Onbegonnen Verb WD walgt en Links Leiden is verbijsterd Burgemeester van Wassenaar via een plasje in een pissoir Activiteiten tijdens Zure Regenweek actief in vrije tijd! Uitwisseling MTS College-onderhandelingen voortgezet: Verkeer sexamen met 1001 scholieren Aanhouding dief en heler PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 18 APRIL 1986 Leidse kroniek door John Kroon Sug&n De groep Sugén treedt van avond op uitnodiging van de Leidse Folkclub Horus op in Le Bambou, het voormalige café Aniba aan de Herenstraat. De groep brengt Ierse muziek ten ge hore. Na afloop is er een muziek- sessie, dus iedereen die wil mee spelen wordt geacht een instru ment mee te nemen. Het optreden begint om 21.00 uur. Kinderfilm In het Kijkhuis aan het Vrou wenkerkplein wordt zondag om 14.30 uur kinderfilm gedraaid. Op het programma staat Pinok- kio van Ivan Ivanov. De film is geschikt voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Klaverjassen In het buurthuis Op Eigen Wie ken aan het Valkenpad 2 wordt zaterdag een koppel-klaverjas- toernooi gehouden. De wedstrijd, met als hoofdprijs een half var ken. begint om 19.45 uur. Voor in formatie tel. 220005. De Klos De Klos, een coöperatie van jonge werklozen die hun eigen werk maken, houdt zondag open huis. De verschillende werkplaat sen tonen hun produkten op ge bied van metaal, textiel, fotogra fie, zeefdruk, schilderen, en der gelijke. Tevens zijn werkstukken tentoongesteld. De open dag is be doeld om meer bekendheid te ge ven aan het project. De Klos is ge huisvest in het oude Hartevelt- complex aan de Zandstraat 10, zijstraat Langegracht. Het ge bouw is open van 11.00 tot 19.00 Hilhorst Marijke Hilhorst ontvangt in de serie praatprogramma's 'Hil horst houdt huis' zondag om 16.00 uur in sociëteit de Burcht aan de Burgsteeg weer enkele prominente gasten. Bingo In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 kan vanavond bingo worden gespeeld waarbij tal van prijzen kunnen worden gewonnen. Aanvang 20.00 uur. Kroegenstrijd De Leidse kroegen strijden za terdag en zondag in het Hans Menken Bowlingrestaurant te gen elkaar. Het is alweer de vijf de keer dat cafés tegen elkaar bowlen en darten. Er nemen in totaal zo'n 40 kroegen deel aan de wedstrijden die beide dagen om 11.00 uur beginnen. Volgende week zondag worden de finales Ruilbeurs De Ruilclub Koningskerk houdt vanavond een ruilbeurs voor verzamelaars van postze gels, munten, prentbriefkaarten, lucifermerken, en dergelijke. De ruilbeurs heeft plaats in de aula van de Voorthuysenschool aan de Marnixstraal 20. Aanvang 19.00 Wartaal Het onvermijdelijke is ge beurd. VVD en Links Leiden, bei de betrokken bij de college-onder handelingen die door de PvdA worden geleid, doen nu openlijk boos tegen elkaar. Het is natuur lijk ook hinderlijk dat de een nog steeds zit te wachten tot de ander zo vriendelijk is zich bij de on derhandelingen terug te trekken. De VVD heeft dinsdag een boze brief gestuurd naar de fracties van PvdA en Links Leiden. Aan leiding was de ledenvergadering van de drie partijen die de be standdelen vormen van Links Leiden: PSP, PPR en CPN. Uit de kranteverslagen daarover bleek nog eens wat iedereen al wist: Links Leiden streeft naar de vorming van een progressief college en gunt de VVD alle ruim te, maar dan wel in de oppositie- banken. Het epistel dat VVD-onderhan- delaar Kuijers vervolgens af scheidde, kent een vinnige toon. Zinnen als "de VVD^weigert in ieder geval om mee te doen aan dit soort spelletjes van Links Lei den", komen er in voor. Van Lint