Aantal winkels in Badcentrum neemt flink toe Oefenhal wordt deels bekostigd uit loterij Werk aan Noordzeepassage in Katwijk aan Zee vordert gestaag Quick Boys vraagt ook subsidie aan Kweken kruiden steeds meer in trek Dieren Bollen Schorseneer Mais DONDERDAG 17 APRIL 1986 PAGINA 19 KATWIJK - Met de opening van de Noordzeepassage wordt het winkelbestand in het Katwijkse Badcentrum binnen een halfjaar met 17 zaken uitgebreid. De 1800 vier kante meter winkelruimte in een van de laatste fasen in het nieuwe 'hart' van de kustplaats is inmiddels al voor 80 procent aan de middenstand verhuurd. De bouwer en exploitant van de winkelpassage, de Katwijkse Bouw Maatschappij (KBM), ver wacht over enkele weken ook de resterende vierkante meters aan belangstellenden te kunnen aan bieden. Tot nog toe zijn het voorna melijk plaatselijke winkeliers die in de toekomstige publiekstrekker van het Badcentrum zijn onderge- door Dirk van der Plas bracht. Zij hebben van de KBM een voorkeurbehandeling gekre gen. Met de bouw van de Noordzee passage is het bedrijf in augustus 1985 begonnen. Er wordt naar ge streefd om het complex op 1 okto ber 'ruw' op te leveren, waarna de opening volgt op 15 oktober van dit jaar. De winkelpassage maakt deel uit van een blok dat verder ook nog 26 woningen en een ondergrondse parkeergarage met een capaciteit van 80 auto's omvat. Deze garage krijgt na de oplevering waarschijn lijk twee jaar lang een openbare be stemming en zal in die periode vooral door het winkelend publiek worden gebruikt. Dat zijn de KBM en het Katwijkse college van bur gemeester en wethouders overeen gekomen. Als de grote ondergrondse par keerkelder in het gebied Haven- straat/Loggerstraat in gebruik wordt genomen, vermoedelijk in 1988, zullen de 80 parkeerplaatsen in het centrum worden verhuurd aan omwonenden en winkeliers. Aanmeldingen Bij het uitwerken van het plan voor de passage ki het Katwijkse Badcentrum heeft de KBM ge bruik gemaakt van de diensten van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). Uit een onderzoek van dit instituut bleek niet alleen dat het winkelbe stand van de kustplaats nog be hoefte had aan een bepaalde uit breiding maar ook dat verscheide ne branches er zelfs waren onder vertegenwoordigd. De KBM kreeg het advies voor de passage gega digden te zoeken in de drie secto ren mode en randaccessoires, sport en recreatie en 'food' en horeca. Door de enorme belangstelling die van de zijde van de midden stand voor dit project bestond is het bouwbedrijf erin geslaagd zich aan deze richtlijn te houden zonder ook maar één wervingsadvertentie te plaatsen. Bij het verdelen van de ruimte heeft de KBM verder be wust gekozen voor kleinschalig- denstand. "We hebben niet bewust naar een dergelijk percentage ge streefd", zegt een woordvoerder van de KBM, "maar de aanmeldin gen die uit de eigen plaats kwamen zijn wel met voorrang behandeld. We zijn tenslotte zelf ook een Kat- wijks bedrijf'. Bij de verdeling van de verschil lende branches is evenmin ge streefd naar bescherming van de Katwijkse middenstand. "Die mid denstand moet sterk genoeg zijn om de concurrentie het hoofd te bieden", aldus de woordvoerder van het bedrijf. Faillissement De KBM was extra gemotiveerd om deze fase van het centrumplan tot een succes te maken. Het bouw bedrijf heeft vanaf 1979 het Bad centrum in eigen beheer en op ei gen risico van de grond getild maar dreigde dit werk afvankelijk niet te kunnen afmaken. De gemeente Katwijk had namelijk het idee om de winkelpassage, de 26 woningen en de parkeerkelder te koppelen aan de bouw van een hotel. Over de verwezenlijking van dit plan is en kele jaren, uiteindelijk zonder re sultaat, met beleggers gesproken. Die aanvankelijke