'Ik heb nooit aan mezelf getwijfeld' Santülana nekt Inter SjDT DIOK houdt koppie erbij en wint beker Barcelona: puur geluk Figiïon in Waalse Pijl als vanouds PAOK zegt Fafié af Veteraan leidt Real in9kaartenstrijd9 naar finale Schumacher verdient aan transfer collega Sponsor voor BS Atletico profiteert van fouten Urdingen DONDERDAG 17 APRIL 1986 SPORT PAGINA 13 HILVERSUM - Ze vierden de ver overing van de eerste nationale rugbybeker als ware het een lands kampioenschap, zo blij waren de spelers supporters van DIOK gis teravond na de 15-3 overwinning op AAC. Zingen, hossen juichen, ja zelfs vloeide er champagne op het ere-terras van het nationale rugby- centrum waar de voorzitter tand verdedigende AAC. De Am sterdammers schuwden na de ra zendsnelle 6-0 opening (penalty-try plus conversie van Michielse) fy siek geweld niet, getuige bijvoor beeld de ernstige ribblessure van Eric-Jan Berendsen. "Ons grootste winstpunt vanavond", zo sprak Al- tink na afloop, "was dat wij nu niet ingingen op die provoca- Bond bijna bedolven werd onder ties. Wij hielden het koppie erbij en het blauw en geel. Met een wat meewarige glimlach rond de lip pen liet de praeses de golf van en thousiasme maar over zich heen komen. Hij vatte het allemaal sportief op, al kostte dat hem dat inwendig on getwijfeld de nodige moeite. "Want ik ben en blijf', zo sprak Bert Bode aanvoerder Dick Altink en diens keurtroepen toe, "in hart en nieren natuurlijk een AACer. Maar ik gun DIOK deze eerste beker, deze nieu we mijlpaal in de geschiedenis van de Bond. Jullie waren vanavond met recht de sterksten. Al bleef het dan tot het eind toe spannend". streken daarvoor uiteindelijk de beker op." "Maar ons grootste minpunt", belichtte Pieter Korver de andere kant, "was dat we na die snelle voorsprong teveel kansen lieten liggen om het karwei af te maken. In de driekwarten ging alles net een stap te langzaam. Waardoor het sterke spel van onze voorwaartsen (DIOK heerstë in de scrum AvK) geen goed vervolg kreeg, want AAC kreeg er telkens een hand tus sen. En daardoor bleef het onnodig zo lang 6-3 en dus ook zo span nend". Inderdaad kon het, ondanks het beter verzorgde veldspel van En waarmee tevens DIOK, tot een paar minuten voor tijd nog alle kanten op. Eén slip- Wat i gedeeltelijke verklaring vonden voor de enorme opluchting pertje op het spekgladde veld en die er bij DIOK heerste na afloop het, onder leiding van uitblinker van die uitermate enerverende fi- Theo Vermeer (hij scoorde in het nale. Tot vier minuten voor tijd begin ook tegen en knalde het verkeerde de 300 merendeels Leid- ovaal later nog tegen de paal) soms se supporters volledig in het onge- letterlijk knokkende ACC zou wisse omtrent de uitslag. Pas toen langszij komen, brak routinier Dick Altink na een Zelfs een benutte strafkick van wervelde actie van 'rookie' Rob Michielse acht minuten voor het Kamp met een fantastisch try de einde bracht nauwelijks lucht. Pas ban. Toen Mark Michielse zich ver- toen Kamp zijn schitterende break volgens opnieuw een ijskoude af- maakte en Altink daar een gaaf maker betoonde ging er een zucht vervolg aan gaf kon het feest be- van verlichting door de geelblauwe ginnen. En dat het na gedane rijen. Maar, en dat was iets wat min of meer in het onderbewustzijn zat opgesloten, niet alleen voldeed fa voriet DIOK aan de verwachting door die beker na zware strijd ook inderdaad mee naar Leiden te ne men, maar bovendien maakte de verovering van die felbegeerde Henri van Booven-trofee een moei lijk jaar in de geschiedenis van de club in één klap goed. Het gold, zo gezegd, ook als een overwinning op zichzelf. Echt vlekkeloos verliep dit sei zoen namelijk niet. Behalve dat het eerste niet helemaal kon voldoen aan de hoog gespannen verwach tingen voor wat betreft de competi