heeft namens Links Leiden de bal teruggekaatst met de mededeling dat Kuijers de berichten over de ledenvergadering slecht heeft be grepen. Kortom: de sfeer is ver troebeld. Er was natuurlijk al eerder geen reden tot optimisme over de haalbaarheid van een PvdAI VVD/Links Leiden college. Neem de brief die lijsttrekker Hans de la Mar namens Links Leiden op 4 april aan de PvdA-fractie scrheef: "De kwalificaties die wij van VVD-zijde de afgelopen vier jaar kregen toegemeten (dogma tische hobbyisten, sinterklazen, dromers) plus de enorme stap te rug die de VVD zou moeten doen, doen ons niet geloven dat de WD serieus is geïnteresseerd in zo'n variant". Taalkundig is ook iedereen in de war. Zo schrijft Kuijers in zijn brief: "Bij een beschouwing van de nog bestaande geschilpunten blijkt dat er een duidelijke ce suur is tussen Links Leiden en de VVD". Cesuur? Vertaald volgens Van Dale (die dikkeheeft de VVD-wethouder dus gezegd: "Het blijkt dat er een duidelijk rust punt is in een vijf- of zesvoetige versregel midden in een versvoet tussen Links Leiden en de VVD". Of: "Het blijkt dat er tussen de VVD en Links Leiden een duide lijk ritmisch rustpunt is dat in een muzikale zin de ene frase van de ander scheidt". van 4-1-1 beide in een college met de PvdA stappen. Mocht die coa litie er toch komen, dan is de vraag wie er als eerste weer uit stapt. De PvdA heeft inmiddels al een voorstel voor de portefeuillever deling gedaan. De VVD zou de post economische zaken houden, evenals volksgezondheid en cul tuur en ze zou personeelszaken kwijtraken aan de PvdA. En ver der een hele wethouder inleveren. Doorzichtige poging van de PvdA om de meest bekritiseerde wethouder van de afgelopen vier jaar. Fase, te lozen. Een heleboel gezegd. En het eerste woord is er slechts over gefluisterd. Wie er op de ledenvergadering van Links Leiden van afgelopen maandag avond over wilde beginnen, stuit te op een strategisch zwijgen van de onderhandelaars. Zij dromen nog hoe ze straks als sinterklazen op dogmatische wijze geld kunnen uitgeven aan hun hobby's, zouden ze bij de VVD zeggen. Primeur! Ere wie ere toekomt: de Tele graaf van donderdag had een knallende vrimeur. Verscholen En PvdA-onderhandelaar Tes- selaar zei in de pose als de wijze man die boven het oridinaire ge kijf van VVD en Links Leiden staat: "Met dit soort 'geflonker' houden wij ons niet bezig". Ge flonker? Van Dale: "Met dit soort 'levendig, maar niet onrustig stralen of glanzen, warm schitte ren, inz. van sterren en van edel stenen' houden wij ons niet be zig". Wat krijg je dus als je de hemel bestormers van PSP, PPR en CPN in één coalitie wil stoppen met die keurige winkelbeheer ders van de VVD: wartaal. Prijs Vorige week is in deze rubriek al de stelling geponeerd dat zo wel de VVD als Links Leiden zich ongeloofwaardig maakt als zij op basis van een zetelverdeling VVD'ers weten wat winst maken is, maar knappe jongens als ze hier nog een gunstig ogende ba lans uit te voorschijn weten te ha len. En Links Leiden? Dat mag van. de PvdA uit de portefeuille van de VVD de post maatschappelij ke dienstverlening overnemen. Zelfs gelegd onder een ver grootglas lijkt dit niet meer werk dan voor een/derde wethouder. Nu zit daar nog logica in. Ten slotte is de VVD driemaal zo groot als Links Leiden (maar niet vier maal zo klein als de PvdA) en heeft de mogelijke kan didaat-wethouder voor Links Leiden, Rob van Lint, zich altijd voorstander van deeltijdbanen getoond. Maar er valt met zo'n post wel erg weinig te verdelen. Deze prijs voor een plekje in het