Bewoners vragen duidelijkheid over woonwagencentrum Lezers Schrijven Bouwvereniging haalt staat voor rechtbank Provincie streeft naar opheffing Kerkbrug wordt na bouwvak opgeknapt Linies Leiden kant zich tegen parkeergarage Schuttersveld PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 17 APRIL 1986 Mini-containers In het L.D. van 15 maart en 3 april wordt aangekondigd dat het plan bestaat om in een aantal wijken ge durende een half jaar een proef te nemen met zogenaamde mini-con tainers. Dit staat ook te gebeuren in de Eaadsherenbuurt. Het wordt nu nogal erg onschuldig voorge- steld. De huisvuilzakken voldoen echter heel goed en men krijgt niet de indruk dat het ophalen te zwaar zou zijn of de wijken zijn te groot en dan kan de gemeente daarin In de Raadsherenbuurt hebben de meeste woningen géén achter om en zullen de bewoners gedwon gen worden deze laadbakken op wielen dóór het huis te rijden. Ten zij het wordt toegestaan om die laadbakken op de trottoirs te laten staan. Wat geen gezicht is. Boven dien kan men van de bejaarden, de minder validen e.a. niet verlangen dat deze die containers door hun woning moeten slepen, dat is wel a-sociaal. Het wordt voorgesteld alsof deze zaak nauwelijks geld kost. Dat mag met de 'proef het ge val zijn, straks komt de armlastige gemeente Leiden voor enorme uit gaven te staan. Er wordt nu nog niets over openbaar gemaakt. Dat dient straks wel tijdig te gebeuren en zeker vóór de veststelling van de gemeentebegroting 1987. Toen in Leiden werd overge schakeld van de vuilnisemmer op vuilniszakken gebeurde dit op voorstel van de toenmalige VVD wethouder. De fractie van de PvdA werkte daar geheel aan, mee. Toen werd het gebruik van de huisvuil zakken juist sterk aanbevolen. Dit heeft tot dusverre uitstekend vol daan, zodat de wijkbewoners be slist geen verandering wensen. De indruk wordt thans gewekt dat de leveranciers van de laadbakken op wielen er goed brood in zien om straks duizenden van deze dingen te leveren. Ons lijkt dat de proef reeds is mislukt voordat er een aanvang mee is genomen. Althans voor wat betreft de Raadsheren- buurt. N.A. van den Toorn, Fagelstraat 42, Leiden. Boten In de krant van vrijdag 11 april zag ik een stukje staan: langs het Utrechtse Jaagpad komen voorlo pig geen woonboten. Omwonen den hebben de gemeente over spoeld met bezwaarschriften, om dat ze vreesden voor de aantasting van hun woongenot. Dit hebben de bewoners voorlo pig gewonnen. Nu is mijn volgen de vraag aan het gemeentebestuur: waarom wel boten langs onze mooie en beroemde stadstimmer- werf aan het Ualgewater? Nu de vakantie voor de deur staat, is dat geen goede zet geweest van de ge meente. Of weet de gemeenteraad soms niks af van wat er is gebeurd? De doorkijk vanaf het water naar de gevel is er niet meer. Dat bete kent dat de rondvaartboot van Slingerland wel door kan varen, want er is niks meer te zien. Toeris ten kunnen niet meer filmen en fo tograferen. Zonde, want het werd net een mooi stukje Leiden, vooral als straks de molen ook klaar komt. Maak de wal voor de stadstim- merwerf weer vrij, mijne heren. En verhuis de vrachtschepen naar hun oude ligplaats. Laat Leiden zuinig en trots zijn op zo'n uniek monu ment als de stadstimmerwerf, al is die niet meer in die functie. S. Kraan Waldeck Pyrmontstraat 44 Leiden Reclamezuil In deze krant is reeds een aantal malen melding gemaakt van het ongenoegen dat er heerst onder de Leidse bevolking over het plaatsen van de reclamezuil aan de Pies- manlaan. Vorige week konden we lezen dat wethouder Kuijers het standpunt verdedigt, dat wanneer iets niet is verboden