Bezwaar monumentenzorg tegen vorm parkeergarage Burgerschapskunde wil politiek 'in de aanbieding' houden Gemeente moet plan voor Driessenplein wijzigen Bouw begonnen centrum voor beroepsbeoefening Lstar DONDERDAG 17 APRIL 1986 Infomarkt over fietsvakanties in de Waag LEIDEN - De fietsersbond ENFB houdt zaterdag een fiets-infomarkt over fietsvakanties. Deze 'markt' wordt gehouden in De Waag en duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Het is de derde keer dat de ENFB een dergelijke infomarkt heeft georganiseerd. Deze wordt gehouden om in te spelen op de toenemende belangstelling voor fietsvakanties. Om vooral de be ginnende 'vakantiefietsers' goed voor te lichten, is er gekozen voor een kleine, overzichtelijke markt. Daarbij wordt aandacht geschon ken aan de verschillende Europese landen die interessant zijn voor fietsers, en worden er inlichtingen verstrekt over alles wat voor hen belangrijk kan zijn. Op de markt is onder meer een reisorganisatie aanwezig die fiets/ busvakanties organiseert. Boven dien worden er lichtgewicht tenten getoond en is er een organisatie present die fiets-arrangementen aanbiedt. Een fietsvakantie i zaterdag aandacht c i beeld. Tabakstreek in Spanje. Een vlakke weg. langs irrigatiekanalen. De ENFB schenkt in verschillende iets-vakantielanden. (foto wim wiskcrkem LEIDEN - De Rijkdienst voor Monumentenzorg heeft be zwaar gemaakt tegen het ont werpplan voor de bouw van een parkeergarage in combina tie met een Marca-kledingfi- liaal, kantoren en woningen op het Ir. Driessenplein. Gemeen te en architect buigen zich thans over wijzigingen in het bouwplan die het voor de rijks dienst aanvaardbaar moeten maken. De bezwaren van de Rijksdienst voor Monumentenzorg richten zich voornamelijk tegen het uiter lijk van de parkeergarage aan de zijde van de Hooigracht. Dat uiter lijk zou niet harmoniëren met het beschermd stadsgezicht ter plaat se. Volgens wethouder Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) zijn de opmerkingen van de rijks dienst weinig concreet, maar wordt er het nodige aan het plan gesleuteld om het de rijkdienst naar de zin te maken. Volgens het voorlopige ontwerp van de Noord wijkse architect Hans van Egmond zou op de begane grond aan de zijde van de Hooi gracht een Marca-kledingfiliaal worden gevestigd. Dertig wonin gen moeten er komen aan de kant van de Oude Rijn en de Middelste- gracht. Op de verdiepingen aan de zijde van de Hooigracht en Ir. Driessenstraat is plaats gereser veerd voor 322 auto's, met uitzon dering van de hoek Hooigracht/Ou de Rijn en de hoek Middelste- gracht/Ir. Driessenstraat waar kan toren en een dansschool zijn gesi tueerd. De gemeente Leiden wil zo snel mogelijk tot uitvoering van het plan overgaan en heeft daartoe al een overeenkomst gesloten met de Haagse projectontwikkelaar Erica Beheer. Variant Bij de Rijkdienst voor Monu mentenzorg, maar bok bij de wel standscommissie die alle bouw plannen voor de gemeente Leiden op esthetische kwaliteiten beoor deelt, is het ontwerpplan niet in goedë aarde gevallen. Om aan de tegemoet te komen is wel overwogen het ontworpen ge bouw negentig graden te draaien zodat de woningen aan de Oude Rijn én aan de Hooigracht zouden komen te liggen en de 'lelijke' par- keerverdiepingen aan de Ir. Dries senstraat en Middelstegracht gesi tueerd zouden worden. Volgens de chef van de gemeen telijke afdeling stadsvernieuwing, L.F. Meijer, is die variant praktisch al weer van de baan omdat het ont werpplan er niet werkelijk beter van zou worden. De gemeente voelt er meer voor om op andere wijze te trachten aan de bezwaren van de rijksdienst en de welstands commissie tegemoet te komen. Afgesproken is dat de gemeente eind deze week met een gewijzigd plan bij de Rijkdiènst voor Monu mentenzorg terugkomt. Gehoopt wordt dat de rijksdienst dan haar instemming wil betuigen en verder geen