn oppo nent, alsnog opeisen. Met deze winst stelde de club kampioen van Katwijk prompt de titel veilig. By een voorsprong van IVfe punt op de naaste achtervol gers kon immers niemand hem meer inhalen. Ondanks het bezit van een pluspion nam Geertsma tijdens de slotronde dan ook tegen Simon Duindam met zijn enige re mise genoegen. Het leverde de 29- jarige LSG-er uit handen van Phili- dor-praeses Michiel Vergeer een vette hoofdprijs op en tevens het recht op deelname aan de voorron den van de nationale kampioen schappen, komend najaar in Eind hoven. De tweede plaats ging met 5V2 punt naar Clemens, die in een daarvoor beslissend duel Vergeer klopte. Zie voor de eindstand het score bord. RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 18