Wensen van CDA-WD ingewilligd Miljoenentekort bij onderhoud Herziening sociale zekerheid Cel geëist tegen nep-Melchior 'Drollencoirnnando' bindt strijd aan met hondepoep ABORTUS 'Bij dit letsel past hoogste smartegeld' WERKTUWGELDWELNETZOHARD VOOR UALS U WERKT VOOR UW GELD? Woningbouwverenigingen moeten steeds bijpassen DONDERDAG 17 APRIL 1986 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft alle wensen die CDA en VVD hadden opgevoerd bij het debat over de her ziening van het stelsel van sociale zekerheid, ingewilligd. Gedeeltelijk arbeidsongeschikten (wao'ers) lopen daar door nu niet meer het risico in de bijstand terecht te ko men, en de ww-regeling voor oudere werklozen wordt soe peler dan staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) oor spronkelijk van plan was. Ook de omstreden 'omkering van de bewijslast' bij uitkeringsfraude is voorlopig van de baan. De kosten van alle concessies die het kabinet de afgelopen maanden aan CDA en VVD heeft gedaan, zijn DEN HAAG (ANPIGPD) - Een lachende PvdA-leider Den Uyl leest voor uit het boek 'De volgende minister', dat inmiddels opgelopen tot 1,1 miljard gulden. gisteren door de Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikkelingssamenwerking (Novib) werd ge- presenteerd in Nieuwspoort. Den Uyl hield een pleidooi voor een versterking van de bevoegdheden en positie Het ministerie van sociale zaken maakte de serie tegemoetkomin gen gisteren bekend. Dat gebeurde 1 vra- Wiizieing minister van ontwikkelingssamenwerking. In het volgende kabinet moet het een krachtige minister zijn die J 6 wordt gesteund door de ministers van financiën en van economische zaken, aldus Den Uyl. Tijdens de presenta- Op een reeks van punten zijn wij- tie van het boek bleek, dat CDA en VVD verschillend denken over de positie die de minister van ontwikkelingssa- kort voordat De Graaf mondeling zigingen aangebracht. De belang- menwerking zou moeten innemen. VVD-fractieleider Nijpels (op de foto naast Novib-secretaris Theunis) vindt de Tweede Kamer zou antwoor- rijkste tegemoetkomingen aan dat ontwikkelingssamenwerking heel goed kan worden ondergebracht in een nieuw ministerie van internatio- CDA en WD betreffen: nale economische betrekkingen, maar CDA-voorzitter Bukman geheel linkspleitte voor handhaving van des ministers huidige positie.. (foto anp> - Gedeeltelijk arbeidsongeschik ten komen niet uiteindelijk bijstand, waar ze h van'de vermogen zouden - Gedeeltelijk arbeidsongeschik- ten die weer gaan werken, kunnen twee jaar lang een iets hogere wao- uitkering krijgen; - Werklozen boven de 57,5 jaar den op de wensen, kritiek gen van de fracties. De zijn, om tijd te winnen, ook al in de vorm van nieuwe wetsteksten vast gelegd. Opvallend is dat de rege ring aan geen enkele wer oppositie tegemoet komt. De hele stelselherziening brengt door de talloze wijzigingen niet meer de verwachte 4.1 maar slechts 3 miljard gulden op. Van de oorspronkelijk regeringsplannen voor het nieuwe stelsel staat de kern nog overeind: de duur van de ww-uitkering wordt afhankelijk van leeftijd en aantal gewerkte ja ren, en bij het bepalen van de mate van arbeidsongeschiktheid mag niet meer worden gekeken naar de kansen op de arbeidsmarkt. Defensiebelasting weigeren mag iiï gemeente Rheden Man maakt vrouw 143.000 plus goederen afhandig worden geregeld. RHEDEN (ANP) - De inwoners ten zkkken. van de Gelderse gemeente Rheden mogen de komende vier jaar een symbolisch bedrag aan defensiebe lasting weigeren. Tijdens de be sprekingen over het nieuwe colle ge van burgemeester en wethou ders is besloten dat inwoners een bedrag van 5,72 gulden op hun gas- en waterrekening in mindering mogen brengen als een symboli sche weigering tot het betalen van defensiebelasting. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het- de bedoeling dat het geld dat de inwoners niet betalen, ten goede komt aan ge meentelijke initiatieven op het ge bied van vredesonderwijs en -vor ming. Op het ogenblik kent de ge meente Rheden slechts zes men sen die weigeren defensiebelasting te betalen. Normaal gesproken krijgen deze weigeraars bezoek van een deurwaarder die inventa ris ter waarde van het belastingbe drag laat veilen. „Maar als de drei ging van een deurwaarder weg is kan dat aantal weigeraars wel eens groter worden", aldus de woord voerder van de gemeente. Volgens de zegsman zullen de weigeraars de 5,72 gulden wel aan de gemeente moeten betalen, maar stort de gemeente die bedragen in een apart fonds. Het tekort dat daardoor ontstaat bij het gas- en waterbedrijf van de gemeente wordt aangevuld uit de gemeente lijke reserves. Een woordvoerder van de Bewe ging Weigering Defensiebelasting zegt blij te zijn dat Rheden de eer ste gemeente is die beleid ontwik kelt dat aan de wensen van de be weging tegemoet komt. Volgens de woordvoerder is het alleen jammer dat Rheden de ingehouden bedra gen niet doorberekent in de finan ciële afdrachten aan het rijk. krijgen tot hun pensioen een uitke- AMSTERDAM (ANP) - De officier menwonen, voor stalen ramen ring die grotendeels losstaat van van justitie bij de rechtbank in (42.000 gulden), voor grondspecu- het inkomen van hun partner; Amsterdam mr. Kortenhorst heeft latie (17.000 gulden) en zo ging het - Mensen boven de 57,5 jaar die gisteren een jaar gevangenisstraf, maar door. zonder werk raken maar officieel waarvan drie maanden voorwaar- geen recht hebben op een lange delijkt geeist tegen een 45-jarige Liefdesproef SSSSTZKSSt i van de rijke Limburger Melchior bediende, had een Amsterdamse vrouw van 1 januari tot 23 april 1985 een bedrag van 143.000 gul den plus antieke goederen, siera den en voor tienduizenden guldens aan effecten weten te ontfutselen. De man had de vrouw leren ken nen in een Amsterdams restaurant, waarbij hij kennelijk veel indruk op de vrouw maakte. Al snel groei de er een relatie, waarbij de zakelij ke kanten niet door de Brunssum- mer werden verwaarloosd. De val- die hij gebruikte, hielp handje om het vertrou- v-uitkering, komen niet in de bij stand; - De omkering van de bewijslast bij het vermoeden van ww-fraude verdwijnt, evenals het plan lande lijke straffen vast te stellen voor enigszins 'verwijtbare' werkloos heid; - Inkomen van partners wörden minder streng meegeteld bij het verlenen van de toeslagen die no dig zijn om een huishouden niet onder het sociaal minimum te la- met zijn gladde ver halen volledig. Zij verwonderde zich er wel eens over dat een rijke man als Melchior al dat geld van haar nodig had, maar daar wist de Brunsummer altijd wel weer een antwoord op. Zo was een van zijn smoezen: „Ik wil je liefde voor mij op de proef stellen". Niet alleen smolt haar bankrekening als sneeuw voor de zon, maar ook an tieke meubelen en andere goede ren, zilveren bestek en dergelijke gingen richting Limburg naar het huis dat eens hun 'liefdesnestje' zou worden. Restaurant noch huis kreeg de vrouw ooit te zien, wel fo to's en tekeningen van deze lucht kastelen. De gelijke behandeling van ge huwde en ongetrouwde samenwo- ac n nende bejaarden in de aow duurt uem slechts tot 1 april 1988. Het kabinet wen is de regeringsfracties nog niet te- Want "Zo'zeide