tie, kampte DIOK ook op breder front met groeistuipen, behorend bij het overbruggen van een com plete generatiekloof. De viering van het derde lustrum kon daar weinig aan veranderen. Wat brood nodig was, was een echte prestatie op het veld neerzetten. Zo van: nu eens geen woorden maar daden. Op langere termijn is dat mogelij kerwijs de echte winst die DIOK uit de gewonnen bekerfinale kan peuren. Maar voorlopig waren ze ontstel- beid goed toeven is, dat weten ze bij DIOK dus ook. AD VAN KAAM Laurent Fignon: „Dit had ik eigenlijk nog niet verwacht". (foto ANP) ROTTERDAM (GPD) - De onderhandelingen tussen PAOK Saloniki en Ab Fafié zijn gisteren definitief afgeketst. De Griekse club liet de vertrek kende Feyenoord-trainer weten niet te kunnen ingaan op diens salarisei sen en brak de contacten af. „Het is definitief van de baan", aldus de teleurgestelde Fafié, die zijn zaakwaarnemer heeft verzocht naar een andere club uit te kijken in Grie kenland nu het contract met PAOK (waarbij zijn vroegere baas Thijs Libregts in de markt schijnt te zijn) van de baan is. „Op dit moment heb ik nog geen andere contacten", zegt Fafié „maar er zullen zich best nog vaal Bernard Hinault deed er nog HUY (GPD) - Hij is er weer, Lau rent Fignon. Het heeft even ge duurd, maar de sceptici die twijfel den aan een geslaagde rentree op hoog niveau, werden gisteren door Fignon met verve in de hoek gezet. De gebrilde Fransman greep de vijftigste editie van de Waalse Pijl aan om het wielervolk duidelijk te maken dat er weer rekening met hem moet worden gehouden. Als een ware wielervorst zette hij deze Ardense klassieker naar zijn hand. „Ik heb er nooit aan getwijfeld dat ik terug zou komen", meldde de 25-jarige Parijzenaar zelfverzekerd boven op de gevreesde Muur van Huy, waar de eindstreep van de Waalse Pijl was getrokken. Met zijn eerste klassieke zege in zijn carrière heeft Fignon - althans daar heeft het alle schijn van - een dikke streep gezet onder een depri merende lijdensweg. De misere voor Fignon begon op het moment dat de euforie in Frankrijk over zijn tweede Tourzege nog maar nauwelijks was weggeëbd. In het naseizoen van '84 begon een varn zijn achillespezen vervelende ku ren te vertonen, een gevolg van het trappen van zware versnellingen, wisten de kenners. De geweldige kracht die dat eiste, tastte de trek kracht van de pezen aan. Aanvankelijk dacht Fignon er met een rustperiode af te komen, maar die hoop bleek begin vorig jaar ijdel. Fignon kwam er na een voorseizoen van sukkelen achter, dat operatief ingrijpen onont koombaar was. In mei van het vo rig jaar nam hij plaats op de medi sche snijtafel en vervolgens trad een maandelange revalidatieperio- de in. Omdat Fignon nogal lang in de lappenmand verbleef, namen de twijfels over hem alom toe. Zijn ri- wat mogelijkheden voordoen" i schepje bovenop door te i MADRID (GPD) Voor Inter Milaan is de enige mogelijkheid om in de nabije toekomst een Europa Cup-finale te halen, een spoedige pensionering van de Madrileense veteraan Carlos Santillana. klaren dat Fignon niet goed met zijn sport bezig was. Heldendaad Met die praatjes rekende Fignon gisteren af op de enig juiste ma nier: met het leveren van een top prestatie. De Waalse Pijl, waarin hij vorig jaar ondanks al zijn bles sureleed nog derde kon worden, leende zich uitstekend voor de we deropstanding van Fignon. En wat voor een wederopstanding! Want wie in de finale afrekent met con currenten als Kelly, Criquielion, Lemond, Zoetemelk (ja, hij ook). Van der Velde en Rooks - terwijl op nog grotere achterstand Hinault tot het leger der kanslozen behoort - verricht een heldendaad. Hinault's Deense ploeggenoot Kim Andersen kon het langst gelij ke tred houden met de als vanouds tekeergaande Fignon. Op 13 kilo meter voor de finish op