PORT Maak bij Opel kans op een reis naar het WK-Mexico. 'De kroon op het werk' 'Rotterdam' loopt weinig schade op Hughes naar Sparta Twee spelers UVS naar ziekenhuis Stan van Belkum: 'Naar AZC om kampioen te worden' Handbalsters Foreholte naar eredivisie Sa® □F=>El_e Jos Hermens haalt opgelucht adem MAANDAG 21 APRIL 1986 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN - Stan van Belkum heeft voor de meest opzienbarende 'transfer' in de waterpolowereld gezorgd. De Leidse waterpoloèr speelt met ingang van het komende seizoen voor AZC, de rivaal van zijn club De Zijl/LGB. De Leidse vereniging ziet zijn 'Witte Tornado' uiteraard met lede ogen vertrekken, "maar", verwoordt Corrie van der Meij namens het bestuur, "die jongen is vrij om te gaan, ook al betreuren wij zijn vertrek zeer. Aan de andere kant hebben we veertien jaar plezier gehad van Stan, dat mogen we natuurlijk niet vergeten. We gunnen hem het succes". "Ik ga naar AZC omdat ik graag een keer Nederlands kampioen wil worden", motiveert Stan van Belkum zijn besluit. "Ik heb in mijn carrière nog nooit een titel behaald. Dat ervaar ik als een gemis. Bij De Zijl hebben we er een tijdje tegenaan gehikt maar het is nog nooit gelukt". Zijn overstap naar Alphen hing al een tijdje in de lucht. Vorig was er al sprake van een Van Belkum-transfer naar AZC. "Ik loop er al lang mee in m'n hoofd. Kijk, het liefst had ik kampioen ge worden met De Zijl en had ik in Leiden gebleven. Maar de realiteit is nu eenmaal anders. Bij De Zijl zie ik helaas voor het komende seizoen geen mogelijkheden". AZC is met de 25-jarige Van Belkum in de gelederen kandidaat nummer één geworden voor de titel, temeer HZC/de Robben Ro nald Hermsen en Robert Bizot aan Het IJ is kwijtgeraakt. Naast Van Belkum komt Arnold Nonnekes de Alphense rijen verster ken. Voorts overweegt Wico de Vries van Het Ravijn een overstap naar Alphen. VOLENDAM (GPD) - Barry Hug- het Sparta-bestuur", aldus Hug hes keert zo goed als zeker terug hes, „en dus weer terug in de eredi- naar Sparta. Op enkele details na is visie. Er moeten nog een paar de huidige Volendamtrainer volle- plooien woorden gladgestreken, dig rond met het bestuur van de maar in principe zijn we akkoord". Rotterdammers. Naar verwachting Kort nadat bekend was geworden tekent de Britse oefenmeester in dat Hughes niet verder in zee wilde de loop van deze week een con- met Volendam werd de Brit, die in tract, dat hem voor een seizoen aan het verleden al drie seizoenen Sparta verbindt. werkzaam was op Spangen, al ge- „Ik ben voor 99 procent rond met polst. Abe be Mekonnen op de schouders van een landgenoot na zijn triomf in 2 internationale marathon van Rotterdam (foto anpi VOORHOUT - Lang was er op ge wacht en hevig zou het worden. Di rect na het behaalde kampioen schap door de handbalsters van Foreholte gaf 'heel' Voorhout ge volg aan de oproep van het bestuur om gratis te drinken. Tot vijf uur wel te verstaan, maar ook uren daarna stroomde de bierpomp in De Gaasbak. En in een even hoog tempo als er glazen pils over bar gingen, werden er superlatieven uitgewisseld. "Een schitterend succes", sprak speelster Nel Geerlings (42) na de beslissende 18-15 overwinning op DSVD en "een fantastisch hoogte punt", klonk het uit de mond van Elly Hoek en Hannie Boskamp, de twee andere routiniers in de ploeg. Die zich hadden ontrokken aan de uitbundige menigte. Enerzijds om dat er nog een lang officieel pro gramma (inclusief een rijtoer en een officiële ontvangst in het ge meentehuis) zou volgen, ander zijds om rustig te kunnen specule ren over de kansen van de ploeg in de eredivisie. In de hoogste klasse van het handbal kan Foreholte ook vol gend jaar rekenen op circelloop- ster Elly Hoek. Maar Hannie Bos kamp, bepaald niet de onbelang rijkste speelster, zette gistermid dag een vette punt achter haar lan ge loopbaan. "Mijn besluit staat vast", kondigde de aanvoerster haar vertrek aan. "We hebben de kroon op het werk gezet. Twee keer is het net niet gelukt. Nu ge lukkig wel. Dit is een