YS verklaren schade woonwijl Scherpe kritiek op Thatcher Marx straalt zittend meer ziet u Anti-Amerikaanse betogingen 'Neergeschoten,toestel verloor bommen Terrorisme is niet toegenomen Onafhankelijke staten achter Libië FEI3DI! Gromyko in ziekenhuis DONDERDAG 17 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON - Bommen van een aangeschoten Amerikaanse F-lll bommenwerper hebben mogelijk de zware schade veroorzaakt in een woonwijk van Tripoli en daar geves tigde buitenlandse ambassadegebouwen. De bommenwerper is, naar het Pentagon nu aanneemt, door Libisch vuur getroffen voordat hij zijn doel had bereikt en kan tijdens een scherpe draai terug naar zee, een of meer bommen van 2000 pond hebben verloren. Piloten van andere Amerikaanse bommenwerpers hebben na hun terugkeer gerapporteerd, dat zij een vuurbal in zee" hebben zien storten. Het Pentagon neemt aan dat de tweekoppige bemanning bij het neerstorten is omgekomen. door Henk Kolb Verscheidene van de in Enge land voor een tocht van 14 uur op gestegen Amerikaanse toestellen hebben hun missie voortijdig afge broken, zo heet het in Washington, vanwege mankementen aan hun richtapparatuur. De piloten zou den bevreesd zijn geweest dat hun langs een laser-straal geleide bom men verkeerd terecht zouden zijn gekomen. In de Amerikaanse hoofdstad Washington is ook gisteren bij her haling alarm geslagen na valse bom-meldingen. De rotonde van het Capitool, twee gebouwen van de George Washington-universi- teit, het ministerie van Arbeid en een aan de Sowjet-Unie verhuurd kantoor, werden tijdelijk ont ruimd. De Amerikaanse regering gaat er van uit dat met de aanval op Tripo li een lange periode van conflict is begonnen. De Europese geallieer den zullen opnieuw onder druk worden gezet om met de Verenig de Staten tot scherpe economische Reagan geeft uitleg aan de Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher. (foto a P) sancties te besluiten. Intussen hou den de Amerikanen hun opties voor nieuw gebruik van geweld open. Onderminister van buitenlandse zaken John Whitehead, die in Pa rijs is voor een vergadering van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling, gaat tegen het eind van de week naar Brussel om te overleggen met de ministers van buitenlandse za ken van de NAVO. Volgens de woordvoerder van het State De partment is Whiteheads bezoek „deel van onze inspanningen om de bondgenoten volledig op de hoogte te brengen van het terroris tisch gevaar en de antwoorden van de VS daarop". Amerika heeft voor de bespreking het initiatief geno men. De volstrekte afwijzing van de Amerikaanse actie tegen Caddafi, op het Europese vasteland, is aan leiding tot ongebruikelijk intensief diplomatiek verkeer. De VS willen de breuklijnen die binnen de NA VO zichtbaar zijn geworden aan het oog onttrekken en de bondge noten duidelijk maken dat zij blij ven streven naar een topconferen tie met de Sowjet-Unie, nog dit jaar. Tegenover de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken heeft president Reagan gisteren zijn te leurstelling uitgesproken over de afzegging van Sjevardnadze's komst naar Washington. Woord voerder Speakes zei dat Reagan zich gebonden acht aan een top conferentie: „Wij gaan er van uit, dat secretaris-generaal Gorbatsjov zich zal houden aan zijn belofte". Meer dan 15.000 mensen betoogden in de straten oan Rome tegen de Amerikaanse aanval op Libië. ifoto anp> NEW YORK (AP) - In Italië. West- Duitsland, Spanje, Oostenrijk en Pakistan hebben gisteren duizen den demonstranten geprotesteerd