de Muur van Huy, een helling met een stij gingspercentage van 19 procent die in totaal drie keer moest wor den genomen, haakte Andersen echter af. Dat was tijdens een klau- terpartijtje op de Cote de Ben- Ahin. Daarna stoomde Fignon ge lijk een op toeren gekomen loco motief door. „Als je zo sterk rijdt, maakt het niet uit wanneer je de marreert", aldus Fignon, die nooit in zak en as heeft gezeten waar het zijn wielertoekomst betrof. „Het was alleen moeilijk te voorspellen wanneer ik weer eens zou gaan winnen. Nou, tamelijk vroeg in het seizoen, vind ik. Dit had ik eigen lijk nog niet verwacht". Geen verrassing De Belgische oud-wereldkam pioen Claude Criquielion had weer de Fignon uit zijn beste dagen her kend. „Ik had het onlangs al gezien in de Ronde van de Midi-Pyre- neeën. Op die hellinkjes trapte hij weer net als een paar jaar geleden de grote plaat. Nee, voor mij was het geen verrassing dat hij deze koers heeft gewonnen. En zondag verwacht ik hem weer in Luik-Bas tenaken-Luik. Dat lijkt me niet zo moeilijk te voorspellen". Minder lof had Criquielion voor Johan van der Velde, een van de drie Nederlanders in de kopgroep die het gezicht van de Waalse Pijl bepaalde. Sterker nog, Criquielion was bijzonder boos op Van der Vel- De bonkige spits van Real Madrid Keulen op herhaling mogen gaan het behalen van hun tweede UEFA-Cup op rij. Eens te meer bewees Real Ma de drid dat het in een Europees toer- het Bernabeu-stadion vrij- ontpopte zich in het vierde Euro pese treffen tussen Real en Inter de afgelopen vijf jaar voor de zo veelste keer tot kwelgeest Italianen. In de derde en 18e minuut van de wel onverslaanbaar is. Maar de verlenging hield Santillana per- sensationele zege op Inter had gis- soonlijk met twee karakteristieke teravond in het overbevolkte Ber- doelpunten de Milanezen weder- nabeu-stadion aanzienlijk minder een Europese finale, waarin zij voor het laatst aantraden in 1972 tegen Ajax. Met zijn twee treffers in een glans dan voorgaande monsterze ges op Anderlecht of Borussia Mönchengladbach. Behoudens in de slotfase van de tweede helft en lend blij met de overwinning op rige slotfase bracht Santillana Real de verlenging haperde de Real-n zich. Die - en dat leverde nog de meeste voldoening op - pas tot stand kwam na een heroïsch ge vecht met net lager ingeschatte, maar zich desondanks met hand en LEIDEN - BS Leiden speelt ook het komend seizoen in de eredivisie basketbal. De club bereikte gisteren een principe overeenkomst met een spon sor die overigens tot nader or der nog niet met naam en toe naam genoemd wilde worden. Deze week gaan de partijen rond de tafel zitten om de plannen voor het volgende sei zoen uit te werken. Pas als dat is afgerond zal het team zich onder de nieuwe naam voor de buitenwacht presenteren. De verbintenis kwam tot stand nog juist binnen de ter mijn die bestuurslid Henk Reekers recentelijk noemde in verband met het voortbestaan van Leiden als eredivisieclub. "Is er", zo sprak hij veertien dagen geleden, "dan nog geen sponsor gevonden, dan zullen we helaas onze conclusies moeten trekken". Zover is het dus niet gekomen. verlossende 5-1-winst, chine bijna continu. Na een hoop- de twee weken geleden gevend eerste kwartier, waarin uit- Milaan opgelopen achterstand blinker Butragueno tot twee maal 3-1 ruimschoots werd gecom- toe met oogstrelende acties zijn iseerd en de Madrilenen tegen vaste waakhond Baresi van zich af- schudde, konden de Madrilenen amper imponeren. Stroef, stijf en stram sjokten de Spanjaarden richting doelman Zenga, die zelden in de problemen kwam. Het uitvallen van verdedi ger Sanchis, die zich bij een over treding tege Altobelli zelf blesseer de, veroorzaakte bovendien grote onrust in de Real-verdediging. De ze ging in de gehele verdere wed strijd duidelijk