keuze van het gemeentebestuur is door de KBM als uiterst teleurstellend ervaren. "Als je nagenoeg het complete cen trum hebt opgezet wil je het werk ook graag afmaken", vertelt de woordvoerder van het bedrijf. "Toen we vorig jaar daartoe alsnog de kans kregen hebben we die dan ook met beide handen aangegre pen". De KBM verscheen weer ten tonele toen de gemeente in de zo mer van 1985 de koppeling tussen winkelpassage en hotel liet vallen. Het Katwijkse bouwbedrijf heeft er altijd het volste vertrouwen in gehad dat het Badcentrum een succes zou worden. "We kennen de plaatselijke markt ontzettend goed, en daarom was het voor ons geen gok om hieraan te beginnen. Omdat we een erg gezond bedrijf zijn konden we verder ook risico's nemen en met verschillende bouw fasen beginnen zonder eerst op eventuele kopers te wachten", al dus de woordvoerder. Geruchten De geruchten als zou het bedrijf vooral met de bouw van de in to taal bijna 100 woningen in het cen trum te hoog hebben gegrepen, zijn volgens de woordvoerder in de afgelopen jaren meer dan ontze nuwd. "Toen het met de verkoop van deze boven de winkels gelegen woningen aanvankelijk niet erg wilde lukken dacht iedereen dat we op ons faillissement af zouden stevenen. We hebben ons daar ech ter nooit druk om gemaakt. Aan de ene kant omdat we alles uit eigen middelen konden financieren, er zat dus geen cent hypotheek op de ze huizen, aan de omdat we er al tijd van overtuigd zijn geweest dat de verkoop van woningen in het centrum gaandeweg toch zou gaan lopen. Als het project eerst maar naar zijn uiteindelijke vorm was toegegroeid. Daar hebben we achteraf ook gelijk in gekregen". Ook de verkoop van de boven de winkelpassage gelegen 26 wonin gen, voor een deel premie-A en voor een deel vrije-sectorwonin- gen, verloopt volgens de woord voerder uitstekend. Bij de bouw van de ondergrondse parkeergarage, de winkelpassage en 261 trum wordt binnenkort het hoogste punt bereikt. heid en c grote verscheidenheid een parfumerie, een kadotiek, een zaken, waarbij onder- bloemenzaak, een slijterij, een croi- santerie, een konditorei annex Ita liaanse ijssalon en een kaas- en no- tenbar. Binnen twee weken verwacht het bedrijf de huurcontracten met 15 van de 17 toekomstige zaken in de winkelpassage te hebben gete nemers die aanspraak wilden ken op grotere delen van de passa ge werden geweerd. In de winkelpassage komen on der meer drie modezaken, een stof fenzaak, een sportzaak, een foto shop, een platenzaak, een opticien, kend. Voor twee open plaatsen wordt momenteel nog naar gega digden gezocht. De winkeliers gaan een huurcontract van tien jaar aan met de speciaal voor deze passage opgerichte Badcentrum Katwijk bv. De passage wordt voor 90 pro cent bezet door de Katwijkse mid- Een klein lapje grond dat in de buurt van het huis of in de groentetuin 'over' is, kan heel eenvoudig worden omgetoverd in een kruidentuintje. Kruidachtige ge wassen stellen weinig eisen aan de grond. Het enige waaraan ze echt behoefte hebben is licht en water. Om dat de meeste kruiden fraai bloeien is een plaatsje tus sen de bloemen ook nog niet zo gek. Op vele kweekbedrijven en tuin centra wordt in deze dagen hard gewerkt aan het opkweken van de jonge kruidenplantjes. Zo ook op het tuincentrum van J. Dof- ferhoff in Oegstgeest. In veertien dagen tijd moeten duizenden zaailingen worden uitgeplant in kleine potjes. Vanaf moederdag kunnen ze buiten worden uitge plant. Dofferhoff vertelt dat de be langstelling voor kruiden nog steeds groeiende is: "Veel men sen ontdekken hoe lekker krui den in soepen en salades zijn. Bovendien interesseren steeds meer mensen zich voor alterna tieve geneeskunst. Kruiden zijn van oudsher bekend om hun ge neeskrachtige