Snelle 3251, trage 324d Autobedrijf Rob Gorris Trekken door het Atlas-gebergte Auto en caravan te vaak 'pakezel' RU-IMPRESSIE CONTRASTEN IN BMW'S 3-SERIE: Snelle Fiat Ritmo Turbo Diesel op bestelling Bandenindustrie kan niet meer buiten computer V R IJ E T IJ D Denemarken Samengesteld door Koos Post Bij BMW zeggen ze dat er nog nooit in de autohistorie een zo omvangrijk scala aan mogelijk heden binnen één modelserie werd aangeboden als sinds de laatste uitbreiding in de 3-se- rie. Kortgeleden kwamen er zo als gemeld vier versies bij. Niet alleen een cabriolet en een vierwielaandrijver, maar ook normalere verschijningen als een nog sneller topmodel (325i- 171 pk-217 km/uur) en een die sel. En het einde is nog niet in zicht, want over enkele maanden zal dat nieuwe topmodel alweer van zijn plaats worden gedrukt door de BMW M3 met een vier cilinder mo tor met vier kleppen per cilinder, een krachtbron die een vermogen van 200 pk op de wielen kan bren gen. Wat dat geweld zal moeten kos ten? Het is nog niet te zeggen. Maar goedkoop zal het zeker niet zijn. Dat is niet één BMW. De 3-serie be gint bij bijna 31 mille (de 316) en loopt voorlopig op tot ruim 71 mil le voor de cabrio met automaat. Neen, BMW behoeft men niet te zoeken in de goedkope hoek van de automarkt. Waarmee overigens niet wordt beweerd, dat BMW's duur zijn. Dat mag een ieder voor zichzelf uitma ken. Ze kosten zeker veel geld, maar men krijgt er ook veel voor terug. Dat heb ik de afgelopen tijd weer kunnen ervaren, toen ik rij- impressies opdeed met de helft van het nieuwe kwartet, om pre cies te zijn met de 325i en de 324 diesel. 325i Eerst die supersnelle 325i. Een ver rukkelijke auto voor iedere echte liefhebber van autorijden. Het nor male comfort van de toch al rijke lijk met luxe beladen 3-serie wordt hierin gecombineerd met een prachtige versnellingsbak, een grandioze besturing en een zeer rustige motor. Men moet zich echter niet vergis sen, die rust onder de motorkap is schijn. Het tekent alleen het gemak waarmee de ingespoten zes cilin der zijn werk doet. Zelfs als men heel veel van hem vraagt. Hij kan op zijn gemak in amper acht secon den de wagen uit stilstand naar een snelheid van 100 km/uur opjagen en als men een beetje aanhoudt glijdt de naald van de snelheidsme ter zo voorbij de 200. Alles met enorme souplesse. En heel rustig. De auto kan zelfs tegen de 220 km/uur halen. Maar al is de tech niek aangepast aan dit vermogen, ik blijf het eigenlijk een absurde snelheid vinden voor een auto van zo'n postuur. Men moet al heel goed kunnen sturen om bij zo'n snelheid de losgelaten paarde- krachten in toom te kunnen hou den als er iets scheef gaat. Hoe fijn de techniek ook is afgestemd, het menselijk vermogen kan falen. Dan valt er bij zulke snelheden weinig meer te redden. Het is ook niet goedkoop. Zelfs als men niet tot het uiterste gaat ligt het verbruik al gauw in de buurt van de één op acht. Pas als men het grootste deel van het ver mogen onbenut laat kan men om en nabij de één op negen halen. Maar ja, daarvoor koopt men niet deze versie, die de 50 mille royaal te boven gaat (51.265 gulden om precies te zijn), dan men wel ge noegen nemen met een gunstiger geprijsde editie. Ik had overigens van de impor teur in Den Haag een veel duurder exemplaar meegekregen. Aange kleed volgens de zogenaamde 'M- techniek'. Met anti-blokkeersys- teem op de remmen. Met sperdiffe- rentieel. Met licht metalen velgen. Met sportstuur. Met centrale por tiervergrendeling. Zelfs met een alarmsysteem. En met nog meer leuke dingen voor de mensen. Bij