het normaal doorgang moet kunnen vinden. Tot op zekere hoogte heeft de wet houder gelyk. Tenminste wanneei het gaat om algemeen aanvaarde normen en gedragsregels. Wanneer echter bijv. om redenen van volksgezondheid (het roken) of om redenen van ongewenste poli tieke activiteiten (Centrumpartij), het beter zou zijn om zaken niet te doen of nog beter tegen te gaan. zou zo'n standpunt ter discussie moeten worden gesteld. Zeer be slist bij de overheid, die tot taak heeft de bescherming van de groep en het individu te waarborgen. Wanneer in de maatschappij iets fout gaat of zaken waarvan bewe zen is, dat ze fout zijn, wordt er in de politieke vergaderzalen om hel hardst geroepen dat de scholen meer en beter moeten voorlichten. Welnu, op het gebied van het ge bruik van alcohol en het roken wordt op vele scholen het een en ander gedaan. Moeizaam, maai met succes, wordt het biertje op schoolfeesten uitgebannen of gere guleerd en in de school wordt niel gerookt. Een gemeentebestuur, dal zichzelf respecteert en in alle toon aarden zich verklaart voor de ge zondheidszorg en zorg om de jeugd in het algemeen, zou zich driemaal moeten bedenken om diezelfde jeugd sigaretten van een bepaald merk aan te prijzen, of de verkoop van patates frites toe te staan op twee minuten afstand van het Lammenschanspark met een schoolbevolking van ruim 2000 leerlingen. De pakken brood die hierdoor in de prullemand verdwij nen kunnen heel wat mensen el ders de honger doen vergeten. Op deze manier is het zonde van de kostbare tijd die op school wordt besteed aan milieuvraag stukken, gezondheidszorg, ver keersveiligheid e.d. wanneer zo duidelijk en stotend voor zeer ve len, de wethouder komt vertellen dat de verkoop van sigaretten niet verboden is en dat daarom wordt voorbij gegaan aan de verantwoor delijkheid t.o.v. onze jeugd en haar gezondheid. Ik had van een colle ge, dat strijdt tegen allerlei vormen van kwaad zoals: spijbelen, racis me, anti-feminisme en vult u maar in, een gezondere aanpak ver wacht. Of is het college van me ning dat de school in staat is alleen hiertegen op te treden? De preca riorechten van de reclamezuil, worden naar ik hoop, rechtstreeks gestort in de collectebus van de Nederlandse Hartstichting die dan weer anti-reclame kan maken. G.E. van Oort, directeur Leidse School voor MEAO, Lammenschanspark 4, Leiden. Proces over terugbetaling rente LEIDEN - De woningbouwvereni ging De Tuinstadwijk is een proces begonnen tegen de Staat der Ne derlanden, om aldus terugbetaling van door het rijk genoten rente winst te vorderen. De vereniging is LEIDEN - De bouw van een nieu we marktverzamelkraam op de Hoogstraat kan beginnen. De raadscomissie voor ruimtelijke or dening en verkeer betuigde gister- avond haar instemming met een gewijzigd plan van de Delfse archi tect Van Zwol. Alle marktkooplieden die voor heen op de Hoogstraat stonden krijgen een vast plekje die hun in stemming heeft en het zicht op het water Cs avonds en op zondagen) is verbeterd doordat de marktverza melkraam wordt uitgevoerd met een inschuifbaar dak. De commis sieleden waren unaniem van me ning dat de gekozen oplossing aan leiding geeft tot tevredenheid. Het is de bedoeling van de gemeente dat de nieuwe marktverzamel kraam er op 1 oktober staat. van mening dat het rijk door node loos te wachten met de terugbeta ling van achterstallige vergoedin gen van in totaal 14,5 miljoen gul den ten onrechte rentewinst heeft genoten. Zij wil via de rechter de staat tot betaling van tussen de ze ven en negen ton dwingen. Een schikkingsvoorstel van de vereniging, betaling van het rijk van een miljoen