gebukt onder het syndroom van Salguero, invaller van Sanchis, die in Milaan Inter met een eigen inzet aan 3-1 had ge holpen. Inter hield kundig, zij het vaak via grove overtredingen, een greep op het spel en was bij enkele uitvallen, vooral via de strateeg Brady, zelfs dicht bij een verras sende tegentreffer. Real liet zich bovendien besmet ten door het loopgraafvirus van de Italianen, waardoor de uitstekend leidende scheidsrechter Jan Keizer regelmatig de hand in het met kaarten gevulde vestzakje moest KORTRIJK - Bij FC Köln, dat zich gisteravond door het 3-3 gelijke spel bij Waregem plaatste voor de UEFA Cup-finale, heerst grote op winding rond de persoon van Toni Schumacher. De doelman zou aan de transfer van zijn geblesseerde collega Pierre Littbarski naar Ra cing Jet de Paris persoonlijk ruim een ton hebben verdiend. Schumacher is stille vennoot in het sportagentuur van Rudiger Schmitz, dat de zaken van Litt barski behandelt. Voor diens over gang naar Racing Jet ontvangt Köln een bedrag van 2,75 miljoen mark. In de wandelgangen wordt marien gevurae vesizaKje muesi =„v,,o. „i.,h steken. De Volendammer het zich houding in kwam Real toch op voorsprong. Gordillo profiteerde in de 18e minuut van een van de weinige dekkingsfoutjes in de Ita liaanse verdediging door een voor zet van Gallego langs doelman Zenga te koppen. De Madrileense vreugde duurde overigens maar kort. Precies drie minuten later wees Keizer op nieuw naar de stip, toen Chendo de doorgebroken Collovati vasthield. De Ier Brady brak de wedstrijd weer helemaal open (2-1). Een kwartier voor tijd oordeelde Keizer de tijd rijp voor zijn „trio-tje". Na dat hij twee eerdere grove acties van Baresi tegenover Butragueno in het strafschopgebied had weg gewuifd, bestrafte hij de overmoe dig geworden Italiaan de derde keer wel. Opnieuw was het Hugo Sanches die Real minimaal een verlenging garandeerde. Beide ploegen drongen in de slotfase amper meer aan om een verlenging te voorkomen. In de ex tra speeltijd zorgde Santillana, door een gebrek aan wedstrijdrit me niet in optimale vorm, voor de apotheose. Al na drie minuten plaatste hij zijn 'gouden hoofd' on der een corner van Hugo Sanches. In de 18e minuut bracht Santillana Real definitief in de veilige haven. Na de mooiste actie van de wed strijd, ingeleid door Butragueno en door tussenkomst van Hugo San chez, tekende de veteraan het doodvonnis over Inter Milan: 5-1. echter beweerd dat de Parijse club n/T minstens v,er m.ljoen mark op ta- gele kaarten voor de Mg, fel moet leggen Het verschil verdwijnt in de zak ken van Littbarski en de agentuur van Schmitz, dus ook van mede eigenaar Schumacher. Ook in België heerste opwin ding. Bij Waregem-Köln moesten dertig Duitse supporters worden gearresteerd en Anderlecht werd door Steaua Boekarest uit de finale van het Europa Cup I-toernooi ge houden. Na de moeizame winst van 1-0 in het eerste duel kreeg de ploeg van Arie Haan in Boekarest een 3-0 nederlaag om de oren. Pi- turca (tweemaal) en Balint velden het vonnis over Anderlecht, dat ook Lozana nog verloor. Hij viel uit, met vermoedelijk een gebro-^ ken sleiïtelbeen. Dynamo Kiev haalde moeiteloos de finale van het Europa Cup II- toernooi. Bij Dukla Praag beperkte de bekerhouder van de Sowjet Unie zich ertoe de ruime voor sprong van het eerste duel te con solideren. Dat lukte gemakkelijk. Igor Belanov bracht Dynamo zelfs aan de leiding uit een strafschop. Dat Kriz tegenscoorde was alleen belangrijk voor de statistieken. drilenen Maceda en Chendo Italianen Tardelli, Fanno en Man- dorlini (die in de verlenging een te rechte rode kaart kreeg voor een doodtrap tegen Michel) nog van zijn bescheiden kant zien. De ge schorste Valdano werd bij Real no de gemist om enige lijn in het nu chaotische Real-spel te