BMW doen ze zoiets niet zuinig. Er was voor zo'n vijftien mille extra's aan gehangen, zodat de prijs tot dik 65 mille was opgelopen. Ze wil den in Den Haag eens laten zien hoe leuk zo'n auto kan worden op gedirkt. Inderdaad aardig, maar ook duur. 324d Later kreeg ik de 324 diesel. Een grote overstap. Van een supersnel le racer naar een wat trage reisli- mousine. In feite zit in de 324d de zelfde dieselmotor als in de 524td, maar dan zonder turbocompressor. Bij de introductie destijds in Oos tenrijk deed men nogal ingewik keld over de vraag, waarom die tur bo hier achterwege was gebleven. De Delftse firma Interstate heeft inmiddels al bewezen, dat er ruim te genoeg is voor het aanbrengen van de turbo. Maar in Delft moet men 8,5 mille neertellen om de tur bo ingebouwd te krijgen. De supersnelle 325i zal maar korte tijd topmodel zijn van BMW's 3-serie. «foto pri Ik denk dat hierin ook het voor naamste argument is te vinden. BMW wilde deze 3-diesel niet te duur maken, anders zou hij niet te gen de concurrentie op kunnen. Nu kost de 324d op enkele tientjes na 40 mille. Met turbo zou die prijs vele duizenden hoger liggen. Maar door het weglaten van de turbo heeft BMW wel iets van het sportieve imago moeten prijsge ven. 'De eerste diesel die rijdt als een BMW', riep het Beierse merk trots toen de 524td op de markt kwam. Maar die slogan is bepaald niet van toepassing op de 324d. Het is een trage starter met een slome acceleratie. Pas op volle snelheid proeft men iets van de befaamde 'Freude am Fahren', het rijplezier dat BMW zegt in zijn produkten te stoppen. Na het instappen duurt het vrij lang voor de lichtende slangetjes op het dahsboard doven ten teken dat men kan starten. De wagen komt daarna met nadrukkelijk ge luid vrij moeizaam uit de startblok ken. De acceleratie is weinig impo nerend. Maar zoals gezegd, een maal op gang herkent men weer helemaal de fijn rijdende BMW, die soepel reageert op het gaspedaal en vrij gemakkelijk naar een top snelheid van dik 160 km/uur glijdt. Wat op zichzelf niet beroerd is voor een diesel. Leugentje De dieselversie van de BMW 3- serie is alleen maar als vierdeurs verkrijgbaar. De wagen lijkt dan meteen veel groter. Maar dat is een optisch leugentje, want diverse malen heb ik personen achterin horen klagen over gebrek aan hoofdruimte. Wat overigens geen nieuws betekent. Sinds deze 'drie' op de markt is weten we al dat het achterin wat behelpen is. En de BMW-enthousiasten zul len daar nog een tijdje mee moeten blijven leven. Want al hoort men in de autowereld reeds geruime tijd beweren dat BMW broodnodig en kele modellen moet vernieuwen om met de andere Westduitse pro ducent van grote modellen - ik be doel natuurlijk het merk met de ster - in de pas te kunnen blijven, in Munchen maakt men zich daar niet al te druk over. BMW kan de vraag nog steeds niet aan, de export naar Amerika is groter dan ooit, het blauwe merk draait goed. Eind van het jaar komt er wel een nieuwe 7-sene. En te zij ner tijd natuurlijk ook een nieuwe 3-serie. Maar gezien de verse ver sies, die de laatste tijd aan de serie zijn toegevoegd, en de plannen voor nog verdere uitbouw, is die vervanging niet op erg korte ter mijn te verwachten. Ten slotte de technische gegevens van de gereden modellen: BMW 325i - Zes cilinder injectiemo- lor. Inhoud 2494 cc. Vermogen 171 pk. Achterwielaandrijving. Topsnelheid 217 km/uur. Gewicht 1125 kg. Inhoud benzinetank (super) 55 liter. Prijs 51.265,-. BMW 324d - Zes cilinder dieselmo tor. Inhoud 2443 cc. Vermogen 86 pk. Achterwielaandrijving. Acceleratie 0- 