tegen de Amerikaanse luchtaan vallen op Libië. Enkele demonstra ties verliepen rustig, andere wer den door de politie beëindigd. In Jordanië, Egypte, Tunesië en Zweden kwam de politie snel in ac tie toen een handjevol demon stranten de straat op ging. In Italië vonden de meeste de monstraties plaats. Het Italiaanse persbureau ANSA meldde dat in 90 steden een vreedzame mars werd gehouden nadat in het zuiden van het land de meeste scholen wa ren gesloten. Volgens ANSA gin gen in totaal 500.000 studenten en scholieren de straat op om te pro testeren tegen Libië en de Verenig de Staten. Eerder op de dag had den jongeren stenen in Rome ge gooid door de ramen van een filiaal van de Banca d'America e d'Italia. Twee mensen werden voor ver hoor door de politie meegenomen en volgens ooggetuigen deden en kele duizenden jongeren mee aan een door de communistische partij georganiseerde protestmars, waar bij leuzen werden geroepen als 'Yankee Go Home' en 'Reagan Moordenaar'. Ook enkele duizenden Westduit sers gingen net als op dinsdag de straat op. Volgens de politie raak ten 17 politiemannen gewond en werden 10 mensen gearresteerd tij dens demonstraties in de nacht van dinsdag op woensdag toen in verschillende steden door zo'n 10.000 mensen werd geprotesteerd. Gisteren trokken 3.000 mensen in jMünchen langs het Amerikaanse consulaat. In Hamburg namen 1.200 mensen deel aan een soortge lijke demonstratie, en in Frankfurt trokken 450 demonstranten langs het Amerikaanse consulaat. In West-Berlijn werden 50 mensen gearresteerd nadat 100 demon stranten twee uur lang een lijn van de metro hadden geblokkeerd. In een tiental Spaanse steden werd eveneens voor de tweede achtereenvolgende dag gedemon streerd, hetgeen soms uitliep op gevechten met de politie. De Spaanse communistische partij en bewegingen tegen de NAVO orga niseerden een demonstratie van enkele duizenden mensen in Ma drid. In Zaragoza werd door enkele duizenden mensen gedemon streerd met spandoeken en leuzen tegen Reagan. In Bilbao raakten 100 demonstranten slaags met de politie na een demonstratie van naar schatting 1.000 mensen. Ook in de Baskische steden San Sebas tian en Vitoria werd met de politie gevochten. In de Oostenrijkse hoofdstad Wenen verzamelden zich 2.000 mensen bij het Amerikaanse cultu rele centrum, het Amerikahaus, en trokken toen naar de Amerikaanse ambassade. WASHINGTON (GPD) - Vergele ken bij het begin van de jaren ze ventig levert terrorisme vandaag voor Amerikanen geen groter ge vaar op dan destijds. In 1985 heb ben daden van internationaal ter rorisme 2223 slachtoffers geeist Daaronder waren niet meer dan 162 Amerikanen en dat komt neer op 7.28 procent. De statistieken (van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken onder andere) bewijzen dat in Latijns-Amerika en Europa meer aanslagen worden gepleegd waarbij Amerikanen betrokken zijn, dan in het Midden-Oosten. Tussen 1980 en 1985 kwamen 369 van zulke daden voor in Latijns- Amerika, 458 in West Europa en 84 in het Midden-Oosten. Een ander gegeven dat de statis tieken opleveren: Amerikaanse za kenlieden vormen het voornaam ste doelwit van terroristen en niet militairen of diplomaten. Het aan tal bomaanslagen van terroristen is in bijna twintig jaar tijd, nauwe lijks veranderd. In 1985 kwamen 404 bomaanslagen voor en dat is minder dan de 452 anno 1972. De cijfers laten zien dat terrorisme een globaal probleem is en niet voorbe houden aan een gebied als het Mid den-Oosten alleen. Van de 80 bom-ontploffingen in vliegtuigen sedert 