college is natuurlijk veel te hoog. Het laatste woord is er niet over op pagina T5 stond daar in een artikel onder de kop 'Gravin doel boekje open over Haags diploma tiek vertier' het volgende. "Was senaars burgemeester Goekoop. toen nog eerste burger in Leiden krijgt ook een beurt". Terwijl de gemeenteraad zich met moeizame discussies bezig hield over de vraag of er een ad vies moet komen over de herbe noeming dit jaar van Goekoop tot burgemeester van Leiden en fractieleiders in een speciaal daarvoor gevormde commissie intussen zoeken naar de sjiekste formuleringen, blijkt de man al lang emplooi in een buurgemeen te te hebben gevonden. Zeker omdat ze in Wassenaar meer recepties houden, waar Stan Huygens namens de Tele graaf ook komt. Wedden dat ze bij dat blad in middels ook weten wat die Maakt één zwaluw een zomer? Het schijnt van niet. Maakt één ijscoman een lente? Deze probeert het tenminste. Op de Jan van Houtkade, deze week. Helaas had hij alle tijd om de krant te lezen. (foto Fred Rohde) Schoute, de vorige burgemeester van Wassenaar en daarvöor wet houder in Leiden, tegenwoordig doet? Terwijl zelfs in Wassenaar menigeen dat niet weet. Officiële daad Rest de vraag welke beurt de vroegere burgemeester van Lei den heeft gekregen van deze gra vin, die de echtgenote is van de voormalige Australische ambas sadeur in Nederland. Zij, zich noemende Gravin Schulte von Bauminghaus, laat binnenkort een boekje verschijnen over het Haagse diplomatieke leven. Over Goekoop schrijft ze, nog steeds volgens de Telegraaf: "Aan het eind van een feestje vertelde hij me dat zijn eerstkomende officië le daad die nacht het inwijden van een nieuw pissoir op een plein in Leiden zou zijn. Ik dacht nog bij mezelf: die Nederlandse burgemeesters hebben toch alle maal een andere stijl". Gekomen van een feestje waar op dit soort gesprekken worden gevoerd zal een dergelijke ope ningshandeling wel geruime tijd in beslag hebben genomen. Maar wat bedoelt schrijfster met 'ande re stijl'? Was ze soms bij die offi ciële daad? Steenstraat 'Ludiek' was de kwalificatie die Steenstraat-winkelier Nagte- gaal, de eigenaar van de gebaks zaak Van Dam, graag meegaf aan de acties die hij in 1983 en 1984 samen met zijn maatje Kok van de Nieuwe Beestenmarkt voerde tegen het verkeersbeleid van de gemeente. Met name het eenrichtingsverkeer in die buurt was hen een gruwel. Zij 'kraakten' een ANWB-paal met richtingaanduidingen. Zij wensten verkeerswethouder Waal via een ingewikkelde perso neelsadvertentie het burgemees terschap 'veraf in de Flevopolder toe'. Zij boden raadsleden mini- verkeerspaaltjes van hazelnoot aan. Zij verspreidden tekenin gen van wethouder Waal, die met de pijp in de mond en een gieter- tje in de hand paaltjes van diver se omvang liet groeien. Zij be plakten een verkeersbord met de tekst 'Hoera Waal gaat weg', toen de wethouder inderdaad burge meester was geworden, zij het van Deventer. Ludieke acties, vond Nagte- gaal, maar met een serieuze on dergrond, voegde hij daar steeds aan toe. De omzetten op de Steen straat, Stationsweg en omgeving zouden een dramatische terug gang hebben laten zien, sinds er eenrichtingsverkeer werd inge voerd. "Is vijf ontslagen niet ge noeg", was een vraag die ook werd gesteld. De textielwinkel van Van Delft is sinds kort van de Steenstraat verdwenen. Daarmee zijn ook die twee gigantische benen, gestoken in een spijkerbroek, van straat weg - het was een beeld waaraan je op den duur gehecht raakte. Winkel en benen zijn geveld door het verkeersbeleid, zou je als op