creëren. Real mocht zelfs van geluk spre ken dat doelman Agustin vier mi nuten voor rust alert reageerde op een inzet van de ragfijn gelanceer de Mandolini. Op slag van rust kreeg Real toch onverdiend een morele injectie. Keizer bestrafte in de 44e minuut zeer terecht een overtreding van Baresi tegenover Michel met een strafschop. De vaak onzichtbare Mexicaan Hugo Sanchez liet zich dit buitenkansje niet ontgaan (1-0). In de tweede helft toonden de Madrilenen aanvankelijk iets meer dadendrang. Michel zag zijn halve voorzet bovenop de lat stuiteren. Bergomi volgde zijn voorbeeld aan de andere kant door de bal bij een van de weinige vloeiende Milanese tegenstoten keihard op de paal te schieten. Volledig tegen de ver- BARCELONA (ANP/AFP) - De finale van het Euro pees bekertoernooi voor landskampioenen in Sevilla kreeg gisteravond ten lange leste toch nog de begeer de bezetting. Barcelona versloeg IFK Goteborg rond het middernachtelijk uur vanaf de strafschopstip. In de reguliere speeltijd wisten de Catalanen de veertien dagen eerder geleden smadelijke nederlaag (0-3) uit door drie treffers van aanvaller Picchi Alonso. In de verlenging bleef een rechtstreekse beslissing uit, zoals ook in de eerste strafschoppenserie. De jonge Noorse invaller Moldt werd als zesde 'Zweed' naar vo ren gestuurd om zich met succes te laten bewerken door de Spaanse doelman Urruti. De 110.000 bezoe kers op Nou Camp veerden op toen zijn schot hoog op de tribune eindigde. Victor maakte daarna het karwei koelbloedig af. Met de kwalificatie van Barcelona heeft Spanja drie finalisten in de Europese toernooien. De belangrijkste Cup, die in eigen land (Sevilla) wordt betwist tegen Steaua Boekarest, is daarom bij voorbaat al verzekerd van een goede publieke belangstelling. Barcelona had echter alle geluk van de wereld op weg naar de finale. Na de vroege eerste treffer van Alonso, die in de tiende minuut profiteerde van fou tief uitverdedigen door de Zweden, bleef de verwach te Spaanse furie uit. Tot zijn stomme verbazing kreeg doelman Urruti zelfs handenvol werk. In die fase kon het de semiprofs uit Gothenburg, die de oud-PSV-er Glen Hysen door ziekte misten, slechts kwalijk wor den genomen, dat zij niet alvast een voorschot namen op de winstpremie van ruim 15.000 gulden. Andersson benutte als enige een van de vele moge lijkheden. Scheidsrechter Casarin keurde de treffer aanvankelijk goed, maar floot zichzelf na heftige Spaanse protesten terug, omdat Ekström, wel erg hin derlijk buitenspel lag. Ook na de rust was IFK Goteborg beter dan Barce lona, dat toch met de grillige Westduitser Bernd Schuster in de basis kon beginnen. Oefenmeester Ve- nables, die voorlopig bij de club blijft, haalde de mid denvelder, die zich dinsdag nog ziek voelde, na een uur van het veld. Schuster had zich amper in het trainingspak gehe sen of het massale Spaanse legioen kreeg echte hoop op een gunstig resultaat. In de 63e minuut pikte de handige Alonso een verre pass van routinier Migueli - Barcelona bediende zich een groot gedeelte van de wedstrijd van de ouderwetse taktiek der lange halen - op en schoot beheerst raak: 2-0. Zeven minuten later kopte hij zijn derde doelpunt in. In de noodzakelijke verlenging van twee keer een kwartier, eisten de Scandinaviérs brutaalweg de hoofdrol voor zich op. Bij het nemen van de straf schoppen werd het een nog onverwachte bijrol, al leek het doek nog wijd open toen Carrasco, als derde Spaanse uitverkorene, recht op doelman Wernersson afvuurde. Tot opluchting van de falende Spanjaard had Ro land Nilsson tegenover Urruti de zenuwen evenmin onder bedwang. Invaller Moldt had bij het bgin van de tweede serie echter wel een tunnel willen graven van het strafschopgebied naar de catacomben. de. „Wat heeft die jongen toch een waardeloze