1949 ging het 22 maal om Amerikaanse toestellen, 8 maal om Filippijnse, zes Franse, vier Britse, vier Zuidvietnamese en twee van India, onder andere. In een rapport van het ministerie van buitenlandse zaken over 1984, vermeldt 47 voorvallen van terro risme van betekenis. In 19 gevallen waren daarbij Arabische terroris ten betrokken. Deze cijfers weer spiegelen niet de opkomst van meer 'staatsterrorisme' zoals onder andere Syrië, Iran en Libië dat steunen. NEW DELHI (IPS) - Hoewel India geprezen is om zijn rol als voortrekker bij de veroordeling van de Ameri kaanse bombardementen op Libië, blijkt de vergade ring van Niet-Gebonden Landen toch verdeeld te zijn. Vandaag begon in de Indiase hoofdstad New Delhi de vierdaagse bijeenkomst van ministers uit circa hon derd niet-gebonden landen. Rajiv Gandhi, voorzitter van de Beweging tot de vol gende top in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare, opende de bijeenkomst met een belofte. "Op dit mo ment van crisis geniet Libië de volledige steun en sympathie van haar collega's in de Beweging van Niet-Gebonden Landen", stelde hij onder luid ap plaus van de aanwezigen. Wat deze steun precies in houdt, zei de Indiase premier niet. Hij onderstreepte dat de ministers de aanval slechts kunnen veroorde len. Gandhi noemde de Verenigde Staten niet met na me. Waarnemers geloven dat de Indiër zich met opzet in vage bewoordingen uitlaat, omdat hij de verhou ding met Washington die de laatste tijd snel opklaarde niet in gevaar wil brengen. De minister van buitenlandse zaken van Cyprus, George Ivacovou, voerde namens de Niet-Gebonden Landen in het Middelandse Zeegebied het woord. Hij meed de kwestie Tripoli-Washington. Behalve Cyprus horen Malta en Joegoslavië tot de niet-gebondenen in deze regio. De Senegalese minister, Ibrahim Fall, sprak voor de Niet-Gebonden landen in Afrika. Hij maakte slechts een terloopse opmerking over "staatsterrorisme". De minister van buitenlandse zaken van Guyana, R.E- Jackson, veroordeelde de Amerikaanse actie uit naam van de Caribische en Latijnsamerikaanse Niet- Gebonden Landen, en minister Abdul Aziz Al-Dali van Zuid-Jemen sloot zich hierbij aan. De vertegenwoordiger van de Palestijnse Bevrij- dings Organisatie (PLO), Farouk Kaddoumi, riep op tot eenheid tussen de Niet-Gebonden staten in het licht van de "wilde" Amerikaanse aanval. Waarnemers noemden de stemming vandaag ook duidelijk anti-Amerikaans. Ook de Britse steun voor de Amerikaanse actie werd Londen niet in dank afge nomen. Tijdens informeel overleg is gesuggereerd dat de beweging een permanente commissie instelt, die niet alleen economische initiatieven coördineert, maar ook dringende politieke kwesties behandelt. LONDEN Ondanks een robuus te verdediging van haar steun voor de Amerikaanse aanslag op Libië, slaagde de Britse premier Thatcher er slechts ten dele in kamerleden (en de Britten daarbuiten die het debat via de media volgden) te overtuigen van de noodzaak van die Britse steun. Voor de tweede achtereenvol gende dag besprak een uitpuilend door Lia van Bekhoven Lagerhuis terrorisme in het alge meen en dat van Libië in het bij zonder. De Britse premier wees de beschuldiging geen „nee" te kun nen zeggen tegen president Rea- gans verzoeken scherp van de hand. Ze benadrukte dat de Britse me dewerking aan de Amerikaanse ac ties eenmalig geweest was en dat „medewerking in de toekomst op nieuw bekeken zal moeten wor den". Premier Thatcher toonde de par lementariërs iets meer van het be wijsmateriaal dat leidde tot die