mooi mo ment om te stoppen. Komt nog bij dat mijn knie geen honderd pro cent meer is". ADVERTENTIE Het WK-voetbal in Mexico staat voor de deur. Opel biedt u 'n ideale kans daarbij te zijn. Sterker nog, vijf kansen: 5 reizen voor 2 personen naar halve finale en finale. Wat u daarvoor moet doen, staat in het wedstrijdformulier, dat bij de Opel-dealer voor u klaar ligt Wie meedoet, krijgt trou wens sowieso een fraaie WK-kalenderposter. Wereldkampioenschap Voetbal Mexico 1986. BEREKEND OP DE TOEKOMST. Nel Geerlings neemt eveneens afscheid. Althans, zoals de zaken er op dit moment voor staan. "Het is mooi geweest zo. Ik heb er ook geen tijd meer voor. Alleen als het in de voorbereiding op het nieuwe seizoen niet goed blijkt te gaan, wil ik me nog beschikbaar stellen. Maar ik ga er van uit dat ze het ook zonder mij kunnen". Wim Geerlings hoopt geen be roep meer op zijn 42-jarige vrouw te hoeven doen, want dat betekent automatisch dat het goed gaat met Foreholte. Of het team zich zonder de inbreng van Boskamp en Geer- lins niet zal vertillen aan de zwaar gesponsorde eredivisie-ploegen, zal de tijd moeten leren. Vast staat in elk geval dat de Voorhoutse for matie de titel voor een groot deel aan de twee speelsters dankte. "Maar als het goed is gaan we nu aantrekkingskracht uitoefenen op handbalsters uit de regio en kun nen die plaatsten worden opge vuld", hoopte Wim Geerlings. "Vo rig jaar hebben we er drie goeie speelsters bij gekregen. Dus waar om zou dat nu niet gebeuren? Maar er zal meer moeten veranderen. We moeten volgend seizoen vier keer in plaats van drie keer in de week gaan trainen. We moeten ook over vergoedingen gaan praten. Is dat allemaal haalbaar, dan kunnen we het volgend jaar redden. Ik reken ook een beetje op onze jeugdspeel- sters". "Er is genoeg jeugd om het op te vangen", zagen ook Elly Hoek en Hannie Boskamp de toekomst met vertrouwen tegemoet. "Vroeger hadden we een smalle basis. Toen hadden we ook geen goede keep- ster. Nu is de selectie breed genoeg om ver te kunnen komen". En Nel Geerlings: "Als we wisselen, is dat geen verzwakking". Dat bleek tegen DSVD. De ploeg van trainer Carel Lamboo, die vori ge week de weg voor Foreholte vrij maakte door concurrent Sloter- vaart te verslaan, bleef heel lang bij. Maar het team moest het uit eindelijk afleggen tegen de sterkte van de 'de bank', die ook in het handbal beslist over verlies en winst. Pas diep in de tweede helft sloeg Foreholte een beslissend gat. Daarvoor kon DSVD heel lang stand houden. "Het ging moeizaam", erkende Wim Geerlings. "Deze tegenstan der bleek sterker dan de meeste anderen. Ze speelden met een ge sloten verdediging. Daar konden we in het begin niet doorheen ko men". De fel aangemoedigde thuis club kende aanvankelijk dan ook de grootste problemen. Maar de ploeg kon het eerste part dankzij onder meer twee benutte strafwor- pen van Nel Geerlings, een hoek- treffer van van Ellen Warmerdam en twee onderhands gescoorde punten van Elly Spreeuw met 9-8 afsluiten. Met Olga Almekinders in het doel voor de jonge Diana van Dam (16) bouwde Foreholte na de pauze een voorsprong op, die de ploeg ROTTERDAM - Nog geen drie uur na de aankomst van Abebe Mekon nen op de Coolsingel vertrok Jos Hermens met een angstig voorge voel naar Londen. In de druilerige Britse hoofdstad wilde de Nijme- genaar de schade opnemen die door de matige score van de Ethio pische winnaar zou zijn aangericht. Maar de regisseur van de zesde in ternationale marathon van Rotter dam haalde gistermiddag opge lucht adem. De Japanse winnaar Toshihiko Seko moest in Londen namelijk 54 seconden toegeven op de winnaar van Rotterdam, dat daardoor in de bikkelharde inter nationale concurrentiestrijd niet al te veel gezichtsverlies leed. Naderhand bleek dat Mekonnen, die zijn landgenoot Belaneh Den- samo precies één tel was voorgebe- leven, de Rotterdamse organisatie met een tijd van 2.09.08 niet al te hard was afgevallen. Dat was ook de mening van Jos Hermens, die opmerkte dat "die Ethiopische jon gens