100 km/uur in 16,4 sec. Topsnelheid 165 km/uur. Gewicht 1144 kg. Inhoud die seltank 55 liter. Aanhanger (geremd) 1200 kg. Prijs 39.945,-. I DONDERDAG 17 APRIL 1986 De nieuwe Ritmo Turbo Diesel kan een vermogen van 80 pk ontwikkelen. geïntegreerde mistlampen en nieuw gestileerde wieldoppen. De Ritmo Turbo Diesel is Fiat antwoord op de groeiende vraag middenklasse-diesels die betere prestaties en meer comfort leve ren. Vooral in Italië is de markt voor auto's met dieselmotoren groot geworden. In 1984 werden 425.000 diesels verkocht, wat 26 procent van de markt uitmaakte. De gunstige prijs van diesel aan de pomp had ook zijn invloed op de verkoopcijfers van vorig jaar. Toen werden er nog meer diesels verkocht, namelijk 440.000 stuks. Daar echter het aantal verkochte benzinewagens nog sterker was ge stegen. was het aandeel iets ge daald. Maar het bleef nog altijd bo ven het kwart, namelijk 25,5 pro cent. In heel Europa was het aandeel van de diesels wat minder aanspre kend, maar met vijftien procent toch nog altijd belangrijk. Wie een dikke dertig mille beschik baar heeft en daarvoor graag een Ritmo Turbo Diesel wil hebben kan bij Fiat terecht, maar de wagen moet wel speciaal worden besteld. Want ze hebben deze nieuwe versie van de populaire Ritmo-serie in Nederland niet in voorraad. Er zal echter met plezier een telex met de bestelling naar Turijn worden ge stuurd. Deze nieuwe Ritmo Turbo Diesel is uitgerust met een vier cilinder motor van 1929 cc, die een maxi mum vermogen van 80 pk kan ont wikkelen. En daarmee kan een top snelheid van niet minder dan 170 km/uur worden gehaald. Het is de achtste beschikbare versie van de Ritmo. De wagen is zeer compleet uitgerust. Standaard met stuurbekrachtiging, met een vijf-versnellingsbak, met elektri sche raambediening en met centra le portiervergrendeling. Uiterlijk is de Ritmo Turbo Die sel herkenbaar aan speciale strip pen op de flanken, in de bumper beantwoorden aan de eisen van het moderne wegverkeer'. Computers helpen bij het opstel len van de eisen. Computers hel pen ingenieurs bij het tekenen van het loopvlak. Met behulp van com puters worden de banden op nieu we automodellen getest. Men zou met enige overdrijving kunnen zeggen: de computer is in het ban denbedrijf alom tegenwoordig. Met behulp van de computer is door Goodyear ook de GT ontwik keld, een nieuwe staalgordel ra- diaalband met een ongebruikelijke loopvlaktekening in een T (tot 190 km/uur) en een S (tot 180 km/uur) De computer wees de weg naar een loopvlaktekening met diepe, halfcirkelvormige loopvlakgroe- ven die doorlopen tot in de schou der. Met deze door internationale patenten beschermde loopvlakte kening werd volgens Goodyear een optimaal aquaplaning gedrag bereikt. De uitzonderlijke diepte en architectuur van de groeven zorgen ervoor dat het water nog sneller kan worden afgevoerd, waardoor de kans op slippen op een nat wegdek sterk vermindert. Maar dat niet alleen, het per com- De profieltekening werd met behulp van een computer ontwikkeld. puler ontworpen profiel zou ook de rijstabiliteit verhogen, de bestu ring preciezer maken en het gedrag bij hogere snelheden verbeteren. Dank zij de computerstudies is men er ook in geslaagd het ont staan van luchtzakken in het loop- vlak te voorkomen, waardoor men het geluidsniveau wist te verlagen. De lucht kan goed weg zodat men geen last heeft van het hinderlijke fluiten. Lang voordat de computer het be drijfsleven stormenderhand ver overde was Goodyear al de groot ste bandenproducent ter wereld. Toch wordt nu in een persbe richt uit