Amerikaanse acties. Ze zei dat er duidelijke aanwijzingen waren dat de Libiërs achter de aanslag op de discotheek in West-Berlijn zaten en dat er in Afrika aanslagen be raamd waren op tien westerse am bassadeurs. De leider van de Labour-partij, Neil Kinnock, bleef op het stand punt staan het machtsgebruik van de Verenigde Staten niet het ge weld de kop in zou drukken, maar het juist zou uitlokken. Andere op positiekamerleden spraken hun kritiek uit over de medewerking van premier Thatcher aan geweld dadige acties „terwijl ze zelf enkele maanden geleden economische sancties van de hand wees". Twee gerespecteerde oud-pre miers, Edward Heath en James Callaghan, maakten indruk door te zeggen dat zij het Amerikaanse verzoek van de hand gewezen zou den hebben. Een aantal Britse mi nisters, de meerderheid volgens waarnemers, heeft hier en daar zijn twijfel geuit over de wijsheid van de Amerikaanse aanval. De Britse premier zou de Ameri kaanse acties op de eerste plaats gesteund hebben om een splitsing binnen de NAVO te voorkomen. De vrees in Londen was groot, dat als premier Thatcher haar mede werking geweigerd had, de Ver enigde Staten zich scherp tegen Europa hadden afgezet. De pre mier wilde verhinderen dat Ameri ka zich in „splendid isolation" zou terugtrekken, aldus de theorie. De Britse regering is zich pijnlijk bewust van de kritiek die ze heeft uitgelokt, vooral bij de EG-part- ners. De regering, die op de minis ters van defensie en buitenlandse zaken na nergens in gekend was, zou bij de premier op meer zeggen schap hebben aangedrongen. Het ministerie van buitenlandse zaken ontkent echter dat minister Sir Geoffrey Howe, van de Ameri kaanse beslissing op de hoogte was voordat hij met zijn EG-ambtegen- oot in Den Haag een verklaring on dertekende die maande tot beheer sing. Het ministerie is er zich van be wust dat Sir Geoffrey desondanks een en ander uit te leggen zal heb ben als de EG-ministers van bui tenlandse zaken vandaag in Parijs voor een spoedbespreking over de Libische affaire weer bij elkaar ko men. Inmiddels heeft de Britse rege ring in binnen- en buitenland de veiligheidsmaatregelen verscherpt in geval van Libische tegenacties. Britse ambassades en commerciële instellingen in het buitenland zijn extra paraat. In het Lagerhuis wer den kamerleden voor het eerst op hun identiteit onderzocht alvorens toegelaten te worden. De angst voor Libische wraakacties is het grootst in Suffolk en Oxfordshire waar de Amerikaanse bases zich bevinden die de aanslagen uitvoer den. Er zijn 30.000 Amerikaanse troe pen in Groot-Brittannië. De meeste Britten verwelkomen de Ameri kaanse aanwezigheid, die tevens een bron van inkomsten is voor de plaatselijke bevolking. Veel men sen zeiden niets tegen de Amerika nen te hebben, maar geschrokken te zijn van de Amerikaanse acties. „Natuurlijk neemt Gaddafi wraak. Is het niet vandaag, dan is het mor gen. Hij weet waar hy moet zijn, hij weet nu waar die vliegtuigen van daan kwamen", aldus een kenmer kende reactie. ADVERTENTIE Zweden De Zweedse premier Ingvar Carlsson heeft zijn gesprekken met de Russische regering omschreven als „constructief' en „nuttig". Hij zei gisteren in de Russische hoofd stad dat zijn bezoek heefLbijgedra- gen aan de verbetering en stabilise ring van de Zweeds-Russische be trekkingen. De Russische partijleider Mi- chail Gorbatsjov heeft toegezegd de handel met Zweden te willen uitbreiden, aldus Carlsson. Mos kou en Stockholm hebben dinsdag een uit 1976 daterend handelsver drag verlengd. Carlsson sprak de