instelling. Ik heb vijf- tig keer geprobeerd weg te komen en steeds weer was het Van der Velde die me terughaalde en ver der niets deed". Van der Velde was zich van geen kwaad bewust: „Dat mag toch? Ik heb alleen maar mijn koers op hem afgestemd". Joop tevreden Het ware dus beter geweest als Van der Velde, andermaal de enige Post-troef aan het front, Fignon als doelwit had uitgekozen. Misschien had hij zich dan als beste Neder lander kunnen kwalificeren, een eer die nu weer eens ten deel viel aan de Grand Old Man van de Ne derlandse wielersport Joop Zoete melk. „Je mag toch niet anders verwachten van een wereldkam pioen?", produceerde Joop zelfs een kwinkslag. Om er direct na weer doodgemoedereerd aan toe te voegen: „Dat ik de beste Nederlan der ben zegt me niets, alleen de eerste plaats telt". Toch was Joop best tevreden, ze ker gezien zijn huidige arbeid tot nu toe in zijn afscheidsjaar. „Na de Tirreno-Adriatico heb ik maar vier wedstrijden gereden. Er tussen door ben ik nog met mijn vrouw en kinderen op vakantie geweest. Zij skieèn en ik fietsen. Conditioneel wist ik wel dat het goed zat, maar ik miste toch wel competitie. Daar om ben ik afgelopen zondag ook van start gegaan in Parijs-Rou- baix". Ook Zoetemelk is ervan over tuigd dat Fignon nu weer helemaal terug is. „Je zag het aankomen", wist Joop. „Hij rijdt het hele voor jaar al goed. Hij zat er, wat wij noe men, tegenaan. Daarom heb ik ook steeds rekening met hem gehou den. Hij heeft de laatste weken wat van die kleinere etappewedstrij den gereden met veel op- en afrij den. Nou, dat kwam hem hier goed van pas". Fignon kan dan ook wel weer na drukkelijk worden verwacht in de komende Tour de France. In Huy gingen ook weer vele stemmen op die Zoetemelk nog wel een keertje in het fietscircus van monsieur Le- vitan willen zien optreden, al durf de niemand Joop daarmee te con fronteren. Gewoon uit puur ontzag voor de oude meester (39), die voor de zoveelste maal het vaandel van de Nederlandse wielersport moest hooghouden. KREFELD (ANP/SID/DPA) - Urdingen is er op eigen veld niet in geslaagd zijn veertien dagen geleden opgebouwde riante uitgangspostie tegen At letico Madrid te benutten. De Krefelders verloren in Madrid met 1-0 en meenden die geringe achterstand voor eigen publiek wel te kunnen omzetten in een winstgevend resultaat. Atletico zegevierde echter met 2-3. De thuisclub kreeg in het vol gepakte stadion (25.560 toe schouwers) in de eerste helft slechts een kans, in de tiende minuut die door Bommer werd gemist. Daarna beging de ver dediging van de Westduitse foutjes die Urdingen duur kwa men te staan. Allereerst verried voorstop per Wolfgang Funkel zijn ner vositeit door volkomen onno dig hands te maken in het straf schopgebied. Rubio benutte het presentje dankbaar (0-1), waardoor de thuisclub voor de taak stond minstens drie doel punten te maken om de finale tegen Dinamo Kiev in Lyon te halen. Die opgave werd dubbel zwaar toen de buitenspelval van Urdingen niet dichtklapte en Cabrera in de 28e minuut de voorsprong verdubbelde (0-2). Na de pauze nam Uerdingen alle risico. Risico Atletico-doelman Mejias, in valler voor de geblessseerde Argentijn Fillol, raakte door de druk langzaam maar zeker van de kook en ging met de minuut vreemder staan schutteren. Li bero Herget profiteerde tien minuten na de rust door vanaf 22 meter ineens in te schieten (1-2). Het doelpunt bracht de hoop op een goed resultaat terug bij het publiek. Voor vier minuten. In de 58e minuut lag de verde diging van Urdingen ander maal open en Prieto maakte er optimaal gebruik van: 1-3. Het betekende de genadeklap voor de thuisclub, dat weliswaar door Gudmundsson nog terug kwam tot 2-3, maar niet meer geloofde in de trip naar Lyon.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13