Uitstel hulp aan contra's 'Reagan wil af van SALT II' Nicaragua bang tweede doelwit VS te worden NU 1550 LITER LAADRUIMTE VANAF F24.495- Ambtenaar doodt vier collega's 'Katholieken moeten zich verzetten tegen apartheid' MITSUBISHI lEGESTMLDEPERFEKÏlE PAGINA 22 DO/ST BUITENLAND DONDERDAG 17 APRIL 1986 WASHINGTON - Via een reeks van parlementaire ma noeuvres is de Amerikaanse humanitaire en militaire hulpverlening aan de contra-rebellen in Nicaragua op nieuw vertraagd. Het Huis van Afgevaardigden heeft giste ren met hulp van de Republikeinen alle verdere hulp aan de contra's afgewezen. door Henk Kolb Dit was de enige manier om te voorkomen dat de contra-hulp (van 100 miljoen dollar) zou wor den aangenomen als onderdeel van een aanvullende begroting van 1,7 miljard dollar, die president Rea gan heeft gezworen met een veto ongedaan te zullen maken. Dank zij deze vindingrijkheid van de De mocraten zou hij dan tegelijkertijd de contra-hulp zelf ongedaan ma ken. Nu de hulp is afgewezen, maakt dit voor de even vindingrijke Re publikeinen toch de weg vrij om over een maand opnieuw met een voorstel te komen, zonder dat dit aan een andere wet wordt gehecht. De Republikeinen denken genoeg stemmen te hebben om een voor- DUBLIN (AP) - De politie heeft gisteren nog drie mensen, twee i stel aangenomen te krijgen. De De- ontvoeringszaak van Jennifer Guinness. Zij werd op 8 maart ontvoerd en gisterochtend vroeg zonder incidenten mocraten geven toe, dat het, hun door soldaten en gewapende politiemannen uit haar benarde positie bevrijd. Tijdens de actie werden reeds drie grote meerderheid ten spijt, gaat mannen gearresteerd. om een vijftal stemmen, die de De ontvoerders van de 48-jarige mevrouw Guinnness, vrouw van de handelsbankier John Guinness, hadden doorslag kunnen geven. een losgeld van bijna 6,5 miljoen gulden geëist. (foto api MEXICO-STAD - In Nicaragua heerst sinds de Amerikaanse lucht aanval tegen Libië paniek. Sandi- nistische radiostations hebben de bevolking opgeroepen om „de ge weren te oliën". In de hoofdstad Managua heerst de indruk dat een directe Amerikaanse aanval tegen de sandinistische revolutie nog slechts een kwestie van tijd is. door Rob Sprenkels De psychologische voorbereidin gen vaihuit Washington zijn reeds begonnen. President Ronald Rea gan verklaarde dinsdag dat kolonel Gaddafi voor 400 miljoen dollar aan wapens en adviseurs naar Ni caragua had gestuurd om de oorlog naar de Verenigde Staten toe te kunnen brengen. En zijn waar schuwing dat de aanval op Libië slechts de eerste schermutseling is in een lange strijd, betekent voor de sandinisten een ware nachtmer- A1 in juni 1985, toen de Salvado raanse guerrilla bjj een aanslag in de Salvadoraanse hoofdstad San Salvador zes Amerikaanse mari niers om het leven bracht, dreigde het Witte Huis met een „chirurgi sche ingreep" tegen Nicaragua. En eind vorig jaar zou de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA sa men met de anti-sandinisten een complot hebben gesmeed om de Amerikaanse ambassadeur in Cos ta Rica, Lewis Tambs, te vermoor den en de sandinisten er de schuld van te geven. Volgens de sandinisten is Rea gan nu in staat om elke band tus sen Nicaragua en Libië, of die nu reëel is of niet, als excuus te ge bruiken voor een directe actie te gen het revolutionaire land in Mid- den-Amerika. Vorige week werden de veiligheidsmaatregelen bij de militaire installaties van de Ameri kanen in Honduras al verdubbeld uit angst voor „terroristische aan slagen". En dit weekeinde wisten verschillende Amerikaanse kran ten én een Hondurees radiostation te melden dat er een boodschap van Tripoli was^ onderschept die gericht zou zijn geweest aan Li- biërs in Nicaragua. Het sandinistische leger heeft in middels luchtafweergeschut ge mobiliseerd nabij tal van strategi sche punten, zoals het vliegveld van de hoofdstad Managua. „Maar