werking. Van mij mag het. Ik geef alleen geen ad vies op dit gebied. Daarvoor moeten ze maar bij anderen te ra de gaan". Over'de teelt van de kruiden geeft Dofferhoff des te meer tips. Hij vertelt dat kruiden nauwe lijks extra mest nodig hebben en dat de meeste ziekten en plagen de planten links laten liggen. Een enkele keer strijkt een kolo nie luizen neer op bijvoorbeeld dille. De bestrijding daarvan kan volgens de tuinder het best met brandnetèlgier. Dofferhoff: "Je eet de bladeren van de kruiden, dus dan moet je niet met chemi sche troep spuiten". Zoals heel veel planten zijn kruiden liefhebbers van een lich te plaats. Onder de bomen hoef je het naar de mening van Dof ferhoff niet te proberen. Kruiden in potten in de keuken zullen daarom evenmin tot volle was dom komen. Dat hoeft overigens niemand te beletten wat potten binnen te zetten. Kruiden zijn immers decoratief en dat ze dan niet zo groot worden is niet het ergste wat een mens kan overko- Er bestaan nogal wat verschil lende soorten kruiden. Grofweg kan er een onderverdeling wor den gemaakt in eenjarige en meerjarige planten. Eenjarige moeten elk jaar opnieuw worden gezaaid (peterselie, dille, kervel), meerjarige blijven als vaste plant het hele jaar door staan (rozema rijn, salie, tijm). Heel bekend zijn natuurlijk pe terselie en selderij. Deze twee kunnen overigens beter niet al te dicht bij elkaar wórden geplaatst omdat de groei van de peterselie dan zal achterblijven. Minder be kend, maar even lekker zijn bij voorbeeld koriander, waterkers, komkommerkruid en artisjok. Bij de aanleg van een kruiden tuin moet, zo raadt Dofferhoff aan, voldoende rekening worden gehouden met de groeikracht van de plant. Maggiplanten groeien uit tot enorme struiken. Daarom moet er niet vlakbij een maggiplant een andere plant worden geplaatst; de maggiplant zal immers haar buurvrouw ver stikken. Pepermunt, kruizemunt en citroenmelisse zi jn zogenaam de wortelplanten. De wortels hiervan kruipen overal tussen door en lopen elke keer uit. De plant breidt zich op deze manier over een fikse oppervlakte uit. Deze, soms wat vervelende, ei genschap kan worden benut. De vermeerdering van wortelgewas sen is namelijk heel eenvoudig. Een stuk wortel ergens in de grond gestopt levert tien tegen een een nieuwe plant op. Bloeiende kruiden zijn een lust voor het oog en ruiken heerlijk. Bloeiend komkommerkruid en artisjok trekken bovendien veel vlinders omdat beide veel ho ning produceren. Jammerge- noeg loopt de smaak van het kruid sterk terug als de plant eenmaal in bloei staat. Door bij voorbeeld zes weken na elkaar twee dilleplanten in de grond te zetten kan aan het eind van de zomer van de ene plant bladeren en van de andere bloemen wor den geoogst. Kruiden moeten na het oogsten zo snel mogelijk worden gedroogd. Een warme, droge en enigzins tochtige plaats is het best. Veel insecten, vogels en andere diersoorten doen in de tuin ui terst nuttig werk. Ze vreten scha delijke insecten op of parasiteren ze. Oorwormert zijn, behalve dol op dahliaknollen, ook verzot op luizen, meeldauwschimmel en spinselmot. Loopkevers (met geelgekleurde vleugels) eten eie ren van verschillende soorten vliegen waaronder die van de schadelijke koolvlieg. Lieveheersbeestjes vreten lui zen. Een zevenstippen-lieve heersbeestje eet per dag 150 lui zen, een beestje met twee stip pen ongeveer 60. Ook zweefvlie gen (tere vliegen die wat op wes pen lijken) vallen de bladluizen aan. Vogels eten schadelijke en nut tige insekten op. In het vooijaar helpen de vogels met de bestrij ding door grote hoeveelheden rupsen aan hun jongen te voeren. Het koude voorjaar heeft voor een aanzienlijke vertraging van de bloei van de bollen gezorgd. De komende