in de klas 'Zigeuners zitten op de schopstoel' De mooiste kreaties maakt u zélf met die modieuze stoffen van V&D. van cleef Wij lezen de krant VROOM© DREESMANN XDE LEEUW 4 Komt u maar kijken naar Bang Olufsen Voor méér zekerheid Kan een TV een kunstvoorwerp zijn? Klachten over politici op congres Kreukkatoen. Dubbelbrede kreukkatoen. Een sportieve kwaliteit katoen voor broeken, rokken, blazers en bloeses. Kleuren: wit, zwart, ge wassen blauw, geel, turquoise, abricot en groen. 150 cm breed. Per meter Wit-zwart prints. Grafische dessins,noppen en strepen in wit-zwart kombinatie voor de aktuele mode. 100% katoen. Voor bloeses, blazers, broeken en rokken. 150 cm breed. Seersucker ruiten. Keuze uit diverse ruitdessins. Ideaal als kombinatie bij de uni jeans of de kreukkatoen. Voor blazers, bloeses, rokken en broeken. 100% katoen. Denim - blauw - gebleekt. De absolute mode hit. Voor sportieve kombinaties. Keuze uit uni en fancy denim. 100% katoen. Voor broeken, rokken, blazers, jacks en mantels. Crêpe jersey bedrukt. De ideale stof voor de zelfmaak- mode. Keuze uit tal van fraaie zomerdessins voor japonnen, bloeses en rokken. Soepel val lend - pliseerbaar - kreukvrij. 150 cm breed. Per meter l\/~ Als je iets wilt kopen... En ie haan je spullen liever niet i Hoog Camanine. de Katverstraa als je iets wilt verkopen... aanbiedingen gaai Als je een kamer zoekt, of een ander huis... Goed zien energoed uit zien hoeft niet altijd duur te zijn. Dat bewijst dit stevige kunststof heren- -i A Q montuur voor maar: IH/," Wie het goed bekijkt, kiest bij Rinck uit een grote collectie modieuze modellen. En met een Klavertroef mon tuur bent u bovendien voor delig uit. Kijkt u maar naar de voorbeelden hieronder. modern decor 95,- Modieus nylon damesmontuur. Als u denkt dat u aan een (nieuwe) bril toe bent, ga dan eens bij Rinck langs. Daar staan deskundige opticiens klaar om uw ogen te testen. Gratis. BRILLEN LENZEN nnck Vraag demonstratie of proefplaatsing (beperkte voorraad). Oe Bang Olufsen Ster dealer voor Leiden e.o. Altijd de eerste met het nieuwste Botermarkt 24-25, Lelden, tel. 122669 A lid nva Rijnsburg. Rijnsburger weg 100 01718-29301 Leiden Steenstraat/43 - P71 -14 2045 (ook zaterdags van 1D.00 tof 13,00 uur) mmmM «gbuuH IpaYêfiTl/^ advertenties voor bedoven (071) 144941 Sleuteltjes (advertenties voor (071) 143545 fï/Aéi-n/rrn (01720) 93961 mmmmm mmm Geen TV is vergelijkbaar met de Beovision MX 2000 van B&O. Als een kunstvoorwerp staat hij in uw kamer, ook als er geen uitzending is. Is die er wel, dan geniet u nog meer. Van stereo-ontvangst. Van een superieur beeld onder alle lichtomstandig heden door het speciale kontrastscherm. En van het veilige gevoel dat dit toestel is voorbereid op alle toekomstige ontwikkelingen. U kunt dit fraaie kunstvoorwerp bij ons ook nog in vier kleuren krijgen: rood, zwart, zilver of wit. Het Leidsch Dagblad/ Alphens Dagblad helpt! Bel 071144941 en vraag naar Harry Mos. UTRECHT (ANP) - „De zi geuners in ons land zitten op de schopstoel. Ze zitten niet onderaan de maat schappelijke ladder. Nee, ze staan er helemaal naast". "Destijds is in de Tweede Kamer met zoveel woorden gezegd dat de zigeuners die destijds in '78 wer den gelegaliseerd, dezelfde status zouden krijgen als politieke vluch telingen. Ze zouden een vestigings vergunning krijgen zodat ze meer zekerheid hebben dat ze niet om het minste of geringste over de grens geknikkerd kunnen worden. Maar die belofte is nooit ingelost. De politici hebben de mond vol over die arme zigeuners die al eeu wen van hot naar her worden ge schopt. Maar als het op daden aan komt geeft de politiek niet thuis". Dat zei woordvoerder P. van Eeuwijk van de Vereniging ROM en het Internationaal Romano Co mité, twee organisatie die de belan gen van zigeuners behartigen, za terdag op een congres in Utrecht over de positie van de 750 zigeu ners die destijds in 1978 door de toenmalige staatssecretaris van justitie Zeevalking werden gelega liseerd. „Die zigeuners kregen des tijds een generaal pardon, ze moch ten blijven. Maar inmiddels is de Nederlandse samenleving hard be zig ze er een voor een alsnog uit te werken", constateerde Van Eeu wijk bitter. Janmaat „Iedereen laat de zigeuners in de steek. De politici in het bijzonder. Met het toenemen van de economi sche problemen en met de op komst van meneer Janmaat is de politieke belangstelling voor de zi geuners tot het nulpunt gedaald", aldus Van Eeuwijk. Typerend voor de houding van de politici noemde hij het feit dat van de 23 uitgeno digde