wat kunnen wij met onze schaarse middelen doen als de Libiërs met al hun moderne materiaal maar één Amerikaans vliegtuig hebben kunnen neerhalen", zo vragen dui zenden Nicaraguanen zich vertwij feld af. ZÜRICH (DPA) - Het hoofd van de bouwpolitie van Zürich in Zwitser land heeft gisteren in zijn kantoor vier collega's doodgeschoten en een vijfde levensgevaarlijk ge wond. De man nam na zijn daad de benen en de zoekactie van de poli tie bleef tot nu toe zonder resultaat. Volgens de recherche moet het motief gezocht worden in verschil van mening op het werk. De politie deelde mee dat de 45- jarige ambtenaar aan het begin van de werkdag op zijn kantoor was verschenen en meteen het vuur was gaan openen op drie collega's. Op een andere verdieping schoot hij op de andere twee. Twee slachtoffers, een 34-jarige secretaris en éen 51-jarige archi tect, overleden ter plaatse. Twee andere, een 31-jarige jurist en een 38-jarige architect, overleden in een ziekenhuis aan hun verwon dingen. De vijfde beambte, een 57- jarige afdelingssecretaris, ligt met een schotwond in de longen in het ziekenhuis. Naar de recherche meedeelde was aan de schietpartij geen woor denwisseling voorafgegaan. Na zijn daad verliet de man het ge bouw en reed in zijn ervoor gepar keerde auto weg. De wagen werd echter op maar een paar honderd meter afstand teruggevonden. Hij zette zijn vlucht te voet voort. Een plaatselijke radiozender meldde dat in de woning van de ambtenaar een "dodenlijst" werd gevonden, waarop ook de namerl WASHINGTON - President Rea gan zou volgens de omroepmaat- schappij CBS op het punt staan be paalde afspraken uit het nimmer geratificeerde SALT II-verdrag niet langer na te leven, omdat - zo als de Amerikanen bewerenook de Russen zich er niet meer aan houden. door Henk Kolb Reagan heeft gisteren met zijn voornaamste adviseurs overleg ge pleegd, nu-de Amerikanen bij het in dienst stellen van een nieuwe Trident-onderzeëer, twee oude Po- seidon-onderzeëers uit de vaart moeten nemen, teneinde binnen de limieten te blijven die het SALT-verdrag aan strategische kernbewapening oplegt. De Sow- staan van het hoofd van Bouw- en Woningtoezicht en een journalist. Deze laatste schrijft kritisch over het werk van het gemeentebestuur van Zürich in het huis-aan-huis- blad 'Züri-Woche'. De politie heeft gezegd dat zij er van uitgaat dat het bloedbad be raamd was. Zij herleidt het uit vroegere uitlatingen van de dader. Hij heeft volgens haar ruzie gehad met meerderen en collega's, maar vooral met zijn latere slachtoffers. Een artikel in Züri-Woche van vori ge week waarin hij hevig werd aan gevallen, was de lont in het kruit vat. Hij zou zich het artikel sterk hebben aangetrokken. Dinsdagavond was een vergade ring gehouden over de voorgeno men reorganisatie van Bouw- en Woningtoezicht waaraan alle latere slachtoffers deelnamen. De ambte naar zou met de daarop gedane voorstellen moeite hebben gehad. jet-Unie en de VS hebben zich, hoewel SALT II nooit een officieel verdrag is geworden, bij afspraak aan de bepalingen ervan gehou den. De voornaamste adviseurs van het Witte Huis op het terrein van wapenbeheersing, Edward Row- ney en Paul Nitze, zullen binnen kort naar Europa reizen voor be sprekingen met bondgenoten. Pas na hun terugkeer zal Reagan een definitieve beslissing nemen. Het is zeker dat niet naleven van de SALT-afspraken bij de Europe se NAVO-bondgenoten grote weer stand zal opwekken. Ook bij eerde re gelegenheden hebben zij zich hardnekkig verzet tegen plannen van het Pentagon om het zover te, laten komen. Militaire deskundigen hebben gewaarschuwd dat de Sowjet- Unie, als de Salt-bepalingen ver vallen zouden worden verklaard, veel sneller dan de Verenigde Sta ten, zijn rakettenbestand zal kun nen uitbreiden, omdat de Russi sche produktielijnen onmiddellijk kunnen worden heropend. In diplomatieke kringen