vrëüw,zij kende'de gemoet gekomen op het punt van naam Melchior en dat gaf haar een de gelyke behandeling van gehuw- gevoei van betrouwbaarheid. Op een gegeven ogenblik kreeg den en ongetrouwd samenwonen- Al snel bleek de man voor allerlei de vrouw toch een 'onbehaaglijk de uitkeringsgerechtigden in bij- zakt.n geld le nodig te hebben: gevoel'. Toen de man op een dag in en 'IhLS voor een restaurant, waarvan de april een dutje deed keek z(j en VVD hebben grote kritiek op de vrouw zelf de vruchten zou kun_ waarop dat zou moeten nen plukkerli voor een huis (7 000 gulden) waarin zij zouden gaan sa- zijn colbertje. Daar- i paspoort met een met zijn werkelijke naam. Emotionele scè nes volgden. Toch wist de nep-Mel- chior haar nog een keer 47.000 gul den los te praten voor een dure Mercedes, die op haar naam zou komen te staan, wat evenmin ooit gebeurde. Uiteindelijk stapte de vrouw naar de politie en deed aangifte. Op dat moment was haar bankreke ning van 200.000 gulden al met 143.000 gulden verminderd. De Brunssummer ontkende zich ooit van de naam Melchior bediend te hebben. De officier van justitie hield bij zijn eis rekening met de vele veroordelingen die de man al achter de rug had voor verduiste ring en flessetrekkerij. Zijn advocate, mr. De Winter, was er niet verzekerd van dat haar cliënt al het geld door middel van valse verhalen de vrouw afhandig had weten te maken. De vrouw was volgens haar behalve naïef ook zeer vrijgevig. Zij had kennelijk de behoefte de man echt te helpen, al dus de advocate, die zich dan ook afvroeg of vrijspraak niet beter op zijn plaats zou zijn. De rechtbank doet op 29 april uitspraak. ROTTERDAM (GPD) - Een groep bewoners van de Rotterdamse wijk Oud-Mathenesse gaat op een harde manier de strijd aanbin den met hondepoep op straat. De groep, die zich het 'Anonieme Drollencommando' noemt, haalt drollen die op grasveldjes of in zandbakken van kinderspeelplaatsen liggen met een schepje op en deponeert die vervolgens bij de eigenaar van de hond in de brievenbus. Op die manier hoopt het commando dat de hardleerse hondebezitters voortaan hun dier in de goot uitlaten. Volgens de bewoners hebben eerdere oproepen aan hondebezit ters om hun huisdier in de goot hun behoefte te laten doen, niets uitgehaald. Een van de anonieme actievoerders zegt: „Dat zijn allemaal veel te lieve oproepen geweest. Er moet nu maar eens wat gebeuren". Een ander, zeer boos lid van de groep: „Elk strookje gras hier in de wijk is niet te betreden door de enorme hoeveelheden honde stront. Je had het de afgelopen vorstperiode eens moeten zien toen er nog helemaal geen gras lag. Het was één grote vlakte van hondedrollen". Volgens het commando is zijn werkwijze eenvoudig. „Rond het uitlaat-spitsuur, zo tusseh tien en elf uur 's avonds, stellen we ons verdekt op. We proberen dan een regelmatige overtreder te ont dekken. Heeft de hond z'n behoefte gedaan midden op een plein, in het gras of in de zandbak, dan volgen we de eigenaar naar z'n huis. Vervolgens keren we terug om de drol met een grote of klei ne schep op te halen, duwen die door de brievenbus en rennen hard weg". BODEGRAVEN (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft gisteren op Rijksweg 12 (Den Haag-Utrecht) ter hoogte van Bodegra ven een mobiele rijstrooksignalering in werking gesteld. Met deze signale ring, een soort mobiel portaal, kan de afzetting van rijstroken bij werk zaamheden aanzienlijk sneller tot stand worden gebracht. Ing. H.P. Rij kers (links), voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbou wers, keek toe hoe de minister