het Nederlandse hoofd kwartier in Zoeterwoude verzucht: 'Zonder computer ter ondersteu ning van het onderzoek en de ont wikkeling is het niet langer moge lijk autobanden te ontwerpen die De Goodyear GT met het door pa tenten beschermde profiel. BMW dealer voor Leiden e.o. Al 20 jaar een dijk van 'n dealer. Hoge Rijndijk 278 Leiden. Tel. 071-896000 Steeds meer fietsvakanties Hoeveel Nederlanders hun vakanties tegenwoordig in het fietszadel wensen door te bren gen is moeilijk te schatten, maar dat het aantal zich pijl snel uitbreidt, dat staat vast. Dit blijkt alleen al uit de hoe veelheid 'fietsvakanties^ die voor het jaar 1986 worden aan geboden. Niet alleen in Neder land, maar ook in de rest van Europa en zelfs ver daarbuiten. Marokko Zo roept de fietsvakantiewinkel sollicitanten op voor de eerste fietsreis door Marokko. Een de buut in dubbel opzicht. Want niet alleen is het de eerste fietsreis op het Afrikaanse continent maar te vens zal gebruik worden gemaakt van de zogenaamde Mountainbi kes (ATB's), fietsen met een extra sterk frame, dikke banden, extra krachtige remmen en een recht stuur. Een Mountainbike heeft bo vendien een versnellingsapparaat dat de berijder in staat moet stellen zelfs de zanderigste en steilste pa den te overwinnen. De 22 dagen durende fietsreis gaat dan in een van de meest ka rakteristieke gebieden van Marok ko: het Atlasgebergte. Eerst vliegt men naar Malaga, waarna naar de startplaats Taza wordt overgesto ken. Er wordt vooral in de ochten duren gefietst over op in het alge meen redelijke wegen. Soms even wel moeten er ook smalle berg paadjes met losse stenen worden 'genomen'. Het eerste gedeelte van de tocht voert door de Midden At las naar Midelt. Vandaar gaat het door de Hoge Atlas naar het dal van de Dëdes en de Ouarzazate. Via Marr^kesj en Fez fietst men dan weer terug naar de kust. De groepen waarmee wordt ge fietst bestaan uit acht tot twaalf deelnemers. De ATB's (in dit spe ciale geval met achttien versnellin gen) staan in Taza bij het vertrek gereed. Er wordt gekampeerd in grote tenten en de reisleiding is Nederlandstalig. Bagage wordt vervoerd. Hoewel deze Fietsreis van de deelnemers een goede con ditie verlangt, is het zeker geen prestatietocht. Er wordt in totaal duizend kilometer afgelegd. Van 3 mei tot en met 27 september wor den er acht reizen georganiseerd. Bij de Fietsvakantiewinkel, Ha venstraat 13, 3441 BH Woerden (tel. 03480 - 21844) weten ze er meer Mont Ventoux Uiteraard blijft Frankrijk het Fietsland bij uitstek, waarbij het merkwaardige feit zich voordoet dat vooral de bergen een enorme aantrekkingskracht op de Neder landse 'coureurs' uitoefenen. In plaats van bijvoorbeeld de prachti ge, voor het fietsen bijna gescha pen Loire-vallei, zoekt men liever moeilijker terrein op. Vooral de ge schroeide top van de bijna twee duizend meter hoge Mont Ventoux is onderhand uitgegroeid tot een soort bedevaartsoord. Fraiikrijk: een fiets-vakantieland bij uitstek. Ook de ANWB bedacht dat er maar weer eens op de Mont Ven toux moest worden gefietst. In sa menwerking met France Indivi- duelle wordt van 23 tot en met 26 mei een fietsweekeinde georgani seerd waarbij de beklimming van de Mont Ventoux het hoogtepunt moet worden. Bij de reis die f 495 gaat kosten, is een treinretour (in clusief fiets) vanaf elk station in Nederland naar Carpentras inbe grepen. Slechts de lunches op 24 en 25 mei dienen zelf te worden be taald. Wie er meer van wil weten, vervoege zich op een van de ANWB-kantoren. Spanje Heel bijzonder lijkt de fietstocht door het zuiden van