hoop uit dat de Sowjet-Unie ook in de toekomst haar olieleverantie- verplichtingen regelmatig zal na komen. Moskou is de derde oliele verancier van Zweden. Libanon De Franse televisieomroep An tenne 2 heeft gisteren in zijn nieuwsuitzending brieven getoond die afkomstig zouden zijn van de leden van een ontvoerde Franse tv- ploeg in Libanon. De brieven be vatten maar een paar woorden waarin melding werd gemaakt dat alles in orde was. Malaria Meer dan een half miljoen men sen op het Indonesische eiland Su lawesi zijn getroffen door malaria. Dit is bekendgemaakt door het persbureau Antara. Volgens Antara hebben de auto riteiten meer dan 160.000 wonin gen besproeid met het krachtige bestrijdingsmiddel DDT, dat in veel westerse landen is verboden. In vijvers en zelfs in baden in hui zen worden vissen gehouden die larven van malariamuggen eten. Ruim 575.000 mensen, de helft van de bevolking van Sulawesi, heeft de ziekte opgelopen, aldus Antara. OOST-BERLIJN - Voor de Oost- duitse staats- en partijleider Erich Honecker kan het vandaag begon nen elfde partijcongres al bijria niet meer stuk. Gisteren arriveerde de Russiche partijleider Michael Gorbatsjov met vrouw in Oost-Ber- lijn en volgens de geruchten blijft hij tot dinsdag. Een gebaar dat vooral wordt gezien als een blijk van waardering voor de 73-jarige Honecker. Michael en Raisa Gorbatsjov maakten er in het zonovergoten Oost-Berlijn een hele show van. Kort na aankomst legt Gorbatsjov door Hans Hoogendijk de onvermijdelijk krans op de in drukwekkende gedenkplaat voor Lenin, even later een bezoek aan het splinternieuwe jeugdpark Ernst Thallman, een park dat is ge noemd naar een van de voorvech ters van het communisme in Duits land. Toejuichingen van duizen den oude, maar vooral jonge kame raden, vaderlijke woorden over so lidariteit, vriendschap en vrede van Gorbatsjov. Direct daarop een kranslegging bij het Monument voor de Gevallenen. Dan een uurtje bijkomen op het slot Neuschönhausen, waar de Gorbatsjovs verblijven. Honecker heeft voor een verrasing gezorgd. Een album vol foto's uit 1966, de tijd dat Michael Gorbatsjov nog een kleine partijfunctionaris was en een delegatie naar de DDR mocht leiden. Daarna volgt een uit stapje naar de Muur, een bezoek aan de Brandenburger Tor, de meest markante scheidslijn tussen Oost en West. De Gorbatsjovs ma ken een zeer ontspannen indruk en het is de roodharige Raisa, ditmaal in een lange leren mantel, die bijna steeds het voortouw neemt. 's Middags zullen de twee niet al leen het pas gerestaureerde Natio nale Theater bezoeken, maar ook bloemen leggen bij het net voltooi de beeld van Marx en Engels. Een pompeus bronzen beeld, door de Berlijners al omgedoopt, in dë „ge pensioneerden". Een oudere man, zijn kale schedel glimmend in de zon, komt er net vandaan. Hij heeft nog even iets bijgewerkt. Het is de 62-jarige beeldhouwer Ludwig En- gelhardt, de schepper van deze bronzen oervader van het commu nisme. Volvo's Op de vraag of hij al weet dat de Gorbatsjovs er zo aankomen, kijkt hij verbaasd, hij Weet nergens van. Hij corrigeerde iets aan zijn werk. Het is zijn eerste grote beeldenfor matie en „mogelijk ook wel mijn laatste. Ik heb nu rust nodig". Hij heeft er vele jaren aan ge werkt. Drie jaar geleden mochten de kameraden in de DDR hun aan- en opmerkingen over een in gips gegoten model van het beeld ma ken. Veertien dagen geleden was de uiteindelijke versie klaar. Erich Honecker onthulde het beeld. En nu komen de Gorbatsjovs. Ludwig Engelhardt blijft toch nog maar even