de officiële handeling verrichtte. (foto anpi COMMENTAAR De mislukte abortusingreep in het Haagse Leyenburgziekenhuis heeft grote beroering gewekt. Dat drie spe cialisten werden gearresteerd, is al zeer ongebruikelijk in de Nederland se verhoudingen, maar ook de ten lastelegging, in termen van moord en doodslag, liegt er niet om. Een onjuis te diagnose omtrent de duur van een zwangerschap leidde bij de abortus tot de tragische omstandigheid dat de foetus levend ter wereld kwam, zij het volgens de behandelende artsen met zo geringe levenkansen dat zij de jonggeborene hun zorg onthielden waarna de dood intrad. Het drama voor de betrokken jonge vrouw, haar ouders en de artsen is door buitenstaanders nauwelijks te peilen. Hun verdriet en ontzetting zul len er niet minder op zijn geworden, nadat de justitiële autoriteiten zich met deze zaak zijn gaan bezighou den. Collega-gynaecologen en advo caten, ambtenaren, politici en leken, allen buitelen over elkaar heen om hun oordeel over deze zaak te geven. Sommige geharnaste tegenstanders van elke abortus zien in dit drama aanleiding om als hun vaste overtui ging opnieuw naar voren te brengen, dat elke abortus gewoon moord is. Het probleem van de abortus kan echter niet worden opgelost door te rug te vallen op dergelijke redenerin gen. In Nederland kan op die manier geen beleid worden gevoerd. Dat heeft minister De Ruiter, als bewinds man voor justitie, indertijd beter be grepen dan zijn voorganger Van Agt. De Ruiter slaagde er ten langen leste in om het probleem van de abortus te regelen in een nieuwe wet. Het gaat niet aan om nu, naar aan leiding van het gebeuren in Den Haag. die weg terug af te leggen. Het is in ons land nu eenmaal niet moge lijk om eigen strikte normen ook dwin gend op te leggen aan alle anderen. Dat neemt niet weg, dat ook artsen zelf bepaalde medisch-ethische nor men hanteren in hun dagelijks werk. Ook ten aanzien van abortus kent de medische gemeenschap dergelijke normen. In de gegeven omstandighe den voeren deskundigen allerlei ar gumenten aan, om de beroering en onthutsing te temperen. Zij drukken het grote publiek met de neus op de feiten van de geringe levenskansen van te vroeg geborenen, en de artsen maken duidelijk, dat zij zich ook vaak gedwongen zien een oordeel te vellen over de kwaliteit en de toe komstkansen van dat (te) jonge le ven. Dat zijn grote en ernstige vra gen, die in een sfeer van rust en be zinning een antwoord verdienen. De koppeling tussen abortus en actieve euthanasie is hier snel gelegd, ook door de artsen die het thans opne men voor hun Haagse collega's. Het aanzien van artsen hangt direct samen met het vertrouwen dat zij ge nieten op de belangrijke uren in ie ders leven, de uren van geboorte, lij den en sterven. Dat vertrouwen dient ook gewaarborgd te zijn op de scheidslijn van leven en dood, en in beginsel maakt het weinig verschil of dan het (te) jong geborenen betreft of zeer zieke, oude mensen. Maar dat zelfde vertrouwen hoeft niet zo onbe grensd te zijn, dat het medisch han delen als het ware voor justitie en po litie tot verboden gebied wordt ver klaard. Er zijn wetten, en er is een abortuswet, en die wetten gelden voor iedereen, ook voor artsen. Wan neer bepaalde wetten naar believen buiten de orde zouden kunnen wor den verklaard, ligt de weg open naar de totale normloosheid. Laat de rechter zich over deze zaak uitspreken, nu die eenmaal aan hem is voorgelegd. Dat vergt van deze rechter grote wijsheid en mededo gen, zoals immer, maar in dit geval wel heel in het bijzonder. Advocaat over overbestraling: O ENSCHEDE (GPD) - Bij het ern stige letsel dat negen vrouwen met baarmoederhalskanker in 1982 en 1983 hebben opgelopen door over- bestraling in het Enschedese zie kenhuis Ziekenzorg, past een smartegeld van minstens 100.000 gulden; de hoogste categorie in Ne derland. Dat is de stellige overtui ging van de Amsterdamse advo caat mr. Beer. Hij behartigt de be langen van drie van de zes gedu peerde vrouwen, die een civiel rechtelijke procedure hebben aan gespannen tegen het ziekenhuis. De Almelose rechtbank veroor deelde de desbetreffende radiothe rapeut van het ziekenhuis deze week tot een maand voorwaarde lijk. Hij werd niet uit zijn beroep ontzet. Mr. Beer verwacht dat offi cier van justitie mr. Lunenborg, die een half jaar voorwaardelijk en een tijdelijk beroepsverbod had geëist, in hoger beroep gaat. Volgens mr. Beer is de betrekke lijk milde rechterlijke uitspraak ('De radiotherapeut mag in zyn handen knijpen') niet van invloed op de schadeclaims, omdat de ver zekeringsmaatschappijen al in een vroeg stadium de aansprakelijk heid hebben aanvaard. „Of de man vijftig cent boete krijgt of tien jaar maakt voor de schadeclaim niet uit. De radiotherapeut is verwijt baar". De schadeclaims liggen tussen de 100.000 en 150.000 gulden per persoon. Mr. Beer: „Dat lijkt hoog, maar vergeet niet dat een handje vol mensen in Nederland onher stelbaar is verbrand, dagelijks naar de dokter moet, niet normaal naar het toilet kan en van wie het sek suele leven is verstoord. Als dit in Amerika was gebeurd zouden er veel hogere schadeclaims zijn inge diend. In Californië is het stan daardbedrag voor dit soort letsel een kwart miljoen dollar". Mr. Beer heeft ernstige kritiek op de slachtofferhulp van ziekenhuis Ziekenzorg. De patiënten zijn door het ziekenhuis nooit ingelicht over de gemaakte fouten, zegt hij. Mr. Beer heeft zelfs met een kort ge ding moeten dreigen om rapporten van het ziekenhuis over deze pijn lijke kwestie boven tafel te krijgen. „Ik heb er geen verklaring voor waarom het ziekenhuis zo met de slachtoffers is omgesprongen. Mis schien dacht men er te zijn door te gen de verzekeringsmaatschappij en te zeggen: aanvaardt de aan sprakelijkheid maar". Boete geëist voor besnijdenis met schade AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie in Amsterdam heeft gisteren 2000 gulden boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd uit de hand gelopen besnijdenis. Daarbij liep op 18 augustus vorig jaar een Marokkaans jongetje ern stig letsel aan zijn geslachtsdeel op. De officier vroeg de rechtbank de man ook te verbieden zijn 'be roep' de komende zes jaar uit te voeren. De al vijftien jaar in Nederland wonende man verklaarde voor de rechtbank dat hij niet had geweten dat de besnijdenis door een niet- medicus in Nederland niet mag. ADVERTENTIE Veel mensen nemen genoegen met zo'n 4 a 5% rente op hun geld. Jammer; want er wordt hard voor gewerkt. Daarom een simpel advies: Koop er waardestukken met hoge rente voor. Of zet het verstandig weg op een langlopende rekening. j\fJÊ Bij de Westland/Utrecht Hypotheek-1 bank of via 't officiële spaaragentschap. 