zonder meer hebben vol daan". De houder van het wereld uurrecord, die vandaag overigens ooggetuige is van de marathon van Boston, voegde daar nog aan toe: "Misschien dat ze twintig of dertig seconden sneller hadden kunnen lopen, maar meer zat er echt niet Daarvoor stond er zaterdag in Rotterdam inderdaad een te hard wind (kracht vijf tot zes) en was de temperatuur (acht graden celcius) te laag. De aanval op het officieuze wereldrecord, dat de nu licht ge kwetst toekijkende Carlos Lopes vorig jaar in de Maasstad vestigde, was dan ook bij voorbaat tot mis lukken gedoemd. Mekonnen en zijn één jaar jongere landgenoot Densamo, die twee maanden gele den in Tokio de volgorde van aan komst hadden omgedraaid, voer den daar trouwens nog twee rede nen voor aan: gebrek aan tegen stand en het vroege uitstappen van de tempomakers Klaas Lok en Rob de Brouwer. Lok hield haakte na een misstap op het vijftien kilometerpunt ge blesseerd af, terwijl De Brouwer ruim vijf kilometer verder met een fikse blaar onder zijn voet uitstap te. Dat was een streep door de re king van de Ethiopische coach Sa- hele Muluneh die zijn jeugdige pu pillen in overleg met Jos Hermens op een schema van 2.08 had laten vertrekken. De kritiek van het Ethiopische trio aan het adres van de Neder landse 'hazen' werd echter niet ge deeld door Jos Hermens. "Lok en De Brouwer hebben hun werk naar behoren gedaan", meende de - Een stijlvolle doelpoging van Elly Spreeuw, die zich gistermidag ont popte als de 'witte motor' van Foreholte. Op de achtergrond kijkt Nel Geerlings rechts) toe ,f0to Lock Zuyderduim niet meer uit handen zou geven. Dat dankte Foreholte aan Elly Spreeuw, die niet persoonlijk ver antwoordelijk was voor de over winning, maar wel een belangrijk aandeel had in de zege. De hoogblonde handbalster ont popte zich tot de 'witte motor' van Foreholte, dat nu wel de gaten vond in de DSVD-afweer. Via Elly van Leeuwen en Monique van Dee- len (beiden uit de break-out) kwam Foreholte met twee punten voor (15-13). De opponent stribbelde hierna nog wel tegen, maar Nel Geerlings persoonlijk maakte het karwei af: 18-15. "We hadden ge noeg aan een gelijkspel, maar daar wilde ik het niet op uit laten draai en", aldus Nel Geerlins. "Ik heb er tijdens de wedstrijd niet aan ge twijfeld dat het mis zou gaan". "De zenuwen speelden zeker een rol", bekende Elly Hoek. "Daar door liep hem misschien minder soepel". En Wim Geerlings: "Na die over winning op Slotervaart kon het niet meer mis gaan. Iedereen wilde het karwei afmaken. Ik hoefde de meisjes de afgelopen week niet te motiveren. Ik moest ze eerder af remmen". Waarna trainer en speel sters zich in het feestgewoel stort ten. Hevig zou het worden, maar er was dan ook heel lang op gewacht. FRED SEGAAR DORDRECHT - De eclatante 0-5 overwinning bij DFC had voor UVS zaterdagavond een bijsmaakje. Direct na afloop van het duel in Dordrecht werd Cock van Weerlee onwel. De Leidse midden velder werd per auto naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd, waar de 36-jarige voetballer voor observatie werd opge nomen. Omdat er werd gevreesd voor zijn hart, plaatsten de artsen Van Weerlee aan de monitor en werd bovendien een hartcardio- gram gemaakt. Tevens werd er bloed afgenomen, dat, na onder zoek, niet goed bleek. Gistermorgen tapten de artsen weer bloed af bij de Leidenaar. De twee onderzoeken leerden dat Van Weerlee is geveld door een virusziekte. Dat was reden voor de doktoren om de ongelukkige speler naar huis te sturen. Voor zijn hart hoeft de voetballer voor alsnog niet te vrezen. Overigens begon Van Weerlee de wedstrijd tegen DFC niet ge heel fit, want vorige week was hij wat grieperig geweest en voelde hij zich voor de wedstrijd slap. De artsen hebben Van Weerlee aangeraden rust te houden. In een ander ziekenhuis, het Elisabeth in Leiderdorp, werd za terdagavond Arthur van Orssagen behandeld. Tijdens de wed strijd werd de verdediger ("opzettelijk", aldus de geraakte speler zelf) aan zijn geslachtsdeel geraakt door zijn directe opponent