oponthoud zal veroorzaken. In het verleden heeft de Rijkdienst voor Monumentenzorg wel voor langdurige vertraging gezorgd doordat men niet akkoord wilde gaan met ingrepen in het be schermd stadsgezicht (bij de aan leg van de Waaghoofdbrug). De mogelijkheid dat de wonin gen helemaal uit het bouwplan voor het Ir. Driessenplan zullen verdwijnen wordt door wethouder Peters naar het land der fabelen verwezen. Het Links Leiden-raads- lid Van Lint zei gisteravond in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer bij gerucht vernomen te hebben dat dusdanig aan het plan wordt gesleuteld dat de woningen eruit zouden vallen Vrouw (53) na ongeluk niet fiets overleden LEIDEN - Een 53-jarige vrouw uit Oegstgeest, H. Streng-Lubbe. de eigenaresse van de Friese Bakker aan de Groenhazengracht, is gister avond in het AZL overleden aan de verwondingen die zij gistermiddag omstreeks kwart over vier opliep tijdens een botsing met een 16-jari- ge bromfietser uit Voorhout. Het ongeluk gebeurde op het fietspad van de Oegstgeesterweg. De vrouw ging op een bepaald ogenblik links fietsen volgens de politie: toen de brommer haar echter rechts wilde inhalen - in de waan dat zij naar het terrein van UVS wilde - ging ook de vrouw weer naar rechts. Er ontstond een botsing. De vrouw liep zwaar hoofdletsel op waaraan zij later overleed. Getuigen van het ongeluk wordt verzocht zich te melden bij de politie. Amerikaan als gasthoogleraar LEIDEN - De Amerikaanse hoog leraar prof. dr. M. Artin van de Massachusetts Institute of Techno logy zal de komende weken als gasthoogleraar aan de Leidse uni versiteit optreden. Hij is tevens de eerste die de onlangs ingestelde Kloostermanleerstoel zal bezetten. De Kloostermanleerstoel is inge steld ter nagedachtenis van dr. H.D. Kloosterman, die vanaf 1930 lector in de wiskunde is geweest aan de Leidse universiteit. Van 1947 tot 1968 was Kloosterman ge woon hoogleraar in de wiskundige analyse, in het bijzonder in de alge bra en getallentheorie. Woensdag 7 mei houdt prof. Ar tin zijn eerste voordracht, tijdens een feestelijke bijeenkomst in het mathematisch instituut aan de Niels Bohrweg. De deze voor dracht, getiteld 'Hyberbolic geo metry, entire functions and arith metic properties of varieties' wordt voorafgegaan door een lezing over leven en werken van dr. Klooster man door prof. dr. J.P. Murre en is de eerste van een reeks lezingen die de gasthoogleraar onder dezelf de titel op de woensdagen 14. 21 en 28 mei houdt. De twee vrouwelijke wethouders Fase voorgrond) en Van Dongen sloe gen gistermiddag gezamenlijk de eerste paal van het centrum aan de Kanaalweg. iroto Holvast» LEIDEN - De wethouders Van Dongen (onderwijs) en Fase (eco nomische zaken) hebben gisteren de eerste paal geslagen voor het centrum voor beroepsoriëntatie en ber'oepsoefening (CBB). Dit cen trum wordt gebouwd op het voor malige terrein van Van Wijk en Heringa aan de Kanaalweg. Het CBB is een opleiding waar laag- of ongeschoolde werklozen uit de Leidse en Alphense regio en de duin- en bollenstreek zich als nog kunnen bekwamen in een vak. Daardoor krijgen ze meer kansen op een baan. Tevens kunnen er buitenlanders terecht die in hun land van herkomst een redelijke opleiding hebben gevolgd maar ondanks hun diploma's door taal problemen niet aan de slag kun- Het centrum biedt in eerste in stantie plaats aan zo'n 55 werklo zen. Er bestaat echter de mogelijk heid om het aantal plaatsen uit te breiden tot 80. Het CBB wordt, als alles volgens plan verloopt, in sep tember opgeleverd. ADVERTENTIE IDe in de Partijgenoot aangekondigde LEDENVERGADERINGEN van donderdag 17 april en dinsdag 22 april a.s. GAAN NIET DOOR. De eerstvolgende ledenvergadering zal plaatsvinden op vrij- dag 25 april a.s. om 20.00 uur in het Parlement. ■■■■■•■■•■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■ml Man geslagen met baksteen