gulden, is afgewe zen. Voordat De Tuinstadwijk de staat voor de rechter dagvaardde is met het ministerie van volkshuis vesting nog overleg gevoerd over deze zaak. Echter zonder resultaat. Twee weken geleden troffen beide partijen elkaar voor het eerst voor de Haagse rechtbank. Vorig jaar heeft de vereniging door met een rechtzaak ie dreigen schot weten te brengen in de uitbe taling van 14,5 miljoen gulden ach terstallige rijksvergoedingen. De nu spelende gerechtelijke proce dure gaat om het renteverlies dat 'de vereniging heeft moeten incas seren, doordat de rijksvergoedin gen lang uitbleven en zijzelf geld moest lenen om in de tussentijd de rekeningen te betalen. In die periode heeft De Tuinstad wijk een renteverlies van in totaal twee miljoen gulden geleden. De overheid zou in dezelfde tijd onge veer negen ton aan rentewinst heb ben opgestreken, waarvan zeven ton in de rijkskas is terecht geko men. De vereniging eist nu via haar advocaat, mr. M. Teekens jr., negen dan wel zeven ton terug. Niet het totale renteverlies, omdat dan de staat er geld op zou moeten toeleg gen. In een eerdere reactie heeft staatssecretaris Brokx van volks huisvesting de gemeente Leiden aangewezen als schuldig aan de renteverliezen. De gemeenté zou volgens hem te lang hebben ge wacht met het doorsturen van al lerlei rekeningen betreffende de achterstallige rijksvergoedingen. Bij een normale afhandeling zou ei geen sprake van renteverliezen zijn geweest, meent Brokx. Nadat het rijk het schikkings voorstel afwees en ook verdei overleg geen resultaten, bleek op te leveren heeft De Tuinstadwijk de staat gedagvaard. Het wachten is nu op de conclusie Van antwoord van het rijk, waarin het reageert vi sie van de vereniging op de zaak er haar eisen. Plasje doen op middenberm: botsing en auto in brand LEIDEN - Omdat zij haar ogen niet kon geloven - een man die zijn behoefte deed in de mid denberm, vlak voor het politie bureau! - vergat een 28-jarige automobiliste uit Zoetermeer gisterochtend omstreeks tien uur op de Langègracht op de rem te trappen en knalde ver volgens tegen een autobus voor haar die stilstond. De auto vatte vlam, maar kon geblust worden met een brandblusser van de politie. De man had zijn be hoefte inmiddels gedaan - zich zelf met een papiertje gereinigd - en was al weer weg. Verzamelkraam kan er komen man, Jeroen zv. P. Plu en M.J. Harte- velt, Catharina Corstiaantje dv. J. Guijt en C. den Haas, Sjaak zv. D.T. van Kints en Y. Vermeer, Mirella dv. M. Maaskant, Femke dv. F.W. de Wit en M.A.H. van den Berg. Wladimir Willem zv. M. Les- uis en L.G. Deimveld, Mandy dv. R. van der Heiden en M. Groenendijk, Alain Herman zv. H. van de Logt en A. Prins, Wilma Judith Helena dv. J.A.H. van der Jagt en L. Bauer, Geertje Henny dv. C.A. Langeveld en J. Springer, Jacobus Johannes zv. J.E. Glasbergen en H.W. Glasbergen, Erik zv. H. Lagas en L. Me- chelse, Sabrina Katrina dv. C.L. Schou ten en N.L.M.M. Bogaert, Anthonia Ma ria dv. W. de Jong en P.J. Guijt, Mark Hendrik zv. H.J. Beekman en S A. Be- kooü, Deborah Désiree dv. H.M. Blom en H.R. Webbers, Francis Wilhelmina Petronella Margaretha dv. R.C.B.A. Kramer en S.M. de Swijger, Maria Aafje dv. J.H. van Egmond en H. Schoneveld, Jacobus Johannes zv. J. Barnhoorn en P.F. Bakker, Craig Donald Derek zv. R.E.J. Robinson en L.E. Rickinson, Mandy dv. J.H. Kemper en C. van der Boon, Marleen dv. J.F.I. van der Reij- den en J.T.J. van Leeuwen, Roxanne dv. H.J. de He ij en A.M.C. Heemskerk, Jessica Suzanna dv. M.G. Lantrua, Van- ya Kunera dv. L. Vulperoort en K.J. Blom, Marijtje dv. J. Zandbergen en G. Zwaan, Linda Eveline