wachten. Een kolonne nieuw aangeschafte grote Volvo's komt de hoek om. Tv-camera's, het echtpaar Gorbats jov, een aantal prominente Oost- duitse communisten èn een hand vol veiligheidsagenten. Geen poli tie. Gorbatsjov aait een jonge pio nier over het hoofd, ergens een paar meter verder zegt een kleine Berlijner: „Is dat nou Gorbatsjov, goh, wat stom". De Russische leider legt een bos rozen aan de voet van Marx, terwijl de beeldhouwer Engelhardt door partijmensen naar voren wordt ge duwd. In zijn kielzog word ik mee gedrukt en beland op een halve meter van de eerste man der Rus sen. Raisa Gorbatsjov begint een heel gesprek met de kunstenaar. Michael en Raisa voor het Marx-Engels monument in Oost-Berlijn. „Marx was een genie, wij zijn hoog uit talenten", zegt ze. En „Waarom heeft u Marx zit tend en Engels staand afgebeeld?". Ze geeft zelf direct het antwoord: „De leraar zit en de leerling staat". Ludwig Engelhardt heeft een an dere verklaring: „Voor mijn gevoel straalt Marx zittend meer uit. En door de ruimtewerking in het beeld komt hij prominenter naar voren". Michael Gorbatsjov wijst erop dat het metaal waaruit het beeld is vervaardigd al zijn dofheid ver liest. „Ik denk dat dat komt door dat de mensen hun handen op die van Marx willen leggen. We kun nen dat niet vaak genoeg doen", zegt hij. Boetiek Ludwig Engelhardt staat er wat verloren bij. Al deze aandacht is nu ook weer niet nodig, is op zijn ge zicht te lezen. Kort tevoren, toen we hem vertelden dat Gorbatsjov er aan zou komen, had hij nog in enigszins bedekte termen gezegd het eigenlijk belangrijker te vinden als er deze zomer tienduizenden van dit Marx-Engels forum zouden genieten. De Gorbatsjovs verdwijnen weer. Verbaasd lopen de enkele tientallen Oostberlijners die er ge tuige van waren weg. „Heel vroe ger heb ik hier Chroetsjov eens ge zien, maar dit was veel leuker", vertelt een vrouw. En wat vindt ze van het beeld? Haar 14-jarige zoon heeft direct een antwoord: „Ze hebben allebei wel erg grote hoofden, maar ja misschien had den ze wel zoveel hersens". Berlijn blijft Berlijn, of de partij van Honecker het er nu voor het zeggen heeft of niet. In ieder geval is er voor de Oostberlijners heel wat te beleven in deze .dagen van het partijcongres. De winkels zijn goedgevuld en in de beroemde straat Unter den Linden is net de eerste jeugdboetiek geopend. Mo dieuze kleren voor een schappelij ke prijs. De jeugd staat in de rij. Het aantal nieuwe - vooral wester se - auto's is sterk toegenomen. Maar de penetrante, typisch Oost- duitse lucht eri rook van de eigen Trabant of Trabbi, zoals de prutte laar liefkozend wordt genoemd, hangt toch als een blauwe walm in de straten. Geklaagd wordt er natuurlijk, het kan immers ook nog allemaal veel beter. En met alle leuzen over extra prestaties die voor dit elfde partijcongres zijn geleverd, willen de meesten ook niet veel te maken hebben. Maar Oost-Berlijn maakt toch op dit moment een redelijk ontspannen indruk, hoewel het eerste zomerse zonnetje het beeld natuurlijk wel wat lichter maakt dan het op een grauwe dag zou zyn. Mager kalfsvlees en echte roomboter dat is het geheim. MOSKOU DP A- De 7 6-jarige president van de Sowjet-Unie, Andrei Gromyko, is gisteren in Moskou met hoge koorts opgenomen in een ziekenhuis. Dit werd meege deeld aan een delegatie van Noorse parlementariërs die in Moskou op bezoek is. Gromyko moest van een ontmoeting met de parlementariërs afzien, vlak voordat zij zou plaats hebben. (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7