LEIDEN - Een 65-jarige man uit Leverkusen (Duitsland) heeft gis teren bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De man wan delde omstreeks tien over acht in de Maarsmansteeg toen hij door een jongeman die hem al een tijdje volgde plotsklaps met een bak steen op het hoofd werd geslagen. De aanvaller maakte zich hierna uit de voeten. ADVERTENTIE lichtreklame Hogewoerd 177 Leiden 134001 LEIDEN - "De Stichting Burger schapskunde behoort tot die orga nisaties die door middel van poli tieke vorming en voorlichting bijr dragen aan het vervullen van de voorwaarden die noodzakelijk zijn voor het functioneren van een plu riforme en democratische samen leving". aldus A. J. Gijsbers, werk zaam op het ministerie van WVC, gistermiddag tijdens de opening van het nieuwe onderkomen van de stichting, de voormalige Zee vaartschool aan het Noordeinde. Aanvankelijk zou minister Brinkman deze woorden spreken, maar hij was verhinderd en stuur de één van zijn topambtenaren om de redevoering uit te spreken. In de toespraak werd onder meer ge refereerd aan het feit dat de buiten landers dit jaar voor het eerst mochten stemmen. Er moet meer gebeuren om deze categorie stem mers de weg naar de stembus te wijzen, aldus Gijsbers. En hij vervolgde: "Het is duide lijk dat wij nog niet klaar zijn met de politieke vorming van buiten landers op gemeentelijk niveau. Uw organisatie kan naar ik aan neem hierin een belangrijke bijdra ge leveren. Bijvoorbeeld door bij de voordracht van nieuwe be stuursleden van uw organisatie re kening te houden met de aanwe zigheid van kiesgerechtigde bui tenlanders. Daarmee worden de re cente ontwikkelingen wat zicht baarder gemaakt". Over politiek op gemeentelijk ni veau zei Gijsbers overigens ook nog iets anders: "Het functioneren van provinciale en lokale omroep kan mede een belangrijk instru ment zijn om de betrokkenheid van de burger bij het lokale be stuur te vergroten. Ze kunnen daardoor mede van invloed zijn op de huidige tendens om bijvoor beeld de gemeenteraadsverkiezin gen te gaan beschouwen als een veredelde opiniepeiling voor de toekomstige samenstelling van het parlement". Waarheid Namens de stichting, die overi gens dit jaar twintig jaar bestaat, voerde de voorzitter. Prof. Kuiper, het woord. Hij zei onder meer: "Vanaf het begin heeft dit instituut politiek in de aanbieding gehad. De reden daarvoor is dat de poli tiek - door de aforist Lec een derby van Trojaanse paarden genoemd - zich niet in een grote populariteit mag verheugen, evenmin als de po liticus, door Karei Jonckheere om schreven als iemand die de waar heid zegt als hij zich vergist. Met de eerste cursus reeds bedoelden wij het politieke vormingswerk te die nen en ter hand le nemen. In óns kader zal dat altijd betekenen dat wij kennis, informatie en materiaal aandragen, dat wij zo goed moge lijk politiek voorlichten". TREINSTORING - Treinverkeer tussen Leiden en Schiphol was gis termiddag van kwart over vier tot kwart over zes niet mogelijk. Oor zaak: een beschadigde bovenlei ding in de buurt van Nieuw-Ven- nep. De NS zette bussen in. ADVERTENTIE Snuffelmarkt met Suske en Wiske Een Snuffelmarkt met Suske en Wiske en met Olivier Bommel en Tom Poes in levende lijve, met de clown Keepo Cheepo en een humoristische muziekgroep dat moet een bijzondere ge beurtenis gaan worden Dat ge beurt op 30 april. Dan wordt in de Groenoordhallen Ie Leiden weer de grote halfjaarlijkse vlooienmarkt gehouden 500 particulieren zullen aan deze vlooienmarkt deelnemen. Aan trekkelijk dus om uw 2e hands spullen juist op Koninginnedag te verkopen. De verkoop van 2e handsgoederen kan nog een aardig centje opleveren ook. Al le reden om eens op zolder of in de kelder naar verkoopbare goederen te zoeken. Voor in lichtingen: org. Linssen 01640- 35916/57521. Markt De nieuwe riolering op de Hoog- landsekerkgracht ligt er. En nu kunnen