dv. C. Plug en E.M. van Dujn, Nicky Laura dv. R. van Dinter en N.C. de Nie, Eveline Marieke dv. P. Jansen Schoonhoven en M.I.H. Cancrinus, Cliften Winsten zv. Adel Na- gub Mekhail en J.I. Winter, Ruben Nico Max zv. C.H.J. van Leeuwen en A.G.M. Bulder, Carola dv. J.C. Colijn en J. Op- pelaar, Patrick zv. J.C. Colijn en J. Op- LEIDEN - Overleden: S. Guyt (1942) man, W.E. de Bruin (1914) vrl. echtgen. van J.G.E. Heitzer, H.C. Heemskerk (1891) vrl. geh. gew. met P. Vioen, A.C. Goddijn (1902) man, J.M. Bakker (1921) man, H.W. Scheffer (1899) man, jonk vrouw M.T.J. van Nispen tot Zevenaar (1922) vrl., C.H. Hins (1948) man, H. Kan bier (1920) man, M. Verbiest (1895) vrl. geh. gew. met C. Smit, N.A. van Wijk (1915) man, R. Louws (1986) man, M. de Winter (1908) vrl. geh. gew. met M. Zijl stra, G.M. Steijn (1902) man, N. Vegt (1905) man, G. Schellingerhout (1934) vrl. echtgen. van F. Pison, J.C. van Hensbergen (1933) vrl. geh. gew. met M. Jacobs, H.C. van Gerven (1921) man, B.W.E. Veurman (1906) man, R. Kruis wijk (1931) man, H.G.W. Frijling (1899) man, M. Boga (1955) man, A.J. van der Voort (1924) man, L. Rotgans (1920) man, D.C.M. Wolvers (1981) vrl., R.N. den Hertog (1945) man, F.C. Yuan (1905) LEIDEN - Gehuwd: J. Jasper en A.D.M.C. de Graaf, G. Brussen en F.L. Walta, C. Olivier en J.C.J. van Houten, J.P. Disseveld en M.C.G. van der Zwan, P.G. van Duijn en J. Teske, P W.J. van Oosten en N.A.J. Ketel, T. Levöleger en J.C. van Voorthuizen, R.J. Rouwen- horst en C.J.J. Rust. gezet. Gisteren waren diverse stra ten in de Stevenshof aan de beurt. Leerlingen van de Morskring. de Stevenshofschool, de Zwaluw en het Klankbord namen deze klus voor hun rekening. In totaal zijn er in de Mors en de Stevenshof bijna hon derd bomen geplant. Ook andere scholen waren op dit punt actief. De gemeentelijke afde ling groen had alle basisscholen een boom of struik aangeboden voor hun eigen schooltuin. Van dit aanbod hebben 29 scholen gebruik gemaakt. (foto Holvast) Gemeente wil café kopen LEIDEN - De gemeente Leiden is met de eigenaar van het café De Schmidsche, aan de Van der Werf- straat, is onderhandeling getreden over de opheffing van dit horeca bedrijf. De Schmidsche moet volgens de gemeente uit de Van der Werf- straat verdwijnen omdat het café overlast bezorgd aan omwonenden en omdat in de straat nieuwe wo ningen worden gebouwd die onder meer zijn gepland op de plek van De Schmidsche. Aanvankelijk heeft de gemeente overwogen het cafébedrijf te verplaatsen naar de Kaasmarkt. Daartegen rezen zo veel bezwaren van omwonenden van de Kaasmarkt dat het gemeen tebestuur weer van dit plan heeft afgezien. Omdat geen enkele andere plek in de stad beschikbaar is waar naar toe De Schmidsche zou kunnen verhuizen streeft de gemeente nu beëindiging van het café na. Amb tenaren van de afdeling grondza ken van de gemeente zijn daartoe in onderhandeling getreden met de eigenaar van De Schmidsche. Dieven betrapt LEIDEN - Bedrijfsrechercheurs van V D hebben gistermiddag omstreeks half drie twee mannen die bezig waren met zakkenrollen in de Hoogstraat op heterdaad be trapt. Toen ze werden aangehou den had het tweetal - 27 en 30 jaar oud - net de portemonnaie van een 79-jarige vrouw gestolen. Driehon derd gulden zat daarin. Het tweetal werd overgedragen aan de politie. LEIDEN - De monumentale Kerk brug over de Oude Rijn, tussen de Hooglandse Kerkgracht en Hoog landse Kerksteeg, wordt dit jaar gerestaureerd. De brug, die deels uit 1685 (de onderbouw) en deels uit 1867 (de gietijzeren bovenbouw) dateert, is de enige nog orginele in haar soort overgebleven dubbele klapbrug in de