wordt gesuggereerd dat Reagans dreigen met een opzeggen van SALT II zou kunnen worden gezien als een po ging om bondgenoten onder druk te zetten tijdens Amerikaanse in spanningen om alsnog tot een ge zamenlijke economische en diplo matieke actie tegen Gaddafi te ko men. Arrestaties bij Action Directe VERSAILLES <AP/Rtr.) - De Fran se politie heeft gisteren 53 mensen opgepakt,van wie er zeker twee ex plosieven en vuurwapens bij zich hadden. Tot nog toe is niemand in staat van beschuldiging gesteld maar de verdachten, die volgens de politie sympathisanten zijn van de linkse terreurgroep Action Directe, kunnen 48 uur worden vastgehou den. De politie zei dat er nog geen be wijzen zijn gevonden, die de ver dachten in verband brengen met de aanslagpoging op een vooraan staand zakenman dinsdagochtend. De 62-jarige Guy Brana, tegen wie de aanslag gericht was, bleef onge deerd, maar zijn chauffeur werd ernstig gewond. Brana is vice-voorzitter van de Franse werkgeversorganisatie CNPF en was tot twee jaar geleden onderdirecteur van een wapenfa briek. LUSAKA (AP) - Een delegatie rooms-katholieke bisschoppen uit Zuid-Afrika heeft gisteren bespre kingen beëindigd met het Afri kaans Nationaal Congres en een gezamenlijke verklaring uitgege ven, volgens welk katholieken zich zouden moeten verzetten tegen de apartheid. De vijf bisschoppen, die gister avond terugkeerden na een drie daags bezoek aan het hoofdkwar tier van het ANC in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka, weigerden ech ter het gebruik van geweld goed te keuren. 'Het is van belang dat de blanke bevolking onderkent dat de zwarte meerderheid het Zuidafrikaanse leger en de politie uit ervaring kent als instrumenten van onderdruk king,' aldus de verklaring. 'De deelnemers aan de besprekingen onderkennen dan ook het belang van een campagne om een eind aan de dienstplicht te maken.' De katholieke delegatie stond onder leiding van aartsbisschop Dennis Hurley, de voorzitter van de Zuidafrikaanse Bisschoppen conferentie. De laatste maanden zijn zaken lieden, blanke politici, de zwarte leider van een thuisland en blanke studenten uit Zuid-Afrika ook al in Lusaka geweest om te beraadsla gen met leiders van het ANC. Gisteravond besprak Hurlev het overleg met het ANC met de West- duitse ex-bondskanselier Willy Brandt, die een week lang een be zoek brengt aan Zuid-Afrika en Botswana. Eerder op de dag had Brandt een bezoek gebracht aan de zwarte woonwijk Alexandra bij Johannes burg. Hij zei dat hij diep onder de indruk was van de 'miserabele so ciale' omstandigheden in Alexand- Vergelijk hem met de beste station cars. Bijvoorbeeld met de veelgeprezen Galant Wagon. U ontdekt dat de nieuwe Mitsu bishi Wagon 17% zuiniger en 170 kg lichter is, maar meer laadruimte heeft. Liefst 1550 liter in plaats van 1310 liter. Mitsubishi heeft zichzelf overtroffen op het punt van efficient ruimtegebruik met handhaving van de bekende Mitsubishi voor delen. Door en door betrouwbaar. Weinig onderhoud en reparatie. Een uiterst gunstige km kostprijs en geschikt voor loodvrij. Omdat de nieuwe Mitsubishi Wagon ook nog heerlijk rijdt heel mooi oogt en niet meer kost dan een middenklasser sedan, ver wachten we veel liefhebbers die zowel op de klasseals op de ruimte afkomen. U bent welkom. Uitvoeringen: De 1800 GL Diesel en de 1500 GL benzine, de laatste ook met LPG onderbouw. De "VAN" met grijs kenteken vanaf f17.395,-ex. BTW. Prijs exklusief aflevering- kosten en anti-korrosie-behandeling Wijzigingen voorbehouden. Informeer naar de Mitsubishi Keuze- Lease: altijd een gunstigtarief. KATWIJK AAN ZEE DIJKSMAN, Sluisweg 29-31, tel. 01718-72344 LEIDERDORP OUDSHOORN, Touwbaan 5, tel. 071 -410141. LEIDEN OUDSHOORN, Levendaal 136-138, tel. 071 -149341. LISSE BRAM POLDERMAN, Heereweg 50, tel. 02521 -15947.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 22