standige winkelier uitroepen. Maar wie heeft op het pand van Van Delft beslag weten te leggen? Niemand minder dan de buurman: Nagtegaal. Hij gaat zijn banketwinkel/lunchroom/ bakkerij uitbreiden en op de ver dieping woonruimte maken. Niets op tegen, natuurlijk. Maar je zou toch bijna denken dat het huidige verkeersbeleid de omzet van gebak kennelijk stevig heeft bevorderd. Je zult zien dat er binnenkort een filiaal van Van Dam in De venter wordt geopend. LEIDEN - De WD heeft gister- avond tijdens een gezamenlijk ge sprek over de vorming van een nieuw college vrijwel al haar wijzi gingsvoorstellen ingeslikt. Dat stelt Rob van Lint, woordvoerder van Links Leiden. Hij zei hierover 'verbijsterd' te zijn. WD-onder- handelaar Fred Kuijers liet van ochtend weten grote moeite te heb ben met deze opmerking van Van Lint. Hij meent dat de term 'inslik ken' niet op zijn plaats is. Kuijers zegt dat de WD gisteren op een aantal punten compromis sen heeft gesloten. En de fractie van de liberalen zal waarschijnlijk met enkele andere punten akkoord gaan als de onderhandelingsdele gatie daar een nadere toelichting op heeft gegeven. Tijdens het gezamenlijke overleg van PvdA, WD en Links Leiden heeft de WD haar bezwaren laten vallen tegen het houden van een proef met het afsluiten van de Breestraat op zaterdagen voordat het verkeerscirculatieplan (vcp) is behandeld. De liberalen stelden aanvankelijk voor de proef pas na de behandeling van het vcp te hou den. Ook hebben de liberalen inge stemd met het handhaven van het huidige erfpachtsysteem. Er ko men geen mogelijkheden voor ver koop van grond aan bedrijven, zo als de WD eerst wilde. Daarnaast heeft deze partij ingestemd met het inrichten van de marktenroute als winkelpromenade. Wel heeft zij ge daan gekregen dat hiermee eerst een proef wordt gehouden. En net als bij het afsluiten van de Bree straat, mogen definitieve maatre gelen niet los komen te staan van het verkeerscirculatieplan. Bedrijfsleven Van de biina 20 geschilpunten tussen WD enerzijds en PvdA en Links Leiden anderzijds, hebben de liberalen er nu nog twee over eind gehouden. Tussen Links Lei den enerzijds en PvdA en WD an derzijds staan nog 14 geschilpun ten overeind. Maar volgens Van Lint zouden veel van die punten voor de PvdA een probleem zijn, juist omdat de WD erbij zit. Van morgen is het overleg voortgezet over de meningverschillen. Tij dens deze bespreking zou ook de verdeling van de wethoudersporte feuilles aan de orde komen. De WD heeft grote moeite met het voorstel van Links Leiden om de reinigingsrechten op te nemen in de onroerend-goedbelasting. Volgens Kuijers betekent de wijze waarop dit moet gebeuren een ver kapte lastenverzwaring voor het bedrijfsleven. Verder wil de WD dat haar fractie een eigen stand punt mag innemen over de vraag of Leiden een kernwapenvrije ge meente blijft. PvdA en Links Lei den willen dit vastleggen in het college-programma. De geschilpunten tussen Links Leiden en de twee andere partijen betreffen het al dan niet opheffen van plaatsen voor langparkeerders als er nieuwe garages worden ge bouwd. Bovendien wil Links Lei den het recht krijgen tegen de bouw van de Marca-parkeergarage te stemmen. Daarnaast is haar voorstel om de gang van zaken rond nieuwbouw, renovatie en groot onderhoud te verbeteren niet overgenomen. Ook heeft Links Leiden nog me ningsverschillen met PvdA en WD over uitbreiding van het aan tal technisch bewonersadviseurs, het voorstel om bedrijven voor rang te geven bij gemeentelijke werken die niet meebouwen aan de raketbasis