1 w F/1J Zij kunnen u adviseren hoe u de hoogste rente knigt. Via pandbrieven of pandbriefbiljetten PANDBRIEVEN of Dij voorbeeld via een vaste of variabele beleggingsrekening. METUWGELDMAAKTUHETMEESTE GELD BIJ *bcP DE WESTLAND,UTRECHT, HYPOTHEEKBANK. Rentewijzigingen voorbehouden 070-469454 Kantoor WUH: 's Gravenhage: Buitenhof 51, Spaaragenten WUH: Gouda Bestebreurtje, Markt 68, 01820-11811 Leiden Data/Verhoeven, Stationsweg 26, 071-142341 AMSTERDAM (GPD) - De wo ningbouwverenigingen komen voor de ruim anderhalf miljoen woningen die zij in beheer hebben, jaarlijks een half miljard gulden te kort bij het gewone onderhoud. Per woning moeten de corporaties gemiddeld 270 gulden per jaar bij passen uit hun reserves. Daarbij komen dan nog de tekorten bij het grote onderhoud, dat volgens de Nationale Woningraad (NWR) ge bonden is aan te strakke regels. De NWR is een koepelorganisatie van 700 woningbouwcorporaties. Algemeen directeur drs. B. G. A. van Kempen van de NWR pleitte gisteren voor een nieuwe regeling voor dit groot onderhoud en voor woningverbetering. Volgens de huidige regeling mag dat groot on derhoud pas na 25 jaar plaatsvin den, waardoor de schade vaak gro ter is dan bij het tijdig verhelpen van problemen, waar nu geen geld voor is. Bovendien werden er 25 jaar geleden gemiddeld 50.000 hui zen gebouwd, terwijl er nu reke ning wordt gehouden met het op knappen van slechts 31.500 wonin gen per jaar. Van Kempen sprak bij de pre sentatie van de plannen voor de Bouw-RAI, een vakbeurs voor de sociale woningbouw, die van 26 tot en met 30 mei in Amsterdam wordt gehouden. Hij baseerde zijn cijfers op een onderzoek van het Econo misch Instituut voor de Bouwnij verheid en beschuldigde het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening ervan deze gegevens op een onjuiste manier te hebben gepresenteerd. Daardoor zouden de werkelijke problemen van de corporaties zijn verdoezeld. Hoewel het accent bij de Bouw- RAI zal liggen op woningonder- houd en -verbetering, legde Van Kempen er de nadruk op dat er de komende jaren nog veel nieuw bouw noodzakelijk zal zijn. Vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek komen er tot 1990 jaar lijks 80.000 huishoudens bij en zijn er enkele honderdduizenden wo ningen die in slechte staat verke ren en vervangen moeten worden. Volgens Van Kempen is de levens duur van de naoorlogse woningen sterk overschat. Veel huizen die tussen 1945 en '60 gebouwd zijn, zullen volgens hem het jaar 2000 niet halen. Het bedrijfsleven in de bouwwe reld zal zich op de Bouw-RAI uit gebreid presenteren. Het aantal ex posanten is 20 procent groter dan op de vorige beurs in 1984. De cor poraties besteden jaarlijks yier mil jard aan het beheer van hun wo- ningbezit, dat 1,5 van de 5,2 mil joen Nederlandse woningen uit maakt. De beurs staat onder auspi ciën van de Nationale Woningraad. Tijdens de Bouw-RAI wordt een groot aantal lezingen en conferen ties gehouden. De Nationale Wo ningraad zal zelf op de openings dag de bezuinigingen in de wo ningbouw aan de orde stellen in een discussie over het woning bouwbeleid voor de komende vier Daaraan zullen onder anderen feede-Kamerleden van de grote politieke partyen, vertegenwoordi gers van het bouwbedrijfsleven en andere deskundigen deelnemen. Twei ABORTUSZAAK (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) kan nu niet toezeggen dat de aanklachten in de abortuszaak tegen drie artsen van het Haagse Leyenburg ziekenhuis niet terzyde zullen worden geschoven. De bewindsman zei dit gisteren in de Tweede Kamer op vragen van het SGP-kamerlid Van Dis. De drie artsen wordt verweten by een 16-jarig meisje een levensvatbare foetus te hebben weggehaald en dat te hebben laten sterven. De minister zei dat een 'ervaren officier van justitie' is belast met deze 'ernstige en tevens gecompliceerde zaak' en dat hy slechts kan afwach ten. Hij sprak suggesties tegen als zou er vaker een abortus van een levensvatbare vrucht worden verricht dan wordt aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5