weken zal het dan toch eindelijk zo ver zijn dat de tulpen, narissen en hyacinten in de tuin in bloei komen. De uitgebloeide bollen kunnen óf in de grond blijven ritten, óf worden gerooid. Blijven de bol len in de grond achter, dan sterft het loof vanzelf af en kunnen het volgend voorjaar weer bloemen tegemoet worden gezien. Moeten op de plaats waar nu bollen staan zomerplantjes ko men of wilt u de tuin een beetje veranderen, dan zullen de bollen uit de grond moeten worden ge haald. Bij het rooien moet flink wat aarde worden meegenomen. De bollen kunnen ergens in de tuin worden opgekuild of in een mand op een koele droge plek worden opgeslagen. Een wat minder bekende maar erg lekkere en makkelijk te telen groente is de scjiorseneer. Schor seneren zijn zwarte wortels van 30 tot 50 centimeter lang. Het enige nadeel van groente is dat het schoonmaken ervan veel ver velend werk. Vandaar dat de schorseneer vroeger wel de bij naam 'keukenmeisjesverdriet' had. Schorseneren worden, net als alle andere wortelgewassen (biet, wortel,witlof) ter plaatse gezaaid. De komende weken kan dit weer gebeuren. Omdat de wortels diep in de grond moeten kunnen doordringen moet deze goed worden losgemaakt. Op zware klei hoeft u het niet te proberen; de wortels komen daar niet door heen. J. Dofferhof: "Kruiden hebben nauwelijks mest nodig". Als de vereniging bitinen twee jaar bijna 600.000 gulden bijeen brengt, wordt aan de oostzijde van het huidige clubgebouw van Quick Boys een nieuwe oefenhal gebouwd. (foto Dick Hogewoningi KATWIJK - De bouw van een oefenhal op het sport complex van de Katwijkse voetbalvereniging Quick Boys zal voor een groot deel worden betaald uit de op brengst van een zogenaam de 'super-loterij'. Voor de aanleg van dit overdekte trainingsonderkomen wil de club binnen twee jaar een bedrag van 560.000 gul den bijeen brengen. De aanlegkosten van de hal bedra gen in werkelijkheid 680.000 gul den maar door het inschakelen van eigen leden bij de bouwwerkzaam heden kan hierop ruim 120.000 gul den worden bezuinigd. De vereni ging denkt verder een beroep te kunnen doen op verschillende sub sidieregelingen. Gedacht wordt onder meer aan een bijdrage van het ministerie van wvc. De oefenhal op het complex van Quick Boys krijgt de afmetingen 28 bij 44 meter en zal aan de zuid oostgevel van het bestaande club gebouw worden geplaatst. De hal wordt gebruikt door de eigen teams, voor trainingen en zaalvoet bal, maar kan bijvoorbeeld ook worden verhuurd aan voetbalver enigingen in de regio en individue le leden. "Door die inkomsten ho pen we de jaarlijkse kosten van dit gebouw te drukken", aldus voor zitter A.J. Guijt van Quick Boys. De gemeente Katwijk heeft wel als voorwaarde gesteld dat de oefen- hal van de voetbalvereniging niet concurrerend mag werken ten op zichte van de drie gemeentelijke sportzalen. De leden van Quick Boys heb ben inmiddels ingestemd met het organiseren van de super-loterij als de belangrijkste bron van inkom sten voor de nieuwe hal. Dit kans spel is in de regio inmiddels be kend van de voetbalverenigingen Katwijk en Rijnsburgse Boys. Het kernmerk van de loterij is het uit zetten van een beperkt aantal dure loten (tussen de 100 en 200 gulden per stuk), waarmee de koper een grote kans op een prijs maakt. Met het verkopen van de loten begin nen de leden van Quick Boys bin nenkort. Quick Boys wil bij de aanleg van de oefenhal niet te hard van stapel lopen om geen onnodige financiële druk op de vereniging te leggen. Voorzitter Guijt: "We willen in de komende periode een aantal wen sen realiseren en het is dan niet verstandig om direct al verder te springen dan je polsstok lang is. Daarom is voor de bouw van deze hal gekozen voor een aanlooppe