de marktkramen terug. Eenvoudige zaak, maar markt kooplieden en gemeente liggen met elkaar overhoop. Want wel ke kramen moeten pp de Hoog- landsekerkgracht staan? De gemeente vindt dat de bloe men-, planten- en heesterbran che naar de Hooglandsekerk- gracht moet verhuizen, maar daar wil de ambulante handel niet van horen. De marktlieden zouden het beter vinden wan neer er een restkramen- en infor matiemarkt (een soort collecte- bussenmarkt) wordt gevestigd- In de wetenschap dat zij al veer tig jaar met hun bloemen en planten op de Nieuwe Rrjn staan, vinden zij dat zij daar ook moe ten blijven. Want het is een goe de stek en de Hooglandsekerk- gracht ligt toch in een achteraf- gebied. En dat is nou juist de reden dat de geiyieente daar een wat leven diger handel wil hebben. Want dat brengt de loop erin. En die loop is noodzakelijk om de twee winkelgebieden - Breestraat en Haarlemmerstraat - met elkaar te verbinden. Als een leeuw die bloed heeft geproefd, zo handelt de gemeente. Want vóórdat de Hooglandsekerkgracht werd opengebroken voor de riole ringswerkzaamheden, hadden daar groente- en fruitkramen ge staan. En toen die er stonden was er een leuke loop van Breestraat naar Haarlemmerstraat. Vanzelfsprekend heeft de am bulante handel, zoals markt- koopliëden in vakjargon worden genoemd, daar geen boodschap aan. Die willen gewoon de beste verkoopplek en dat is volgens hen de Nieuwe Rijn. Markt (2) De directie reiniging, havens en warenmarkten zit met de kwes tie een beetje in de maag. Ambte naar Waltman van die directie kan namelijk beide standpunten goed begrijpen. "Maar ik ben er geen voorstander van om op de Hooglandsekerkgracht een soort collectebussenmarkt neer te zet ten. Wel denk ik dat antiek en tweedehandsgoederen het daar goed zullen doen". Maar om die loop erin te krijgen vindt de ge meente dat je er beter eerste le vensbehoeften als groente en fruit te koop aan kunt bieden. En daar heeft Waltman eveneens be grip voor. "Ja als het tien graden vriest en er ligt een dik pak sneeuw, wil je voor aardappelen en groenten nog wel de deur uit gaan. Maar niet voor een tweede hands boek". Leo Meijer, chef stadsvernieu wing bij de gemeente, heeft in een gesprek met de ambulante handel echter een belangrijk ar gument vernomen: de bloemen zouden op de Nieuwe Rijn 's winters beter beschut zijn tegen de koude noord-ooster dan op de Hooglandsekerkgracht. "Dit ar gument was door het college nog niet gehoord. En het is een heel belangrijk argument". Eind april gaat het college praten met de Centrale Vereniging voor de Am bulante Handel. Meijer gelooft dat het college wel gevoelig is voor de argumenten van de bloe- menkooplieden. "Een voor alle partijen bevredigende oplossing is er niet. Maar bedenk wel dat de markt, vooral op zaterdag, het kloppend hart is van de binnen stad. De belangen zullen op nieuw worden afgewogen. En het is nu de vraag wat je het zwaarst laat wegen". In de discussie is overigens een andere oplossing niet geop perd: waarom niet gewoon de groente- en fruitmarkt terug naar de Hooglandsekerkgracht? Vol gens Meijer echter heeft de groente- en fruitbranche nu een vaste plaats gekregen. Op de Bo termarkt en op de Hooglandse kerkgracht werd het te romme lig. Om die keitjes weer schoon te maken was geen doen. Van daar. Schooltuinen Er moeten vast nog wel Leide- naars zijn die in hun jeugd de ge neugten van een schooltuintje hebben leren kennen. Tot 1937 waren die schooltuintjes geves tigd aan de Fruinlaan. Toen moesten ze plaats maken voor het Stedelijk Gymnasium en ze De marktkramen zullen terugkeren aan de Hooglandsekerkgn Maar welke is nog de vraag waarover het college en de ambulante handel zich buigen. verhuisden naar de Marnix- straat. Daar zitten ze nog. Alleen gaan schoolkinderen uit groep zes - vroeger heette dat gewoon de vierde klas - in schooltijd en met een