gemeente Leiden. De Kerkbrug staat dan ook te boek als een mo nument van bijzondere oudheid kundige en kunsthistorische waar de en is een belangrijke beziens waardigheid op de historische stadsroute. De brug is bovendien van grote betekenis als verbinding tussen de zaterdagse warenmarkt en de winkels in de Haarlemmer straat. Momenteel verkeert de Kerk brug in zeer slechte staat. Zowel de onderbouw als de bovenbouw is aan een restauratiebeurt toe. De af deling civiele werken van de ge meente heeft daarvoor een plan ge maakt. De Rijksdienst voor de Mo numentenzorg heeft met dit plan ingestemd zodat op korte termijn de vereiste vergunning voor het herstel- en verbeteringswerk tege moet kan worden gezien. Tegenvaller De kosten van uitvoering van het plan worden geraamd op 705.000 -gulden. Een tegenvaller is er de oorzaak van dat de gemeente zelf voor dit bedrag moet opdraaien. Aanvankelijk was er op gerekend dat het rijk, via een daarvoor be stemde subsidieregeling, voor de helft zou bijdragen in de kosten. De regeling is echter met ingang van 1 januari van dit jaar komen te vervallen zodat de restauratie ge heel voor rekening van de gemeen te Leiden komt. De bedoeling is dat na de bouw vakvakantie met de restauratie van de Kerkbrug wordt begonnen. Het karwei zal ongeveer vier a vijf maanden in beslag gaan nemen. LEIDEN - De bewoners van het woonwagencen trum aan het TreKvaart- plein willen snel duidelijk heid over de verkleining en eventueel de opheffing van dit kamp. Ze zullen hierop aandringen tijdens een ge sprek dat ze morgen heb ben met/ het dagelijks be stuur van het woonwagen schap. Het dagelijks bestuur van de pro vincie heeft de gemeente Leiden in een brief verzocht loyaal mee te werken aan de eerste etappe van de verkleining van het kamp. Het zou moeten worden teruggebracht tot 68 standplaatsen. Later zou een verdere verkleining moeten volgen tot 41 plaatsen en uiteindelijk zou het centrum aan het Trekvaart plein helemaal moeten worden op geheven, aldus de provincie. In Leiden moeten dan drie nieu we kampjes mét maximaal 15 standplaatsen verrijzen. Het pro vinciebestuur gaat er vanuit dat woonwagenbewoners vrijwillig meewerken aan de 'verhuizing' naar kampjes in de regio. Gebeurt dat niet, dan sluit de provincie ge dwongen verplaatsingen niet uit. Kosten De woonwagenbewoners willen echter dat het huidige kamp ge handhaafd blijft. Het probleem is echter dat, als de gemeente hierop in gaat, zij de kosten waarschijnlijk zelf moet betalen. Werkt de ge meente wel mee aan de plannen van rijk en provincie, dan krijgt zij alle kosten vergoed. Het is de be doeling dat de gemeenteraad op 16 juni een definitieve beslissing neemt over het kamp. Opbouwwerker Bruno van Veen zegt namens de bewoners van het Leidse centrum dat het onzin is om te wachten tot 16 juni. Hij sluit niet uit dat, als de gemeenteraad in juni De monumentale brug over de Oude Rijn. niet tot een besluit komt, de zaak moet wachten tot na het zomerre ces. En dan zou het best wel eens kunnen dat het een halfjaar langer duurt voordat er duidelijkheid komt en de bewoners eventueel stappen kunnen ondernemen te gen de beslissing. Bovendien wordt deze zaak al geregeld in het nieuwe college-programma, zegt Van Veen. "Wij willen dat daarin een passage wordt opgenomen die voor ons gunstig is". Om dit te bewerkstelligen heeft een afvaardiging van de woonwa genbewoners dinsdag onaange kondigd de besloten fractieverga dering van de PvdA bezocht. Daar werd gesproken over het nieuwe college-programma. Zekerheid kregen de bewoners toen niet. Wet houder Dick Tesselaar verklaarde toen dat