riode van twee jaar waarin het be nodigde geld bijeen wordt ge bracht". Jeugdhonk Tot de overige plannen van Quick Boys behoort onder meer de vernieuwing van de'ere-tribune. Verder staan ook een verbouwing van de kantine en de inrichting van een zogenaamd jeugdhonk op het verlanglijstje van de club. Voor dat laatste doel wordt binnenkort een sponsorloop gehouden. Voor de in richting van het jeugdhonk is 15.000 gulden nodig. Volgens voorzitter Guijt is het verder noodzakelijk dat in de ko mende jaren de velden van het sportpark Nieuw-Zuid worden ge renoveerd en streeft de vereniging ook nog altijd naar de aanleg van een zevende speelveld. "Volgens de normen van de KNVB is Quick Boys, met ruim 1200 leden, daar ruimschoots aan toe", zegt Guijt. Over de aanleg van dat zevende speelveld overlegt de eigenaar van het sportpark, de gemeente Kat wijk, met Staatsbosbeheer dat het grondgebied rondom het Quick Boys-terrein beheert. De bouw van extra kleedruimte voor dit zevende speelveld zou vol gens Guijt overigens gecombi neerd kunnen worden met de aan leg van kleedgelegenheid voor de ocfenhal, waardoor de kosten aan merkelijk kunnen worden ge drukt. "Dat idee zullen we zeker aan het Katwijkse gemeentebe stuur voorleggen", zegt de voorzit ter. Sloop Een verdere vorm van samen werking met de gemeente Katwijk zou volgens Guijt mogelijk zijn wanneer de raad eventueel besluit tot sloop van de sporthal Cleijn Duin. Guijt: "Deze oudste gemeen telijke sporthal verkeert in een slechte staat van onderhoud en een grote opknapbeurt gaat ontzettend veel geld kosten. Waarom zou je dan niet voor nieuwbouw op het sportpark Nieuw-Zuid kiezen, waar een kleinere hal veel makke lijker rendabel te maken is?" Het is overigens niet waarschijn lijk dat de gemeenteraad van de kustplaats inderdaad besluit tot sloop van de sporthal Cleijn Duin Bij het aanpassen van de begroting voor dit jaar is zelfs al een bedrag van 530.000 gulden gereserveerd voor de renovatie van deze hal. De raad moet daar overigens nog wel mee instemmen. De schorseneren worden op rijen gezaaid waarbij tussen de rijen 25 tot 30 centimeter afstand wordt gehouden. Omdat het zaad niet lang kiemkrachtg blijft is het raadzaam elk jaar nieuw zaad aan te schaffen. Dek de zaden af met een of twee centimeter grond. Oogsten kan pas in oktober, maar omdat de plant winterhard is kan hiermee worden doorge gaan tot de grond bevroren is. Door niet zo maar te trekken maar met een schop de wortels op te lichten wordt voorkomen dat de wortels bij de oogst bre ken. De suikermais begint in Neder land steeds meer bekendheid te krijgen. De supermarkten verko pen de kolven vaak per twee ver pakt, echter tegen een vrij hoge prijs. Suikermais is heel makke lijk in eigen tuin te telen. Het is nu de tijd om te zaaien. Leg daarvoor in een kweekpotje van negen centimeter doorsnee twee zaden. Na opkomst kon worden bekeken welke van de twee het sterkst is (meestal de grootste), Eind april begint u met het afharden van de planten. Overdag een paar uurtjes buiten zetten maar 's nachts binnenhou den. Mais is gevoelig voor nacht vorst zodat tot na de IJsheiligen (half mei) moet worden gewacht met het uitplanten. De mais komt op rijen te staan die onder ling 70 centimeter van elkaar zijn verwijderd. Mais kan veel mest gebruiken. Vooral in juli en au gustus is een extra gift stikstof aan te raden. De kolven zijn te oogsten als de draden aan de kolven verwel ken. De schutbladen rond de kolf moeten dan worden wegge haald. Druk met u nagel op een maiskorrel. Komt er wit melksap uit dan is de kolf oogstbaar. Om dat de smaak snel terugloopt, moeten de kolven kort na de oogst worden opgegeten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19