kamerleden niemand op het congres in de Jaarbeurs was ver schenen. Slechts enkele volksver tegenwoordigers namen de moeite om af te zeggen, de rest liet niets van zich horen. Ook vertegenwoor digers van de ministeries van justi tie en van binnenlandse zaken lie ten verstek gaan. Wel waren er twee ambtenaren van WVC ver schenen; zij Werden om hun aan wezigheid uitbundig geprezen. Voornaamste bron van ellende voor de in '78 gelegaliseerde groep zigeuners is volgens Van Eeuwijk het uitblijven van een vestigings vergunning. Op het ogenblik moe ten de zigeuners het stellen met voorlopige verblijfsvergunningen die van jaar tot jaar moeten worden verlengd. Een vestigingsvergun ning is volgens Van Eeuwijk onge veer te vergelijken met een 'halve naturalisatie'. Als de zigeuners dat begeerde papiertje zouden krijgen, zouden ze in Nederland wat vaste re grond onder de voeten kunnen krijgen, meer bestaanszekerheid en niet bang hoeven te zijn dat ze binnen de kortste keren over de grens worden gezet. Volgens Van Eeuwijk heeft dat lot inmiddels ongeveer 50 van de 750 zigeuners die destijds werden gelegaliseerd, getroffen. „Ze moes ten opkrassen om futiliteiten, om dat ze te laat waren met het aanvra gen van verlenging van hun ver blijfsvergunning. Ook waren er mensen die uit het land werden ge zet vanwege relatief geringe crimi nele vergrijpen". Tweede generatie Volgens Van Eeuwijk is inmid dels ook een groep van ongeveer 100 'tweede-generatie' zigeuners over de grens verdwenen; zij wa ren ten tijde van de legalisering in '78 nog pubers en kwamen in de problemen als ze gingen trouwen met een uit het buitenland afkom stige zigeuner of zigeunerin. Die groep verdween omdat zij niet kon voldoen aan de normen die voor een verblijfsvergunning gelden, zoals vast werk, huisvesting en dergelijke. Van Eeuwijk: „Alle maal schrijnende dilemma's. Wat moetje? Hier blijven of je bruid in het buitenland laten barsten?" Veelgehoorde klacht van de zi geuners op het congres was ook dat politie en Justitie zich de laat ste jaren in toenemende mate schuldig zouden maken aan discri minatie. Maar advocaat mr. J. Boone uit Wyk bij Duurstede, die veel zigeuners onder zijn cliënten heeft, vindt de beschuldiging van discriminatie een wat al te zwaar woord. Hij heeft het liever over vooringenomenheid. „Mijn erva ring is dat politie en Justitie extra gespitst zijn op zigeuners. Datzelf de zie je bijvoorbeeld ook bij Suri- namers", zei hij. „Als een bepaalde groep in de samenleving eenmaal de naam heeft dat die zich vaker schuldig maakt aan crimineel ge drag, dan gaat dat een eigen leven leiden. Dan krijg je een vicieuze cirkelgang. De politie houdt zo'n groep veel scherper in de gaten, gaat de gangen veel meer na. Men. is achterdochtiger, minder geneigd iemand het voordeel van de twijfel te geven. Dan komt er ook meer aan het licht wat de vooringeno menheid versterkt. Terwijl andere bevolkingsgroepen waarschijnlijk minstens zo crimineel zijn vrees jk. Maar die houdt de politie niet constant in de gaten". Zigeunerkinderen wachten in het Eeatrixgebouw te Utrecht tot woord voerder P. van Eeuwijk (midden) van de Vereniging ROM en het Interna tionaal Romano Comité is uitgesproken. (foto anp> Tot 31 mei vervoersverbod in verkleind 'varkenspestgebied' DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van landbouw en visserij heeft vrij dag na overleg van het Parmanent Veterinair Comité van de Europese Gemeenschap in Brussel het kerngebied dat in Zuid-Holland was inge steld ter bestrijding van de Afrikaanse varkenspest, verkleind. Tegelij kertijd is besloten het vervoersverbod tot 31 mei te handhaven. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit desgevraagd meegedeeld. De handhaving van het vervoersverbod is nodig omdat de Veterinaire Deisnt vanaf vandaag op alle varkensbedrijven in het verkleinde kernge bied bloedmonsters van varkens gaat nemen, om het vee op de ziekte te controleren. Het gaat om ongeveer 700 bedrijven waar zo'n 90.000 var kens rondlopen. Het verkleinde kerngebied wordt begrensd door de plaatsen Hoek van Holland, Rotterdam, Capelle aan de IJssel, Gouda, Alphen aan den Rijn, Nieuwveen, Leiden en Katwijk aan Zee. In dit gebied mogen-tot 31 mei gaan varkens worden vervoerd. Dat geldt eveneens voor ander vee, met uitzondering van de routes naar slachterijen die vorige week, onder streng toezicht van de autoriteiten, zijn vrijgegeven. RINCK LAAT OGEN BETER ZIEN EN MOOIER SPREKEN. Leiden: Botermarkt 1 (tel 071-125036).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12