onderwijzer hun tuintje be werken. Vroeger moest dat in je vrije tijd gebeuren Het initiatief voor de oprich ting van de Leidsche Vereeni- ging voor School- en Werktuinen werd indertijd genomen na een lezing van Klaas Dilling uit Am- hem. Die maakte toen propagan da voor de school- en werktuinen zoals hij ze al in Arnhem had. Aanvankelijk was het ene mejuf frouw De Waart die de financiële middelen leverde om de binnen- stadse bleekneusjes met het landleven te laten kennismaken. De Hortus Botanicus leverde de zaden en het gereedschap. He laas zyn de staten van die Leid sche vereeniging vermoedelijk bij de stadhuisbrand van 1929 vernietigd. De vereniging is in de loop der jaren ook ter ziele ge gaan. Maar nu de schooltuintjes aan de Marnixstraat zoveel scholie ren (rond de tweehonderd per jaar) zoveel plezier verschaffen, is de vereniging heropgericht. In het bestuur zitten de ex-hortula- nus Bruinsma, de directie groen van de gemeente, vrijwilligers en een lid van de afdeling natuur- en milieu-educatie van de ge meente. Inmiddels is er een nieuw schooltuinencomplex in wording: in de Stevenshof, waar over Marianne Addink de scep ter zal zwaaien. Volgend jaar hoopt de vereniging in het Cro- nestein-park eveneens een schooltuinencomplcx te beheren en in de Leidse Hout zal bij de boerderij een educatieve tuin worden ingericht Veel werk dus aan de winkel voor schooltuinleider Van der Zwart (Marnixstraat) en de zij nen. Vandaar dat de Vereniging Leidse Schooltuinen, zoals de huidige naam luidt, best wat vrij willigers kan gebruiken. Maar dan wel vrijwilligers die er lol in hebben om actief mee te werken. Voormalige schooltuin-gebrui kers bijvoorbeeld. Bruinsma: "Er moeten er nog heel wat zijn. Misschien vinden zij het leuk om wat zij als kind konden doen nu voor andere kinderen mogelijk te maken". Aanmelding is moge lijk bij de kinderboerderij in de Meren wijk. Parkzicht 100, 2317 RH Leiden, telefoon 214996. Schooltuinen (2) Overigens worden niet alleen de kinderen enthousiast als zij een maal op zo'n schooltuintje heb ben gewerkt, ook de ouders to nen steeds meer belangstelling, aldus schooltuinleider Van der Zwart. Wat er zoal op zo'n tuintje wordt geteeld? "We beginnen, net als vroeger, altijd met het uit zaaien van sterrekej-s. Als ze dan na een week terugkomen voor de volgende 'les', dan is er al iets zichtbaar. Verder worden er bloemen gezaaid, uitjes geplant, tomatenplanten gekweekt, wat kool, sla en andijvie en aardappe len. Soms gaan ze met een em mer vol tomaten weer naar huis. trots als een pauw". Het complex aan de Stevens hof wordt zo mogelijk nog leuker dan dat aan de Marnixstraat, om dat het een vierkante vorm heeft. "In het midden gaan we dan een stuk reserveren voor andere gewaasen. Er komt misschien een reukpad. waar kinderen dus allerlei soorten planten en krui den kunnen ruiken, en een voel- pad. waar ze de verschillende soorten bladeren kunnen voelen. We willen ook verschillende plantenfamilies bij elkaar zetten, zodat ze de overeenkomsten kunnen zien", aldus Marianne - Addink. En de afdeling natuur- en mi lieu-educatie van de gemeente zorgt er voor dat er zaaigoed voor binnen is, aldus Sjaak van Rijn. "Wanneer de kinderen dan een les op de schooltuin hebben ge had. dan kunnen ze in de week erna op school nog verder te we ten komen hoe uit een zaadje een plant ontstaat". Op de kinder boerderij worden verder land bouwgewassen als haver en gerst gekweekt om de kennis van de Leidse jeugd nog verder aan te vullen. Bruinsma benadrukt nog eens het belang van de school tuin voor stadskinderen: "Er kwam in de hortus eens een joch dat zich erover verbaasde dat ba nanen aan een boom groeien. 'Die komen toch uit de fabriek?' was zijn vraag". Nee overbodige luxe is het werk van de Vereni ging Leidse Schooltuinen beslist niet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3