de gemeente wil uitzoe ken wat de gevolgen zijn als Lei den de plannen van rijk en provin- Andere partijen wel akkoord met plan-Erica cie naast zich neerlegt Wel waar schuwde hy dat, als de gemeente dit zou doen, het Leiden waar schijnlijk enkele miljoenen gul dens gaat kosten. Onzekerheid Het woonwagenschap wacht met verdere stappen totdat duidelijk is wat de gemeente Leiden van plan is met haar woonwagenkamp. De woonwagenbewoners willen mor gen tijdens het gesprek met het be stuur van het schap naar voren brengen dat zij niet nog langer in onzekerheid willen zitten. "Als ze willen aansturen op grote moeilijk heden, moeten ze vooral zo door gaan. Dat is geen dreigement, maar een constatering. Men zou eigen lijk eens een week op het kamp moeten doorbrengen om te weten hoe die onzekerheid doorwerkt op de woonwagenbewoners", aldus Van Veen. LEIDEN - Door het slechte weer kon de landelijke boomplantdag op 12 maart dit jaar niet doorgaan. Het uitgestelde karwei werd deze week in Leiden uitgevoerd. Zoals gisteren op het plein van de Tel dersschool aan de Telderskade. Wethouder Van Dongen plantte met de leerlingen een boom op het plein (zie foto). Deze gebeurtenis ging vooraf aan het grote feest dat de Telders- school in verband met haar dertig jarig bestaan op 16 mei zal vieren. Op de avond van 15 mei is er in de Boom geplant Teldersschool aula van de school een reünie voor oud-onderwijzersoud-leerlingen en andere bij de Teldersschool be trokkenen (aanvang acht uur). Het bomen planten samen met scholen is overigens in Leiden al dinsdag begonnen. De Damlaan in het Morskwartier werd in het groen LEIDEN - Links Leiden heeft zich gekeerd tegen de bouw van een parkeergarage voor 300 auto's op het Schuttersveld. De collegepar tijen PvdA en WD en de opposi tiepartijen CDA en D66 verklaar den, gisteravond in de raadscom missie voor ruimtelijke ordening en verkeer, er voorstander van te zijn dat de geplande (tweede) gara ge op het Schuttersveld er komt. De Haagse projectontwikkelaar Erica Beheer heeft laten weten in principe bereid te zijn een dergelij ke garage te bouwen en kan nu re kenen op de medewerking van de gemeente, die door het college van B en W al was toegezegd. De gara ge zal de tweede parkeergarage zijn die in het kantoorgebied moet verrijzen en is in principe bedoeld voor werknemers en bezoekers van de kantoren op en rond het Schuttersveld zullen verrijzen. Op het Schuttersveld is al een ga rage gepland voor ongeveer 500 au to's. De Leidse Vereniging voor In dustrie bracht vorig jaar een rap port uit waarin werd berekend dat in de toekomst, als het Schutters veld is volgebouwd, zo'n 250 par keerplaatsen te weinig zullen zijn in het Stationskwartier. Die bere kening werd gisteravond door wet houder Peters (ruimtelijke orde ning en verkeer) onderschreven. Volgens Peters is het Schutters veld nu minder in trek bij bedrij ven, dan bijvoorbeeld de Plesman- laan of de Kanaalweg, omdat de parkeernorm te laag is. De wethou der zegt met het oog op de werkge legenheid naar die bezwaren te hebben willen luisteren. Volgens het Links Leiden-raads- lid Van Lint moet de gemeente de parkeergelegenheid in het Sta tionskwartier eerder krap dan ruim houden om het gebruik van de auto af te remmen. Van Lint zei Van Lint (Links Leiden): autoge bruik afremmen. (archieffoto) er niet van overtuigd te zijn dat de bedrijven niet komen als de twee de parkeergarage er niet komt. De bouw van nieuwe parkeerga rages is ook al een heikel punt bij de college-onderhandelingen tus sen de PvdA, de WD en Links Leiden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4