Spanje, die "In het Spoor van Columbus" is gehe ten. Voor deze ongetwijfeld schit terende rit dient men wel enige tijd uit te trekken, want steden als Gra nada, Cordoba, Ronda en Sevilla mag men niet ongezien voorbij ra cen. De totale afstand van de rit is 800 kilometer en de Spanjaarden hebben die 800 kilometer verdeeld in zeventien etappes van om en na bij de vijftig kilometer. Bepaald niet teveel dus en wie wat tijd wil winnen om langer in een heerlijke stad als Cordoba te kunnen rond dwalen, kan dus makkelijk twee dagen van bijvoorbeeld tachtig ki lometer inlassen. De rondrit kan worden gemaakt op alle gewenste data en bij het Spaans Nationaal Bureau voor Vreemdelingenver keer, Laan van Meerdervoort 8a. 2517 AJ Den Haag (tel. 070-465900) ligt voor de belangstellende Fietser een uitvoerige en fraai uitgevoerde routebeschrijving klaar. Wenen-Boedapest Ook in Oostenrijk is men de laat ste jaren tot de ontdekking geko men dat Nederlanders er niet tegen opzien in hun vakantie flinke af standen Fietsende af te leggen. Bij het Oostenrijks Toeristenverkeers bureau, Singel 464, 1017 AW Am sterdam, tel. 020-255933 kan men u een schat aan informatie verschaf fen. Er zijn Fietstochten in bijvoor beeld Steiermarken, het Salzbur- gerland en het stroomgebied van de Donau waar men van voormali ge jaagpaden voortreffelijke, auto vrije fietspaden heeft gemaakt. Aardig lijkt ook de rit Wenen- Boedapest vica versa, die door Rad-Luger, Weberspitz 535, A-4780 te Scharding (Oostenrijk), tel. 09-43 7712 4046 wordt georganiseerd. De negendaagse tocht gaat via het Ba- latonmeer over een afstand van nog geen 400 kilometer. Onderweg wordt veel tijd geboden voor sight seeing en de terugreis wordt uitge voerd met een zogenaamde "draag vleugelboot" die de Fietser over de Donau terugbrengt naar de Oos tenrijkse hoofdstad. De trips zijn 5 juli, 9 en 29 augustus en 14 septem ber en kosten (inclusief fietshuur) per persoon 8100 Oostenrijkse shil ling (ongeveer 1250 gulden). Meer inlichtingen kunnen worden ver kregen bij het voornoemde bureau Rad-Luger. Bij controles de afgelopen jaren heeft de Duitse politie vastge steld dat bij 25 procent van de uit de Benelux afkomstige auto's en aanhangers het toegestane maxi mum gewicht ^wordt overschre den. Mede daarom heeft men aangekondigd in de toekomst streng te zullen controleren. Hoe weet men of de auto en/of aanhanger te zwaar is beladen? Door in het instructieboekje van de auto te kijken hoeveel de ma ximum hoeveelheid bagage is die er mag worden meegenomen en hoeveel het gewicht mag zijn van de aanhanger inclusief bela ding. In geen geval mag dat ge wicht meer zijn dan het gewicht dat de fabrikant van de auto aan geeft. Dat gewicht bepaalt ook of de aanhanger een rem dient te hebben. Een rem die verplicht is als de aanhanger zwaarder is dan de helft van het gewicht van de lege auto of zwaarder is dan 750 kilogram. Eénassige aanhangers tot 1500 kilogram, inclusief belading, zijn van die verplichting uitgezon derd mits ze zijn uitgevoerd met een hulpkoppeling. Zo'n hulp koppeling is meestal een ketting die vastzit aan de aanhanger en bij het trekken aan de auto wordt gehaakt. Ontbreekt een dergelij ke voorziening, dan moeten de éénassige aanhangers tot 1500 ki logram uitgevoerd zijn met een losbreekreminrichting. De aan hanger heeft dan een handrem die door een breekkabeltje wordt vastgetrokken als de koppeling onverhoopt zou loslaten. De gewone kogeldruk hangt af van het typte caravan. In de prak- tijk kan bij een caravan met een oppbouwlengte van 310 centime ter een druk van 40 