Meijnhart Verschoor. Eenmaal na afloop in de kleedkamer consta teerde Van Orssagen een scheurtje in de balzak, die een flinke bloeding veroorzaakte. In het Elisabeth-ziekenhuis werd de wond gehecht. samensteller van het lopersveld. "Het is gewoon onmogelijk om ha zen aan te trekken die dertig kilo meter lang voor anderen het tempo kunnen maken. Jongens die dat kunnen, willen hun eigen race lo pen en zijn alleen voor een flinke smak geld bereid zichzelf weg te cijferen". Ergernis Met een budget van rond de vier ton ontbreekt het Hermens ook aan de financiële middelen om meer lopers van wereldklasse aan te trekken. "De prijzen escaleren", beseft de voormalige topatleet. "Vorig jaar moesten we 150.000 gulden neerleggen om Lopes aan de start te krijgen. Nu kost die jon gen 100.000 dollar. In steden als Boston en Chicago werken ze met een budget dat tien keer zo groot is als dat van mij. Je kunt dan wel gaan roepen dat ze in Amerika be zig zijn de markt te verpesten, maar daar schiet je natuurlijk niets mee op. Het is meedoen of afha ken. Je kunt nog zo'n mooi en snel parcours hebben, maar als er geen geld is, komt er gewoon niemand". Dat dreigde dit jaar dan ook te gebeuren. Pas op het laatste mo ment, vorige maand bij de WK veldloop in het Zwitserse Neucha- tel, slaagde Hermens er in het Ethiopische duo te contracteren. Eerder had de concurrentie in Bos ton de Australiër Robert de Castel- la, drie jaar geleden winnaar in Rotterdam, voor zijn neus wegge kaapt en op het laatste moment werd Hermens geconfronteerd met het wegblijven van Ahmed Saleh. De atleet uit Djibouti toonde zijn grillige karakter door, tegen zijn af spraak met Hermens in. Parijs (waar over twee weken een inter nationale marathon wordt gehou den) boven Rotterdam te verkie- De Tanzaniaan Gidemas Sha- hanga speelde nu de rol in de kop groep die Saleh was toebedeeld. De winnaar van de vierde editie van de stad Rotterdam marathon kon het hoge aanvangstempo al nauwelijks bijbenen en viel halver wege de saaie koers helemaal uit zijn rol. Tot ergernis van Hermens staakte Shahanga, eerder dit jaar tweede in Los Angeles, ver voor de finish zijn race tegen de klok. Op dat moment was de Afrikaan al gepasseerd door de Deen Allan Zachariassen en Cor Lambregts, die op bescheiden afstand van de Ethiopische 'voorgangers' de strijd om de derde plaats aangingen. Daarin werd de atleet uit Roer mond tot twee keer toe, rond de dertig en de veertig kilometer, ge remd door steken in de zij waar door hij uiteindelijk een halve mi nuut langer liep dan Zachariassen, die na zijn krachtsexplosie nauwe lijks een stap meer kon verzetten. Limiet Behalve een ereplaats liep Lam bregts met een tijd van 2.12.27 ook de limiet voor het EK in Stuttgart mis. "Geen ramp", hield de 27-jari- ge Limburger zich groot, "want ik kan me altijd nog kwalificeren voor de tien Idlometer en als ik dat niet red, heb ik in Stuttgart niets te zoeken". Behalve Lambregts toonde ook Sahele Muluneh zich na afloop lichtelijk teleurgesteld. Bij zijn aankomst in Nederland had de Ethiopische coach nog de hoop uit gesproken dat Mekkonen of Den samo, die weliswaar deel uit ma ken van het politiekorps van Addis Abeba, maar zich slechts met beoe fenen van de atletieksport hoeven bezig te houden, in Rotterdam naar een tijd van 2.07.10 zou snellen. Dat zat er dus al bij de aanvang op de Coolsingel niet in, maar het kennelijk onvermoeibare vrien denduo, dat binnen twee maanden in eigen land de derde marathon van dit jaar wil lopen, heeft alweer een nieuwe aanval op de beste we reldprestatie van Lopes in gedach ten. "Als we een beetje vlot herstel len en geen last van blessures krij gen, willen we in september in Ca nada een nieuwe poging wagen", kondigden zij zaterdag na hun te rugkeer op de Coolsingel strijdlus tig aan. JAAP VISSER ADVERTENTIE ZEG MAAR TEGEN 'Nv KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions KÏES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID!

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13