Woensdrecht en het geven van de hoogste urgentie bij woonruimteverdeling aan vrou wen uit opvanghuizen. Walging Wel heeft Links Leiden haar zin gekregen wat betreft de spreektijd voor fractie-assistenten tijdens commissievergaderingen en het af sluiten van de Stille Mare. Ook heeft zij gedaan gekregen dat er 50.000 gulden extra wordt uitgege ven voor het buurtwerk en buurt- comités en 35.000 gulden voor on der meer onderzoeken van tech nisch bewoners adviseurs. Van de WD-voorstellen is het plan gehonoreerd om 10.000 gul den extra uit te trekken voor cultu rele activiteiten op zondagen, om 50 mille uit te trekken voor nascho ling van leerkrachten en om 50.000 gulden extra uit te geven aan sub sidies en accommodaties voor amateuristische kunstbeoefening. Over de kritiek die de WD deze week heeft geuit op Links Leiden na de ledenvergadering van deze partij - ze zou niet serieus genoeg onderhandelen - is gisteren niet lang gesproken. Volgens Van Lint heeft de WD haar kritiek zonder meer ingeslikt nadat kort was her haald wat er tijdens de ledenverga dering was gezegd. Kuijers stelt echter dat de VVD de uitleg van Links Leiden ('Het was allemaal niet zo bedoeld') vol walging heeft aangehoord en vervolgens maar verder is gegaan met de onderhan delingen. Naar aanleidingen van de onder handelingen van gisteren en van daag, doet de fractie van de PvdA vanavond een definitief voorstel aan de WD en Links Leiden. Die moeten daar voor donderdag een onvoorwaardelijk 'ja' of 'nee' op zeggen. LEIDEN - De Christelijke Middelbare Technische School heeft deze week voor de vierde achtereenvol gende keer een aantal leerlingen van de Eduard Spranger Schule uit Hamm op bezoek. Dit gebeurt in het kader van een uitwisselingsprogramma. Van 28 april tot en met 3 mei bezoeken leerlingen van de mts hun Duitse 'collega's'. Hoewel in een dergelijk uitwisselingsprogramma de broodnodige dosis vertier niet ontbreekt, is het niet alleen feestvieren geblazen. De Nederlandse en Duitse scholieren maken verschillende leerzame uitstapjes, onder meer naar de Rotterdamse havens en een elek trotechnisch bedrijf. Bovendien werken de leerlingen gezamenlijk aan een technisch project, de vervaardiging van een ver- warmingsregelingsapparaat. In Duitsland zullen straks bijvoorbeeld de Opel-fabrieken en een ander technisch bedrijf in Bochum worden bezocht en het technisch openluchtmuseum in Hagen. LEIDEN - Het Stedelijk Milieu Overleg van Leiden organiseert in verband met de Internationale Zu re Regenweek van 19 tot en met 24 april aan aantal activiteiten. Zater dag 19 april staat er bij de Harte- brugkerk, hoek Haarlemmerstraat/ Lange Mare, de hele dag een ten toonstelling over zure regen. Er zijn folders en boeken over het pro bleem te koop. Het is mogelijk om te zien hoe zuur regen kan zijn en in de open lucht kan een zure-re- gen-ganzebordspel worden ge speeld. Bij de Waag organiseert de ENFB een fiets-info-markt. Zondag is er van elf tot twee uur een doorlopende diavoorstelling over zure regen in het botanie-ge- bouw van de universiteit, Nonnen steeg 3. Boekjes en folders over de stad en de zure regen zijn verkrijg baar. Tevens zijn er routes van wandelingen door de stad met als onderwerp 'schade aan gebouwen door zure regen' te koop. De wan delingen door de stad hebben plaats onder begeleiding. In het landgoed de Horsten, in gang Papelaan Voorschoten, wor den op die dag tussen twaalf en twee uur wandelingen onder bege leiding gehouden. Op die wande ling kan men de schade, die zure regen aan bomen en bossen kan