a 50 kilogram worden aangehouden. Bij 380 centimeter bedraagt die druk 50 a 60 kilo en bij meer dan 450 cen timeter mag de druk niet meer dan 60 a 75 kilo bedragen. De ko geldruk is met een personen weegschaal simpel te meten. Ten aanzien van uitstekende lading, zoals surfplanken, geldt dat elk voertuig dat aan de Ne derlandse wet voldoet ook in het buitenland de weg opmag. Dat wil dus zeggen dat de lading aan weerszijden nooit meer dan 20 centimeter mag uitsteken. Voor uitstekende lading is altijd ver boden en lading die aan de ach terzijde uitsteekt, moet stevig en stabiel zijn en mag niet meer uit steken dan tot 2/3 van de wielba sis met een maximum van 5 me ter. Is de uitstekende lading scherp, dan moet deze worden gemarkeerd met een rode vlag. Op aanhangers is vooruitsteken de lading eveneens verboden. Achteruitstekende lading op aanhangers mag niet meer dan drie en een halve meter achter de as uitsteken. Boetes Wie met een trailer met daarop een boot naar West-Duitsland gaat, moet er rekening mee hou den dat het is verboden in de boot bagage mee te nemen. Van buitenboordmotoren die aan de boot gemonteerd worden ver voerd, moet de schroef worden afgenomen of deugdelijk worden afgeschermd. Overtredingen worden bestraft met over het al gemeen hoge boetes. Zwitserland zou Zwitserland niet zijn als ook daar niet een aantal bijzondere eisen worden gesteld. Personenauto's met remmen op alle vier wielen mo gen een kampeerwagen trekken mits deze niet meer dan 6 meter lang en 2.10 meter breed is. Een vergunning (verkrijgbaar bij de Zwitserse grens) voor afwijken de breedte kan alleen worden verleend tot een breedte van ma ximaal 2.20 meter. Voor een leng te tot maximaal 6,50 meter (dis sel inbegrepen) moet een ver gunning worden gekocht als de passen worden bereden en tot 7 meter (eveneens dissel inbegre pen) als geen paswegen worden bereden. Voor boottrailers kan deze vergunning worden verkre gen als de maximale breedte 2.50 meter is. Caravans die breder of langer zijn dan genoemde maten, worden absoluut niet toegelaten. Enige tijd geleden is de Denemar- ken-brochure 1986 van de persen gerold. Er staan gegevens in die be langrijk zijn voor reizigers die een bezoek willen brengen aan Dene marken. De kleurrijke catalogus geeft onder meer een overzicht van de verschillende accommodatie- vormen in Denemarken, compleet met prijzen. Het prijsniveau is licht gestegen. De brochure is op aan vraag gratis verkrijgbaar bij het Deens Verkeersbureau, Piet Hein- straat 3, 2518 CB Den Haag, tel. 070-646858. Andersen-jaar jesboek verscheen, heeft de Deen se Raad voor Toerisme besloten 1986 te wijden aan het thema Hans Christian Andersen. Het jubileum zal worden aangegrepen om recla me te maken voor "het moderne sprookjesland Denemarken". An dersen, aan wie in z(jn geboorte plaats Odense (op het eiland Fu- nen) een fraai museum is gewijd, stond bekend als een verwoed rei ziger; een gegeven dat bij de cam pagne goed van pas komt. De au teur, die in 1875 op 70-jarige leef tijd overleed, verwerkte een groot aantal van zijn buitenlandse ervan- Funense autoweg gereed Op het Deense eiland Funen is enige maanden terug een belang rijk nieuw stuk autoweg in gebruik genomen. Het betreft een traject van 24 kilometer lengte, dat ten zuiden van de stad Odense loopt. De ingebruikneming betekent een grote verbetering. Vanaf de veer haven van Knudshoved aan de Grote Belt loopt er thans een auto weg tot aan de Deen/Duitse grens in Zuid-Jutland, totaal 185 kilome ter lang.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15