aanrichten, zien en leren herken- Op dinsdag 22 april is er in de hal van het Leidse station een tentoon stelling over zure regen, verkeer en openbaar vervoer. Ook zal een vi deo-film over zure regen worden vertoond. Van zes uur 's middags tot acht uur 's avonds speelt hier het orkest Csardas. Handkar In de stad zal dinsdag een hand kar-brigade lopen met allerlei ma teriaal om de bijdrage van het ver keer aan de zure regen duidelijk te maken. Op woensdag wordt op het Stad huisplein enige malen door de groep Toch Theater een voorstel ling verzorgd. Op het Schutters veld vertrekt die dag om half twee een fietsdemonstratie onder het motto 'De lucht gewoon schoon' door de stad richting Stadhuis plein. De route voert via een 'grote verzuurder': de vuilverbranding. Het is de bedoeling dat de deelne mers hun fietsen versieren en hun mening over zure regen duidelijk kenbaar maken. Iedere deelnemer 'aan de fietstocht krijgt bovendien een ballon. Die zullen bij aankomst op het Stadhuisplein tegelijkertijd de lucht in gaan als symbool voor de vuile stoffen die ook, maar dan onzichtbaar, in het milieu terecht komen. De vinder van de ballon die de grootste afstand heeft afge legd (als dat tenminste vóór 16 mei is) en de afzender van die ballon, zullen een prijs krijgen. Donderdag wordt om twaalf uur op het Stadhuisplein een wensen pakket met maatregelen tot terug dringing van de verzurende uit stoot door verkeer en industrie aangeboden aan wethouder Peters (ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer). Tevens zal op de buitengalerij van het stadhuis een overzichtstentoonstelling te zien zijn van wat in de zure regen week allemaal is gebeurd. Leerlin gen van 'De Springschans' zullen tekeningen maken op het Stad huisplein. Wethouder Peters zal de maker(s) van de winnende tekenin gten) een prijs overhandigen. Contact met school uit Hamm LEIDEN - Precies 1001 leerlingen van de basisschool hebben gisteren het verkeersexamen in de praktijk afgelegd. Op de fiets werden de scholieren de stad ingestuurd om, onder het toeziend oog van agenten, te bewijzen dat zij als verantwoordelijk verkeersdeelnemers door het leven kunnen gaan. Op de foto, genomen aan de Bemhardkade, controleren agenten de fietsen van de leerlingen op aanwezigheid van een deugdelijkebel en remmen <foto Holvast) LEIDEN - De politie heeft gisteren twee Leidenaren aangehouden in verband met diefstal en heling. Een 20-jarige Leidenaar, die werkzaam is als buffetbediende in het Leidse station, liep gistermid dag in de gaten toen hij tijdens zijn werk een plastic zak kreeg over handigd door een andere man. Een spoorwegbeambte die dit had gade geslagen vertrouwde het zaakje niet en waarschuwde de politie, j Die vond in de plastic zak geluids apparatuur ter waarde van onge veer 4000 gulden. De apparatuur I bleek een nacht tevoren gestolen I uit een woning aan de Leliestraat. De vermoedelijke dief, een 29-ja- rige Leidenaar, was na overhandi ging van de plastic zak met de ge stolen waar, in het gezelschap van twee Leidse vrouwen op de trein naar Den Haag. gestapt. De in de haast gewaarschuwde Haagse poli tie kon het drietal op het station in Den Haag aanhouden en heeft ze uitgeleverd aan de Leidse politie. SEKSUEEL GEWELD - Provin ciale staten van Zuid-Holland heb ben gisteren een subsidie van vijf tigduizend gulden uitgetrokken voor het samenwerkingsverband tegen seksueel geweld in de regio Leiden. Neaeriana.se en Duitse leerlingen werken gezamenlijk verwarmingsapparaat.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4